Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Pogledaj rezultate ankete: Da li znate nekog tko je oboljeo od raka?
Imam slučaj u obitelji 12 24.00%
Poznajem osobu koja je oboljela 7 14.00%
Imam slučaj u obitelji i poznajem osobu koja je oboljela 28 56.00%
Za sada me ta pošast u potpunosti zaobišla 3 6.00%
Glasovatelji: 50. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.03.2007., 19:05   #1
Rak u Hrvata

Ova tema je vrlo aktualna u zadnje vrijeme i čini se da je problem u expanziji.
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2007., 19:26   #2
U mojoj obitelji su prije drugog svjetskog rata mahom svi (što se tiče nekakve bolesti) umirali od šarlaha. Nakon drugog svjetskog rata gotovo svi umirali ili umiru od raka (uz tek pokoju prirodnu smrt ili nesretan slučaj).
Toco1980 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2007., 19:28   #3
Nažalost
__________________
Stara narodna kaže: Nije majka klela sina što se kladio, nego što se vadio!
Al Rassan is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2007., 01:01   #4
Jedna oboljela ovdje uz napomenu da na odjelu u bolnici u kojoj radim u dvije godine nažalost dvije moje kolegice umrle od malignih bolesti
sarkom is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2007., 10:21   #5
Što mislite, što bi mogao biti glavni uzrok expanzije?
Rat (stres, projektili s osiromašen uranom koje su se sijale po Bosni, pa vjerojatno i kod nas, famozna paučina), loša hrana (gmo, općenito loša prehrana), genetika, Černobil (prokletstvo nakon 20 god.)...?
Da li netko zna kakvo je stanje u ostatku Europe tj. svijeta?
Kako je stanje u Bosni, Srbiji i ostatku bivše države?
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2007., 11:00   #6
Za raliku od nas primjera radi Slovenija ima jedinstveni nacionalni registar malignih oboljenja no nekej takvog koliko znam kod nas ne postoji.
Sada postavlja se jednostavno pitanje dali postoji progresija malignih bolest(sigurno da ) no očita je činjenica da se sada više ljudi zanima za problematiku kaj je svakako dobro no zanimanje jača i slabi u odnosu na potrebe medija koji idu s nekim poluinformacija i doziraju ih u vrijeme kada se njima čini to pogodno i kada se sve može začiniti s velikom dozom senzacionalizma.
Ako bi se išlo s statistikama smatram da bi topic otišao u krivom smjeru.

Idemo prvo razjasniti kakvo je stanje u Hrvatskoj i zbog čega je takvo a ako dođu na topik ljudi iz Ex Yuge dobro bi bilo da ako su upoznati iznesu svoja mišljenja i eventualno statističke podatke koji su po meni osobno irelevantni za ovaj topic.
sarkom is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2007., 11:02   #7
Quote:
Ivanicapeca kaže: Pogledaj post
Što mislite, što bi mogao biti glavni uzrok expanzije?
Rat (stres, projektili s osiromašen uranom koje su se sijale po Bosni, pa vjerojatno i kod nas, famozna paučina), loša hrana (gmo, općenito loša prehrana), genetika, Černobil (prokletstvo nakon 20 god.)...?
Da li netko zna kakvo je stanje u ostatku Europe tj. svijeta?
Kako je stanje u Bosni, Srbiji i ostatku bivše države?
Isto, na ŽALOST.
tartufa is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2007., 11:35   #8
Quote:
sarkom kaže: Pogledaj post
Za raliku od nas primjera radi Slovenija ima jedinstveni nacionalni registar malignih oboljenja no nekej takvog koliko znam kod nas ne postoji.Sada postavlja se jednostavno pitanje dali postoji progresija malignih bolest(sigurno da ) no očita je činjenica da se sada više ljudi zanima za problematiku kaj je svakako dobro no zanimanje jača i slabi u odnosu na potrebe medija koji idu s nekim poluinformacija i doziraju ih u vrijeme kada se njima čini to pogodno i kada se sve može začiniti s velikom dozom senzacionalizma.
Ako bi se išlo s statistikama smatram da bi topic otišao u krivom smjeru.

Idemo prvo razjasniti kakvo je stanje u Hrvatskoj i zbog čega je takvo a ako dođu na topik ljudi iz Ex Yuge dobro bi bilo da ako su upoznati iznesu svoja mišljenja i eventualno statističke podatke koji su po meni osobno irelevantni za ovaj topic.
http://www.hzjz.hr/rak_index.htm
tf1/4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2007., 11:53   #9
Quote:
Ivanicapeca kaže: Pogledaj post
Što mislite, što bi mogao biti glavni uzrok expanzije?
Rat (stres, projektili s osiromašen uranom koje su se sijale po Bosni, pa vjerojatno i kod nas, famozna paučina), loša hrana (gmo, općenito loša prehrana), genetika, Černobil (prokletstvo nakon 20 god.)...?
Da li netko zna kakvo je stanje u ostatku Europe tj. svijeta?
Kako je stanje u Bosni, Srbiji i ostatku bivše države?
Uzrok ove ekspanzije je Černobil (prokletstvo nakon 20 godina) kao što je nekada rekla poznata dr. Alica-zaboravih joj je prezime. I još više, pošto su Rusi zatajili eksploziju u Černobilu, a otkrio ju je neki Norvežanin-a osobno poznajem negdje 5-6 oboljelih, ako ne i više njih.
__________________
Od trnja pa do zvijezda
Azaleja is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2007., 12:01   #10
Najnoviji podaci
Novodijagnosticirani i umrli od raka u 2004. godini.

Zahvaljujem ti na linku nisam znala da to postoji u sklopu hrvatskog zavoda za javno zdravstvo
sarkom is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2007., 13:54   #11
Danas je takvo vrijeme da svatko zna nekoga tko ima rak.. U buducnosti cemo svi umirati od raka! To je, nazalost, cinjenica...
 
Odgovori s citatom
Old 04.03.2007., 19:04   #12
nazalost, dragi moji sugradani spadamo u sam vrh incidencije tumora i na taj nacin kako bi rekli nasi vrli politicari "i ti po(do)kazujemo da spadamo na Zapad".
Nimalo utjesno!!!
Razlozi su brojni (vidi pocetak ankete; Ivanicapeca) a vjerojatno i oni koje jos nismo uspjeli dokuciti. Naravno ovime se otvara siroko polje za filozofe i one koji smatraju da se radi o nekakvoj uroti!!!
Medutim, ono st mene osobno intrigira je cinjenica da u zemljama u razvoju je incidencija znatno manja pri cemu jedna od mnogoljudnijih zemalja poput Indije (koja BTW kroci u skupini sa srednje razvijenima) ima 3 i vise puta manju incidenciju tumora i kad se radi o razvijenim regijama unutar Indijskog potkontinenta (Delhi, Mumbai). Distribucija pojedinih tumora je poput one na zapadu!
Cresco is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2007., 20:21   #13
U mojoj porodici je bilo 5 slucajeva raka, iste vrste,po ovome sudeci mislim da prvo genetika igra ulogu,pa onda sve ostalo.Ali takodje smatram,da kad neko vec poznaje svoju genetiku moze da preduzme neku preventivu ,koliko toliko.Ishrana,(neki vitamini,zeleni caj,)valjda to moze da pobedi genetiku.

Zadnje uređivanje massa1 : 04.03.2007. at 20:51.
massa1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2007., 20:29   #14
kod mene u (blizoj) obitelji 3 slucaja, razlicite vrste.

tako da nisam glasala jer moja opcija glasi "imala sam slucaj u obitelji."
Crimson Petal is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2007., 22:04   #15
U koncentracionim logorima nije poznat nijedan slučaj smrti od bilo kojeg oblika raka,ne zato što su umirali na razne druge načine,nego što izgladnjelost nije dozvoljavala razvoj takvoga oblika bolesti,kod onih koji su preživjeli .Zato se ta bolest javila kod velike većine bivših logoraša kada su počeli jesti,i kad su u "normalnom"životu počeli nesvjesno reproducirati, rekapitulirati i proživljavati ono što su prošli ali ipak sada u nekoj opuštenijoj fazi života.Slično prolaze bivši vojnici,Ja sam jedan od njih.Kad sam išao na kemoterapije u grupi je bilo umirovljenih pilota dva aktivna policajca (krim inspektori)Nekoliko bivših ratnika i žene koje su prošle nekakve životne traume vezane uz rat.Mislim da glavnu ulogu igra nasljeđe,kakve smo gene dobili od svojih predaka,a od njih smo naslijedili i druge sklonosti (prema načinu prehrane i sl.).Pretpostavljam da se tu može dodati i ono što je ivanica nabrojala na početku.Ne vjerujem da su to ipak pravila.
lepina is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2007., 11:17   #16
tf1/4svaka čast za link. To već duže vrijeme tražim.
lilac is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2007., 11:55   #17
Quote:
tf1/4 kaže: Pogledaj post
Svakih koliko godina se ova baza podataka obnavlja? Tu su statistike iz 2004.
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2007., 11:59   #18
Tatina obitelj: on, dva njegova brata, sestra, baka. Mamina obitelj: baka. Plus dvije tete (nismo u krvnom srodstvu). Plus znanci i prijatelji.
__________________
Ne budi supak, nosi masku (u zatvorenom i u guzvi). Dezinficiraj ruke. I ne pizdekaj. (c) Lady Guga
Cats is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2007., 20:52   #19
Tata, ujak, stric, djed i baka. Jel to dovoljno???!!! Ili previše
winnerica is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2007., 20:52   #20
Quote:
Ivanicapeca kaže: Pogledaj post
Što mislite, što bi mogao biti glavni uzrok expanzije?
Rat (stres, projektili s osiromašen uranom koje su se sijale po Bosni, pa vjerojatno i kod nas, famozna paučina), loša hrana (gmo, općenito loša prehrana), genetika, Černobil (prokletstvo nakon 20 god.)...?
Da li netko zna kakvo je stanje u ostatku Europe tj. svijeta?
Kako je stanje u Bosni, Srbiji i ostatku bivše države?
Sve od toga, vjerojatno. I svuda u svijetu je povecan broj slucajeva. Ali ne zaboravite uzeti u obzir da brojevi rastu iz zbog sve uspjesnijih i sve ranijih nacina dijagnoze i lijecenja. Jer netko je prije 20, 50 godina samo umro, od srca, od mozdanog, starosti, a da nikad nije bio diagnosticiran rak koje se razvijao. Baka mog supruga je umrla od srca, imala je rak koji nije bio agresivan i nije bio uzrok slabosti srca pa je ipak i u toj statistici. Moj stari je u statistici 2 puta, jer njegova 2 raka, kazu, nisu metastaze nego svaki za sebe, u razmaku od nekoliko godina... I jos ima vremena fasovati treci...
__________________
One person's stubborn is another person's stupid.
njusa is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:29.