Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti

Društvene znanosti Sociologija, antropologija, etnologija... Podforum: Jezikoslovlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.10.2004., 11:15   #41
već je vrijeme za gablec idem na fileke ako je tko za može pa da još malo pretresemo temu u živo
fikus is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2004., 11:33   #42
Quote:
fikus kaže:
već je vrijeme za gablec idem na fileke ako je tko za može pa da još malo pretresemo temu u živo
ja ću ribe

ali Pallas je školstvo kao jednu od najgorih stvari u socijalizmu, a ni tu nema konsenzusa

Ozbiljno, jednu pravu stvar koja je sad bolja nego što je bila, da se svi slože da je tako
go2slep is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2004., 11:44   #43
Quote:
fikus kaže:
samo mala napomena o učinku socijalizma na čovjeka
u svijetu je uvriježeno mišljenje da su nijemci izuzetno vrijedan i marljiv narod, to mišljenje se bazira na nijemcima prusima koji su nekada stvarno i bili vrijedni ljudi i s pravom su zaslužili taj epitet, e sad njemci prusi žive na podrućju bivše istočne njemačke, a sada to stanovništvo u njemačkoj se smatra neradnicima i teretom cijele njemačke države
znači socijalizam je za cca 45 god uspio od jednog naroda koji je bio pojam radišnosti, marljivosti i zalaganja napraviti neradnike
prvo socijalizam u jednom DDR koji je bio zapravo ruska kolonija se razlikovao od jugoslavenskog poprilično i ne mislim ti objašnjavati razlike, nađi neku staru knjigu iz TIPSS-a i prouči malo

Jednako tako se može reći za Čehoslovačku, koja je bila jedna od najnaprednijih i najbogatijih zemalja između dva rata


Ali ako je kapitalizam toliko dobar, onda bi Engleska morala biti najbolja zemlja za život svojih stanovnika, obzirom na bogatstva koja su izvlačili iz svojih kolonija
go2slep is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2004., 12:02   #44
Unhappy Baš svašta i koješta

Quote:
fikus kaže:
... ne može sprovesti nikava reforma jer su nastavnici svete krave koje nitko ne može dirati ni ti utjecati na njihovo ocjenjivanje i plaću

Marksizam je bio i prije Šuvara,

godišnji odmor prosvjetnih radnika se ni u bunilu ne može uspoređivati sa godišnjim odmorom u gospodarstvu (one dane kad oni imaju tzv, sjednice i zaključuju ocjene i pišu knjižice su isto muda pod bubrege)
Bolje bi bilo da se držiš ovoga što ti piše u potpisu i uštediš nam gnjavažu.

Nastavnici nisu nikakve "svete krave". Oni su rezultat višegodišnje negativne selekcije i zbog toga smo svi na gubitku.
Kako ćeš nekome dati otkaz kada ga možeš zamijeniti samo još gorim?

Ja sam diplomirao i zaposlio se točno u prvoj godini "šuvarice" pa znam o čemu govorim. Radio sam (istina na kratko) u 6 škola pa pričam o vlastitom iskustvu. Ti pričaš napamet.
Prvi godišnji odmor trajao mi je malo više od mjesec dana. Za plaću koju sam dobio nakon odlaska iz škole mogao sam si platiti i dva mjeseca neplaćenog dopusta.
U nekim školama moralo se dokazivati (pismeni izvještaji) da si odradio 42 sata tjedno.
Da znaš kako je teško pripremiti se za nastavu prosječnom početniku, ne bi pisao takve bezvezarije.

Davno sam otišao iz škole. Smatram da sam bio dobar nastavnik.
Sada bih pristao raditi u školi za plaću dvostruko veću od današnje (tj. puno više nego što je moja trenutna plaća) plaće u školi. Tek kada bi se tako plaćalo nastavnike mogao bi se očistiit škart. Ovako mi (kao roditelju) bude muka kad se sjetim tko nam "odgaja" i obrazuje djecu.
__________________
All you have is what you are
and what you give.
adriatic is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2004., 12:33   #45
nekad je direktor gimnazije bio jedan od najcjenjenijih ljudi u nekom gradu, i autoritet za skoro sve

onda su u socijalizmu postajali to ljudi koji su bili na partijskoj liniji i dobro se pazilo na njegove kvalitate

a danas su to bijedni partijski dupelisci postavljeni od partije na vlasti
go2slep is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2004., 12:53   #46
Re: Baš svašta i koješta

Quote:
adriatic kaže:
Da znaš kako je teško pripremiti se za nastavu prosječnom početniku, ne bi pisao takve bezvezarije.
da znaš kako je jebeno teško jednom npr. inžinjeru građevinarstva u funkciji šefa gradilišta koji je osim faksa (koji je uspute teži od bilo koje pedagoške akademije) morao još i odraditi dosta toga da dobije licencu pa mu se na gradilištu nalazi par stotina ljudi različitih profila i struka, pa ga gradilište tereti sa iznosima od par miliona kuna, pa ima rokove i inspekcije, jedina je sreća što radi u svim vremenskim uvjetima, na kiši, suncu ledu, + 35, do - 12, na vjetru, propuhu pa mu nije dosadno jer je klima raznovrsna a radijator i klimu vidi tek na tehničkom pregledu, ali ih ne smije paliti, pa kad prođe taj tehnički u npr Rijeci on lijepo spakira kofere i u npr Krapinu i na kraju mjeseca lijepo ušteka cca 5.500,00 kn i naravno za ništa se ne treba pripremati jer je sav njegov posao obićna zajebancija koju i malo dijete zna
daj pogledaj malo oko sebe pa vidi kako ljudi sa višim stručnim spremama i većim znanjima od prosvjetaraca jebački teško rade za manju plaću nego prosvjetarci i odgovaraju za svoj posao
kad si već radio kao nastavnik daj mi samo kaži na koji način se izražavala vaša silna odgovornost i navedi koji primjer sankcioniranja
fikus is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2004., 13:00   #47
zapeli smo kod školstva
nitko ne govori da je u socijalizmu bilo jako dobro, da nisu Tuđman i njegovi došli ne bi ni znali da može biti gore

ali država može opravdavati svoje postojanje time da štiti najveći broj svojih građana


koja je sad stvar bolja nego u socijalizmu

- prava radnika i zaposlenih?
- penzionerima?
- sudstvo ?
- zdravstvo ?
- poljoprivreda
- brodarstvo ?
- bilo koja privredna grana
- turizam?

A i ono što je sad bolje nismo stekli svojim radom, nego smo oteli precima koji su to stvorili u socijalizmu ili zadužili svoje potomke, ili prodali zajedničku imovinu
go2slep is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2004., 13:07   #48
Re: Re: Baš svašta i koješta

Quote:
fikus kaže:
(koji je uspute teži od bilo koje pedagoške akademije)
pedagoška akademija je jedno, filozofski fakultet drugo

i to je individualno nekom su teže prirodne, a nekom društvene znanosti

mislim da autor teme nije mogao zamisliti u kojem će smjeru otići rasprava
go2slep is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2004., 13:09   #49
Quote:
go2slep kaže:
prvo socijalizam u jednom DDR koji je bio zapravo ruska kolonija se razlikovao od jugoslavenskog poprilično i ne mislim ti objašnjavati razlike, nađi neku staru knjigu iz TIPSS-a i prouči malo
Jednako tako se može reći za Čehoslovačku, koja je bila jedna od najnaprednijih i najbogatijih zemalja između dva rata
Ali ako je kapitalizam toliko dobar, onda bi Engleska morala biti najbolja zemlja za život svojih stanovnika, obzirom na bogatstva koja su izvlačili iz svojih kolonija
ne trebam tražiti knjige iz tipss-a jer ja sam to učio
ruski utjecaj na DDR i Čehoslovačku polukolonijalnog tipa je vidljiv u osiromašenju tih zemalja kao i drugih članica Varšavskog pakta, socijalizam kao društveno uređenje je uzrok promjene mentaliteta stanovništva koje je živilo u takvom uređenju, jer kolonizatorski pristup nije toleriranje nerada, nego izrabljivanje povećanim radom
Engleska i dan danas uživa blagodati svog kolonijalizma, trenutno gledano na njihovu industriju i potencijale zemlje da nije bilo tog kolonijalizma oni definitivno ne bi bili na ovom nivou na kojem su sada, jer silna bogatstva koja su kroz godine navikli još uvijek nisu uspjeli potrošiti, samo usput na prostorima današnje Italije nema bitnih nalazišta zlata i Italija nikada nije zlato kupovala na svjetskim tržištima a imaju znatne državne rezerve kao i velike količine zlata u prometu, porijeklo toga zlata je iz doba Rima a od tada je prošlo 2000 godina onda si mislite koliko su toga opljačkali za doba rima, ista je stvar i sa Englezima i svim kolonijalnim zemljama
fikus is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2004., 13:10   #50
Re: Re: Re: Baš svašta i koješta

Quote:
go2slep kaže:
mislim da autor teme nije mogao zamisliti u kojem će smjeru otići rasprava
bolje ikakva nego nikakva
fikus is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2004., 13:13   #51
Quote:
go2slep kaže:
nekad je direktor gimnazije bio jedan od najcjenjenijih ljudi u nekom gradu, i autoritet za skoro sve

onda su u socijalizmu postajali to ljudi koji su bili na partijskoj liniji i dobro se pazilo na njegove kvalitate

a danas su to bijedni partijski dupelisci postavljeni od partije na vlasti
ne možeš to mjeriti iz razloga jer je tada bilo jako malo pismenih ljudi pa su oni malobrojni obrazovani uživali povlašten status
fikus is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2004., 14:14   #52
Quote:
fikus kaže:
jer silna bogatstva koja su kroz godine navikli još uvijek nisu uspjeli potrošiti, samo usput na prostorima današnje Italije nema bitnih nalazišta zlata
mislim, dozvoli da se kužim u novčane prilike u vrijema Rimskog carstva, Rim je imao zlata kad je osvajao nove pokrajine i pljačkao druge narode, već kad je unajmljivao plaćeničku vojsku zlato se razjebalo po cijeloj Evropi i ta teorija ti ne drži vodu
Već 260 godine Gallien nije imao ni srebra za kovanje novaca, a poslje 337 g. su srebrni novci u rimskom carstvu rijetkost
morao bi možda talijanske zalihe zlata povezati s tim da je Rim bio vjerski centar dvije tisuće godina
onda bi Grčka imala obilato zlata, Aleksandar je samo u jednom perzijskom gradu zapljenio 3000 tona zlata
go2slep is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2004., 14:45   #53
Wink Neprilične usporedbe

Quote:
fikus kaže:
da znaš kako je jebeno teško jednom npr. inžinjeru građevinarstva u funkciji šefa gradilišta

na koji način se izražavala vaša silna odgovornost i navedi koji primjer sankcioniranja
Stvarno nemam pojma kako je šefu gradilišta, ali ta mi se usporedbe čini posve promašenom. A valjda i ti znaš da bi taj isti građevinac,da se kojoj srećom zaposlio u nekoj banci ili boljem javnom poduzeću, imao dvostruku plaću i manje bi se mučio.

Tako i ja uspoređujem nastavnika koji dobro i savjesno radi pa zaradi 4.000 ili manje i njegovog/u kolegu/icu koji radi u gradskoj ili općinskoj upravi, ima puno manje posla i dvostruko veću plaću.

Možda bi imalo smisla kažnjavati neke nastavnike zbog nerada i nemara, ali, kako rekoh, besmisleno je davati im otkaze kad ih možeš zamijeniti samo gorim ili eventualno (jako rijetko) s nekim entuzijastom koji će brzo izgoriti.
__________________
All you have is what you are
and what you give.
adriatic is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2004., 15:00   #54
Quote:
go2slep kaže:
mislim, dozvoli da se kužim u novčane prilike u vrijema Rimskog carstva, Rim je imao zlata kad je osvajao nove pokrajine i pljačkao druge narode, već kad je unajmljivao plaćeničku vojsku zlato se razjebalo po cijeloj Evropi i ta teorija ti ne drži vodu
Već 260 godine Gallien nije imao ni srebra za kovanje novaca, a poslje 337 g. su srebrni novci u rimskom carstvu rijetkost
morao bi možda talijanske zalihe zlata povezati s tim da je Rim bio vjerski centar dvije tisuće godina
onda bi Grčka imala obilato zlata, Aleksandar je samo u jednom perzijskom gradu zapljenio 3000 tona zlata
rimsko zlatno bogatstvo počima na osvajačko kolonijalnim principima, državno zlato se je s godinama i sa padom rimskog carstva izgubilo ali dio zlata koji je po osnovu dijela ratnog plijena pripao zapovjednicima ili udjela upravitelja pokrajina u prikupljenim porezima, ili klasičnim kolonijalnim trgovačkim pristupima je ostao u italiji u nekakvim privatnim rukama te se je to zlato na razno razne načine vrtilo kroz sve ovo vrijeme i bilo jedna od temeljnih stvari talijanske ekonomije
grci bi možda imali veće kolićine zlata da im nisu i rimljani pokupili dobar dio i grčko carstvo je u usporedbi sa rimskim bilo puno manje
kad govorimo o kolonijalnom bogatstvu treba znati da je država imala uvijek manje koristi nego osobe, tako da je u konkretno engleskoj velika većina bogatih ljudi bogatstvo stekao u kolonijama i naravno lakše ga sačuvao jer nije imao izdatke koje ima država
fikus is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2004., 15:13   #55
Quote:
fikus kaže:
kad govorimo o kolonijalnom bogatstvu treba znati da je država imala uvijek manje koristi nego osobe
da ali mi govorimo o državama i koristi građana od društvenog uređenja
Onda bi bilo najbolje feudalno društvo, gdje su svi kopali da bi se nekoliko osoba bogatilo

za Pallas:

sreća da smo sad kad smo dobili državu razvili svijest o korisnosti rada, i svi nešto rade, a i na primjerima smo vidjeli da se jedino radom može obogatiti
go2slep is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2004., 15:23   #56
Quote:
go2slep kazˇe:
nekad je direktor gimnazije bio jedan od najcjenjenijih ljudi u nekom gradu, i autoritet za skoro sve

onda su u socijalizmu postajali to ljudi koji su bili na partijskoj liniji i dobro se pazilo na njegove kvalitate


Kao prvo, upravo ti je Fikus objasnio da ne mozes to izravno usporediti.

Nadalje - "pazilo se na kvalitete". Da, imaju li knjizicu ili ne! Kvalitete...
__________________
Ja bi htio da sam skoljka za ve-ce!

Rasturaci Levice
Pallas is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2004., 15:27   #57
Re: Neprilične usporedbe

Quote:
adriatic kaže:
Stvarno nemam pojma kako je šefu gradilišta, ali ta mi se usporedbe čini posve promašenom. A valjda i ti znaš da bi taj isti građevinac,da se kojoj srećom zaposlio u nekoj banci ili boljem javnom poduzeću, imao dvostruku plaću i manje bi se mučio.

Tako i ja uspoređujem nastavnika koji dobro i savjesno radi pa zaradi 4.000 ili manje i njegovog/u kolegu/icu koji radi u gradskoj ili općinskoj upravi, ima puno manje posla i dvostruko veću plaću.
naravno da je besmisleno uspoređivati bilo koju djelatnost, i raditi usporedbe unutar iste djelatnosti ali kod različitog poslodavca jer je normalno da tu postoje razlike (naravno ne ovakve kakve su sada) nego ja sam samo htio reći da se stalno plaće o lošem položaju prosvjetnih, pravosudnih i zdravstevenih radnika, a da korisnike njihovih usluga nitko ništa ne pita što u stvari najviše trpe oni dok usporedbo sa njima u gospodarstvu je situacija kud i kamo gora pa ni jedna druga branša nije uspjela svoje probleme dignuti na takav nivo kao ove tri, zašto zato jer u te tri branše vlada takav nerad (čast izuzetcima) da se oni imaju vremena baviti sami sa sobom i te svoje probleme dignuti na nivo proglašenja nacionalne katastrofe
samo povećanje plaća definitivno nije jedini preduvijet da bi se stanje u popravilo, klasičan primjer je sudstvo koje se je izborilo za besramno velike plaće da nakon toga rade isto, a u većini slučajeva i manje nego prije, da smo mi normalna država onda bi nakon što su sudcima odredili te besramno velike plaće nakon godinu dana kad se vidjelo da je to sve isto trebali vratiti plaće na staro jer je vidljivo da to nije razlog njihovog nerada (inaće one priće o slobodi sudstva, fleksibilnom radnom vremenu, edukaciji sudaca na trošak države i u radno vrijeme su najobičnija muda pod bubrege, stari to je tvoj posao ili ga znaš ili ne znaš, ako ne znaš naući ili šetaj ima tko zna)

Quote:
adriatic kaže:
Možda bi imalo smisla kažnjavati neke nastavnike zbog nerada i nemara, ali, kako rekoh, besmisleno je davati im otkaze kad ih možeš zamijeniti samo gorim ili eventualno (jako rijetko) s nekim entuzijastom koji će brzo izgoriti.
zašto ne bi razmišljali na ovaj način
utvrditi točan broj radnih sati koji nastavnik stvarno radi, uvidjeli bi da mu je radno vrijeme premalo, pa nakon toga kažemo da nastavnik stvarno mora raditi 40 sati tjedno i imati od 18 dana godišnjeg na dalje kao i svi drugi, pa onda utvrdimo da je određen broj ljudi viška, nakon toga kroz višak se riješimo loših, a oni koji valjaju damo im veću plaću jer imamo osnovu u smanjenju broja ljudi
na ovaj način nitko ne želi razmišljati najlakše je reći male su nam plaće i loši uvjeti
fikus is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2004., 15:27   #58
Quote:
go2slep kazˇe:
zapeli smo kod sˇkolstva
nitko ne govori da je u socijalizmu bilo jako dobro, da nisu Tu?man i njegovi dosˇli ne bi ni znali da mozˇe biti gore

ali drzˇava mozˇe opravdavati svoje postojanje time da sˇtiti najvec´i broj svojih gra?ana


koja je sad stvar bolja nego u socijalizmu

- prava radnika i zaposlenih?
- penzionerima?
- sudstvo ?
- zdravstvo ?
- poljoprivreda
- brodarstvo ?
- bilo koja privredna grana
- turizam?
Penzioneri? Pa upravo je Tiletova Jugoslavija dovela do toga da 90% ljudi nije ispunilo uvjete za odlazak u mirovinu. Pa, jebiga, u to vrijeme je valjda svak' isao u prijevremenu.

Zdravstvo? Tile i njegova partija su zdravstvo pretvorili u socijalnu ustanovu - zaposljavaju neradnike i nesposobnjakovice. Nadalje, taj koncept da svima moraju biti dostupne sve razine zdravstvenih usluga je neodrziv. There is no free lunch.

Prava radnika?! Pa ti lijepo vidi do cega nas je samoupravljanje dovelo! Do svekolika nerada!!!
__________________
Ja bi htio da sam skoljka za ve-ce!

Rasturaci Levice
Pallas is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2004., 15:32   #59
Quote:
go2slep kaže:
da ali mi govorimo o državama i koristi građana od društvenog uređenja
ono je bilo dio rasprave koji je otišao u nekom drugom pravcu
glede kolonija dotakli smo se samo zbog tvrdnje da su rusi svojim kolonijalnim pristupom u DDR od prusa stvorili neradnike dok ja tvdim da nije za to kriv kolonijalni pristup rusa nego socijalističko uređenje
fikus is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2004., 15:38   #60
Quote:
Pallas kaže:
Zdravstvo? Tile i njegova partija su zdravstvo pretvorili u socijalnu ustanovu - zaposljavaju neradnike i nesposobnjakovice. Nadalje, taj koncept da svima moraju biti dostupne sve razine zdravstvenih usluga je neodrziv. There is no free lunch.
tu sam potpuno protiv tih tvrdnji i ideja, za vrijeme Jugoslavije politika zapošljavanja je bila da nema nezaposlenih i otvarala su se radna mjesta u svrhu riješavanja nezaposlenih, a to se odnosilo na sve strukture, znači zdravstvo tu nije prošlo ništa bolje ni ništa gore nego drugi
teorija da svi naši građani moraju imati besplatnu punu medicinsku njegu je jedina ispravna teorija na kojoj treba graditi budućnost zdravstvenog osiguranja ako želimo biti humano društvo za sve građane, mislim da bi oko toga trebao biti konsenzus svih snaga u hrvatskoj
fikus is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:42.