Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa > Na rubu znanosti

Na rubu znanosti Istraživanja bez granica

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.11.2011., 08:51   #1
"Planet" između Marsa i Jupitera?

Ovako ljudi, ja eto nikad nisam bio tip koji bi razmisljao o teorijama zavjera ili "zabranjenoj arheologiji" i slicnim stvarima, ali sam naravno osoba otvorenog uma... Pa sam tako davno čitao o (iskreno ne mogu se ni sjetiti imena tog hipotetickog planeta, mislim da je naziv "Faeton" tako nesto) koji je navodno bio izmedju Marsa i Jupitera, naravno prvi put kad sam citao o tome "odmahnuo sam rukom" ali onda onako razmisljajući svaki put kad bi bacio pogled na slike i karte našega sunčevog sustava, kao da sve upućuje onako laicko logički da je stvarno moguće da je taj planet postojao...

Primjerice, pomalo je "neuobicajena" praznina/razdaljina od Marsa i Jupitera, koja svojom prazninom bez planeta odskace od ostalih razdaljina medju ostalim planetima oko sunca u sunčevom sustavu, dobije se dojam da kad prođeš Mars da ulazis u drugio dio sustava razdjeljen tom prazninom bez planeta sve dok ne dođeš do Jupitera...

Pogledajte tu "prazninu" izmedju Marsa i Jupitera:



Te pogledajmo sto se to nalazi izmedju Marsa i Jupitera danas:



Jer "točku na i" glede ovakvog razmisljanja mi je jos ubacila i činjenica asteroidnog pojasa u našemu sustavu koji se nalazi pogodite gdje?

Na tome mjestu izmedju Marsa i Jupitera... nepregledno polje asteroida koje kao da prati tu "bivšu putanju" toga razorenog planeta (ako je postojao), evo slika:



Pa si nekako razmisljam onako, ponavljam laičko logički, zar stvarno ne bi bilo moguće da je taj planet stvarno postojao na mjestu gdje su ti asteoroidi danas, te da su ti asteoroidi ustvari djelovi/ostaci, "komadi" toga Planeta koji je uništen u nekoj velikoj kataklizmi prije mnogooo milijuna godina, jer zasto bi baš tu bili ti asteoroidi? zašto bi pratili putanju oko Sunca ovako raspoređeni u tako gustom pojasu asteroida ako ne da kao da oponasaju putanju i mjesto toga "zamisljenog" planeta koji je možda uništen davno te su od njega ostali upravo ti ostaci?

Isto tako, kad bi to bilo istina, onda bi se mogli zapitati kako je to utjecalo i na naš planet, te da li je utjecalo na sam razvoj života na ovome planetu te mnoga druga bezbrojna pitanja...

Ne znam mozda ja radim neku sad katastrofalnu gresku sto ovako razmisljam jer nisam astrofizicar niti slicno ali samo zakljucivam onako na temelju zdravog razuma, pa daj samo pogledajte mjesto tih asteroida i nacin na koji su postavljeni, zbrojite "2+2" pa se zapitajte, barem eto, ja se pitam o tome... vaša razmisljanja?

Zadnje uređivanje Dragon007 : 17.11.2011. at 09:54.
Dragon007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2011., 09:46   #2
Pročitaj ovo i ovo iako ova tema može komotno na Prirodne znanosti
Scythe is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2011., 09:47   #3
Quote:
Scythe kaže: Pogledaj post
Pročitaj ovo i ovo iako ova tema može komotno na Prirodne znanosti
Pa znam da može i na prirodne znanosti, dvoumio sam se ocu li ili necu je tamo staviti, ali eto, odlucih ovdje Pogledah to na linku sto si mi dao, pa sto ti oces da se ja prebacim sa filozofskog faksa na fiziku i astrofiziku nakon sto bi to sve upio? haha
Dragon007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2011., 10:32   #4
Treba proučiti tekst o formiranju asteroidnog pojasa i stvar će biti jasnija. Ova tema nema što raditi u NRZ jer je to jedno klasično pitanje iz astronomije.
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2011., 11:12   #5
Quote:
Astrobobo kaže: Pogledaj post
Treba proučiti tekst o formiranju asteroidnog pojasa i stvar će biti jasnija. Ova tema nema što raditi u NRZ jer je to jedno klasično pitanje iz astronomije.
Pitanje je što je tamo bilo, dali tamo išta ima i što je prouzročilo takvu kataklizmu i ako je bila kako su okolni planeti preživjeli???to je nekako više za rub!
SHOGO is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2011., 11:27   #6
Quote:
SHOGO kaže: Pogledaj post
Pitanje je što je tamo bilo, dali tamo išta ima i što je prouzročilo takvu kataklizmu i ako je bila kako su okolni planeti preživjeli???to je nekako više za rub!
Čak i da je tako bilo, to su normalne stvari koje se dešavaju prilikom formiranja planetarnih sustava. Sudaranje asteroida i planeta je astronomski mainstream. No kao što rekoh treba malo proučiti istraživanja u vezi nastanka asteroidnog pojasa jer trenutno važeća hipoteza da na tom mjestu nikada nije ni bilo planeta. Trenutna ukupna masa asteroidnog pojasa je tek 4% mase Mjeseca.
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2011., 11:45   #7
Quote:
Astrobobo kaže: Pogledaj post
Čak i da je tako bilo, to su normalne stvari koje se dešavaju prilikom formiranja planetarnih sustava. Sudaranje asteroida i planeta je astronomski mainstream. No kao što rekoh treba malo proučiti istraživanja u vezi nastanka asteroidnog pojasa jer trenutno važeća hipoteza da na tom mjestu nikada nije ni bilo planeta. Trenutna ukupna masa asteroidnog pojasa je tek 4% mase Mjeseca.
Čekaj malo, pa otkud bi se onda tu stvorili ti asteroidi? bez obzira sad na proucavanje toga u detalje, zasto bas tu? "eto desilo se"...

Kazes da je sada samo 4% mase mjeseca, ali dal racunas one asteroide koji su kroz zadnje milijune i milijune godina "ispali" iz te skupine te krećali u vanjski svemir a neki od njih i u same planete? te udarali i u mjesec, mars itd... A i u Zemlju vjerojatno u najdaljoj proslosti... onih "96%" koji su eventualno cinili masu tog cijelog Planeta, a vjerojatno i više od tih 96% uzevsi u obzir da je vjerojatno taj planet bio i veći, mnogo mnogo veći od jednog mjeseca. Uostalom, zar nije ovaj zadnji asteroid YU55 koji je prošišao odmah pokraj Zemlje prije nekoliko dana upravo iz tog asteroidnog pojasa? Pitam samo za njega, nisam siguran jel otamo.

Uostalom zar ne važi teorija da je nas mjesec bio dio zemlje jednom i da se Zemlja sudarila sa ogromnim svemirskim tijelom sto je prouzrocilo odlom Mjeseca te njegovo postpuno formiranje u ovakav oblik kakvi ima danas te kruzenje oko Zemlje? Možda je to povezano sa ovim planetom, otkud mozemo znat da nije...

Mnogo toga je ocito nerasvijetljeno oko nastanka naseg sustava a i planeta... Ovu temu sam stavio na ovaj pdf zato sto, ako je taj planet postojao, a meni bome sve govori da jest... onda je on povukao za sobom mnogo cinitelja u nasem sustavu od kojih bi cak za krajnost mogla biti i sama pojava života na Zemlji, ne moze se ni to iskljuciti te bezbroj drugih nagađanja...
Dragon007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2011., 12:03   #8
Zapravo, ovo je prava misterija: udaljenosti planeta od Sunca pokazuju (približno) pravilnost, i stvarno po tom pravilima fali jedan planet:

http://en.wikipedia.org/wiki/Titius%E2%80%93Bode_law
__________________
Nisam lingvist! • daj Pravu šapuMa sigurno!
Daniel.N is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2011., 12:05   #9
Quote:
SHOGO kaže: Pogledaj post
Pitanje je što je tamo bilo, dali tamo išta ima i što je prouzročilo takvu kataklizmu i ako je bila kako su okolni planeti preživjeli???to je nekako više za rub!
Istina, ali nisu se bas dobro proveli ti planeti makar su prezivjeli, i danas ogromni krateri po marsu (kao onaj najveci, ne znam mu ime), po mjesecu, Zemlji itd, svjedoce o burnoj proslosti sustava glede asteroida koji su udarali tad i tad... U krajnjoj liniji i ovo "odlomljivanje" mjeseca od Zemlje mozda ima veze sa ovim planetom, al to je moje nagađanje sad

Uglavnom sve u svemu, bilo je to jedno bas kataklizmaticno razdoblje koje mi danas ne mozemo ni zamislit.

Quote:
Daniel.N kaže: Pogledaj post
Zapravo, ovo je prava misterija: udaljenosti planeta od Sunca pokazuju (približno) pravilnost, i stvarno po tom pravilima fali jedan planet:

http://en.wikipedia.org/wiki/Titius%E2%80%93Bode_law
Prava pravcata misterija slazem se... Oduvijek me ovo intrigiralo i eto odlucih otvorit temu tu.

Zadnje uređivanje Dragon007 : 17.11.2011. at 12:11.
Dragon007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2011., 12:17   #10
Quote:
Astrobobo kaže: Pogledaj post
Treba proučiti tekst o formiranju asteroidnog pojasa i stvar će biti jasnija. Ova tema nema što raditi u NRZ jer je to jedno klasično pitanje iz astronomije.
Slažem se, ali sam pročitao da je Jupiter izbacio neku planetu oblak? Kako je to mouće?
bjdarko is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2011., 12:30   #11
Quote:
Dragon007 kaže: Pogledaj post
Čekaj malo, pa otkud bi se onda tu stvorili ti asteroidi? bez obzira sad na proucavanje toga u detalje, zasto bas tu? "eto desilo se"...
Nisu se stvorili nego su ostali nakon formiranja Sunčevog sustava. Planeti su nastali spajanjem manjih objekata u veće - planetezimale i na kraju planete. Jupiterova gravitacija spriječila je formiranje većeg planeta u tom području. Planetezimali su ulazili u rezonance sa Jupiterom te se međusobno sudarali i uništavali umjesto da formiraju planetarni objekt.

Quote:
Kazes da je sada samo 4% mase mjeseca, ali dal racunas one asteroide koji su kroz zadnje milijune i milijune godina "ispali" iz te skupine te krećali u vanjski svemir a neki od njih i u same planete?
Pogledaj gornje objašnjenje i preporučam da pročitaš i tekst o formiranju Sunčevog sustava. Tamo je topuno bolje i opširnije objašnjeno nego što bi ja to mogao sada opisati. Ukratko, prilikom stvaranja Sunčevog sustava došlo je do rađanja mnogih planetezimala. Neki od njih su izbačeni iz sustava, neki su se međusobno sudarali i stvarali veće planete (formiranje Zemlje i Mjeseca). Osim toga, plinoviti planeti su migrirali, a Neptun i Uran najvjerojatnije zamijenili mjesta. Nove simulacije pokazale su da postoji velika vjerojatnost da je u Sunčevom sustavu bio i peti plinoviti div koji je izbačen u međuzvjezdani prostor. No taj planet nema veze sa asteroidnim pojasom. Asteroidni pojas su jednostavno ostaci materijala koji se nisu uspjeli apsorbirati ili stvoriti planete.

Quote:
Ovu temu sam stavio na ovaj pdf zato sto, ako je taj planet postojao, a meni bome sve govori da jest...
Pozivam te još jednom da proučiš tekstove i dosadašnja saznanja o nastanku Sunčevog sustava pa da tek onda izvlačiš zaključke.

Quote:
onda je on povukao za sobom mnogo cinitelja u nasem sustavu od kojih bi cak za krajnost mogla biti i sama pojava života na Zemlji, ne moze se ni to iskljuciti te bezbroj drugih nagađanja...
To još uvijek spada u mainstream astronomiju - nastanak i evolucija planetarnih sistema nije ništa mistično niti s "one strane" znanosti - pa čak niti na rubu.
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2011., 12:34   #12
Quote:
Astrobobo kaže: Pogledaj post

To još uvijek spada u mainstream astronomiju - nastanak i evolucija planetarnih sistema nije ništa mistično niti s "one strane" znanosti - pa čak niti na rubu.
Iskreno ja i nisam cesto niti na ovom pdf-u niti na prirodnim znanostima, uglavnom na povijest il politika Ali nekako mi je cijeli taj misterij oko ovog planeta vise spadao ovdje jer ako se ne varam (morat cu to istrazit opet), mislim da se ovaj planet spominjao jos kod starih Grka u nekakvim nagađanjima, pa sve to skupa nekako tvori jedan misterij i vuce druge
Dragon007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2011., 12:40   #13
Quote:
Dragon007 kaže: Pogledaj post
Iskreno ja i nisam cesto niti na ovom pdf-u niti na prirodnim znanostima, uglavnom na povijest il politika Ali nekako mi je cijeli taj misterij oko ovog planeta vise spadao ovdje
Nema misterija oko tog planeta jer taj planet nije ni postojao. No opet ponavljam, čak i da je postojao to još uvijek spada u "običnu" astronomiju. Ako nešto ne znamo ili postoje neke nedoumice to ne spada automatski u alternativnu tematiku.

U astronomiji postoji još mnogo nepoznanica i stvari koje tek treba otkriti. Zato je astronomija zanimljiva, no te teme nisu nimalo nadnaravne.
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2011., 12:46   #14
Quote:
Astrobobo kaže: Pogledaj post
Nema misterija oko tog planeta jer taj planet nije ni postojao. No opet ponavljam, čak i da je postojao to još uvijek spada u "običnu" astronomiju. Ako nešto ne znamo ili postoje neke nedoumice to ne spada automatski u alternativnu tematiku.

U astronomiji postoji još mnogo nepoznanica i stvari koje tek treba otkriti. Zato je astronomija zanimljiva, no te teme nisu nimalo nadnaravne.
Ali opet po toj logici onda nisu ni Alieni u NLO-ima "oko Zemlje" nadnaravni jer ih tek trebamo otkriti Ma, bilo kako bilo, pustimo ostale korisnike da kazu nesto o svemu ovome i svoja razmisljanja.
Dragon007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2011., 13:54   #15
Quote:
Dragon007 kaže: Pogledaj post
Ali opet po toj logici onda nisu ni Alieni u NLO-ima "oko Zemlje" nadnaravni jer ih tek trebamo otkriti
To nije ta vrsta logike. U formiranju planetarnih sustava normalno je da dolazi do sudara objekata ili njihovog izbacivanja iz sustava.
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2011., 14:49   #16
Quote:
Astrobobo kaže: Pogledaj post
To još uvijek spada u mainstream astronomiju - nastanak i evolucija planetarnih sistema nije ništa mistično niti s "one strane" znanosti - pa čak niti na rubu.
Za one koje još ne znaju - na PZ imaju novi ppdf - Astronomija i astrofizika

Begemotica is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2011., 14:51   #17
Quote:
Begemotica kaže: Pogledaj post
Za one koje još ne znaju - na PZ imaju novi ppdf - Astronomija i astrofizika

Primjećujem da se još ne ispisuje na naslovnici
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2011., 22:20   #18
Ja mislim da nije bio, jer kad bi doslo do bilokakvog razaranja planeta poremetila bi se ravnoteza, odnosi...ali i ta sila koja bi bila toliko jaka da unisti planet, ostetila bi i susjede planete, ili bi poremetila njihovu putanju, pa bi nastao kaos u cijelom sustavu. Mislim da dogadjaj unistenja nekog planeta nebi mogao proci na tako niskoj razini, vec bi utjecao na cijeli sustav...
mustang_925 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2011., 22:38   #19
Quote:
mustang_925 kaže: Pogledaj post
Ja mislim da nije bio, jer kad bi doslo do bilokakvog razaranja planeta poremetila bi se ravnoteza, odnosi...ali i ta sila koja bi bila toliko jaka da unisti planet, ostetila bi i susjede planete, ili bi poremetila njihovu putanju, pa bi nastao kaos u cijelom sustavu. Mislim da dogadjaj unistenja nekog planeta nebi mogao proci na tako niskoj razini, vec bi utjecao na cijeli sustav...
Pa pod uvjetom da je postojao, naravno da je utjecalo na ostale planete u sustavu, ti to sad gledas sa gledista danasnjeg sustava, kad imamo život na Zemlji, kad je Mars takav kakav je, Venera takva i takva itd... ali, sto ako je to sve posljedica takvog nečeg, treba i tako ja mislim postaviti stvari, ne mozemo biti sigurni glede ovog.

Uostalom sam planet Neptun se "okrenuo naopako" zbog udarca sa nekim ogromnim svemirskim tjelom, tako da sada on rotira oko sunca u svome izokrenutom položaju.
Dragon007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2011., 05:54   #20
Quote:
Dragon007 kaže: Pogledaj post
Uostalom sam planet Neptun se "okrenuo naopako" zbog udarca sa nekim ogromnim svemirskim tjelom, tako da sada on rotira oko sunca u svome izokrenutom položaju.
To je Uran i ne mora biti da je zbog udarca. Kao što rekoh, trenutno važeća hipoteza je da su Uran i Neptun zamijenili mjesta.
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:18.