Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.06.2009., 21:58   #41
Onda termostat u spavaću a termo ventili u ostale

Navodno u današnje doba ima i bežičnih termostata pa ni instalacija nije nepremostiv problem
gogo_2006 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2009., 10:27   #42
pozdrav..
nisam skuzio da li se stavlja reg,termosta u kupaoni,ako je termosta u dnevnom boravku.....
eduardo12345 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2009., 13:39   #43
Imam pitanje.

Imamo 10 radijatora sa termostatskim Herzovim ventilima. Majstor nam je rekao da ne trebamo ugraditi termostat. Meni je to malo sumnjivo, pa vas molim za mišljenje.
babe2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2009., 22:58   #44
Quote:
babe2 kaže: Pogledaj post
Imam pitanje.

Imamo 10 radijatora sa termostatskim Herzovim ventilima. Majstor nam je rekao da ne trebamo ugraditi termostat. Meni je to malo sumnjivo, pa vas molim za mišljenje.
Sve ovisi. Ako nemate termostatski ventil u kupaonici, tj ako vam je ručni ventil tamo uvijek u položaju otvoren, u tom slučaju nije potrebno imati zidni termostat. Međutim takva regulacija ima manu. Što ako je vani zadovoljavajuće toplo a vi imate na bojleru podešenu vrijednost polazne vode od recimo 55°C, tada iako nema potrebe za grijanjem vama će bojler grijati radijatorsku vodu (dok ne postigne zadanu temp.) i tako bezpotrebno trošiti energiju(plin) i struju za pokretenje pumpe. Takva regulacija ima smisla ako imate vanjski senzor temp. koji će korigirati bezpotrebnu potrošnju energije putem zadane regulacijske staze. Međutim i tu postoji mana kod takve regulacije, a to je da će cijelo vrijeme raditi recirkulirajuća pumpa i trošiti el. energiju iako kod toplijih dana neće biti potrebe za grijanjem. Kada imate regulaciju putem sobnoh zidnog termostata tada prilikom postizanja podešene željene temp. u prostoriji, termostat daje signal bojleru za prestanak grijanja, a cirkulacijska pumpa će raditi još neko kratko vrijeme nakon čega će se ugasiti.
Najbolja i najekonomičnija regulacija je kada imate sobni termostat i vanjski senzor koji će prema vanjskoj temp. uz regulacijsku stazu regulirati temp. polazne radijatorske vode i tako štedjeti na potrošnji plina, dok će sobni termostat kada postigne željenu temp. u prostoriji dati signal bojleru za prestanak rada.
mfcc is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2009., 11:35   #45
mislim da to nije potrebno. ako je vani toplo - gasi bojler. u prelaznom razdoblju, kad je malo toplo, malo hladno, mi ne grijemo.
theorema is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2009., 08:16   #46
Uselili smo kao podstanari u kuću u kojoj su neispravni ventili za regulaciju na radijatorima. Ne mogu se zatvoriti ni smanjiti. S obzirom na to da boravimo u dnevnom boravku danju i u spavaćoj noću imamo nepotrebnu potrošnju u ostatku kuće koji je recimo pola površine. Normalno da nam to smeta zbog potrošnje i cijene. Može li mi netko reći koliko je teško promijeniti ventil i koliko otprilike košta?
Ovakvi ventili su u pitanju http://grijanje.danfoss.com/Product/30254.jpg
freya.k is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2009., 14:20   #47
Koliko je isplativo ugraditi radijatorske ventile sa predregulacijom u odnosu na uobičajene bez predregulacije gdje se regulacija-balansiranje radi prigušnicom (opterećenje radijatora)?

Kako se radi pred-balansiranje instalacije grijanja, ako prigušnica nema označenu podjelu (otprilike ili po br. okretaja od krajne do krajne točke)?

Koliko je bolje upotrijebiti prestrujni ventil umjesto da radijator u kupaoni služi za prestrujavanje?

Jel pametnije ugraditi balans ventil obični ili automatski i kolki je u praksi benefit s takvim ventilima kod zidnih plinskih uređaja?

Kod termostatskih glava: jel' bolja glava sa plinskim punjenjem od tekućeg?

Kolko se praktično isplati radi šednje ugraditi programabilne termostatske glave u dnevne/noćne prostorije?

Kako se sve te stvari u praksi ponašaju sa kotlovima koji imaju reg. temp. po vanjskoj temp., tj. što je pametno ugraditi, a što nema veliki utjecaj (balans ventili, prestrujni ventili, itd.), a osobito kod pl. bojlera koji imaju pumpe s više brzina vrtnje ili sa kont. regulacijom vrtnje pumpe?
viz is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2009., 18:27   #48
Quote:
freya.k kaže: Pogledaj post
Uselili smo kao podstanari u kuću u kojoj su neispravni ventili za regulaciju na radijatorima. Ne mogu se zatvoriti ni smanjiti. S obzirom na to da boravimo u dnevnom boravku danju i u spavaćoj noću imamo nepotrebnu potrošnju u ostatku kuće koji je recimo pola površine. Normalno da nam to smeta zbog potrošnje i cijene. Može li mi netko reći koliko je teško promijeniti ventil i koliko otprilike košta?
Ovakvi ventili su u pitanju http://grijanje.danfoss.com/Product/30254.jpg
Dali se radi o termostatskim ventilima? Bilo bi dobro da poslikate ventile pa ću vam dati savjet što učiniti.
mfcc is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2009., 20:55   #49
Molim i ja pomoć oko termostata, prilično mi je važno, a i hitno! Zapravo, ni ne znam da li su "termostatski ventili" ono što tražim. Naime, imam centralno plinsko grijanje i središnji zidni termostat koji mi regulira veći dio stana (otvoren prostor), međutim, u spavaćoj sobi nemam ni zidni termostat ni taj na radijatorima. Stavila bih u spavaću taj regulator topline na sam radijator, da mogu kontrolirati preko noći temperaturu - gasiti u ostatku stana, u spavaćoj lagano temperirati preko noći. Dakle, da li je moguće da ja na zidnom termometru u dnevnoj smanjim temperaturu na, recimo, 16 stupnjeva, a u spavaćoj na termometru koji je na samom radijatoru stavim na 19 stpunjeva?

Ne znam ni gdje da tražim taj uređaj za radijator? Gdje to ima za kupiti? Koja je cijena? I, meni važno pitanje, da li za montiranje tog ventila na radijator moram pozvati stručnjaka (majstora) ili bi mi to lako mogao montirati svatko tko se koliko-toliko kuži u alat? Hvala puno!
Eklektika is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2009., 21:27   #50
Ono što imate je osnovna konfiguracija.
Za promjene temperature po prostorijama vam treba programibilna termostatska glava na radijatorima (ili programibilna glava kod koje je udaljen osjetnik temperature).

Nešto poput ovoga:

http://grijanje.danfoss.com/xxTypex/...428_SIT48.html

ili ovoga:

http://www.imi-internationalcee.com/...regulator.html

Tad možete uštedjeti sniženjem temperature u prostorijama u kojima se u to vrijeme ne boravi (može se to i ručno - no ovako je to elegantnije).
viz is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2009., 21:55   #51
Quote:
Eklektika kaže: Pogledaj post
Molim i ja pomoć oko termostata, prilično mi je važno, a i hitno! Zapravo, ni ne znam da li su "termostatski ventili" ono što tražim. Naime, imam centralno plinsko grijanje i središnji zidni termostat koji mi regulira veći dio stana (otvoren prostor), međutim, u spavaćoj sobi nemam ni zidni termostat ni taj na radijatorima. Stavila bih u spavaću taj regulator topline na sam radijator, da mogu kontrolirati preko noći temperaturu - gasiti u ostatku stana, u spavaćoj lagano temperirati preko noći. Dakle, da li je moguće da ja na zidnom termometru u dnevnoj smanjim temperaturu na, recimo, 16 stupnjeva, a u spavaćoj na termometru koji je na samom radijatoru stavim na 19 stpunjeva?

Ne znam ni gdje da tražim taj uređaj za radijator? Gdje to ima za kupiti? Koja je cijena? I, meni važno pitanje, da li za montiranje tog ventila na radijator moram pozvati stručnjaka (majstora) ili bi mi to lako mogao montirati svatko tko se koliko-toliko kuži u alat? Hvala puno!
Mislim da to neće ići, obrnuta situacija da ali ovako ne jer je centralni termostat onaj koji aktivno upravlja grijanjem a termostatska glava samo prigušuje protok vode kroz pojedini radijator ako grijanje radi i postignuta je željena temperatura namještena na tom radijatoru. Ako centalni termostat ugasi grijanje jer je tamo više od 16 nema što zagrijati spavaću na 19, zar ne

Ovo je dosta nezgodna situacija i nije baš jednostavno postići željeni efekt osim možda sa bežičnim glavnim termostatom koji bi po noći bio u spavaćoj sobi i termostatskim ventilima na radijatorima van spavaće sobe
gogo_2006 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2009., 21:56   #52
VIZ: Da, to je to! HVala! Sad sam malo surfala i vidim na jednom mjestu da su cijene s ugradnjom od 200-450 kn. Znači u trgovini možeš angažirati majstore da ti to ugrade. Meni je samo bitno da preko noći mogu u ostatku stana ugasiti grijanje (smanjiti), a da mi radi samo u spavaćoj sobi na određenoj temperaturi. I sad mi je palo na pamet, imam na sadašnjim radijatorima nekakve pipke na koje mogu ispustiti zrak, koji se obično nakupi tijekom sezone-ne-grijanja. Stariji su radijatori u pitanju. E sad mene zanima i to da li ću izgubiti mogućnost ispuštanja zraka, ako ugradim te termostatske regulatore na radijatore?



EDIT: Uh, sad vidim drugi odgovor od Goge2006... Koji bed, pa tog sam se i bojala... o ovome stvarno nemam pojma (a ni MM), niti imam koga za pitati, jer to nitko od mojih nema... bitno mi je jer hoćemo uštedjeti na energiji i lovi, a kako nam stiže bebica uskoro, morat ćemo grijati i preko noći spavaću, što nam prije nije bilo tako važno... A da na sve radijatore stavim te termostate? A maknem taj centralni na zidu? Jel to rješenje?
Eklektika is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2009., 22:20   #53
Quote:
Eklektika kaže: Pogledaj post
...Koji bed, pa tog sam se i bojala...
Nemate se čega bojati niti plašiti - samo uživajte u blagodatima novih tehnologija ;-)

Ako zadržite postojeći sobni termostat (pretpostavljam da je on/off) smanjiti ćete na njemu podešenu temp. na razinu koja će biti u toj prostoriji noću - npr. na 16st.C i on će održavati pl. uređaj "budnim", a ujutro ponovno podesti dnevnu temperaturu i tako svaki dan...

Elegantnije je rješenje da se uzme programabilni termostat i na njemu podesi režim rada za prostoriju u kojoj se nalazi.

Npr.:

http://grijanje.danfoss.com/xxTypex/...523_SIT48.html

A na vama je da samo uživate u ugodnoj i toploj obiteljskoj klimi uz istodobnu uštedu.

Inače termostatska glava se montira na mjesto ručne rugulacijske glave - na ventil za regulaciju. Odzračni ventil se ne dira - dakle bez bojazni - ne bi se nešto novo napravilo da nam zagorča život, već da ga olakša i da se posvetimo više nečem lijepom i zanimljivom :-)

Zadnje uređivanje viz : 20.10.2009. at 22:28.
viz is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2009., 07:11   #54
jedan radijator ne grije

Pozdrav svima,imam pec na plin i stare gusane radijatore i na svima termostatske ventile Herz ali sad mi jedan radijator na katu grije samo dijelomocno tj. samo početak i dolje a na kraju gore je mlak. Jedan covjek mi je rekao da dolje na radijatoru ima vijak na cijevi i da se on još otvori ali ne pomaže. Pa me zanima u čemu bi mogao biti problem? Hvala
Miki3210 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2009., 07:56   #55
Quote:
viz kaže: Pogledaj post
Elegantnije je rješenje da se uzme programabilni termostat i na njemu podesi režim rada za prostoriju u kojoj se nalazi.:-)
Kod odabira termostata potrebno je obratiti pozornost na kompatibilnost sa vašim plinskim aparatom.

Inače programabilni termostat nudi mogućnosti (kao i programabilne termostatske glave) da poništite inertnost sustava grijanja (npr. podesi se viša temp. na termostatu neko vrijeme prije ulaska u tu prostoriju - npr. navečer za sobu - tako da se, dok se ne uključi pl. uređaj po termostatu koji je tad na nižoj temp., ne dogodi da vam bude hladno kod ulaska i početka boravka u sobi).
Inače termostatske glave u odnosu na obične dovode do uštede energije kad nismo u mogućnosti ručno reagirati na regulaciju radijatora a kod toplinskih poremećaja uzrokovanih npr. suncem, većim br. ljudi, pečenjem - kuhanjem i sl.
viz is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2009., 08:32   #56
Quote:
Eklektika kaže: Pogledaj post
.....A da na sve radijatore stavim te termostate? A maknem taj centralni na zidu? Jel to rješenje?
Prvo ti preporučujem pa pročotaš topic od početka, ja ću samo u kratkim crtama reći neke konstatcije.

Centralni termostat je onaj uz pomoć kojega se štedi energija on gasi plamenik u bojleru, tako da ako njega izbaciš to može raditi ali neće biti ekonomično.

Termostatski ventili služe da se zatvori protok kroz radijator u prostoriji koja je zagrijana na željenu temperaturu i time ubrzavaš zagrijavanje drugih prostorija dok centralni termostat ne ugasi plamenik/grijač.

Ako imaš na svim radijatorima term. ventile i oni zatvore a bojler radi pumpa neće moći ostvariti cirkulaciju, što nije dobro.
gogo_2006 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2009., 08:33   #57
Quote:
Miki3210 kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima,imam pec na plin i stare gusane radijatore i na svima termostatske ventile Herz ali sad mi jedan radijator na katu grije samo dijelomocno tj. samo početak i dolje a na kraju gore je mlak. Jedan covjek mi je rekao da dolje na radijatoru ima vijak na cijevi i da se on još otvori ali ne pomaže. Pa me zanima u čemu bi mogao biti problem? Hvala
Da li si pokušao odzračiti radijator?
gogo_2006 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2009., 08:39   #58
Quote:
Miki3210 kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima,imam pec na plin i stare gusane radijatore i na svima termostatske ventile Herz ali sad mi jedan radijator na katu grije samo dijelomocno tj. samo početak i dolje a na kraju gore je mlak. Jedan covjek mi je rekao da dolje na radijatoru ima vijak na cijevi i da se on još otvori ali ne pomaže. Pa me zanima u čemu bi mogao biti problem? Hvala
Kod vas je najvjerovatnije slučaj u nebalansiranom sustavu centralnog grijanja. Znaći cijeli sistem trebalo bi balansirati na prigušnicama svih radijatora. Prigušnice su vam ti vijci koje spominje taj vaš poznanik. Za sve to vam treba imbus ključevi, međutim balansirati sistem može samo netko tko ima iskustva u tome.
mfcc is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2009., 08:58   #59
Quote:
gogo_2006 kaže: Pogledaj post
...Ako imaš na svim radijatorima term. ventile i oni zatvore a bojler radi pumpa neće moći ostvariti cirkulaciju, što nije dobro.
Bez bojazni - na svim ventilima se mogu imati termostatske glave s ventilima.
Minimalni protok, neophodan za dobar rad kotla kad se termostatski ventili zatvore, osigurava prestrujni ventil - npr.

http://grijanje.danfoss.com/xxTypex/...661_SIT48.html
viz is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2009., 09:48   #60
Quote:
viz kaže: Pogledaj post
Bez bojazni - na svim ventilima se mogu imati termostatske glave s ventilima.
Minimalni protok, neophodan za dobar rad kotla kad se termostatski ventili zatvore, osigurava prestrujni ventil - npr.

http://grijanje.danfoss.com/xxTypex/...661_SIT48.html
Ok, ja jedino nisam siguran da svaki bojler ima prestrujni ventil ...

U svakom slučaju je potrebno voditi brigu o tome
gogo_2006 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:36.