Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.05.2003., 09:37   #21
Quote:
slavkec kaže:
Ok, a koliko bi ja mogao traziti za moj stan,vec opisani? Nalazi se u zoni tramvaja, circa 100 m od stanice, siri centar Zagreba. Stan je jednosobni, 32 kvadrata, i ponavljam da ce biti skroz novoureden kad u njega dodu stanari (radim totalnu rekonstrukciju).

Da li je 200€ plus rezije previse?

Malo sam zvoa po Oglasniku stanove u tom kvartu i oni koji se uopce nikad nisu renovirali (kuce su stare oko trideset godina) kostaju od 150 do 200 € plus rezije. To mi se cini dosta, a s obzirom na to da su ti stanovi u stvarno losem stanju, mislim da ja ne bi isao ispod 200€.

Sta mislite o tome?
ovako.
ja ti kao podstanar moram reci a je 400 eura za stan (plus rezije) od 32 kvadrata previse.
to su stanovi koje iznajmljuju ljudi ogranicenih materijalnih mogucnosti, cija se placa krece negdje oko hrvatskog prosjeka (4000 kuna) pa se ti onda misli cega se sve ljudi odricu da bi to platili.

s druge strane, stanodavci nisu socijalne ustanove, potraznja za takvim stanovima je velika, a kad se jos u obzir uzme cinjenica da se za istu lovu iznajmljuju kojekakve rupetine, onda ta cijena i nije toliko velika.

mislim da bi za takav stan dobio i vise. nazalost, hm.
 
Odgovori s citatom
Old 21.05.2003., 09:39   #22
bas sam se raspisala na ovu temu.
buduci imam nekog iskustva, preporucila bih svima koji traze stanove da se micu sto dalje od zagreba, posebno ako imaju auto.
premda ni zapresic vise nije ono sto je nekad bio...
 
Odgovori s citatom
Old 21.05.2003., 09:49   #23
Quote:
magdalena99 kaže:
nema mene nitko sta procjenjivati prema cipelama. stan kosta toliko i toliko i to bi trebao biti amen.
nisi me shvatila....... procjenjivanje nije zato da netko na bazi toga formira cijenu..... ja sam cijenu odmah stavio u oglasnik... a po procjeni sam uzimao ljude za koje sam siguran da mi neće stvarati probleme tipa "joj, tata mi nije posalo, na putu je"... ili "joj, daj slijedeći tjedan, nisam imal kaj jesti"....
i onda popustiš jer si čovjek.,... i sažališ se nad, možda lažnim, kukanjima... to mi ne treba u životu... zato procjenjujem....

slavkec::.. 200€ je ok.... ali, ajd mi sad molim te objasni zakaj bi uzimao u eurima? hoćeš te novce čuvati? ako da, onda sve pet.... ali ak buš ih trošil (ko što ih trošim ja), onda fino uzmi u kunama i gotovo.... olakšavaš posao i podstanarima i sebi... a ni bankama nedajete onu usranu proviziju kod preprodaje :\
npr. 1500 kn je puno interesantnija cifra....
__________________
..:: svijet staje u stranu da propusti onoga koji zna kuda ide ::..
Terkeš is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2003., 09:54   #24
magdalena::.. otkud ti sad 400€? brijem da je slavkec mislil na 200€za cijeli stan... a ne po glavi :\
__________________
..:: svijet staje u stranu da propusti onoga koji zna kuda ide ::..
Terkeš is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2003., 09:59   #25
Quote:
Terkeš kaže:
magdalena::.. otkud ti sad 400€? brijem da je slavkec mislil na 200€za cijeli stan... a ne po glavi :\
tocno tocno...
lapsus

200 eura.
ilitiga oko 400 DM.
 
Odgovori s citatom
Old 21.05.2003., 10:02   #26
i još nekaj za slavkeca.... pošto već ideš na ugovor, odnosno na plaćanje poreza.... pripazi malo koja ti je porezna osnovica.... i onda se dogovoriš s njima da se u ugovor napiše 1500 kn.... koliko ti tražiš za stan.... a da porez oni dodaju...
zakaj je to tak? zato kaj si, nažalost, još uvijek jedan od rijetkih koji bi htio plaćati porez.... zato možeš malo i dići cijenu stana (za taj porez)....
vjerujem da radiš, odnosno, da si zaposlen.... e, onda ti je ovo sranje, jer ak si i vlasnik stana, porez bu ti bil 25 ili 35% .... sto je jako puno!!!.... ak ti je slučajno vlasnik stara ili stari (u penziji, ko meni)... onda je njima porez 15% (jer su penzije i ovak i onak dovoljno mizerne)... i to je ok... jer na 1500 kn oni još dodaju 225 kn i legalno su kod tebe.... mogu si čak i osobne izmijniti (što je kod ljudi koji rade jako bitno)

fakat pretjerujem s pisanjem :\
__________________
..:: svijet staje u stranu da propusti onoga koji zna kuda ide ::..
Terkeš is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2003., 10:04   #27
Quote:
Terkeš kaže:
nisi me shvatila....... procjenjivanje nije zato da netko na bazi toga formira cijenu..... ja sam cijenu odmah stavio u oglasnik... a po procjeni sam uzimao ljude za koje sam siguran da mi neće stvarati probleme tipa "joj, tata mi nije posalo, na putu je"... ili "joj, daj slijedeći tjedan, nisam imal kaj jesti"....
i onda popustiš jer si čovjek.,... i sažališ se nad, možda lažnim, kukanjima... to mi ne treba u životu... zato procjenjujem....

[
slusaj
ja zasigurno ne izgledam kao da su mi starci notorni lovatori
pa ipak placam stanarinu na vrijeme

to je cista diskriminacija

uostalom, lovatori ne iznajmljuju gajbe od 30 kvadrata, vec hrvatska socijala u koju se nazalost ubrajam, premda se to prema mojoj naobrazbi nikako ne bi moglo reci.
i naravno sveprisutni studenti.

ja samo pisem svoja iskustva. razumijem da je iznajmljivanje svojevrstan rizik, ali mislim da sam ipak u malo tezoj situaciji nego stanodavac. moze me ucjenjivati tko god hoce, to ti hocu reci. a ti mozes birati podstanare kolikogod te volja.
u tome je ta suptilna razlika izmedju nas dvoje.
 
Odgovori s citatom
Old 21.05.2003., 10:13   #28
čekaj.. stani malo.. grickaj čipi-čips :o)))))
ne se ljutiti.... na ovom sam threadu i stanodvac i podstanar.... kužiš?
i ja nisam govorio da sam u zagrebu izajmio stan od 30 m^2... moj je ipak bil veći.... i više sam para dobio za njega...
u dubrovniku sam unajmio baš takav manji stančić.... 1-soban od 35 m^2.... i plaćam ga 1400 kn + režije.... možda je to previše za dbk, ali bilo mi je hitno.... a sad već počinjem tražiti nekaj veće (ili kuću ili bar 2-sobni stan), da bih ga mogao unajmiti u rujnu.. jer, ovdje je problem s ljetom i ljetnim ciframa iznajmljivanja :\

diskriminacija ili ne.... who cares? jer isto tako procjenjuju i mene.... i s time se u potpunosti slažem... bože moj, pa njihova je kuća/stan... valjda imaju pravo odlučiti koga će primiti unutra....

once again..... ne se ljutiti :o)
__________________
..:: svijet staje u stranu da propusti onoga koji zna kuda ide ::..
Terkeš is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2003., 10:17   #29
Quote:
Terkeš kaže:
djevojke ili muški.... pitanje je sad.... dvosjekli mač.. djevojke su po prirodi mirnije i nježnije... ali! znaju i prevariti... jer, sudeći prema mojim studentskim danima, najbolji tulumi su bili kod cura.... nadalje, ak ti bilo kaj rikne u stanu, one te odmah zovu.... i možda i za neku banalnu stvar moraš dolaziti u stan....
muški su pak drčniji, glasniji... i bla.,... možda češće rade tulume, ali su zato blaži tulumi (drugo je kaj susjedima smeta)... a ak nekaj rikne, sami ti to poprave i tebi samo pokažu račun....
ipak, ima izuzetaka i kod jednih i kod drugih....

od ovakvih elaborata tko je bolji ili gori podstanar zavrti mi se zeludac.
ajde sad samo jos reci da su mladi parovi nepozeljni jer ce sigurno imati klince koji ce sarati po zidovima i unistavati parkete...pa da ti odmah vrat zavrnem.

 
Odgovori s citatom
Old 21.05.2003., 10:20   #30
Quote:
Terkeš kaže:
diskriminacija ili ne.... who cares? jer isto tako procjenjuju i mene.... i s time se u potpunosti slažem... bože moj, pa njihova je kuća/stan... valjda imaju pravo odlučiti koga će primiti unutra....

once again..... ne se ljutiti )
smatram da je procjenjivanje osobe na temelju odjece krajnje neukusno i jadno. da ne kazem neku goru rijec.



kao sad je netko u prednosti ispred mene zato jer nosi dizajnersku odjecu i ima fine kozne cipele iz cesare pacotija????


ma ......
 
Odgovori s citatom
Old 21.05.2003., 10:21   #31
kaj se tiče cipela od 8oo kn

Priije ovih cura kaj su trenutno u stanu dogovorili smo najam sa jednim muškarcem. Opći dojam izvrstan. Ima posao, u ranim 30, lijepo, ukusno i skupo odjeven, cipele mu koštaju ko sve moje. I onda je još prije njegovog konačnog useljenja krenula zabava. Npr. zove u pol noći da nam kaže da si baš slaže stvari u ormar i da je pregorila žarulja i on bi sad novu jer ne vidi, drugi dan zove da hoće da mu prekidač za svjetlo montiramo na staklenu pregradnu stjenu, pa da bi si krevet (u stanu su 2 kreveta) iz stana odvezao na vikendicu jer mu tam više treba, pa da bi u dijelu stana imao ured za svoju firmu pa mu treba neka suglasnost, pa mu ne paše visokomontažni kotlić on bi nisko, pa da će si nakon useljenja promijeniti bravu da mi nemamo pristup u stan,.. Pa smo se lijepo razišli prije nego što se uselio, vratili mu novce za taj mjesec samo da ga više nikad ne čujemo. Dakle, nije u cipelama sve.
A vezano uz cijenu, ja iznajmljujem jednoiposoban stan, 38 m2 + loggia, 15 min pješice do trga po Ilici, namješten, veš mašina, kompletna kuhinja, ganc novi kreveti, ostalo "kao" novo, grijanje, plin, kablovska, 250 EUR (može i u kunama, kak im paše) + sve režije. Ako im paše mogu ih biti 20 u stanu, mogu mala djeca, mogu pesi, mački, mogu si unjeti svu tehniku koja im treba.
Ja nikad nisam bila podstanar (fala Bogu) ali to što neki rade svojim podstanarima je naprosto gnjusno.
A za promjenu adrese na osobnoj dovoljno je da ode vlasnik stana u Petrinjsku i da izjavu da osoba x stanuje u njegovom stanu.
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2003., 10:28   #32
Quote:
polly kaže:
A za promjenu adrese na osobnoj dovoljno je da ode vlasnik stana u Petrinjsku i da izjavu da osoba x stanuje u njegovom stanu.
nope..... nikad ni bilo..... bila je moguća prijava boravka na taj način... ali sve do 01.01. ove godine.... sad moraš kod javnog bilježnika ovjeriti ugovor o iznajmljivanju stana.... da bi dobio ili jedno ili drugo.... prije se to moralo samo za prebivalište....

a kaj se tiče odnos stanodavac-stanoprimac........ slažem se! u većini je slučajeva odvratno... ali, ima ih i ok....
__________________
..:: svijet staje u stranu da propusti onoga koji zna kuda ide ::..
Terkeš is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2003., 10:30   #33
Quote:
Terkeš kaže:
nope..... nikad ni bilo..... bila je moguća prijava boravka na taj način... ali sve do 01.01. ove godine.... sad moraš kod javnog bilježnika ovjeriti ugovor o iznajmljivanju stana.... da bi dobio ili jedno ili drugo.... prije se to moralo samo za prebivalište....

a kaj se tiče odnos stanodavac-stanoprimac........ slažem se! u većini je slučajeva odvratno... ali, ima ih i ok....
ma moras sto stvari napraviti da bi se prijavio.
nije to uopce jednostavno i nikad nije ni bilo.
 
Odgovori s citatom
Old 21.05.2003., 13:12   #34
ah, podstanarstvo
Mislim, nama (dečku i meni) je tip u Maksimirskoj u Zgu pokušao uvalit stan bez kuhinje - bez instalacija za kuhinju! - i s ODVRATNIM wc-om te odurnom kadom za 600DM Slatko smo se smijali danima....
Najgore je s gazdama što (90% njih iz mog četverogodišnjeg iskustva što traženja što stanovanja u raznoraznim stančićima) misle da jednom kad iznajme stan više nikad niš ne moraju radit u njemu, da ne moraju niš ulagat da taj stan bude barem dezinficiran kad izađe jedan stanar a dolazi drugi - ili npr. kad smo uselili u jedan stan u Zvonimirovoj vlasnica je ostavila pune ormare svojih stvari - nekakvih moljac-džempera i krpara i čak (?) jedan "vibrator" - ok, drevno pomagalo u obliku muškog spolnog -organa u ladici koja je kao bila za nas, a sve to za samo 300 eura mjesečno + režije (btw. grijanje je bilo genijalno - useljavali smo ljeti pa nismo ni skužili da se peć uopće ne može upalit nikavim normalnim metodama, tako da ako smo na putu, i ja se prva vraćam, smrzavam se dok ne dođe moja muška polovica koja je vješta s plinom i sranjima); svi misle da kad krepa mašina starija od mene kojoj nikad nije radio grijač da je to moj problem a ne njihov... Užas živi!!
Kažem, većina je gazda takva. Jer je država shebana i nije lijepo organizirala propise i agencije i poreze - pa se ne bi mogli toliko bahato ponašat i gledat te ko kužnog zato što još nemaš stan. Kojeg je njima i tako dala ona bivša država; i sad kukaju da su im male penzije - zašto ne prodaju stan ili ga ne zamjene a manji, a od ostatka love žive?
Da, ljuta sam
NikaZg is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2003., 13:16   #35
E da, dodatak:
to s prijavljivanjem
Moj dragi je iz Dalmacije, i već su ga par puta maltretirali policajci jer da nema prijavljeno boravište u Zg-u.
Dok smo bili u studentskom domu, uredno su nas prijavljivali.
Nijedan gazda ne želi ni primirisat u Petrinjsku od puke panike da ga ne oporezuju.
NikaZg is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2003., 13:27   #36
Quote:
NikaZg kaže:
E da, dodatak:
to s prijavljivanjem
Moj dragi je iz Dalmacije, i već su ga par puta maltretirali policajci jer da nema prijavljeno boravište u Zg-u.
Dok smo bili u studentskom domu, uredno su nas prijavljivali.
Nijedan gazda ne želi ni primirisat u Petrinjsku od puke panike da ga ne oporezuju.
sve ovo ziva je istina

 
Odgovori s citatom
Old 21.05.2003., 13:27   #37
Quote:
NikaZg kaže:
E da, dodatak:
to s prijavljivanjem
Moj dragi je iz Dalmacije, i već su ga par puta maltretirali policajci jer da nema prijavljeno boravište u Zg-u.
Dok smo bili u studentskom domu, uredno su nas prijavljivali.
Nijedan gazda ne želi ni primirisat u Petrinjsku od puke panike da ga ne oporezuju.
E da, ovo je ODVRATNO. Stvarno mi je muka od takvih zakona - svima je jasno da gazde ne žele prijavljivati podstanare i da ljudi jednostavno ne mogu prijaviti boravište. Moja prijateljica s posla je imala s ovim užasnih problema - na poslu, na kraju sam je ja prijavila kod sebe.
verica is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2003., 13:38   #38
Quote:
NikaZg kaže:
ah, podstanarstvo
Mislim, nama (dečku i meni) je tip u Maksimirskoj u Zgu pokušao uvalit stan bez kuhinje - bez instalacija za kuhinju
o da... a tek oni koji iznajmljuju stan bez kupatila?

a to da ostavljaju svoje stvari po stanu koje onda ne smijes ni taknut, to je normalna stvar.
uvijek su ormari bar do pola prekrcani njihovom starom robom, osteljinom itd. a da ne pricam da po zidovima redovito vise glomazne slike mrtve prirode i neki prastari portreti bog te pit akojih njihovih predaka...ni u ludilu taknut!
tepisi stari puni prasine, zavjese isto tako.
namjestaj raskliman u raspadajucem stanju.
sve sto stave u taj stan jest neki njihov skart kojeg im se ne da bacit valjda.

i onda mi jos ovaj gore kaze da procjenjuje potencijalne podstanare po cipelama???

ma to je da ih sve skupa...
 
Odgovori s citatom
Old 21.05.2003., 13:54   #39
Najsmjeshnija stvar koju sam dozhivjela u svojih 8 godina podstanarchenja bila je sljedeca.

Odem se ja javit na oglas...stan krasan 167 kvadrata, gazdarica krasna stara zhenica, inache diplomirani socijalni radnik u mirovini. Kazhe mozhete stanovati ovdje samo za rezhije i otplatu ali jedna soba ostaje zatvorena za mene kad jednom mjesechno na dva dana dodjem sredit mirovinu, lijekove i slichno.

Meni se to i nije uchinilo grozno, osim toga bila sam bez prebite kinte, osim toga zhurilo mi se jer sam iz prethodnoga stana morala iseliti za tri dana - druga pricha o gazdama

I stvarno - uselimo Junior i ja i kao ona ce dva dana ostati u stanu da nam malo pokazhe shtokakozashto.

I taj prvi dan - naravno ja nju ponudim ruchkom, pojede ona s nama, hvali kuhinju, hvali mene, hvali Juniora...

Pa drugi dan...pa opet ja nju ponudim oproshtajnim ruchkom - opet ista pricha...

Pa treci dan........ jebate stara nikako da ode!

I proshlo tako nekih deset dana. Junioru bash zavrshila shkolska godina, a on odushevljem gazdaricom! Ma ljubav na prvi pogled! Svi zadovoljni osim mene I kazhe meni stara - ajde da ti ja uzmem na par dana Juniora u Boduliju..ionako ce sam biti ovdje po cijele dane pa nek se bar malo okupa. Junior navalio da ga pustim, mislim ja u sebi ajde da ga bar netko hoce i odoshe oni.

Sretno stigli, Junior uzhiva, stara plache od radosti...ma sve pet.

Kad dignem se ja ujutro, lijepo pjevam pleshem i perem zube gola u kupaoni, a iza mene - mushkaratz

Ako nisam progutala chetkicu, necu nikad! on kazhe sori ja kazhem sori, pobjegosmo svatko u svoju sobu...oblacheci mantil skuzhim ja frapantnu slichnost mladoga gospodina i moje gazdarice!

Da konachno skratim prichu, stara je lagala da sam i ja otishla s njima i da on koji je bio na proputovanju mozhe spavati u stanu jer nas je htjela spandjat.
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2003., 15:43   #40
Quote:
magic kaže:
jer nas je htjela spandjat.

I????
Billi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:12.