Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.12.2017., 17:27   #3001
Ako mi prestane radni odnos i javim se unutar onih 30 dana, dobivam li sa zdravstvenim i participaciju?
Boki000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2017., 10:12   #3002
Ne, više nema besplatnog dopunskog za nezaposlene odavno, možeš doplaćivati 70kn mjesečno sam ili neko drugo dopunsko uzeti i za manje (dakle ne HZZO nego privatno)
tiluriumm is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2017., 13:25   #3003
Pa kak bi trebao plaćati netko tko je nezaposlen?
Boki000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2017., 19:12   #3004
pozdrav. ne živim u HR već godinama, ali imam par pitanja na koja baš ne mogu pronaći (lako) odgovor, pa ako netko zna bolje, ili me može negdje uputiti, to bi bilo super.

naime, (pra)teta mi je se doselila u HR iz Amerike prije 3-4 godine i odbija bilo kakvo zdravstveno osiguranje jer je njoj netko rekao da će morat plaćat neke penale i doprinose unazad ne znam koliko godina (otišla je iz HR prije 70 godina, ima HR i USA državljanstvo), te da će morat plaćat porez na mirovinu. ona prima 1200 USD mjesečno koje ona čekom povuče u HR, ona je tako navikla godinama, i tu nema rasprave, šta čovjek može

uglavnom, da će morat neki porez i doprinose plaćat na mirovinu ako ju prebaci u HR, to znam, ali za ove penale nisam ništa uspio naći, ako to uopće postoji. ako je nju teško ili nemoguće prijaviti na zdravstveno, da li ona može nekako privatno se osigurati, i koliko će to koštati? također, da li ja nju nekako mogu osigurat bez da ona to i uopće zna?

problem je što ona odbija bilo kakvo zdravstveno jer se boji troškova, međutim kad nekad treba hitna doć ili ona ide vadit krv ili na bilo kakav pregled, lijekove, to je svaki put bez problema soma, soma i po troškova, a osiguranje sigurno ne može bit mjesečno više od toga da ne znam šta da napravi?

problem je u tom što je ona tvrdoglava, a nek se nešto dogodi i ona završi u bolnici nekoliko dana, neće joj bit dosta ni sto mirovina da to sve isplati.

pa eto, ako je netko imao kakvog sličnog iskustva, ili ima neki savjet, sve prihvaćam

hvala unaprijed!
hmore85 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2017., 20:44   #3005
Quote:
Boki000 kaže: Pogledaj post
Pa kak bi trebao plaćati netko tko je nezaposlen?
fiks ideja luđaka koji donose zakone je da netk plaća umjesto njih.
__________________
That...Was mozart. That... That giggling, dirty-minded creature I'd just seen crawling on the floor.
stipko is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2018., 09:19   #3006
Jedno jednostavno pitanje, za koje na netu pronalazim samo jako stare odgovore, pa ne znam da li se što po pitanju zakona promijenilo.

ako osoba sama da otkaz kod poslodavca (nakon rada na neodređeno i sada ima status nezaposlene osobe), kako točno može ostvariti pravo na zdravstveno? da li još vrijedi da ima rok od 7-8 dana da se sama prijavi?
da li postoje tu neke cake koje onemogućuju osobi da to uredno odradi, tj na što sve treba paziti?
i kako sa dopunskim? onda osoba može vlastitom voljom zatražiti i dopunsko te ga plaćati 70 kn mjesečno ili se osigurati kod nekog od povoljnijih privatnih osiguravatelja, ili i za to postoji nekakav dodatan proces?
distantNdreamy is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2018., 09:29   #3007
Važno se prijaviti u roku od 30 dana od prestanka radnog odnosa, razlog prestanka nije uopće bitan. Dopunsko možeš plaćat sama ako ti ne treba, možeš plaćat HZZO-ovo, a možeš i bilo koje drugo.
tiluriumm is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2018., 14:02   #3008
Koliko inače treba da dobijem novu zdravstvenu iskaznicu? Nisam je imao i prijavljen sam (kao zaposleni) još prije Božića i još ništa. Iskaznicu za dopunsko dobio nakon nekoliko dana.
Boki000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2018., 22:00   #3009
Quote:
hmore85 kaže: Pogledaj post
pozdrav. ne živim u HR već godinama, ali imam par pitanja na koja baš ne mogu pronaći (lako) odgovor, pa ako netko zna bolje, ili me može negdje uputiti, to bi bilo super.

naime, (pra)teta mi je se doselila u HR iz Amerike prije 3-4 godine i odbija bilo kakvo zdravstveno osiguranje jer je njoj netko rekao da će morat plaćat neke penale i doprinose unazad ne znam koliko godina (otišla je iz HR prije 70 godina, ima HR i USA državljanstvo), te da će morat plaćat porez na mirovinu. ona prima 1200 USD mjesečno koje ona čekom povuče u HR, ona je tako navikla godinama, i tu nema rasprave, šta čovjek može

uglavnom, da će morat neki porez i doprinose plaćat na mirovinu ako ju prebaci u HR, to znam, ali za ove penale nisam ništa uspio naći, ako to uopće postoji. ako je nju teško ili nemoguće prijaviti na zdravstveno, da li ona može nekako privatno se osigurati, i koliko će to koštati? također, da li ja nju nekako mogu osigurat bez da ona to i uopće zna?

problem je što ona odbija bilo kakvo zdravstveno jer se boji troškova, međutim kad nekad treba hitna doć ili ona ide vadit krv ili na bilo kakav pregled, lijekove, to je svaki put bez problema soma, soma i po troškova, a osiguranje sigurno ne može bit mjesečno više od toga da ne znam šta da napravi?

problem je u tom što je ona tvrdoglava, a nek se nešto dogodi i ona završi u bolnici nekoliko dana, neće joj bit dosta ni sto mirovina da to sve isplati.

pa eto, ako je netko imao kakvog sličnog iskustva, ili ima neki savjet, sve prihvaćam

hvala unaprijed!
Nema nikakvih penala za tetu u HZZO.

Kad se prijavi, plaća 15% na iznos mirovine, maksimalno je cca 1200 kn mjesečno.

Inače, u HR je zdravstveno obvezno.
__________________
Post nubila Phoebus.
Zikomid is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2018., 15:13   #3010
Quote:
ICU kaže: Pogledaj post
Znaci ono imas prebivaliste u HR, ne mozes dobiti zdravstveno osiguranje po bilo kojoj drugoj osnovi (jer se nisi prijavio u roku nakon prestanka statusa) osim da se sam osiguras i placas.
Sad pitanje je mozes li ocekivati kakvu kaznu zbog toga jer se nisi prijavio, moze li te se prisiliti na prijavu i placanje osiguranja?
Ukratko mozes li zivjeti u HR a da sam placas racune za zdravstvene usluge u cijelosti i po potrebi ?
nek te netko prijavi na par dana i onda se javi na vrijeme hzzo-u i to bi trebalo biti to.
chloe jay is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2018., 15:00   #3011
Quote:
chloe jay kaže: Pogledaj post
nek te netko prijavi na par dana i onda se javi na vrijeme hzzo-u i to bi trebalo biti to.
Ovo je komplicirano za poluditi. Od izrade ugovora o radu sa svim dijelovima prema Zakonu, prijave na mirovinsko i onoga koga zapošljavaš M1P i sebe kao osobe koja nekog zapošljava M11P (u formularu ima obaveznih upisa za koje osoba koja s time ne radi uopće ne zna što znače i što treba upisati), preko izračuna plaće (nije da to ljudi inače rade pa znaju napraviti), preko popunjavanja JOPPD obrasca koji sav u fuc*ing šiframa, izabiranja II stupa, na Fini rješavanja e-certifikata, dokumenta odluke o prestanku radnog odnosa...

Glupi bratić mi se nakon mature nije na vrijeme prijavio HZZO-u i sada iznalazim načine da ga prijavim ko pomoć u kući ali matere mi jednostavnije je da nađe pravi posao na mjesec dana izdrži mjesec dana i onda da otkaz.
__________________
Tko je lud da bude pametan.
Je suis Charlie!
NitkoPoseban is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2018., 15:32   #3012
Quote:
NitkoPoseban kaže: Pogledaj post
Ovo je komplicirano za poluditi. Od izrade ugovora o radu sa svim dijelovima prema Zakonu, prijave na mirovinsko i onoga koga zapošljavaš M1P i sebe kao osobe koja nekog zapošljava M11P (u formularu ima obaveznih upisa za koje osoba koja s time ne radi uopće ne zna što znače i što treba upisati), preko izračuna plaće (nije da to ljudi inače rade pa znaju napraviti), preko popunjavanja JOPPD obrasca koji sav u fuc*ing šiframa, izabiranja II stupa, na Fini rješavanja e-certifikata, dokumenta odluke o prestanku radnog odnosa...

Glupi bratić mi se nakon mature nije na vrijeme prijavio HZZO-u i sada iznalazim načine da ga prijavim ko pomoć u kući ali matere mi jednostavnije je da nađe pravi posao na mjesec dana izdrži mjesec dana i onda da otkaz.
Da, prijava kod poslodavca fizičke osobe je prekomplicirano i ja sam o tome razmišljao, ali uspio sam naći firmu da me zaposli na par dana, to je jednostavnija opcija...

tako da neka se proba negdje zaposlit na par dana ako je ikako moguće
Her-Bak is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2018., 10:21   #3013
Evo vidim da već dugo nitko nije ništa tu pitao, pa da ubijem dosadu.

Kaže zakon za povrat putnih troškova u zdravstvu:

Pravo na naknadu za troškove prijevoza ima i osigurana osoba koja je radi smanjivanja liste čekanja prihvatila korištenje zdravstvene zaštite u ugovornoj zdravstvenoj ustanovi, odnosno ordinaciji ugovornog doktora privatne prakse koja nije u mjestu, odnosno nije najbliža mjestu njezina prebivališta, odnosno boravišta.
Osigurana osoba koja zdravstvenu zaštitu želi koristiti u drugoj ugovornoj zdravstvenoj ustanovi, odnosno ordinaciji ugovornog doktora privatne prakse ili kod drugog ugovornog isporučitelja pomagala na području Republike Hrvatske, a ne tamo gdje je upućena ima pravo ostvariti tu zdravstvenu zaštitu na teret sredstava obveznoga zdravstvenog osiguranja, ali bez prava na naknadu za troškove prijevoza i prava na sanitetski prijevoz.


Konkretno, Bjelovar mi je najbliži (40km) što ima uslugu MR mozga, no lista čekanja je svibanj 2019. godine.
Zagreb i sve ostale privatne poliklinike što rade na teret HZZ-a je tek 12. mjesec ove godine.

Međutim Gospić ima termin u srpnju ove godine, i meni nije bed radi sebe izdvojiti 250kn za bus da odem to napraviti. Bolje i to nego preko soma kuna kod privatnika trenutno.

No zanima me, jel radi liste čekanja onda imam pravo na naknadu dijela putnog troška ili?
Tislav is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2018., 17:41   #3014
Pozdrav, imam jedno pitanje samo, ako netko zna odgovor. Šta znači šifra F 00116 kod obveznog zdravstvenog osiguranja?
gogo2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2018., 23:34   #3015
Jeli mi netko može pomoći? Kaže mi medicinska sestra da nemam zdravstveno osiguranje, to sam znao, i kaže mi da odem na socijalno jer svaki čovjek mora imati osnovno zdravstveno. Sada me zanima koliko se to osnovno zdravstveno plača i jeli to isto kao zdravstveno kada si zaposlen/kada placas 400kn?
Haki88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2018., 18:24   #3016
Quote:
Haki88 kaže: Pogledaj post
Jeli mi netko može pomoći? Kaže mi medicinska sestra da nemam zdravstveno osiguranje, to sam znao, i kaže mi da odem na socijalno jer svaki čovjek mora imati osnovno zdravstveno. Sada me zanima koliko se to osnovno zdravstveno plača i jeli to isto kao zdravstveno kada si zaposlen/kada placas 400kn?
Nemogu uraditi edit posta pa moram drugi pravit.

Uglavnom bio sam na zdravstvenom i kaze mi zenska da nema nikakvog osnovnog nego samo obavezno, ja kazem pa medicinska sestra koja ima 50+ godina mi govori kako svaki covjek ima pravo na besplatno osnovno zdravstveno ova nema blage veze koje osnovno.
Haki88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2018., 15:34   #3017
Quote:
Haki88 kaže: Pogledaj post
Nemogu uraditi edit posta pa moram drugi pravit.

Uglavnom bio sam na zdravstvenom i kaze mi zenska da nema nikakvog osnovnog nego samo obavezno, ja kazem pa medicinska sestra koja ima 50+ godina mi govori kako svaki covjek ima pravo na besplatno osnovno zdravstveno ova nema blage veze koje osnovno.
svi imaju pravo na obvezno zdravstveno osiguranje ako se u roku od 30 dana napravi prijava u hzzo kao nezaposlena osoba. To je u slučaju prestanka rada.

Najlakši način da si vratiš obvezno zdravstveno osiguranje je ponovo se zaposlit, ili naći nekoga ko će te zaposlit fiktivno na par dana radi zdravstvenog, naravno kad te odjave iz firme moraš direktno u hzzo prijavit se.
Her-Bak is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2018., 14:48   #3018
Istek ugovora na određeno mi je bio 22.travnja, jel imam mjesec dana ili osam dana vremena za prijaviti se na hzzo, I koji dokumenti su potrebni?
kocelot is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2018., 17:44   #3019
Može mi netko pomoći razjasniti slučaj tzv. sezonskog obrta:
Naime zbunjuju me informacije koje sam dobio. Ako se prijavim na zdravstveno na osnovu obrta te nakon proteka ljetne sezone (privremeno) odjavim ja nemam pravo ponovno se prijaviti kao nezaposlena osoba? Do sljedeće sezone sam takoreći bez osiguranja?

Prema jednima, ja se jednostavno u roku 30 dana prijavim kao nezaposlen (stranice hzzoa)?
Prema drugima, mogu samo plaćati 400kn mjesečno (komora obrtnika)?
Zek0slav is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2018., 10:14   #3020
Wink

Quote:
Zek0slav kaže: Pogledaj post
Može mi netko pomoći razjasniti slučaj tzv. sezonskog obrta:
Naime zbunjuju me informacije koje sam dobio. Ako se prijavim na zdravstveno na osnovu obrta te nakon proteka ljetne sezone (privremeno) odjavim ja nemam pravo ponovno se prijaviti kao nezaposlena osoba? Do sljedeće sezone sam takoreći bez osiguranja?

Prema jednima, ja se jednostavno u roku 30 dana prijavim kao nezaposlen (stranice hzzoa)?
Prema drugima, mogu samo plaćati 400kn mjesečno (komora obrtnika)?
imate pravo na osiguranje po prestanku obavljanja djelatnosti sezonskog obrta. Morate se prijaviti u roku 30 dana od prestanka rada i na taj način ste osiguranu do početka slijedeće sezone.
scopic is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:46.