Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa > Na rubu znanosti

Na rubu znanosti Istraživanja bez granica

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.05.2013., 18:29   #141
Quote:
civilizacija I kaže: Pogledaj post
Sa svime se slažem osim s ovim posljednjim.

Mislim da je svijet MOGUĆE razumski objasniti. I Einstein je u to vjerovao.

Ako to uspijemo, pobijediti će ljudski um, i moći ćemo reći da mi ljudi nismo išli maleni ispod zvijezda. Dapače.
Mislim da nisi razumio. Rekao sam:

"Vjerojatno povezano sa time što bi svatko od nas, prije no umre, htio shvatiti bit, suštinu, strukturu svijeta. Što je krajnje nemoguće, što povijest dokazuje već hiljadama godina. Najviše što jedinka može učiniti je ugraditi veću ili manju ciglu, kao svoj doprinos izgradnji kolosalne zgrade spoznaje."

Daklem, nisam rekao da je svijet neobjašnjiv, već da je u cjelini - na danoj razvojnoj etapi - nespoznatljiv za pojedinca. U tome će morati učestvovati još mnoge i mnoge generacije, da bi ga - u asimptotskoj perspektivi, a možda i u konačnijoj - shvatile u potpunosti.

Što ti, ni ja, ni itko iz ove generacije (a vjerujem, ni iz velikog broja idućih) neće dočekati.
kozmopolita is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2013., 10:03   #142
Quote:
kozmopolita kaže: Pogledaj post
Mislim da nisi razumio. Rekao sam:

"Vjerojatno povezano sa time što bi svatko od nas, prije no umre, htio shvatiti bit, suštinu, strukturu svijeta. Što je krajnje nemoguće, što povijest dokazuje već hiljadama godina. Najviše što jedinka može učiniti je ugraditi veću ili manju ciglu, kao svoj doprinos izgradnji kolosalne zgrade spoznaje."

Daklem, nisam rekao da je svijet neobjašnjiv, već da je u cjelini - na danoj razvojnoj etapi - nespoznatljiv za pojedinca. U tome će morati učestvovati još mnoge i mnoge generacije, da bi ga - u asimptotskoj perspektivi, a možda i u konačnijoj - shvatile u potpunosti.

Što ti, ni ja, ni itko iz ove generacije (a vjerujem, ni iz velikog broja idućih) neće dočekati.
Zašto ne bi i mi mogli dočekati razotkrivanje tajne o postanku svemira i života u njemu?

Ne budi tako pesimističan.

Dolazi vrijeme optimizma, koje će nas ljude konačno dovesti do kraja, a zatim i do SUSRETA, koji se čeka već 2000 godina. Dapače.
civilizacija I is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2013., 11:19   #143
Quote:
civilizacija I kaže: Pogledaj post
Zašto ne bi i mi mogli dočekati razotkrivanje tajne o postanku svemira i života u njemu?

Ne budi tako pesimističan.

Dolazi vrijeme optimizma, koje će nas ljude konačno dovesti do kraja, a zatim i do SUSRETA, koji se čeka već 2000 godina. Dapače.
Ovo je alternativa, ali me vjerske (religijske) - kreacionističke alternative - ne zanimaju.
kozmopolita is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2013., 07:35   #144
Quote:
kozmopolita kaže: Pogledaj post
Nema razloga da se ljutim. Hipoteza Velikog praska je nesumnjivo točna, ako se shvati kao lokalna promjena koja se desila u beskonačnom svemiru.

Zašto im je tako teško shvatiti? Jer preveliku važnost daju doslovnim, matematičkim interpretacijama formula, ne trudeći se oko njihovih fizikalnih interpretacija. Ne jednom se moglo čuti kako njima interpretacije nisu nimalo važne, već samo predviđanja temeljem formula.

Predviđanje i interpretacija rezultata su dvije sasvim različite stvari. Čovjek koji želi shvatiti svijet u kojem živi, mora obratitit pažnju na interpretaciju - inače ama baš ništa ne zna. Preveliko povjerenje u čisto matematičku interpretaciju formula - što oni onda poturaju pod fizikalnu stvarnost - dovodi do kojekakvih neprihvatljivih, idealističkih, u krajnjoj liniji glupih stavova, te se oduševljavaju "objašnjenjima" kako je svemir rođen iz informacija, logičkih zakonitosti i slično. Ni ne zamjećuju da se sve više približavaju solipsizmu i kreacionizmu.

Na kraju će doći do one biblijske "Na početku bijaše riječ", te će svojim nerazumnim pristupom uspjeti "dokazati" i Boga. Da si uštede trud, onda nek odmah zavire u Bibliju!
Kozmopolita jedno pitanje kako bi objasnio to što fizičari govore da je kvantna fizika kontra-intuitivna i da su se mnogo puta opekli upravo zbog toga što su se oslanjali na zdrav razum, logiku i intuiciju?
No što se tiče prostora tu definitivno griješe, kada će to napokon shvatiti?

Čak i ta polja u svemiru se jedva detektiraju ali ona postoje jer imaju izravni i neizravni utjecaj na sve što se događa u svemiru. Isto kao kod električki neutralnog atoma ne možeš detektirati energiju, a svi znamo da ona postoji, samo postojanje električki neutralnih atoma dokazuje da električki neutralan atom ima energiju.
To isto vrijedi za polja u svemiru, samo fizičari pogrešno govore da je to prostor-vrijeme, to nije prostor-vrijeme to su polja, zbilja ne shvaćaju ili ne vide činjenice.

Zato sam i rekao da je svemir jedno veliko energetsko polje, fizičari detektiraju to u obliku virtualnih čestica, oni kažu prostor proizvodi te čestice, no nije to prostor nego svemirsko energetsko polje.
Hyper-man is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2013., 18:51   #145
Quote:
kozmopolita kaže: Pogledaj post
Ovo je alternativa, ali me vjerske (religijske) - kreacionističke alternative - ne zanimaju.
Nema tu nikakve alternative.

Ako je svemir neka Inteligencija napravila (u što sam sasvim siguran), tada će prije ili kasnije morati doći DO SUSRETA i DOLASKA te inteligencije na Zemlju.

Neće tebe ili mene pitati da li smiju doći li ne. Dapače.
civilizacija I is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2013., 23:12   #146
Quote:
civilizacija I kaže: Pogledaj post
Nema tu nikakve alternative.

Ako je svemir neka Inteligencija napravila (u što sam sasvim siguran), tada će prije ili kasnije morati doći DO SUSRETA i DOLASKA te inteligencije na Zemlju.

Neće tebe ili mene pitati da li smiju doći li ne. Dapače.
Svakako da neće pitati, ali već te je Matach pitao: A odaklem oni? Drugim riječima, zavaravaš se da si nešto objasnio, a nisi ništa. Ili te više zanimaju "mađioničarski trikovi" koji te toliko fasciniraju da se ni ne pitaš kako se izvode?
kozmopolita is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2013., 18:32   #147
Quote:
kozmopolita kaže: Pogledaj post
Svakako da neće pitati, ali već te je Matach pitao: A odaklem oni? Drugim riječima, zavaravaš se da si nešto objasnio, a nisi ništa. Ili te više zanimaju "mađioničarski trikovi" koji te toliko fasciniraju da se ni ne pitaš kako se izvode?
Ako Vansvemirsci postoje najbolje da sami kažu kako su nastali.

Krišna, Isus i Sai Baba sigurno nisu bili obični ljudi.

I svi su tvrdili da nisu od ovoga materijalnoga svijeta (svemira), već da je njihovo prebivališta negdje drugdje. Jasno je da su aludirali da nisu iz ovoga svemira. To su vrlo jasno i pokazali svojim porukama ali i čudesima koja su izvodili. Ne mogu ništa drugo biti nego Vansvemirci. Dapače.
civilizacija I is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2013., 21:27   #148
Quote:
civilizacija I kaže: Pogledaj post
Ako Vansvemirsci postoje najbolje da sami kažu kako su nastali.

Krišna, Isus i Sai Baba sigurno nisu bili obični ljudi.

I svi su tvrdili da nisu od ovoga materijalnoga svijeta (svemira), već da je njihovo prebivališta negdje drugdje. Jasno je da su aludirali da nisu iz ovoga svemira. To su vrlo jasno i pokazali svojim porukama ali i čudesima koja su izvodili. Ne mogu ništa drugo biti nego Vansvemirci. Dapače.
To ne rješava problem.
I oni su morali nekako i nekad nastati pa se opet javlja puno upitnika, osim ako naši pojmovi kao što su vrijeme i prostor imaju neko drugo značenje ili uopće nemaju značenja za nekoga u hipotetskom drugom svemiru.

Kad sam se već dotaknuo tog pitanja multisvemira....opet ako nekad dođemo do zaključka da naš svemir nije jedini, takav zaključak će otvoriti samo još više pitanja tipa: koliko tih svemira postoji, na koji su način razdvojeni od našeg svemira, kako i od čega su nastali, kakva im je protežnost, u čemu se nalaze itd.

Vidim da su energetska polja i ovdje popularna tj. često se spominju u svezi s tzv. predprostorom u koji se svemir širi. Kad se već spominju, mene sad zanima kakva su to energetska polja koja karakteriziraju taj predprostor....i opet kad su nastala, kako su nastala, od čega su nastala....tj. što u stvari jesu su ta en. polja?

Ima stvarno vrlo maštovitih alternativnih ideja, no za sada još uvijek mi je najvjerojatnija ona aktualna o jednom svemiru koji evoluira.
Zapravo jako mi je simpatična hipoteza o matematičkom svemiru http://en.wikipedia.org/wiki/Mathema...rse_hypothesis budući da mislim da je matematika nešto više od apstrakcije, da postoji dublji razlog zbog čega matematika tako precizno opisuje fizikalne pojave.

Simpatična mi je radi svoje elegancije i ovdje spominjana teorija struna....iako je krenula vrlo entuzijastično, mislim da je privremeno lagano na ledu zbog neotkrivanja supersimetričnih čestica.

Zadnje uređivanje Matach : 12.05.2013. at 21:34.
Matach is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2013., 23:30   #149
Quote:
Matach kaže: Pogledaj post
To ne rješava problem.
I oni su morali nekako i nekad nastati pa se opet javlja puno upitnika, osim ako naši pojmovi kao što su vrijeme i prostor imaju neko drugo značenje ili uopće nemaju značenja za nekoga u hipotetskom drugom svemiru.

Kad sam se već dotaknuo tog pitanja multisvemira....opet ako nekad dođemo do zaključka da naš svemir nije jedini, takav zaključak će otvoriti samo još više pitanja tipa: koliko tih svemira postoji, na koji su način razdvojeni od našeg svemira, kako i od čega su nastali, kakva im je protežnost, u čemu se nalaze itd.

Vidim da su energetska polja i ovdje popularna tj. često se spominju u svezi s tzv. predprostorom u koji se svemir širi. Kad se već spominju, mene sad zanima kakva su to energetska polja koja karakteriziraju taj predprostor....i opet kad su nastala, kako su nastala, od čega su nastala....tj. što u stvari jesu su ta en. polja?

Ima stvarno vrlo maštovitih alternativnih ideja, no za sada još uvijek mi je najvjerojatnija ona aktualna o jednom svemiru koji evoluira.
Zapravo jako mi je simpatična hipoteza o matematičkom svemiru http://en.wikipedia.org/wiki/Mathema...rse_hypothesis budući da mislim da je matematika nešto više od apstrakcije, da postoji dublji razlog zbog čega matematika tako precizno opisuje fizikalne pojave.

Simpatična mi je radi svoje elegancije i ovdje spominjana teorija struna....iako je krenula vrlo entuzijastično, mislim da je privremeno lagano na ledu zbog neotkrivanja supersimetričnih čestica.
Mislim da si dovoljno rekao Civilizaciji I i da je apsurdno očekivati da ti drugi kaže kako je nastao, u času kad želiš protumačiti kako si i sam nastao!

Jako sam skeptičan prema hipotezama poput one o matematičkom svemiru. mislim da ljudi tu prečesto previđaju bitnu stvar: svemir postoji nezavisno od nas, a mi smo samo njegovi djelovi. Objašnjenje postanka i/ili strukture te objektivne realnosti treba razlikovati od same realnosti - svemir nikao nije mogao nastati iz matematičkih principa, informacije, logike i sličnih stvari, jerbo su one u biti samo posljedica evolucije objektivno postojećeg svemira.

Matematika, informatika, logika samo su duhovne spoznaje najvišeg člana evolucionog razvoja univerzuma - čovjeka. One mu omogućavaju da spozna svemir, a ne da ga kreira.

Svemir je materijalna realnost, a što je materija teško je reći jer cijeli razvoj ljudske spoznaje dovodi do proširenja i upotpunjavanja njene definicije (obuhvaća polja, tvari i duh kao njen najviši razvojni stupanj). Logički je put kako je evolucijom materije nastao duh koji je sposoban spoznati sav prijeđeni put koji je i doveo do njegove spoznaje. Ni jedan jedini objektivni podatak iz ljudske povijesti ne govori da je iz duha nastalo bilo što tvarno, odnosno - u širem smislu - materijalno. Međutim, niz karika evolucionogi lanca - počev od najednostavnijih elementarnih čestica, preko nežive i žive tvari do čovjeka - upućuje kako su se od jednostavnijih stvari formirale složenije, što je konačno dovelo i do pojave duha, odnosno inteligencije.

Nasuprot tome, pođemo li od duha, neizostavno završavamo u krecionizmu, odnosno u onoj čuvenoj: "Na početku bijaše riječ!" (i, dakako, u pitanju kako je nastao onaj koji je tu riječ izrekao).

Ali, kako je od riječi sve nastalo, je živa magija, ćarolija i mnogo veća mistika negoli kako je evolucijom od materije nastao duh.
kozmopolita is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2013., 08:02   #150
Quote:
Matach kaže: Pogledaj post
To ne rješava problem.
I oni su morali nekako i nekad nastati pa se opet javlja puno upitnika, osim ako naši pojmovi kao što su vrijeme i prostor imaju neko drugo značenje ili uopće nemaju značenja za nekoga u hipotetskom drugom svemiru.

Kad sam se već dotaknuo tog pitanja multisvemira....opet ako nekad dođemo do zaključka da naš svemir nije jedini, takav zaključak će otvoriti samo još više pitanja tipa: koliko tih svemira postoji, na koji su način razdvojeni od našeg svemira, kako i od čega su nastali, kakva im je protežnost, u čemu se nalaze itd.

Vidim da su energetska polja i ovdje popularna tj. često se spominju u svezi s tzv. predprostorom u koji se svemir širi. Kad se već spominju, mene sad zanima kakva su to energetska polja koja karakteriziraju taj predprostor....i opet kad su nastala, kako su nastala, od čega su nastala....tj. što u stvari jesu su ta en. polja?

Ima stvarno vrlo maštovitih alternativnih ideja, no za sada još uvijek mi je najvjerojatnija ona aktualna o jednom svemiru koji evoluira.
Zapravo jako mi je simpatična hipoteza o matematičkom svemiru http://en.wikipedia.org/wiki/Mathema...rse_hypothesis budući da mislim da je matematika nešto više od apstrakcije, da postoji dublji razlog zbog čega matematika tako precizno opisuje fizikalne pojave.

Simpatična mi je radi svoje elegancije i ovdje spominjana teorija struna....iako je krenula vrlo entuzijastično, mislim da je privremeno lagano na ledu zbog neotkrivanja supersimetričnih čestica.
U pravu si što se tiče matematičkih hipoteza, ali za polja si u krivu.

Energetska polja itekako postoje, eksperimentalno su dokazana, isto kao što imaš magnetska i električna polja, pa EM polje Zemlje itd, ako je svemir nastao a nastao je onda je on veliko energetsko polje, pitanje je kakvo, nema veze što se to energetsko jedva registrira, uzmi atom, npr. on je električni neutralan i po toj logici ne bi trebao postojati, no gledaj ipak postoji, a postoji zato jer ima energiju ništa ne bi moglo postojati bez energije, i da električki neutralan atom ima potencijalnu energiju, slična stvar je sa energijom na kvantnoj i subkvantnoj razini. Sve u svemiru se satoji od polje-to nije prostor.

I tu se ne govori o pod-prostoru, niti nad-prostoru niti hiper-prostoru jer postoji samo prostor koji je potpuno prazan, jer se svemir nalazi u prostoru, a ne na prostoru. Svemir je nastao, evoluirao i širi se u prostoru, bez prostora i energije nema ničega drugoga, pa čak ni ništavilo, jer čak i ništavilo nije ništa, nego je definitvno nešto.
Hyper-man is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2013., 23:26   #151
Quote:
Matach kaže: Pogledaj post
To ne rješava problem.
I oni su morali nekako i nekad nastati pa se opet javlja puno upitnika, osim ako naši pojmovi kao što su vrijeme i prostor imaju neko drugo značenje ili uopće nemaju značenja za nekoga u hipotetskom drugom svemiru.

Kad sam se već dotaknuo tog pitanja multisvemira....opet ako nekad dođemo do zaključka da naš svemir nije jedini, takav zaključak će otvoriti samo još više pitanja tipa: koliko tih svemira postoji, na koji su način razdvojeni od našeg svemira, kako i od čega su nastali, kakva im je protežnost, u čemu se nalaze itd.

Vidim da su energetska polja i ovdje popularna tj. često se spominju u svezi s tzv. predprostorom u koji se svemir širi. Kad se već spominju, mene sad zanima kakva su to energetska polja koja karakteriziraju taj predprostor....i opet kad su nastala, kako su nastala, od čega su nastala....tj. što u stvari jesu su ta en. polja?

Ima stvarno vrlo maštovitih alternativnih ideja, no za sada još uvijek mi je najvjerojatnija ona aktualna o jednom svemiru koji evoluira.
Zapravo jako mi je simpatična hipoteza o matematičkom svemiru http://en.wikipedia.org/wiki/Mathema...rse_hypothesis budući da mislim da je matematika nešto više od apstrakcije, da postoji dublji razlog zbog čega matematika tako precizno opisuje fizikalne pojave.

Simpatična mi je radi svoje elegancije i ovdje spominjana teorija struna....iako je krenula vrlo entuzijastično, mislim da je privremeno lagano na ledu zbog neotkrivanja supersimetričnih čestica.
Naše prosto-vrijeme nije oduvijek.

Što pak znači da ima početak.

I da postoji najstarija Inteligencija (Prva civilizacija, kako je ja zovem).

Zašto je PRVA?

Jer prije nje nije ničega bilo. Jednostavno.
civilizacija I is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2013., 12:52   #152
Quote:
civilizacija I kaže: Pogledaj post
Naše prosto-vrijeme nije oduvijek.

Što pak znači da ima početak.

I da postoji najstarija Inteligencija (Prva civilizacija, kako je ja zovem).

Zašto je PRVA?

Jer prije nje nije ničega bilo. Jednostavno
Znači, nastala je IZ NIČEGA? Zaista, vrlo "jednostavno"!
kozmopolita is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2013., 19:53   #153
Quote:
kozmopolita kaže: Pogledaj post
Znači, nastala je IZ NIČEGA? Zaista, vrlo "jednostavno"!
Rođena je u središtu našega prostor-vremena.

Još te što zanima?

Slobodno pitaj. Dapače.
civilizacija I is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2013., 10:24   #154
Quote:
civilizacija I kaže: Pogledaj post
Rođena je u središtu našega prostor-vremena.

Još te što zanima?

Slobodno pitaj. Dapače.
Ne mogu pitati nekoga tko je zabunom zalutao sa podforuma Religija! Uostalom, već sam te i pitao pa - čini se - i tebe tamjan tjera od odgovora. Al, 'ajmo - neka ti:

- ODAKLEM ti "podatak" da je NEŠTO rođeno u središtu bilo čega (posebno ako je prostor beskonačan, pa ni nema središta)?

- 'oćeš nam objasniti IZ ČEGA se to nešto rodilo?

- 'oćeš nam objasniti NA KOJI NAČIN se to NEŠTO rodilo?


Ili ćeš se zadržati na poštapalici "dapače"?

Znaš, i ALTERNATIVA nije tek lupetanje, već i ona zahtjeva kritičke primjedbe, dokaze i opovrgavanja. Pukim ponavljanjem bez obrazloženja (odogovora na gornja pitanja) ne postižeš ništa. Zato, prostor je tvoj. Dapače!

Ako pak si samo VJERNIK, nemam ništa protiv toga - no vrati se odaklem si i dolutao.
kozmopolita is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2013., 20:09   #155
Quote:
kozmopolita kaže: Pogledaj post
Ne mogu pitati nekoga tko je zabunom zalutao sa podforuma Religija! Uostalom, već sam te i pitao pa - čini se - i tebe tamjan tjera od odgovora. Al, 'ajmo - neka ti:

- ODAKLEM ti "podatak" da je NEŠTO rođeno u središtu bilo čega (posebno ako je prostor beskonačan, pa ni nema središta)?

- 'oćeš nam objasniti IZ ČEGA se to nešto rodilo?

- 'oćeš nam objasniti NA KOJI NAČIN se to NEŠTO rodilo?


Ili ćeš se zadržati na poštapalici "dapače"?

Znaš, i ALTERNATIVA nije tek lupetanje, već i ona zahtjeva kritičke primjedbe, dokaze i opovrgavanja. Pukim ponavljanjem bez obrazloženja (odogovora na gornja pitanja) ne postižeš ništa. Zato, prostor je tvoj. Dapače!

Ako pak si samo VJERNIK, nemam ništa protiv toga - no vrati se odaklem si i dolutao.
Naravno da za SVE što govorim postoji objašnjenje.

O tome će se govoriti tamo gdje je za to prikladno i mjesto i vrijeme.

Ovdje samo obavještavam, da ne bi netko rekao da nikada za to nije čuo.
civilizacija I is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2013., 11:46   #156
Quote:
civilizacija I kaže: Pogledaj post
Naravno da za SVE što govorim postoji objašnjenje.

O tome će se govoriti tamo gdje je za to prikladno i mjesto i vrijeme.

Ovdje samo obavještavam, da ne bi netko rekao da nikada za to nije čuo.
Dobro, dobro - samo nas obavijesti kad i gdje će se održati taj skup, da nahrlimo po najnovije spoznaje. A dotle, se smiri - molim te lijepo.
kozmopolita is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2013., 11:48   #157
Pustimo civilizaciju I neka čeka svoje vrijeme, kad će nam kao Spasitelj i sveznajući guru saopćiti sve po nas bitne brojeve i još tisuću stvari kojih nismo niti svijesni. Obratimo pažnju na važnije stvari:

Teorija Velikog praska pretpostavlja u početnoj fazi inflaciono – eksponencijalno širenje svemira brže od svjetlosti. Ova pretpostavka objašnjava veličinu, jednolikost svemira i izjednačavanje temperatura. Mnogi zastupaju tezu da se i danas „prostor širi“, i to brzinom većom od svjetlosne, jer njegovo širenje ne podliježe ograničenjima teorije relativnosti. To je bio predmet mnogih diskusija na ovom forumu.

Einsteinova teorija relativnosti kaže da se materija, energija i informacija ne mogu širiti brzinom većom od svjetlosne. Ako je inflacija odgovorna za izjednačavanje temperatura i jednolikost cijelog svemira, to međutim znači da su se u toj fazi razvoja brzinom većom od svjetlosne morao širiti ne samo prostor, već i energija te bilo koji oblik tvari (ako je u to doba postojao). Inače nikako ne bi moglo doći do izjednačavanja gustoća i temperatura u cijelom svemiru, odnosno njegove jednolikosti. Dapače, da tome nije tako – svemir bi trebao biti još nejednolikiji. Naime, širenje samog prostora a bez njegovog energetskog i tvarnog sadržaja nikako ne može utjecati na izjednačavanje gustoća i temperatura. Temperatura je konačno i definirana (postoje razne vrste temperatura) preko tvarnih i/ili energetskih odnosa, bez ikakvog spominjanja prostora. Prema tome, barem u toj inflacionoj fazi Big Banga, nisu mogla valjati današnja ograničenja teorije relativnosti na brzinu širenja energije i tvari.

I dan danas postoje pretpostavke stručnjaka o možebitnoj promjeni brzine svjetlosti tijekom vremena – još počev od Diracove pretpostavke o promjenama fundamentalnih konstani sa vremenom. Postoje stručni radovi na tu temu koji i daju predviđanja moguće promjene (na granici ili ispod granice današnje eksperimentalne provjere). S obzirom da je sve na svijetu dinamika – sve se nalazi u dinamičkom odnosu – to mi ovakve pretpostvake izgledaju plauzibilne, mada ih danas većina odbacuje. No, što sa ranije spomenutom teškoćom (ili „teškoćom) koja se javlja u inflacionoj fazi?
kozmopolita is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2013., 20:45   #158
Quote:
kozmopolita kaže: Pogledaj post
Pustimo civilizaciju I neka čeka svoje vrijeme, kad će nam kao Spasitelj i sveznajući guru saopćiti sve po nas bitne brojeve i još tisuću stvari kojih nismo niti svijesni. Obratimo pažnju na važnije stvari:

Teorija Velikog praska pretpostavlja u početnoj fazi inflaciono – eksponencijalno širenje svemira brže od svjetlosti. Ova pretpostavka objašnjava veličinu, jednolikost svemira i izjednačavanje temperatura. Mnogi zastupaju tezu da se i danas „prostor širi“, i to brzinom većom od svjetlosne, jer njegovo širenje ne podliježe ograničenjima teorije relativnosti. To je bio predmet mnogih diskusija na ovom forumu.

Einsteinova teorija relativnosti kaže da se materija, energija i informacija ne mogu širiti brzinom većom od svjetlosne. Ako je inflacija odgovorna za izjednačavanje temperatura i jednolikost cijelog svemira, to međutim znači da su se u toj fazi razvoja brzinom većom od svjetlosne morao širiti ne samo prostor, već i energija te bilo koji oblik tvari (ako je u to doba postojao). Inače nikako ne bi moglo doći do izjednačavanja gustoća i temperatura u cijelom svemiru, odnosno njegove jednolikosti. Dapače, da tome nije tako – svemir bi trebao biti još nejednolikiji. Naime, širenje samog prostora a bez njegovog energetskog i tvarnog sadržaja nikako ne može utjecati na izjednačavanje gustoća i temperatura. Temperatura je konačno i definirana (postoje razne vrste temperatura) preko tvarnih i/ili energetskih odnosa, bez ikakvog spominjanja prostora. Prema tome, barem u toj inflacionoj fazi Big Banga, nisu mogla valjati današnja ograničenja teorije relativnosti na brzinu širenja energije i tvari.

I dan danas postoje pretpostavke stručnjaka o možebitnoj promjeni brzine svjetlosti tijekom vremena – još počev od Diracove pretpostavke o promjenama fundamentalnih konstani sa vremenom. Postoje stručni radovi na tu temu koji i daju predviđanja moguće promjene (na granici ili ispod granice današnje eksperimentalne provjere). S obzirom da je sve na svijetu dinamika – sve se nalazi u dinamičkom odnosu – to mi ovakve pretpostvake izgledaju plauzibilne, mada ih danas većina odbacuje. No, što sa ranije spomenutom teškoćom (ili „teškoćom) koja se javlja u inflacionoj fazi?
Ako ćeš ovako nastaviti razmišljati nećeš NIKADA doći do istine o postanku svemira.

Istina je sasvim drugačija nego ju ti ovdje prikazuješ.

Postoji nešto što APSOLUTNO nadilazi materiju, i to je UZROK i života i svemira i nas ljudi. Prije ili kasnije morati ćeš se suočiti sa time. Za to vrijeme možeš i dalje nastaviti sa svojim špekulacijama, koje će to i ostati. Dapače.
civilizacija I is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2013., 12:31   #159
Quote:
civilizacija I kaže: Pogledaj post
Ako ćeš ovako nastaviti razmišljati nećeš NIKADA doći do istine o postanku svemira.

Istina je sasvim drugačija nego ju ti ovdje prikazuješ.

Postoji nešto što APSOLUTNO nadilazi materiju, i to je UZROK i života i svemira i nas ljudi. Prije ili kasnije morati ćeš se suočiti sa time. Za to vrijeme možeš i dalje nastaviti sa svojim špekulacijama, koje će to i ostati. Dapače.
Pitam bre, dete - već stoti put one koji znaju! Ali - čkomiš k'o da ne znaš! Il' si "omutavio"? Spreman sam i po cijenu života ()"suočiti se" sa prestrašnom istinom koju nikako da čujemo od tebe.
kozmopolita is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2013., 18:17   #160
Quote:
kozmopolita kaže: Pogledaj post
Pitam bre, dete - već stoti put one koji znaju! Ali - čkomiš k'o da ne znaš! Il' si "omutavio"? Spreman sam i po cijenu života ()"suočiti se" sa prestrašnom istinom koju nikako da čujemo od tebe.
Istina je jednostavna.

Postoji Vansvemirska Inteligencija koja je izmislila i napravila ovaj materijalni svijet.

Inteligencija potječe iz samoga SREDIŠTA beskonačnog prostora u kojemu svi mi zajedno sa svemirom postojimo. Eto, ukratko. Tko bi rekao da je takvo nešto moguće. Ali tako su govorili i o tome da m,i ljudi NIKADA nećemo letjeti, a vidi sada. Istina je ponekad na prvi pogled nemoguća. Dapače.
civilizacija I is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:31.