Natrag   Forum.hr > Društvo > Duhovnost

Duhovnost Slobodnim stilom...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.09.2010., 11:59   #41
Quote:
Raiden kaže: Pogledaj post
Nisam baš siguran, ali trenutno mislim da je nemoguće postignuti ono što on propagira u jednom djelu kao "praznost" tj. da ne misliš na ništa u određenom trenutku, tj. duži vremenski period.
Moguce je. Ako se moze kraci period, moze i duži. To ne znači da si zombi nego jednostavno posmatras sebe i svijet bez vezivanja za objekt, a ako se misao pojavi jednako se ne vežeš i pustiš da prodje. Znači ti ne mislis aktivno, to je samo izronilo iz podsvjesti i otislo svojim putem. To je stanje povišene svijesti.

To je klasicno meditativno stanje i u takvom stanju mozes biti meditativan i u samoposluzi. I obrnuto, ako sjedis i meditiras, a um ti luta ti samo sjediš i "meditiraš".
Bodjan is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2010., 13:02   #42
veoma je teško biti u sadašnjem trenutku, pogotovo u situacijama kada te netko verbalno napada, tjera iz kuće,puca na tebe ili ti prijeti otkazom.da veoma je teško tad ostati smiren i osluškivati unutarnje stanje.ja osobno pokušavam što više prakticirati takvo stanje ali veoma je teško, barem meni.ali vidim promjene jer tad druga osoba to primječuje i mijenja se.svakako nije uvijek tako ali ljudi primječuju .kakva su vaša iskustva iz svakodnevnog zivota
white ranger is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2010., 13:20   #43
meni to pari na vegetiranje. Nije uopće teško biti u sadašnjem trenutku. logički je jednostavno zaključiti da smo u sadašnjem trenutku, upravo u ovom trenutku vremena u kojem sada i ovaj moment egzistiramo. Pitanje je jesmo li u mislima u sadašnjem trenutko. Vi za rješenje preporučate ne misliti ništa. meni je puno logičniji usmjeriti misli prema trenutnoj situaciji u kojoj se nalazim, npr, pisanje na forumu, nego " jednostavno posmatras sebe i svijet bez vezivanja za objekt, a ako se misao pojavi jednako se ne vežeš i pustiš da prodje "


Ps. Moderator šuruje s pojedinim članovima i dijeli neopravdane infarctione. proširite vijest.
Clint Eastwood is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2010., 13:20   #44
Quote:
Bodjan kaže: Pogledaj post

Ako si duboko u sadasnjem trenutku dok nesto radis ili mislis, ili si jednostavno praznog uma, tada ne postoji proslost u umu (to je jedino mjesto gdje ona za nas, subjektivno, "postoji", kad nas um tamo "vrati"). .
pa ti uhvati sadašnji moment onako kako to tolle preporuča, smiri um i reci mi pošteno ima li prošlosti u njemu? Misli su i dalje tu, samo su tiše, i dalje si ti ti, i dalje je svijet i sve ono što znaš o njemu isto, i dalje postoji odvojeno ja, samo je sve smekšano, mirnije, prozračnije, ugodnije, puno ljepote i nekako povezano sa tobom.

Sigurno je da se prosvjetljenje dešava u sadašnjm momentu, da je sadašnji moment prostor u kojem se hvata vertikala vječnosti, da u njemu nema horizontalne linearnosti prolaza vremena kakvog ga znamo, ali Tolleov opis prosvjetljenja ukazuje na to da mu se takvo što nije desilo.

Nakon dugogodišnje mentalne patnje praćene teškom depresijom i strahovima odjednom je nešto puklo u njemu i on je sve oko sebe vidio drugim očima, osjetio se miran, ispunjen ljubavlju, i svijet je postao prekrasan a bol je nestala. To jest duhovno iskustvo ali nije prosvjetljenje (govorim o prosvjetljenju jer je naslov topica eckhart tole - prosvjetljen čovjek ili prevarant).

Prosvjetljenje ni ne može podnijeti neko takve mentalne sturkture koju je imao tolle. Ono se dešava usred čistoće i snage mladog ili pripremom uvježbanog snažnog živčanog sustava onoga tko može podnijeti kaos. Tolle propovjeda neo advaitu i zen, i to što govori je ispravno, ali njegovo iskustvo kako ga je opisao , kad se pažljivo pročita opis njegove noći i jutra prosvjetljenja, ga demantira (uvod u knjigu Power of Now) . Evo što Aurobindo kaže o tim stanjima svijesti koje je tolle dosegao:


...These things, when they pour down or come in, present themselves with a great force, a vivid sense of inspiration or illumination, much sensation of light and joy, an impression of widening and power. The sadhak feels himself freed from the normal limits, projected into a wonderful new world of experience, filled and enlarged and exalted;what comes associates itself, besides, with his aspirations, ambitions, notions of spiritual fulfillment and yogic siddhi; it is represented even as itself that realisation and fulfillment.

Very easily he is carried away by the splendour and the rush, and thinks that he has realised more than he has truly done, something final or at least something sovereignly true. At this stage the necessary knowledge and experience are usually lacking which would tell him that this is only a very uncertain and mixed beginning; he may not realise at once that he is still in the cosmic Ignorance, not in the cosmic Truth, much less in the Transcendental Truth, and that whatever formative or dynamic idea-truths may have come down into him are partial only and yet further diminished by their presentation to him by a still mixed consciousness.

He may fail to realise also that if he rushes to apply what he is realising or receiving as if it were something definitive, he may either fall into confusion and error or else get shut up in some partial formation in which there may be an element of spiritual Truth but it is likely to be outweighted by more dubious mental and vital accretions that deform it altogether.
Cherie is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2010., 15:03   #45
Quote:
Cherie kaže: Pogledaj post
Da, sve...
Okej, samo sam pitao. Za osvrt na tvoja pitanja možda kasnije uhvatim vremena, no ne obećajem.
samting is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2010., 15:06   #46
Quote:
Cherie kaže: Pogledaj post
Evo što Aurobindo kaže o tim stanjima svijesti koje je tolle dosegao:
Ne. Nego ti projiciraš njegove riječi kao da se odnose na Tollea.

Kod nekih vidim tendenciju nezadovoljstva Tolleovom porukom, koja im je "previše jednostavna, kopija drugih, ništa nova, itd." Tko zna, možda ti isti žude za kompliciranim mentalnim tumačenjima i teologijama, što se inače može nazvati mentalna masturbacija...
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2010., 15:48   #47
Quote:
Cherie kaže: Pogledaj post
pa ti uhvati sadašnji moment onako kako to tolle preporuča, smiri um i reci mi pošteno ima li prošlosti u njemu? Misli su i dalje tu, samo su tiše, i dalje si ti ti, i dalje je svijet i sve ono što znaš o njemu isto, i dalje postoji odvojeno ja, samo je sve smekšano, mirnije, prozračnije, ugodnije, puno ljepote i nekako povezano sa tobom.

Sigurno je da se prosvjetljenje dešava u sadašnjm momentu, da je sadašnji moment prostor u kojem se hvata vertikala vječnosti, da u njemu nema horizontalne linearnosti prolaza vremena kakvog ga znamo, ali Tolleov opis prosvjetljenja ukazuje na to da mu se takvo što nije desilo.

Nakon dugogodišnje mentalne patnje praćene teškom depresijom i strahovima odjednom je nešto puklo u njemu i on je sve oko sebe vidio drugim očima, osjetio se miran, ispunjen ljubavlju, i svijet je postao prekrasan a bol je nestala. To jest duhovno iskustvo ali nije prosvjetljenje (govorim o prosvjetljenju jer je naslov topica eckhart tole - prosvjetljen čovjek ili prevarant).

Prosvjetljenje ni ne može podnijeti neko takve mentalne sturkture koju je imao tolle. Ono se dešava usred čistoće i snage mladog ili pripremom uvježbanog snažnog živčanog sustava onoga tko može podnijeti kaos. Tolle propovjeda neo advaitu i zen, i to što govori je ispravno, ali njegovo iskustvo kako ga je opisao , kad se pažljivo pročita opis njegove noći i jutra prosvjetljenja, ga demantira (uvod u knjigu Power of Now) . Evo što Aurobindo kaže o tim stanjima svijesti koje je tolle dosegao:


...These things, when they pour down or come in, present themselves with a great force, a vivid sense of inspiration or illumination, much sensation of light and joy, an impression of widening and power. The sadhak feels himself freed from the normal limits, projected into a wonderful new world of experience, filled and enlarged and exalted;what comes associates itself, besides, with his aspirations, ambitions, notions of spiritual fulfillment and yogic siddhi; it is represented even as itself that realisation and fulfillment.

Very easily he is carried away by the splendour and the rush, and thinks that he has realised more than he has truly done, something final or at least something sovereignly true. At this stage the necessary knowledge and experience are usually lacking which would tell him that this is only a very uncertain and mixed beginning; he may not realise at once that he is still in the cosmic Ignorance, not in the cosmic Truth, much less in the Transcendental Truth, and that whatever formative or dynamic idea-truths may have come down into him are partial only and yet further diminished by their presentation to him by a still mixed consciousness.

He may fail to realise also that if he rushes to apply what he is realising or receiving as if it were something definitive, he may either fall into confusion and error or else get shut up in some partial formation in which there may be an element of spiritual Truth but it is likely to be outweighted by more dubious mental and vital accretions that deform it altogether.
Slazem se, Tolle nije prosvjetljen niti je prevarant. Ime teme je potpuno promašeno. Ako je u stanju biti u "sada" većinu vremena on je na putu ka prosvjetljenju i po njegovim knjigama vidi se da ima veliko razumjevanje i iskustvo bivanja u sadasnjosti.

Prosvjetljenje je trajno stanje i ima dva tipa prosvjetljenja, aktivni (doživi ga samo 10-tak posto prosvjetljenih) i pasivni, većinski o kojem svi govore. Aktivno prosvjetljenje i ponekad pasivno je relativno dug proces koji čovjek uglavnom ne primjećuje. Malo sam pisao ranije na https://www.forum.hr/showpost.php?p=2...&postcount=121. Tu ima i podlink za dva tipa prosvjetljenja.

Postoji i trenutno prosvjetljenje, ali je to manjinski slučaj i povezano je sa specijalnom mogućnosti čovjekog svj.tijela (ima tema o svj.tijelu). Također prosvjetljenje je 95% puta ka Stvoritelju i vječnom životu, a treba još 5%. Inače, ako se ostane u nirvani ili negdje u pustinji i umre sa 95%, prosvjetljenje je bolno protraćeno kako se dogodilo mnogima, čak većini prosvjetljenih.

To što opisuje Tolle je vjerovatno uvid, trenutni uvid u prirodu stvarnosti, munja koja osvjetli svijest, ali nakon koje se često pada u još dublji mrak iz kojeg se izlazi radom na sebi.

Prošlost u sadašnjem trenutku? Po mom iskustvu tu nema ničega osim onog što se događa u tom trenutku - to može biti neka radnja, osjećaj prijatnosti ili neprijatnosti, misao koja prođe, percepcija okoline bez ikakvog imenovanja tipa lijepo-ružno i sl., bilo što, ali nema ni prošlosti ni budućnosti.

Biti u sadašnjosti je kvalitativni kvantni skok svijesti, ali nije prosvjetljenje već dobrodošao preduvjet. Čovjek je i dalje isti čovjek, ali dobija jedan moćan alat za duhovni rast - mogućnost da posmatra svoje reakcije na okolinu i svoj um-ego s kojima se poistovjećivao od djetinjstva i prihvatio da je on to. Svi mi funkcioniramo, mi smo mašine s naučenim reakcijama i točno znamo da ćemo pobjesniti kad nas netko uvrijedi i osjećati se dobro kad nas netko pohvali. To vjerovatno znate i sa Foruma.
Kad je čovjek u sada, on promatra i (ako Bog da) uočava te mehanizme. To je ono što nije mogao bez svjesnosti jer se s njima poistovjećivao. Ali to nije dovoljno za napredak - da bi shvatio da on nije um-ego niti naučene reakcije mora upotrijebiti volju da promjeni negativnosti kojih je postao svjestan. To je pravi rad na sebi. To je težak zadatak jer mi smo robovi naših mehanizama i automatizama (kombinacija više mehanizama) i čovjek pored svjesnosti mora imati jaku volju da se suoči sa svojim unutrašnjim "demonima" i da ih svjesno promjeni na bolje. To je ono što vodi bliže prosvjetljenju, ali treba znati da je svačiji put ka prosvjetljenju specifičan. Knjige daju generalni pravac, ali mi smo jedinstvene individue i nećemo imati identične izazove ni probleme na putu ka prosvjetljenju i zato je vrlo poželjno imati učitelja ili nekog tko je ispred vas na istoj ili sličnoj stazi.

Poznajem osobno 3 prosvjetljena, jednu ženu znam samo iz vidjenja dok sam blizak sa čovjekom koji će se vjerovatno prosvjetliti za par godina. Samo jedan se prosvjetlio "istočnjačkim" tehnikama, pasivno prosvjetljenje. Svi su izuzetni,ali svatko je dobar u nečemu, ali ne u svemu. Svi ti ljudi imaju svoje mane, ne postaje čovjek "savršen" pogotovo ne tko ide putem aktivnog prosvjetljenja gdje se osobnost i ne mijenja puno. Većina njih vjerovatno jedva da je čula za sadašnji trenutak osim ovog jednog koji se pasivno prosvjetlio koji je majstor svjesnosti. Nešto od ovog što si citirala vrijedi i za prosvjetljene. Ono što ih čini različitim je potpuna usklađenost misli i djela s voljom Stvoritelja. Kao prosvjetljeni imaju različite zadatke za pomoć razvoju čovječanstva. Ali kad bi sjedili s njima na kavi, ne bi uopće pomislili da sjedite sa prosvjetljenom dušom. Bili bi vam privlačni na neki način, intuitivno bi osjetili da su drukčiji, ali ne bi to pripisali prosvjetljenju već vjerovatno samo osobnosti.

Zadnje uređivanje Bodjan : 17.09.2010. at 15:57.
Bodjan is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2010., 18:32   #48
eto ... dakle složili smo se po tom pitanju, Tolle nije ni prosvjetljen ni prevarant. Osobno mislim da čak nije ni doživio sudden elightement, pa ga izgubio. Mislim da je u zoni koju je opisao Sri Aurbindo.

I ne samo on. Na duhovnom "tržištu" postoji cijela poplava neo advaitista poput njega, sa jednim iskustvom, nedovršenom samospoznajom koji kao i on propovjedaju uzaludnost traganja, besmislenost duhovnog puta i razvijanja određenih pozitivnih osobina, rada na sebi i odbacivanja negativnosti, i nude instant riješenja, fast food, mcdonald verziju duhovnosti.

Tolle, pa onda Gangaji, Andrew Cohen, Mooji, Renz, Adyashanti, Steven Harrison i svi ti ostali novi, navodno updejtirani, neoadvaita gurui, iskreni do izvjesne mjere, vjerujem i bez zle namjere, dobronamjerni ali neprosvjetljeni, zapeli negdje u nekoj twilight zoni svoje učenje vrte oko par pitanja ili gotovih odgovora tipa:

tko pita pitanje koje pitaš? Tko si ti bio prije nego što se pojavila misao i pitanje? Što će se desiti ako jednostavno staneš. Samo stani, ne misli. Uđi u taj prostor. Ti si prostor u kojem se sve dešava. Samo budi u sadašnjem momentu i prosvjetljen si. Sve je prosvjetljeno, pa i ti. Tvoj um je tvoj jedini neprijatelj. Ne radi apsolutno ništa jer se ne događa ništa. Ne uznemiruj um traganjem. Traganje je odgađanje... itd

I svi sreda očekuju da će se desiti instant boom u tragatelju zato što će oni ovim svojim poticanjem isprovocirati prosvjetljenje . Dok je sam skromni Ramana priznao da su se u njegovom prisustvu prosvjetlile samo njegova krava Lakshmi i njegova majka u trenutku umiranja.

I dok je Tolle benigni tip učitelja, neki od njih svojim učenjem sipaju otrov nihilizma onima koji ispijaju njihove riječi, predstavljajući ga kao nedualizam ili jednotu.


Nadalje ne mislim da netko može biti 95 posto prosvjetljen. Isto kao što čovjek ne može biti polumrtav, ili poluživ. Ili je mrtav ili živ. Tako i osoba može biti samo prosvjetljena ili neprosvjetljena. Posuda tijela .....ili ako hoćeš svjetlosno tijelo (to mi se čini dosta zgodan termin) može biti spremno 95 posto.

Eto, samo to sam htjela komentirati, a ono iznad dodati ..... inače se ostalo slažem s tobom.

Zadnje uređivanje Cherie : 17.09.2010. at 18:45.
Cherie is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2010., 18:43   #49
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Ne. Nego ti projiciraš njegove riječi kao da se odnose na Tollea.

Kod nekih vidim tendenciju nezadovoljstva Tolleovom porukom, koja im je "previše jednostavna, kopija drugih, ništa nova, itd." Tko zna, možda ti isti žude za kompliciranim mentalnim tumačenjima i teologijama, što se inače može nazvati mentalna masturbacija...
ili ne vjeruju instant guruima i njihovim brzim riješenjima

koje tolle nudi za 700 eura na svom seminaru, dva dana, svaki dan samo 3 sata, zabranjeno snimanje .... Što znači ukupno 6 sati, po glavi 125 dolara za jedan sat - slušanja njegovih mudrosti (priznajem da ih ima) i pizdarija tipa "gledajte cvijeće, ono je tako mirno, tako tiho i tako puno ljubavi ...."

Zadnje uređivanje Cherie : 17.09.2010. at 18:48.
Cherie is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2010., 19:19   #50
Hehe, ali, zaboravljaš sitnicu da je upravo tih 700€ garancija da će ljudi te mudrosti itekako ozbiljno shvatiti
__________________
Smisao je cirkularni labirint u umu onih koji ga traže: Radujmo se bez povoda. Slavimo bezdan, prepoznajmo emisare biločega, uzašle sanjare, lutalice po strasti. Uzađimo po tutnjavi pjesme, od Najvećeg Oka krhotina rasutih kroz prostranstvo ponora. Podajmo se opijumu razvrata duginih boja u tmini. Strmoglavljujem se i uzlazim.
Ra-Hoor-Khuit is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2010., 12:22   #51
Quote:
Cherie kaže: Pogledaj post
Tolle, pa onda Gangaji, Andrew Cohen, Mooji, Renz, Adyashanti, Steven Harrison i svi ti ostali novi, navodno updejtirani, neoadvaita gurui, iskreni do izvjesne mjere, vjerujem i bez zle namjere, dobronamjerni ali neprosvjetljeni, zapeli negdje u nekoj twilight zoni svoje učenje vrte oko par pitanja ili gotovih odgovora tipa:

tko pita pitanje koje pitaš? Tko si ti bio prije nego što se pojavila misao i pitanje? Što će se desiti ako jednostavno staneš. Samo stani, ne misli. Uđi u taj prostor. Ti si prostor u kojem se sve dešava. Samo budi u sadašnjem momentu i prosvjetljen si. Sve je prosvjetljeno, pa i ti. Tvoj um je tvoj jedini neprijatelj. Ne radi apsolutno ništa jer se ne događa ništa. Ne uznemiruj um traganjem. Traganje je odgađanje... itd
je, ovo je smjesno ako nema dodatnih objasnjenja ili ti koji govore ne znaju dalje od ovog. Osobno kad vidim ovakve duhovne politicare, demagoge, odmah se okrenem. Nisam cuo ni za jednog od navedenih. Prije sam za gardu konkretnih i prakticnih zapadnih 'ucitelja' i istrazivaca duhovnosti kao Daskalos, Ljubisa Stojanovic, Barbara Brennan, Sah, Gurdjijev. Od istocnih Shivapuri Baba i Sai Baba. Sri Shinmoy je bio veliki covjek. Ali i Tolle i De Melo. De Melo je umro, Tolle vjerovatno gura ka prosvjetljenju. Oba su dosta konkretna, ovisi pomalo i nasem trenutnom razvoju koliko stvarno razumijemo ono sto pise. Knjigama ovih se uvijek vracam i nalazim nove stvari koje ranije nisam razumio ili dobro protumacio. Ipak, knjige su samo putokazi, turisticki vodici i trebamo se otisnuti konacno na put. Tada ce nam biti puno jasnije sto tu pise.


Quote:
Cherie kaže: Pogledaj post
I svi sreda očekuju da će se desiti instant boom u tragatelju zato što će oni ovim svojim poticanjem isprovocirati prosvjetljenje . Dok je sam skromni Ramana priznao da su se u njegovom prisustvu prosvjetlile samo njegova krava Lakshmi i njegova majka u trenutku umiranja.
Prosvjetljenje se izgleda ne moze opisati rijecima. Lj.Stojanovic kao i druga dvojica koje sam spomenuo to ne mogu opisati, dvojica jer nisu ni primjetili, a treci kaze da nema rijeci za to. Jer bi opis tog iskustva bio "opis tog iskustva", a vrlo daleko od samog iskustva. To isto kaze i Shivapuri Baba koji se prosvjetlio u 50-oj i zivio kao prosvjetljen do 137. godine (umro 1964). Njemu vjerujem. Price ucitelja koje spominjes mogu posluziti kao inspiracija onom koji traga, ali ga vjerovatno ne mogu daleko odvesti.
Recimo kako Sah, jedan od prosvjetljenih, iz BG, opisuje budjenje - iskustvo blisko onom sto je vjerovatno Tolle dozivio, kao jednu od stanica ka prosvjetljenju. Poucno je i u direktnoj vezi sa sadasnjim trenutkom. Na pitanje postoje li stupnjevi ili etape samospoznaje:

Nema postupnosti. Ili je Sunce izašlo ili nije, ali ipak postoje nijanse svanuća. Hoću da kažem da je čovek ili probuđen ili neprobuđen, ali pre probuđenja postoje etape. Um bilo kojeg čoveka je kao mračna, neprovetrena soba prepuna najrazličitijih stvari, nameštaja, nevažnih detalja. "Stanar" je "ja", iskustvenik. Pošto nema svetla, sudari tog stanara sa stvarima u sobi su neizbežni. Svaki udarac u bilo koji predmet predstavlja po jedan unutrašnji konflikt. U okviru ovog primera stvari su mehanizmi. Nepotrebno je pominjati da je soba prenatrpana. To bi otprilike bio opis umnog inventara zajedno sa stanarom i ujedno, opis sna. Ponekad se u mrkloj noći čuje grmljavina, i s vremena na vreme munja - za delić sekunde - osvetli celu sobu. Ako stanar ne gleda, munja ga samo uplaši, a ako gleda, može da nazre raspored stvari.
Munja je kao bilo koji neočekivani događaj: smrt bliske osobe, dobitak nasledstva, nagli uspeh ili neuspeh na poslu - maltene bilo šta što je snažno po intenzitetu, i što nikako nismo mogli da predvidimo. Ako je stanar imao spuštene kapke, munja iznenadnog događaja protumačiće se ili kao tragedija ili kao božanska milost, ali ništa se neće promeniti u samoj sobi uma.
Ako su kapci bili podignuti, svetio munje omogućiće stanaru da bar na momenat sagleda sobu. To je trenutak rasanjivanja.

Svako u svom životu dočeka munju - i zatvorenih i otvorenih očiju - bar nekoliko puta, ali su retki oni koji iskoriste tu povoljnu priliku.
Kad munja osvetli sobu i nameštaj u njoj, većina stanara sa otvorenim očima nauči najnekorisniju stvar iz toga: da se spretnije kreće kroz nered. To su ljudi koji su se "snašli u životu", oni koji "znaju zašto žive". Veoma je mali broj onih koji se promene nakon rasanjivanja, jer im bljesak munje omogućava da, posle kratke stanke, još dublje urone u san.
Najmanje je stanara koji počinju da shvataju skučenost svog staništa, onih koji osećaju gorak plod mehaničke prenaseljenosti sobe. Takvi ljudi počinju da ulažu napor kako bi se oslobodio psihološki "stambeni prostor", tj. izbacuju sve suvišno. To je trenutak spremnosti za rad na sebi.
Sto je stanar spremniji da promeni unutrašnju situaciju, to mu je sve lakše da isprazni sobu. I tu postoji pravilo - što smo spremniji da se oslobodimo mehaničnosti, to životne okolnosti postaju sve nepredvidljivije. Neočekivane situacije opisao sam kao bljesak munje. Više munja, više svetla. Mehanizmi su sve vidljiviji, i kad je svesnost stanara dovoljno stabilna, mesečeva svetlost prodire u sobu. To je trenutak buđenja.

Taj momenat je istinski šok za čitav sistem. Sećam se da je jedan učenik rekao da je buđenje "potres od žlezde do zvezde". Taj potres je u isti mah i predivan i strašan, i prijatan i neprijatan. Poželjan je po efektima, ali ubitačan po eruptivnom ispoljavanju. Kada se oči prilagode sjaju mesečine, stanar počinje da uviđa da gotovo nijedan predmet u sobi nije njegov! To je trenutak spremnosti za igru na sebi.

Pogled stanara sad obuhvata svaki ćošak umnog lavirinta. Prostor u kojem se nalazi više ne krije nikakvu tajnu. Po prvi put dopušteno mu je da prouči smer svoje sudbine i da napokon živi sebe. Na prozorima percepcije vidi genetsku i karmičku prašinu koja mu je zamračivala mesečinu budnog stanja. Sloboda još uvek nije realizovana, jer svesnost još uvek nije dovoljno proširena.



Quote:
Cherie kaže: Pogledaj post
I dok je Tolle benigni tip učitelja, neki od njih svojim učenjem sipaju otrov nihilizma onima koji ispijaju njihove riječi, predstavljajući ga kao nedualizam ili jednotu.
Ima svakakvih ludaka. Meni je vaznije nacin kako prezentiraju stvar jer je i razumjevanje bitan cimbenik rasta i razvoja covjeka. Tolle je tu jako dobar i relativno praktican. A i ne moze sve reci u knjizi, tko ce kupovati seminare?

Quote:
Cherie kaže: Pogledaj post
Nadalje ne mislim da netko može biti 95 posto prosvjetljen. Isto kao što čovjek ne može biti polumrtav, ili poluživ. Ili je mrtav ili živ. Tako i osoba može biti samo prosvjetljena ili neprosvjetljena. Posuda tijela .....ili ako hoćeš svjetlosno tijelo (to mi se čini dosta zgodan termin) može biti spremno 95 posto.
Ne mozes biti 95% prosvjetljen, tako je. Svaki covjek ima svog "andjela cuvara", loptastu energetsku strukturu boje starog zlata, superinteligentnu, povezanu zrakom za auru preko kojeg zna sve o svom covjeku. Nezgrapno nazvan svjetlece tijelo. Realizira nas genetski program, gradi tijelo i auru, brine se o nama i pokusava nas usmjeriti na put duhovnosti i kreativnosti jer se tako i samo razvija. Poslije smrti covjeka preuzima drugu bebu sve dok se, u simbiozi sa covjekom i prateci zivote stotina ljudi, ne razvije u potpunosti kad odlazi na posebna tkz.mjesta moci na Zemlji kojih je stotinjak. Stupanj duhovnog razvoja kao i zelja za duhovnim razvojem u direktnoj je vezi sa razvijenosti svj.tijela. Visokorazvijena prate duhovno jake ljude i zajedno se dalje razvijaju. Do prosvjetljenja recimo. Tad je razvoj svj.tijela na 95%. Znaci prosvjetljeni ima jos posla da ga dovede do 100%. Kad se covjek prosvjetli u grudno-stomacnom dijelu aure formira se drugo, novo svj.tijelo u koje se prenosi svijest covjeka, tj. prenosi se u neunistivu formu novog svj.tijela koja prosvjetljenom osigurava vjecni zivot. U trenutku smrti, ako je razvoj dostigao 100%, oba svj.tijela, staro i novo koje sadrzi svijest te osobe odlaze zajedno na mjesta moci. Ako se ostalo na 95-99%, u trenutku smrti novo se raspada, dusa prosvjetljenog odlazi gdje je zasluzila (ali ne zivi vjecno vec dugo), a staro svj.tijelo trazi novu bebu.
Proces prenosenja svijesti osobe u novo svj.tijelo je proces koji traje i postepen je, tako da se ne osjeti. Tako je moguce da prosvjetljeni i ne zna da je prosvjetljen sto se dogodilo mnogim znanstvenicima, piscima, umjetnicima koji se nisu nikad bavili duhovnim razvojem ali su bili izuzetno kreativni sto jako razvija svj.tijelo.

Iako mozda ne izgleda, ovo su prakticne stvari i mogu i moraju se raditi u praksi. Sto mislite tko odgovara na upite viskom? Zasto imate cudan osjecaj da nesto uradite ili ne uradite? Intuicija, da, ali sto je to? Svj.tijelo vam govori. Nekad direktna komunikacija s njim je davno izgubljena odvajanjem covjeka od prirode i Stvoritelja, zadnji takvi svjesni kontakti su prestali prije 10.000 godina. Danas samo visokorazvijeni mogu komunicirati s svj.tijelima ali velika vecina to ne radi jer nemaju pojma o njihovom postojanju. Tko god vidi auru i energije moze vidjeti i svj. tijelo. Ovo su danas malo poznate stvari.

Zadnje uređivanje Bodjan : 18.09.2010. at 12:27.
Bodjan is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2010., 12:41   #52
Na osnovu knjige tumačiti da li je netko prosvjetljen ili nije? Šalite se sigurno...

Bez da ste osobu upoznali i sreli u životu?

Ne bi li prvo trebalo utvrditi što je prosvjetljenje?

I koji su to uvjeti koje mora zadovoljiti osoba da bi ju se odredilo prosvjetljenom?

Kako će netko tko nije prosvjetljen znati procjeniti nekoga drugoga po tom pitanju? Kao da slijepcu od rođenja opisuješ dugu. Prilično uzaludan pokušaj!

To je samo potreba uma da sve klasificira i strpa u ladicu, tako da se može po tom pitanju osjećati sigurnim, na poznatom terenu. Dok u stvarnosti nije niti korak bliže razumijevanju, u ovom slučaju, prosvjetljenja. Nema sigurnosti, nema izvjesnosti, to ne postoji... Samo potraga - dok ne nađeš to što tražiš. Kad nađeš znati ćeš da je to - to.
__________________
Ne želim preobraćati ljude iz jedne religije u drugu. Ne zanima me niti jedna religija. Moj je interes Dhamma - istina, učenje svih Probuđenih. Ukoliko uopće treba biti nekog preobraćanja, onda neka to bude iz patnje u sreću, iz nečistoća u čistoću, iz vezanosti u slobodu, iz neznanja u probuđenost. - S. N. Goenka
hanna69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2010., 13:49   #53
@bodjan

Quote:
hanna69 kaže: Pogledaj post
I koji su to uvjeti koje mora zadovoljiti osoba da bi ju se odredilo prosvjetljenom?

Kako će netko tko nije prosvjetljen znati procjeniti nekoga drugoga po tom pitanju? Kao da slijepcu od rođenja opisuješ dugu. Prilično uzaludan pokušaj!

To je samo potreba uma da sve klasificira i strpa u ladicu, tako da se može po tom pitanju osjećati sigurnim, na poznatom terenu. Dok u stvarnosti nije niti korak bliže razumijevanju, u ovom slučaju, prosvjetljenja. Nema sigurnosti, nema izvjesnosti, to ne postoji... Samo potraga - dok ne nađeš to što tražiš. Kad nađeš znati ćeš da je to - to.
preporučam pročitaj onaj citat od bodjana iznad tvog posta


većina je u mraku
mnoge strefi munja
neke obasja mjesec
a neki u kućici tijela žive
u sunčevoj svjetlosti

pa slijedom ove gradacije svjetlosti (svjesnosti) prepoznati može do izvjesne mjere onaj kojeg je strefila munja, a onaj kojeg je obasjao mjesec i onaj koji već stoji na suncu budući više nisu u mraku, mogu vidjeti bez greške.
Cherie is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2010., 16:58   #54
Quote:
Cherie kaže: Pogledaj post

preporučam pročitaj onaj citat od bodjana iznad tvog posta
Ja te bi ništa ne preporučam jer ne znam što je najbolje za tebe. To ostavljam tebi na odluku.


OSOBINE MUDRACA

"Prastari majstori Taoa posjedovali su mnoge vrline.
Vrline koje se ne mogu razumijeti ni sagledati.
Ja ću ih pokušati opisati:

Oprezni, kao pri prijelazu rijeke zimi.
Budni, kao okruženi neprijateljima.
Suzdržani, kao gosti.
Popustljivi, kao led koji se topi.
Jednostavni, kao neobrađeno drvo.
Otvoreni, kao dolina.
Neprozirni, kao mutna voda.

Tko je u stanju pročistiti mutno?
U miru postaje čisto.
Tko je u stanju pokrenuti mirno?
Aktivnošću se vraća u svijet.

Tko prihvaća Tao
nikad nije završen.
Kako nije završen
može se obnavljati."

L.T.
__________________
Ne želim preobraćati ljude iz jedne religije u drugu. Ne zanima me niti jedna religija. Moj je interes Dhamma - istina, učenje svih Probuđenih. Ukoliko uopće treba biti nekog preobraćanja, onda neka to bude iz patnje u sreću, iz nečistoća u čistoću, iz vezanosti u slobodu, iz neznanja u probuđenost. - S. N. Goenka
hanna69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2010., 17:30   #55
Koga bi to uopće trebalo biti briga?
vivekananda is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2010., 17:40   #56
Quote:
hanna69 kaže: Pogledaj post
Ja te bi ništa ne preporučam jer ne znam što je najbolje za tebe. To ostavljam tebi na odluku..

Hanna u tvom postu je bilo pet upitnika, pa sam ti preporučila da pročitaš gornji tekst .... Nisam shvatila da su retorička i da ne očekuješ odgovor

...by the way lijepi stihovi ....
thank you for sharing
Cherie is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2010., 11:18   #57
Quote:
hanna69 kaže: Pogledaj post
Na osnovu knjige tumačiti da li je netko prosvjetljen ili nije? Šalite se sigurno...

Bez da ste osobu upoznali i sreli u životu?

Ne bi li prvo trebalo utvrditi što je prosvjetljenje?

I koji su to uvjeti koje mora zadovoljiti osoba da bi ju se odredilo prosvjetljenom?

Kako će netko tko nije prosvjetljen znati procjeniti nekoga drugoga po tom pitanju? Kao da slijepcu od rođenja opisuješ dugu. Prilično uzaludan pokušaj!

To je samo potreba uma da sve klasificira i strpa u ladicu, tako da se može po tom pitanju osjećati sigurnim, na poznatom terenu. Dok u stvarnosti nije niti korak bliže razumijevanju, u ovom slučaju, prosvjetljenja. Nema sigurnosti, nema izvjesnosti, to ne postoji... Samo potraga - dok ne nađeš to što tražiš. Kad nađeš znati ćeš da je to - to.
U pravu si ti. Malo smo nagadjali. U biti, da li je netko prosvjetljen je samo izmedju njega i Stvoritelja. Mene bune prosvjetljeni kao Mojsije, Muhamed, Periklo i drugi koji su i ratovali i ubijali. Ali, to sto ja ne razumijem nista ne znaci, vec me zanima kako je to moguce? Mozda se kasnije pokaju i uvide svoje greske i opet imaju vremena za prosvjetljenje?

Prosvjetljenje ima svoju temu pa pretpostavljam da znamo sto je. Cesto se ovdje brkaju pojmovi prosvjetljenja, uvida, budjenja ili nekog drugog duhovnog iskustva.
Bodjan is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2010., 22:31   #58
ne bih ulazila u to da li je netko prosvijetljen ili prevarant kako nemam dovoljnog uvida.
ono što mogu reći je da njegove riječi sadrže istinu.u njima su prije svega ponešto drugačije izrečene istine starih učenja.
istine nanovo iznesene,drevne i ujedno vječno aktualne,mnogo oprobane i potvrđene ljudske istine.

izrijek je prilagođen današnjem modernom čovjeku,što možda oduzima stilu,ali ne istinitosti.

meni se sviđa jedan citat iz govora tišine:

"dok promatrate stablo i opažate njegov mir...povezujete se s njim
na jako dubokoj razini.
u tišini i kroz tišinu osjećate jedinstvo s onim što opažate.
osjećaj sjedinjenosti sa svime jest ljubav."
velvet razor is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2010., 15:16   #59
Quote:
velvet razor kaže: Pogledaj post
ne bih ulazila u to da li je netko prosvijetljen ili prevarant kako nemam dovoljnog uvida.
ono što mogu reći je da njegove riječi sadrže istinu.u njima su prije svega ponešto drugačije izrečene istine starih učenja.
istine nanovo iznesene,drevne i ujedno vječno aktualne,mnogo oprobane i potvrđene ljudske istine.

izrijek je prilagođen današnjem modernom čovjeku,što možda oduzima stilu,ali ne istinitosti.

meni se sviđa jedan citat iz govora tišine:

"dok promatrate stablo i opažate njegov mir...povezujete se s njim
na jako dubokoj razini.
u tišini i kroz tišinu osjećate jedinstvo s onim što opažate.
osjećaj sjedinjenosti sa svime jest ljubav."
Jeste, to su apsolutne istine, u biti Tolle konstatira stvari koje je probao svojim iskustvom, ali koje objektivno postoje. Mnogi i poznati i nepoznati su dosli do "sadasnjeg trenutka" upravo jer je svima dostupan. Puno drugih ucenja govori o tome, samo je donekle razlicit nacin prezentiranja, kao i prakticne upute gdje je Tolle odlican.

Ovo sto opisuje sa stablom je nezahvalno jer, po mom iskustvu, takve stvari je vrlo tesko smisleno opisati. Barem ja se ne bi usudio jer tu nema rijeci samo tanani i duboki osjecaji koji ostaju neizgovoreni.
Bodjan is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2010., 13:15   #60
Quote:
r0nin kaže: Pogledaj post
...Ne treba biti iskljuciv vec podjednako razvijati sve aspekte sebe. Puno duhovnih tehnika mi se cine, s obzirom na danasnji nacin zivota, kao prva pomoc u određenim situacijama a ne kao zivotni moto koji iskljucuje sve ostale aspekte covjecnosti.
Izvrsna misao.
__________________
Pismejker
Mirotvorac is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:32.