Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.09.2007., 14:38   #41
Quote:
ljiga kaže: Pogledaj post
Problem je što se situacija mjenja iz dana u dan. Danas se to čini nevjerojatno. Za pet godina, kada dođe do nekih promjena, dese se neki događaji i sl. možda bude vjerojatnije. Za 10 godina možda bude neizbježno.
ne vidim bas neki smisao u tome.

sto se tice oklopnih vozila, mislim da je pametno razvijati transportere bez posade.
__________________
nemoj misliti na torticu!
. .
Natch is offline  
Old 01.09.2007., 15:28   #42
Još jedna stvar, mislim da bi našim modelarima trebalo dat zadatak da naprave što jeftiniji UAV. Možda sa mogućnošću da se po potrebi može pretvoriti u laki teledirigirani projektil.


Quote:
Natch kaže: Pogledaj post
ne vidim bas neki smisao u tome.
Jednostavno, tko je 85 mislio da će biti rata? Tako nitko ni danas ne misli da bi moglo biti rata. Ali to ne znaći da neće.

Quote:
Natch kaže: Pogledaj post
sto se tice oklopnih vozila, mislim da je pametno razvijati transportere bez posade.
Misliš na teretne kamione? Na robotske transportere koji bi prevozili robotske vojnike?
Ili nešto treće?

PS zapravo trebalo bi nabaviti kojeg TALON-a, tek toliko da utjeruju strah u protivnika. I ne pokazat ih na vjestima, već ih držat u tajnosti i tu i tamo procuriti koju informaciju o njihovom postojanju tako da nitko nezna njihov točan broj. Mogao bi se pokazati dobrim za zasjede.
Ili napraviti nešto takvo svoje, kao što smo napravili Jelku 4.
__________________
_
Superjunak novog doba !
ljiga is offline  
Old 01.09.2007., 17:07   #43
zanimljiv link

Skrolajte do posta 264 na linku. Radi li se o dogovoru s nijemcima za korištenje slunja ili o...khm...nečemu drugome?
el Duderino is offline  
Old 01.09.2007., 19:43   #44
Quote:
Natch kaže: Pogledaj post
ne bih se slozila.
mislim da je hrvatskoj puno lakse kontrolirati stanje na istoku nego na jugu.
ne vjerujem da ce hrvatsku bilo tko napadati, jer je ipak lider u regiji, ali postoje potencijalno krizna podrucja koja su izvan njene kontrole, a koja su preblizu da nas se ne bi ticala.
Ta potencijonalno krizna podrucja su samo dio problema. O konvencionalnom ratu skoro da i nema govora, ali tu se kriju druge opasnosti.

Npr. sverc narkotika, oruzja i ljudi preko Jadrana, pogotovo nakon ulaska Hrvatske u EU. Mislim da Hrvatskoj nedostaje dosta opreme i kadra kako bi ovu zadacu mogla efikasno ispunjavati. Danas se moze, ali za 10tak godina ce to biti druga prica.

Sljedeci, potencijalno opasniji problem, je terorizam. S obzirom na veliku ulogu koju turizam igra u hrvatskoj ekonomiji, cak i manji teroristicki napadi i incidenti mogu strasno ugroziti imidz Hrvatske, te prihode od turizma. Ko bi potencijalno mogao stajati iza takvih djela ? Radikalne srpske struje, mozda i neki vehabija ispranog mozga, pa cak i obicni kriminalci, koji bi pokusali svoje prijetnje unovciti.

Tu su naravno i mirnodopske operacije, primjer je, nazalost, i jucerasnja tragedija. Helikopteri CZ za prijevoz nastradalih, oprema za borbu protiv pozara, transportna sredstva i sl. Ne treba zaboraviti ni ucesce u peacekeeping operacijama te potrebnu opremu za te zadace.

Quote:
jedno od njih je jug, odnosno podrucje crne gore i albanije.
to su naravno podrucja koja ce se kontrolirati na drugi nacin, a koji, vidjet cete uskoro.
Ekonomski, naravno. Ako vas Slovenci ne preduhitre.
...ska is offline  
Old 02.09.2007., 21:56   #45
Nije li glupo kupovati tudje tenkove kad mozes unaprijediti postojece, oklop, top, pa i municija koja je mozda najbitniji dio, jer neces cekati da te neko pogodi bez obzira sto znas da oklop moze izdrzati. Borba tenk vs tenk je ionako rijetkost kad imas bar solidnu avijaciju.

Vise se isplati ulagati u dobre avione koji bi se mogli upgradeati s vremena na vrijeme i cije odrzavanje nije skupo.

Nego interesuje me jeli Hrvatska sposobna napraviti vlastite transportere i laka borbena vozila? Mozda cak i neke oklopljene terence? Sta nebi bilo bolje uloziti u tvornicu nego dati Fincima lovu za nesto sto bi se moglo i bolje napraviti kroz par godina pa mozda cak i nekome prodati. Bar mi se ovako cini da razvoj lake 'konjice' nije tako skup.
Il Bestione is offline  
Old 02.09.2007., 22:59   #46
Quote:
Il Bestione kaže: Pogledaj post
Nego interesuje me jeli Hrvatska sposobna napraviti vlastite transportere i laka borbena vozila? Mozda cak i neke oklopljene terence? Sta nebi bilo bolje uloziti u tvornicu nego dati Fincima lovu za nesto sto bi se moglo i bolje napraviti kroz par godina pa mozda cak i nekome prodati. Bar mi se ovako cini da razvoj lake 'konjice' nije tako skup.
Negdje sam pročitao da navodno nisu mogli prijenos rješiti.
__________________
_
Superjunak novog doba !
ljiga is offline  
Old 03.09.2007., 14:09   #47
Quote:
Vojnik mora imati izdržljiviju probavu. Čelični želudac. Crijeva od grafitnih vlakana. Želučanu kiselinu koja rastvorila minobacač od osamdeset dva milimetra. Jer, kakav je to vojnik, molim vas lijepo, da ne može bez posljedica večerati sardine iz 1947? Moj sinko, kad se sjetim što smo mi nekada u JNA sve morali pojesti. To je bilo meso izumrlih vrsta, u konzervama smo nalazili dijelove životinja koje stoljećima nisu imale živih predstavnika na Zemlji. Paleonotolozi ne bi znali prepoznali što se onda kuhalo u kasarnama. Charles Darwin bi plakao kao malo dijete da je to vidio. Po četiri sata žvačeš komad mesa, ni ne pitaš o čega je. Čeljust ti više utrne. Ne da se beštija. Padne ti kao kamen kamen na želudac. A opet, to baš nimalo nije utjecalo na našu borbenu spremnost.

“Prijatno, decembar!”, viknuo bi komandant kasarne.

“Hvala, druže pukovniče!” odgovorili bi mi uglas poletno.

“Ajmo, pjesma!”

“Druže Tito bijela lica, kad ćeš doći do Užica...”, zaorilo bi se vojničkim restoranom.

A ovi danas se razbole od neke bolesti prljavih ruku, koja dođe zbog nepridržavanja higijenskih uvjeta u kuhinji vojarne. Pa, molim vas, gdje se to ikada u vojničkim kuhinjama pazilo na higijenu? Prljave ruke? Glupost! Vojnički kuhari jedino moraju biti počešljani. Naši su se obično češljali iznad kazana s juhom. I nitko od nas zbog toga nije dobio proljev, nego smo imali propisnu, kompaktnu, cjelovitu i nedjeljivu, pravu vojničku stolicu kakvu je zahtjevalo ondašnje Pravilo službe u oružanim snagama.

“Vrlo dobro, vojniče!”, kazao bi drug desetar virnuvši u čučavac.

“Služim narodu, druže desetare!”, odgovorio bi mu ti ponosno.

“Obuci se!”

“Razumem!”

Takav treba biti vojnik i mornar, a ne da ga virusi obore u postelju, kao što se u ratnoj luci Lora, kako čujemo, svako toliko dogodi. Ja to ne razumijem. Virus ovolicni, nema ga se što vidjeti, a napadne vojnika od metar osamdeset. To ne može biti. Tu netko, gospodo, laže. Ovih devetnaest mornara i tri časnika, vjerujte vi meni, sve je to simulant do simulanta. Glume, nije im ništa. Viđao sam ja takve. Malo slome gležanj i tobože ne mogu trčati. Diži se, mamicu ti, da te ja ne bih došao dizati. To bih rekao i ovima iz Lore, otišao bi im u bolnicu i sve potjerao na vježbalište. U pidžamama bi se oni meni, u dvorednom stroju, stupajući, vratili u vojarnu. A nego kako? Domovina ih zove, a oni, da oprostite, seru.

evo nadoh jednu simpaticnu kolumnu o stanju nasih oruzanih snaga.

Ante Tomic, Klasa optimist (jutarnji list 11.02.2007)

Cijeli tekst:
http://www.jutarnji.hr/komentari_i_m...lumna,62191.jl
vjetro_M_pir is offline  
Old 03.09.2007., 17:21   #48
zašto ne kupe mene
F-14D ... supersonic, mach 2,4 šta će više

to je to treće
 
Old 03.09.2007., 22:35   #49
Quote:
F-14 Tomcat kaže: Pogledaj post
zašto ne kupe mene
F-14D ... supersonic, mach 2,4 šta će više

to je to treće
Onda možemo i MIG-31M ... leti na 25km visini Mach 2.35 40min i roka manervabilne R-37 sa 300km udaljenosti.
Konev is offline  
Old 04.09.2007., 13:52   #50
Quote:
Tyndall AFB kaže: Pogledaj post
Mislio sam baš na HAPC, u klasi Nagmachona ili BTR-T. Ovo je ipak inženjersko vozilo.

Što sa T-55? Raubat ih dok se ne raspadnu pa u otpad, ili da ih pregradimo u nešto? Makar HAPC-ovi dobro izgledaju, i imaju puno prednosti mislim da nisu pretjerano praktični za naše potrebe. LOV na kotačima je sasvim dovoljan.

Možda nešto ovako?
http://en.wikipedia.org/wiki/T-55_Marksman
Biber is offline  
Old 04.09.2007., 14:44   #51
Quote:
Biber kaže: Pogledaj post
Što će nam? U slučaju konkretno Marksmana samo podvozje je najjeftinije i najmanji problem. Ono što košta je radar, elektronika i slično. Također, mislim da nemamo potrebe imati tako strateško ograničeni sustav. Nabaviti kvalitetni MANPADS, Igla-V ili slično.

BTW, što uopće imamo od MANPADS-a?
__________________
Kao prvo, Kur'an odobrava blago udariti ženu u odrećenim situacijama. To je točno! Ali ne da se ženi čini nasilje! - Shady.
Tyndall is offline  
Old 04.09.2007., 16:44   #52
Quote:
Tyndall AFB kaže: Pogledaj post
BTW, što uopće imamo od MANPADS-a?
Igla 67 kom ---- do 2015 se planira modernizacija
Strela S2M 513 kom(od njih 372 komada su višak-tko je ovo odredio neznam)


Izvor - Dugoročni Plan Razvoja OSRH
__________________
Timski igrač
Pilatus is offline  
Old 04.09.2007., 17:39   #53
Ne bih imao ništa protiv Marksmana, na bilo kojem podvozju. Ili Tunguske, Geparda. Pa čak i Šilke - njih bi se moglo vrlo povoljno nabaviti. Ili vučenih 35mm Oerlikona. Stvar je u tome da PZO uključuje i borbu protiv - potencijalno brojnih - UAV-a svih veličina, te koječega drugoga što leti na niskim i srednjim visinama, ne samo aviona. A za to se osloniti samo na MANPADS-e, i to još prilično malobrojne, te 20 i 40mm topove preostale iz rata, nije adekvatno.
Manaslu11 is offline  
Old 04.09.2007., 17:46   #54
Može li se onda napraviti nešto drugo? Npr. iskoristiti podvozje za samhodnu haubicu.
Biber is offline  
Old 04.09.2007., 17:59   #55
Dio se može iskoristiti i kao nosači municije za topništvo.
Manaslu11 is offline  
Old 07.09.2007., 16:05   #56
Quote:
Manaslu11 kaže: Pogledaj post
Dio se može iskoristiti i kao nosači municije za topništvo.
to ti se ne može iskoristiti više za ništa,15 god sam bio u vojsci,datumi proizvodnje na tim 55,72 su pre stari za bilo šta .Sve su to stare kante koje troše previše i previše traže da bi funkcionirale.Treba nam od svega po nešto ,dvjestotinjak tenkova,malo više nekoh oklopnjaka( jer su neke postrojbe totalno i zamišljene kao oklopno pješaštvo,kao ona u đakovu recimo)a i nekih lakših vozila ,čisto za prijevoz,defender je sasvim dobar,i zbog održavanja i potrošnje,a u avione i helikoptere se ne razumijem, ali znam jedno, bolje manje pa kvalitetno,nego gomila nekih kanturina koje će se stalno kvariti pa ćemo imati slučajeve ko sa rumunjima.inače sam bio u topništvu,i bit će da će se i ono modernizirati samohotkama(samohodnim haubicama) njemačke ili američke proizvodnje,što pozdravljam, prije svega zbog sistema upravljanja vatrom koji je do kraja moderniziran u tim vozilima...pozdrav
maystor1 is offline  
Old 07.09.2007., 20:07   #57
I red bi bio da se topništvo modernizira. Njemačke i američke haubice su sasvim dobre, pogotovo PzH 2000.
No, ako bi se išlo na kvalitetu umjesto na političke odnose, najradije bih vidio južnoafričke G5-2000. To što se tiče vučenih s APU. Za samohotke, njihov G6 ima možda malko preglomazno kotačno podvozje za naše zavojite puteve, ali nude je i na drugim podvozjima.

Južnoafričke haubice inače glase za najpreciznije. Primjerne cifre:

0,1 % od dometa po azimutu
0,48 % od dometa po razdaljini.


Maksimalni domet: s granatom M9703A1 V-LAP - 67 500m
(G6-52 je isproban do 73 km).


Vrijeme bi bilo i da se nabavi nekoliko radara za otkrivanje neprijateljskog topništva (WLR) – FireFinder AN-TPQ 36/37, Cymbeline ili sličnih.

A jednog lijepog dana možda i XM982 Excalibur projektili...
Manaslu11 is offline  
Old 07.09.2007., 20:31   #58
Quote:
Manaslu11 kaže: Pogledaj post
Maksimalni domet: s granatom M9703A1 V-LAP - 67 500m
(G6-52 je isproban do 73 km).

A jednog lijepog dana možda i XM982 Excalibur projektili...

Kolika je razlika u cijeni između "obične" granate i ERFB,ili nekog tipa raketizirane granate?
__________________
Timski igrač
Pilatus is offline  
Old 07.09.2007., 20:34   #59
Inače sam u jna ina početku rata,ovdje bio (desetar) na M46 130mm,au ratu haubica 152mm i na gvozdici, nikad neću zaboraviti JNa gdje su nas mučili na tim ruskim topovima,inače ima više podataka,ali sam ja morao znati ovaj, o dometu 28150m,sa punim punjenjem,i sa retroaktivnim nekih 38 km,inače top se transportira na podvozu i vrlo je precizan,vidim da ste ovdje vrlo tehnički nabrijani, pa ćete znati možda bolje i nego ja ,već sam neke stvari i zaboravio,....vrijeme "spreman za paljbu "nekih 13 min ,normalno sa normalnim ukopavanjem lafeta,bez zimskih,...i tako kasnije sam pucao iz njega u obrani osijeka,gdje su izvanredno precizno počeli vraćati vatru srbima kada su onako bjesomučno napadali grad,kasnije sam pucao u gardijskoj brigadi iz 152mm, dobar top,nikad nas nije iznevjerio,samo nije uvijek bilo originalne municije za njega ...pa smo se ponekad mučili sa brodskim 152....ili punjenja na vagu ,u najlonskim vrećicama....pozdrav!
maystor1 is offline  
Old 07.09.2007., 20:52   #60
Maystore, svaka čast!


@Pilatus: Kolike su cijene, ne bih znao.
Manaslu11 is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:28.