Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.09.2014., 20:04   #21
Pogledaj ovo tumačenje: http://www.uprava.hr/UserDocsImages/...205%202013.pdf Tumačenje br. 8/44 od 29. travnja 2013.
dit is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2014., 12:48   #22
Quote:
rossana kaže: Pogledaj post
@sivkić, u slučaju tužbe za prekovremene sate, da li bi se primjenjivala zastara od 5 godina prema novom ZOR-u, ili od 3 g. prema starom?

Zanima me još nešto, ako netko može pojasniti.
Ovi naši koji obračunavaju plaću navode kao problem tih 8 h blagdana (ili 16…kako koji mjesec) i kako i gdje ih upisati ljudima ako oni prema rasporedu rada na blagdan ne rade. Npr. ujutro na blagdan radnik izlazi iz noćne smjene pa mu je taj i idući dan tjedni odmor.
Ili, ovi koji rade na blagdan (jer moraju zbog potrebe 24-satne pokrivenosti službe), gdje njima upisati tih 8 h kad su ih svakako odradili, za razliku od radnika pon.-petak koji su bili slobodni ali im se svejedno taj dan vodi?
Kod radnika koji rade od pon. do petka i blagdan pada u radni dan, oni ga ne rade ali im se za taj dan vodi 8 h i time se dobije ukupan fond sati za taj mjesec. Za 10 mj. je to 184 h, a fond radnih sati će im biti 176.
Znači, njima se sa tih 8 h blagdana zaokruži satnica i kod njih je sve OK.
OK nije kod smjenskih radnika jer njima u tim obračunskim listama fali tih 8 h.
Da li kod smjenskih radnika uopće treba bilo gdje upisivati tih 8 h kako bi imali isti fond sati kao i ovi od pon. do petka?
Ne znam da li sam uspjela objasniti, ali taj računovodstveni dio mi je nepoznanica.
Od 3 godine.

Fond sati i broj radnih sati u mjesecu kad blagdani padaju u radni dan je različit i za upise tih sati su različite rubrike.

Ja samo zam da u državnoj službi (u smjenama) odradim isti broj sati kao i onaj u uredu (pon-pet 7-15) i kad su blagdani u tjednu i kad nema blagdana.Sve sate preko tih mi je plaćeno kao prekovremeno i tako već skoro 3 desetljeća,dakako sukladno svim propisima.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2014., 22:48   #23
Šta su to mjenjali u Zakonu u trgovini kod obračuna radnih sati nedjeljom i blagdanima i prekovremeno?
Prije su postoci bili točno izraženi u člancima, a sad vidim da je hrpu članaka brisano...
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2014., 10:13   #24
Postoci čega su prije bili napisani u Zakonu o trgovini?
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2014., 22:33   #25
Postoci koliko se sat rada plaća više ako je prekovremeni, ako je nedjelja, ako je noćni rad...
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2014., 10:23   #26
Takvo što nije nikada bilo navedeno u zakonu o trgovini.To se rješava KU,ugovorom o radu ili pravilnikom.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2015., 10:24   #27
postovani...moze jedno i jasnjenje savjet

dakle radim u smjenama...i meni po novome poslodavac o racunava na sljedeci nacin...dakle ako je mjesec od 22 dana i dva blagdana dakle 160 +16 on prijavi 176 sati na placu...umjesto 160...blagdan koji ne radim dobijem neku naknadu od 8 sati a onaj koji radim placeno mi je koliko sam radio...samim time ja dobijem taj mjesec placeno ise...relativno...ali razlika sati mi se topi i tako smanjuje visak. da li je to ispravno...hvala
Fatherly is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2015., 13:25   #28
Ako mjesec ima 176 radnih sati, a od toga 16 sati (2 dana ) bude blagdan i ti ne radiš, za te sate dobivaš naknadu plaće prema ZOR-u (prosjek zadnje 3 plaće). A ako radiš na sate blagdana (radi takvog raspreda radnog vremena), onda za te sate dobivaš uvećanu satnicu.

Ne kužim kako ti se topi razlika sati? Ako si radio na blagdan dobiješ uvećanu satnicu, a ako nisi, dobiješ naknadu plaće prema ZOR-u. Sati su i dalje tu, ne tope se nigdje.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2016., 16:05   #29
pitanjce - bila sam na bolovanju 4. i 5.1.2016. Kako je 6.blagdan, 7.sam nazvala dr da mi zatvori bolovanje. Ona ga je automatski zatvorila sa 6.1.
e sad, obzirom da je 6.meni neradni dan - kako mi moraju provesti plaću za taj dan? Trebaju li mi voditi bolovanje ili praznik? U kojem je to zakonu točno navedeno, zna li itko
Hvala
blondic is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2016., 16:38   #30
S obzirom da je dr napisala da bolovanje traje od 04.-06. 01., onda ti je taj 06.01. još bolovanje jer tako kaže doktorica.
Ne može taj dio poslodavac mijenjati na svoju ruku.
Za te dane dobit ćeš naknadu plaće prema prosjeku plaća zadnjih 6 mjeseci znači plaća isplaćenim u periodu 07-12 mjesec.
Takva osnovica bit će ti umanjena za neki postotak prema pravilniku ili KU, ali ne smije biti manja od 70 posto osnovice.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2016., 22:34   #31
Quote:
Fatherly kaže: Pogledaj post
postovani...moze jedno i jasnjenje savjet

dakle radim u smjenama...i meni po novome poslodavac o racunava na sljedeci nacin...dakle ako je mjesec od 22 dana i dva blagdana dakle 160 +16 on prijavi 176 sati na placu...umjesto 160...blagdan koji ne radim dobijem neku naknadu od 8 sati a onaj koji radim placeno mi je koliko sam radio...samim time ja dobijem taj mjesec placeno ise...relativno...ali razlika sati mi se topi i tako smanjuje visak. da li je to ispravno...hvala
Naravno da nije dobro, Redovni mjesečni fond radnih sati je broj radnih dana X 8 i služi da se utvrde prekovremeni ili višak, dok Ukupni mjesečni fond sati je broj radnih dana X 8 + sati blagdana i služi za utvrđivanje visine satnice. U konkretnom slučaju za dane blagdana koje radiš dobiješ uvećanu satnicu ili naknadu za blagdan i to je ok..dok ti ne smiješ imati više rada od 160...tj. smiješ al ti se to mora voditi kao prekovremeni. Ako ti nije jasno javi mi se na PM pa ti pošaljem pravomoćnu presudu koja kaže da se to vodi tako kako sam napisao.
dit is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2016., 00:01   #32
pozdrav!
imam jedno pitanje u svezi obracuna radnih sati. radim u ugostiteljstvu, u poduzecu sa 50tak radnika tokom sezone a inace oko 10 'stalno zaposlenih'. i ja sam za stalno, ako se ugovor od 6mj moze tako nazvati. uglavnom, nakon tih 6mj dobivamo novi na 3mj, sa uvecanom placom (7-9mj) da bi imali vecu osnovicu za isplatu 'godisnjeg' od zavoda za zaposljavanje tj drzave. sef to zove godisnjim odmorom. znaci radi se ukupno 9mj pa 3mj na zavodu pa nas onda ponovno zaposli i tako godinama. meni je ovo prvi ugovor na 6mj tamo. takodjer, placa se isplacuje u vise dijelova da bi platili manje poreza, doprinosa itd. npr isplate 500kn troskova prijevoza mjesecno i 1000 nagrade i sl.

zanima me kako 'kontrolirati' pisanje radnih sati, da li se to moze naplatiti (i ako se radi blagdanom a pise kao radni dan kasnije u platnoj listi) i posto je to privatnik, da li da uopce citam o propisima?

npr proslo ljeto svi smo imali preko 300 odradjenih sati u kolovozu, znaci doslovce svaki dan u mjesecu smo odradili u sezoni, a meni na platnoj listi pise 135sati, placa oko 5,5tisuca kn isplacena a da su isplaceni svi prekovremeni bila bi npr 8 tisuca kn.
anna518 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2018., 21:48   #33
Podižem temu...

Zanima me odredeno racunanje satnica pa da navedem konkretne primjere:

1. U tjednu se radi 6 dana - 4 dana po 7 sati i 2 dana po 6 sati. Jedan dan je slobodan. Pitanje glasi: ako je u tom tjednu blagdan koji se ne radi i imamo jop jedan regularan slobodan dan, kako se racuna satnica za taj tjedan? Kolika je satnica tog blagdana?

2. Isti slucaj rada od 6 dana u tjednu - znamo da se u godišnji odmor ne racunaju slobodni dani, ali da li su ovom slucaju u dva tjedna godišnjeg 2 slobodna dana ili 4 slobodna dana (kao kod slucajeva gdje se radi ista satnica od 40h, ali 5 dana u tjednu)?
MeMyselfI is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2019., 10:26   #34
Kako se računa osnovna satnica?
Dal gledam ukupne radne sate ili mjesečni fond sati što ubraja i blagdane?
Tipa sada za ovaj mjesec ima 168radnih,a 176 ukupnih jer je 1 praznik?
Radno vrijeme je recimo 12sati neke dane,noći,neke dane je popodne,nekad padne u nedjelju.
Uglavnom zbrajanjem sati rada dozalim do cifre od nevjerojatnih 228.
A msm da šefica ne isplaćuje prekovremene.
Drugo pitanje zanima me dal se postotci zbrajaju ili to više nije fora?
recimo ako dođe nedjelja pa da je noćna smjena ili praznik.
blackdragons is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2019., 18:21   #35
Prvo i osnovno je da je fond sati rada za sve radnike isti neovisno u kojem rasporedu rada rade ( ovo se odnosi na državne i javne službe jer je isto propisano TKU). U tvom primjeru sve iznad 168 sati se smatra prekovremenim. Ukupni mjesečni fond sati su sati rada koje služe da se obračuna satnica (zbog isplate dodataka-nocni rad, rad ned-sub. itd.) znači koeficijent X osnovica +0,5% koju onda dijelimo sa brojem sati da dobijemo visinu satnice( tu je ona fora da što manje sati rada veća plaća). Naravno, ponavljam ovo je prospisano kolektivnim ugovorima za državne službe (MUP, Pravosudje, Vatrogasci, Carina itd. )
dit is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2019., 16:51   #36
A za primjer petog mjeseca 2019 godibe. Kad je fond sati 184 i 8h blagdana. Kako se racuna saldo sati. Da li za osobu koja nije radila 01.05. zato sto je bas taj dan bio slobodan dan, se saldo sati racuna po mjesecnom fondu sati ? Rijec je inace o ugostiteljstvu gdje se blagdani i nedjelje rade ali se obracunaju naknade.
__________________
" Stupid people do stupid things. Smart people outsmart each other, then themselves." - " The more wisdom you attain and the more conscious you become the crazier you will appear to others. "
Usuditi se je cijena napretka.
john newman is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:56.