Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija > Hrana i zdravlje

Hrana i zdravlje Posebni režimi prehrane

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.06.2008., 15:55   #1
Aspartam

Pa ja ću popizdit.

Odkad sam se obrazovala u pogledu aspartama i saznala što čini, gledam svaku deklaraciju svakog proizvoda i došla sam do zaključka gdje:

- na deklaraciji nije naveden aspartam, ali ni išta drugo odnosno, nepotpuna je,
- na deklaraciji je naveden aspartam.

Jel mi netko može navesti bilo kakav proizvod današnjice gdje ga nema, onak, ziher nema?

Čisto da vidim jel to postoji.
__________________
Well, I'm not going to sit around moping. I'm going to do what every woman does when they hit rock bottom.
I'm going to go out and meet some boys. And crush their hearts one by one.
Smart_bitch is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2008., 21:47   #2
Nije sija nego vrat

Ma sigurno da ima. Samo je onda sa sukralozom.
gob is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2008., 18:00   #3
u light proizvodima imaš aspartama.koliko znam tamo gdje piše da proizvod sadrži šećer tamo ni
nema aspartama.
CosmaShiva is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2008., 21:05   #4
Quote:
CosmaShiva kaže: Pogledaj post
u light proizvodima imaš aspartama.koliko znam tamo gdje piše da proizvod sadrži šećer tamo ni
nema aspartama.
Zašto bi u light proizvodima moralo biti aspartama? Ima li npr. u Podravcu light aspartama?
JPK is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2008., 21:13   #5
U Podravcu ne treba biti aspartam a niti u u bas svim light proizvodima nego samo u onima koji bi inace imali secer. Naravno da ako je proizvod light jer ima manje masnoce ne treba biti aspartam. Ali u vecini light sokova je aspartam. Ako nije sukraloza. Koja usput receno nije nista bolja niti za zdravlje niti za prirodu.
gob is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2008., 16:27   #6
Quote:
gob kaže: Pogledaj post
U Podravcu ne treba biti aspartam a niti u u bas svim light proizvodima nego samo u onima koji bi inace imali secer. Naravno da ako je proizvod light jer ima manje masnoce ne treba biti aspartam. Ali u vecini light sokova je aspartam. Ako nije sukraloza. Koja usput receno nije nista bolja niti za zdravlje niti za prirodu.
ma na to sam i mislila ako u proizvodu treba biti šećera zamijenjuju ga aspartamom kod light stvari,a taj light okus sokova,voćnih jogurata...mi je odvratan,nekako čudno u ustima ostane.
CosmaShiva is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2008., 20:04   #7
Pravo velis, ako pijem light Coca- colu jos satima iza se osjeti nekakav sladunjavi okus u ustima. Na nekom mjestu sam citala da aspartam na neki nacin razgradjuje serotonin i da to sprijecava reguliranje gladi ( ako sam tocno shvatila sta nije skroz sigurno), pa onaj koji jede i pije light zapravo jede nakon toga vise jer je puno gladniji nego sta bi bio bez takvog produkta.
gob is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2008., 02:27   #8
tic tac

razliciti koncentrati sirutke
Syzygy is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2008., 20:54   #9
Ja ga nigdje ne vidim. Možda zato što i ne gledam
Znam da sam samo od light voćnih jogurta odustala jer sam vidjela da ga imaju.
Maslina is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2008., 20:56   #10
ma sve živo sadrži te gadne zamjenske zaslađivaće...sve te orbit professional i ultrasuperlight gluposti...... oni imaju aspartam a mi imamo alergije....
Vilinska_oštrica is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2008., 15:12   #11
Quote:
Vilinska_oštrica kaže: Pogledaj post
ma sve živo sadrži te gadne zamjenske zaslađivaće...sve te orbit professional i ultrasuperlight gluposti...... oni imaju aspartam a mi imamo alergije....
ima ga u svim žvakama gdje nije šećer. Dakle i u običnom orbitu.

Od kad mi je stara umrla od tumora na mozgu, i ja sam totalno friknula na aspartam.
Inače, stara mi je dugo godina koristila Natren u kavi i obožavla je Coca-Colu light. Jeli to povezano ili nije, ne znam, ali činjenice su tu
__________________
Kad je baka ovo izrekla, strahovito jeknu cijela dubrava, prestadoše čari u šumi Striborovoj, jer je baki bila draža njezina nevolja, nego sva sreća ovog svijeta.
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2008., 10:57   #12
a što je sa saharinom, Na-ciklamatom i sl... jesu li i oni tako štetni... na Schneekope tekućem zaslađivaču piše čak i "sunnet"...wtf is that??
Amalie is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2008., 07:31   #13
Imam u rukama umjetni zaslađivač SUSSINA, piše sastojci: natrijev ciklamat, natrijev saharin, natrijev bikarbonat, mononarijev citrat.

E, sad, jel to znači da ga tu nema, ili čim ima tih ciklamata i saharina, onda je to to?

Znala sam da jesu štetni, ali baš toliko....zapela mi knedla u grlu..bacila kavu i skuhala sa šečerom.
__________________
Nemoj život shvaćati preozbiljno, ionako se nečeš živ izvući iz njega.
HiP is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2008., 11:53   #14
Quote:
Amalie kaže: Pogledaj post
a što je sa saharinom, Na-ciklamatom i sl... jesu li i oni tako štetni... na Schneekope tekućem zaslađivaču piše čak i "sunnet"...wtf is that??
http://en.wikipedia.org/wiki/Acesulfame_potassium (sunnet)

Uglavnom, čini se da je sve to skupa sranje i bolje uzimati prirodan šećer, ako baš hoćemo da nam je nešto slatko.
__________________
Kad je baka ovo izrekla, strahovito jeknu cijela dubrava, prestadoše čari u šumi Striborovoj, jer je baki bila draža njezina nevolja, nego sva sreća ovog svijeta.
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2008., 12:01   #15
I ja isto mislim da to ne treba jesti...
Ako neko ima problema s kilažom, ne bu sigurno smršavil zato kaj je šećer u kavi zamijenio tim smećem.
Truju nas gadovi i to je to.
ovchica is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2008., 16:48   #16
ja mislim da je fruktoza najbolji pomak... ipak ima manji GI od šećera...a i prirodna je...
Amalie is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2008., 00:25   #17
ehehe
samo je aspartam otrovan od umjetnih secer
imam dijabetes 3 godine i da je otrovan toliko aspartam ja bih se vec dosađivao u grobu
Berac is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2008., 12:13   #18
Bez uvrede, pazi na lezije u mozgu.

Evo bas citam da su engleski vodeci prehrambeni lanci Marks & Spencer i Asda nakon Sainsbury's- odlucili izbaciti aspartam, natrijev glutamat i azo boje iz 99% od svojih 4500 proizvoda nakon sta su procurili podaci iz neke britanske znanstvene studije o stetnosti tih tvari. S obzirom da je ovaj clanak objavljen lani valjda su to i proveli. Asda je ulozila u to 30 miliona funti, pa valjda nije zato sta ne vjeruju u tu studiju o stetnosti. Usput receno Asda je izbacila i trans-masnoce iz 9000 svojih proizvoda, a kako je s tim u Hrvatskoj?

2005 je Ramazzini institut iz Italije objavio rezultate istrazivanja o utjecaju malih kolicina aspartama na stakore. Prema toj studiji je signifikantno povecan rizik od leukemije i raka prsa ako se koristi aspartam.
Naravno, sve bi bilo prejednostavno kad ne bi postojale i studije koje tvrde suprotno. FDA u svojoj studiji o stetnosti aspartama tvrdi da aspartam nema nikakvog utjecaja na pojavu raka. Kriticari te studije opet vele da su ljudi praceni tokom 5 godina a da je to prekratko vrijeme da bi se izazvao rak.
Kakogod, Coca-cola u USA i Japanu vise ne koristi aspartam kao zasladjivac. Govori li to nesta?
Naravno, to ne znaci da svako ko koristi aspartam umre od raka.
Samo je veci rizik.
gob is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2008., 14:58   #19
Ovdje gdje živim, Velika Britanija i Irska, aspartam se ne koristi više toliko obćenito. Zapravo ga više i ne vidim toliko. Aspartam je izuzetno opasan za mozak ako ga se uzima svaki dan u Coca Coli,pićima kao kava itd. Dakle pospješuje rak i maligne tumore. Moj prijatelj u USA je operirao tumor na mozgu, a bio je izazvan aspartamom u Coca Coli koju je pio svaki dan. Natrijev glutamat ili glutaminat je izuzetno opasan za srce (ogromna koncentracija soli, opasno i za migrene), a vi ga imate skoro u svakome jelu u Hrvatskoj, pa i u tradicionalnome začinu, Vegeti. Do prije nekoga vremena sam govorio kako je u Hrvatskoj bolja hrana i namirnice, nažalost to danas više ne mogu reći, jer vi toliko uvozite, kao što se i u vaše tradicionalne proizvode stavljaju bojila, dodatci koji su u Europi skoro pa zabranjeni. Pogledajte samo ''Kraš'' -eve proizvode npr. toliko imaju trans-masnoća a to se u Europi više ne koristi u bombonima i skoro svim prehrambenim proizvodima, osim u onim najjeftinijim koje nitko više i ne kupuje i koje proizvode uviek gledam po policama (kako se ne kupuju po mjesec ili dva, te bivaju bačeni): ''Tesco''-a, ''Sainsbury's'' ili ''Asda''- e.
Waldteufel is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2008., 22:03   #20
Ja koristim samo Steviu. A liječnik mi je preporučio Natreen i sl. Nema šanse.
Problem je što ne možeš izbjeći te zaslađivače i skrivene šećere (i ja sam se krenula "obrazovat" u tom smjeru , pa sam odustala, jednostavno sam sve izbacila i prehranu vrlo pojednostavila-nikakvi sokovi, grickalice i sl.,...moram priznati da se puno bolje osjećam.
Zapravo, od kad sam smanjila šećer (koliko mogu, zasladim jabučnim sokom) sve mi je postalo ukusnije ...bogami ako ja nisam ex junki od šećera
__________________
ne spavamo
lala is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:04.