Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.12.2017., 15:03   #1
Pitanje-sindikat

Poštovani
Ako smatrate da ova tema ne pripada ovdje, molim Vas da je prebacite na odgovarajući podforum.
Da li poslodavac ima pravo djelatnike bez njihove suglasnosti i potpisa učlaniti u sindikat.
Drugo, da li poslodavac ima pravo dobiti uvid u liječnički karton zbog neke davne hospitalizacije.
Treće, zar poslodavac nije dužan čuvati zaštitu osobnih podataka, odnosno da li se to kosi sa etikom i moralom.
Četvrto, da li ovdje ima neki odvjetnik na ovom podforumu, jer bi htjela postaviti neka pitanja koja nisu baš za javno objavljivanje.
__________________
Od trnja pa do zvijezda
Azaleja is online now  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2017., 08:20   #2
Svatko se sam učlanjuje ako želi,piše u Ustavu
Ne smije mu doktor dat.
Dužan je.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2017., 10:00   #3
Quote:
sivkić kaže: Pogledaj post
Svatko se sam učlanjuje ako želi,piše u Ustavu
Ne smije mu doktor dat.
Dužan je.
Hvala
__________________
Od trnja pa do zvijezda
Azaleja is online now  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2017., 11:02   #4
Quote:
Azaleja kaže: Pogledaj post
Poštovani
Ako smatrate da ova tema ne pripada ovdje, molim Vas da je prebacite na odgovarajući podforum.
Da li poslodavac ima pravo djelatnike bez njihove suglasnosti i potpisa učlaniti u sindikat.
Drugo, da li poslodavac ima pravo dobiti uvid u liječnički karton zbog neke davne hospitalizacije.
Treće, zar poslodavac nije dužan čuvati zaštitu osobnih podataka, odnosno da li se to kosi sa etikom i moralom.
Četvrto, da li ovdje ima neki odvjetnik na ovom podforumu, jer bi htjela postaviti neka pitanja koja nisu baš za javno objavljivanje.
pa koji poslodavac želi djelatnike u sindikatu? mi kod privatnika nismo smjeli sve ove godine, tek od ove kakti imamo..i dalje je oprez kod djelatnika, dal zbilja je oke se učlaniti. inače i plačaš članarinu, kako te netko drugi može upisati u sindikat i nametnuti ti da plačaš članarinu?
__________________
And although my eyes were open wide
They might have just as well been closed..
Kymatica is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2017., 15:30   #5
1, Sindikat je dobrovoljna i interesna organizacija u koju se radnici učlanjuju radi borbe za
svoja radnička prava ( barem bi trebalo tako biti ). Nitko te bez tvoje volje i potpisa
ne može učlaniti u sindikat.
Česti je slučaj u većim firmama gdje djeluje više sindikata da se novim radnicima
uz sklapanje ugovora o radu ponudi i članstvo u nekom od sindikata, najčešće onom
koji je bliži poslodavcu nego radnicima.
Odgovor je NE

2. Za većinu radnih mjesta prije zaposlenja je potrebno uvjerenje od strane medicine rada.
Medicina rada ima pravo tražiti od obiteljskog liječnika tvoju povijest bolesti.
Nakon toga izdaje, ili ne izdaje uvjerenje o tvojoj sposobnosti za rad na određenom
radnom mjestu.
Poslodavac nema pravo uvida u tvoj liječnički karton, ako to zatraži, a obiteljski
mu liječnik to omogući, obojica mogu biti sankcionirani ( naročito liječnik )

3. Poslodavac je dužan čuvati osobne podatke, te odrediti koje osobe u firmi smiju imati
pristup osobnim podacima.
Rainnman is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2017., 17:16   #6
Quote:
Rainnman kaže: Pogledaj post
1, Sindikat je dobrovoljna i interesna organizacija u koju se radnici učlanjuju radi borbe za
svoja radnička prava ( barem bi trebalo tako biti ). Nitko te bez tvoje volje i potpisa
ne može učlaniti u sindikat.
Česti je slučaj u većim firmama gdje djeluje više sindikata da se novim radnicima
uz sklapanje ugovora o radu ponudi i članstvo u nekom od sindikata, najčešće onom
koji je bliži poslodavcu nego radnicima.
Odgovor je NE

2. Za većinu radnih mjesta prije zaposlenja je potrebno uvjerenje od strane medicine rada.
Medicina rada ima pravo tražiti od obiteljskog liječnika tvoju povijest bolesti.
Nakon toga izdaje, ili ne izdaje uvjerenje o tvojoj sposobnosti za rad na određenom
radnom mjestu.
Poslodavac nema pravo uvida u tvoj liječnički karton, ako to zatraži, a obiteljski
mu liječnik to omogući, obojica mogu biti sankcionirani ( naročito liječnik )

3. Poslodavac je dužan čuvati osobne podatke, te odrediti koje osobe u firmi smiju imati
pristup osobnim podacima.
Hvala Rainmman,htjela bih čuti još mišljenja.
__________________
Od trnja pa do zvijezda
Azaleja is online now  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2017., 07:36   #7
Odgovoreno je sve kako stoji u zakonima.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2017., 10:22   #8
Nakon što je potpisan kolektivni ugovor da li se može tražiti izmjena
nekih članaka, odnosno da li ja kao član sindikata ako smatram da sam
zakinuta mogu što učiniti,iako se moj sindikalni povjerenik i potpisnik ne
slažes mojim mišljenjem?
thegirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2017., 10:38   #9
Nema nikakve veze jesi li član sindikata ili nisi. Odnosi se kolektivni ugovor na sve.
pohranjujte is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2020., 10:30   #10
Moj je savjet da je dobro učlaniti se u sindikat, ali nikako NE NOVI SINDIKAT čiji je predsjednik Mario Iveković. Imaju najveću članarinu, nikakve pogodnosti,nikakvu uslugu i ponižavaju članove. Rukovodstvo se voli isticati kao borci za radnička prava, ali na prvom mjestu su im vlastiti interesi koje ugovaraju iza leđa članova. Također, svojim zaposlenicima u organizaciji dijele otkaze, da bi sebi kupovali nove aute.

Zadnje uređivanje lukalub : 11.09.2020. at 10:44. Reason: Tehnički problem
lukalub is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2022., 20:02   #11
Pozdrav,

da li netko zna kome se žaliti na nezastupanje i nepostupanje Sindikata u određenom slučaju kao njihov član.
Da li postoji nekakva institucija kome se može žaliti konkretno na rad Sindikata ili isključivo sudska tužba?
El_patron is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:02.