Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.06.2007., 18:47   #81
Ima u onoj pjesmi "Dragostea din tei" riješ hajduk.
Ne znam čija je to pjesma.Brijem da je češka...
Dux_Croatorum is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2007., 19:44   #82
Quote:
Dux_Croatorum kaže: Pogledaj post
Ovo mi je 888. post
jel taj ponos ima veze sa mućem...
__________________
bonislav: čovjek mnogo zna,ali njegovo izražavanje je takvo da sam uvjeren kako je dilecto iskompleksirani čovječuljak,i definitivno djevac.
dilecto_filio is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2007., 19:58   #83
Quote:
dilecto_filio kaže: Pogledaj post
jel taj ponos ima veze sa mućem...
Vidi stvarno, tad je napisan Branimirov natpis
Nisam uopće mislio na to...Nego tri ista broja zaredom...Fora
Dux_Croatorum is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2007., 20:50   #84
Quote:
Dux_Croatorum kaže: Pogledaj post
Ima u onoj pjesmi "Dragostea din tei" riješ hajduk.
Ne znam čija je to pjesma.Brijem da je češka...
Nije češka, već vlaška tj. rumunjska
turbododo is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2007., 20:54   #85
Quote:
turbododo kaže: Pogledaj post
Nije češka, već vlaška tj. rumunjska
Lol, onda to ide u prilog vlaškom podrijetlu

*edit*
Spominje se i riječ "vojnik."
Dux_Croatorum is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2007., 19:53   #86
prezime Ćališ

Zanima me prezime Ćališ, zanimljivo i čudno, barem meni, da li bi itko mogao rečžći nešto više o njemu...Ramsko prezime...pričah s jednim turkologom koji je na pamet tj. na prvu to povezivao sa ćato ili nešto slično, ja neznam pitam...?
tibor_gudac is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2007., 02:57   #87
Gospićani još i danas Perušićane zovu "Turci" i to ne bez razloga.

Potkraj turske vlasti, za vrijeme rata 1685. godine spaljeno je u Lici i Krbavi do 1000 kuća, ali i dvorovi aga i spahija. U čitavom je kraju ostalo 50 pustih gradova, i vrlo malo ljudi. Austrija se postarala da napuči opustošene predjele. Prije svega car Leopold je svojom odlukom od 30. ožujka 1690. godine muslimanima koji se pokrste ostavio posjed i kuću. Lički svećenik Marko Mesić je bio posebno uspješan u pokrštavanju Turaka. Pomagali su mu u tome i senjski kanonici Račić i Domazetović. Mesić je krstio 882 odrasla Turčina. Džamije u Perušiću, Budaku, Bilaju i Ribniku su pretvorene u kršćanske crkve. Samo je u Perušiću 1733. godine bilo čak 60 turskih kršćanskih kuća. Godine 1696. u Lici i Krbavi je bilo 1700 krštenih Turaka. Njihovi potomci i danas nose ondašnja turska prezimena: Jurišići, Milkovići, Asančaići, Hećimovići, Turići, Krekovići, Karići, Kasumovići, Uremovići, Kurkeševići, Aleškovići, Bašići, Imbrešići, Zulići, Kulaševići, Džotići itd.
Wetiko is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2007., 10:35   #88
Question

Quote:
Wetiko kaže: Pogledaj post
Gospićani još i danas Perušićane zovu "Turci" i to ne bez razloga.

Potkraj turske vlasti, za vrijeme rata 1685. godine spaljeno je u Lici i Krbavi do 1000 kuća, ali i dvorovi aga i spahija. U čitavom je kraju ostalo 50 pustih gradova, i vrlo malo ljudi. Austrija se postarala da napuči opustošene predjele. Prije svega car Leopold je svojom odlukom od 30. ožujka 1690. godine muslimanima koji se pokrste ostavio posjed i kuću. Lički svećenik Marko Mesić je bio posebno uspješan u pokrštavanju Turaka. Pomagali su mu u tome i senjski kanonici Račić i Domazetović. Mesić je krstio 882 odrasla Turčina. Džamije u Perušiću, Budaku, Bilaju i Ribniku su pretvorene u kršćanske crkve. Samo je u Perušiću 1733. godine bilo čak 60 turskih kršćanskih kuća. Godine 1696. u Lici i Krbavi je bilo 1700 krštenih Turaka. Njihovi potomci i danas nose ondašnja turska prezimena: Jurišići, Milkovići, Asančaići, Hećimovići, Turići, Krekovići, Karići, Kasumovići, Uremovići, Kurkeševići, Aleškovići, Bašići, Imbrešići, Zulići, Kulaševići, Džotići itd.
Zar su i to turska prezimena?
Kloki is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2007., 16:43   #89
Ćališ bi moglo biti turskog porjekla. Na Turskom postoji glagol Ćališmak i znaci raditi, Ćališma bi bilo rad. Ćališ je zapovjedni nacin radi, osim toga znaci i udaranje, odnosno kucanje. S obzirom da su na nasim prostorima Turske rijeci mjenjale formu i znacenje to prezime vjerovatno znaci radnik ili radišan.

Ako je covjek musliman nemora znaciti da je Turcin. Ta predpostavka je uvredljiva. Mozda su ti muslimani bili Hrvati, Bosnjaci, Arapi, Perzijanci, Madari itd.
Demonel is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2007., 16:47   #90
Quote:
Wetiko kaže: Pogledaj post
Gospićani još i danas Perušićane zovu "Turci" i to ne bez razloga.

Potkraj turske vlasti, za vrijeme rata 1685. godine spaljeno je u Lici i Krbavi do 1000 kuća, ali i dvorovi aga i spahija. U čitavom je kraju ostalo 50 pustih gradova, i vrlo malo ljudi. Austrija se postarala da napuči opustošene predjele. Prije svega car Leopold je svojom odlukom od 30. ožujka 1690. godine muslimanima koji se pokrste ostavio posjed i kuću. Lički svećenik Marko Mesić je bio posebno uspješan u pokrštavanju Turaka. Pomagali su mu u tome i senjski kanonici Račić i Domazetović. Mesić je krstio 882 odrasla Turčina. Džamije u Perušiću, Budaku, Bilaju i Ribniku su pretvorene u kršćanske crkve. Samo je u Perušiću 1733. godine bilo čak 60 turskih kršćanskih kuća. Godine 1696. u Lici i Krbavi je bilo 1700 krštenih Turaka. Njihovi potomci i danas nose ondašnja turska prezimena: Jurišići, Milkovići, Asančaići, Hećimovići, Turići, Krekovići, Karići, Kasumovići, Uremovići, Kurkeševići, Aleškovići, Bašići, Imbrešići, Zulići, Kulaševići, Džotići itd.
Ovo je jedan vrlo zanimljiv podatak.....da li mozes navesti izvor?
tince is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2007., 20:57   #91
Prezimena Jurišić i Milković kao ona turskoga podrijetla naveli su Perušićani na svojoj stranici:
http://www.pp-grabovaca.hr/perusic-povijest.html


Više o ličkim prezimenima može se pročitati na forumu:
http://www.stajnica.com/forum/viewtopic.php?p=2017

Kao izvor navodi se A.Mohorovičić, M.Marković: Zbornik za narodni život i običaje, Knjiga 53, HAZU, Zagreb 1995. Podaci su preneseni iz izvještaja senjskog biskupa Martina Borkovića, pisanog godine 1710.

Tu se spominju Jurišići iz Bilaja kao pokatoličeni Turci i još neka prezimena Hrvata turskoga podrijetla: Čanić, Jengić, Šabić, Alić, Asančajić, Asić, Fajdić, Jamičić, Šerić.


Ova tema je jedna od omiljenih Velikosrbima, pa se na jednoj pročetničkoj stranici može pročitati o islamskim precima današnjih Hrvata na ćirilici, a među njima i o Milkovićima:
http://www.srpskidespot.org.yu/Tekst...amskiPreci.htm

Unatoč tome što je biskup Borković zabilježio Turke koji su prešli na pravoslavlje: Agić, Ivanišević, Hajdović, Jandrić, Klašnić, Mikić, Mirilović, Petričić.
Wetiko is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2007., 23:34   #92
Ova tema je jedna od omiljenih Velikosrbima, pa se na jednoj pročetničkoj stranici može pročitati o islamskim precima današnjih Hrvata na ćirilici, a među njima i o Milkovićima:

http://www.srpskidespot.org.yu/Tekst...amskiPreci.htm

sa te stranice:
Трaдициja o муслимaнскoм пoрeклу je нaрoчитo живa кoд нeких римoкaтoличких рoдoвa Имoтскe Крajинe. Зa тaквo пoрeклo знajу, измeђу oстaлих и: Бaкoтe у Крстaтицaмa, Ћoсићи у Имoтскoм, Микулићи у Прoлoшцу, Билићи у Студeнцимa (пoтoмци Oсмaн-aгe Глeндићa, кojи сe дeлe нa читaв низ oгрaнaкa), Удoвичићи у Студeнцимa, Пирићи у

Prevod:
Tradicija o muslimanskom poreklu je narocito ziva kod nekih rimokatolickih rodova Imotske Krajine.Za takvo poreklo znaju,izmedju ostalih i : Bakote u Krstaticima,Cosici u Imotskom,Mikulici u Proloscu,Bilici u Studencima(potomci Osman-age Glendica,koji se dele na citav niz ogranaka),Udovcici y Studencima,Pirici u...

Cosici...jel to znaci da je Dobrica Cosic,Hrvat turskog podrijetla?

Udovcici ...jel to znaci,da je trener vaterpolske servske repke i momcadi vaterpolista,partizana,Dejan Udovcic..Hrvat Imotske Krajine,turskog podrijetla??


Molim da se jave jarani GoTo,Zivkovic,Henri,Osana i ostali svetosavci,da nam objasne ovaj gaf..
max.... is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2007., 01:15   #93
Nije to nista cudno, na teritorijama odakle su se Osmanlije povukle masa ljudi je prelazila na krscanstvo. Kad je Austro-Ugarska okupirala BiH pokrstavanja je bilo toliko da su morali donjeti zakon kojim se to zabranjuje.
Demonel is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2007., 02:41   #94
Tozovac je već u ludoj kući izvršio copy/paste kompletnog teksta, a zatim i prijevod na latinici. U jednom poglavlju svetosavac tvrdi da je austrijski princ Eugen Savojski godine 1697. iz Bosne odveo mnogo roblja i iselio u Slavoniju 40 000 Bosanaca, a većina su bili muslimani. Brojka je, naravno, tri puta uvećana, što nije nikakvo čudo za velikosrpske mitomane, ali potpuno je suludo da je Eugen gonio roblje u Slavoniju. Od 15 000 Bosanaca nijedan nije bio musliman. Bili su to bosanski katolici koji su se bojali turske osvete. Oni su zajedno s Eugenovom vojskom došli do Broda, odakle su se razišli po čitavoj središnjoj Slavoniji. Dakako, mnogo ih se stalno naselilo u Brodu i okolnim selima, kao što je zapisao Tadija Smičiklas u djelu "Dvijestogodišnjica oslobođenja Slavonije" iz 1891. Za obitelji, koje su se naselile po brodskim selima, znamo iz popisa Slavonije iz 1698. a obradio ga je, 1988. godine, Ive Mažuran u djelu "Popis naselja i stanovništva u Slavoniji 1698. godine". Spominju se tobožnje izjave "Mihajla Siba Kojfeldskog" o pokatoličenju "bezbroj" muslimana. Radi se o zapovjedniku Broda po imenu Mihovil Kyba de Kyenfeld i to nije mogao izjaviti, jer je Brod ostao posve pust, kada su ga Turci napustili.

Prema procjeni biskupa Šime Erdoedyja iz 1536. po okupaciji Slavonije samo za pola godine prihvatilo je muslimansku vjeru oko 40 000 kršćana. Putopisac Atanas Jurjević zatekao je u okupiranom Brodu oko 4 000 muslimana i oko 200 kršćana i to pravoslavnih Vlaha-martologa. Dio Vlaha živio je po selima s Hrvatima rimokatolicima i većina je po oslobođenju Slavonije pobjegla, bojeći se osvete Hrvata kojima su tijekom turske vladavine pričinjali mnogo zla i nepravdi. Manji dio je ostao i njihovi potomci žive ovdje i danas. Preživjeli su i zločinačku NDH, većina prekrštavanjem, a sada su srpska manjina u Hrvatskoj. Turci su po selima brodskoga kotara naseljavali i katoličke Vlahe iz zapadne Bosne, koji su pripadali etničkoj grupi Šokaca. Oni su se kao rimokatolici do kraja srednjega vijeka potpuno pohrvatili. Sve se to može pročitati u zanimljivoj monografiji "Brod" Mirka Markovića, koji je detaljno istražio kulturno-povijesni, topografski i demografski razvoj Slavonskog Broda i sela brodske okolice.
Wetiko is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2007., 00:28   #95
Quote:
Demonel kaže: Pogledaj post
Ćališ bi moglo biti turskog porjekla. Na Turskom postoji glagol Ćališmak i znaci raditi, Ćališma bi bilo rad. Ćališ je zapovjedni nacin radi, osim toga znaci i udaranje, odnosno kucanje. S obzirom da su na nasim prostorima Turske rijeci mjenjale formu i znacenje to prezime vjerovatno znaci radnik ili radišan.

Ako je covjek musliman nemora znaciti da je Turcin. Ta predpostavka je uvredljiva. Mozda su ti muslimani bili Hrvati, Bosnjaci, Arapi, Perzijanci, Madari itd.
Hvala na analizi, koliko ja znam, ovo prezime barem na prostoru Rame je hrvatsko prezime..tj. nose ga Hrvati, zajeb je za proučavanje bilo kojeg stabla dole jer su im izgorjele crkvene knjige ako se ne varam (nisam provjerio podatak) u 18 st, za točan podatak Rama kroz stoljeće...slučajno mi došla u ruke...i nije loša...ak niš barem sve na jednom mjestu...
tibor_gudac is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2007., 16:24   #96
Malkoč,Malbaša.
jagor is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2007., 18:34   #97
Malkoc = (Turski) komadant akindzija (Akindzija = pripadnik jurisne konjice koja je upadala u neprijateljske zemlje)
Malbasa = Mal znaci imetak na Turskom. Malbasa bi bio neka vrsta upravnika, neko ko upravlja imetkom. Prepostavljam da je to neko zanimanje, covjek koji je za bogatune upravljao njihovom imovinom, nesto slicno kao opunomocenik.
Demonel is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2007., 19:46   #98
Moguće da sam propustio, kako do svih tih podataka o prezimenima? Ima puno toga što me zanima, a htio bih da to sam prostudiram. Postoji knjiga ili web stranica?
Ridick is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2007., 16:39   #99
Quote:
filatelista kaže: Pogledaj post
E , evo mene nakon malo duze pauze.Znam dosta prezimena, neka ne znam

Trudit cu se da odgovorim
Zanima me porijeklo prezimena Odobašić. Znam što znači -bašić, ali ovo drugo?
Kloki is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2007., 20:52   #100
Odabasici ili nepravilno bosanski iskvarena rijec Oda Odobasici su nastali od jedne turske funkicije na dvoru,ili vezirovom hanu
Oda basa-
Oda-soba
basa-glavni
nesto kao glavni batler ili major domus na zapadu po dvorovima,covjek koji se starao da zivot na dvoru sultanovom,ili konkretno u bosanskom slucaju kod vezira u travniku,protece normalno i uobicajeno...sto ce se kuhati,sto ce ko raditi,kad ce se platit struja i voda td itd

btw vrlo ozbiljna funkcija
visa_sila is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:59.