Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor

Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.04.2003., 15:35   #21
Draga, subvencija poljoprivredi znaci da Vlada placa psenicu 50% skuplje nego da je kupuje u Berlinu. Ali, nasi ce izvuci traktore na ulice i zapoceti seljacku bunu. A zasto je psenica skupa? jer su polja parcelirana, jer su sirovine skupe, jer su svi inputi preskupi. I tu nema izlaza osim rez!

S druge strane, sto znaci strategija??!!Moze Hr imati i tvornice i polja, samo treba htjeti i znati gospodariti. Sluaj sa seceranom (vjerojatno mislis na Viroviticku koji su NL htijeli kupiti) jer tipican primjer lopovluka koji nas je skupo kostao.

Drzava je u zadnjih 12 godina davala previse love za saniranja svega i svacega (dio naravno i ratnu stetu) da nije bilo prostora za ulaganje od strane drzave. A privatnicima je bolje ulagati u trgovinu nego u proizvodnju, znamo zasto.
Billi is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2003., 16:10   #22
S druge strane, sto znaci strategija??!!Moze Hr imati i tvornice i polja, samo treba htjeti i znati gospodariti.

Billi, pa o tome ti ja i pričam. Mislim da je naglasak na HTJETI a osnova na ZNATI.

Kad bi ZNALI onda bi i htjeli. No nitko ništa NE ZNA. A s obzirom da NE ZNA ne može niti HTJETI.
Ja ne znam kineski pa ne želim prevoditi s kineskog. Jednostavno.Ali bih ipak htjela biti u fotelji prevoditelja s kineskog jer je to divno i dobro plaćeno radno mjesto. Pa ću si onda priskrbiti fotelju i status prevodioca s kineskog jezika i neću ništa raditi..normalno kad nemam pojma ni o čemu . E sad, dok god će me ostali trpjeti na tom radnom mjestu dotle ćemo stajati na mjestu i nećemo razvijati odnose s Kinom. Dok se ne nadje jedan koji će reći - daj se više makni i daj meni da radim jer ja znam kineski i poznajem puno kineza i proveo sam u Kini pola svog života. I onda počinje razvoj.
Ovo je pojednostavljeni prikaz stanja naše zemlje.

I mi smo lijepo mutav narod koji na vlast bira stranke koji NEMAJU EKONOMSKI PROGRAM!!!!!!!
I dok god ćemo se ponašati tako da u vlast biramo po kriterijima: strast, mržnja,osveta..uglavnom prema emocijama a ne razumu dotad nikud nećemo stići.
I onda je pitanje tko tu mora napraviti rez? Narod ili država? Jer država je to već odavno mogla da je ZNALA. Možda bi narod trebao napraviti rez i jednom malo za promjenu izabrati one koji nešto ZNAJU...a kad se pokaže da neznaju skidati i birati nove i tako u krug sve dok ne pronadjemo onoga koji nešto ZNA,MOŽE I HOĆE!!!
vjetar is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2003., 16:28   #23
Mislim da imamo znanja, i domace, i uvoznog, ali u nasoj drazvi je previse trulog i svaka promjena zaista duboko zadire u drustvo. I toga se nasi boje-da ne navuku narod protiv sebe pa pokusavaju mic po mic.
Billi is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2003., 11:31   #24
Quote:
Billi kaže:
Mislim da imamo znanja, i domace, i uvoznog, ali u nasoj drazvi je previse trulog i svaka promjena zaista duboko zadire u drustvo. I toga se nasi boje-da ne navuku narod protiv sebe pa pokusavaju mic po mic.

Daj molim te.
Prvo, država je tu ne zato da bi mislila hoće li ili neće navući narod protiv sebe nego da mu služi.Hmmmm Lenjinova definicija države je :"Država je aparat sile u rukama vladajuće klase". Sad mi ovo gore pada u vodu...

U svakom slučaju stalno tu nešto opravdavaš državu i njene poteze. Pa što sad treba država podilaziti ovim trulima (naravno kad je i sama trula) ??? Ovi truli nisu narod. Neće navući narod protiv sebe ako riješe ono što je trulo. Baš obratno.
vjetar is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2003., 13:40   #25
Ja samo znam da doma nisam već 2 mjeseca, a ono telefonski račun mi je za 3. mj. 260 kn! [a dok sam bila doma bil je 300!] Pa pitam ja vas kak oni to računaju? Na temelju prosjeka?
Crow Jane is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2003., 20:10   #26
Quote:
Secundo kaže:
Temeljni problem su neuskladjeni drzavni prihodi i rashodi, i dok se to ne rijesi, vlada ce uvijek na jedan ili drugi nacin "pljackati" narod ili se zaduzivati (sto izadje na isto).
Složio bih se. Zbog svojih ogromnih troškova, državna uprava prodaje HT samo po kriteriju novca koji će ući u blagajnu. HT se danas ponaša logično kao i svaki monopolist, ali osnovni krivac je Vlada koja mu omogućava da drži taj status.
Gdje je ta socijalno orijentirana vlast u koju su birači uložili povjerenje ?
Putin is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2003., 20:48   #27
Kada je o monopolu HEP-a riječ, tu vrijede neki drugi odnosi. Cijena za energiju odražava realne troškove sustava, dok cijena telekomunikacija je bezobrazno iznad istih. Ustroj elektroenergetskog sustava je takav da ga se ne može promatrati u istom svjetlu kao i druge firme. Monopolistički položaj HEP-a (kada je prijenos energije u pitanju) je nešto što ekonomisti nazivaju prirodnim monopolom .
Putin is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2003., 21:51   #28
Quote:
Putin ka?e:
Slo?io bih se. Zbog svojih ogromnih tro?kova, dr?avna uprava prodaje HT samo po kriteriju novca koji će ući u blagajnu. HT se danas pona?a logično kao i svaki monopolist, ali osnovni krivac je Vlada koja mu omogućava da dr?i taj status.
Gdje je ta socijalno orijentirana vlast u koju su birači ulo?ili povjerenje ?
U tranzicjskim zemljama najlogicniji je slijed dogadjaja koji se kod nas i desava. A to je da krupni kapital ima puno jaci utjecaj u drustvu ciji je civilni sektor nedovoljno razvijen.

Hrvatska je skolski primjer oligarhije, gdje manja skupina vrlo lako manipulira masama. Konkretno, radi se o politickoj eliti, kojoj je omoguceno sklapanje vrlo stetnih ugovora po drzavu, a da im ne zafali dlaka sa glave. Jer to je isto tako prirodna stvar, kao sto je prirodno i to da HT koristi status monopola.

Uglavnom, ukoliko zelimo da ovako bahate pojave nestanu, potrebno je da ojacamo civilno drustvo. Tu bi protagonisti price u svakom slucaju trebali biti razni NVO-ovi, no NVO-ovi u Hrvatskoj su losiji cak i od hrvatske polticke scene. Cast iznimkama, poput udruge potrosac. Ali takvih udruga je premalo.

I njihova koordinacija nije na zavidnom nivou. U takvim uvjetima, mi ne mozemo ocekivati nista drugo, nego da se svi nastave ponasati prirodno. A to je da HT nastavi pljackat hrvatski narod, da visoki politicki duznosnici budu najkorumpiranije osobe u drzavi, te da mi samo gundzamo i ne radimo nista pametno.

Dakle, ako cete nastaviti gundzat, vi ste u banani. A ako cete poduzeti nesto, svaka cast! Jer to je jedini nacin da zaustavimo devastaciju Hrvatske.

I nemojte ocekivati od politicara da rade posao za vas. Oni rade posao samo za sebe. I postuju zakon trzista.

Odgovori s citatom
Old 23.04.2003., 17:39   #29
Quote:
vjetar kaže:
Daj molim te.
Prvo, država je tu ne zato da bi mislila hoće li ili neće navući narod protiv sebe nego da mu služi.Hmmmm Lenjinova definicija države je :"Država je aparat sile u rukama vladajuće klase". Sad mi ovo gore pada u vodu...

U svakom slučaju stalno tu nešto opravdavaš državu i njene poteze. Pa što sad treba država podilaziti ovim trulima (naravno kad je i sama trula) ??? Ovi truli nisu narod. Neće navući narod protiv sebe ako riješe ono što je trulo. Baš obratno.
Ma koja jebena drzava sluzi narodu. Daj molim te! Mozda NL, ali ne nasa. Ja ne opravdam drzavu ali kuzim zasto povlace neke poteze.
Trebaju povuci dosta nepopularnih poteza, npr, rijesiti se brdo ljudi u drzavnim sluzbama, decentralizirati se.....da ne nabrajam. A svaki jebeni potez zadire u dzep svakog od nas. U pocetku se valjda nisu snasli a sad ce vec izbori. Kuzis stvar.
Samo pogledaj na sto im sve lova curi.

Prije neki dan su popustili sindikatima jer su ovi prijetili opcim strajkom. Pa boje se i vlastite sjene i nema naznake za rezove.
Billi is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2003., 20:25   #30
Quote:
beeli kaže:
U tranzicjskim zemljama najlogicniji je slijed dogadjaja koji se kod nas i desava. A to je da krupni kapital ima puno jaci utjecaj u drustvu ciji je civilni sektor nedovoljno razvijen.

Hrvatska je skolski primjer oligarhije, gdje manja skupina vrlo lako manipulira masama. Konkretno, radi se o politickoj eliti, kojoj je omoguceno sklapanje vrlo stetnih ugovora po drzavu, a da im ne zafali dlaka sa glave. Jer to je isto tako prirodna stvar, kao sto je prirodno i to da HT koristi status monopola.

Uglavnom, ukoliko zelimo da ovako bahate pojave nestanu, potrebno je da ojacamo civilno drustvo. Tu bi protagonisti price u svakom slucaju trebali biti razni NVO-ovi, no NVO-ovi u Hrvatskoj su losiji cak i od hrvatske polticke scene. Cast iznimkama, poput udruge potrosac. Ali takvih udruga je premalo.

I njihova koordinacija nije na zavidnom nivou. U takvim uvjetima, mi ne mozemo ocekivati nista drugo, nego da se svi nastave ponasati prirodno. A to je da HT nastavi pljackat hrvatski narod, da visoki politicki duznosnici budu najkorumpiranije osobe u drzavi, te da mi samo gundzamo i ne radimo nista pametno.

Dakle, ako cete nastaviti gundzat, vi ste u banani. A ako cete poduzeti nesto, svaka cast! Jer to je jedini nacin da zaustavimo devastaciju Hrvatske.

I nemojte ocekivati od politicara da rade posao za vas. Oni rade posao samo za sebe. I postuju zakon trzista.
Bravo!
Nema me par dana i odmah tako fenomenalne opservacije i odgovori!
Ovo gore potpisujem!
Hunter is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2003., 20:27   #31
Quote:
vjetar kaže:
nije to reforma. to su posljedice.
posljedice nastale od toga što svaštarimo. što nema razvoja, nema ciljeva, nema nikakvog puta.

da imaš barem nešto razvijeno mogao bi tim ljudima ponuditi rad. Da ti je razvijena poljoprivreda mogao bi im ponuditi da odu raditi u poljoprivredu. Da ti je razvijena industrija mogao bi im ponuditi da idu u industriju. A ovako na cestu, jer im nemaš što dati.
Nemoj reći da u 12 godina nismo mogli BAREM zacrtati smjerove razvoja.
A mi niti toga nemamo. Što ti znači subvencija poljoprivrede???? Mi sigurno ne možemo saditi kaučukovac. Ali dobro se zna što možemo. ZAŠTO TO NE RADIMO????? Zašto uništimo šećeranu koja je usput rečeno na pravom mjestu u pravo vrijeme : sirovine, radna snaga, tržište!!!! I onda ti pod subvencija dodje ovo : uništili smo šećeranu jer nam se tako prohtjelo...ajdmo sada raditi planove kako subvencionirati šećeranu.
Sve je to pretakanje iz šupljeg u prazno.
Svaka cast vjetar,fenomenalno razmisljanje!
Odgovori s citatom
Old 25.04.2003., 20:34   #32
Vlada je morala ostaviti pretplatu. Zapitajte se zašto nikad nije objavljen ugovor o prodaju DT-u iako je mali Ivica javno izjavljivao " Nakon potpisivanja ugovora objavit ćemo ga. Nije u redu da to učinimo u tijeku pregovora o prodaji".
Nakon skoro 2 godine još ga nema nigdje. Svakom normalnom je jasno zašto.Toliko o transparentnoj privatizaciji.
Od te love najmanje ostane u HT-u.
Corvin is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2003., 00:55   #33
po domači rečeno, lopovska posla

Odgovori s citatom
Old 28.04.2003., 00:21   #34
Wink

[SIZE=3][FONT=arial][COLOR=darkblue]VJETAR DOBRO BRIJE!
Lijepi pozdrav

Odgovori s citatom
Old 28.04.2003., 00:22   #35
Upssss...
Htjedoh reci vrlo jednostavno:
VJETAR DOBRO BRIJE!

Odgovori s citatom
Old 01.05.2003., 18:00   #36
Nemojet se zamarati privredom ekonomiom itd sad su na redu druge stvari koje su neophodne za boljitak hrvatskog naroda.
Napokon iz pepela se diže HDZ kao fenix koji se priprema koalirati na budućim izborima sa dojučerašnjim neistomišljenicima samo da bi došao do vlasti. Naravno uz dužno poštovanje i lijevim i desnim mislim ipak da su to šupci kojima nije stalo ni jedan jebeni postotak da naprave bolje svom narodu, pa to su ve lopovi i lopovluk a sad nam se nameće pitanje od dva lopova koga izabrat tj od dva zla koje je manje.
Pogledajte HDZ prije 5 godina, pa postali su mafija i to najjača na balkanu, nema sa kim nisu surađivali a uvukli su se u sve pore društva sa svojim smicalicama a njihovi kumovi rodbina i neki daljni uz njih su dobrano profitirali a običan narod su filovali bljuvotinama tipa domovinski rat ,heroji itdd a kako je u HR slika obrazovanosti na zavidnom nivou, netreba se mnogo ni trudit da nekoga učiš što valja za njega.
Naravno ni KOALICIJA nije nešto bolja, naravno mora im se priznati da su napravili u jednom mandatu što HDZU nebi uspjelo ni u 10 mandata ali ipak ruku na srce mislim da su napravili premalo.
Možda nisu očekivali baš ovo rasulo kad su naslijedili vlast ali ipak nisu trebali obećavati onoi što nemogu ispunit.
I sad opet ista pjesma? Kad se sve oduzme i sabere sadašnja vlast je napravila mnogo po bilo kom pitanju i politike i ekonomije dok je stara mlatila praznu slamu tipa domovina i ratovi.
A sad se nameće najbitnije pitanje ???? Koga sad izabrati. Narod je smušen i više nema volje ni za koga da glasa a okorjeli desničari to i čekaju jer nezaboravlja se ruka koja vas džabe hrani i fotelja koju dobijete za malo laganja. U ovu vladu se vjeruje i nevijeruje, pokrenula je dosta projekata ali nijedan nije dovršen osim dva tri ali dal ije to dovoljno, koalicija se raspala u ove tri godine i samo čudom još funkcionira a to je dovoljno za glasače.
I sinoć već gledam Sanadera na Tv kako kaže čim HDZ dodje na vlast oni će neke zakone da mijenjau i kako je za boljitak HR naroda te pominje neke velike korake u smislu zakona i promjena.
Pa samo glup čovijek može u današnje vrijeme govorit o nekim zaokretima za 90 stupnjeva, pa danas se pokreću koraci jedva vidljivi da bi se poboljšalo nešto dok naši političari su tako pametni i imaju vizije od kojih bi im i Albanija pozavidjela.
Znači opet vrati malo nazad, pokreni malo naprijed,opet vrati nazad a narod, ma koji narod gdje tu narod tko spominje narod, bitno je da mi vladamo.možda nije toliko vezano uz post ali gdje je lova tu je politika najaktivinija. Zar vam ovo nije poznato.
Nadam se da debelo griješim sa ovim svojim postom i zaključkom a u svakom slučaju budućnost je pred nama vidjet ćemo.
Old 01.05.2003., 19:02   #37
Mada nema direktne veze s temom, ne mogu a da se ne osvrnem na gornji post.

Ne postoji DOBAR i LOŠ političar. Postoji samo LOŠ i GORI.
tako da između dva zla treba izabrati manje. Mislim da je HDZ još uvijek veće zlo.
Moonlight Cat is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2003., 19:54   #38
Quote:
Moonlight Cat kaže:
Mada nema direktne veze s temom, ne mogu a da se ne osvrnem na gornji post.

Ne postoji DOBAR i LOŠ političar. Postoji samo LOŠ i GORI.
tako da između dva zla treba izabrati manje. Mislim da je HDZ još uvijek veće zlo.
Ti misliš da je veće a ja se slažem sa tobom potpuno ali mene osim što mislim da je HDZ zlo, mene je osobno strah da ti ljudi dodju na vlast??Ovo govorim bez zezanja jer sam doživio na svoji mleđima neke HDZ-ovske smicalice i prodaje muda pod bubrege.
Naravno ovo nikako neznači da je koalicija bolja ili da ih više volim ali ruku na srce bar se nešto vidi a kod HDZ- a samo promjene koj vode tko zna gdje(o Albanio kolijevko privrede)-
Odgovor

Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum

Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:25.