Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.05.2014., 01:16   #501
Quote:
Tunjica kaže: Pogledaj post
Nakon višegodišnjeg korištenja Dickova od 120kn (ima ih u Metrou i za tu lovu su defintivno best buy) odlučio sam uzet jedan skuplji japanski chef damast nož.
Ovako nešto MIYABI Kaizen 8" Chef's Knife
s 25% PDV-a bi došlo cca 900kn.
Ima li netko iskustava s Miyabijem ili predlaže nešto drugo od Globala, Kai-a, Kasumija i ostalih japanaca?
Kai Wasabi black mi djeluje dosta povoljno, ima li netko isustava s time?
Imam Shun classic santoku i slicing, i još jedan wasabi debu. Classic je neopisivo dobar nož, puno bolji od npr. ovih Henckelsa koji se spominju u zadnjim postovima. Naravno puno je skuplji, i relativno osjetljiv. Meni je najgore od svega što ih nemam kome odnjeti na brušenje, odnosno bojim se ds ih neko ne uništi. Wasabi je na nivou obih Henckelsa 5 star, ili čak nijansu ispid njih, ali teško mi je točno reći pošto je deba malo specifičan nož. U svakom slučaju preporuka za Shun classic.
bkrstic is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2014., 13:13   #502
Quote:
bkrstic kaže: Pogledaj post
Imam Shun classic santoku i slicing, i još jedan wasabi debu. Classic je neopisivo dobar nož, puno bolji od npr. ovih Henckelsa koji se spominju u zadnjim postovima. Naravno puno je skuplji, i relativno osjetljiv. Meni je najgore od svega što ih nemam kome odnjeti na brušenje, odnosno bojim se ds ih neko ne uništi. Wasabi je na nivou obih Henckelsa 5 star, ili čak nijansu ispid njih, ali teško mi je točno reći pošto je deba malo specifičan nož. U svakom slučaju preporuka za Shun classic.
Kupi brusno kamenje i deri...
Tunjica is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2014., 13:23   #503
Imam uglavnom one Zwillingove noževe iz prošle Sparove akcije. Nositi ih negdje na oštrenje (gdje?) ili kupiti bruni kamen pa sam svoj majstor?
Može netko preporučuti što uzeti i gdje? Neki pouzdan prodavač na e-bayu?
Coco_Nut is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2014., 14:15   #504
Quote:
Coco_Nut kaže: Pogledaj post
Imam uglavnom one Zwillingove noževe iz prošle Sparove akcije. Nositi ih negdje na oštrenje (gdje?) ili kupiti bruni kamen pa sam svoj majstor?
Može netko preporučuti što uzeti i gdje? Neki pouzdan prodavač na e-bayu?
Ja sam za njih uzeo onaj oštrač koji je tkđr u akciji onaj crni rukohvatni
i pojma nemam kako će mi to funkcionirati. Nadam se dobro.
Naime još su mi oštri pa mi za sad nije trebao još. Ali za koji mjesec...

Imam inače brdo polutupih noževa, valjda zato samo i kuham te neke rustikalne pizdarije- natrgaj ovo, prereži nehajno ono... a ono što treba tanka rezanja se mučim ko Isus- Pelle će me se odreći preko oglasnika Smokvinog lista
Deedy is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2014., 17:33   #505
prije 3 godine bila je ona akcija u intersparu. tad smo kupili spomenuti Zwillingov nož kratke (10cm) oštrice i dugačke ručke.
oduševljena, predobar. koristila samo njega za sve i svašta (osim kad je trebalo prerezat duži tj širi odrezak). 3 godine nismo ga naoštrili (nije trebalo).
u ruci leži genijalno, lagan..ma sve super.
i nedavno ga skršila otvarajući kokos. puko mi na vrhu.

sad je opet akcija u interparu pa super, opet ćemo njega.
još veli muž da mu se čini da je tad bio skupljil. osnovna cijena je oko 200. onda je bio oko 400. (a, kao, isti model).
i kupili mi taj. kad ono koma. samo naizgled je isti.
ručka neka tanka, onaj prijelaz između ručke i oštrice je očajno izveden. ko najveći jeftinjak. nema zaobljen prijelaz nego oštri i reže ruku jer baš tu ga držim.
piše made in china. a onaj stari je made in germany. i još piše five star. na novom niš takvo.

sad sam malo više s njim rezuckala i ne, ne, loše. preloše. sreća da nismo kupili više komada (poznajemo tetu u dućanu pa ne ovisimo o bodovima).

eto da vam skrenem pozornost da nisu ni blizu isti ovi i oni iz prošle akcije.

i da pitam, di se može kupiti onaj five star made in germany zwilling (mislim da je službeno za filetiranje)??
__________________
A snaha bijaše jezičljiva, (guzičljiva) nazlobna, proždrljiva i goropadna.
katjes is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2014., 21:41   #506
Quote:
katjes kaže: Pogledaj post
i da pitam, di se može kupiti onaj five star made in germany zwilling (mislim da je službeno za filetiranje)??
Jesi li gledala jel ima u Muelleru njihovih noževa? ne mogu se sjetiti...

Ako ti Graz nije daleko svakako Zwillinga ima:
http://www.scala-murgasse.at/index.html
http://www.kastner-oehler.at/

Mislim da ima i http://www.klammerth.at/

I mislim u Seiersbergu onaj Wmf dućan da ih isto drži.
tweetee is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2014., 10:10   #507
Quote:
katjes kaže: Pogledaj post
eto da vam skrenem pozornost da nisu ni blizu isti ovi i oni iz prošle akcije
da, nažalost, nisu ni slični... ja sam u prethodnoj akciji uzela santoku koji mi je apsolutno najdraži nož u kuhinji i htjela uzeti sad chef, ali ga je mama uzela i očaj
Neću prežaliti što onda nisam uzela sve noževe
elly is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2014., 12:16   #508
Moji su za sad okej... vrlo ostri i cvrsti na rucki.
Moguce da su prosli bili jos bolji, vidio sam guglajuci da su bili i skuplji od ovih... no velim- meni su ovi skroz okej (uzeh santoku i noz sefa kuhinje).
Deedy is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2014., 13:40   #509
Pozdrav,

ima li itko iskustva sa Thomas by Rosenthal noževima? Naime, u Kauflandu je akcija na + bodove; za deset bodova te veliki Santoku košta 50-ak kn. Zasad sam kupio mali Santoku za 35 kn - dosta je tup. Vidjet ću kakav je kad se propisno naoštri. Pitam za savjet jer je gore navedeno sumnjivo niska cijena za kvalitetne noževe (blagajnice u Kauflandu dijele te bodove šakom i kapom!).

Kakav je nož u odnosu na komparativni Dick?
__________________
Tipo primitivo
catus69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2014., 13:26   #510
Quote:
catus69 kaže: Pogledaj post
Zasad sam kupio mali Santoku za 35 kn - dosta je tup. Vidjet ću kakav je kad se propisno naoštri.
Kakav je nož u odnosu na komparativni Dick?
Ja kupio veliki i mali kuharski nož. I brusač.
Rekoh poslužit će za rezat gluposti.
Isprava su isto bili tupi, no nakon malo štrajhanja sasvim ok za te novce.
Vidjet ću koliko će potrajati.
Made in China, dakle rade ih kinezi u Kini a ne turčini u Njemačkoj.

Profi Dick je ipak klase iznad.
__________________
mijenjam se
darac505 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2014., 22:35   #511
I ja sam bio kupio jedan Thomas nož s onim kompletom sa vilicom jer mi je ionako falila malo bolja velika vilica. Vilica je čisto ok, debelog materijala pa se nepiga tako lako ko da je od lima kao oni jeftini i baš je oštra tako da se da piknuti u meso, a nož je onako srednje oštar da može poslužiti, ali budem ga nabrusio sa Dickovim brusačem pa ćemo vidjeti koliko bude bio dobar.
Iako imam nekoliko onih plavih Dickovih noževa za mesarenje svinjske polovice, trebaju mi nekoliko ok noževa za rad u kuhinju koji su jednostavni za održavanje, tj. napravljeni su u jednom komadu bez kuteva kao kod drške gdje je inače teško očistiti s ručnim pranjem.

Prema mojem dojmu Dickovi noževi su svakako bolji od tih Thomas noževa, ali ne i po cijeni. Ipak se daju nabaviti po 50kn s bodovima, ali za potrebe obiteljske kuhinje uz kvalitetan/bolji brusač s znanjem kako kvalitetno naoštriti nož može poslužiti godinama.
Imam i nekakav pravi kineski nož bez potpisa i on čisto dobro reže koješta uz kvalitetno brušenje. Razlika je po meni ugrubo jedino kaj Dickove noževe netreba tako često brusiti kao one jeftine, ali mi to nije neki problem sam brusiti jedanput do dvaputa mijesečno sve noževe koliko ih imam na broju.

Baka mi je pričala da je nekad pokojni djed svaki tijedan brusio sve noževe bezobzira jel su li bili kvalitetni ili ne jer nije trpio tupe noževe. Pa se baka bila skoro svaki puta porezala nakon oštrenja prilikom ručnog pranja. "Znači nije stvar u noževima, nego u redovitom brušenju noževa da budu oštri !"
SAS is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2014., 22:48   #512
A kako kvalitetno nabrusiti noževe?
Ja sam probao pa se nisam proslavio :-(

Kaj se Kaufland noževa tiče, kupio sam ona dva ista za odreske ( dva paketa čak) i super su za rezanje mesa i pizze. Moram još dva kupiti i imam set.
Kupio sam i sjekiricu, dasku i onaj mali kuhinjski. Sve mi se super čini za te novce.
__________________
Dođite svi, u Petrovu tri :)
Buraz is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2014., 03:21   #513
Quote:
Buraz kaže: Pogledaj post
A kako kvalitetno nabrusiti noževe?
Ja sam probao pa se nisam proslavio :-(

Kaj se Kaufland noževa tiče, kupio sam ona dva ista za odreske ( dva paketa čak) i super su za rezanje mesa i pizze. Moram još dva kupiti i imam set.
Kupio sam i sjekiricu, dasku i onaj mali kuhinjski. Sve mi se super čini za te novce.
A vrlo vjerojatno radiš krivo, imaš na youtube kako pravi majstori bruse noževe i objašnjenje, tako sam ja naučio. Ono šta su me bili učili amateri oko mene to je krivo i pogrešno, a tek je pogrešno brusiti preko el. brusača. Recimo japanci uopće neprakticiraju takvo brušenje pogotovo ne bez vode, bruse samo ručnom metodom.
Uglavnom započetak bez pravog kvalitetnog brusača nema ništa, pa tek slijedi brušenje noževa.

I moj otac je prije nosio noževe kvazi majstorima za brušenje noževa pa su mu previše skinuli materijala sa noža tj. stanjili su. Tada je zaključio da to isto to može i sam raditi, naravno isto je bilo krivo u odnosu kako rade profesionalci. Ali je barem bilo povoljnije i kvalitetnije nego nositi ovim majmunima koji te za godinu dvije prisile da kupiš novi komplet noževa.


Baš sam večeras oko 22:00 nabrusio taj Thomas nož s Dickovim brusačem i sad je oštar kao ti plavi Dickovi noževi. Nabrusio sam tako da se uopće vizualno nepozna da je nož nabrušen i to je jedini ispravan način brušenja da se neskine puno materijala, a da bude pritom oštar. Sad jedino budem vidio koliko dugo drži oštricu.
Za mene je nož oštar onda kada fino reže papir, zatim lako reže stari kruh bez mrvljenja itd.


Malo sam istraživao po netu uz vezi tih Thomas noževa i vidim da baš po ebay-u nema ispod 20$, a niti na ovoj web stranici nema niš ispod 15 funti. Kako god nevjerujem da su baš toliko loši, ipak su kupci dali po 4-5 zvijezdica.

http://www.tesco.com/direct/search-r...-9604_489-9604
SAS is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2014., 08:12   #514
Znači kažeš, kvalitetni brusač.
Jer da ga tražim po ebayu ili ga mogu naći i kod nas povoljnije?
Kako se kaže brusač na engleskom?
__________________
Dođite svi, u Petrovu tri :)
Buraz is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2014., 09:54   #515
Quote:
Buraz kaže: Pogledaj post
Znači kažeš, kvalitetni brusač.
Jer da ga tražim po ebayu ili ga mogu naći i kod nas povoljnije?
Kako se kaže brusač na engleskom?
http://www.ebay.com/sch/i.html?_odkw...tone+&_sacat=0

http://www.ebay.com/itm/Water-Stone-...item51be7a0157

ja imam 500/1000 grid, probaj nač takav ili sličan toj gradaciji.
vladjan1901 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2014., 11:41   #516
Trebam pomoc! Taman sam odlucila kupiti Zwilling nozeve u Sparu(ovi sad n'a akciji sa naljepnicama) jer mi bas treba set kvalitetnih nozeva!Bila sam sigurna da je kvaliteta odlicna,ali su me neki komentari ovdje ubili u pojam! Jel se isplati to kupiti ili ne?
__________________
Ja sam dijete zemlje i zvjezdanog neba...
lordy is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2014., 11:44   #517
Pa akcija je bila do 21.8. ako se ne varam...ili?
__________________
Mjesto rođenja: Zemlja, Rasa: čovjek, Politika: sloboda, Religija: ljubav
chillout23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2014., 11:49   #518
Quote:
Buraz kaže: Pogledaj post
Znači kažeš, kvalitetni brusač.
Jer da ga tražim po ebayu ili ga mogu naći i kod nas povoljnije?
Kako se kaže brusač na engleskom?
Razlika izmedu kvalitetnog i jeftinog jeste sto jeftini ostavljaju pri vrhu ostrice tzv. iglice koje na prvi dojam ostavljaju dobru ostrinu. Al cim pocnes malo dulje rezati tada se skineju te iglice i odmah je noz tup, a to je zato sto noz nije kvalitetno nabrusen.
Osim toga i jedan kvalitetan brusac koji je grub isto ostavlja iglice pa treba finim ispolirati, ali ne toliko jako/puno kao nekvalitetni brusac.

Druga stvar, ali i najbitnija jeste kut brusenja, tu svaki majstor pod navodnicima to su oni kojima nosis ostriti za novce i amater grijesi, a to je da se nedrzi istog kuta brusenja vec mu plese od 40-10°, no od toga nema nista.
Moras se citavo vrijeme drzati istog kuta 15 ili 20°, to je onaj kut koji je vec formiran kod novih nozeva tj. onaj mali dio pri vrhu ostrice koja ima sirinu svega 1-2mm.
Ako ti je tesko drzati rucno isti kut, imas na ebay kupiti takav nastavak koji se prikaci na gornji dio noza da drzi jednoteisti kut i onda krenes s grubom gradijacijom oko 500 za formiranje novog kuta tj. bocna stranica vrha ostrice od 1-2mm, pa finim preko 1000 za formiranje ostrice bez iglice.

Uglavnom mozes kupiti za svoje potrebe dva brusaca jedan kvalitetan grub i drugi neki fini kvalitetni keramicki. Sve to kupi prek ebay jer je puno jeftinije.

A mozes probati i sa kamenom kak ti je forumas rekao.


A one pizdarije sa brzim potezima brusenjem kak rade majmuni to zaboravi. To se tako neradi bas iz tog razloga jer kut nije isti vec se stalno mijenja. I drugo "skurit" ces ostricu odnosno zbog povisene temperature materijala mijenja se tvornicka kvaliteta materijala u losiji. Zato nakoncu japanci bruse svoje nozeve na mokrom kamenu i rucno peru pod hladnom vodom.
Nema veze kaj im pojedinacni nozevi znaju kostati i preko 1000€, tretman je isti.


Tapatalk 2 using mobile - Samsung Galaxy Fit S5670
__________________
Stara narodna mudrost koju zanemaruju svi koji glasaju na demokratskim izborima !

Uvijek sumnjajte u velika obećanja. Obećanje ludom radovanje.
SAS is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2014., 11:54   #519
Quote:
chillout23 kaže: Pogledaj post
Pa akcija je bila do 21.8. ako se ne varam...ili?
Je,bila je,Ali se popunjeni kuponi mogu iskoristiti do 4.9!
__________________
Ja sam dijete zemlje i zvjezdanog neba...
lordy is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2014., 12:05   #520
Aha...ok. Nisam to znao ali nakon ovih postova, nisam siguran da je pametna kupnja ja sam mislil uzet 2 komada, ali sam nakon čitanja ovdje odustao
__________________
Mjesto rođenja: Zemlja, Rasa: čovjek, Politika: sloboda, Religija: ljubav
chillout23 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:04.