Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.05.2010., 22:26   #21
Osječko-baranjska županija, razdoblje 1991-2002. godine: ukupno smrtno stradalo 948 branitelja.

Izvor: Ministarstvo hrvatskih branitelja iz Domovinskoga rata, Zagreb, 2002.
U: Živić, D: Demografski gubitci Hrvatske vojske tijekom Domovinskog rata. Institut društvenih znanosti Ivo Pilar, Zagreb, 2005.
http://hrcak.srce.hr/file/62939
__________________
"A human being is part of a whole, called by us the 'Universe,' a part limited in time and space. He experiences himself, his thoughts and feelings, as something separated from the rest--a kind of optical delusion of his consciousness. This delusion is a kind of prison for us, restricting us to our personal desires and to affection for a few persons nearest us. Our task must be to free ourselves from this prison by widening our circles of compassion to embrace all living creatures and the whole of nature in its beauty." - Albert Einstein
rakijetina is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2010., 22:55   #22
Al se pecate

Gubitci su bili oko 60 poginulih i 210 ranjenih

Izvinite morao sam malo da vas prodrmam
d72 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2010., 20:56   #23
O Baranji se malo zna, kad se uglavnom ništa nije ni dešavalo. Pajdo madjar je ostao tamo za vrijeme Srpske okupacije i tako oni pričaju. Osim povremenog prebacivanja granata, ništa... Osim ove akcije gdje je nekoliko ljudi poginulo. Zato nema saznanja. Ako netko zna drugčije... D72 i ovi podaci su ti pretjerani. Zaboravljen kraj Hrvatske kao i danas.
__________________
Ludi Konj * Akcija Za Bolju Hrvatsku
ivan.ridjan is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2010., 09:21   #24
Quote:
user27 kaže: Pogledaj post
tražio sam nešta po googleu i slučajno naletio na ovu lakrdiju, pa sam se registrirao da napišem par riječi "komšiji". naime, takve nebuloze koje je on nasr*o bi trebale biti izbrisane



@siniša

ne znam tko ti je glavu (očito praznu) napunio ovim sr*njima, ali nije ni bitno... u napadu na baranju je poginulo 15ak vojnika. u napadu na baranju su čede bili uzdrmani (i to jako) i to uz izostanak topničke paljbe (izdaja iz osijeka). da nije došlo naređenje o povlačenju (prljava, smrdljiva izdaja iz zagreba) i da je došlo do topničke podrške napravio bi se veliki korak prema izbacivanju i zadnje spodobe iz baranje. naime, položaji su im bili u takvom položaju da bi ih jedan proboj (koji bi se i dogodio da nije bilo naređenja o povlačenju) totalno onesposobio. u slučaju proboja držali bi četnička leđa na nišanu na ogromnoj livadi. o pijanim i drogiranim ustašama smo već svi puno puta čuli pa za to neću trošiti slova.

zbog 107. koja nije bila "sposobna za obranu" čedi nisu smjeli prismrditi šumi.

o pobedničkoj vojsci koja je mogla pregaziti slavoniju neću trošiti puno riječi kad svi znamo da je ta vojska bila sposobna poraziti jedino civile.

još jedna važna stvar, 107. je uspješno držala položaje na baranjskoj strani...





i još jedna stvar, ne pokušavaj nas uvjeriti da si "naš"...
jedini ispravan post...107 brigada je prakticki golim rukama drzala polozaje i ispunila svoj zadatak maksimalno. Kada je bila ta akcija o kojoj govorite, Srbi su se zasrali, na radiju su pricali kako je krenulo 5000 naoruzanih ustasa i kako ce ih sve poklat...toliko o njihovoj hrabrosti, a iskreno na njihovom mjestu bi se i ja zasro, da znam da dolazi covjek kojem sam ja poklo ženu i djecu...onoliki masakri u baranji, kod mog djeda u selu, svi ostalo zarobljeni, svi starci su u jednoj noci odvedeni i poubijani, skoro cijelo selo civili, sve su ih rijesili...
A ovo mi je najace, o drogiranim i pijanim ustasama...sad se sere po njima, a onda dok su vam branili guzice, onda ste im pljeskali...jadno..

"o pobedničkoj vojsci koja je mogla pregaziti slavoniju neću trošiti puno riječi kad svi znamo da je ta vojska bila sposobna poraziti jedino civile." - ovo je odlicno napisano...oni dok nisu artiljeriojm spalili u sravnali s zemljom cijelo mjesto nisu u njega ni ulazili tolko o pobjednickoj vojsci...

meni ej samo zao, sto 95, kad je 107 napokon dobila naoruzanje i kad su napokon trebali krenit u baranju, a onda bi sravnali baranju s zemljom, govorilo se taj dan "Idemo do Beograda danas!", samo da taj dan nije doslo narednje iz ZG da se staje, jos onda bi nama baranja pripala i sva stoka bi bila potjerana...a ne da mi danas u hrv. selu, djeca moraju ucit pisat čirilicu....
Stran is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2010., 11:54   #25
O ovoj temi se sjećam emisije "Slikom na sliku" tih dana kad je Merlić pustio prilog Tv Beograd ili Novi Sad (nesjećam se više) gdje su prikazli snimke za sprovoda 20ak srpskih vojnika koji su poginuli u Gorinšekovoj operaciji. Taj mi je prilog ostao urezan u sjećanje. Vjerojatno postoji negdje na netu.
vlastimir is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2010., 13:01   #26
snimana je ta akcija kompletna, na njoj se sve lijepo vidi..uskoro ce se prebacit s kasete na DVD pa ce svima biti dostupna.
Stran is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2010., 09:50   #27
Quote:
Strangeways kaže: Pogledaj post
snimana je ta akcija kompletna, na njoj se sve lijepo vidi..uskoro ce se prebacit s kasete na DVD pa ce svima biti dostupna.
Strangeways, svaka čast! Obavijesti nas koje to zanima kad, kako, gdje....

Inače, Baranja zaboravljen kraj? Pa ak te već netko zaboravi, nemoj sam sebe još zaboraviti, svatko je kovač svoje sreće. Seoski turizam je u velikom boomu, bio sam osobno u Karancu i sve je na svjetskoj razini. Ali treba se i sam pobrinuti za sebe, idejom, proaktivnošću, a ne samo čekati da odnekud netko dođe i sve riješi. Pare su tu (pristupni europski fondovi), samo ih treba uzeti. A i dobar primjer bi bio za početak osigurati svoje usjeve, a ne svaki put kad padne jača kiša kukati o elementarnoj nepogodi i tražiti pomoć. Ni za to ne treba izmisliti toplu vodu, nego se raspitati npr. u dolini Neretve kod uzgajivača voća, tamo su neosigurani usjevi krupna iznimka.
mayday_bbb is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2010., 14:36   #28
Quote:
mayday_bbb kaže: Pogledaj post
Strangeways, svaka čast! Obavijesti nas koje to zanima kad, kako, gdje....
javit cu ovdje dok bude sve gotovo!!!
Stran is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2010., 18:22   #29
http://a.imageshack.us/img13/4265/1064j.jpg

ovako Marijan piše u svojoj knjizi "Smrt oklopne brigade"
sidrun is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2010., 17:34   #30
Quote:
d72 kaže: Pogledaj post
Da bio je upad vasih diverzanata iz Madjarske,tada su napali Karaulu u kojoj je komandir bio Kles imena se ne sjecam znam samo da je bio Hrvat.Tu su vasi zaklali dosta civila u selu Torjanci medju njima i roditelje od Klesa.Za njega znam jos da je posle rata presao u Vojsku Srbije i da je tamo komandir na nekoj karauli mislim kod Bezdana
Bila su dva upada iz Madarske na karaulu Torjanci..
Prvi se desio pred jesen 91, upalo je 14 diverzanata (mada mislim da su bili napaljeni likovi a ne diverzanti), svih 14 je zarobljeno bez borbe(licno sam ucestvovao u zarobljavanju)...
Dosli su pred karaulu i od komandira trazili da se predaju, on ih je zavlacio pricom dok smo mi stigli iz kasarne sleda i izlaza nije bilo...

Drugi upad je bio nesto kasnije neznam tacno kada , znam samo da je bilo jutro i burek za dorucak

Upala je veca grupa hrvatskih vojnika, jedan dio je napao karaulu dok je drugi ovladao dijelom sela Torjanci...
Interventni vod iz kasarne je krenuo prema karauli, sa cetiri TAM-a 110..
U sred sela smo upali u zasjedu, gadani smo RRB osom , lik nije bio bas priseban pa je promasio pogodivsi zidanu ogradu. A mogao je masakar da napravi..
Nastao je metez iskakali smo iz kamiona dok su meci zujali okolo, zaglibili u kanalu(tada sam jeo blato iz kanala), nekako je neko upucao onog lika sa osom... Tada je dosla i samohotka koju je imao TO-Baranje pucali su u okolnih par kuca, sto smo iskoristili i prebacili se preko zida u dvoriste jedne kuce...Tu smo se organizovali i poceli cistku kucu po kucu, za to vrijeme na karauli se vodila borba...
Cistili smo kucu po kucu ubili smo trojicu i onog sa osom ukupno cetiri HV, dok smo mi imali jednog ranjenog (neki lik iz Jajca)..

Na par dana prije napada u josikovoj sumi desno od karaule, je postavljeno 20kg trotila preko kojeg je istresen traktor sljunka, sve je povezano brzogorecim stapinom...
Kada je to cudo aktivirano treslo se cijelo selo, mislim da je to unijelo paniku u redove napadaca...
Povukli su se kuda su i dosli, u Madarsku... Ostalo je dosta mrtvih hrvata, taj dan smo nasli 14 ukupno sa ona cetiri iz sela...

Zarobljena su dva mjestana koji su pretjerali ovce preko minskog polja(cijela granica je bila minirana)..
gogidj is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2010., 12:19   #31
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Čitao sam malo o ratu u Bogdanovcima i spomenuli su i mještanina koji je poginuo izvan Vukovarskog područja, na prilazu Švajcarnici...

To je Srpsko selo u Baranji,ali ne znam što se točno tamo dešavalo,cijelo to područje je pod nekim oblakom magle, ama baš ništa se ne zna o Baranji 91',bar ne danas...
Nema se šta znati, kad se ništa u vojničkom smislu gotovo nije ni događalo.
Vukovarci vjerojatno misle da je svuda bilo kao kod njih.
Beli Manastir je pod srpsku vlast pao 19.08, a cijela Baranja 03.09, osim lijeve obale Drave, Tvrđavice i dijela Osijeka.
Vjerojatno je tada poginuo i mještanin Bogdanovaca i još neki drugi koji su bili u sastavu ZNG u Bilju, Dardi i Švajcarnici.
Nakon toga se uspostavlja linija razgraničenja koja je išla,uglavnom, dravskim nasipom. Na početku se još nitko nije utvrdio kako treba pa je bilo diverzantskih upada HV kada je došlo do pojedinačnih pogibija srpskih rezervista koji često uopće nisu držali stražu. Nakon jedne takve pogibije, dolaska hladnije jeseni i saznanja da će rat potrajati, utvrdili su se položaji na samom nasipu, rovovi i zakloni, te bunkeri utvrđeni debelim kladama te nasipani zemljom.
HV je imao upad u Torjance u 12-tom mjesecu 91, kao i napad na karaulu gdje su u Torjancima poginuli civili, a i neki vojnici, kao i kod HV. Koliko ne znam točno, ali ne više od 5.
Beli Manastir je prvi put granatiran u 11 ili 12 mjesecu 91, palo je par granata oko silosa i nije srušena niti jedna kuća. Granatirana su sela Jagodnjak, Bolman, Bilje i Darda, bez žrtava.
03.01 1992. u 14sati, trebalo je nastupiti sarajevsko primirje. Taj dan je bio jedan od najgorih za obje strane. Pucalo se iz svega, na sve strane, Beli je pogođen više puta, a Osijek je činilo se sravnjen sa zemljom. Toliku količinu iživljavanja i potpuno besmislenog uništavanja, nisam mogao ni zamisliti. Jedno je kad gledaš na ekranu, a drugo kada doživiš. Vukovaru je valjda tako bilo svaki dan. Ludilo, a onda u 14 sati mukli mir da ne možeš vjerovati. Nitko više ni sa čim ne puca.
Tako je bilo do aprila 1992.
Svi su znali da je HV na lijevoj obali Drave, preko puta, Narda, Belišća, Valpova pa sve do Osijeka i u Kopačkom ritu. Postojala je mogućnost da se spali šuma, ne nam kako bi to pokušali učiniti, no srećom nisu, pa se odigrala jedina bitka u Baranji 03.04., koja je počela u 5 ujutro artiljerskom pripremom, koja je bila jaka i temeljita i pokušajem proboja preko nasipa iliti benta.
Nastradali su rezervisti iz nekog vojvođanskog mjesta, uglavnom Mađari i Hrvati, mislim njih oko 30-tak, kad su se sakrili u bunker koji je poslije pogođen osama i zoljama, nitko se nije izvukao. Jako se dobro znalo da će do nekog napada doći jer je dva dana prije bio po najvećoj kiši napad na jedan bunker, gdje nitko nije stradao, ali se brojno stanje i pripravnost nije povećala.
HV je prešao preko kompe u Belišću sa par tenkova, sanitetskim vozilom i nekim transporterima, od kojih je prvi odmah pogođen kad je išao cestom pravo na bestrzajni top.
Već oko 10 sati sve je prestalo, HV se povukla ili protrčala u Mađarsku, opće panike nije bilo već pokušaja bježanije nekih fol poznatih Baranjaca koji su nalaženi navodno u gepecima automobila, ili je to ipak bila samo dobra priča.
Uglavnom, nepotrebna bitka kojom se ništa nije moglo dobiti jer pored rezervista iz Baranje, hrpe teškog naoružanja, rezervista iz Srbije, bilo je to teško kršenje sarajevskog primirja koje je do tada poštovano na obje strane, a počinjaoje i rat u Bosni, došli su već i plavi šljemovi, a kako se meni čini Tuđman je bio spreman Miloševiću dati Baranju.
Takav je bio utisak sve do početka mirne integracije u RH.
Baranja je na sreću bila pošteđena većih ratnih razaranja, ali je kao mješana sredina ostala bez svog najvitalnijeg dijela, a to su ljudi kojih sada fali skoro 15 tisuća ili jedna četvrtina u odnosu na prijaratni broj.
O stručnosti ne bih za sada, jako, jako puno ljudi se izgubilo sa obje strane, otišli su negdje daleko i Baranja nije više kao što je nekada bila.
Nadam se da će nam klinci to popraviti, ali se bojim jer nema posla, a izgleda ga neće ni biti.
bubiša is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2010., 14:23   #32
Quote:
sidrun kaže: Pogledaj post
http://a.imageshack.us/img13/4265/1064j.jpg

ovako Marijan piše u svojoj knjizi "Smrt oklopne brigade"
Evo jučer je prof. Nazor isto govorio o tome kako je ta akcija provedena samovoljno bez kordinacije sa Zagrebom.

Da rezimiramo:

Marijan dakle problematizira kako je "laka ojačana brigada" mogla pobijediti daleko nadmoćnog neprijatelja, zašto se djelovalo samoinicajativno a problem je kao što vidimo i kršenje sarajevskog primirja!

ali vidim po komentarima mi smo ih trebali izbacit, sve razbit, ući u Vojvodinu. poništit ali eto smrdljivi Zagreb nas je opet izdao.

Koliko će dugo ljudi gledati samo svoju usku sliku tj. okolinu? Dokle više te priče o izdajama Zagreba i prodajama? Jel ima neki grad koji je pao a da nije prodan kao Vukovar, Kostajnica, bosanska posavina, Baranja? Namjerno puštanje vojarni da se povuku u Srbiju itd. Ili smo se mi možda borili protiv daleko nadmočnijeg i brojnijeg neprijatelja, u situaciji dok nismo bili priznata država a JNA se držala kao jedina legitimna sila?

Zar nije očito da omraženi Zagreb nije imao luksuz gledati usko nego je morao pobjeđivati na svim poljima: vanjsko političkom što je jedna od najvećih dobivenih bitaka, da je fronta osim istočne slavonije bila i u zapadnoj slavoniji, banovini, kordunu, lici ,dalmaciji, dubrovniku i svugdje je bilo kritično (falilo oružja , ljudstva) a prijetili su i srbi na gorskom kotaru. Uz to sve je bilo puno KOS-ovaca, petokolonaša, izdajica, informatora, dezinformatora...njima bih ja definitivno priključio i Špegelja
danguba2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2011., 03:06   #33
Slozio bih se sa Bubisom, uglavnom je tako bilo....znam jer sam bio pripadnik Srpske Vojske i da vam odmah kazem da nisam dosao na ovaj forum da nekog vredjam i provociram nego da napisem svoje vidjenje tog dogadjaja kao vojnika.

Iako je proslo skoro 20 godina i secanja polako blede, napisati cu vam kako je to izgledalo iz nase perspektive; kao prvo odmah da demantujem d72; 1200 poginulih vojnika??? malo si preterao zemljace zar ne?

Posle potpisivanja Sarajevskog Primirja u Baranji je bilo relativno mirno sve do kraja marta/pocetka aprila 1992. U to vreme jos nije postojala Srpska Vojska Krajine nego je odbranu Baranje cinila Teritorijala Odbrana; sastavljena od domaceg stanovnistva, i JNA u cijim je redovima bilo dosta rezervista iz Vojvodine. TO Baranje je raspolagala sa nesto artiljerijskog orudja uglavnom starim topovima ZIS-76mm i B2-76mm, mislim da je bila jedna baterija haubica 122mm, takodje smo imali nekoliko minobacaca UB-52 120mm i minobacace manjeg kalibra 88mm i 60mm. U to vreme u Baranji su bile takodje razmestene oklopne jedinice koje su bile pod komandom JNA i to oko 30tak tenkova T-55, 30tak oklopnih transportera BVP M80, 25-30 samohodnih haubica 122mm i ostalih pratecih vozila, takodje JNA je raspolagala sa nekoliko VBR M-63 128mm.

Napad 3 aprila nije dosao neocekivano, posto je primeceno pregrupisavanje vasih jedinica i intezivna aktivnost vasih izvidjaca sa kojima je bilo i sporadicnih sukoba. Nasi izvidjaci su javljali da je suma puna "Ustasa" i da se sprema nesto veliko. U periodu od 5 dana pre samog napada u reonu moje jedinice, koja se nalazila nekoliko kilometara juznije od glavnog pravca napada imali smo 3 poginula borca, dva u direktnom sukobu i jednog od minobacacke mine. Sve je to bilo nekako cudno jer se ocekivao dolazak vojnika UN-a.
Napad je poceo rano ujutro 3 aprila, vasa artiljerija je tukla bez prestanka ali ne bas nesto previse ucinkovito, u samom reonu sela Torjanci gde je bio centar napada liniju su drzali uglavnom rezervisti JNA, medju kojima je bilo dosta Madjara iz Vojvodine od kojih je 15nak poginulo kada je vas tenk pogodio bunker u kome su se nalazili. Nase jedinice su se dobro drzale i koliko se secam mislim da ste uspeli probiti liniju na jednom mestu ali i to je bilo ubrzo vraceno. JNA je poslala oklopnu cetu prema Torjancima koja je u sadejstvu sa pripadnicima TO ubrzo ovladala celim bentom. One price da ste dosli do Baranjskog Petrovog Sela i da je nasa vojska bezala preko mosta na Batini su puste bajke ili ti kafanske price, doduse bilo je prelaska civila i nekih vojnih obveznika koji su "hitno morali u Srbiju da rese neke stvari"....ali to su bili pojedinacni slucajevi.
Dobro smo se borili posebno domaci borci iz Baranje, direktno smo pogodili i unistili jedan tenk T-55 i jedan transporter OT-60 a jedan transporter smo zarobili, secam se da smo se svi vozali na njemu imao je veliku sahovnicu na sredini, posle smo taj transporter ofarbali u plavo i dali policiji na sluzenje. Onaj transporter koji je bio pogodjen bio je pun krvi, OSA ga je pogodila tacno u mesto gde se nalazio vozac, secam se da je u njemu bilo ispisano crvenom bojom ime ili nadimak Hico (sa tvrdo c) i bio je nacrtan neki coveculjak ako neko sa vase strane ko je bio ucesnik ove bitke bude citao ovo verovatno ce moci da potvrdi.
Da li je vama stigla komanda iz Zagreba za povlacenje ja to ne znam to vi bolje znate ali vasi vojnici su bezali kao muve bez glave, jedni su bezali prema Madjarskoj a jedni prema Dravi u nadi da se dokopaju kompe da ih prebaci preko, ovu grupu koja je bezala prema Dravi uocili su nasi izvidjaci i javili jedinici VBR-ova koja je dejstovala po njima, mislim da ste tu imali i najvise ranjenih i poginulih. Vasa zvanicna verzija je da je poginulo oko 15ak vojnika i oko 85 ranjenih ali bih se u necemu morao sloziti d72; nas bager je posle bitke zatrpavao mrtve i bilo ih je dosta, bilo je dosta komada ljudskih tela razbacanih unaokolo posredstvom delovanja nasih VBR-ova. Sa vojnog aspekta malo i je cudna cinjenica da nije bilo vecih pokreta vasih jedinica sa juzne strane Baranje tj od strane Osijeka, bilo je dejstva artiljerije ali ne i ozbiljnijih napada. Taj i sledecih nekoliko dana bilo je jos dejstva artiljerije i onda je sve zatihnulo uz manje carke tamo negde do 1995.
baranjac13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2011., 19:27   #34
Quote:
baranjac13 kaže: Pogledaj post
Slozio bih se sa Bubisom, uglavnom je tako bilo....znam jer sam bio pripadnik Srpske Vojske i da vam odmah kazem da nisam dosao na ovaj forum da nekog vredjam i provociram nego da napisem svoje vidjenje tog dogadjaja kao vojnika.....
I koliko je na kraju bio ukupan broj zrtava sa Srpske strane?
Jesi li bio u Baranji i 95?

Zadnje uređivanje rezon@tor : 07.04.2011. at 09:31.
TinkiVinki is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2011., 21:57   #35
Quote:
TinkiVinki kaže: Pogledaj post
I koliko je na kraju bio ukupan broj zrtava sa Srpske strane?
Jesi li bio u Baranji i 95?
Na to pitanje ti ne mogu dati precizan odgovor ali otprilike negde oko 20-tak.

Da bio sam u Baranji i 1995
baranjac13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2011., 23:43   #36
Quote:
baranjac13 kaže: Pogledaj post
Na to pitanje ti ne mogu dati precizan odgovor ali otprilike negde oko 20-tak.

Da bio sam u Baranji i 1995
Hvala na odgovorima i pomislio sam da si bio jer si napisao na samom kraju da posle tih nekih carki kasnije nije bilo nista sve do 95.
Jel mozes da napises naravno iz svog ugla kakvo je bilo stanje u Baranji te 95,kakv je bio moral, jeste se spremali za fight?
Jel bilo kakvih incidenata puskaranja i slicno,cinimi se da sam cuo negde kako je neka nasa izvidjacka grupa Nevidljivi (valjda su se tako zvali )odradila neki njihov kamion pun vojske bilo je nekoliko mrtvih i dosta ranjenih jesi li cuo sta o tome?
Ovde vlada misljenje da bi SBO u toj akciji koju su spremali nakon pada Krajine lagano oduvali sta ti mislis o tome?
Toliko od mene valjda te nisam smorio sa pitanjima.
TinkiVinki is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2011., 00:29   #37
SBO?
Što je ta kratica?

Mislite da bi uspijeli zaustaviti napad HV-a ili mislite da bi se lako obranili?
El Cid is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2011., 20:09   #38
Quote:
El Cid kaže: Pogledaj post
SBO?Što je ta kratica?
Mislite da bi uspijeli zaustaviti napad HV-a ili mislite da bi se lako obranili?
SBO- skracenica za Sremsko Baranjsku Oblast

Nisi me smorio pitanjima, ne brini.

1995.....

Pocetkom 1995 u Baranji je bilo relativno mirno, nije bilo borbenih dejstava, nasa vojska se nalazila na linijama odbrane koje su bile iste kao i 1992. U te tri godine nije se puno promenilo u organizaciji Srpske Vojske Krajine, dok je Hrvatska Vojska dosta ojacala, mi smo toga bili svesni i pocelo se raditi na tome. U razgovoru sa jednim oficirom UN, Belgijancem, (u Baranji su bili stacionirani vojnici iz Belgije) krajem 1994, rekao mi je da bi u slucaju napada Hrvatska Vojska bila za manje od 3 sata u Belom Manastiru i na Dunavu, neki nasi vojnici i podoficiri su se na to samo podrugljivo nasmejali, medjutim ja moram priznati da on nije bio daleko od istine. Kada sam vec spomenuo tog Belgijskog oficira moram da kazem da nas je redovno obavestavao o rasporedu hrvatskih snaga, brojnom stanju, tehnici itd.
Mi nismo imali organizovane rezervne polozaje, u slucaju napada i pada prve linije mi bi smo morali improvizovati odbranu negde u dubini Baranje,nismo vise imali premoc u oklopu jer su se oklopne jedinice JNA povukle u Srbiju 1992 a nama su poslali stare T-34, nedostajalo je skolovanih oficira, desavalo se da cak komadant bataljona bude obican vojnik, doduse dobar i proveren borac ali bez nekog velikog vojnog znanja. Toga je svestan bio i komadant Baranjske Divizije Pukovnik Stojan Mladenovic i te 1995 se krenulo na reorganizaciju a posebno posle "Bljeska" jer se znalo da je "drugo poluvreme rata" na pragu a vremena bilo sve manje.
Pitate me za moral...opisat cu vam kakav je bio moral u Baranji posle Oluje ali to moramo podeliti na dva dela; na civilni deo stanovnista i na vojnike; Civili su bili dosta uplaseni, nepoverljivi prema vlasti i politici, ogorceni, tu i tamo se pricalo kud ce ko ako Hrvati napadnu ali sto je interesantno niko nije napustao Baranju cak ni u oktobru 1995 kada se ocekivao napad niko nije otisao iz Baranje cak ni zene i deca imucnijh ljudi, funkcionera, politicara itd svi su ostali, ipak smo mi Baranjci malo drugaciji mentalitet od Dalmatinaca a to se moze objasniti tako sto je svako imao nekoga u vojsci a sad cu vam opisati stanje morala u vojsci; moral u vojsci je na veliko iznenadjenje bio jako dobro, a sada cu vam objasniti i zasto;
1- vojnici nisu imali puno izbora, bili su dosta razocarani u sve sto se desavalo, bili su stavljeni pred zid... ili ce se boriti i pobediti ili ih ceka njih i njihove familije izbeglistvo u u Srbiji a to znaci sportske hale, javne kuhinje...
2-politicki vrh Srbije je video da ne mogu dozvoliti jos jedan egzodus Srba jer bi to verovatno znacilo i njihov kraj pa su resili da se ovaj teritorij brane po svaku cenu, zato su poslali veliki broj vojnika i tehnike u SBO sto je vojnicima iz Baranje ulivalo samopuzdanje i nadu da nisu prodani
3 - izvrsena je totalna mobilizacija, sve sta je moglo nositi pusku nosilo je a koji nisu bili u stanju da nose ili nisu hteli iz verskih ili nacionalnih razloga regrutovani su civilnu zastitu, sanitet, radne jedinice itd...
4- komandant Baranjske Divizije je stalno bio na prvim linijama sto je vojnicima dalo do znanja da on ne planira da bezi i to je jos vise ucvrstilo moral
5-svima je vise bila puna kapa izdaje i povlacenja, bilo je vreme da konacno Srpska Vojska zabelezi pobedu i svi su u to verovali

Pitate te me sta bi bilo da je HV napala....mi sada mozemo da nagadjamo sta bi bilo kad bi bilo ali jedno je sigurno bilo bi puno krvi i sa vase i sa nase strane.
Ja sam citao kako je trebao izgledati napad na Baranju; napad bi se izveo tako sto bi se Baranja podelila na tri dela vatrenim kanalima ili ti "vatrenim kocijama" izbilo na Dunav, opkolile nase snage i navele na predaju, to lepo zvuci na papiru ali moje licno misljenje je da je HV napala ne bi dobro prosla.

U jesen 1995 otpocela je operacija odbrane Baranje pod nazivom "Bedem" mi smo bili jako dobro ukopani, u dubini od nekoliko kilometara imali smo nekoliko linija odbrane na kojima su bili vojnici spremni za borbu, doslo je jako puno dugih cevi i oklopnih jedinica (doduse starije proizvodnje) koje su bile rasporedjene po celoj duzini odbrane, tako da smo se u zargonu salili da necemo uposte morati puske koristiti, doslo je jako puno vojnika i policajaca iz Srbije, dobrovoljaca, profesionalnih vojnika ali i mobilisanih izbeglica. U mestu Knezevo nalazili su se padobranci 63 Brigade, dosli su pripadnici Crvenih Beretki pod komandom Pukovnika Vasilija Mijovica, ako ste gledali emisiju Jedinica znate o kome pricam, svako raskrsce u Baranji je pretvoreno u utvrdu, bunkeri su bili na svakom koraku, dobili smo i nekoliko helikoptera Mi-8 i Gazela naoruzanih Maljutkama za protuoklopnu borbu. I ne treba zaboraviti da je sa druge strane Dunava vojska tadasnje SRJ bila spremna da stupi u borbu a sto bi verovatno i ucinila da je HV napala a to bi znacilo totalni rat na Balkanu. Jos jedna jako bitna stvar u odbrani bila je i geostrateski polozaj Baranje, koja je bila okruzena dvema rekama i Madjarskom granicom tako da i nije bas bilo puno mesta na kojima bi se mogao izvesti proboj.

Sto se tice izvidjacke jedinice Nevidljivi, ona se nalazila na linije fronte prema Osijeku i u Kopackom Ritu, poznat mi je taj slucaj kada su napali taj kamion koji je vozio smenu na prvu liniju.
U jesen te 1995 bilo je povremenih carki i artiljerijskog napucavanja ali nista ozbiljnije, secam se da su u reonu lugarnice Staro Selo pripadnici 107 Brigade HV iz Valpova cesto provocirali gadjajuci nase bunkere preko Drave dok nasi nisu zestoko uzvratili na vikend naselje kod Narda gde su se nalazile njihove jedinice, nije mi poznato da li je u tom napadu bilo zrtava.

Bio je jos jedan zanimljiv slucaj, kada su nasi inzinjerci pustili niz Dravu splav sa ogromnom kolicinom trotila i aktivirali ga daljinski ispod Dravskog mosta, most naravno nije bio srusen ali se od eksplozije zatresao ceo Osijek i zavladala je opsta panika.

U Kopackom Ritu cesto se znalo desiti da se nase jedinice moraju povuci iz bunkera i rovova zbog izlivanja Drave, tako je doslo i do jednog okrsaja posto su Hrvati dosli do nasih rovova misleci da nema nikoga unutra, kada su prisli dovoljno blizu nasi vojnici pripadnici 60 Brigade su ih zasuli rafalima i bombama tada su Hrvati imali cini me se 2-3 poginula.

Zadnje uređivanje rezon@tor : 08.04.2011. at 09:18. Reason: spajanje poruka
baranjac13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2011., 07:43   #39
Isto takvo razmišljanje bi imali i u Kninu, da je bilo obratno, da se prvo išlo na istoćnu Slavoniju i Baranju, oni su pali ali mi nebi...., isto su bili hrabri dok nisu poćele padat granate, tada se sve promini, tako bi bilo i kod vas, nisu li i oni govorili da imaju oružja za još 50 god rata, koja je razlika...., razlika ako bi provali pružit neki veći otpor automatski znaći da bi bili uništeni do kraja, a civili bi automatski krenili prema granici, nema neke razlike dalmacija il baranja, jednostavno vaši civili nisu bili upoznati kako to izgleda, iz Knina je bilo logićnije da su bogatiji itd. poćeli ranije napuštat krajinu jel je Srbija dalje, a ode su znali da se mogu zadnji tren izvuć šta su i ćekali
Isto tako Hrvatska je vojska imala teži zadatak po dužini teritorija u Oluji, i odradila je to besprjekorno.....
Bilo bi sigurno žrtava na našoj strani, ali nema sumlje da bi sve bilo gotovo za 1 dan, više od toga teško, osim šta bi se osigurali neki koridori za vaše povlaćenje i vrime za to, snaga koju je tada Hrvatska imala je jednostavno bila prijaka, plus moral, i da se VJ umišala nebi se puno prominilo, više nije imala na drugoj starni protivnika iz 91., plus toga imali su dovoljno svojih problema, na okupirane teritorije Hrvatske više nisu mogli raćunat, Badinterova komisija je potvrdila da su republičke granice ujedno i državne, a Hrvatska međunarodno priznata država, plan širenja Srbije u RH je propa, nisu iskoristili prednost na poćetku rata, i nakolnost MZ, mislili su da će ostat ovakvo stanje, i da će defakto neslužbeno to ipak bit dio Srbije ako se ništa ne promini, šta je praktićki tako i funkcioniralo. Mišanjen Srbije u rat, dovodi se u pitanje status RS u BiH, tu je MZ samo ćekala krivi potez Srbije, riskirali bi gubitak teritorija zapadno od koridora, Hrvatskoj bi tada bilo svjedno, zajedno sa ABiH bi krenila u ćišćenje, Srbija je bila ekonomski u krahu, izolirana, mobilizacija na 0. povoljan bi trenutak uvatili Kosovari i rješili svoje pitanje par god. ranije.... Nekolko gazela nebi ništa znaćilo, vojna tehnika na HV strani je jednostavno bila primoćna, samo usporedimo vaših par gazela i naše MI24, naša je vojska imala ne samo maljutke nego i Metis, itd, suvremene PZO sisteme, napominjen nije to 91., 95. je bilo izobilje protuzračnoga, protuoklopnoga oružja, i to ne samo JNA porijekla, sa izvježbanin osobljen, plus toga, šta bi u proboj išle gardijske brigade, profesionalne brigade sa ogromnin ratnin iskustvon i vrhunski obućene i opremljene, a ne vojska koja je na smjenama držala položaje u linijama razdvajanja. To sa splavi trotila je smišno....., zavladala opća panika....., sićan se da su iz ćinimise Knina svojevrimeno poslali vlak sa eksplozivon, pa se vidi kako su na kraju završlili.....
Smišno je opće prićat bili uspili zaustavit nadiranje HV, može se raspravljat eventualno di bi se moga pružit žešći otpor itd....
pinco is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2011., 09:44   #40
Quote:
baranjac13 kaže: Pogledaj post
doslo je jako puno dugih cevi i oklopnih jedinica (doduse starije proizvodnje) koje su bile rasporedjene po celoj duzini odbrane, tako da smo se u zargonu salili da necemo uposte morati puske koristiti
Ne brini, s naše strane je došlo toliko topništva da više nismo imali mjesta gdje ćemo sve smjestiti, puške vam stvarno ne bi bile potrebne da smo krenuli u napad!

Quote:
baranjac13 kaže: Pogledaj post
Bio je jos jedan zanimljiv slucaj, kada su nasi inzinjerci pustili niz Dravu splav sa ogromnom kolicinom trotila i aktivirali ga daljinski ispod Dravskog mosta, most naravno nije bio srusen ali se od eksplozije zatresao ceo Osijek i zavladala je opsta panika.
Govoriš o 1995-toj godini, a spominješ događaj iz 1991 godine, taj splav nikako nije mogao doći do dravskog mosta jer su uzvodno od ZOO vrta bili postavljeni šlepovi poprijeko Drave baš da se spriječi puštanje splavova s eksplozivom prema gradu, taj vaš splav je ekspodirao uzvodno od grada, a most na Dravi smo srušili 14. rujna 1991 godine, a i nije bilo nikakve panike nakon te eksplozije, čak nam je dobro došla jer je bilo ribe za fiš na sve strane.

Zadnje uređivanje Falkon : 08.04.2011. at 11:06.
Falkon is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:22.