Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje > Stomatologija i oralna higijena

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.10.2007., 18:43   #1
lingvalni fiksni aparatić za zube

Pozdrav svima!

Razmisljam o korekciji zubala na sto diskretniji nacin. Posto se navedeni aparatic ugradjuje s unutarnje strane zuba, gotovo je potpuno nevidljiv, no procitala sam da upravo to moze dovesti do jakih iritacija jezika i poteskoca u govoru. Zanima me kakva su vasa iskustva s lingvalnim fiksnim aparaticem? Je li govor stvarno otezan? Koliko se dugo nosi?
Kalanit is offline  
Old 13.10.2007., 22:28   #2
preporucila bih ti da odustanes od lingvalnog i odlucis se za konvencionalni.

stavljanje bijelih/prozirnih bravica ce biti dovoljno diskretno - nosenjem istih ne odajes dojam upadljivog niti djetinjeg, vec dojam brige za svoje zdravlje i izgled. ma kojim poslom se bavila. a i usnice ce ti izgledati punije .

da, iritacije jezika i teze pricanje su kod lingvalnog pravilo. ali ne znam nikoga tko ga je nosio - ja sam imala normalni (prozirne bravice, a zicu sam mijenjala, nekad bijelu, nekad srebrnu), i to je izgledalo sasvim pristojno. mislim da to danas rijetko tko i radi.

kod fiksnog aparatica takodjer treba posebnu pozornost posvetiti higijeni, to je vjerojatno dosta teze ako su bravice iznutra.

duljina terapije je individualna - ovisi o mekoci kostiju, vrsti i stupnju anomalije i drugim faktorima. ja sam fiksni nosila oko godinu i pol, neke moje frendice tri godine. sto se tice lingvalnog, terapija navodno moze trajati i duplo duze od terapije konvencionalnim fiksnim apar.
__________________
you're so vain - i bet you think this song is about you
sympathy for the devil
*jezebel* is offline  
Old 14.10.2007., 12:16   #3
Ima cijeli topic o fiksnim aparaticima malo iznad/ispod...

Javila se svojedobno jedna cura sa lingvalnim, navodno su totalna koma za ocistiti. Cak mora povremeno do ortodonta da joj on ocisti do kraja. Izbjegavati u svakom slucaju.

Nosenje aparatica traje minimalno godinu dana, samo u rijetkim slucajevima traje krace.
__________________
Carpe diem!
I'm starting with the man in the mirror. :)
tvuk is offline  
Old 14.10.2007., 17:53   #4
I je sam čula da nisu bajni zato što se od njih frflja dok pričaš jer smanjuju prostor.
__________________
De lingua stulta, veniunt incomodia multa.
Piggy is offline  
Old 14.10.2007., 20:20   #5
Evo quote iz topica Fiksni aparatic za zube

Quote:
supermercado ninja kaže: Pogledaj post
Jel ima tko od vas lingvalni aparatić (nevidljivi), onaj koji se postavlja s unutarnje strane zubiju?Zanimaju me vaša iskustva? Kako čistite takav aparatić?
Ja sam svoj stavljala u apoloniji i još nakon skoro godinu dana se nisam navikla, da sam znala nikad ga ne bih stavila.
Nemoguće mi je samoj čistit ga kak spada, svako malo kod njih na čišćenje ...

Mnogi ortodnonti s kojima sam kasnije pričala odmahuju glavom na te "nevidljive aparatiće" i govore da je to porez na budale.
I meni se čini da sam velika budala jer mi je samo muku donio.
Dolazim u napast da ga prije vremena skinem.
Navodno i ne modelira zube tako uspješno kao standardni fiksni, jel ima tko ikakvog iskustva ili saznanja?
Klik na strelicu pokraj nicka da odete na post i odgovore
__________________
Carpe diem!
I'm starting with the man in the mirror. :)
tvuk is offline  
Old 14.10.2007., 20:37   #6
Hvala svima na odgovorima i trudu. Po tome sta vidim, stvarno nema pozitivnih iskustava. Naime, o ovoj sam opciji razmisljala zato jer inace imam jako pune usne, pa se bojim da bi mi lice uz tradicionalni aparatic izgledalo jako smijesno jer, koliko sam vidjela, usne s fiksnim aparaticem izgledaju jos vece...Morat cu o svemu vrlo dobro razmisliti...
Kalanit is offline  
Old 14.10.2007., 20:39   #7
Hvala vam na linku Tvuk
Kalanit is offline  
Old 14.10.2007., 20:49   #8
Quote:
Kalanit kaže: Pogledaj post
Hvala vam na linku Tvuk
Nema na cemu.

Inace ako ti treba aparatic moj savjet ti je da ga i stavis. Malo ces se napatiti ali se isplati, sam se zamisli s lijepim zubima i razmisli sto bi sve napravila da tako i izgledas. Stavi ga pa se pridruzi nasem partiju u topicu o fiksnima

I nemoj mi govorit vi
__________________
Carpe diem!
I'm starting with the man in the mirror. :)
tvuk is offline  
Old 08.10.2008., 14:03   #9
ajde neka netko tko je nosio ovakav aparatic stavi svoje mišljenje ovdje... ja sam pušać i zbog toga sam odustala od ideje standardnog aparatica onaj skroz bijeli jer sam čula da on požuti..a neda mi se mazati ga tisuću pastica u nadi da ce se vratiti u bijelo stanje..a vrlo vjerojatno nece

onaj metalni tj. sivi mi je zaista odvratan i ne zelim to staviti.. zelim nešto što će se jedva primjetiti.. ni sama ne znam za koju opciju da se odlucim jer svi imaju neka druga mišljenja..
jučer sam razgovarala sa zubarom vrlo vjerojatno bih trebala aparatic staviti samo gore... pa me sad zanima koliko boli tj. čujem da ljude smetaju te žice, da im se raskrvari unutrasnost itd... i ne svida mi se sve to što čujem....

please savjeti
Treci kamencic is offline  
Old 08.10.2008., 14:10   #10
Imaš bijelih koji ne požute - safirni.

Sve ovo što si spomenula vrijedi za običan fiksni, međutim to je obično samo u inicijalnom periodu dok se usna šupljina ne navikne - obično do tjedan dva, al zato dobiješ vosak koji staviš na bravice da te ne grebu.

O lingvalnom aparatiću pročitaj moj post malo iznad. Sve piše.
__________________
Carpe diem!
I'm starting with the man in the mirror. :)
tvuk is offline  
Old 08.10.2008., 14:19   #11
ne mogu ga pronaci izgubljena sam među 200 strana

reci mi taj safirni jel ima kakav link da vidim kako to izgleda????
Treci kamencic is offline  
Old 08.10.2008., 15:22   #12
Mislim da su to ovakve, al nisam siguran:

http://www.ormco.com/index/ormco-products-ice-bracket
__________________
Carpe diem!
I'm starting with the man in the mirror. :)
tvuk is offline  
Old 08.10.2008., 15:32   #13
te bi mi čak bile ok..samo da ne žute.. da je to definitivno tako.. jer osim što pušim pijem i alkohol a navodno od toga žuti.. jedino kavu ne pijem

voljela bih znati prednosti i mane tog lingvalnog kako bi mogla odluciti koji mi je bolji.. željela bih izbjeci bolni dio.. tipa ovo u unutrašnjosti usta što se događa kad žica ili što već napravi ranice....
hmmm meni je zubar rekao da s lingvalnim dulje traje terapija tj da se dulje nosi, a sad čitam na netu da nije tako..

malo sam zbunjena sa svime
Treci kamencic is offline  
Old 08.10.2008., 15:36   #14
Quote:
Yakuza kaže: Pogledaj post
voljela bih znati prednosti i mane tog lingvalnog kako bi mogla odluciti koji mi je bolji..
Pročitaj stare postove gore iznad, sve piše. Bit će bolnog dijela jer ak niš drugo zubi bole dok se pomiču, a pomicat će se koji god aparatić stavila.
__________________
Carpe diem!
I'm starting with the man in the mirror. :)
tvuk is offline  
Old 08.10.2008., 17:16   #15
Moja seka je nosila taj lingvalni godinu i pol, zeznut je jer komadići hrane stalno zapinju za njega, kad ga je tek počela nositi jako joj je smetao pri govoru i gutanju, grebao joj jezik i iritirao desni (to je ublaženo Hexoralom i Povidon jodom). Zeznuto je i to jer svako malo moraš ortodontu da ti namjesti taj "feder" jer te aparat počne stezati ako nije namješten neko vrijeme, isto tako se može i otkačiti pa ga treba ponovno učvrstiti.

Koliko sam ja shvatila, taj aparat nose ljudi kojima su zubi i čeljust "stisnuti" i zube treba pogurat prema van, dok ih ove klasične bravice guraju unutra. Ovisi o tome kakav zagriz imaš, ortodont će ti preporučiti kaj je najbolje za tebe, ali u svakom slučaju, lingvalni je dosta zeznut za nošenje, jest da se ne vidi, ali ipak...
GiRL is offline  
Old 08.10.2008., 18:02   #16
da meni je prednja celjust prema van ali ja ga zelim nositi jer su mi se 2 zuba otisla unutra zbog izbijanja umnjaka i sada moram ici na operaciju jednog da se izvadi a druga 2 cu valjda normalno moc izvadit i onda staviti aparatic da mi vrati zube na mjesto.. ne znam sto mi je bolje

mozda bih uzela safirni ali da nije metalna zica nego bijela i da sa sigurnoscu znam da nece pozutjet
Treci kamencic is offline  
Old 08.10.2008., 19:12   #17
Quote:
Yakuza kaže: Pogledaj post
mozda bih uzela safirni ali da nije metalna zica nego bijela i da sa sigurnoscu znam da nece pozutjet
U prijevodu treba ti obični fiksni, al ti je bed nositi ga. Stavi ga, ubrzo će ti biti svejedno, dapače čim ti se zubi poravnaju bit će ti jako drago da si ga stavila. Nemoj tražiti dlaku u jajetu, ništa nije savršeno. Samo prva žica može biti bijela (ona najtanja), sve ostale izgledaju klasično metalno.
__________________
Carpe diem!
I'm starting with the man in the mirror. :)
tvuk is offline  
Old 08.10.2008., 19:17   #18
sve ostale? zar nije samo jedna koja drzi te bravice?? ne znam ja
Treci kamencic is offline  
Old 08.10.2008., 23:15   #19
Quote:
Yakuza kaže: Pogledaj post
sve ostale? zar nije samo jedna koja drzi te bravice?? ne znam ja
Prvo dobiješ jako tanku, pa s vremenom sve deblju i deblju. Samo ta prva jako tanka može biti bijela.
__________________
Carpe diem!
I'm starting with the man in the mirror. :)
tvuk is offline  
Old 09.10.2008., 00:24   #20
nije fora al jbg
Treci kamencic is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:43.