Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.02.2018., 17:59   #1
Ocjenjivanje kolega

Nadam se da pitam na pravom mjestu
Da li poslodavac može i smije zahtjevati od radnika ispunjavanje anketa o ocjenjivanju radne učinkovitosti poslovnih kolega?
Jel to postala neka uobičajena praksa?
__________________
.....
Niss is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2018., 18:04   #2
Nije uobičajena, kretenska jest.

Nema nekog konkretnog propisa koji bi to zabranjivao, biti bedast poslodavac nije protuzakonito.
JohnDoe-25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2018., 18:16   #3
Quote:
JohnDoe-25 kaže: Pogledaj post
biti bedast poslodavac nije protuzakonito.
Šteta

Nije to hoćeš, nećeš, možeš li, nego Moraš. Malo me zateklo i iznenadilo, nadala sam se da postoji neki propis ili ušica igle za proć i izbjeć kretenarije

Hvala na brzom odgovoru
__________________
.....
Niss is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2018., 18:18   #4
indirektno se može uvesti kroz metodologiju "20 ključeva".
Jo_Munja is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2018., 18:22   #5
Naravno da je uobicajena praksa u svim ozbiljnim firmama, pogotovo korporacijama s iso standardom. Ako suradjujes s kolegama valjda ti nije problem ocijeniti ih.
Mi dobijemo povratne informacije i tezimo popravljanju onoga sto nije dobro. Zasto bi los radnik sjedio u firmi i dobivao placu?

Mi ocjenjujemo svaku fazu odredjenog projekta, a zna se tko je sto radio i to je jako korisno kako bi kvaliteta bila na nivou. Ne ocjenjujemo direktno kolegu, ali to dodje na isto.
Cepin40 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2018., 18:25   #6
Quote:
Jo_Munja kaže: Pogledaj post
indirektno se može uvesti kroz metodologiju "20 ključeva".
Mislim da ovo više vodi Ključu Eliminiranju otpada, figurativno jel
Firma je na aparatima, debelo se šuška o otkazima ili uradi sve da sam daš otkaz
__________________
.....
Niss is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2018., 18:35   #7
Quote:
Cepin40 kaže: Pogledaj post
Naravno da je uobicajena praksa u svim ozbiljnim firmama, pogotovo korporacijama s iso standardom. Ako suradjujes s kolegama valjda ti nije problem ocijeniti ih.
Mi dobijemo povratne informacije i tezimo popravljanju onoga sto nije dobro. Zasto bi los radnik sjedio u firmi i dobivao placu?

Mi ocjenjujemo svaku fazu odredjenog projekta, a zna se tko je sto radio i to je jako korisno kako bi kvaliteta bila na nivou. Ne ocjenjujemo direktno kolegu, ali to dodje na isto.
Ok, ima smisla s te pozicije i onda gledam ovu jad i bijedu gdje se trenutno nalazim i više nikakav smisao ne vidim.
Na listu papira stoje imena i prezimena kolega koje moraš ocjenit od 1-5. Ne za određeni posao, projekt na kojem radimo, nego onako, daješ mu ocjenu. Koliko ja kao radnik mogu ili moram biti subjektivna/ objektivna, valjda je na svakom od nas ponaosob.

Hvala ljudi na odgovorima, nadala sam da postoji neki način za izbjeć sve to, ali čini mi se niš od toga
__________________
.....
Niss is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2018., 19:23   #8
Quote:
Niss kaže: Pogledaj post
Ok, ima smisla s te pozicije i onda gledam ovu jad i bijedu gdje se trenutno nalazim i više nikakav smisao ne vidim.
Na listu papira stoje imena i prezimena kolega koje moraš ocjenit od 1-5. Ne za određeni posao, projekt na kojem radimo, nego onako, daješ mu ocjenu. Koliko ja kao radnik mogu ili moram biti subjektivna/ objektivna, valjda je na svakom od nas ponaosob.

Hvala ljudi na odgovorima, nadala sam da postoji neki način za izbjeć sve to, ali čini mi se niš od toga
A jel ti direktno suradjujes s tim kolegama? Ako ne, onda imas pravo staviti “Ne mogu procijeniti”/“Ne suradjujem s kolegom/icom” ili sl. Nema smisla ocjenjivati nekoga na temelju simpaticnosti, izgleda ili kojeg vec subjektivnog razloga.

A i ne znam kakav ti je status u firmi. jesi li pricala s drugim kolegama kakav stav imaju o tome? Nas poticu na ocjenjivanje, ali nas ne mogu prisiliti. I ne dobijemo komad papira, vec se kroz sustav ocjenjuje.
Cepin40 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2018., 19:33   #9
Quote:
Cepin40 kaže: Pogledaj post
Naravno da je uobicajena praksa u svim ozbiljnim firmama, pogotovo korporacijama s iso standardom. Ako suradjujes s kolegama valjda ti nije problem ocijeniti ih.
Mi dobijemo povratne informacije i tezimo popravljanju onoga sto nije dobro. Zasto bi los radnik sjedio u firmi i dobivao placu?

Mi ocjenjujemo svaku fazu odredjenog projekta, a zna se tko je sto radio i to je jako korisno kako bi kvaliteta bila na nivou. Ne ocjenjujemo direktno kolegu, ali to dodje na isto.
pa evo, ako se ne zna tko kako i koliko dobro radi od radnika - prvi koji treba dobiti otkaz je sef, jer on evidentno ne radi svoj posao
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2018., 20:22   #10
Kod mene na poslu su tako nesto smislili, podijelili nas u grupice od 3 koji se moramo medjusobno ocijenit. Napisali smo si najbolje ocjene, prepisali tekst jedni od drugih, promijenili samo ime i dve-tri rijeci. Sumnjam da ce to itko citat, a sve sluzi valjda da bi ispalo da odredjeni zaposlenici nesto rade.
mantisa is online now  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2018., 21:09   #11
Quote:
ZgSash kaže: Pogledaj post
pa evo, ako se ne zna tko kako i koliko dobro radi od radnika - prvi koji treba dobiti otkaz je sef, jer on evidentno ne radi svoj posao
Ti bas ne znas sto su korporacije. Na stotine kotacica u jednom sustavu. Naravno da sef koji je direktno iznad tebe zna kako radis, ali taj isti sef nije sef nekoj drugoj osobi s kojom ja npr. suradjujem, a jos k tome, ta druga osoba nije u istom gradu, drzavi,...
To je puno kompleksnije nego sto ti mislis. Nije svaki posao isti, neki se ne mogu mjeriti brojem izradjenih majica u 1h, zato su jako vazne stalne evaluacije - suradnika, podredjenih, sefova. Nije bitno samo kako radis i koliko kvalitetno u ocima sefa, veci u svim smjerovima. Kod nas se jako drzi do toga i ako npr. netko ne moze iz raznih razloga suradjivati s nekom osobom, trazi se najbolje rjesenje. Otkaz je definitivno zadnja opcija. Zato i postoje HR odjeli. Nije to tek tako...
Cepin40 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2018., 21:11   #12
Quote:
mantisa kaže: Pogledaj post
Kod mene na poslu su tako nesto smislili, podijelili nas u grupice od 3 koji se moramo medjusobno ocijenit. Napisali smo si najbolje ocjene, prepisali tekst jedni od drugih, promijenili samo ime i dve-tri rijeci. Sumnjam da ce to itko citat, a sve sluzi valjda da bi ispalo da odredjeni zaposlenici nesto rade.
Ali to nije smisao.
Cepin40 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2018., 21:33   #13
Nadam se da se Cepin neće naljutiti jer očito radi u HR, nadam se ne u Hrvatskoj ali općenito kod nas su HR smijeh i pi.darije.

Jer koliko god ti oni dobili feedback-a od radnog kolektiva zna se kako se kod nas ocjenjuje učinkovitost (hint: po podobnosti ili usisavanju u guzicu ili sisanju/lizanju nečeg drugog).
Ukoliko ovo misliš osporiti molim te samo tvoje subjektivno mišljenje o nalazima HR za našeg ministra Marića dok je djelovao u grupaciji Agrokor. (šta misliš da je Agrokorov HR pisao o njemu i sličnim)

Ovo ti govorim iz iskustva rada u dvije međunarodne korporacije u HR i dvije hrvatske grupacije koje se hvale da su najveće u svojem sektoru kod nas. I šta je najbolje ja sam redovno dobivao vrlo dobre rezultate na tim testiranjima tako da nemam ništa protiv njih barem sa te strane.

Pogotovo da ne pričamo o ocijenjivanju 1-5 Ivana Ivića i Mare Marićić (za to nisam nikad ni čuo a idem na takva testiranja zadnjih 10ak godina)

Drugim riječima kao i u najslabijoj karici lete svi osim nejnesposobnijih iako se zna desiti da i HR ubode kao i ćorava kokoš (iako se i tu radi da osim što su bili nesposobni da nisu imali gore navedene kvalitete)

Još jednom isprika hrvatskim HRovcima, priznajem vam da niste vi krivi
Baltica is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2018., 22:01   #14
Niti radim u HR-u, niti u Agrokoru, ali meni se kao stručnjaku koji surađuje s desecima ljudi iz različitih odjela, evaluiranje svake faze rada pokazalo kao jako korisno, kako za što učinkovitiju suradnju, tako i za što kvalitetnije obavljanje poslova.
A ocjenjuju nas i klijenti, tako da se stalno teži savršenstvu. Nismo uljuljani u poslu koji radimo.
I firma radi po ISO standardima.
Cepin40 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:25.