Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Banke, osiguranja, krediti

Banke, osiguranja, krediti Ja ne radim za novac. Ja radim za kamatu.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.09.2017., 03:11   #1
Veće uplate na račun

Imam hipotetsko pitanje, naime ako bi došla do poveće svote novca, u kešu, recimo bubam peteroznamenkaste brojke s prvim brojem većim od barem 4

Zanima me, kako sam podstanarka, pa te novce bi u tom slučaju radje stavila na račun u banci, nego ih drzala u stanu. Bih li imala kakvih problema s poreznom i sličnim ustanovama, primjerice, provjeru odakle mi taj novac i slične stvari.

Ono, koja je procedura kod takvih uplata, je li bolje tekući ili žiro, ili pak više računa, te može li upasti u kakve probleme? Kako banke postupaju u tim slučajevima?

Hvala
Coolanalyst is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2017., 06:45   #2
Banku neće zanimati ništa ako je iznos manji od 105.000kn
Poreznike može zanimati i manji iznos.
U svakom slučaju, uplatiti na tekući, a ne na žiro račun!
STIB is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2017., 08:51   #3
Mislim da neće biti problema(pretpostavljam da govoriš o kunama), jer kad sam ja stavljao mene su pitali odakle mi, ja napisao prodaja nekretnine i to je sve.

Nemoj sve stavljat odjednom, već odnesi više puta i razmijeni u eure, a možeš i na par banaka(iako je sve povezano).

Ako imaš obitelj iskoristi njih, mama, tata i ti podijelite na 1/3, i stavite po 100.000kn(13.000€) pa ti onda oni kasnije prebace i to je to.

500.000KN=cca 66.000€ tako da odmah i ne izgleda strašno
mendi is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2017., 08:57   #4
Quote:
STIB kaže: Pogledaj post
Banku neće zanimati ništa ako je iznos manji od 105.000kn
Poreznike može zanimati i manji iznos.
U svakom slučaju, uplatiti na tekući, a ne na žiro račun!
Ne straši i ne širi lažnu paniku, što će poreznike zanimat manji iznos od 105.000kn?

Ako si neki terorista kojeg već prate državne službe onda uredu, ali obični građanin može bez problema doći u banku i staviti 15.000€ i neće imati nikakvih problema.

U nas ljudi umislili ako imaju 10.000€ da je to nekome u poreznoj zanimljivo
mendi is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2017., 15:54   #5
Mendi vidim da si iz mostara.
Ne znam kako je u bosni i hrecegovini, ali u republici hrvatskoj porezna uprava nadzire sve tekuće račune građana i može pozvati građana da opravda sredstva za bilo koji iznos pa makar to bila 1 HRK, što bi bilo smiješno, ali je moguće.
A ovo oko više uplata neće pomoći jer se gledaju ukupne uplate po računu.
Dok god može opravdati sredstva neće biti problem, s tim da je nešto oporezivo, ovisno o porijeklu novca.
voditeljica1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2017., 12:10   #6
koji je onda zaključak, je li pametno ili nije stavljati veću svotu na račun, ako se porijetlo ne moze opravdati
Coolanalyst is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2017., 13:12   #7
Quote:
voditeljica1 kaže: Pogledaj post
Mendi vidim da si iz mostara.
Ne znam kako je u bosni i hrecegovini, ali u republici hrvatskoj porezna uprava nadzire sve tekuće račune građana i može pozvati građana da opravda sredstva za bilo koji iznos pa makar to bila 1 HRK, što bi bilo smiješno, ali je moguće.
A ovo oko više uplata neće pomoći jer se gledaju ukupne uplate po računu.
Dok god može opravdati sredstva neće biti problem, s tim da je nešto oporezivo, ovisno o porijeklu novca.
Kakve ima veze odakle sam, govorim o iskustvima sa bankama u Hrvatskoj.
Jesi li znao da i nerezidenti mogu imati račune u Hrvatskoj, a da pri tome ne moraju imati državljanstvo?

A ja čak imam i državljanstvo

Normalno da može, ali neće porezna nikoga zvati radi 10.000€ i pitat ga odakle mu, jer je to sića.

Ako imaš rodbinu iskoristi ih, a ako nemaš nikoga, onda stavi na sebe do 105.000kn



Ako imaš rodbinu iskoristi njih i razdvoji sredstva, a ako nemaš nemoj sve odjednom več napravi par mjeseci razmaka.

Jest sve uvezano, ali ako uplatis 70-80.000€ u roku 6 mjeseci to neće biti nešto strašno
mendi is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2017., 15:31   #8
Quote:
Coolanalyst kaže: Pogledaj post
Imam hipotetsko pitanje, naime ako bi došla do poveće svote novca, u kešu, recimo bubam peteroznamenkaste brojke s prvim brojem većim od barem 4

Zanima me, kako sam podstanarka, pa te novce bi u tom slučaju radje stavila na račun u banci, nego ih drzala u stanu. Bih li imala kakvih problema s poreznom i sličnim ustanovama, primjerice, provjeru odakle mi taj novac i slične stvari.

Ono, koja je procedura kod takvih uplata, je li bolje tekući ili žiro, ili pak više računa, te može li upasti u kakve probleme? Kako banke postupaju u tim slučajevima?

Hvala
Ako te frka porezne stavi novce u bankovni sef.
__________________
Što na Forumu nije dozvoljeno?
- vrijeđanje po bilo kojoj osnovi/
psovanje, flejmanje, spamanje
German is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2017., 20:18   #9
da je ovo poštena država svaka kupovina stana, automobila, broda ili stavljanje veće količine na račun banke bi se trebala pravdati.
Od kuda nekome tko zarađuje 5.000 HRK samo tako 50, 100, 200 ili xy000 EUR?
Ako si čist to neće biti problem opravdati, ako nisi odnosno tu si lovu zaradio sivom ili crnom ekonomijom onda te treba dobro globiti i staviti u zatvor.
_Mystical_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2017., 22:16   #10
@ mendi

Pitam jer ne znam otkud povlačiš takve informacije. Imaš nekoga tko radi u poreznoj RH pa da sa sigurnošću možeš reći ili govoriš samo ovako?
Ako ti je 10k eura sića izrazito me zanima koliki ti je iznos mjesečnog primanja.
Da znala sam, iz te branše sam pa samim time govorim iz iskustva gdje točno znam što se provjerava i kako, a ima klijenata kod kojih se, s obzirom na primanja, provjeravaju i uplate manje od 10k eur.

Ukoliko imaš račun za nerezidente te ne ostvaruješ nikakav dohodak u rh ili ti uplate po tom računu odskaču od iznosa primanja, probaj staviti ili si u etapama uplaćivati x iznose na račun pa ćeš vidjeti što će se dogoditi
Ovo za 105k hrk je zakon koji je donesen puno prije nego li je porezna imala uvid po računima građana te je to nešto sasvim drugo.
Za svaku takvu uplatu klijent potpiše izjavu o porijeklu novca te se to šalje dalje na dubinsku analizu. A nevezano za to, oni mogu građana pozvati za bilo koju uplatu koja im bude sumnjiva jer, kao što sam rekla, nešto je oporezivo pa je potrebno platiti dodatan porez, ovisno o porijeklu novca uplate.
70k ili 80k eur, neovisno o periodu uplate je iznos koji definitivno podliježe poreznoj kontroli, bez obzira na iznos prihoda.

@ German

Novci se inače ne smiju pohranjivati u bankovni sef.
voditeljica1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2017., 15:20   #11
Quote:
mendi kaže: Pogledaj post
Normalno da može, ali neće porezna nikoga zvati radi 10.000€ i pitat ga odakle mu, jer je to sića.
Kako možeš biti u to siguran? Jesi uzeo u obzir da od 1.1.2017. vrijedi novi zakon po kojem banke moraju prijavljivati svaku uplatu poreznoj?
Mephisto is online now  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2017., 17:57   #12
Financijska represija u Hrvatskoj je jaka, a bit će vjerojatno još i jača, jer će troškovi države i povezanih parazita rasti.
Stvari su otišle toliko daleko da porezna stavlja šape i na zarađen i već oporezovan novac iz inozemstva.
A ovim moronima koji zagovaraju daljnju represiju i "opravdavanje" novca i dokazivanje da nisi kriv nekom tupom birokratu koji samo gleda kako te oderati, će se to kad tad i samima obiti o glavu.

Što se tiče praktičnih stvari, dobro je imati neku izjavu od bake, djeda ili nekoga u ravnoj rodbinskoj liniji da su vam darovali 10, 20, 50 ili 100k eura, što im je bila cjeloživotna ušteđevina koju su držali u čarapi.
To je onda neoporezivo.

BTW, ima banaka koje zabranjuju novac u sefu, ali ima i onih koje nisu toliko glupe.
JPK is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2017., 19:47   #13
Quote:
Mephisto kaže: Pogledaj post
Jesi uzeo u obzir da od 1.1.2017. vrijedi novi zakon po kojem banke moraju prijavljivati svaku uplatu poreznoj?
To nije točno.
Od 1.1.2017 Porezna uprava dobiva podatke i o prometima po tekućim računima što prije nije bio slučaj. Kud bi banke došle kad bi svaku uplatu još i posebno prijavljivale.
STIB is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2017., 20:00   #14
OK, krivo sam se izrazio, dobivaju se zbirni podaci u uplatama, ne pojedinačne uplate, ali to dođe na isto.
Ako je taj zbir nerazmjeran prijavljenim prihodima, sumnjiv si, tak je svejedno prikazuje li se zbroj ili svaka pojedinačno.
Mephisto is online now  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2017., 20:45   #15
Prije mjesec dana sam na pbz-u na svoj devizni stavio 10.000€, a prije dva mjeseca sam stavio 8.000€, neki dan sam uplatio jos 5.000kn.
Iduci mjesec cu uplatiti jos 10.000€ i nece mi nitko nista.

Inace bih volio da me porezna zovne i da me pita odakle mi 10.000€, a ja cu om reci dala mi mama.
Sta mi mogu?
Kako ce dokazati da moja mama od 60g sa 40g staza nije uspjela ustediti 10.000€.

Mogu im reci i istinu da sam zivio sa roditeljima i radio.
Oni placali racune, hranu, a ja svoju placu stekao i sta mi mogu.

Normalno da je 10.000€ sica i volio bih da se javi netko koga je porezna provjeravala radi 20.0000€.
Provjerite koliko hrvati imaju depozita u bankama, pa ce vam sve biti jasno
mendi is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2017., 21:10   #16
Quote:
mendi kaže: Pogledaj post
Sta mi mogu?
Oderati ti 40% poreza.

Quote:
mendi kaže: Pogledaj post
Kako ce dokazati da moja mama od 60g sa 40g staza nije uspjela ustediti 10.000€.
Po novom zakonu, teret dokaza je na tebi. Ako nemaš konkretnih dokaza, oni ti mogu ili ne moraju povjerovati.

Quote:
mendi kaže: Pogledaj post
Normalno da je 10.000€ sica i volio bih da se javi netko koga je porezna provjeravala radi 20.0000€.
Zakon je relativno nov, i moguće je da još nisu nikoga provjeravali ili samo mali broj njih.
Mephisto is online now  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2017., 17:46   #17
Što se ovoga tiče i mene zanima. Ono što su mi rekli u banci je da su svaku uplatu veću od 10000 kn dužni prijaviti poreznoj. Porezna onda (očito) odlučuje koga će pitati za zdravlje.

Jasno da je 10000 kn ništa za nekoga s urednim primanjima, ali ako netko nema prebijene kinte - može im biti sumnjivo.

Također ono što znam - dvojica kolega (rade vani) su kupili nove aute za keš i zvali su ih da ispitaju porijeklo novca. U pitanju su svakako manji iznosi od spominjanih 105 000 eura.

Ne znam kako prolazi priča - imao sam novce doma u čarapi, što je doista čest slučaj.
apnea is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2017., 18:32   #18
Quote:
apnea kaže: Pogledaj post
Što se ovoga tiče i mene zanima. Ono što su mi rekli u banci je da su svaku uplatu veću od 10000 kn dužni prijaviti poreznoj. Porezna onda (očito) odlučuje koga će pitati za zdravlje.

Jasno da je 10000 kn ništa za nekoga s urednim primanjima, ali ako netko nema prebijene kinte - može im biti sumnjivo.

Također ono što znam - dvojica kolega (rade vani) su kupili nove aute za keš i zvali su ih da ispitaju porijeklo novca. U pitanju su svakako manji iznosi od spominjanih 105 000 eura.

Ne znam kako prolazi priča - imao sam novce doma u čarapi, što je doista čest slučaj.
Kao sto sam rekla vec, tih 105k nema veze sa ostalim uplatama, vec to banka prijavljuje ako je to jednokratna uplata.
Uz to, porezna nadzire sve uplate po racunima i moze pozvati stranku za bilo koji iznos.
voditeljica1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2017., 23:04   #19
Quote:
voditeljica1 kaže: Pogledaj post
Kao sto sam rekla vec, tih 105k nema veze sa ostalim uplatama, vec to banka prijavljuje ako je to jednokratna uplata.
Uz to, porezna nadzire sve uplate po racunima i moze pozvati stranku za bilo koji iznos.
Haha, smiješno.

I sad ja moram izostajati s posla da bi njima dokazivao da nisam kriv.

Maestralno.
apnea is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2017., 10:04   #20
Nije 105k eur nego kuna
U principu svaki iznos koji odskače od plaće se provjerava.
Jer ako netko ima primanja recimo 4-5k kn što je hr prosjek, a ima uplate ili kupuje stvari za iznose koji odskaču od plaće itekako podliježe poreznoj kontroli i ispitivanju porijekla novca.
U svakom slučaju, ako ti je to legalno stečeni novac nemaš frke.
voditeljica1 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:39.