Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Banke, osiguranja, krediti

Banke, osiguranja, krediti Ja ne radim za novac. Ja radim za kamatu.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.08.2017., 21:23   #441
20 000 kn, na 3 godine, u anuitetima ti je 617,36 kn i otplatiš 2224,95 kn kamate.

20 000 kn, na 3 godine, u ratama, ti počinje sa 674,12 kn i otplatiš 2152,99 kn kamata. U ratama ti rata padne ispod 626 kn nakon 15 mjeseci.
rocker1987 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2017., 23:46   #442
Quote:
rocker1987 kaže: Pogledaj post
20 000 kn, na 3 godine, u anuitetima ti je 617,36 kn i otplatiš 2224,95 kn kamate.

20 000 kn, na 3 godine, u ratama, ti počinje sa 674,12 kn i otplatiš 2152,99 kn kamata. U ratama ti rata padne ispod 626 kn nakon 15 mjeseci.

da, to su iznosi za nenamjenske kredite. dodaj još tome cijenu javnog bilježnika+ obradu kredita 900 kn i dođe te slično kao brza pozajmica (PS. do 30.09. je akcija pa ne naplaćuju ovih 900 kn).

Brzom pozajmicom otplatiš oko 2600 kn kamata, ali netrebaš bilježniku niti ovih 900 kn. Tako da na kraju to dođe tu negdje.


Nisi shvatio što pitam, koja je prednost brze pozajmice ili kredita u odnosu na to da sam, bez kredita ili pozajmice umanjujem minus na tekućem računu svaki mjesec (u mom slučaju to bi bilo oko 600 kn).

Stvar je u tome da bi na taj minus od 20 000 kn na takav način otplatio oko 2400 kn kamata, što dođe isti drek kao i kredit i pozajmica.

Pa me zanima da li sam možda propustio neku bitnu prednost pozajmice ili kredita u odnosu na postepeno(mjesečno) smanjivanje minusa na tekućem?
milat is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2017., 08:26   #443
Quote:
milat kaže: Pogledaj post
da, to su iznosi za nenamjenske kredite. dodaj još tome cijenu javnog bilježnika+ obradu kredita 900 kn i dođe te slično kao brza pozajmica (PS. do 30.09. je akcija pa ne naplaćuju ovih 900 kn).

Brzom pozajmicom otplatiš oko 2600 kn kamata, ali netrebaš bilježniku niti ovih 900 kn. Tako da na kraju to dođe tu negdje.


Nisi shvatio što pitam, koja je prednost brze pozajmice ili kredita u odnosu na to da sam, bez kredita ili pozajmice umanjujem minus na tekućem računu svaki mjesec (u mom slučaju to bi bilo oko 600 kn).

Stvar je u tome da bi na taj minus od 20 000 kn na takav način otplatio oko 2400 kn kamata, što dođe isti drek kao i kredit i pozajmica.

Pa me zanima da li sam možda propustio neku bitnu prednost pozajmice ili kredita u odnosu na postepeno(mjesečno) smanjivanje minusa na tekućem?

Postepeno smanjivanje minusa možeš tako koristiti, ako ti sad odmah ne trebaju novci za nešto, onda ti je svejedno, ali ako ti za nešto trebaju sad novci, bolje je uzeti pozajmicu, brže je, ako ništa drugo. A ako ti ne trebaju novci za nešto , onda ne uzimaš ni kredit , ni pozajmicu. Jednostavno je.
mimozak is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2017., 08:51   #444
Brzoj pozajmici se može skratiti rok otplate. Ako svaki mjesec uplaćuješ više od rate, recimo rata ti je 600kn, ti uplaćuješ 1000kn, nakon par mjeseci odeš u banku i potpišeš anex ugovoru. Možeš birati hoćeš li smanjiti rok otplate ili iznos rate.
Ja sam imala 10000 više uplaćeno i rok mi se smanjio za godinu dana.
Cranesbill is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2017., 10:51   #445
Evo išao sam u malo detaljnije izračune pa ako će kome pomoći da se odluči glede opcija .

Izračun je na temelju moje situacije, znači imam oko 20 000 kn minusa, gledam kako to riješiti u neke 3 godine. U minusu sam više od godinu dana, zadnjih godinu dana sam najviše te sam zbrajao kamate po mjesecima od 30.07.2016. do 30.07.2017. Ispalo je da sam u tom razdoblju platio 962 kn kamate ( kamata mi je 8.9 % na minus na tekućem).

Informacije o kamati za brzu pozajmicu i kredit mi je jučer izračunala službenica.

Evo sad ako koga zanimaju kamate na iznos od 20000 kn u 3 godine za različite opcije:
1. Smanjivanje minusa na svoju ruku bi bilo otprilike 2886 kn kamate u 3 godine

2. Brza pozajmica 2662 kn u 3 godine + 60 kn naknada, otprilike 2722 KN kamate u 3 godine

3. Kredit s fiksnom kamatom,2224 kn u 3 godine+ 350 kn javni bilježnik,2574 KN kamate u 3 godine.
Kod kredita dodajte još 900 dodatnih kuna za otvaranje, ja to nisam računao jer imaju akciju pa ne naplaćuju tih 900 kn do 30.09.2017.


PS. Moj neki zaključak je da je sve to više manje isto sranje, jedino je pitanje da li vam odgovara psihološki učinak "svježeg početka" (kod kredita ili pozajmice) ili vam je ok postepeno smanjivati minus
milat is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2017., 10:56   #446
Quote:
Cranesbill kaže: Pogledaj post
Brzoj pozajmici se može skratiti rok otplate. Ako svaki mjesec uplaćuješ više od rate, recimo rata ti je 600kn, ti uplaćuješ 1000kn, nakon par mjeseci odeš u banku i potpišeš anex ugovoru. Možeš birati hoćeš li smanjiti rok otplate ili iznos rate.
Ja sam imala 10000 više uplaćeno i rok mi se smanjio za godinu dana.
Na koji način si uplaćivala "višak" rate? Jesi morala osobno u banku svaki mjesec ili? Pretpostavljam da ti kamata ostaje ista bez obzira da li se im ranije otplatila...

Ja se još uvijek dvoumim između toga da na svoju ruku smanjujem minus ili da uzmem brzu pozajmicu. S kreditom mi se neda zajebavati za stotinjak kuna uštede.
milat is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2017., 13:32   #447
Ma, neka lova je uskočila pa sam odjednom uplatila.
Ali mi je žena rekla da se može i svaki mjesec uplaćivati dodatno, pa sam malo gledala na net pbz i imam poziv na broj i sve što treba da ja još i, pored automatskog skidanja s računa, platim.

Samo mi je rekla da pričekam da se skupi određena pretplata, pa da onda radim anex.

Kamata je mjesečna i fiksna. Ako skratiš rok otplate, manje ćeš ukupno platiti, zar ne?

Ja nisam dovoljno disciplinirana da si smanjujem minus
Cranesbill is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2017., 08:27   #448
Evo jedan primjer razlike između pozajmice i nenamjenskog kredita, ako se netko dvoumi.

Uzmimo da dižeš 15.000,00 kn na tri godine.

Pozajmica: Kamatna stopa je: 7,95% (fiksna) - 8,43% (efektivna)
Dižeš 15.000,00kn u tri godine moraš vratiti 16.909,00, tj. 1,909,00kn (kamata)
Jedini trošak koji imaš je trošak obrade koji je 0,25% iznosa, u ovom slučaju oko 38kn i novac ti je u roku 2 minute na tekućem.

Nenamjenski kredi: Kamatna stopa je 6,98% (fiksna) - 7,20% (efektivna)
Dižeš 15.000,00kn u tri godine moraš vratiti 16.668,00 tj. 1.668,00kn (kamata)
Ovdje nemaš troškove obrade (nema ako je akcija neka, inače troškovi idu do 900kn), ali imaš bilježnika i dulju obradu toga kredita.

Kao što možeš vidjeti razlika između kredita i pozajmice u kamatama je oko 250kn, ali kako nenamjenski kredit ima i trošak bilježnika, kad odbiješ i to, uštedio si možda oko 150kn, ali dulje čekao obradu, šetao kod bilježnika i što sve ne ide s tim, po meni se pozajmica puno više isplati ukoliko se radi o iznosima do nekih 20-30 tisuća.

Eto, nadam se da je sad jasnije i da sam pomogao nekom.

Inače sad ja imam pitanje. Ja sam uzeo pozajmicu na tri godine i rata mi je oko 650kn. E sad, planiram kad uplatim prvih 12 rata ostatak uplatiti u cijelosti i zatvoriti pozajmicu, to je moguće zar ne?
Dyma is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2017., 11:28   #449
Quote:
Dyma kaže: Pogledaj post
...
Inače sad ja imam pitanje. Ja sam uzeo pozajmicu na tri godine i rata mi je oko 650kn. E sad, planiram kad uplatim prvih 12 rata ostatak uplatiti u cijelosti i zatvoriti pozajmicu, to je moguće zar ne?
Da,možeš bez troškova ranije zatvoriti pozajmicu,samo ne preko net bankarstva nego kod osobnog bankara u poslovnici.
Mikahr is online now  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2017., 13:23   #450
Jel može netko pojasniti postupak ranijeg zatvaranja pozajmice? Možda Mikahr, voditeljica1, Quorgyle?

Slala sam mejl banci i dobila ovo:

Quote:
Ukoliko želite prijevremeno otplatiti kredit/brzu pozajmicu potrebno je javiti se osobnom bankaru u poslovnicu Banke, gdje ćete dobiti izračun na dan otplate i potpisati zahtjev za prijevremenu otplatu kredita.

Naknada za prijevremenu otplatu kredita se ne naplaćuje, dok se iznos za prijevremenu otplatu sastoji se od iznosa nedospjele glavnice i iznosa dospjele kamate do dana kada se radi prijevremena otplata kredita.

Ukoliko obavite uplatu u korist kredita, a o tome pisano ne obavijestite Banku, kredit se neće učiniti dospjelim i naplatiti u cijelosti.

Za sve dodatne upite, lijepo molimo da se javite osobnom bankaru u poslovnicu Banke koja Vam odgovara.
No iz toga mi nije jasno kako to točno ide, pa ako može netko tko je prošao proceduru, pojasniti.

Konkretno - da li mogu doći i nakon dobar dan reći da bih ja sve sad odmah zatvorila, dati keš i ajd bok?
Ili treba nešto najavljivati, koliko ranije, koliko traje dok ju ugase (tipa planiram i pozatvarati račune odmah). Trebam li na nešto pripaziti / obratiti pozornost da provjerim jel sve napravljeno možda?

Naime ovaj 'javite se osobnom bankaru za dodatna pitanja' nije izvediv ako mora biti osobno (što sam prepostavila, zato pitam vas sad), jerbo napustila sam Hrvatsku i doći ću samo kroz koji mjesec to porješavati pa ne bi bilo fora da dođem i kažu 'a ne, dođite za mjesec dana, evo termin'

Stoga me sad zanima skupiti bar neke informacije da mogu doći i riješiti sve u jednom danu ili barem da znam točniju proceduru / što trebam koga pitati prije toga...

Hvala
__________________
You see life as an opportunity. So, it doesn't matter too much how difficult the road ahead may look, it's still a road, and roads go places!
Night Creature is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2017., 21:58   #451
Quote:
Night Creature kaže: Pogledaj post
Jel može netko pojasniti postupak ranijeg zatvaranja pozajmice? Možda Mikahr, voditeljica1, Quorgyle?

Slala sam mejl banci i dobila ovo:



No iz toga mi nije jasno kako to točno ide, pa ako može netko tko je prošao proceduru, pojasniti.

Konkretno - da li mogu doći i nakon dobar dan reći da bih ja sve sad odmah zatvorila, dati keš i ajd bok?
Ili treba nešto najavljivati, koliko ranije, koliko traje dok ju ugase (tipa planiram i pozatvarati račune odmah). Trebam li na nešto pripaziti / obratiti pozornost da provjerim jel sve napravljeno možda?

Naime ovaj 'javite se osobnom bankaru za dodatna pitanja' nije izvediv ako mora biti osobno (što sam prepostavila, zato pitam vas sad), jerbo napustila sam Hrvatsku i doći ću samo kroz koji mjesec to porješavati pa ne bi bilo fora da dođem i kažu 'a ne, dođite za mjesec dana, evo termin'

Stoga me sad zanima skupiti bar neke informacije da mogu doći i riješiti sve u jednom danu ili barem da znam točniju proceduru / što trebam koga pitati prije toga...

Hvala
Znači da uzmeš broj za osobnog bankara i kad dođeš na red kažeš da bi zatvorila taj kredit, daš iznos koji će ti reći temeljem izračuna, potpišeš izjavu i nakon toga kredit ide u predsaldaciju. Nakon što bude saldiran, odnosno zatvoren, poslat će ti obavijest na kućnu adresu u hrvatskoj sa osobne iskaznice i to je to.
voditeljica1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2017., 22:45   #452
Quote:
voditeljica1 kaže: Pogledaj post
Znači da uzmeš broj za osobnog bankara i kad dođeš na red kažeš da bi zatvorila taj kredit, daš iznos koji će ti reći temeljem izračuna, potpišeš izjavu i nakon toga kredit ide u predsaldaciju. Nakon što bude saldiran, odnosno zatvoren, poslat će ti obavijest na kućnu adresu u hrvatskoj sa osobne iskaznice i to je to.
Hvala ti puno
Ovaj dio zvuči puno jednostavnije nego li sam zamišljala

Hm, imaš li možda ideju bih li mogla u tom istom dolasku i zatvoriti sve računa, ili bi to moglo biti neizvedivo/zablokirano dok ne dođe ta obavijest da je kredit riješen?

I jel kojim slučajem znaš koliko taj proces zatvaranja može trajati, tipa par dana, ili pričamo o par tjedana/mjeseci?
__________________
You see life as an opportunity. So, it doesn't matter too much how difficult the road ahead may look, it's still a road, and roads go places!
Night Creature is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2017., 11:53   #453
Još nešto,ako ne želiš predugo čekati na red (3-4-5 sati) kod osobnog bankara dođi barem pola sata prije otvaranja banke i čekaj dok otvore banku pa možda uletiš prva kod osobnog bankara.
Mikahr is online now  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2017., 13:35   #454
Quote:
Night Creature kaže: Pogledaj post
Hvala ti puno
Ovaj dio zvuči puno jednostavnije nego li sam zamišljala

Hm, imaš li možda ideju bih li mogla u tom istom dolasku i zatvoriti sve računa, ili bi to moglo biti neizvedivo/zablokirano dok ne dođe ta obavijest da je kredit riješen?

I jel kojim slučajem znaš koliko taj proces zatvaranja može trajati, tipa par dana, ili pričamo o par tjedana/mjeseci?
Naravno. Račune možeš odmah zatvoriti i dobiješ odmah potvrdu da su zatvoreni ali moraš imati sve kartice tih računa sa sobom kako bi se poništile.
voditeljica1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2017., 21:31   #455
Quote:
Mikahr kaže: Pogledaj post
Još nešto,ako ne želiš predugo čekati na red (3-4-5 sati) kod osobnog bankara dođi barem pola sata prije otvaranja banke i čekaj dok otvore banku pa možda uletiš prva kod osobnog bankara.
Dobra ideja! Tnx

Quote:
voditeljica1 kaže: Pogledaj post
Naravno. Račune možeš odmah zatvoriti i dobiješ odmah potvrdu da su zatvoreni ali moraš imati sve kartice tih računa sa sobom kako bi se poništile.
Odlično! Hvala puno
U nedostatku boljeg smajlića za ponuditi:
__________________
You see life as an opportunity. So, it doesn't matter too much how difficult the road ahead may look, it's still a road, and roads go places!
Night Creature is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2017., 11:26   #456
Na bankomatu mi piše da mogu podignuti pozajmicu do 30.9.

Kad kliknem na to piše da se javim u poslovnicu, dakle preko bankomata se ne može realizirati.

Mene sad zanima, ako uzmem mobilno ili internet bankarastvo, hocu li tada moci aktivirati pozajmicu ako mi zatreba od doma ili se uvijek mora ici u poslovnicu?
marko911 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2017., 12:30   #457
Quote:
marko911 kaže: Pogledaj post
Na bankomatu mi piše da mogu podignuti pozajmicu do 30.9.

Kad kliknem na to piše da se javim u poslovnicu, dakle preko bankomata se ne može realizirati.

Mene sad zanima, ako uzmem mobilno ili internet bankarastvo, hocu li tada moci aktivirati pozajmicu ako mi zatreba od doma ili se uvijek mora ici u poslovnicu?
Možeš preko aplikacje, ne treba u poslovnicu
milat is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2017., 07:58   #458
Quote:
marko911 kaže: Pogledaj post
Na bankomatu mi piše da mogu podignuti pozajmicu do 30.9.

Kad kliknem na to piše da se javim u poslovnicu, dakle preko bankomata se ne može realizirati.

Mene sad zanima, ako uzmem mobilno ili internet bankarastvo, hocu li tada moci aktivirati pozajmicu ako mi zatreba od doma ili se uvijek mora ici u poslovnicu?
Hoces. Ja sam svoju realizirala u roku od 3 min preko mpbz-a.

Ides na: krediti i 365 pozajmice, sustav je jednostavan i ne bi trebao imati nikakvih problema za realizaciju pozajmice.
nyssaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2017., 21:46   #459
Kad sam vidio tu obavijest prije par tjedana na bankomatu, pisalo je da pozajmica vrijedi do 30.9.

Danas sam isao na bankomat i te obavijedti vise nema, nema "gumba" brzi krediti. E sad, dali je to bila jednokratna obavijest a pozajmica i dalje vrijedi ili je ukinuta?

Htio sam ovih dana uzeti mobilno bankarastvo, p bi mozda koristio pozajmicu tijekom 9tog mj. Sad ne znam dali je ukinuta, posto vise nemam tu obavijest na bankomatu? A pisalo je da vrijedi do 30.9.
marko911 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2017., 12:41   #460
Odi do osobnog bankara vidjeti da li ti još stoji ponuda za pozajmicu.
Ali u principu nestaje ako ti stoji neko vrijeme i ne uzmeš tako da moguće da ti je prošla bez obzira što piše do 30.9.
voditeljica1 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:12.