Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.07.2011., 14:27   #81
Quote:
Zagorski Križar kaže: Pogledaj post
Imali su topnike-plaćenike, a u 16. st. su otvorili i vlastitu školu topništva.Imali su i četu plaćenika tzv. barabanta, veterana iz bojeva protiv Turaka iz Ugarskog kraljevstva - bilo ih je oko 70.Nisu uzimali mnogo plaćenika ni stranaca, zbog poučka kondotjera u tal. gradovima i što se tiče događaja kad neki kondotjer odluči promijeniti vlast u gradu .Također svaka bratovština, gilda ili trgovačko udruženje je imalo dužnost davati članove na stražu u gradu.Svake noći u gradu je bilo između 60 i 100 članova gildi na straži.Kroz par dana ću skenirati i postaviti članak o vojsci Republike.Ovo je bilo ukratko.

P.S. Najveća vojska koju je Dubrovnik podigao brojila je 300o ljudi, i to u ratu protiv nekog srpskog kralja (ne znam kojeg, možda Milutina).


Oprosti što te cukam za rukav, ali stvarno bih volio pročitati taj članak.
__________________
Forumski doktor političkih znanosti
V_V is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2011., 15:35   #82
Quote:
V_V kaže: Pogledaj post
Oprosti što te cukam za rukav, ali stvarno bih volio pročitati taj članak.
A evo ga, skenirano iz jednog od starih brojeva Hrvatskog vojnika, autor je Velimir Vukšić (oprez:dvije stranice su naopačke postavljene):

http://www.4shared.com/document/RbFm...ka_kroz_s.html

Ovdje vam je Skenderovićev rad o dalmatinskim milicijama, te oružanim silama dalm. gradova i komuna (spominje se i Dubrovnik):

http://www.4shared.com/document/uj2w...enderovic.html

A ovdje imate nešto o Almogaverima u dubrovačkoj službi:

Link


To je sve što imam.
__________________
Bolje da te Turčin goni mačem nego Nijemac sa perom.
Zagorski Križar is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2011., 07:37   #83
Pa, to je daleko više nego što sam ja do sad znao. Hvala!
__________________
Forumski doktor političkih znanosti
V_V is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2011., 11:13   #84
Quote:
nevenb kaže: Pogledaj post
U ratu protiv Ostoje 1403.-1404. imali su oko 4000 ljudi pod oružjem, kojima su zapovijedali Marin Gučetić i Jakov Gundulić, tako bar kaže Gavro A. Škrivanić u "Vesniku vojnog muzeja JNA" iz 1958. - nažalost, fali zadnjih 12 stranica (tiskarska greška)
Jel bi mogao to, kojim slučajem, skenirati i staviti na Internet ?

Quote:
V_V kaže: Pogledaj post
Pa, to je daleko više nego što sam ja do sad znao. Hvala!
Nemaš frke stari, ako imaš nešto što ondje nije spomenuto, samo nabaci .
__________________
Bolje da te Turčin goni mačem nego Nijemac sa perom.
Zagorski Križar is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2011., 12:46   #85
Quote:
Zagorski Križar kaže: Pogledaj post
Jel bi mogao to, kojim slučajem, skenirati i staviti na Internet ?
kao što rekoh, fali zadnjih 12 stranica

http://www.megaupload.com/?d=4F11HWS0
nevenb is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2011., 13:43   #86
Quote:
nevenb kaže: Pogledaj post
kao što rekoh, fali zadnjih 12 stranica

http://www.megaupload.com/?d=4F11HWS0
Nema veze, bolje išta nego ništa.Hvala puno !
__________________
Bolje da te Turčin goni mačem nego Nijemac sa perom.
Zagorski Križar is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2011., 11:07   #87
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
epski junak slavan u srednjem vijeku.

inspiriran je Karlovim(Karlo Veliki) vitezom Rolandom koji je poginuo tokom njergova pohoda u španjolsku.

inače nikada nisam skužio njegovu popularnost, jer nije poginuo u slavnom boju sa Maurima,nego u besmislenom sukobu sa kršćanskim Baskima, jer je palio po njihovoj zemlji
popularnost je stekao preko poznatog eopa iz ranog srednjeg vijeka
http://en.wikipedia.org/wiki/The_Song_of_Roland
inače u epu Baski su pogani
master_mind_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2011., 17:47   #88
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
d iskreno kažem,u pravu si,malo se govori o kopnenoj vojsci,a morali su sigurno imati bar nešto.

Znad da je zdur,bio grdski stražar,ali ne znam jesu li imali helebarde ili
E Collinse, frende, i mene isto zanimaju ti zduri?Odkud ti to?
__________________
Bolje da te Turčin goni mačem nego Nijemac sa perom.
Zagorski Križar is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2011., 22:50   #89
Quote:
Zagorski Križar kaže: Pogledaj post
E Collinse, frende, i mene isto zanimaju ti zduri?Odkud ti to?
još iz osnovne, većina stvari ja vadim iz glave jbg, zanemario sma povijesti zadnjih 5 godina,iako se trudim, kupujem,fotokopiram, listam kad imam vremana,ali čekam da završim faks pa da to mogu malo bolje poručavati i da se vratim nba razinu iz srednje
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2011., 15:17   #90
Evo da se i ja nadovežem sa još jednom stvari koja je bila jako bitna za uspjeh Republike, a to je da su prvi uspješno razvili "inteligence" i "poslovnu špijunažu" iz kojih su crpili informacije za donošenje odluka, u pregovorima i razmatranju budućnosti, strategijama ulaganja, podmićivanja, i svega ostalog bitnog za poslovni i politički uspjeh, i u biti cijeli uspjeh republike je naslonjen na "inteligence". Što su dugo vremena kasnije razvili Ameri kao Central Inteligence Agency.
nankora is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2011., 09:55   #91
Quote:
Vladimir Salus kaže: Pogledaj post
Zalac_1,idemo redom. Ti se pozivas na stivo Historija naroda Jugoslavije.To jeste knjiga koja spada u falsifikate kao i mnoge druge nastale u zajednickom radu jugoslovenskih povjesnicara i autoritet autora jeste upitan.Razlog je generalan ili opcenit. Naime,u vreme komunisticke Jugoslavije vladalo je jednoumlje i retko se ko mogao osmeliti na prava istrazivanja. Poci cu od osnovne stvari. Ako verujes da su se Juzni Sloveni doselili na Balkan u velikoj si zabludi. Stoga sve autore koji se baziraju na Konstantina Porfirogenita ne treba citati.

Dubrovnik nije mogao dobiti nikakva teritorijalna prosirenja od Hrvata. Pominjes bosanske vladare. Opste je poznata stvar da je Bosna bila samo jedna srpska regija. Stjepan I,verovatno mislis na Stefana I Jablanovica,Sandalj Hranic i svi Pavlovici su bili Srbi. Pavlovici su,na primer,vladali istocnom Hercegovinim i istocnom Bosnom. Potpuno je izmisljena stvar da se srednjevekovna Hrvatska prostirala do Drine. O nekakvoj Crvenoj Hrvatskoj i da ne trosimo reci.

Ocigledno je da Srbe poistovecujes sa pravoslavnom verom.Srbi nisu samo pravoslavci. Ima ih "sva tri zakona". Evo jednog eklatantnog primera,dum Ivan Stojanovic,katolicki svestenik iz Dubrovnika. Nikada svoje srpstvo nije dovodio u pitanje i time se uvek ponosio. Ako nije dovoljno,tu je i Mavro Orbini. Nadam se da znas ko je bio taj velikan i koje je njegovo delo.

Ima nekoliko relevantnih izvora. Ali,najveci dokaz je zivi jezik. Ako ti i ja govorimo i pisemo istim jezikom mi pripadamo jednom narodu. Mozda se neces sloziti sa imenom tog naroda,ali to je cinjenica. Vera nije bitna.

Ne znam zasto mislis da imam ignorantski pristup. Otvoren sam da saslusam sve stavove. Mozda moja argumentacija ima velikosrpsku konotaciju,ali,veruj mi,nisam za resavanje problema ratom. Svari su toliko ocigledne da se moraju prihvatiti kad tad. Ustvari,kada stranci prestanu da nam kroje sudbinu. A,tu prednjace,Vatikan,Nemacka i Amerika.

Sto se tice tolerancije. Mislim da niste tolerantni. Na temu Seoba Sokaca tvoj kolega moderator je obrisao moje izlaganje. Poceo sam taksativno da odgovaram na pitanja i tu nije bilo nicega uvredljivog za bilo koga. Mnogi ucesnici su veoma uvredljivi i vulgarni,ali na njih ne reagujete. Od mene takve stvari necete videti,cak i kada za ono sto je crno govorite da je belo. Inace,imam nameru da konkurisem jednu temu. Nadam se da necu biti sputavan.
Vrlo jednostavno i kratko. Ne, tolerancije ne bi ni trebalo biti prema postovima u kojima se svaki upis različit od teza koje iznosi autor proglašava falsifikatom, a da se onda to argumentira isključivo kontra tezama i proizvoljnim tumačenjima. Rekacije ljudi s podsmijehom na to, po meni, i nisu toliko problematične (ako se ne pretjera). Ne samo da ćeš biti sputavan, već prvi sljedeći post u kojem nešto proglasiš falsifikatom, a da to ne potkrijepiš citatom iz nekoga izvora bit će promatrano kao trolanje i provokacija i rezultirat će trajnim banom. Dakle, ili dokaži da je nešto fasifikat dokumentima (jer se na tome temelje zaključci u historiografiji) ili malo smiri doživljaj.

Da repliciram kratko kako su genetika i jezik glavni argumenti za pripadnost narodu, da ne kažem naciji. Molim te na temelju koje literature, teorije nacionalnih identiteta i sl. temeljiš takve zaključke? Čak i ako je tako, zanima me jesi li čitao neka novija istraživanja na polju genetike? Imaš dosta tema na forumu gdje se sudionici pozivaju na to, pa pročačkaj malo. Ono što sam čitao ne govori u prilog tvojoj tezi (da sad ne odemo u daljnju raspravu, jer nije tema).
__________________
"you don't need a weatherman to know which way the wind blows"

Zadnje uređivanje Tuli_Kupferberg : 31.07.2011. at 10:04.
Tuli_Kupferberg is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2011., 11:43   #92
Dobar dan svima!

Vrlo mi je drago da sam pronasla ovaj forum, jer cini mi se da ima dosta ljudi koji znaju puno o Dubrovackoj Republici.

Imam jedno pitanje na koje nigdje ne mogu naci odgovor na netu:

Gdje se nalazi grob dubrovackog kompozitora Luke Sorkocevica?
Zna li netko?

Bavim se glazbom i zelim nauciti vise o njegovom radu i zivotu u tadasnjoj Dubrovackoj Republici. Sto se tice informacija o ovom kompozitoru, vrlo je malo toga dostupno, sto je velika steta, jer njegov opus, iako malen, je izuzetno vazan u razvoju hrvatske barokne glazbe.


Ako netko ima informaciju, bit cu jako zahvalna.
Moja pretpostavka je da je on sahranjen u jednoj od dubrovackih crkvi, obzirom da se odnosi na vrijeme prije Napoleonovog dolaska (1789).

Zadnje uređivanje Mozartea : 31.07.2011. at 12:26.
Mozartea is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2011., 16:02   #93
Quote:
Tuli_Kupferberg kaže: Pogledaj post
Vrlo jednostavno i kratko. Ne, tolerancije ne bi ni trebalo biti prema postovima u kojima se svaki upis različit od teza koje iznosi autor proglašava falsifikatom, a da se onda to argumentira isključivo kontra tezama i proizvoljnim tumačenjima. Rekacije ljudi s podsmijehom na to, po meni, i nisu toliko problematične (ako se ne pretjera). Ne samo da ćeš biti sputavan, već prvi sljedeći post u kojem nešto proglasiš falsifikatom, a da to ne potkrijepiš citatom iz nekoga izvora bit će promatrano kao trolanje i provokacija i rezultirat će trajnim banom. Dakle, ili dokaži da je nešto fasifikat dokumentima (jer se na tome temelje zaključci u historiografiji) ili malo smiri doživljaj.

Da repliciram kratko kako su genetika i jezik glavni argumenti za pripadnost narodu, da ne kažem naciji. Molim te na temelju koje literature, teorije nacionalnih identiteta i sl. temeljiš takve zaključke? Čak i ako je tako, zanima me jesi li čitao neka novija istraživanja na polju genetike? Imaš dosta tema na forumu gdje se sudionici pozivaju na to, pa pročačkaj malo. Ono što sam čitao ne govori u prilog tvojoj tezi (da sad ne odemo u daljnju raspravu, jer nije tema).

Tuli Kupferberg,evo i za tebe jednog izvora:www.serbijana.com/istorija/konstantin porfirogenet-istina ili zabluda.
Uradjena je fizicko-matematicka analiza kretanja masa,naroda i vojske,posebno u seobama. Time je jednom za svagda opovrgnuto famozno doseljavanje Slovena na Balkan. Ako ovo uspes da shvatis onda ces potpuno promeniti sliku o autorima pomenute Historije ... . Ako si kojim slucajem zavrsio neki fakultet onda si mogao ukapirati da se vecina profesora ne bavi ozbiljnim naucno-istrazivackim radom,vec prepisivanjem. Po koji od njih doda nesto novo. Ovi ljudi su otkrili i dokazali,potkrepili sve sto su saznali.
Njihova saznanja su potvrdjena genetikom. Ne znam sta si ti gledao,ali cim nadjem adekvatan link prosledicu ti.
Inace,srpski forumi su mnogo liberalniji.

P.S. Istina,kada se jednom otkrije,vise se ne moze sakriti.

Zadnje uređivanje Vladimir Salus : 31.07.2011. at 16:31.
Vladimir Salus is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2011., 18:06   #94
Quote:
Vladimir Salus kaže: Pogledaj post
gospodare,Vizantiju,Veneciju,Ugarsku,pored Srbije i bio samostalan,ali nikada nije bio u sastavu Hrvatske. Sve dok to vestacki nije uradio Tito.
Malo se previsoko kolega postavljaš s obzirom na poznavanje elementarne faktografije. Čak i ako ne priznaješ institucije Trojedine kraljevine iz vremena prije 1918. godine kao hrvatske (što je neupitno greška, ali ajd), zaboravljaš da se Dubrovnik našao u sklopu Banovine Hrvatske 1939. godine. Dakle za svoj veštački potez, Tito je ipak imao nekakav predložak.

Hodaš po tankoj žici. Srpski forumi, ako su liberalniji, onda su zacijelo i pogodniji za ovakvu vrstu diskursa.

Ja još uvijek čekam te dokumente koji neupitno uvrštavaju stanovnike Dubrovnika u katoličke Srbe. Sve pršti od katoličkog srpstva kad dođeš u taj Dubrovnik. Prosto je nevjerojatno kako su sami Dubrovčani povjerovali u taj povijesni falsifikat, a strši im srpstvo na svakom koraku, pred očima takoreć.

Osim toga morao bi malo preispitati svoje kriterije glede razlikovanja naroda. Zato što je porijeklo, čak i da si u pravu glede teza o identičnom porijeklu Srba i Dubrovčana, ono danas ne znači ništa, u vrijeme kada su formirane hrvatska i srpska nacija. Kako sad stanovnici koji se smatraju Hrvatima i već su to u najmanju ruku neka dva stoljeća, ako već ne oduvijek. Što sam ti misliš postići ovim velikosrpskim osvješćivanjem? Svašta.

Još te jednom (i to zadnjiu put) upozoravam da svoju istinu ne širiš na forumu, a da ne citiraš neki izvor. Pod tim ne mislim na pisanje sveučilištaraca (iako ne prepisuju baš svi), nego arhivski izvor ili nešto slično (natpis u kamenu...). Evo dokaži nam da su Dubrovčani Srbi tako da citiraš izvor gdje to piše.

P. S. Konstantin Porfirogenet je vrijedan izvor zato što nema baš mnogo drugih, ali da nešto dokazuje i da ga se nekritički može promatrati, hrvatska je historiografija odavno shvatila. Ne znaš što piše na linku koji si stavio jer ne radi, pa ga ne mogu komentirati.
__________________
"you don't need a weatherman to know which way the wind blows"
Tuli_Kupferberg is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2011., 02:47   #95
Quote:
Mozartea kaže: Pogledaj post
Dobar dan svima!

Vrlo mi je drago da sam pronasla ovaj forum, jer cini mi se da ima dosta ljudi koji znaju puno o Dubrovackoj Republici.

Imam jedno pitanje na koje nigdje ne mogu naci odgovor na netu:

Gdje se nalazi grob dubrovackog kompozitora Luke Sorkocevica?
Zna li netko?

Bavim se glazbom i zelim nauciti vise o njegovom radu i zivotu u tadasnjoj Dubrovackoj Republici. Sto se tice informacija o ovom kompozitoru, vrlo je malo toga dostupno, sto je velika steta, jer njegov opus, iako malen, je izuzetno vazan u razvoju hrvatske barokne glazbe.


Ako netko ima informaciju, bit cu jako zahvalna.
Moja pretpostavka je da je on sahranjen u jednoj od dubrovackih crkvi, obzirom da se odnosi na vrijeme prije Napoleonovog dolaska (1789).
Dajte odgovorite na post ako znate , zagubio se medu ovim trolanjem naseg nam komsije Vlade
Cobra_hehe is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2011., 16:29   #96
a da ga nisu strpali u kakvu jamu bez biliga ili jednostavno bacili u more?

Nekad se na katoličkim grobljima nisu pokapali nekršteni, samoubojice i djeca umrla bez svetoga krštenja, već su se pokapali van posvećenog mjesta.

http://bogoslovija-ri.hr/katolicka-c...sta-iv-groblja

Skončao je život 1789. godine u 55. godini života bacivši se s prozora svoje kuće, današnjeg Biskupskog dvora.

http://www.dulist.hr/content/view/7701/69/
Zavelim is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2011., 17:10   #97
Quote:
master_mind_ kaže: Pogledaj post
Također i janjevci sa Kosova su podrijetlom iz Dubrovnika, no može li netko detaljnije o tim kolonijama reći kao npr. kako su ih dobili i zašto su izgubili. ne može se nigdje naći.
ako znaš ćirilicu ima ti ovdi koji detalj više o Janjevu

http://dizbi.hazu.hr/index.php?searc...&query=janjevo

zbornik 45, stranica 39-65
Zavelim is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2011., 13:08   #98
Quote:
Zavelim kaže: Pogledaj post
a da ga nisu strpali u kakvu jamu bez biliga ili jednostavno bacili u more?

Nekad se na katoličkim grobljima nisu pokapali nekršteni, samoubojice i djeca umrla bez svetoga krštenja, već su se pokapali van posvećenog mjesta.

http://bogoslovija-ri.hr/katolicka-c...sta-iv-groblja

Skončao je život 1789. godine u 55. godini života bacivši se s prozora svoje kuće, današnjeg Biskupskog dvora.

http://www.dulist.hr/content/view/7701/69/


Hvala na odgovoru.
Nisam znala za to pravilo da se ljudi koji su sami sebi oduzeli zivot pokapaju odvojeno.
Svejedno, cini mi se nemogucim da bi nekoga poput Luke Sorkocevica, pripadnika aristokratstva i dubrovackog poklisara u Becu, bacili kao vrecu krumpira u neku bezimenu jamu ili u more.
Mozartea is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2011., 13:34   #99
a ne znam ja di su ga stavili samo mi palo na pamet, ipak je to 18. stoliće, a znam za slučajeve čak iz 20. da se prirano umrla, nekrštena dica nisu smila unit u groblje
Zavelim is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2011., 14:55   #100
Quote:
Mozartea kaže: Pogledaj post
Svejedno, cini mi se nemogucim da bi nekoga poput Luke Sorkocevica, pripadnika aristokratstva i dubrovackog poklisara u Becu, bacili kao vrecu krumpira u neku bezimenu jamu ili u more.
Pa nije mali broj velikana u povijesti koji su za života završili ka krumpiri. Prije su ljudi strašno ispaljivali na stvari tipa 'čast'.
__________________
ponedijak džigerice i zeja na uju za obid manistre u suvo za večeru, utorak nje š njon, srida hobotnice ispo cripnja za obid sardele u savur za večeru, četrtak nje š njon, petak šuga o losture š njokin za obid grancigule na buzaru za večeru, subota nje š njon, nedija nje š njon nje š njon
Liburn is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:12.