Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Književnost

Književnost Čitam, dakle jesam
Podforumi: Mali literarni kutić, Klub knjige

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.10.2009., 17:19   #41
Quote:
malimačak kaže: Pogledaj post
...Btw, jako zanimljivo pitanje : da li je pisac mrzio Anu Karenjinu?
Kad malo bolje razmislim, mislim da ju je jako mrzio, inače je ne bi tako strašno kaznio. ...

Zašto bi Tolstoj mrzio Karenjinu?

Kada netko istovremeno proživljava takve emocionalne krajnosti kakve je proživljavala Ana (spram Vronskog i supruga), kada se nalazi u tako žestokim dilemama (ljubav - dijete, ljubav - društveno odbacivanje...), najčešće od tolike tenzije i ambivalentnih osjećaja i stradava (psiha, fizičko zdravlje...), tako da ovaj vlak može predstavljati metaforu ovog stradavanja.
__________________
fermina-daza is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2009., 23:48   #42
Jako volim ruske pisce, naročito Dostojevskog, Gogolja, Ljermontova, Puškina i Tolstoja. Nisam primjetila da je netko spomenuo Nabokova, njegova Lolita mi je predobra! Jedna od najboljih knjiga koje sam pročitala u zadnje vrijeme.
vanessa_92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2009., 00:03   #43
Quote:
vanessa_92 kaže: Pogledaj post
Jako volim ruske pisce, naročito Dostojevskog, Gogolja, Ljermontova, Puškina i Tolstoja. Nisam primjetila da je netko spomenuo Nabokova, njegova Lolita mi je predobra! Jedna od najboljih knjiga koje sam pročitala u zadnje vrijeme.

mislim da je Nabokov spomenut,al uglavnom...da,Lolita.čitala sam to preko ljeta,i meni je isto dobra knjiga.
Gogolj
Dostojevski mi je najdraži.Zločin i kazna,Idiot,Kockar...
Za Tolstoja vjerujem da je dobar,ali meni njegova djela izgledaju preopširna i to je razlog zbog kojeg ga nisam čitala.
__________________
I cannot believe in a God who wants to be praised all the time.
Friedrich Nietzsche
x-starlight09 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2009., 18:59   #44
Ja sam sigurna u to da je Lav Nikolajevič mrzio Anu. Da ju je volio zar bi je tako brutalno kaznio oduzevši joj dijete.

On cijelo vrijeme hoće da čitatelj u sebi kaže : "kažnjena si jer si kriva".

Zašto Karenjin nije umro, a ona imala i sina i Vronskog? To je Tolstoj mogao napisati, ali nije.
Kad čitam AK nekako mi se čini kao da je taj nesretni život preljubnice opisao zato da ili neku buduću preljubnicu upozori što je čeka, ili što je nekoj preljubnici oprošteno!
Koji je to licemjerni moral! Za to vrijeme su gospoda imali raznorazne salone za uživanje i šiiiiiiiiiroku slobodu.
Eto na kraju pijani Vronski bogme postade heroj - ode u rat, a gdje drugdje nego na Balkan.
malimačak is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2009., 22:27   #45
Quote:
florine kaže: Pogledaj post
Meni ruski pisci idu na žifce
Čitala Tolstoja i Dostojevskog (Tolstojevski ) i sve mi je to nekako kao stilizirana sapunica.
Turgenjev dosadan.
Jesenjin patetičan.
Jedino su mi Puškin i Bulgakov zanimljivi, iako nisam još čitala ništa od Pelevina i Majakovskog, tako da još ima nade da zavolim rusku književnost.
Kao prvo Dostojevskog i Tolstoja je svetogrđe uspoređivat sa sapunicama, a kao drugo u djelima Dostojevskog (a pročitala sam ih sva) ne vidim nikakav oblik sličnosti sa sapunicama. Što se tiče Tolstoja malo patetike ima u Ratu i miru i Ani Karenjini al to su ljubavne priče, k vragu. A Rat i mir je velebno djelo iako ima preko tisuću stranica i zahtjevno je za čitanje, al ipak obuhvaća razdoblje od desetak godina.
Mopsi 7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2009., 23:06   #46
Quote:
Mopsi 7 kaže: Pogledaj post
Kao prvo Dostojevskog i Tolstoja je svetogrđe uspoređivat sa sapunicama.
Joj, dajte prestanite s tim glupostima više, kakva sad blasfemija, zaboga?!
Ne volim ruski realizam. Točka. Ne sviđa mi se. Točka. Presapunjičavo i preizvikano za moj ukus. Točka. Koji je vama da imate problem s time? Opet većina terorizira manjinu. Šta vas boli briga za moje mišljenje i od kud vam pravo da me nazivate svetogrdnikom, gdje ti stojiš, na propovjedaonici, skupa s onim Šmokljanom?
Dajte o'ladite s bedastoćama i shvatite više da u civiliziranom svijetu svatko ima pravo na svoj ukus i svatko ima pravo to reći, vikati na sav glas, a da ga se zbog toga ne naziva heretikom i svetogrdnikom. Mislim, stvarno vam je mentalini sklop na razini diktature jednoumlja.
Ovo je najprostačkija kulturološka tiranija!
__________________
I took a deep breath and listened to the old brag of my heart. I am, I am, I am...
Floverka is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2009., 23:10   #47
I još nešto - ona o ukusima se ne raspravlja vrijedi samo za visoku civilizaciju gdje sugovornici neće vrijeđati i ponižavati jedni druge na temelju ukusa, te ih dovoditi u situaciju da se ispričavaju zbog istog. Na žalost, iz ovog primjera se vidi da je naše društvo eonima udaljeno od bilo kakve tolerancije i snošljivosti, poštovanja prema tuđem mišljenju i slično. Ako nije sve prema propisima, udri!
O Balkanizacijo, Balkanizacijo :fuj:
__________________
I took a deep breath and listened to the old brag of my heart. I am, I am, I am...
Floverka is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2009., 11:25   #48
Oh, kako sam mogla zaboraviti Antona Pavloviča Čehova

Neke njegove pripovijetke su briljantne impresionističke minijature - toliko atmosfere u stranici dvije
__________________
fermina-daza is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2009., 16:17   #49
Quote:
rosalina kaže: Pogledaj post
Prije dosta vremena sam citala Kabanicu od Gogolja i zaista mi se svidjela.
Nakon toga sam pokusavala na nagovor svog ujaka citati i Dostojevskog.
Moj ujak je veliki fan ruske knjizevnosti jednom prilikom mi je rekao da ako nisam procitala Idiota, Kockara ili Zločin i Kazna kao da nisam nista u zivotu niti citala.E sad je tu problem, ja sam naime puno puta pokusala citat tog Dostojevskog ali nikad nisam dosla dalje od 100-200 str. jednostavno mi ne ide, dosadno, sporo ....
Da li je netko jos imao takav osjecaj ili je problem u meni, da li da i dalje pokusavam (svakih 2-3 god. ponovo pokusam citat al nis.) ili da jednostavnom odustanem?
Tvoj ujak je tip čovjeka kao Iso Velikanović koji je volio rusku književnost, ruske pisce je smatrao najdubljima i najvećima, naj-ljudskijim, tako nekako -ovaj zadnji pridjev mi je ispao nezgrpano

Dostojevski je i meni težak, a doma imam dosta njegovih knjiga, imam i gotovo sve od Čehova i on mi puno bolje leži, pogotovo te kratke novele, omiljena mi je "Kaštanka" o malenoj pesici koja se izgubi od prvog gospodara pa ga na kraju opet nađe ......

Gogolj mi je isto odličan a Karenjina dosta tmurna iako ima odličnih opisa, volim kad se s malo riječi puno kaže, onaj dio na početku kada Ana nazoči bacanju pod vlak i u tome predosjeti svoju sudbinu mi je odlično napisano.....

Tako da nisi jedina....

Dosta ovisi i o prijevodu, ustvari meni je dobar prijevod presudan, jedna od omiljenih knjiga mi je "Ponos i predrasude" koja je engleska ali čitala sam ju i na eng. i par naših prijevoda i definitivno mi je najbolji prijevod onaj u izdanju Fidasa a doma imam svoju kopiju koju sam kupila uz Jutarnji list i nije to to, ova od Fidasa koju sam posuđivala u knjižnici je bolji prijevod i veći ju je gušt pročitat, dapače po njoj znam neke dijelove i napamet.....
Libertango is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2009., 20:34   #50
Quote:
florine kaže: Pogledaj post
Joj, dajte prestanite s tim glupostima više, kakva sad blasfemija, zaboga?!
Ne volim ruski realizam. Točka. Ne sviđa mi se. Točka. Presapunjičavo i preizvikano za moj ukus. Točka. Koji je vama da imate problem s time? Opet većina terorizira manjinu. Šta vas boli briga za moje mišljenje i od kud vam pravo da me nazivate svetogrdnikom, gdje ti stojiš, na propovjedaonici, skupa s onim Šmokljanom?
Dajte o'ladite s bedastoćama i shvatite više da u civiliziranom svijetu svatko ima pravo na svoj ukus i svatko ima pravo to reći, vikati na sav glas, a da ga se zbog toga ne naziva heretikom i svetogrdnikom. Mislim, stvarno vam je mentalini sklop na razini diktature jednoumlja.
Ovo je najprostačkija kulturološka tiranija!
Kao prvo ja ne kažem da ti trebaš voljet ruski realizam, da ti se treba sviđat i boli me briga šta ti misliš. Samo ne kužim zakaj je cijeli svijet tolko blesav pa priznaje ruske pisce realizma, a vi najpametniji u svemiru ne. Valjda je cijeli svijet blesav. I otkud vama pravo mene nazivat Balkankom zato šta sam rekla svoje mišljenje koje se uvelike kosi s vašim? Baš mene briga jel se to vama sviđa, ja sam samo rekla svoje, a uostalom porijeklom i nisam s Balkana!
Mopsi 7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2009., 21:01   #51
Quote:
Mopsi 7 kaže: Pogledaj post
...
Gdje si ti vidjela da ja ikoga nazivam blesavim jer voli ruske realiste?!

A kao drugo, nazviam te Balkankom, jer nisi u stanju prihvatiti da netko ne voli ruske pisce, jer moje nevoljenje ruskih pisaca nazivaš svetogrđem i jer mi imputiraš da cijeli svijet smatram blesavim i da se smatram najpametnijom i slično
Uostalom moje se mišljenje ne kosi sa tvojim, jer ja ne govorim ovdje o mišljenju (a mislim inače da su svi spomenuti pisci vrsni pisci i odlični psihoanalitičari), već govorim o svom OSOBNOM UKUSU, koji očito nije zadovoljen, jer preferira neke druge stvari.. Ali ne da mi se više objašnjavati, očito da nemate sluha za ovakve finese..
__________________
I took a deep breath and listened to the old brag of my heart. I am, I am, I am...

Zadnje uređivanje Floverka : 16.10.2009. at 21:06.
Floverka is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2009., 22:47   #52
Quote:
florine kaže: Pogledaj post
Gdje si ti vidjela da ja ikoga nazivam blesavim jer voli ruske realiste?!

A kao drugo, nazviam te Balkankom, jer nisi u stanju prihvatiti da netko ne voli ruske pisce, jer moje nevoljenje ruskih pisaca nazivaš svetogrđem i jer mi imputiraš da cijeli svijet smatram blesavim i da se smatram najpametnijom i slično
Uostalom moje se mišljenje ne kosi sa tvojim, jer ja ne govorim ovdje o mišljenju (a mislim inače da su svi spomenuti pisci vrsni pisci i odlični psihoanalitičari), već govorim o svom OSOBNOM UKUSU, koji očito nije zadovoljen, jer preferira neke druge stvari.. Ali ne da mi se više objašnjavati, očito da nemate sluha za ovakve finese..
Boli mene briga tko voli a tko ne voli ruske pisce. Ja uopće tvoje nevoljenje ruskih pisaca nisam nazvala svetogrđem, već sam svetogrđem nazvala uspoređivanje ruskog realizma sa sapunicama! I ja te uopće ne ponižavam i ne vrijeđam na temelju tvog ukusa, već ti vrijeđaš mene nazivajući me Balkankom, što također dovoljno govori o tvojoj toleranciji prema drugim ljudima i pristojnosti. I što se toga tiče ja inače uvažavam tuđe mišljenje, a to što ti to krivo shvaćaš to je tvoj problem.
Mopsi 7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2009., 22:56   #53
Quote:
Mopsi 7 kaže: Pogledaj post
Boli mene briga tko voli a tko ne voli ruske pisce. Ja uopće tvoje nevoljenje ruskih pisaca nisam nazvala svetogrđem, već sam svetogrđem nazvala uspoređivanje ruskog realizma sa sapunicama! I ja te uopće ne ponižavam i ne vrijeđam na temelju tvog ukusa, već ti vrijeđaš mene nazivajući me Balkankom, što također dovoljno govori o tvojoj toleranciji prema drugim ljudima i pristojnosti. I što se toga tiče ja inače uvažavam tuđe mišljenje, a to što ti to krivo shvaćaš to je tvoj problem.
potpis

Čehov

treba pročitati njegovu pripovetku (pripovijest) "Crni Monah", koja ima strana kao neki manji roman, među mnogim drugim
Kontraktnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2009., 13:31   #54
Quote:
Kontraktnik kaže: Pogledaj post
potpis

Čehov

treba pročitati njegovu pripovetku (pripovijest) "Crni Monah", koja ima strana kao neki manji roman, među mnogim drugim
Od Čehova su super i Tri sestre i Dama sa psom.
Mopsi 7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2009., 00:30   #55
Quote:
schmokljan kaže: Pogledaj post
Evo, otišao sam od tvog stola, lijepo pozdravio, ali ti opet gnjaviš...

Dostojevski je iznimno cijenio Balzaca - obojica su, uostalom, pisali pod prijetnjom pljenidbe, gubljenja autorskih prava, u oskudici i neizvjesnosti. Balzac je veliki pisac, i ako primijenimo Krležin poučak da se pisce treba cijeniti prema njihovim najboljim djelima, jedan od najvećih.

Jadnike Victora Hugoa je Dostojevski smatrao savršenim djelom.

O Thomasu Mannu neću, strpam ga u vreću...

A sad tko je kome u sjeni - Balzacovo djelo nam daje savršen pregled francuskog društva toga doba i kao takvo je jedinstveno u cijeloj povijesti književnosti. Ali, ali, ALI - Dostojevski je neponovljiv psihoanalitičar (najveći psihoanalitičar među književnicima, dok je Viktor Frankl najveći književnik među psihoanalitičarima) i usto, jednostavno, bolji pisac od Balzaca. Recimo, već spomenuti "Zapisi iz mrtvog doma" (koji su također odlični za inicijaciju) su jedinstven prikaz života u zatvorskim uvjetima i svojevrsna oda svim robijašima svijeta. U tom djelu je Dostojevski uspio zauzdati svoj izraženi nacionalizam i opisati pripadnike svake nacije prisutne u zatvoru na topao način, tako da i čitatelj zavoli i Čerkeza, i Židova, i Poljaka i svakog drugog. A teško je danas nekog zavoljeti

Da pojasnim genij Dostojevskog - evo kako on opisuje misli vrhunskog ruskog intelektualca: "Teško se danas prihvatiti nekog posla, a možda i svakog." Niti jedan ozbiljni pisac nije pokazivao toliko razumijevanja za ljudske slabosti, niti toliko vjerovao u sposobnost da se čovjek popravi. I opet pokvari. Sve je opcije ostavljao otvorene, a to je već istinski humanizam. Kako ga je pravoslavlje uzimalo s godinama sve je više tonuo u nacionalizam, ali ljude nikad nije prestao voljeti.

ovo o tolstoju nisam quotala cisto jer ga eto zasad nisam citala posto mi je karenjna zadala traume u srednjoj školi (tj profa koja je previse pilila s istom pa sam ja onda nekak... iz inata preskocila XD)


Moji favoriti što se rusa tice su Dostojevski, Jesenjin, Ljermontov i Gogolj, a jedino mi Turgenjev, moram priznat, nije baš sjeo...


spemam se citat 'Bjesove' od Dostojevskog pa ukoliko je neko citao zanima me kritika.
Anariel is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2009., 13:46   #56
Iljf i Petrov

Da li, možda netko zna kako se zvala jedna pripovijetka Iljfa i Petrova o dva činovnika, od kojih je jedan bio Referent za saksije, a drugi Referent za rundele, pa su se onda utrkivali tko će više papira ispisati?
malimačak is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2009., 15:33   #57
Trenutno čitam knjigu "Ana Karenjina" .
Neznam zašto, al je knjižničarka inzistirala da uzmem Tolstoja umjesto Dostojevskog("Zapisi iz mrtvog doma"-kaže da je knjiga depresivna i preteška za čitanje-u mojim godinama, ne? ).
Silence, please is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2009., 01:09   #58
Quote:
Silence, please kaže: Pogledaj post
Trenutno čitam knjigu "Ana Karenjina" .
Neznam zašto, al je knjižničarka inzistirala da uzmem Tolstoja umjesto Dostojevskog("Zapisi iz mrtvog doma"-kaže da je knjiga depresivna i preteška za čitanje-u mojim godinama, ne? ).
dostojevski zbilja jest pisac poslije kojeg si spreman/spremna za otići u posjetu psihijatru. znam sto govorim. meni je to struka.
__________________
Beeeeeeeee

Ne tvrdim da je neosnovano poricati suprotno od istinitosti mojih riječi jer da sam htio tvoje mišljenje, dao bih ti ga
Jaganjac is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2009., 01:59   #59
u srednjoj sam bila opsjednuta Dostojevskim. odlučila sam pročitati sve njegovo, nisam uspjela al sam pročitala bar pola opusa mu. (mama mi je kupila cijeli opus njegov za 18. rođendan ) onda sam počela čitati svašta drugo, drugačiju književnost, ali sad opet čitam Idiota i kužim zašto mi je Dostojevski najdraži pisac IKAD. prepametan je, prezanimljiv, obožavam ga.

Gogolj mi je bio zamoran, pročitala sam samo Mrtve duše. Ima nešto u tome, ali nije me se osobito dojmilo.
Bulgakov je jeben iako sam pročitala samo Majstora i Margaritu.

ali Dostojevski! sjećam se kad sam ga počela čitati kak su mi neki ljudi govorili da je od mračan ili tako neke gluposti. Ima predobar smisao za humor taj Dostojevski. meni jednostavno leži njegov stil pisanja.

e kad smo već kod Rusa, nije 19. stoljeće, ali Nabokov. Lolita. Pa isuse. Remek djelo.

i tak.
__________________
* youtube make-up channel * facebook:)
mladi_luk is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2009., 01:59   #60
Quote:
Jaganjac kaže: Pogledaj post
dostojevski zbilja jest pisac poslije kojeg si spreman/spremna za otići u posjetu psihijatru. znam sto govorim. meni je to struka.
objasni, molim te.
__________________
* youtube make-up channel * facebook:)
mladi_luk is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:03.