Natrag   Forum.hr > Društvo > Duhovnost

Duhovnost Slobodnim stilom...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.03.2011., 12:56   #1
Maya

Ovo sam prepisao iz knjige Autobiografija jednog Yogija, od Yoganande,

sviđa mi se činjenica, da se učenje, koje je staro nekoliko 1000 godina, poklapa sa Isusovim učenjem (sa kanonskim i sa gnostičkim evanđeljima) , to znači da postoji u nama neka Univerzalna Svijest, neka Apsolutna Istina..


Maya – kozmička iluzija, u doslovnom prijevodu mjera. Maya je magična moć u kreaciji, koja omogućava privid granica i podjela i nemjerljivom i nedjeljivom. Magija nestvarnosti prožima atomsku materiju, a to je otkrila i moderna znanost. Nad čovjekom kao smrtnikom dominira maya, princip relativnosti, inverzije, suprotnosti. Biblijski proroci mislili su na mayu kad su govorili o Sotoni (na hebrejskom doslovno znači protivnik). Sotona ili maya kozmički je čarobnjak koji stvara mnogostrukost oblika da bi sakrio jednu jedinu bezobličnu Istinu. U Božjem planu i igri jedina funkcija Sotone ili maye jest da nastoji skrenuti čovjeka od duha prema materiji, od stvarnosti prema nestvarnosti.

Krist ovako opisuje opsjenarsku silu ili veo koji sakriva vječnu Istinu: ON BIJAŠE UBOJICA LJUDI OD POČETKA I NIJE STAJAO ČVRSTO U ISTINI, JER LAŽAC JE I OTAC LAŽI. Budući da je ugrađena u pojavne svjetove, maya u tom smislu nema početka – ona je vječni prolazni tok kao antiteza božanskoj nepromjenljivosti. JER JE ĐAVAO GREŠNIK OD POČETKA. SIN SE BOŽJI POJAVIO ZATO DA UNIŠTI ĐAVOLSKA DJELA, to jest:

Manifestacija kristovske svijesti u čovjekovom vlastitom biću jedini je put iz maye.
krajnc is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2011., 13:02   #2
Što kaže onaj Krsna na to?

Zanimljiva mi je ova misao; ....Bolje je nesavršeno živjeti vlastitu sudbinu,
nego savršeno oponašati tuđi život.
Bhagavad Gita

Zadnje uređivanje pavaogc : 17.03.2011. at 13:10.
pavaogc is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2011., 14:10   #3
Ne dirajte mi Maju.
Ona dolazi direktno od Boga.
Dragan is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2011., 14:18   #4
Quote:
pavaogc kaže: Pogledaj post
Što kaže onaj Krsna na to?

Koliko ja znam je Krsna samo jedan od mnogih sinonima za Boga, mislim da se on slaže s tim..

Nisam toliko upoznat sa Harekrishninim učenjem ali našao sam ti neki linc koji bi ti mogao pružit odgovor:

http://www.harekrishnatemple.com/chapter27.html

2) svaki pojedinac nije materijalno tijelo nego vječna duša, dio Boga (Krsna). Kao takvi, svi smo mi povezani kroz Krsnu, našeg zajedničkog Oca.


Quote:
pavaogc kaže: Pogledaj post
Zanimljiva mi je ova misao; ....Bolje je nesavršeno živjeti vlastitu sudbinu,
nego savršeno oponašati tuđi život.
Bhagavad Gita

Ova misao je zanimljiva ali se baš ne slažem sa njom, ja ne vjerujem u „Sudbinu“ , mislim da svaki pojedinac ima izbor u svakom trenutku, a pravilni izbori vode ka Savršenstvu.

«Budite, dakle, savršeni kao što je savršen Otac vaš nebeski!» (Matej 5,48).


Ali svakako ne treba oponašati tuđi život, jer svako ima svoj put..
krajnc is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2011., 01:25   #5
čovjek nemože pojmiti stvarnost neposredno, može ju pojmiti samo preko konstrukcija svog uma, tako je ono što je za čovjeka realno uvjek konstrukt, neka vrsta igre

možete tome davati svakakve nazive i mistična značenja, možete razrađivati svakakve konstrukcije oko toga, ali time samo ponavljate istu stvar
kor-im is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2011., 09:57   #6
Quote:
krajnc kaže: Pogledaj post
Koliko ja znam je Krsna samo jedan od mnogih sinonima za Boga, mislim da se on slaže s tim..
Krisna je povijesni lik koji je zivio oko 3.500 BC. Velika prosvjetljena osoba. Nesto kao Isus hinduizma, avatar - Bozji glasnik.

Krishna is identified as a historical individual who participated in the events of the Mahābhārata.

O njemu su stvorene legende tako da su se pomijesale sa cinjenicama i stvorile od njega mitski lik.
Bodjan is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2011., 18:39   #7
Quote:
kor-im kaže: Pogledaj post
čovjek nemože pojmiti stvarnost neposredno, može ju pojmiti samo preko konstrukcija svog uma, tako je ono što je za čovjeka realno uvjek konstrukt, neka vrsta igre

možete tome davati svakakve nazive i mistična značenja, možete razrađivati svakakve konstrukcije oko toga, ali time samo ponavljate istu stvar
Naravno, ali zato prosvetljeni ljudi govore u prispodobama, npr. o nebeskom Ocu, Majci - o nečem što je nama ljudima blizu pa može vrlo jasno ilustrirati stvarnost..

npr. moja najdraža parabola:

Ucenici zapitaše Isusa:
“Reci nam, kakvo je kraljevstvo nebesko?”
A on im rece:
“Ono je kao gorušicino sjeme manje od svakog sjemena,
i ono, kada padne na plodno tlo, veliko drvo se stvori
i utocište postane za sve ptice nebeske “


Mayu bi se moglo dobro usporedit s Matrixom iz filma Matrica..
krajnc is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2011., 13:33   #8
Quote:
pavaogc kaže: Pogledaj post
Što kaže onaj Krsna na to?

Zanimljiva mi je ova misao; ....Bolje je nesavršeno živjeti vlastitu sudbinu,
nego savršeno oponašati tuđi život.
Bhagavad Gita
Mislim da je to ovaj stih:

BG 3.35: It is far better to discharge one's prescribed duties, even though faultily, than another's duties perfectly. Destruction in the course of performing one's own duty is better than engaging in another's duties, for to follow another's path is dangerous.

''Bolje je nesavršeno obavljati vlastitu dužnost, nego savršeno tuđu.''

Sad je smisao već drugačiji...
aatmaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2011., 13:44   #9
maya je kad pišemo po forumima,facbooku i sl. i to nam pričinjava zadovoljstvo,nekad i ne
svatiti is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2011., 14:03   #10
Krišna:

BG 7.14: This divine energy of Mine, consisting of the three modes of material nature, is difficult to overcome. But those who have surrendered unto Me can easily cross beyond it.

Maya na sanskrtu doslovno znači ''ono što nije''. To je niža Božja energija koja je suprotnost duhovnog obilježja cit (znanje), dakle to je energija neznanja. Naziva se i iluzorna jer navodi živo biće da potpadne pod iluziju i zaboravi Boga i svoj vječni odnos s njim, te da se poistovjećuje s materijalnim tijelom. Dakle ona sama po sebi nije iluzija ili nestvarna već ima iluzorno djelovanje, a ovaj svijet koji je očitovan iz materijalne energije isto tako nije iluzija nego je stvaran ali prolazan.

Isto tako Maya se naziva i osoba koja upravlja tom materijalnom energijom, odnosno personifikacija materijalne energije (koja je sama po sebi neosobna). Neka njena druga imena su Durga (znači zatvor), Kala (vrijeme), Parvati itd. a ima položaj Šivine žene, koji inače upravlja gunom neznanja.

Maya je inače pod punom kontrolom Boga i služi ga. Kao što upravitelj zatvora služi kralja.
aatmaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2011., 14:05   #11
Vi narode ne spavate ispravno!

Quote:
krajnc kaže: Pogledaj post
Ovo sam prepisao iz knjige Autobiografija jednog Yogija, od Yoganande,

sviđa mi se činjenica, da se učenje, koje je staro nekoliko 1000 godina, poklapa sa Isusovim učenjem (sa kanonskim i sa gnostičkim evanđeljima) (snip)
Evo snimka kako nam bucmasti Yogananda preporučuje leć spat:

"You people do not sleep correctly."

"Vi narode ne spavate ispravno."
"Kad bi zapadnjaci naučili jogu, živjeli bi stotine godina u savršenom zdravlju."

Ali on nit je doživio stotu, nit je bio zdrav - imao je dijabetes i umro je u 59.toj.

http://www.youtube.com/watch?v=feh3wPk3oCo

Šteta što u New Yorku nije demonstrirao ništa od "drugih" jogičkih moći o kojima se raspisao u svojim knjigama.
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2011., 14:08   #12
Quote:
svatiti kaže: Pogledaj post
maya je kad pišemo po forumima,facbooku i sl. i to nam pričinjava zadovoljstvo,nekad i ne
Maya su sve aktivnosti koje služe za zadovoljavanje osjetila (um također spada u osjetila), a aktivnosti koje nisu za zadovoljstvo osjetila već Boga su transcendentalne.

BG 4.18: One who sees inaction in action, and action in inaction, is intelligent among men, and he is in the transcendental position, although engaged in all sorts of activities.
aatmaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2011., 14:08   #13
Quote:
Bodjan kaže: Pogledaj post
Krisna je povijesni lik koji je zivio oko 3.500 BC. Velika prosvjetljena osoba. Nesto kao Isus hinduizma, avatar - Bozji glasnik.

Krishna is identified as a historical individual who participated in the events of the Mahābhārata.

O njemu su stvorene legende tako da su se pomijesale sa cinjenicama i stvorile od njega mitski lik.
BG 7.7: O conqueror of wealth, there is no truth superior to Me. Everything rests upon Me, as pearls are strung on a thread.

Krišna je Apsolutna Istina, Svevišnja Božanska Osoba, i to se potvrđuje u Bhagavad Giti, Upanišadama, Mahabharati, Puranama, Brahma Samhiti itd.

Svatko tko drugačije tvrdi je nitkov i zavidi Krišni. Krišna Kaže:

BG 7.15: Those miscreants who are grossly foolish, who are lowest among mankind, whose knowledge is stolen by illusion, and who partake of the atheistic nature of demons do not surrender unto Me.

BG 7.21: I am in everyone's heart as the Supersoul.

BG 7.26: O Arjuna, as the Supreme Personality of Godhead, I know everything that has happened in the past, all that is happening in the present, and all things that are yet to come. I also know all living entities; but Me no one knows.

BG 7.30: Those in full consciousness of Me, who know Me, the Supreme Lord, to be the governing principle of the material manifestation, of the demigods, and of all methods of sacrifice, can understand and know Me, the Supreme Personality of Godhead, even at the time of death.

Čak i Sankaracarya u svome komentaru na Bhagavad Gitu kaže da je Krišna Narayana, Svevišnja Božanska Osoba...

Arjuna kaže:

BG 11.18: You are the supreme primal objective. You are the ultimate resting place of all this universe. You are inexhaustible, and You are the oldest. You are the maintainer of the eternal religion, the Personality of Godhead. This is my opinion.
aatmaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2011., 14:25   #14
Quote:
krajnc kaže: Pogledaj post
Koliko ja znam je Krsna samo jedan od mnogih sinonima za Boga, mislim da se on slaže s tim..
Navodio si evanđelje po Mateju, a zastupaš impersonalizam?! U Bibliji je Bog itekako personalan. Isusovo učenje je bilo ljubav prema Bogu, kao osobi.

Yogananda je pripadnik mayavadija, čije se učenje temelji na Sankaracaryinom tumačenju Vedanta sutre, tzv. Advaita Vedante, monizma. Po tome učenju je Bog bez oblika i ovaj svijet je iluzija. Po njima mi kada se oslobodimo materijalnog tijela postajemo Brahman, odnosno mi smo svi Bog ali smo pod iluzijom to zaboravili.

Mayavadiji ne prihvaćaju postojanje osobnog vida Boga, za razliku od Brahmavadija (četvorica Kumara prije nego su postali bhakte) koji prihvaćaju postojanje osobnog vida Boga, ali i dalje imaju isti cilj, stapanje s neosobnim Brahmanom.

Mayavadi učenje je pogrešno i u neznanju. Bog je osoba. Može se spoznati u tri vida: kao neosobni Brahman, lokalizirana Paramatma i osoba Bhagavan.

Neosobni Brahman ima obilježje sat (vječnost), lokalizirana Paramatma sat i cit (znanje ili svjesnost), a osoba Bhagavan sat, cit i ananda (blaženstvo).
aatmaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2011., 17:09   #15
Krishna nije postojao?

Quote:
Bodjan kaže: Pogledaj post
Krisna je povijesni lik koji je zivio oko 3.500 BC.
Da bi bio "povijesan" lik, morao bi biti naveden u povijesnim knjigama.

Kao i Mojsije, Noa, Isus, sve su to mitološki likovi, kojih nema u povijesnim knjigama, jer za njih nema dokaza da su uopće postojali.

Quote:
Velika prosvjetljena osoba.
Ima malenih i velikih "prosvjetljenih osoba"?

Quote:
Krishna is identified as a historical individual who participated in the events of the Mahābhārata.
Ko to kaže? Hindusi?

Quote:
O njemu su stvorene legende tako da su se pomijesale sa cinjenicama i stvorile od njega mitski lik.
Od koga to povijesnog lika su stvorene legende (fantastične i praznovjerne bajke) da je nastao Krishna?
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2011., 19:05   #16
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Da bi bio "povijesan" lik, morao bi biti naveden u povijesnim knjigama.

Kao i Mojsije, Noa, Isus, sve su to mitološki likovi, kojih nema u povijesnim knjigama, jer za njih nema dokaza da su uopće postojali.



Ima malenih i velikih "prosvjetljenih osoba"?



Ko to kaže? Hindusi?



Od koga to povijesnog lika su stvorene legende (fantastične i praznovjerne bajke) da je nastao Krishna?
sve prije Gutemberga nije postojalo,,nećemo ni mi postojati za tri,pet tisuća godina jer će reći netko nema ih na nekakvom disku... npr.,
svatiti is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2011., 12:24   #17
Quote:
aatmaa kaže: Pogledaj post
U Bibliji je Bog itekako personalan. Isusovo učenje je bilo ljubav prema Bogu, kao osobi.
Nije istina, neznam odakle ti to..

evo jedan citat iz Biblije:

24Bog je duh
i koji se njemu klanjaju,
u duhu i istini treba da se klanjaju."




Quote:
aatmaa kaže: Pogledaj post
Po njima mi kada se oslobodimo materijalnog tijela postajemo Brahman, odnosno mi smo svi Bog ali smo pod iluzijom to zaboravili.
Upravo to je ono što i Biblija uči:

PSALAM 82
6Rekoh dodušše: "Vi ste bogovi
i svi ste sinovi Viššnjega!7Ali ćete k’o svi ljudi umrijeti,
past ćete kao svatko od velikih!"
,

34Odgovori im Isus:
"Nije li pisano u vašem Zakonu:
Ja rekoh: bogovi ste!
35Ako bogovima nazva
one kojima je riječ Božja upravljena
- a Pismo se ne može dokinuti -
36kako onda vi onome kog Otac posveti
i posla na svijet
možete reći: ’Huliš!’
- zbog toga što rekoh: ’Sin sam Božji!’
37Ako ne činim djela Oca svoga,
nemojte mi vjerovati.
38Ali ako činim,
sve ako meni i ne vjerujete,
djelima vjerujte
pa uvidite i upoznajte
da je Otac u meni
i ja u Ocu."


Savjetujem ti da pročitaš i Tomino evanđelje u kojem Isus još dublje objašnjava suštinu našeg postojanja.
krajnc is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2011., 12:49   #18
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Evo snimka kako nam bucmasti Yogananda preporučuje leć spat:

"You people do not sleep correctly."

"Vi narode ne spavate ispravno."
"Kad bi zapadnjaci naučili jogu, živjeli bi stotine godina u savršenom zdravlju."

Ali on nit je doživio stotu, nit je bio zdrav - imao je dijabetes i umro je u 59.toj.

http://www.youtube.com/watch?v=feh3wPk3oCo

Šteta što u New Yorku nije demonstrirao ništa od "drugih" jogičkih moći o kojima se raspisao u svojim knjigama.
Sad ču ja tebi postavit jedno pitanje.

Koja je svrha tvoga pisanja na forum religija i duhovnost (imaš nekoliko tisuća postova), osim ruganja svemu i svakome koji je barem malo zavirio iz dvodimenzionalnog iluzornog svijeta?

Možda tvoje posjećivanje foruma pokazuje na činjenicu da nisi potpuno siguran u nepostojanje ''Boga''. Ako je tako, onda samo nastavi,

kucaj, i otvorit će ti se, traž,i i naći ćeš.
krajnc is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2011., 12:57   #19
Quote:
krajnc kaže: Pogledaj post
Sad ču ja tebi postavit jedno pitanje.
Nadam se da je o temi.

Quote:
Koja je svrha tvoga pisanja (snip)
Ovo me pitanje posebno uveseljava, jer znači da je netko ostao bez argumenata na temi, pa ne zna što bi nego prigovaro i brojao mi postove.

Quote:
Možda tvoje posjećivanje foruma pokazuje na činjenicu da nisi potpuno siguran u nepostojanje ''Boga''. Ako je tako, onda samo nastavi,
Nisam ništa 100% siguran, a učim dok god postojim.

Quote:
kucaj, i otvorit će ti se, traž,i i naći ćeš.
A ako ne otvaraju, lupaj!
No nemoj se iznenaditi kad dobiješ šakom u bradu.
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2011., 17:51   #20
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Nadam se da je o temi.



Ovo me pitanje posebno uveseljava, jer znači da je netko ostao bez argumenata na temi, pa ne zna što bi nego prigovaro i brojao mi postove.



Nisam ništa 100% siguran, a učim dok god postojim.



A ako ne otvaraju, lupaj!
No nemoj se iznenaditi kad dobiješ šakom u bradu.
I to se događa, i meni se dogodilo, onda moraš pokušat na druga vrata. Ali budi 100% siguran, da postoji odgovor - Istina koja oslobađa.

I da slažem se, jeste malo bucmast, ali mislim da je njegov duhovni put prije dolaska u Ameriku dosta ispravan. Onda je bio poslan kao ovca među vukove.

I žao mi je što sam ti brojao postove..
krajnc is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:07.