Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Dionice

Dionice Ne zaboravi na stop-loss

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.08.2008., 21:52   #1
U što uložiti?

Kako je trenutna situacijadosta nestabilna i loša, vidim po vlastitim inv.fondovima jer mi loše stoje. Nisam puno uložila pa čekam bolju situaciju. Ne bi stavljala novac u fondove

Sad imam nekih 13.000 eur koje bi "pametno investirala", tako da imam dividendu ili nešto jer imam i kredu (za stan) koju ne znam dal bi djelomično zatvorila.
Nekako mi se čini da bi trebal uložiti, tako da mi se novac oplođuje, a kamo?
Dionice? Fondovi?
Čak sam razmišljala da bi stavila u banku i oročila, ALI inflacija bi popapala kamatu.

Ako netko ima ideju kamo uložiti novac, bila bi zahvalna na savjetu ili bar da me se usmjeri, pa lako za detalje
Viva77 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2008., 00:09   #2
kupi dvije tri krave holštajn i proizvodi mljeko

nikako nemoj u fondove ili dionice sad kad su na dnu...pričekaj da narastu za jedno tri godine 100 posto pa ona uleti....
spy is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2008., 00:32   #3
Ako dolaziš na forum po investicijske savjete onda ti je možda najbolje da oročiš novce...

Kod dionica nema sigurnih ulaganja i sigurnih dividendi. Jedna loša vijest je dovoljna da sruši cijelo tržište. Firmu u koju uložiš mogu zadesiti razni problemi. To što kupiš danas za 13.000€ može za mjesec dana vrijediti 5.000€ ili manje.

Koliko toliko sigurno ulaganje bi trebao biti HT po 270-280kn, no čak ni kod njih ti nitko ne može garantirati 10% dividende svake godine.

Ako si hazarderski raspoložena, možeš kupiti Inu, vjerojatno ćeš ju moći dočekati oko 2700-2720kn prije nego bude završena stvar sa Molom. Ili ju možeš uzeti odmah za 2760kn. Za razliku od drugih dionica barem znaš donji limit, cijena neće biti ispod 2590kn. Što bi reklo da možeš izgubiti maksimalno oko 6%. Koliko možeš zaraditi (ako išta)? To zna samo Sanader...
Ima sad i drugih ajmo reći "jeftinih" dionica. Kupnja ATPL oko 2300 je po meni prilično dobra. Isto kao i KOEI oko 600.
JDPL po 440? Zanimljivo za razmotriti ali također pomalo riskantno.
VIRO? Odlična firma ali posluje u grani koja je jako podložna vanjskim utjecajima.
ADRS? Love ko pljeve ali kao da ne znaju što učiniti s tim.
I tako dalje i tako bliže, ima puno zanimljivih firmi ali je trenutno glavno pitanje da li će se pad nastaviti.

Da sam na tvom mjestu, kupio bih za većinu love HT i ostavio bih jedno 2.000€ za malo aktivnije trgovanje i učenje o burzi.

Škola trgovanja dionicama je skupa škola. Trebati će ti čvrsti živci. Evo jedan gratis savjet - pazi se nelikvidnih dionica, na njima se možeš temeljito unesrećiti!
Faca5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2008., 02:20   #4
Quote:
spy kaže: Pogledaj post
...
nikako nemoj u fondove ili dionice sad kad su na dnu...pričekaj da narastu za jedno tri godine 100 posto pa ona uleti....
[drunk mode]
A ti misliš da su sad na dnu? A ja mislio da si naučio ponešto o burzi u prošlih par godina.
[/drunk mode]
__________________
Ovo je misljenje a ne savje(s)t
RiNvest® jaše - Proud Platinum Member
Zafashan is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2008., 09:17   #5
Quote:
Faca5 kaže: Pogledaj post
... Evo jedan gratis savjet - pazi se nelikvidnih dionica, na njima se možeš temeljito unesrećiti!
ni likvidne nisu ništa manje opasne ako neznaš što činiš...

najteže je početi, ali prvo treba učiti i pratiti, za izgubit lovu nikad nije kasno

a psihički moraš bit u stanju kad da si već izgubio sve što si investirao i onda nemaš brige ako padne za 20,30,50 %
Discover is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2008., 10:55   #6
Hm, da mi je znat koji bi bili savjeti prošle godine.

Moj savjet hm, hm... manji dio u HT (10-20%), (10-20%) po vlastitom izboru, ali nakon jedno mjesec-dva praćenja kretanja izabranih dionica (ne zaboraviti pročitati do čega god možeš doći o izabranim tvrtkama), u tom vremenu proučiti fundametalnu analizu i tehničku analizu i knjige koje pišu o ponašanju na tržištu kapitala, i tek onda uložiti tih 10-20% (ne zaboravi u tom dijelu sačuvati jedno 10-20 posto u kešu) ostalo oroči (na jedan mjesec s produžetkom - možeš kamate i iskoristiti za umanjene rate kredita koliko god malo iznosile) ili umanji kredit.

Ne pratiti dnevno trgovanje (može lako navući na tanak led), najbolje ti je na kraju tjedna pokupiti sve promjene s izabranom dionicom na ZSE i odluke donositi na tjednoj razini.

A što se tiče inflacije, trenutno (u idućih mjesec dva) bi mogao biti veći faktor aprecijacija kune u odnosu na euro.
__________________
"When investing", "Timing" is everything. - Fred McAllen
ceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2008., 11:16   #7
Draga Viva, ovdje dugo nije bilo pitanja kao tvog pa su se svi pomamili odgovoriti .
Ono što možda ne znaš, jest da smo svi starosjedioci ovdje spušili veliku lovu od Nove godine, i zato ti nitko ne odgovara konkretno, i svi se ograđuju. I mada se svi nadaju da je ovo dno, nitko to ne može garantirati.
Činjenica je da, ako nisi spremna gubiti novce, jednostavno nemaš dovoljno znanja da se igraš sa dionicama. Možda ćeš doduše imati sreće. Ono što sam sigurna jest da ako oročiš, najmanje ćeš izgubiti in the long run .
bilokoje is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2008., 13:38   #8
Quote:
Discover kaže: Pogledaj post
ni likvidne nisu ništa manje opasne ako neznaš što činiš...
Likvidnu možeš barem prodati kad god zaželiš i to uglavnom bez drastične razlike ako opališ po bidu, a za nelikvidne zna razlika između bida i aska biti 10-20%, pa i više...
A čekati danima da te netko poklopi na takvoj dionici je teško i za one čvrstih živaca, pogotovo ako gledaš neku dobru priliku kako prolazi.

Evo za primjer, da nisam imao lovu u likvidnim dionicama, onda ju ne bih mogao odmah izvaditi bez većih gubitaka kad se INDG prodavala po 1.000.
Faca5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2008., 17:18   #9
Hvala svima koji su me bar malo savjetovali, hm kaj se tiče HT-a te dionice imam, (al malo) jer su me srezali, imam i 2 inv.fonda na kojima gubim... jako gubim, i na njima čekam bolju budučnost. Počela sam ulagati prije 3 godine. Znam da nije baš dobro ubaciti novac na jednu hrpu, al kad "sitno" uložiš, sitna je i zarada. Ja sam nekako ziheraš,..... znam da u dionicama nema ziher, danas vrijedi, sutra ne i obrnuto. Čitala sam mnogo postova kak ko misli i kamo ljudi ulažu, skupljam informacije i sama donesem odluku. Smatram da je najgore čuvati novac u "čarapi" ipak vrijedi ona, ko ne riskira ne profitira. Spremna sam i na rizik, i strpljivo čekati.
Viva77 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2008., 17:34   #10
Ceha ti je dao vrlo razuman komentar pa porazmisli malo o takvoj strategiji i sretno!
Migra is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2008., 22:46   #11
Quote:
Viva77 kaže: Pogledaj post
Hvala svima koji su me bar malo savjetovali, hm kaj se tiče HT-a te dionice imam, (al malo) jer su me srezali, imam i 2 inv.fonda na kojima gubim... jako gubim, i na njima čekam bolju budučnost. Počela sam ulagati prije 3 godine. Znam da nije baš dobro ubaciti novac na jednu hrpu, al kad "sitno" uložiš, sitna je i zarada. Ja sam nekako ziheraš,..... znam da u dionicama nema ziher, danas vrijedi, sutra ne i obrnuto. Čitala sam mnogo postova kak ko misli i kamo ljudi ulažu, skupljam informacije i sama donesem odluku. Smatram da je najgore čuvati novac u "čarapi" ipak vrijedi ona, ko ne riskira ne profitira. Spremna sam i na rizik, i strpljivo čekati.
ako sam dobro skužio ti si ziheraš spreman na rizik

ajme ne
Discover is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2008., 01:20   #12
Quote:
Zafashan kaže: Pogledaj post
[drunk mode]
A ti misliš da su sad na dnu? A ja mislio da si naučio ponešto o burzi u prošlih par godina.
[/drunk mode]
naučio sam najvažnije:

ja nemam pojma jel smo na dnu ili nismo al svi misle da nismo pa mi je to pouzdani znak da jesmo
spy is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2008., 10:54   #13
najbolje podjeliti na 5 raličita mjesta, dionice, nekretnine, štednja, fondovi, valute, metali, commodities, cfd --- znam kako to zvuči sad nekom..ali znaj samo da nisi nikad ograničen u ulaganjima...da uvijek ima izlaza... nemoj se samo zakopat u nekaj i da nećeš moći do novaca godinama
vedric is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2008., 19:27   #14
[QUOTE=Viva77;15767153 imam i 2 inv.fonda na kojima gubim... jako gubim, i na njima čekam bolju budučnost. Počela sam ulagati prije 3 godine. Znam da nije baš dobro ubaciti novac na jednu hrpu, al kad "sitno" uložiš, sitna je i zarada. Ja sam nekako ziheraš,..... [/QUOTE]

ako se ne razumiješ u dionice, kupiš udio u OIF u kojem si minusu i smanjuješ si gubitak.

P.S. a sad nastupa ubojica riba u crnom ronilačkom odijelu i ekipa sa stručnim trerminom: Cijeđene OIF-a od strane mirovinaca.
alter ego blagajnice is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2010., 20:40   #15
Imam nešto "free" love, pa molim savjet, jel da uzmem nešto t-comovih dionica? Ne pratim baš u zadnje vrijeme te "stvari" pa ovdje upadam s ovim pitanjem....ako dozvolite
__________________
-----------------------------------
"Činim pravu stvar............."
bubaspara is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2010., 20:57   #16
Ovdje ne dijelimo savjete.

Što nisi prije par dana uzeo ako si mislio, sad je već na 320 kn. No svejedno, do 16.04. teško da možeš bit u gubitku. Po mom mišljenju, vrlo vjerojatno će biti iznad 330 kn (kolko iznad, to ćemo vidjeti).
__________________
"Ovo je mišljenje, a ne savje(s)t" ®Zaf
G. House is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2010., 21:00   #17
Je, ja isto ne bih više, možda si malo zakasnila za ovu dividendu. Dapače razmišljam da prodam
Iako, kako je krenulo, do 19.4. moglo bi debelo iznad 330

Zadnje uređivanje bilokoje : 09.03.2010. at 21:08.
bilokoje is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2010., 21:04   #18
Da, lova mi na računu već tjedan dana , i nikako nisam stigla-ljuta sam sama na sebe, al mislim si i sad ak uzmem valjda će još malo porasti.....pa dividenda, a onda ako i padne čekat ću do druge dividende
__________________
-----------------------------------
"Činim pravu stvar............."
bubaspara is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2010., 21:12   #19
Ne bi ti bilo lose zaigrat virtualnu burzu na zse, tu ti je sve realno jedino je novac virtualan , to i ja igram prije nego se upustim u stvarno ulaganje, da malo vidim kako mi ide.
ul7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2010., 21:18   #20
Quote:
ul7 kaže: Pogledaj post
Ne bi ti bilo lose zaigrat virtualnu burzu na zse, tu ti je sve realno jedino je novac virtualan , to i ja igram prije nego se upustim u stvarno ulaganje, da malo vidim kako mi ide.
Ma ulagala sam ja prije cca 1,5 god, kupovala on-line preko compl.line, imam maleni portfelj - koji od kak je počela ova kriza, i nizbrdica - ne diram--čekam bolja vremena.

a sad mi se jedino ht čini "pogodnim" za kupnju
__________________
-----------------------------------
"Činim pravu stvar............."
bubaspara is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:31.