Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa > Na rubu znanosti

Na rubu znanosti Istraživanja bez granica

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.05.2011., 09:10   #81
Quote:
Begemotica kaže: Pogledaj post
U unutrašnosti Istre ima tri lokacije pogodne za vjetroparkove. Imam i sliku gdje su označene, ali su mi u kompjuteru u uredu.
Može biti, ali pitanje je što znači "pogodne". Sigurno ne znači super stvar koja će sama sebe isplatiti za pet godina i moći ćemo zatvoriti plomin.
eke777 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2011., 09:50   #82
Quote:
eke777 kaže: Pogledaj post
Može biti, ali pitanje je što znači "pogodne". Sigurno ne znači super stvar koja će sama sebe isplatiti za pet godina i moći ćemo zatvoriti plomin.
Nece isplati sebe nikad.
To su gluposti.
Neustrasivi is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2011., 11:55   #83
Trenutačno koliko struje uvozimo trebamo bar 4 reaktora tipa ovog kao u krškom i onda čemo biti na pozitivnoj 0
BD-zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2011., 15:23   #84
Quote:
Neustrasivi kaže: Pogledaj post
Nece isplati sebe nikad.
To su gluposti.
Ne diraj mi u vjetrenjače Don Quijote jedan
Begemotica is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2011., 07:02   #85
Quote:
Begemotica kaže: Pogledaj post
Ne diraj mi u vjetrenjače Don Quijote jedan
Dobra ideja za predstavu na otvorenom lokacija: otok pag
BD-zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2011., 12:35   #86
Quote:
BD-zg kaže: Pogledaj post
Dobra ideja za predstavu na otvorenom lokacija: otok pag
Da; lik koji bi bio u ulozi Don Kihota mogao bi biti odjeven u zaštitno antiradijacijsko odijelo, i jurišati na motociklu...

Uglavnom, tehničke pretpostavke već postoje za svašta... pitanje je samo jesmo li voljni uskladiti ekonomske odnose da to ostvarimo...
A što se tiče gradnje nuklearki u Hrvatskoj, u tom slučaju bi i dalje ostali ovisni o uvozu tehnologije i goriva (urana), i još bi rasturili i ono što nas spašava, turizam, na prvi natpis nekakvog curenja... nekakav ozbiljniji akcident da i ne spominjemo...
ali ima već dosta tema o nuklearkama uokolo...
haram is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2011., 13:15   #87
Quote:
haram kaže: Pogledaj post
Da; lik koji bi bio u ulozi Don Kihota mogao bi biti odjeven u zaštitno antiradijacijsko odijelo, i jurišati na motociklu...

Uglavnom, tehničke pretpostavke već postoje za svašta... pitanje je samo jesmo li voljni uskladiti ekonomske odnose da to ostvarimo...
A što se tiče gradnje nuklearki u Hrvatskoj, u tom slučaju bi i dalje ostali ovisni o uvozu tehnologije i goriva (urana), i još bi rasturili i ono što nas spašava, turizam, na prvi natpis nekakvog curenja... nekakav ozbiljniji akcident da i ne spominjemo...
ali ima već dosta tema o nuklearkama uokolo...
Turisti koji dolaze kod nas ionako zive u svojim zemljama u sjeni NE pa im ne smetaju. Niti ce im budalasti zeleni isprat mozak.
Bez NE mozemo zaboraviti na energetsku neovisnost.

O vjetrenjacama ne zelim niti trositi rijeci u smislu energetske neovisnosti.
Neustrasivi is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2011., 13:42   #88
Quote:
Neustrasivi kaže: Pogledaj post
Turisti koji dolaze kod nas ionako zive u svojim zemljama u sjeni NE pa im ne smetaju. Niti ce im budalasti zeleni isprat mozak.
Bez NE mozemo zaboraviti na energetsku neovisnost.
... gud point, djelomično... ali u ovoj zadnjoj rečenici zaboravljaš da niti imamo nuklearnu tehnologiju, niti rudnike urana, pa kako ćemo onda biti energetski neovisni ?

Quote:
O vjetrenjacama ne zelim niti trositi rijeci u smislu energetske neovisnosti.
... pa i meni se čini da je malo prenategnuto oslanjati se 100% na vjetar, pogotovo u ovakvim uvjetima, ali postoje i drugi načini... Zemlja je jedna ogromna termodinamička mašina...
haram is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2011., 14:09   #89
Quote:
haram kaže: Pogledaj post
... pa i meni se čini da je malo prenategnuto oslanjati se 100% na vjetar, pogotovo u ovakvim uvjetima, ali postoje i drugi načini... Zemlja je jedna ogromna termodinamička mašina...
Na vjetar u okvirima države ne treba niti 20% se oslonjati, ali to ne znači da ne treba iskoristiti sve što priroda daje (vjetar, sunce, geotermalnu energiju), pa i naš vlastiti otpad. Što manje trošimo neobnovljive resurse, to više njih će ostati za naše potomstvo.
Begemotica is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2011., 14:14   #90
Quote:
Begemotica kaže: Pogledaj post
Na vjetar u okvirima države ne treba niti 20% se oslonjati, ali to ne znači da ne treba iskoristiti sve što priroda daje (vjetar, sunce, geotermalnu energiju), pa i naš vlastiti otpad. Što manje trošimo neobnovljive resurse, to više njih će ostati za naše potomstvo.
... apsolutno se slažem... a s vremenom ćemo biti i više u ravnoteži sa planetom (dok se sad trudimo biti u ravnoteži sa ekonomijom, tj.profitom)...
haram is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2011., 16:39   #91
Quote:
Begemotica kaže: Pogledaj post
Na vjetar u okvirima države ne treba niti 20% se oslonjati, ali to ne znači da ne treba iskoristiti sve što priroda daje (vjetar, sunce, geotermalnu energiju), pa i naš vlastiti otpad. Što manje trošimo neobnovljive resurse, to više njih će ostati za naše potomstvo.
Znas li koliko treba da jedan hotel isplati ulozeno u solarnu energiju?
40 godina,toliko. Hoteli danas koriste solarne celije samo za dogrijavanje tople potrosne vode i to eventualno jer se ne isplati.

Neko misli da je solarna energija besplatna. Naprotiv,vrlo je skupa.

Hrvatska nema nikakvu energetsku strategiju.
Nama ostaje ulaganje ili u TE koje su veliki zagadjivaci ili NE koje nam rjesavaju problem na duge staze.
Samo sto zeleni fundametalisti nece prihvatit ni jedne ni druge.

Dok se neobnovljivi resursi potrose covjecanstvo ce vec poceti kolonizaciju drugih planeta. Progres se ne moze zaustaviti. Cijena tog progresa je sto "ne zivimo u suzivotu s planetom" kako je Haram rekao.
Progres i taj nacin zivota su nespojivi,covjecanstvo se sigurno nece vracati nazad.

Quote:
haram kaže: Pogledaj post
... apsolutno se slažem... a s vremenom ćemo biti i više u ravnoteži sa planetom (dok se sad trudimo biti u ravnoteži sa ekonomijom, tj.profitom)...
S pocetkom industrijske revolucije prestao je i suzivot s planetom.
Toga vise nema niti ce ikad vise biti.

Zadnje uređivanje Begemotica : 16.05.2011. at 21:02.
Neustrasivi is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2011., 21:06   #92
Quote:
Neustrasivi kaže: Pogledaj post
Dok se neobnovljivi resursi potrose covjecanstvo ce vec poceti kolonizaciju drugih planeta.
Ja nisam toliko optimistična. U 70-tima sam mislila da početkom 21 stoljeća će već početi kolonizacija Marsa, a svemir oko Zemlji će biti krcat orbitalnim stanicima a vidi gdje smo sada. Nemamo ni bazu na Mjesecu.
Begemotica is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2011., 22:40   #93
Quote:
Begemotica kaže: Pogledaj post
Ja nisam toliko optimistična. U 70-tima sam mislila da početkom 21 stoljeća će već početi kolonizacija Marsa, a svemir oko Zemlji će biti krcat orbitalnim stanicima a vidi gdje smo sada. Nemamo ni bazu na Mjesecu.
postoji li baza na mjesecu, mi ne možemo znati
isto tako, ako potrošimo ove osnovne energente, nećemo se imati čime otisnuti u svemirsko prostranstvo. Energiju koju imamo trošimo bjesomučno i k tome nas uopće ne brine kako će nove generacije živjeti. Na koncu, možda ih oskudica nauči suprotnom od onog što je nas raskoš: racionalizaciji i zahvalnosti što je imaju.

Meni je i dalje neobično da se sunčeva energija (svjetlost i toplina) ne mogu bolje eksploatirati. Očito nismo upregli mozgove kako valja...
dtomas is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2011., 22:45   #94
Di je veća mogućnost za dobit više energije iz vjetroelektrana ili solarnih ćelija ?
__________________
GY - bolest
bugy_AB is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2011., 23:04   #95
Quote:
bugy_AB kaže: Pogledaj post
Di je veća mogućnost za dobit više energije iz vjetroelektrana ili solarnih ćelija ?
Kombinacija nekoliko obnovljivih izvora daje najbolje rezultate sunce,voda,vjetar i geotermalna energija
Ulaganje u samo jedan od tih nema neku računicu ali ja sam na svom primjeru dokazao da kombinacija sunca i vjetra ima veliki potencijal
BD-zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2011., 23:06   #96
Quote:
dtomas kaže: Pogledaj post
postoji li baza na mjesecu, mi ne možemo znati
isto tako, ako potrošimo ove osnovne energente, nećemo se imati čime otisnuti u svemirsko prostranstvo. Energiju koju imamo trošimo bjesomučno i k tome nas uopće ne brine kako će nove generacije živjeti. Na koncu, možda ih oskudica nauči suprotnom od onog što je nas raskoš: racionalizaciji i zahvalnosti što je imaju.

Meni je i dalje neobično da se sunčeva energija (svjetlost i toplina) ne mogu bolje eksploatirati. Očito nismo upregli mozgove kako valja...
Može se i postoje po svijetu različite izvedbe ali kod nas nema financijske a tako ni političke volje da se uloži u solarne elektrane
BD-zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2011., 14:33   #97
Quote:
Neustrasivi kaže: Pogledaj post
...
S pocetkom industrijske revolucije prestao je i suzivot s planetom.
Toga vise nema niti ce ikad vise biti.
Prva rečenica je nesumnjivo točna.
Druga rečenica ne smije biti točna, ako mislimo potrajati kao vrsta... tehnološki smo jako daleko da budemo nezavisni od ostatka biosfere (ako je to uopće izvedivo).
haram is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2011., 23:26   #98
Quote:
haram kaže: Pogledaj post
Prva rečenica je nesumnjivo točna.
Druga rečenica ne smije biti točna, ako mislimo potrajati kao vrsta... tehnološki smo jako daleko da budemo nezavisni od ostatka biosfere (ako je to uopće izvedivo).
Obzirom da smo i mi dio te iste biosfere, a ne možemo pobjeći od sebe, mislim da to ipak spada u zonu ne samo neizvedivog, nego i besmislenog. Znaš dobro o čemu pričam
__________________
Smisao je cirkularni labirint u umu onih koji ga traže: Radujmo se bez povoda. Slavimo bezdan, prepoznajmo emisare biločega, uzašle sanjare, lutalice po strasti. Uzađimo po tutnjavi pjesme, od Najvećeg Oka krhotina rasutih kroz prostranstvo ponora. Podajmo se opijumu razvrata duginih boja u tmini. Strmoglavljujem se i uzlazim.
Ra-Hoor-Khuit is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2011., 16:03   #99
solarne nanoantene

Evo još jedna zanimljivost : profesor-suradnik na odjelu kemijskog inžinjeringa Missouriouriuijiskog Univerziteta (), Patrick Pinhero, najavljuje novu vrstu solarnih panela dostupnih tržištu unutar pet godina...
Dosadašnji fotovoltaici imaju iskoristivost tek oko 20% sunčevog zračenja, dok njegovi imaju i preko 90%, jer koriste širi spektar (i dobar dio IC -znači toplinu), što ih čini upotrebljivim i nakon zalaska Sunca ili uz bilo kakve izvore prirodne ili otpadne industrijske topline... što je najbolje, takve "nanoantene" je moguće masovno proizvoditi u obliku jeftinih tankih savitljivih listova od plastike, primjenjivih na mnogim mjestima (kuće, automobili...)(nadajmo se da prije toga nećemo skuriti svu naftu koja nam treba za proizvodnju plastike)...

http://www.eurekalert.org/pub_releas...-nsp051611.php
http://en.wikipedia.org/wiki/Nantenna
http://www.inl.gov/technicalpublicat...ts/3992778.pdf
http://www.youtube.com/watch?v=qqRp3XsZeFg
http://www.youtube.com/watch?v=BFzGZxqN6eY
haram is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2011., 21:21   #100
Ako se odobri računica za proizvodnju tih panela uopče ako ja sad imam npr teoretski 20 panela i dovoljno mi je da održavam cijelu kuću onda bi to radio sa možda 5 panela
Mislim to je super vijest ali te tvornice bi bile na gubitku ili če taj panel biti skup kao ovih 20 zajedno
BD-zg is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:16.