Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.11.2013., 15:58   #5821
Quote:
dxer kaže: Pogledaj post
Koje od dva zla izabrati, ako trenutno nema druge opcije:

- da peć radi na jačoj snazi i dosegne zadanu temperaturu brže, ali se pali/gasi najmanje 5 puta dnevno
- da peć radi na manjoj snazi, ali joj treba sati i sati da dosegne zadanu temperaturu tj. sate i sate će biti ispod 50 C
Ne može biti nikako sate i sate ispod 50 jer pumpa nema šta raditi aktivirana ispod 60 stupnjeva. Očito onda imaš sobni termostat direktno na pumpi, pa sobni termostat drži upaljenu pumpu od početka rada plamenika, što je loše loše rješenje ili je pumpa krivo podešena na sustavu.
skyman is offline  
Old 28.11.2013., 16:26   #5822
Quote:
skyman kaže: Pogledaj post
Ne može biti nikako sate i sate ispod 50 jer pumpa nema šta raditi aktivirana ispod 60 stupnjeva. Očito onda imaš sobni termostat direktno na pumpi, pa sobni termostat drži upaljenu pumpu od početka rada plamenika, što je loše loše rješenje ili je pumpa krivo podešena na sustavu.
I ja imam istu peć kao i dxer grijemo približnu kvadraturu ( 140 mkv), moja peć radi na P1 (a ima do P 10), peć je podešena na 73*C, kod mene za 45 minuta postigne 63*C ina toj temperaturi otvara pumpu. Pumpa mi je povezana sa peći i ona joj diktira paljenje. Na P1 trošim po 1,6 kg/h.
Trenutno sam postavio P2 i treba joj do 40 minuta da postigne 63*C. Na ovom P2 troši 1,9 kg/h. U prosjeku grijem 14 sati dnevno i trošim manje od 30 kg peleta iz vlastite proizvodnje.
Prema kući ide voda od 40*C. Temperatura u dnevnoj sobi 23*-24*C.
__________________
www.medenko.com.ba

Zadnje uređivanje Karabaja : 28.11.2013. at 16:34.
Karabaja is offline  
Old 28.11.2013., 17:11   #5823
Kao prvo moram reći da je peć OK i tu nema prigovora. Radi se o novoj peći Thermoflux Pelling 25 kW ECO model.
Međutim ja tek sada vidim da kod mene ima više problema. Pojasniti ću kakav je cijeli sistem. Postavljeno je podno grijanje , kompletno svuda, kuća još nema nikakvu fasadu. Grije se trenutno nekih 100 m2 , jednog dana će to biti nekih 180 m2.
Prije 3 godine majstor je složio kotlovnicu, na kojoj ja sada vidim nedostataka. Naravno, i prije postavljanja kotlovnice je znao da ću grijati na pelet. Ja tada nisam bio sveznajući, niti sam to sada, ali stalno dolazim do nekih novih zaključaka.
U kotlovnici je Buderus regulacija Logamatic 4121 , Oventrop set (pumpa i troputni miš ventil sa motorom) i pumpa prema spremniku tople vode.
Majstor je bio spojio cijeli taj uređaj za regulaciju na napajanje pumpe iz peći. Međutim to ima svojih prednosti , ali i nedostataka. Prednost je u tome što se time pumpa gasi kada peć isključi napajanje ispod 60 C u kotlu i onda opet uključuje kada je iznad 60 C. Nedostaka je da se cijeli uređaj pali gasi i tako satima. U gašenju je pitanje i u kojem je položaju trenutno ostao miš ventil prema podnom grijanju (nedostatak). Jedan od većih nedostataka koje sada vidim, je to da majstor nije ugradio antikondenzacijski iliti troputni ventil za povratni vod prema peći. Moguće kada bi to ugradio da bi situacija bila nešto bolja.

Ako je pak regulacijski uređaj na svojem napajanju, onda on ne gasi pumpu ako je u kotlu ispod 60 C jer nema takvu postavku. Tako mogu proći sati i sati dok se situacija ne sredi pa da peć počne raditi iznad 60 C. To je sve vezano uz podešavanje snage peći , jer ako je preslaba, onda nikako da postigne zadanu temperaturu i može satima raditi ispod 50 C , a ako je snaga prejaka onda će se najmanje 5 puta dnevno gasiti/paliti. Ne znam koje od ova dva zla izabrati.

Sada tek vidim da je ustvari taj Buderus regulacijski uređaj ustvari najbolji za plinski bojler. Tražio sam odgovore i savjete i u Buderusu vani o kod ovih naših, ali bez odgovora. Mislio sam da se nekako može složiti u postavkama da gasi pumpu ako je ispod 60 C voda u kotlu , ali očito se to ne može složiti. Ne znam čemu onda služi sonda koju imam od tog regulacijskog uređaja do kotla, a koja mjeri kotlovsku vodu. Nikakve svrhe ja ne vidim za tu sondu. Osim naravno ako je u pitanju kondenzacijski bojler kojim očito bi se moglo upravljati preko te regulacije.

Moguće rješenje je naravno i taj međuspremnik, ali to je sada malo preveliko ulaganje , vjerojatno bih rađe uložio u priključak plina i plinski kondenzacijski bojler jednom kada dođe plin do mene (pli ne btw već 6 godina na glavnoj cesti 300 metara od mene , pa čekam).

Eto dragi moji, to vam je moja priča.
dxer is offline  
Old 28.11.2013., 18:05   #5824
Meni se pec pali gasi jedno 20-30 puta dnevno!
accord is offline  
Old 28.11.2013., 18:07   #5825
Quote:
dxer kaže: Pogledaj post
Kao prvo moram reći da je peć OK i tu nema prigovora. Radi se o novoj peći Thermoflux Pelling 25 kW ECO model.
Međutim ja tek sada vidim da kod mene ima više problema. Pojasniti ću kakav je cijeli sistem. Postavljeno je podno grijanje , kompletno svuda, kuća još nema nikakvu fasadu. Grije se trenutno nekih 100 m2 , jednog dana će to biti nekih 180 m2.
Prije 3 godine majstor je složio kotlovnicu, na kojoj ja sada vidim nedostataka. Naravno, i prije postavljanja kotlovnice je znao da ću grijati na pelet. Ja tada nisam bio sveznajući, niti sam to sada, ali stalno dolazim do nekih novih zaključaka.
U kotlovnici je Buderus regulacija Logamatic 4121 , Oventrop set (pumpa i troputni miš ventil sa motorom) i pumpa prema spremniku tople vode.
Majstor je bio spojio cijeli taj uređaj za regulaciju na napajanje pumpe iz peći. Međutim to ima svojih prednosti , ali i nedostataka. Prednost je u tome što se time pumpa gasi kada peć isključi napajanje ispod 60 C u kotlu i onda opet uključuje kada je iznad 60 C. Nedostaka je da se cijeli uređaj pali gasi i tako satima. U gašenju je pitanje i u kojem je položaju trenutno ostao miš ventil prema podnom grijanju (nedostatak). Jedan od većih nedostataka koje sada vidim, je to da majstor nije ugradio antikondenzacijski iliti troputni ventil za povratni vod prema peći. Moguće kada bi to ugradio da bi situacija bila nešto bolja.

Ako je pak regulacijski uređaj na svojem napajanju, onda on ne gasi pumpu ako je u kotlu ispod 60 C jer nema takvu postavku. Tako mogu proći sati i sati dok se situacija ne sredi pa da peć počne raditi iznad 60 C. To je sve vezano uz podešavanje snage peći , jer ako je preslaba, onda nikako da postigne zadanu temperaturu i može satima raditi ispod 50 C , a ako je snaga prejaka onda će se najmanje 5 puta dnevno gasiti/paliti. Ne znam koje od ova dva zla izabrati.

Sada tek vidim da je ustvari taj Buderus regulacijski uređaj ustvari najbolji za plinski bojler. Tražio sam odgovore i savjete i u Buderusu vani o kod ovih naših, ali bez odgovora. Mislio sam da se nekako može složiti u postavkama da gasi pumpu ako je ispod 60 C voda u kotlu , ali očito se to ne može složiti. Ne znam čemu onda služi sonda koju imam od tog regulacijskog uređaja do kotla, a koja mjeri kotlovsku vodu. Nikakve svrhe ja ne vidim za tu sondu. Osim naravno ako je u pitanju kondenzacijski bojler kojim očito bi se moglo upravljati preko te regulacije.

Moguće rješenje je naravno i taj međuspremnik, ali to je sada malo preveliko ulaganje , vjerojatno bih rađe uložio u priključak plina i plinski kondenzacijski bojler jednom kada dođe plin do mene (pli ne btw već 6 godina na glavnoj cesti 300 metara od mene , pa čekam).

Eto dragi moji, to vam je moja priča.
Ta sonda u kotlovnici služi, ako se ne varam, za očitavanje temperature polaznog voda. To da je automatika spojena direktno na peć je definitivno loše riješenje jer kao što i sami kažete onda je peć stalno pali i gasi skupa s pumpom.

Logmatic treba pod obavezno spojiti na zasebno napajanje, kotlovsku regulaciju pumpe i onu od logmatica treba spojiti u seriju. I to tako da je kotlovska regulacija glavna, znači dok ona ne da zeleno svijetlo za rad, logmatic neće moći upaliti pumpu iako to "želi". Kad kotao da zeleno svijetlo (pusti napon preko faze), ta faza ide do logmatica i onda on odlučuje da li treba paliti pumpu ili ne (samo proslijedit tu fazu do pumpe). Time će te dobiti da se pumpa neće aktivirati dok ne dođe do 60 stupnjeva i neće se aktivirati dok to logmatic ne kaže. Naravno još se uvijek može dogoditi da logmatic hoće aktivirati pumpu i on misli da ju je aktivirao, ali nije aktivirana jer voda u kotlu nije na 60 stupnjeva.

E sad ne znam kakvu šemu spajanja ima logmatic s pumpom (da li faza ide direktno sa faze napajanja logmatica ili ima zaseban relejski krug samo za pumpu), ako ima zaseban relejski krug onda se može ovo gore izvesti, ako nema zaseban relejski krug, nego ide napajanje na pumpu direktno iz faze napajanja logmatica, onda se to može jednostavno riješiti sa cijevnim termostatom od 100kn, u tom slučaju bi se cijevni termostat koji očitava temperaturu polaznog voda kotla spojio u seriju s logmaticom, ali budući da cijevni termostat samo zatvara dvije faze moglo bi raditi u kombinaciji s tim da logmatic pali pumpu sa svoje faze napajanja. Znam ovo sve zvuči nejasno, ali ako imaš negdje šemu spajanja logmatica s mješnim ventilom i pumpom (u uputama vjerojatno) onda bi bilo lakše objasniti.

Zadnje uređivanje skyman : 28.11.2013. at 18:25.
skyman is offline  
Old 28.11.2013., 20:17   #5826
Quote:
dxer kaže: Pogledaj post
Kao prvo moram reći da je peć OK i tu nema prigovora. Radi se o novoj peći Thermoflux Pelling 25 kW ECO model.
Međutim ja tek sada vidim da kod mene ima više problema. Pojasniti ću kakav je cijeli sistem. Postavljeno je podno grijanje , kompletno svuda, kuća još nema nikakvu fasadu. Grije se trenutno nekih 100 m2 , jednog dana će to biti nekih 180 m2.
Prije 3 godine majstor je složio kotlovnicu, na kojoj ja sada vidim nedostataka. Naravno, i prije postavljanja kotlovnice je znao da ću grijati na pelet. Ja tada nisam bio sveznajući, niti sam to sada, ali stalno dolazim do nekih novih zaključaka.
U kotlovnici je Buderus regulacija Logamatic 4121 , Oventrop set (pumpa i troputni miš ventil sa motorom) i pumpa prema spremniku tople vode.
Majstor je bio spojio cijeli taj uređaj za regulaciju na napajanje pumpe iz peći. Međutim to ima svojih prednosti , ali i nedostataka. Prednost je u tome što se time pumpa gasi kada peć isključi napajanje ispod 60 C u kotlu i onda opet uključuje kada je iznad 60 C. Nedostaka je da se cijeli uređaj pali gasi i tako satima. U gašenju je pitanje i u kojem je položaju trenutno ostao miš ventil prema podnom grijanju (nedostatak). Jedan od većih nedostataka koje sada vidim, je to da majstor nije ugradio antikondenzacijski iliti troputni ventil za povratni vod prema peći. Moguće kada bi to ugradio da bi situacija bila nešto bolja.

Ako je pak regulacijski uređaj na svojem napajanju, onda on ne gasi pumpu ako je u kotlu ispod 60 C jer nema takvu postavku. Tako mogu proći sati i sati dok se situacija ne sredi pa da peć počne raditi iznad 60 C. To je sve vezano uz podešavanje snage peći , jer ako je preslaba, onda nikako da postigne zadanu temperaturu i može satima raditi ispod 50 C , a ako je snaga prejaka onda će se najmanje 5 puta dnevno gasiti/paliti. Ne znam koje od ova dva zla izabrati.

Sada tek vidim da je ustvari taj Buderus regulacijski uređaj ustvari najbolji za plinski bojler. Tražio sam odgovore i savjete i u Buderusu vani o kod ovih naših, ali bez odgovora. Mislio sam da se nekako može složiti u postavkama da gasi pumpu ako je ispod 60 C voda u kotlu , ali očito se to ne može složiti. Ne znam čemu onda služi sonda koju imam od tog regulacijskog uređaja do kotla, a koja mjeri kotlovsku vodu. Nikakve svrhe ja ne vidim za tu sondu. Osim naravno ako je u pitanju kondenzacijski bojler kojim očito bi se moglo upravljati preko te regulacije.

Moguće rješenje je naravno i taj međuspremnik, ali to je sada malo preveliko ulaganje , vjerojatno bih rađe uložio u priključak plina i plinski kondenzacijski bojler jednom kada dođe plin do mene (pli ne btw već 6 godina na glavnoj cesti 300 metara od mene , pa čekam).

Eto dragi moji, to vam je moja priča.
Problem je u podešenoj snazi rada kotla, ispravno pretpostavljate.
Naime i ja sam ispočetka imao sličan problem sa "Pellingom". Morao sam izabrati ili rad u produženom režimu na snazi 1/2 ili snagu 3/4 koja ugrije vodu
na 70C u roku od 20 minuta, nakon čega se kotao pali/gasi x puta u danu.
Nakon eksperimentiranja, odlučio sam se za P2, koja nakon 6h rada postiže 70C, te se do kraja intervala grijanja kotao još nekoliko pota uključi/isključi.

Vaš problem je i nedostatak izolacije, što znači da temperatura u sustavu brže pada. Mislim da je u Vašem slučaju bolja opcija produženi rad kotla na manjoj snazi, neće valjda korodirati do postavljanja fasade. Troputni ventil, kojeg ni ja nemam sigurno bi pomogao.
Nikakvog posebnog začađenja pri radu na manjoj snazi kod pellinga nema, o tome se brinu vlasnici
starih centrometalovih i sl. kotlova sa pelet plamenicima kreiranim da zamijene
plamenike na ložu.
16brava is offline  
Old 28.11.2013., 20:51   #5827
Quote:
dxer kaže: Pogledaj post
Kao prvo moram reći da je peć OK i tu nema prigovora. Radi se o novoj peći Thermoflux Pelling 25 kW ECO model.
Međutim ja tek sada vidim da kod mene ima više problema. Pojasniti ću kakav je cijeli sistem. Postavljeno je podno grijanje , kompletno svuda, kuća još nema nikakvu fasadu. Grije se trenutno nekih 100 m2 , jednog dana će to biti nekih 180 m2.
Prije 3 godine majstor je složio kotlovnicu, na kojoj ja sada vidim nedostataka. Naravno, i prije postavljanja kotlovnice je znao da ću grijati na pelet. Ja tada nisam bio sveznajući, niti sam to sada, ali stalno dolazim do nekih novih zaključaka.
U kotlovnici je Buderus regulacija Logamatic 4121 , Oventrop set (pumpa i troputni miš ventil sa motorom) i pumpa prema spremniku tople vode.
Majstor je bio spojio cijeli taj uređaj za regulaciju na napajanje pumpe iz peći. Međutim to ima svojih prednosti , ali i nedostataka. Prednost je u tome što se time pumpa gasi kada peć isključi napajanje ispod 60 C u kotlu i onda opet uključuje kada je iznad 60 C. Nedostaka je da se cijeli uređaj pali gasi i tako satima. U gašenju je pitanje i u kojem je položaju trenutno ostao miš ventil prema podnom grijanju (nedostatak). Jedan od većih nedostataka koje sada vidim, je to da majstor nije ugradio antikondenzacijski iliti troputni ventil za povratni vod prema peći. Moguće kada bi to ugradio da bi situacija bila nešto bolja.

Ako je pak regulacijski uređaj na svojem napajanju, onda on ne gasi pumpu ako je u kotlu ispod 60 C jer nema takvu postavku. Tako mogu proći sati i sati dok se situacija ne sredi pa da peć počne raditi iznad 60 C. To je sve vezano uz podešavanje snage peći , jer ako je preslaba, onda nikako da postigne zadanu temperaturu i može satima raditi ispod 50 C , a ako je snaga prejaka onda će se najmanje 5 puta dnevno gasiti/paliti. Ne znam koje od ova dva zla izabrati.

Sada tek vidim da je ustvari taj Buderus regulacijski uređaj ustvari najbolji za plinski bojler. Tražio sam odgovore i savjete i u Buderusu vani o kod ovih naših, ali bez odgovora. Mislio sam da se nekako može složiti u postavkama da gasi pumpu ako je ispod 60 C voda u kotlu , ali očito se to ne može složiti. Ne znam čemu onda služi sonda koju imam od tog regulacijskog uređaja do kotla, a koja mjeri kotlovsku vodu. Nikakve svrhe ja ne vidim za tu sondu. Osim naravno ako je u pitanju kondenzacijski bojler kojim očito bi se moglo upravljati preko te regulacije.

Moguće rješenje je naravno i taj međuspremnik, ali to je sada malo preveliko ulaganje , vjerojatno bih rađe uložio u priključak plina i plinski kondenzacijski bojler jednom kada dođe plin do mene (pli ne btw već 6 godina na glavnoj cesti 300 metara od mene , pa čekam).

Eto dragi moji, to vam je moja priča.
imaš jednu od naj naj automatika, logamatic to je
nije samo za plin, ta automatika je za svemirski brod

sad zamisli kad nekom daš daš da vozi svemirski brod a nikad nije sjeo za upravljač običnog auta. to se odnosi na spajanje logamatica ( ako je spojeno kako ti pišeš)

optimalno se može spojiti na više načina (opisano ti je u postovima ranije)
pa čak i da logomatic upravlja sa pellingom ako on može raditi na "zahtjev".

ali,

kombinacija podnog grijanja bez fasade je jedna od najlošijih kombinacija.
razlozi: veliki toplinski gubitci, tromo grijanje, niska temperatura polaza ....

ako grijanje gasiš preko noći ili preko dana, sustav je u stalnoj borbi za dostizanje temperature prostora sa niskim polazom i tromim grijanjem (podno grijanje)

tako nikad neće biti stabilno.

p.s. zašto da se pumpa pali tek kad je kotao na 60C kad ti za podno grijanje potrebno 25C-30C ili kod tebe 30C-45C?
u podnom grijanju kada gasiš pumpu nikad nećeš prostor zagrijat.
stmat is offline  
Old 28.11.2013., 21:53   #5828
Question večer

Quote:
ivek-k kaže: Pogledaj post
daj malo poslikaj sistem pa moremo raspravljati

Na žalost ne mogu smanjiti sliku dovoljno da bi ju zalijepio. Imam peć Centropelet ambijentalnu Zv22 (kako i nick kaže )

http://www.tvim-tonkovic.hr/?vrsta=4&kat=618&id=4991

ne mogu samo vjerovati kako na internetu nigdje ne mogu pronaći stranicu na kojoj se razumljivo mogu pročitati teh. parametri, uvijek se javljaju neke greške. To je nevjerojatno. Da su mi sa peći napisali da su uputstva na internetu puko bi na živce.

Ja kao totalni laik koji posjedujem peć nešto manje od mjesec dana, malo toga kužim, pogotovo kad vidim o čemu se sve ovdje vode diskusije ali eto svaki dan mi je glava minimum 10 puta u spremniku peleta i štopam mjerim da vidim potrošnju. Trenutno namještana voda na 50 stupnjeva. Kad dođe do 65, peć ide u ecco mode i gasi se. Kada voda padne na 47 opet počne puniti posudu i negdje na 44 se pali plamenik. onda je u firre on modu do nekih 46 kada počne raditi P06 (ima od P01 - P09), na 48 pada na P04 a na 49 na P02. Nakon što postigne zadanu temparaturu pada na P01 (dakle na minimum) i tako opet radi do 65 stupnjeva. E sad u uputstvima piše da se pojačava snaga peći na jedan način temparatura na drugi i voda na treći. Meni se čini da namještanjem temparature vode utječem na sve parametre. Namještanje temparature sobe mi ništa ne znači ??? Ako ju povećam peć neće jače raditi
I ako mi je voda namještena na 50, peć mi je na 55, zašto ja ne bi mogao pojačati peć npr na P05 da brže zagrije do 65 stupnjeva, nego mi je uvijek na minimumu?
I u uputstvima još piše " nikada nemojte podešavati temp. vode ispod 65 stupnjeva" Po toj logici peć bi mi se isključivala na 80 stupnjeva, potrošio bi brdo peleta a u kući bi mi bio pakao.
E sad da li ja baljezgam tu gluposti a ne znam neke osnove ili what....???
zv22 is offline  
Old 28.11.2013., 22:58   #5829
Quote:
zv22 kaže: Pogledaj post
Na žalost ne mogu smanjiti sliku dovoljno da bi ju zalijepio. Imam peć Centropelet ambijentalnu Zv22 (kako i nick kaže )

http://www.tvim-tonkovic.hr/?vrsta=4&kat=618&id=4991

ne mogu samo vjerovati kako na internetu nigdje ne mogu pronaći stranicu na kojoj se razumljivo mogu pročitati teh. parametri, uvijek se javljaju neke greške. To je nevjerojatno. Da su mi sa peći napisali da su uputstva na internetu puko bi na živce.

Ja kao totalni laik koji posjedujem peć nešto manje od mjesec dana, malo toga kužim, pogotovo kad vidim o čemu se sve ovdje vode diskusije ali eto svaki dan mi je glava minimum 10 puta u spremniku peleta i štopam mjerim da vidim potrošnju. Trenutno namještana voda na 50 stupnjeva. Kad dođe do 65, peć ide u ecco mode i gasi se. Kada voda padne na 47 opet počne puniti posudu i negdje na 44 se pali plamenik. onda je u firre on modu do nekih 46 kada počne raditi P06 (ima od P01 - P09), na 48 pada na P04 a na 49 na P02. Nakon što postigne zadanu temparaturu pada na P01 (dakle na minimum) i tako opet radi do 65 stupnjeva. E sad u uputstvima piše da se pojačava snaga peći na jedan način temparatura na drugi i voda na treći. Meni se čini da namještanjem temparature vode utječem na sve parametre. Namještanje temparature sobe mi ništa ne znači ??? Ako ju povećam peć neće jače raditi
I ako mi je voda namještena na 50, peć mi je na 55, zašto ja ne bi mogao pojačati peć npr na P05 da brže zagrije do 65 stupnjeva, nego mi je uvijek na minimumu?
I u uputstvima još piše " nikada nemojte podešavati temp. vode ispod 65 stupnjeva" Po toj logici peć bi mi se isključivala na 80 stupnjeva, potrošio bi brdo peleta a u kući bi mi bio pakao.
E sad da li ja baljezgam tu gluposti a ne znam neke osnove ili what....???
Peć bi se trebala gasiti na 5 stupnjeva preko zadane! Nisam siguran koju elektroniku ima,ako imaš link sa uputstvima postaj ga,ne da mi se tražit. Uglavnom, ono što znam je da peći na vodu rade prvenstveno sa temperaturom vode! temperaturu u prostoru ćeš teško regulirati temperaturom vode,ili koristi termostatske glave,ili vanjski termostat koji šalje peć u modulaciju ( ako ima tu mogućnost ). Često paljenje tih malih peći dovodi do ogromne potrošnje. Ako ti stoji ugašena manje od sat vremena,više potrošiš za paljenje nego da si ju pustio da radi. Ako si dosta predimenzionirao peć u odnosu na tvoj sistem to baš i nije dobro,takva peć bi trebala dugo vremena provesti na minimalnoj snagi ( iskoristivost joj je najbolja u tom području-barem na pećima koje servisiram,Centrometal još nisam susreo niti vidio tehničku deklaraciju ) bez da digne temperaturu toliko da ode u gašenje.
bmwmilos is offline  
Old 28.11.2013., 23:05   #5830
Sad tek vidim,pa one daju 6kW na vodu na minimumu,to je dosta! Ne znam koliko m3 griješ ali za disipirat 6 kw.....
I što je najgore vidim da i ona manja ima istu minimalnu snagu.
bmwmilos is offline  
Old 28.11.2013., 23:11   #5831
Potrošnja!

Quote:
skyman kaže: Pogledaj post
Ne može mu nikako vreća trajati dva-tri dana osim ako loži samo par sati dnevno kao što ste i rekli.
Ne kažem da trošim jednu vreću 3 dana po cičoj zimi ali: Kada se počinje sa grijanjem, to su dani kada je preko dana toplo tako da palim peć samo navečer. Tada mi stvarno vreća traje 3 dana i više. Jučer i danas jedna vreća za otprilike 1,5 dana. Ujutro oko 7 upalim i temperatura do 11 dođe na 24. Nema druge nego gasiti, jer peć radi na minimumu s time da sam dobavu peleta smanjio na -30%. Danas je bilo sunčano i nije bilo potrebe paliti peć do 16 sati. Sad je 23,00 i upravo sam je ugasio jer mi je u DB preko 24°.
Pumpa se aktivira na 50°C. Tako je postavio serviser . Imam 6 radijatora Vailant i ljestve u kupaoni. Na svim su termoventili Hertz, s time da sam na ljestvama skinuo termo glavu pa je stalno otvoren. Moram nabaviti kvalitetan vanjski termostat, tako da mi radi automatika. Peć ima opciju Auto Ecco. Zada se željena temperatura i vrijeme držanja iste (tvornički je 10 minuta). Kada je dostigne, peć ide u gašenje. Isti slučaj je i sa ponovnim paljenjem. Ja sada imam bimetalni termostat, koji ima preveliku diferenciju, tako da kada se peć ugasi, dugo traje da se ponovo upali a temeperatura padne za par stupnjeva.
Još jedna opaska; čini mi se da od kada sam šamotirao peć, manje trošim. Još sam i obložio puža i donji dio spremnika za pelet, tako da je sada peć puno tiša.
Evo, sada sam malo pogledao. Jučer ujutrosam napunio do vrha i danas oko 18,00 jednu vreću. Fali možda 2kg. Znači sve skupa 17-18kg.

Zadnje uređivanje dankobo : 28.11.2013. at 23:26.
dankobo is offline  
Old 29.11.2013., 00:06   #5832
Quote:
bmwmilos kaže: Pogledaj post
Sad tek vidim,pa one daju 6kW na vodu na minimumu,to je dosta! Ne znam koliko m3 griješ ali za disipirat 6 kw.....
I što je najgore vidim da i ona manja ima istu minimalnu snagu.

e pa stvar je u tome što u glupim uputstvima o peći apsolutno nigdje ne piše da se peć gasi nakon 15 stupnjeva od zadane. kada mi je na početku peć radila na minimumu cijeli dan i došla skoro do 80, zvao sam centrometal jer sam si mislio ako ima toliko automatike mora postojati način da se sama ugasi, pa su mi rekli to za 15 stupnjeva. I onda mi kaže da nije nikakav probleem zadati temp. vode na 50. da je to ok (ne škodi peći)
Ja trenutno grijem 3 radijatora, ukupno 32 članka od 175w, znači 5,6kw. 22 članka u spavaćoj sobi (mala beba ) grije cca 65m3 a 10 čl u hodniku grije masu m3, (kuhinju, wc i hodnik i ok je temp ) u dnevnom koji je isto 65m3 dovoljna mi je sama peć. Tako postavljena na 50 stupnjeva za cca 50 min dođe na 65 i ugasi se. 25 min. joj treba da se ohladi do 47 kad se ponovno pali. znači uvijek se ponovno pali na -3 od zadane temp.
Kao što rekoh prije kad se posuda napuni peletima i počne goriti vatra, temp vode je na cca 44. Od tada do zadanih 50 jako brzo prođe. tvornički je postavljena na p06 i u cca 5-10 min dođe na 50 pa opet na minimum p01. zato se ne bi složio da puno više troši ako je zagašena ispod sat vremena, umjesto konstantnog rada na minimumu. zapravo konstantnim radom na p01 u cca 8 sati ode vreća a ovavim načinom ode za 10 sati. Istina malo je manaj temp prostora ali još uvijek dovoljna.
zv22 is offline  
Old 29.11.2013., 01:39   #5833
Quote:
stmat kaže: Pogledaj post
p.s. zašto da se pumpa pali tek kad je kotao na 60C kad ti za podno grijanje potrebno 25C-30C ili kod tebe 30C-45C?
u podnom grijanju kada gasiš pumpu nikad nećeš prostor zagrijat.
Čovjek je napisao da ima motorizirani mješni ventil, za pretpostaviti je da logmatic kontrolira taj isti mješni ventil, što bi značilo da mješa vruću vodu iz kotla s povratnim vodom da bi dobio željenu temperaturu polaznog voda, ne ide mu voda iz kotla direktno u sustav.

Meni nije jasno zašto su davani silni novci za logmatika i onda dođe neki "majstor" to sve puštat u pogon. Logmatic je odlična stvar, ali ako to sve nije podešeno kako spada, ta digitalija u tom slučaju ispada obična igračka za ukras koja ne zna šta bi sa sobom.

Zadnje uređivanje skyman : 29.11.2013. at 01:50.
skyman is offline  
Old 29.11.2013., 11:13   #5834
Kao prvo, evo linka na shemu te Logamatic regulacije http://upload.slike.com/slike/2013/1...atic-shema.gif
Označio sam sa crvenom točkom što mi je u funkciji i za neke komponente posebno označio o čemu se radi.

Kotlovnica http://upload.slike.com/slike/2013/1...x-1200px-1.jpg

Odgovor za skyman:
Temperatura polaznog voda....to stoji na ekranu, ali to je ustvari meni temp. kotlovske vode. Ja ne vidim svrhu te sonde jer ne znam kako bih je iskoristio da se recimo ispod 60 C tog mjerenja, recimo ta pumpa podnog grijanja, ugasi. Druga je sonda gore iznad Oventrop seta (pumpa podnog i miš ventil) koje ovisno o tome koliko sam zadao polaz prema podnom (min/max i predvišena temp.), kontrolira miš ventil.
Ja sam odavno već spojio Logamatic na svoje napajanje. Molim te da pogledaš priloženu shemu Logamatica pa da mi kažeš kako točno spojit pumpu. Može na PM da ovdje ne gnjavimo sa detaljima.
Majstor koji je to sve spajao je ustvari bio vrlo profesionalan i sve je uredno napravljeno. Međutim ja eto sada tek doznajem o ovome ili onome što je tu još trebalo ili nije trebalo.

Odgovor za 16brava:
To kako ste postavili, da treba 6 sati rada da dođe do 70 C (kod mene postavljeno na 72C), to upravo mene i brine. Predugo kotao postiže temperaturu. Nije problem pad temperature kod mene u prostoru. Ja sam zasad složio da kotao radi 04-13h i zatim 15-23 h. Tako sam postavio jer sam nadgledao rad i vidim da se oko 12-13 sati počne onda paliti/gasiti, zato sam ga ugasio na 2 sata. Temp u prostoru je 21 C, prema termostatu koji je spojen na Logamatic regulaciju, u neki sobama je mjereno tijekom dana 22. Čisto dovoljno. Evo danas iako su bili minusi u ZG, začudo temperatura je možda pala za pola stupnja-stupanj preko noći. Snagu peći sam tijekom ovih dana često mijenjao od P1 do P4 , čini mi se da bi trebalo biti na P3 da brže postigne temperaturu, ali opet onda tijekom dana bi trebalo smanjiti na P1. Iako peć sama smanjuje snagu kada dođe zadana temperatura, opet je to prejako i doći će do gašenja. Ako se ugasi, onda dok se ponovno ne upali i sve to (a pumpa podnog stalno radi) padne i ispod 40 C i sada ovisno na kojoj je snazi peć, treba joj par sati opet ili manje da postigne zadanih 70 C.

Odgovor za stmat:
Logamatic pod postavkama za kotlove koliko vodim ima niskotemperaturni kotao i kondenzacijski. Obzirom na opcije za plamenik, čini mi se da je to ipak namjenjeno prvenstveno za plin. Ne znam kako bi spojio Logamatic da upravlja mojim kotlom tj. ne znam što bi to značilo na ''zahtjev'' . Ako nije problem pojasni malo detaljnije.
Podno bez izolacije što kažeš ima svojih problema. Međutim mene sada više zanima iskoristiti ovo što imam na najbolji mogući način.
Gašenje pumpe, istina što kažeš, ali opet mi ta pumpa radi probleme kotlu za dostizanje temperature. Zato mislim da bi trebalo ugraditi običan troputni ventil između polaza i povrata na kotlu, koji bi spriječio pothlađivanje kotla zbog prehladnog povrata. Međutim ta akcija sada ne dolazi u obzir tijekom sezone grijanja jer ako bi morao ispuštati i sistem zbog postupka ugradnje, onda je to sada prekompliciran zahvat.
dxer is offline  
Old 29.11.2013., 16:19   #5835
Pozdrav Cerntrometalašu od Dalibora,počelo je pravo grijanje peletom i mjerenje potrošnje u kg dnevno pod minus podnebljom,ima li informacije o radu kotla CENTROMETAL EKO-CK P 69-90,kako bih razmijenio svoja iskustva o poboljšanja u radu kotla i smanjenja potrošnje peleta.Pomažu li nov proizvod DIAVOLINA PELET ZA ČIŠĆENJE ČADJA,reklamirano u TERMOMETALU,da bolje pročišta ložišta i dimnjak,koliko kg tih za kotao od 90 kw,jeli pomoglo nekima ili ne,slobodno objavite,da znam
dadoposušje is offline  
Old 29.11.2013., 17:48   #5836
Quote:
dxer kaže: Pogledaj post
Kao prvo, evo linka na shemu te Logamatic regulacije http://upload.slike.com/slike/2013/1...atic-shema.gif
Označio sam sa crvenom točkom što mi je u funkciji i za neke komponente posebno označio o čemu se radi.

Kotlovnica http://upload.slike.com/slike/2013/1...x-1200px-1.jpg

Odgovor za skyman:
Temperatura polaznog voda....to stoji na ekranu, ali to je ustvari meni temp. kotlovske vode. Ja ne vidim svrhu te sonde jer ne znam kako bih je iskoristio da se recimo ispod 60 C tog mjerenja, recimo ta pumpa podnog grijanja, ugasi. Druga je sonda gore iznad Oventrop seta (pumpa podnog i miš ventil) koje ovisno o tome koliko sam zadao polaz prema podnom (min/max i predvišena temp.), kontrolira miš ventil.
Ja sam odavno već spojio Logamatic na svoje napajanje. Molim te da pogledaš priloženu shemu Logamatica pa da mi kažeš kako točno spojit pumpu. Može na PM da ovdje ne gnjavimo sa detaljima.
Majstor koji je to sve spajao je ustvari bio vrlo profesionalan i sve je uredno napravljeno. Međutim ja eto sada tek doznajem o ovome ili onome što je tu još trebalo ili nije trebalo.

Odgovor za 16brava:
To kako ste postavili, da treba 6 sati rada da dođe do 70 C (kod mene postavljeno na 72C), to upravo mene i brine. Predugo kotao postiže temperaturu. Nije problem pad temperature kod mene u prostoru. Ja sam zasad složio da kotao radi 04-13h i zatim 15-23 h. Tako sam postavio jer sam nadgledao rad i vidim da se oko 12-13 sati počne onda paliti/gasiti, zato sam ga ugasio na 2 sata. Temp u prostoru je 21 C, prema termostatu koji je spojen na Logamatic regulaciju, u neki sobama je mjereno tijekom dana 22. Čisto dovoljno. Evo danas iako su bili minusi u ZG, začudo temperatura je možda pala za pola stupnja-stupanj preko noći. Snagu peći sam tijekom ovih dana često mijenjao od P1 do P4 , čini mi se da bi trebalo biti na P3 da brže postigne temperaturu, ali opet onda tijekom dana bi trebalo smanjiti na P1. Iako peć sama smanjuje snagu kada dođe zadana temperatura, opet je to prejako i doći će do gašenja. Ako se ugasi, onda dok se ponovno ne upali i sve to (a pumpa podnog stalno radi) padne i ispod 40 C i sada ovisno na kojoj je snazi peć, treba joj par sati opet ili manje da postigne zadanih 70 C.

Odgovor za stmat:
Logamatic pod postavkama za kotlove koliko vodim ima niskotemperaturni kotao i kondenzacijski. Obzirom na opcije za plamenik, čini mi se da je to ipak namjenjeno prvenstveno za plin. Ne znam kako bi spojio Logamatic da upravlja mojim kotlom tj. ne znam što bi to značilo na ''zahtjev'' . Ako nije problem pojasni malo detaljnije.
Podno bez izolacije što kažeš ima svojih problema. Međutim mene sada više zanima iskoristiti ovo što imam na najbolji mogući način.
Gašenje pumpe, istina što kažeš, ali opet mi ta pumpa radi probleme kotlu za dostizanje temperature. Zato mislim da bi trebalo ugraditi običan troputni ventil između polaza i povrata na kotlu, koji bi spriječio pothlađivanje kotla zbog prehladnog povrata. Međutim ta akcija sada ne dolazi u obzir tijekom sezone grijanja jer ako bi morao ispuštati i sistem zbog postupka ugradnje, onda je to sada prekompliciran zahvat.
postavi dva odvojena sustava, nemoj ih vezati, tako je kod mene.

ne boj se za pothlađivanje, to ćeš imati i kad staviš izolaciju, tu je jedino rješenje, manji akumulacijski spremnik.

spusti temp. kotla na max. 10C iznad postavljene temperature tople vode.

ako je manja temp. kotla manja je i diferencija između polaza i povrata na koltlu.

temperatura polaza je temp. polaza kako to može biti temp. kotla?
temperatura polaza je bitna zbog rada miš ventila.

na fotki ne vidim miš ventil, jel on ispod stiropra (oventrop) ili iza kotla?
stmat is offline  
Old 29.11.2013., 18:16   #5837
Quote:
stmat kaže: Pogledaj post
postavi dva odvojena sustava, nemoj ih vezati, tako je kod mene.

ne boj se za pothlađivanje, to ćeš imati i kad staviš izolaciju, tu je jedino rješenje, manji akumulacijski spremnik.

spusti temp. kotla na max. 10C iznad postavljene temperature tople vode.

ako je manja temp. kotla manja je i diferencija između polaza i povrata na koltlu.

temperatura polaza je temp. polaza kako to može biti temp. kotla?
temperatura polaza je bitna zbog rada miš ventila.

na fotki ne vidim miš ventil, jel on ispod stiropra (oventrop) ili iza kotla?
Temp. tople vode je postavljena na 49 C , to bi znacilo da postavim tem kotla na recimo 60 C sto je donja granica temp sa kojom bi kotao trebao raditi. Ako namjeravam iz nekog razloga koristiti i tu struju za ukljucenje pumpe, onda kotao ukljucuje pumpu tek iznad 60 C i iskljucuje ispod. Tako da postavljanjem kotla na 60 C nije nikako dobra ideja.
Miš ventil sa motorom je u tom Oventrop setu, nema nikakvog drugog miš ventila i baš zato si misli da bi ga trebalo staviti iza kotla jednog dana, izmešu povrata i polaza
dxer is offline  
Old 30.11.2013., 00:27   #5838
Quote:
dxer kaže: Pogledaj post
Kao prvo, evo linka na shemu te Logamatic regulacije http://upload.slike.com/slike/2013/1...atic-shema.gif
Označio sam sa crvenom točkom što mi je u funkciji i za neke komponente posebno označio o čemu se radi.

Kotlovnica http://upload.slike.com/slike/2013/1...x-1200px-1.jpg

Odgovor za skyman:
Temperatura polaznog voda....to stoji na ekranu, ali to je ustvari meni temp. kotlovske vode. Ja ne vidim svrhu te sonde jer ne znam kako bih je iskoristio da se recimo ispod 60 C tog mjerenja, recimo ta pumpa podnog grijanja, ugasi. Druga je sonda gore iznad Oventrop seta (pumpa podnog i miš ventil) koje ovisno o tome koliko sam zadao polaz prema podnom (min/max i predvišena temp.), kontrolira miš ventil.
Ja sam odavno već spojio Logamatic na svoje napajanje. Molim te da pogledaš priloženu shemu Logamatica pa da mi kažeš kako točno spojit pumpu. Može na PM da ovdje ne gnjavimo sa detaljima.
Majstor koji je to sve spajao je ustvari bio vrlo profesionalan i sve je uredno napravljeno. Međutim ja eto sada tek doznajem o ovome ili onome što je tu još trebalo ili nije trebalo.
Pa naravno da vam treba po 6 sati da se zagrije kotao kad pumpa cijelo vrijeme fila vodu kroz kotao, ne zagrijava plamenik samo kotao, nego zagrijava cijeli sustav 6-7 sati koliko ste već napisali.

Koliko vidim po šemi na logmaticu, nema zaseban preklapajući relej nego je namjenjeno da faza, nula i uzemljenje prema pumpi ide direktno sa logmatica, tj. s njegovog glavnog napajanja. E sad budući da i peć "šalje" svoju fazu i logmatic "šalje" svoju fazu, to neće funkcionirati bez dosta kompliciranijeg riješenja gdje je peć u igri sa svojim paljenjem pumpe.

Jednostavnije riješenje je cijevni ili uronski termostat na polazu iz peći koji će imati ulogu termostata koji očitava temperaturu kotla umjesto samog kotla, naravno prije miš ventila.

E sad kako spojiti, jednostavno: cijevni ili urnoski termostat se montira, postavi se temperatura, npr. 60 stupnjeva, taj termostat radi jednostavno on će samo kratko spojiti dvije žice kad očita da je dostignuta postavljena temperatura, te dvije žice su naša faza s logmatica koja ide prema pump. E sad kako vam je namješteno faza, nula i uzemljenje s logmatica idu u pumpu. Jednostavno taj kabel između logmatica i pumpe precvikate. Nulu i uzemljenje spojite kako su i bili (oni nam ne trebaju), jednu žicu - fazu koja ide od logmatica spojite na COM konektor termostata, drugu žicu ona koja ide prema pumpi spojite na NC konektor, svi ti termostati imaju obično 3 konektora, jedan je dolazna faza (to je COM), a druga dva konektora će prespojiti ovisno da li je očitana temperatura ispod ili iznad zadane. Da budete sigurni da li spojiti na NO ili NC samo uzmete ispitivač, kad logmatic da struju preko faze, na termostatu vidite gdje će dati struju kad je temp preko 60 stupnjeva, jednostavno prislonite ispitivač i vidite gdje svijetli lampica, na taj konektor spojite onu precvikanu fazu prema pumpi. Ne možete pogriješiti, jednostavno je to.

Time će te dobiti da se pumpa aktivira samo kad je temp kotla iznad npr. 60 i kad to logmatic želi.

I definitivno ne bi bilo loše u budućnosti spojiti troputni miš ventil da vam ne ide hladna voda direktno u kotao, u ovom slučaju vam i hladna s kruga grijanja i hladna s bojlera idu direktno u kotao.

Zadnje uređivanje skyman : 30.11.2013. at 00:43.
skyman is offline  
Old 30.11.2013., 08:12   #5839
Quote:
skyman kaže: Pogledaj post
Jednostavnije riješenje je cijevni ili uronski termostat na polazu iz peći koji će imati ulogu termostata koji očitava temperaturu kotla umjesto samog kotla, naravno prije miš ventila.
Zahvaljujem na uputama i na trudu, malo ću to proraditi . Mislim da bi mi uronski odgovarao obzirom da vidim na netu da ima tanku dugačku sondu, a mislim da za nju ima mjesta u utoru gdje je i termostat koji koristi kotao.

To je znači što se tiče pumpe grijanja. A da li se na isti taj termostat može spojiti i ova pumpa koja ide prema spremniku tople vode ? Jer ona će u protivnom stvarati isti problem. Znači, obje spojim na taj termostat. Svaka pumpa preko Logamatica ima svoj tajmer i postavke općenito, znači i dalje će Logamatic njima upravljati.
Da li je znači moguće da ih obje spojim na taj isti termostat ?
dxer is offline  
Old 30.11.2013., 11:34   #5840
Quote:
skyman kaže: Pogledaj post
E sad kako spojiti, jednostavno: cijevni ili urnoski termostat se montira, postavi se temperatura, npr. 60 stupnjeva, taj termostat radi jednostavno on će samo kratko spojiti dvije žice kad očita da je dostignuta postavljena temperatura, te dvije žice su naša faza s logmatica koja ide prema pump. E sad kako vam je namješteno faza, nula i uzemljenje s logmatica idu u pumpu. Jednostavno taj kabel između logmatica i pumpe precvikate. Nulu i uzemljenje spojite kako su i bili (oni nam ne trebaju), jednu žicu - fazu koja ide od logmatica spojite na COM konektor termostata, drugu žicu ona koja ide prema pumpi spojite na NC konektor, svi ti termostati imaju obično 3 konektora, jedan je dolazna faza (to je COM), a druga dva konektora će prespojiti ovisno da li je očitana temperatura ispod ili iznad zadane. Da budete sigurni da li spojiti na NO ili NC samo uzmete ispitivač, kad logmatic da struju preko faze, na termostatu vidite gdje će dati struju kad je temp preko 60 stupnjeva, jednostavno prislonite ispitivač i vidite gdje svijetli lampica, na taj konektor spojite onu precvikanu fazu prema pumpi. Ne možete pogriješiti, jednostavno je to.
Ponavljam si ovo stalno u glavi pa si mislim.....a da li je moguća kombinacija da se znači na pumpi odspoji faza sa Logamatica i jednostavno na to mjestu spoji faza sa peći . jel to ima smisla i da li je to električki ispravno ?
dxer is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:02.