Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.03.2013., 23:16   #721
Strašno mi je vidjeti ovaj iracionalan strah od nuklearne energije, a još više neko vjerovanje u neku "obnovljivu energiju" iako je ista daleko da čak s njome budu mali gubici a ne dobit...

Nadam se da će se to okrenuti, i da ćemo i u Hrvatskoj za koje desetljeće imati barem ejdnu elektranu, čak mi ne smeta da to bude u par kolometara udaljenom od mene Dalju
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2013., 03:33   #722
Da, strašno je vidjeti te ustrašene iracionalne ljude kao što je naprimjer dr.sc. Ivo Derado, i na godišnjicu Fukushima meltdowna.

http://portal.connect.znanost.org/20...getska-dilema/

Zadnje uređivanje haram : 17.03.2013. at 04:05.
haram is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2013., 13:27   #723
Kako se Fukushima točno odnosi na nas?

Da imamo takav potres u Zagrebu, 90% stanovika bi poginulo,grad bi bio srušen,a pogotovo sve bolnice, škole i crkve bi se urušile, jer su građene u 19. stoljeću ili ranom 20., što čini Zagreb lijepim gradom, ali nepripremljenim za potres
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2013., 13:01   #724
Još malo dobrih i umirujućih vijesti iz Fukushime. Naime sve je u redu i pod kontrolom. Kao i uvijek, sve dok nije:

http://www.vecernji.hr/vijesti/fukus...-clanak-526405
__________________
Ne želim preobraćati ljude iz jedne religije u drugu. Ne zanima me niti jedna religija. Moj je interes Dhamma - istina, učenje svih Probuđenih. Ukoliko uopće treba biti nekog preobraćanja, onda neka to bude iz patnje u sreću, iz nečistoća u čistoću, iz vezanosti u slobodu, iz neznanja u probuđenost. - S. N. Goenka
hanna69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2013., 16:39   #725
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Kako se Fukushima točno odnosi na nas?

Da imamo takav potres u Zagrebu, 90% stanovika bi poginulo,grad bi bio srušen,a pogotovo sve bolnice, škole i crkve bi se urušile, jer su građene u 19. stoljeću ili ranom 20., što čini Zagreb lijepim gradom, ali nepripremljenim za potres
Zamisli tek veselja da uz to imamo još i oštećenu nuklearku (zapravo, možda bi i imali). Ali ne događaju se havarije samo zbog potresa/cunamija ekstremno malo vjerojatnih kod nas (uzrok može biti i lik poput tvog avatara), niti je 100 000 ljudi iz Fukushima regije evakuirano iz iracionalnog straha.
Je li lik iz linka mog prijašnjeg posta neki iracionalni ekofanatik? Kako obrazlažeš stavove koje si iznio? Ovo ipak nije podforum Politika, a ni Nogomet... bar ne bi trebao biti. Ne možeš samo tako napisati "želim jednu nuklearku na tavanu i jednu u podrumu jer nema alternative i lajkam"...
haram is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2013., 17:41   #726
Exclamation Vijest iz Francuske: što će biti s preostalim NE nakon 2025.?

Slow is scary if France quits nuclear

Nuklearna energija bila je jedna od važnih tema predsjedničkih izbora u Francuskoj prošle godine. Izabrani predsjednik, socijalist Francois Hollande, pokrenuo je niz koraka da se udio nuklearki u proizvodnji elektrike do 2025. godine smanji sa sadašnjih 75% na 50%. Nije jasno što će biti nakon tog datuma.

Predsjednik Intituta za zaštitu od zračenja i nuklearnu sigurnost upozorava da bi bilo opasno ako istupanje iz nuklearne energije bude spor, dugotrajan proces. Počet će ponestajati stručnjaka, vitalno značajnih za sigurnost, jer mladi ljudi ne vide budućnost u toj specijalizaciji; to se već događa. A naravno, kako reaktori stare, raste mogućnost težih kvarova, i to simultano na više reaktora iste generacije.

Po njegovim riječima, u slijedećih deset godina treba donijeti jasnu odluku, hoće li se ostati na tom nivou, ili ići i dalje. Ako se želi istupiti iz nuklearne energije, to treba jasno reći i napraviti u relativno kratkom roku, kao Njemačka.
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2013., 15:00   #727
moje misljenje je da ljudi imaju iracionalan strah od nuklearnih elektrana, nuklearna energija je vrlo isplativa i sigurna kad se slijede sve sigurnosne mjere

černobil se dogodio zbog neiskusnosti operatora i loseg dizajna reaktora, a fukushima zbog nenormalnog tsunamija

to ne znaci da su automatski sve nuklearke nesigurne, ljudi bi se trebali informirati malo bolje a ne srati po necemu o cemu nemaju pojma
random101 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2013., 15:06   #728
NE nemaju šanse!
To i nebi bio toliki problem da druge imaju!
zacky is online now  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2013., 13:44   #729
Quote:
randy101 kaže: Pogledaj post
moje misljenje je da ljudi imaju iracionalan strah od nuklearnih elektrana, nuklearna energija je vrlo isplativa i sigurna kad se slijede sve sigurnosne mjere

černobil se dogodio zbog neiskusnosti operatora i loseg dizajna reaktora, a fukushima zbog nenormalnog tsunamija

to ne znaci da su automatski sve nuklearke nesigurne, ljudi bi se trebali informirati malo bolje a ne srati po necemu o cemu nemaju pojma
U labosu bi trebali raditi ljudi koji znaju svoj posao, zar ne? Ako niti njima ne polazi za rukom sve držati pod kontrolom kako to onda očekivati od onih kojima je profit, a ne sigurnost na prvom mjestu?

http://www.nytimes.com/2013/05/26/wo...tion.html?_r=0

"The president of the Japan Atomic Energy Agency, the government agency which runs the lab, resigned last week over a separate scandal involving inadequate safety inspections at an experimental breeder reactor."
__________________
Ne želim preobraćati ljude iz jedne religije u drugu. Ne zanima me niti jedna religija. Moj je interes Dhamma - istina, učenje svih Probuđenih. Ukoliko uopće treba biti nekog preobraćanja, onda neka to bude iz patnje u sreću, iz nečistoća u čistoću, iz vezanosti u slobodu, iz neznanja u probuđenost. - S. N. Goenka
hanna69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2013., 14:27   #730
Quote:
hanna69 kaže: Pogledaj post
U labosu bi trebali raditi ljudi koji znaju svoj posao, zar ne? Ako niti njima ne polazi za rukom sve držati pod kontrolom kako to onda očekivati od onih kojima je profit, a ne sigurnost na prvom mjestu?

http://www.nytimes.com/2013/05/26/wo...tion.html?_r=0

"The president of the Japan Atomic Energy Agency, the government agency which runs the lab, resigned last week over a separate scandal involving inadequate safety inspections at an experimental breeder reactor."
Cini se da se oprema na kojoj se izvodio eksperiment pokvarila, a i takvi labaratoriji nemaju ni priblizne sigurnosne standarde ko nuklearna elektrana.

Plus cini se da je to malo curenje radioaktivnosti, koliko sam procito tamo doze su bile 2 mSv sto i nije tako puno.
random101 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2013., 14:44   #731
Quote:
hanna69 kaže: Pogledaj post
U labosu bi trebali raditi ljudi koji znaju svoj posao, zar ne? Ako niti njima ne polazi za rukom sve držati pod kontrolom kako to onda očekivati od onih kojima je profit, a ne sigurnost na prvom mjestu?

http://www.nytimes.com/2013/05/26/wo...tion.html?_r=0

"The president of the Japan Atomic Energy Agency, the government agency which runs the lab, resigned last week over a separate scandal involving inadequate safety inspections at an experimental breeder reactor."
Japan je poznat po jako lošoj kulturi što se tiče svega di se problemi trebaju riješavat. Pogledaj izvještaj o Fukushimi. U principu najveći razlog za velike probleme je upravo kultura. Ne priznat probleme, i strah od nadređenih.

I kao što je već spomenuto na faksovima i u sl labovima se pravila ignoriraju 24/7. Obične nuklearke imaju ekstrmno stroža pravila i ista se puno bolje slijede.

I za kraj se može stavit zakon koji govori da u slučaju problema su svi vlasnici dužni iskeširat tako da se ne može samu elektranu stavit u posebnu firmu i onda profit ide matičnoj firmi a ako se išta desi onda ta mala firmica je u stečaju. To jako popularno za izbjegavanje kojekakvih troškova kada se zna da ako počnu troškovi dobitka neće bit iz tog postrojenja (rudnici se jako jako često tako gase jer onda država mora financirat saniranje umjesto firme koja je pobrala profit).
__________________
Knowledge is power but ignorance is bliss
BOINC - Seti@Home - BOINC - LHC@Home - BOINC - Einstein@Home - BOINC - SIMAP - BOINC - Orbit@Home
IMF - Šah [AxMi-24 - Axhind]
AxMi-24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2013., 17:35   #732
Quote:
AxMi-24 kaže: Pogledaj post
I kao što je već spomenuto na faksovima i u sl labovima se pravila ignoriraju 24/7. Obične nuklearke imaju ekstrmno stroža pravila i ista se puno bolje slijede.
Slučajno radim u laboratoriju srodnom ovom u kojemu je bila nesreća, i to da se pravila na takvim mjestima ne slijede je poprilična glupost. Slijede se, i to vrlo dosljedno. Osim toga, statistika kaže da radnici na reaktorima dobiju duplo veću dozu od radnika u laboratorijima.
JPK is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2013., 18:26   #733
Quote:
JPK kaže: Pogledaj post
Slučajno radim u laboratoriju srodnom ovom u kojemu je bila nesreća, i to da se pravila na takvim mjestima ne slijede je poprilična glupost. Slijede se, i to vrlo dosljedno. Osim toga, statistika kaže da radnici na reaktorima dobiju duplo veću dozu od radnika u laboratorijima.
Gdje si ti to? Moje iskustvo je poluvodiči, kemija (to je tek ludilo), trebam počet radit u labu koji se bavi sa zračenjem pa ću vidjet kako je. Ali ovo do sada se bome nije baš pratilo pravila nešto pretjerano (istina moje iskustvo je samo švedska i njemačka).
__________________
Knowledge is power but ignorance is bliss
BOINC - Seti@Home - BOINC - LHC@Home - BOINC - Einstein@Home - BOINC - SIMAP - BOINC - Orbit@Home
IMF - Šah [AxMi-24 - Axhind]
AxMi-24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2013., 18:50   #734
Quote:
AxMi-24 kaže: Pogledaj post
Gdje si ti to? Moje iskustvo je poluvodiči, kemija (to je tek ludilo), trebam počet radit u labu koji se bavi sa zračenjem pa ću vidjet kako je. Ali ovo do sada se bome nije baš pratilo pravila nešto pretjerano (istina moje iskustvo je samo švedska i njemačka).
Radio sam na eksperimentima koji uključuju akceleratore i mete u Njemačkoj, Francuskoj i Švicarskoj, svugdje su pravila slična.
JPK is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2013., 19:38   #735
Quote:
JPK kaže: Pogledaj post
Radio sam na eksperimentima koji uključuju akceleratore i mete u Njemačkoj, Francuskoj i Švicarskoj, svugdje su pravila slična.
To vjerujem. I kod mene su se pravila pratila za rentgene (kristalografija) pošto se jako lagano dalo riknut ako se zezneš.
Ali recimo ovdje kraj grada di sam još par dana je bilo frke sa radioaktivnim otpadom jer su ljudi ignorirali sva pravila (nije federalna agencija bila odgovorna nego lokalno tako da izgleda niko pojma nije imao šta se dešava).
Vjerojatno zavisi koliko je lagano nešto smrdat. Ako se misli da je relativno sigurno onda se počne zabušavat (ovdje u čistoj sobi većina radi sa acetonom bez zaštitnih naočala iako će ti jako oštetit vid ako ga dobiješ u oko i to nije baš tako mala šansa).
__________________
Knowledge is power but ignorance is bliss
BOINC - Seti@Home - BOINC - LHC@Home - BOINC - Einstein@Home - BOINC - SIMAP - BOINC - Orbit@Home
IMF - Šah [AxMi-24 - Axhind]
AxMi-24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2013., 19:49   #736
Quote:
haram kaže: Pogledaj post
Da, strašno je vidjeti te ustrašene iracionalne ljude kao što je naprimjer dr.sc. Ivo Derado, i na godišnjicu Fukushima meltdowna.

http://portal.connect.znanost.org/20...getska-dilema/
Zanimljivo kako jako praktično zaboravi sve probleme sa proizvodnjom obnovljivih izvora (hint vjetrenjaču napravit je sve drugo nego čisto a bome ni solarne čelije), isto kao i da treba napravit cijelu novu mrežu, plus sisteme za skladištenje energije tako da struje ima kad ljudima treba a ne kad paše vjetru ili suncu.

Ako ignoriraš sve probleme onda naravno da je super izbor. Još ako ti država garantira cijenu i samim time profit di ćeš bolje.
__________________
Knowledge is power but ignorance is bliss
BOINC - Seti@Home - BOINC - LHC@Home - BOINC - Einstein@Home - BOINC - SIMAP - BOINC - Orbit@Home
IMF - Šah [AxMi-24 - Axhind]
AxMi-24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2013., 21:10   #737
Quote:
randy101 kaže: Pogledaj post
černobil se dogodio zbog neiskusnosti operatora i loseg dizajna reaktora
I tu je presudila kultura. Operateri su dobro znali sto ce se dogodit, ali nisu zeljeli zavrsit u Sibir. A i sama nesreca se ne bi dogodila da nisu pocupali sigurnosne sustave (po narebi s vise instance).

BTW, poznata mi je samo jedna radioloska nesreca u znanstvenim ustanovama, uopce, a ona se dogodila u Srbiji, skoro svi su prezivjeli.
__________________
Our imagination is stretched to the utmost, not, as in fiction, to imagine things which are not really there, but just to comprehend those things which are there.
--Richard P. Feynman
UrchinStar47 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2013., 23:38   #738
Quote:
AxMi-24 kaže: Pogledaj post
To vjerujem. I kod mene su se pravila pratila za rentgene (kristalografija) pošto se jako lagano dalo riknut ako se zezneš.
Ali recimo ovdje kraj grada di sam još par dana je bilo frke sa radioaktivnim otpadom jer su ljudi ignorirali sva pravila (nije federalna agencija bila odgovorna nego lokalno tako da izgleda niko pojma nije imao šta se dešava).
Vjerojatno zavisi koliko je lagano nešto smrdat. Ako se misli da je relativno sigurno onda se počne zabušavat (ovdje u čistoj sobi većina radi sa acetonom bez zaštitnih naočala iako će ti jako oštetit vid ako ga dobiješ u oko i to nije baš tako mala šansa).
Kod nas postoji cijeli odjel koji se bavi "radiation safety" stvarima, i oni nadziru odvijaju li se stvari po pravilima. Uz to, od ceste koja ulazi u institut do ključnih mjesta u samim laboratorijima postoji mreža aktivnih brojača koji se prate real-time. Svaka osoba koja ulazi u kontroliranu zonu to može učiniti samo ako ima karticu s pristupom za tu zonu i osobni pasivni brojač. U nekim slučajevima treba i aktivni. Za neka mjesta treba i biometrijska autorizacija, tj. sken zjenice.
Svatko mora pasivni brojač imati stalno na sebi i očitavati ga periodički. Previsoka doza ili kršenje pravila povlači zabranu pristupa.
A to je samo aktivna sigurnost, pasivna koja se očituje u dizajnu postrojenja i robotima koji služe za pristup najradioaktivnijim mjestima mi je manje poznata.
Još nisam vidio takve Miki Maus institute koje opisuješ u kojima se nitko ne drži pravila, ali čuo sam da ih ima u Rusiji, ne u Njemačkoj.


Quote:
UrchinStar47 kaže: Pogledaj post
I tu je presudila kultura. Operateri su dobro znali sto ce se dogodit, ali nisu zeljeli zavrsit u Sibir. A i sama nesreca se ne bi dogodila da nisu pocupali sigurnosne sustave (po narebi s vise instance).

BTW, poznata mi je samo jedna radioloska nesreca u znanstvenim ustanovama, uopce, a ona se dogodila u Srbiji, skoro svi su prezivjeli.
Bilo je dosta "criticality" nesreća u ranim danima atomske bombe (to isto valjda spada pod znanost), a zadnje je, ako se dobro sjećam, bila na ovom istom mjestu u Japanu koje se sad spominjalo.
JPK is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2013., 23:39   #739
Quote:
UrchinStar47 kaže: Pogledaj post
I tu je presudila kultura. Operateri su dobro znali sto ce se dogodit, ali nisu zeljeli zavrsit u Sibir. A i sama nesreca se ne bi dogodila da nisu pocupali sigurnosne sustave (po narebi s vise instance).

BTW, poznata mi je samo jedna radioloska nesreca u znanstvenim ustanovama, uopce, a ona se dogodila u Srbiji, skoro svi su prezivjeli.
da, bilo je nesreca u manhattan projectu, ali tada nisu ni toliko marili za radiolosku sigurnost ko danas

Quote:
JPK kaže: Pogledaj post

Bilo je dosta "criticality" nesreća u ranim danima atomske bombe (to isto valjda spada pod znanost), a zadnje je, ako se dobro sjećam, bila na ovom istom mjestu u Japanu koje se sad spominjalo.
haha bas sam to u isto vrijeme pisao
random101 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2019., 10:42   #740
Priča o mom putovanju u Černobil

http://www.easttothesun.com/2019/11/...bil-putovanje/
riffoman is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:16.