Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.01.2017., 09:22   #121
Quote:
Buka kaže: Pogledaj post
Crna gora ima vec deset godina euro, pa?
Kosovo isto
__________________
Confluence of sounds
manchild is offline  
Old 13.01.2017., 16:46   #122
Quote:
#kocar# kaže: Pogledaj post
Kad bi jedinstvena valuta davalo toliko prednosti,koliko tvrde naši "stručnjaci" iz HNB i eurofili, zašto se onda ne uvede unitarna svjetska valuta, nego svaka zemlja ima svoju valutu i malo tko je se želi odreči.
Kad bi se uvođenjem eura smanjio valutni rizik i pale bankarske kamate, onda bi to jedinstvenom svjetskom valutom bilo najviše izraženo i u cijelom svijetu u svim zemljama bile kamate na kredite kao u najrazvijeijim zemljama .
No vidi čuda, tečajevi služe velikim gospodarstvima kao pomoć da gospodarstvo ostane konkurentno, ne gube se radna mjesta a centralne banke štamapaju koliko je novca potrebno da bi održale niske kamte a njihovi proizvodi bili konkurentni u odnosu na proizvode drugih zemalja.

Prodaju nam demagogiju i kad im se postavi konkretno pitanje, naši HNB -ovci odmah potegnu Milku Planinc i nekontrolirano štampanje i inflaciju iz Juge.
Kad je to toliko štetno zašto ECB svaki mjesec štampa 80 milijardi eura a FED tko zna koliko.

p.s.

pa sasvim je normalno i najrazumnije da se najprije ukine valutna klauzula, krediti konvertiraju prema važećem tečaju u kune i tek onda ide u puzajuću devalvaciju. A ne ići u devalvaciju i da nam se ponovi slučaj Franak.
No taj scenario nitko ne poteže i o njemu se šuti jer bi se kreditno zaduženi prestali bojati i postali zagovornici ukidanja valutne kaluzule i kredita u njima.

Ajmo vidjeti malo moju situaciju, kakve ja recimo imam koristi od kune, jer ja sam običan čovjek u odnosu na vas neke koji imate obrte, pa ću se tako i postaviti.

Odem u inozemstvo kao turist ili kupac, prođem skuplje nego ovdje, jer je kuna slabija od eura, dok netko, tko ima plaću u eurima prolazi jeftinije od mene.

Kupujem uvoznu robu u dućanima, koja se dobavlja u eurima, a ja plaćam u kunama. Dakle opet prolazim skuplje, za razliku od nekoga tko dođe ovdje i plati u eurima, jer trgovac kod nas stavlja i svoju maržu.

Kao turist na moru, prolazim skuplje od stranca, kojemu su cijene na našem jadranu bagatela, a meni skupo sve "da si pucaš u glavu".

Zbog slabije kune marže su nam veće od onih u EU, što znači da je meni opet sve skuplje od stranca, koji dođe u šoping kod nas i plati robu u eurima.

Dijaspora, kada se vrati u Hrvatsku, ima penzije u eurima, s kojima bi u inozemstvu kopali po kontejnerima, ali kod nas žive ko bubreg u loju, jer 1000 eura penzije mjesečno ti je oko 7500 kuna kod nas, što je rang jedne malo bolje prosječne plaće u Hrvatskoj.


Dakle, zahvaljujući slabijoj kuni, stranci su u našoj državi privilegirana skupina koja prolazi znatno jeftinije od nas. Ja sam, zahvaljujući pohlepi pojedinaca građanin drugog reda u vlastitoj državi i to po svim parametrima. Stranci su kod nas bolji potrošači od Hrvata, pa se sve podređuje turizmu, kako bi se u kratkom roku namlatile pare od stranaca, a vi Hrvati moji životarite, tko vas jebe, nevažni ste u svemu.

Postoji li onda jedan dobar razlog da nam kuna ostane glavna valuta? Druga bi bila priča da smo kao Britanci s jakom funtom, onda bi ovo imalo smisla, ali s obzirom na to da se ovdje radi o ekipi koja voli cigansko-balkanski mentalitet zvan zajebi druge i dobro zaradi, s kunom ne vidim nikakvu budućnost.
klokanovac is offline  
Old 14.01.2017., 10:48   #123
Quote:
klokanovac kaže: Pogledaj post
Ajmo vidjeti malo moju situaciju,
....
Odem u inozemstvo kao turist ili kupac, prođem skuplje nego ovdje, jer je kuna slabija od eura
...

Kupujem uvoznu robu u dućanima, koja se dobavlja u eurima, a ja plaćam u kunama. Dakle opet prolazim skuplje,
...
Kao turist na moru, prolazim skuplje od stranca, kojemu su cijene na našem jadranu bagatela,
...
To što ti vidiš, nitko racionalan ne vidi tako.
Ti si zamišljaš - kad uvedemo euro, imat ćeš plaće i penzije u eurima, ali u iznosu nekih europskih (njemačkih) plaća?

Normalno možeš zamijeniti kunu u euro po relativno stabilnom tečaju, a u mjenjačnici veći iznos zamijeniš uz proviziju od možda 0,3 %.


Quote:
Zbog slabije kune marže su nam veće od onih u EU, što znači da je meni opet sve skuplje od stranca, koji dođe u šoping kod nas i plati robu u eurima.
Marže su nam velike jer imamo skupu državu.
Ali kad god se pokrene rasprava o rasterećenju gospodarstva (čitaj - rezanju proračuna) onda se svi dignu na noge.
Koliko je povećanje plaća državnim i javnim službenicima diglo marže i cijene?
Koliko je ekološko zbrinjavanje otpada diglo marže?
Koliko je struja iz "ekoloških izvora" digla marže i druge troškove?
Itd, itd...
O tome ne razmišljaš?
thortwins is offline  
Old 14.01.2017., 13:47   #124
Quote:
#kocar# kaže: Pogledaj post
Kad bi jedinstvena valuta davalo toliko prednosti,koliko tvrde naši "stručnjaci" iz HNB i eurofili, zašto se onda ne uvede unitarna svjetska valuta, nego svaka zemlja ima svoju valutu i malo tko je se želi odreči.
Zato što je iznimno teško nagovoriti svjetske sile s golemim deviznim rezervama i golemim izvozom da pristanu na zajedničko regulatorno tijelo. Probaj zamisliti SAD, Kinu i Rusiju kako prepuštaju kontrolu nad valutom nekom neimenovanm dužnosniku UNa...

No to ne znači da svijet ne bi bio bolje mjesto s jednom valutom - svakako bi. Dapače, ti danas zapravo i imaš takav princip u međunarodnoj trgovini. SAD plaća i prima samo i isključivo dolare u vanjskoj trgovini, pa su američki dolari jedina valuta trgovine s NAFTAom i Kinom. Naftom se također trguje samo u dolarima. U EU je euro standardna valuta plaćanja, kao i u trgovini EU s Kinom, dok Rusi šaltaju između dolara i eura, ovisno o prilici.

Jedinstvena valuta je ujedno i jedinstveni i realni izraz vrijednosti nekog proizvoda ili usluge bez fiktivnih gubitaka u tečaju. Trgovina je samim time sigurnija, brža i jeftinija.



Ti i dalje nisi sposoban razumijeti da ne vrijede ista pravila za velike i male. Kad Amer printa dolar, tom novčanicom možeš u bilo kojem kutku planete kupiti što god želiš i sigurno će ju primiti - zato jer iza nje stoji SAD i zato što svaka nepismena baba u Africi zna da taj komad papira s mrtvim predsjednikom ima neku vrijednost. Da im probaš uvaliti kunu, prvo bi pol sata umirali od smijeha, a onda te mlatnuli štapom jer kuna nema apsolutno nikakvu vrijednost, iza nje stoji mizerna hrvatska ekonomija koja nije ni fusnota u globalnoj ekonomiji.

SADu ne treba svjetska valuta jer ju u praksi zapravo već printaju. Hrvatskoj treba, jer kuna može sutra otići u krasni klinac jednom administrativnom odlukom nekog birokrata u nekoj svjetskoj financijskoj instituciji... Mi, sve i da proglasimo Narodnu Republiku Hrvatsku, izmislimo nuklearku i pitamo Kim Jong Una za savjete, ne možemo voditi samostalnu monetarnu politiku jer smo kao država ekonomski slabiji i manje utjecajni od nekih svjetskih banaka.
__________________
Anti-denialist - Success: 7 down
Pizvo is offline  
Old 14.01.2017., 16:38   #125
Joseph E. Stiglitz, američki nobelovac, ekonomist i profesor - Why 2017 Could See the Collapse of the Euro

ukratko, zanimljiv eksperiment koji nije uspio uz visoku cijenu za građane Europe i njihovu demokraciju.
Mariću žao mi je.
Nishizawa is offline  
Old 14.01.2017., 17:51   #126
Quote:
Nishizawa kaže: Pogledaj post
Joseph E. Stiglitz, američki nobelovac, ekonomist i profesor - Why 2017 Could See the Collapse of the Euro

ukratko, zanimljiv eksperiment koji nije uspio uz visoku cijenu za građane Europe i njihovu demokraciju.
Mariću žao mi je.

Mislim da si nešto jako krivo shvatio. Uzrok gotovo svih problema eurozone je upravo previše demokracije. Nemoguće je imati jednu valutu sa 17 fiskalnih politika...

A Amere pusti, oni predviđaju krah eura i EU doslovno svake godine od njihova nastanka.
__________________
Anti-denialist - Success: 7 down
Pizvo is offline  
Old 14.01.2017., 18:29   #127
Quote:
thortwins kaže: Pogledaj post
To što ti vidiš, nitko racionalan ne vidi tako.
Ti si zamišljaš - kad uvedemo euro, imat ćeš plaće i penzije u eurima, ali u iznosu nekih europskih (njemačkih) plaća?

Normalno možeš zamijeniti kunu u euro po relativno stabilnom tečaju, a u mjenjačnici veći iznos zamijeniš uz proviziju od možda 0,3 %.
Da, zašto ne? Plaće sportaša su već izražene u eurima, ne u kunama, pa ne vidim razlog zašto i mi ne bismo prešli na takav oblik plaćanja? Turizmu isto više odgovaraju euri od kuna, pa prema tome, što ja dobivam sa kunom kao potrošač, ako trgovac ne računa na mene, već na stranca, koji više plaća? Plaće bi nam se morale izjednačiti sa onima u EU na neki način. Barem približno, ali sigurno bismo dobili kvalitetniji oblik gospodarstva, u odnosu na ovo sada i konkurentnije marže, jer bismo s eurom dobili pogodnost jeftine kupovine u inozemstvu, ako naši ne bi smanjili cijene. To bi nas natjeralo i na brže reforme naplate poreza, možda i ukidanja PDV-a.



Quote:
Marže su nam velike jer imamo skupu državu.
Ali kad god se pokrene rasprava o rasterećenju gospodarstva (čitaj - rezanju proračuna) onda se svi dignu na noge.
Koliko je povećanje plaća državnim i javnim službenicima diglo marže i cijene?
Koliko je ekološko zbrinjavanje otpada diglo marže?
Koliko je struja iz "ekoloških izvora" digla marže i druge troškove?
Itd, itd...
O tome ne razmišljaš?
Naravno da razmišljam. A što misliš kome odgovara ova slaba valuta, ako ne lopovima i izrabljivačima? Tko najviše daje podršku slabijoj kuni, ako ne pokvarenjaci, profiteri i zaštitnici korupcije? Na siromašnim građanima takvi mlate ogromnu lovu, dok mi ostali iseljavamo odavde i vucaramo se ko cigani po Europi.
klokanovac is offline  
Old 14.01.2017., 18:47   #128
Znam ja što vas rajca. Nećemo više biti jeftina destinacija, što znači da i vama pada zarada u eurima, francima i dolarima. Jebi ga, jednom kada prijeđemo na euro, vi ćete morati spustiti cijene, jer ćete imati konkurenciju u Italiji, Sloveniji i Austriji. Neće ni stranci više dolaziti k vama trošiti novce, ako zaključe da ste preskupi.
klokanovac is offline  
Old 14.01.2017., 18:50   #129
Quote:
Pizvo kaže: Pogledaj post
Mislim da si nešto jako krivo shvatio. Uzrok gotovo svih problema eurozone je upravo previše demokracije. Nemoguće je imati jednu valutu sa 17 fiskalnih politika...

A Amere pusti, oni predviđaju krah eura i EU doslovno svake godine od njihova nastanka.
Dolar je već trebao odavno krahirati, prema tome, što se čeka? Ah da, privilegiran status, a mi ostali nek jedemo govna. Je kak da ne?
klokanovac is offline  
Old 14.01.2017., 19:33   #130
Quote:
klokanovac kaže: Pogledaj post
Znam ja što vas rajca. Nećemo više biti jeftina destinacija, što znači da i vama pada zarada u eurima, francima i dolarima. Jebi ga, jednom kada prijeđemo na euro, vi ćete morati spustiti cijene, jer ćete imati konkurenciju u Italiji, Sloveniji i Austriji. Neće ni stranci više dolaziti k vama trošiti novce, ako zaključe da ste preskupi.
O cemu ti? Pa vec sada smo jeftiniji od Italije, Austrije i ostalih? Meni ka iznajmljivacu je bolje da je euro nacionalna valuta. Kakva ti je logika da ce nam smetat? Pa sad je gore, za jedan euro dobijem 7.5kn a trebao bi min 10 pa cak 12.
__________________
Jsi2i2828eudhxbdbjsjwjwnwn2b2bjwiwiwj
Gilmour is offline  
Old 14.01.2017., 20:03   #131
Quote:
Gilmour kaže: Pogledaj post
O cemu ti? Pa vec sada smo jeftiniji od Italije, Austrije i ostalih? Meni ka iznajmljivacu je bolje da je euro nacionalna valuta. Kakva ti je logika da ce nam smetat? Pa sad je gore, za jedan euro dobijem 7.5kn a trebao bi min 10 pa cak 12.
Ruku na srce, euro kod naših ugostitelja ne vrijedi 7.5, vec 7 eura, ukoliko nemaš pri ruci kune za platiti račun. Skupi se poprilična svota ma toj razlici tokom sezone
Mr. NiceGuy is offline  
Old 14.01.2017., 20:30   #132
Quote:
Mr. NiceGuy kaže: Pogledaj post
Ruku na srce, euro kod naših ugostitelja ne vrijedi 7.5, vec 7 eura, ukoliko nemaš pri ruci kune za platiti račun. Skupi se poprilična svota ma toj razlici tokom sezone
Postoje mjenjačnice pa mjenjaj, a nije da branim ugostitelje koji udaraju jebačku maržu na tečajne razlike.
__________________
Jsi2i2828eudhxbdbjsjwjwnwn2b2bjwiwiwj
Gilmour is offline  
Old 14.01.2017., 21:55   #133
Ravnateljica Ekonomskog instituta objasnjava zasto je sasvim realna situacija da RH nikada nece moci uvesti euro:
"Bojim se da, s obzirom na javni dug, mi na euro ne možemo uopće računati. Upravo je to najveći problem našeg proračuna", kazala je. Na potpitanje o na koje je vremensko razdoblje mislila, Vizek odvraća rezolutno:

"Na nikad. Ako imate javni dug od 85 posto BDP-a, a potreban vam je javni dug od 60 posto kako biste uveli euro, a ne vjerujem da će vam Europska komisija popuštati na način kako je popuštala drugim zemljama periferije... One su ušle u eurozonu i posljedicama toga i dan danas svjedočimo. S obzirom na naš raskorak, morali bismo uštedjeti 25 posto BDP-a i otplatiti tekučeg javnog duga kako bismo bili sposobni uvesti euro. Da bismo to napravili, morali bismo ostvarivati kumulativne suficite proračuna u iznosu od 25 posto BDP-a u sljedećem razdoblju da bismo došli u tu situaciju. S obzirom da smo zemlja koja u 25 godina ni jednom nije uspjela zabilježiti bilo kakav suficit državnog proračuna, onda mislim da vam to najbolje govori o našem uvođenju eura. Formalno, to je vrlo, vrlo teško i neizvjesno", kazala je Vizek.


vizek-hrvatska-u-eurozonu-nece-uci-nikada
kuroishijin is offline  
Old 14.01.2017., 22:31   #134
Quote:
Gilmour kaže: Pogledaj post
O cemu ti? Pa vec sada smo jeftiniji od Italije, Austrije i ostalih? Meni ka iznajmljivacu je bolje da je euro nacionalna valuta. Kakva ti je logika da ce nam smetat? Pa sad je gore, za jedan euro dobijem 7.5kn a trebao bi min 10 pa cak 12.
Tebi kao iznajmljivaču se nece nista promijenit, eventualno ce ti poskupit uvozna roba, a pojeftinit radnici ako ih imas. Generalno kao izvoznik ces biti u plusu.
IvekZagreb is offline  
Old 15.01.2017., 17:25   #135
Quote:
Gilmour kaže: Pogledaj post
O cemu ti? Pa vec sada smo jeftiniji od Italije, Austrije i ostalih? Meni ka iznajmljivacu je bolje da je euro nacionalna valuta. Kakva ti je logika da ce nam smetat? Pa sad je gore, za jedan euro dobijem 7.5kn a trebao bi min 10 pa cak 12.
Do sada ste obračunavali cijene u kunama i pretvarali ih u eure, pa ste strancima bili jeftiniji, dok ste nama nabijali cijene u nebo. Zna se koliko je kava od 20 kuna skuplja nama, a koliko strancima koji ju plaćaju u eurima. Poreze isto plaćate u kunama, što vas vjerojatno dođe jeftinije u odnosu na zaradu koju brojite u eurima.

Naravno da će biti drukčije. Zaboravljaš da je euro jača valuta od kune i jednom kada prijeđemo na euro, obračunavanje u kunama možeš slobodno zaboraviti, jer ti cijeli sustav prelazi na euro uključujući zaposlenike, nabave koje plaćaš i poreze. Zaposlenicima ćeš isto morati obračunati plaće u eurima, jer ti za 600 eura više nitko neće htjeti raditi. Tvoje cijene će isto morati biti prilagođene tržištu EU-a. Više nećeš biti nama skuplji a drugima jeftiniji. Napokon ćemo biti ravnopravni sa svima, jer smo do sada bili građani drugog reda u odnosu na strance, zbog kojih vam je lova tekla u potocima. Sada ćete se i nama morati prilagoditi, jer ćemo isto, kao i stranci postati dio tržišta eurozone, sa istom valutom.
klokanovac is offline  
Old 15.01.2017., 17:36   #136
Quote:
IvekZagreb kaže: Pogledaj post
Tebi kao iznajmljivaču se nece nista promijenit, eventualno ce ti poskupit uvozna roba, a pojeftinit radnici ako ih imas. Generalno kao izvoznik ces biti u plusu.
I radnicima moraš obračunati plaće u eurima. Morat ćeš biti konkurentniji zbog drugih zemalja koje imaju istu valutu, u suprotnom će te tržište zaobilaziti. I nemoj očekivati da ćeš s uvozom radnika iz Bosne nešto dobiti u odnosu na nas, jer postoje zemlje koje nude bolje uvjete strancima od naše države. U oba slučaja morat ćete mijenjati poslovni sistem i prilagođavati ga svima, a ne samo nekima, kao što to sada radite.
klokanovac is offline  
Old 15.01.2017., 17:41   #137
Quote:
klokanovac kaže: Pogledaj post
Do sada ste obračunavali cijene u kunama i pretvarali ih u eure, pa ste strancima bili jeftiniji, dok ste nama nabijali cijene u nebo. Zna se koliko je kava od 20 kuna skuplja nama, a koliko strancima koji ju plaćaju u eurima. Poreze isto plaćate u kunama, što vas vjerojatno dođe jeftinije u odnosu na zaradu koju brojite u eurima.

Naravno da će biti drukčije. Zaboravljaš da je euro jača valuta od kune i jednom kada prijeđemo na euro, obračunavanje u kunama možeš slobodno zaboraviti, jer ti cijeli sustav prelazi na euro uključujući zaposlenike, nabave koje plaćaš i poreze. Zaposlenicima ćeš isto morati obračunati plaće u eurima, jer ti za 600 eura više nitko neće htjeti raditi. Tvoje cijene će isto morati biti prilagođene tržištu EU-a. Više nećeš biti nama skuplji a drugima jeftiniji. Napokon ćemo biti ravnopravni sa svima, jer smo do sada bili građani drugog reda u odnosu na strance, zbog kojih vam je lova tekla u potocima. Sada ćete se i nama morati prilagoditi, jer ćemo isto, kao i stranci postati dio tržišta eurozone, sa istom valutom.
Ja san posloprimac a ne poslodavac. Radin u hotelu a doma iznajmljivam apartman. Cijena mog apartmana ce ostat ista kao i prije, 100ojero. Nece se tu nista mijenjat jer mi gosti nazalost nisu Hrvati nego Njemci, Talijani, Britanci i Skandinavci.
__________________
Jsi2i2828eudhxbdbjsjwjwnwn2b2bjwiwiwj
Gilmour is offline  
Old 15.01.2017., 17:44   #138
Quote:
Gilmour kaže: Pogledaj post
Postoje mjenjačnice pa mjenjaj, a nije da branim ugostitelje koji udaraju jebačku maržu na tečajne razlike.
Je je, nek ja kune mijenjam u eure. Kao da je to isto kad netko ima plaću u eurima ili kunama, pa će mu, eto, doći na isto, samo mora otići u mijenjačnicu.
klokanovac is offline  
Old 15.01.2017., 17:49   #139
Quote:
klokanovac kaže: Pogledaj post
Je je, nek ja kune mijenjam u eure. Kao da je to isto kad netko ima plaću u eurima ili kunama, pa će mu, eto, doći na isto, samo mora otići u mijenjačnicu.
Oprosti ja tebe nisam razumio. Ja sam mislio da si htio platit nesto u hrvatskoj u eurima pa si se zalio da ti prodavac/ugostitelj zaracunava nepovoljan tecaj. Na to sam rekao da odes u mijenjacnicu.
__________________
Jsi2i2828eudhxbdbjsjwjwnwn2b2bjwiwiwj
Gilmour is offline  
Old 15.01.2017., 17:51   #140
Quote:
Gilmour kaže: Pogledaj post
Ja san posloprimac a ne poslodavac. Radin u hotelu a doma iznajmljivam apartman. Cijena mog apartmana ce ostat ista kao i prije, 100ojero. Nece se tu nista mijenjat jer mi gosti nazalost nisu Hrvati nego Njemci, Talijani, Britanci i Skandinavci.
Ok, oprosti na dojmu. Preko glave mi je već ovih naših izrabljivača i lopuža. Cijene će se izjednačiti sa našima u tome je fora. Pitanje je hoće li ti cijena apartmana stvarno ostati ista, kada se i troškovi plaćanja prebace na euro. Lako je moguće da će cijene poskupiti, ali ne drastično, kao u kunama.
klokanovac is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:57.