Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nasljeđivanje

Nasljeđivanje Oporuke, nužni dio, ostavinske rasprave

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.05.2013., 14:43   #61
Kada je moj djed umro(prije35g) moj otac njegova sestra i baba su podijelili imovinu,svako je dobio svoj dio,u medjuvremenu baba je svoj dio darovala mom ocu sto je i na sudu zabiljezeno,prije g dana je baba umrla i sestra trazi polovicu babinu,ima li pravo posto je baba sve darivala ocu?jos jedan problem je sto je sestra svuda upisana s trecinom,otac je izgradio kucu1978 na terenu u kojem sestra sada ima 1/3,otac ostalo,kako se to sudski rijesava jer pretpostavljam da ce s tim ucjenjivat dok ne dobije babinu polovicu?
zimbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2013., 10:26   #62
Nedavno je umro otac moje majke i ona je dobila poziv na ostavinsku .....djed je bio jako imućan ali nisu kontaktirali (jer je ona dijete rastavljenih roditelja), tu u priču dolazi nećakinja koja je s njim bila u stalnom prisnom kontaktu ....mene zanima ako je djed darovao kuću i ostatak imovine tj.prepisao istu na nećakinju što može tražiti moja majka, tu su i devizni računi pa me zanima kako se oni tretitraju i tko sastavlja popis imovine koja ide u ostavinsku jer moja majka je dobila poziv za ostavinsku ( nije ni bila obavještena o smrti oca). Za devizne račune znamo jer se on za života hvalio kako je u tri različite države uročio sredstva pa da vidi di je njabolje. Hvala.
bubaljuba is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2013., 11:59   #63
Poštovani, molim pomoć!
Moj djed je ugovorom o doživotnom uzdržavanju mom stricu ostavio nekretnine, znači kuću, zemlju i šumu. ima li moja mama pravo na kakav nužni dio, budući da njoj ostavio samo šumu koja nije ni 1\4 njegove imovine i to joj je ostavio usmenim dogovorom. kako to dokazati, i kako izračunati taj nužni dio ukoliko joj pripada..

Hvala unaprijed, nadam se brzom odgovoru!
Željka90 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2013., 12:07   #64
pravo na nuzni dio imas bez obzira na to koga je oporukom ostavljeno!sad ne znam koji red nasljednika,pretpostavljam prvi!jel je u ovom slucaju ostavljeno bakinom bratu!E,a sad moja baka je iza svojih roditelja dobila 1/8 nakon jedne smrti,i zatim jos toliko,nakon druge!Sad detalje ne znam.
Nannica100 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2013., 09:17   #65
Quote:
Nannica100 kaže: Pogledaj post
pravo na nuzni dio imas bez obzira na to koga je oporukom ostavljeno!
U ovom slučaju se ne radi o oporuci, nego ugovoru o uzdržavanju i ta imovina ne ulazi u ostavinu.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2013., 16:36   #66
Nuzni dio i darovanje nekretnine

Ja sam se sa mamom i bratom doselila u novi stan 1979. Nakon 7 godina brat je otisao zivjeti kod bake. Ja sam ostala sa mamom sve do prije kojih 10 godina kada sam otisla vani raditi. Prije toga rodila sam kcer i ona je u tom stanu odrasla zajedno samnom i mojom mamom.

Mama je prije 3 i pol godine prepisala stan na mene putem darovanja. Stan se u to vrijeme jos uvijek odplacivao, nakon prepisivanja stana ja sam stan u potpunosti odplatila i sada je moje vlasnistvo.
Mama se prije dve godine jako se razboljela i smjestena je u dom za starije tako da od tada samo moja kcer zivi u tom stanu, ja placam dio za mamin smjestaj (drugi dio pokriva njena penzija).
Mama i ja nemamo kontakte sa mojim bratom.


Zanima me slijedece, u slucaju mamine smrti:
1. Da li brat ima pravo na nuzni dio stana iako je stan sada moje vlasnistvo?
2. Da li ima pravo na nuzni dio ako ja stan prepisem na moju kcer?
3. Kako se rjesava taj nuzni dio, s obzirom da nemogu izbaciti kcer na ulicu da bi prodala stan i dala dio mojem bratu, a gotovine da isplacujem brata nemam? Kako bi sud rijesio ovaj problem? Ako netko moze malo pojasniti , hvala.
missym is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2013., 18:24   #67
Quote:
missym kaže: Pogledaj post
1. Da li brat ima pravo na nuzni dio stana iako je stan sada moje vlasnistvo?
nema, stan je tvoj i ne ulazi u ostavinu tvoje majke. medjutim, vrijednost stana se vrednuje prilikom izracunavanja nuznog dijela.
Quote:
2. Da li ima pravo na nuzni dio ako ja stan prepisem na moju kcer?
ne.
Quote:
3. Kako se rjesava taj nuzni dio, s obzirom da nemogu izbaciti kcer na ulicu da bi prodala stan i dala dio mojem bratu, a gotovine da isplacujem brata nemam? Kako bi sud rijesio ovaj problem? Ako netko moze malo pojasniti , hvala.
postoji li oporuka tebi u korist ili se nasljedjuje temeljem zakona?
i je li se brat ponasao prema majci onako kako ona to ne zasluzuje?
(mozes poslati i na PM )
Bryan K is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2013., 18:53   #68
ima pravo na nuzni dio. isplata.
da ste napravili ugovor o doziv. ili kupoprodsjni ugovor, ok, ali zbog iste takve gluposti se sudim 20 godina.
__________________
And although my eyes were open wide
They might have just as well been closed..
Kymatica is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2013., 20:23   #69
Quote:
Kymatica kaže: Pogledaj post
ima pravo na nuzni dio. isplata.
da ste napravili ugovor o doziv. ili kupoprodsjni ugovor, ok, ali zbog iste takve gluposti se sudim 20 godina.

Ipak bi voljela malo konkretniji odgovor i objasnjenje.


@ Bryan K - poslala PM
missym is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2013., 22:37   #70
Quote:
missym kaže: Pogledaj post
Ipak bi voljela malo konkretniji odgovor i objasnjenje.
htjela je reci da se u nuzni dio uracunavaju samo vrijednosti darovanih stvari; ne i onih kupljenih. pa makar i fiktivno.
Bryan K is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2013., 12:44   #71
Quote:
Bryan K kaže: Pogledaj post
htjela je reci da se u nuzni dio uracunavaju samo vrijednosti darovanih stvari; ne i onih kupljenih. pa makar i fiktivno.

Ako recimo kao prodam stan kcerki da li bi me to ogradilo od isplacivanja nuznog dijela?
Ili ako prodam stan i kupim novi? Da li bi i taj novi ulazio pod nuzni dio?

I da li je kasno da se pravi ugovor o dozivotnom?
missym is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2013., 13:09   #72
Quote:
missym kaže: Pogledaj post
Ako recimo kao prodam stan kcerki da li bi me to ogradilo od isplacivanja nuznog dijela?
Ili ako prodam stan i kupim novi? Da li bi i taj novi ulazio pod nuzni dio?
stan ti je darovan i njegova vrijednost ulazi u obracun nuznog dijela. nista od ovoga to nece onemoguciti.
Quote:
I da li je kasno da se pravi ugovor o dozivotnom?
ako je osoba koja bi trebala biti uzdrzavana ziva, onda nije kasno.
Bryan K is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2013., 13:56   #73
Quote:
Bryan K kaže: Pogledaj post
stan ti je darovan i njegova vrijednost ulazi u obracun nuznog dijela. nista od ovoga to nece onemoguciti.

ako je osoba koja bi trebala biti uzdrzavana ziva, onda nije kasno.
Hvala Bryan, je mama je jos ziva inace ne bi ni pitala Ako kazete da nista nemoze onemoguciti nuzni dio s obzirom da je stan darovan kako to onda ide sa ugovorom o uzdrzavanju? Na koji nacin taj ugovor "ponistava" isplacivanje nuznog dijela?

I da li se vrijednost nuznog dijela moze na bilo koji nacin umanjiti, na primjer umanjiti za dio koji je otisao na odkup stana, na renoviranje stana, uzdrzavanje mame u domu za starije, za sve navedeno imam spremljene racune?

Zadnje uređivanje missym : 09.08.2013. at 14:14.
missym is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2013., 15:00   #74
Quote:
missym kaže: Pogledaj post
Hvala Bryan, je mama je jos ziva inace ne bi ni pitala Ako kazete da nista nemoze onemoguciti nuzni dio s obzirom da je stan darovan kako to onda ide sa ugovorom o uzdrzavanju? Na koji nacin taj ugovor "ponistava" isplacivanje nuznog dijela?
imovina za koju je ugovorom o dozivotnom uzdrzavanju ugovoreno da se prenosi smrcu ne ulazi u ostavinu tvoje majke, pa tako ni u nuzni dio tvog brata.
Quote:
I da li se vrijednost nuznog dijela moze na bilo koji nacin umanjiti, na primjer umanjiti za dio koji je otisao na odkup stana, na renoviranje stana, uzdrzavanje mame u domu za starije, za sve navedeno imam spremljene racune?
clana 73. Zakona o nasljedjivanju:
Pri procjenjivanju dara uzima se vrijednost darovane stvari u času ostaviteljeve smrti, a prema njezinu stanju u vrijeme darovanja.

dakle, troskovi koje si imala pri renoviranju stana ne ulaze u vrijednost stana, pa tako ni u racunanju nuznog dijela, npr. majka ti je darovala stan kojem je trebalo staviti izolaciju i obnoviti podove. sada takav stan (dakle, sa starim podovima i bez izolacije) vrijedi 100.000 €. taj iznos ce se pribrojiti vrijednosti ostavine (prethodno umanjenoj za troskove popisa i pokopa i za iznos dugova ostavitelja).
ti si potrosila 10.000 € na renoviranje i sada stan vrijedi 150.000 €. sadasnja vrijednost stana nema nikakve veze s racunanjem nuznog dijela tvog brata, jer je stanje dara relevantno prema vremenu darovanja (v. clanak 73), a ne prema vremenu ostaviteljeve smrti.
Bryan K is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2013., 19:37   #75
Quote:
Bryan K kaže: Pogledaj post
imovina za koju je ugovorom o dozivotnom uzdrzavanju ugovoreno da se prenosi smrcu ne ulazi u ostavinu tvoje majke, pa tako ni u nuzni dio tvog brata.

clana 73. Zakona o nasljedjivanju:
Pri procjenjivanju dara uzima se vrijednost darovane stvari u času ostaviteljeve smrti, a prema njezinu stanju u vrijeme darovanja.

dakle, troskovi koje si imala pri renoviranju stana ne ulaze u vrijednost stana, pa tako ni u racunanju nuznog dijela, npr. majka ti je darovala stan kojem je trebalo staviti izolaciju i obnoviti podove. sada takav stan (dakle, sa starim podovima i bez izolacije) vrijedi 100.000 €. taj iznos ce se pribrojiti vrijednosti ostavine (prethodno umanjenoj za troskove popisa i pokopa i za iznos dugova ostavitelja).
ti si potrosila 10.000 € na renoviranje i sada stan vrijedi 150.000 €. sadasnja vrijednost stana nema nikakve veze s racunanjem nuznog dijela tvog brata, jer je stanje dara relevantno prema vremenu darovanja (v. clanak 73), a ne prema vremenu ostaviteljeve smrti.
OK hvala za brzi odgovor! Ali kako ce se odredivati vrijednost stana kakav je bio kad sam ga prije 3 godine dobila putem darovanja ( a bio je u jako losem stanju) ? Toliko sam toga morala sredivati i obnoviti... Da li bi se procijenila sadasnja vrijednost i onda umanjila za novac koji sam potrosila na obnovu ili kako? To mi nije jasno..
I vidim spomenuli ste troskove pokopa, znaci umanjiti ce se i za tu vrijednost jer cu ja snositi sve troskove?

Kako je to grozno da brat ima pravo na taj nuzni dio stana a nema veze sa svim time i nije se uopce brinuo o mami, zna da se razboljela, ne dolazi u posjet u Dom za starije ( iako sam doznala da zna gdje je), mamu sam 10 godina financirala, pomagala, placam dio za smjestaj u Dom, za sve ljekove, za terapije ... zakoni su nam totalni mess!
missym is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2013., 11:50   #76
Quote:
missym kaže: Pogledaj post
OK hvala za brzi odgovor! Ali kako ce se odredivati vrijednost stana kakav je bio kad sam ga prije 3 godine dobila putem darovanja ( a bio je u jako losem stanju) ? Toliko sam toga morala sredivati i obnoviti... Da li bi se procijenila sadasnja vrijednost i onda umanjila za novac koji sam potrosila na obnovu ili kako? To mi nije jasno..
kao sto rekoh, vrijednost stana se gleda prema vrijednosti koju ce stan imati u vrijeme majcine smrti, ali se nece gledati vrijednost obnovljenog stana, nego vrijednost koju bi na dan majcine smrti imao onakav stan kakvog si ti primila na dar (neobnovljen).
Quote:
I vidim spomenuli ste troskove pokopa, znaci umanjiti ce se i za tu vrijednost jer cu ja snositi sve troskove?
pokop se placa iz ostavinske mase; ostavina se umanjuje za te troskove pa se onda nasljedjuje.
Quote:
Kako je to grozno da brat ima pravo na taj nuzni dio stana a nema veze sa svim time i nije se uopce brinuo o mami, zna da se razboljela, ne dolazi u posjet u Dom za starije ( iako sam doznala da zna gdje je), mamu sam 10 godina financirala, pomagala, placam dio za smjestaj u Dom, za sve ljekove, za terapije ... zakoni su nam totalni mess!
zakoni nisu totalni mess, zapravo je ZN jako dobar zakon (ako izuzmemo apurde sto se tice oblika oporuke).
brat moze biti progleasen nedostojnim za nasljedjivanje (cl. 85), ali to treba onda dokazati. ako to dokazes, brat ostaje i bez nuznog dijela.

APEL ZA UBUDUCE: napisite sve okolnosti za koje mislite da bi mogle biti relevantne, nemojte sve pretvarat u chat u kojem se u jednom postu doznaje da se brat majci ne javlja, u drugom da zena vara muza itd.
Bryan K is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2013., 11:42   #77
Quote:
Bryan K kaže: Pogledaj post
APEL ZA UBUDUCE: napisite sve okolnosti za koje mislite da bi mogle biti relevantne, nemojte sve pretvarat u chat u kojem se u jednom postu doznaje da se brat majci ne javlja, u drugom da zena vara muza itd.
Pridružujemo se ovom apelu. Dobrim ljudima koji odgovaraju će potpuna situacija olakšati davanje točnijeg i konkretnijeg odgovora. Hvala na razumijevanju.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2013., 02:32   #78
Imam par pitanja u vezi svoje situacije. Muz I ja kupili smo nekretninu u braku koja glasi na
njegovo ime jer sam bila odsutna u vrijeme kupovine nekretnine. Stvar je u tome da je
vise od trecine novaca isplacenog u gotovini bila moja ustedjevina nesto prije sklapanja
braka a nesto nakon. A kredit koji smo digli I isplatili placao se I od moje place. Muz ima
2oje dijece iz prvog braka I imamo jedno zajednicko s obzirom da je vecina novaca
ulozenog u stan bio moj ja zelim da dijete I ja budemo potpuno zasticeni od bilo kakvih
davanja njegovoj djeci mislim na nuzni dio.

Sad zanima me slijedece:

1) Ukoliko muz I ja potpisemo ugovor o dozivotnom uzdrzavanju I ja se upisem kao vlasnica
kad njega ne bude da li onda jednog dana ja kao jedina vlasnica mogu nekretninu
samo darovati nasem djetetu? Da li cu morati platiti porez?

2) Da li se u tom ugovoru moze npr navesti da sam ja isplatila kojih 35000 eura u gotovini
koje je ustvari bila moja ustedjevina?

3) Ustedjevina u gotovini koju imamo sada glasi na moje ime ako je prepisem na svoje dijete
da li je ono zasticeno da ista dijeli sa njima?

4) Koji su sve moguci nacini da oni idu pobijati taj ugovor?
5) Ukoliko ne bi imali ugovor kako bi se vrsila podjela u ovom trenutku?
vanessa1982 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2013., 09:23   #79
Postovana Gospodo mlim ak je moguce da mi odgovorite,

Ovako moja mama je umrla imam brata inikog vise od rodbine poslije smrti bili smo kod maticara i dali izjavu o imanju imamo kucu na selu sa okucnicom mala al jako dobro sredjena, onda plac za kucu u selu i zemlju oko 1,5 hektara na knjizicama nema nekog velikog novca caa 100 Eura i duga nema to znam sigurno.Znam da je mama napravila kod odjetnika neku oporuku meni kuca sa okucnicom a bratu zemlja i plac u selu medjutim to mu nikako nije bilo pravo pa su se brat i mama cesto svadjali neznam tocno zasto medjutim kad smo dosli na sahranu ja tu oporuku nisam vise nasao pa mislim da ju je mozda sakrio. Ovako mi smo obadvojica u inozemstvu ja sam cesto a najmanje dva puta dolazio u hr i pomagao mami za vrijeme mog godisnjeg odmora oko kuce zato je mozda tako i napravila a ruku na srce i brat je dolazio a posto mu je supruga stranjkinja nije tako cesto kao ja . isad me napada stalno zasto nema novaca na knjizici,ja sam mu rakao da je mama jako puno radila oko kuce i da je rezije imala velike ja stvarno nisam uzimao i tu imam cistu savjest a moja zelje je da bude pola pola sa njim nemgu pricat jer stalno mece na mene nekakvu krivnju da nisam dobro radio no otom potom.ja sam trazio po kuci oporuku i nisam je nasao a znam da je bila pa mislim da ju je brat sklonio i pokusava sakriti.Dali se moze ustanoviti na ostavinskoj raspravi o toj oporuci ? i dali mogu reci na ostavinskoj raspravi da ja zelim pola pola iako je takav kakv je za mene .
Beneditk is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2013., 21:03   #80
Koliko iznosi taj nužni dio, ako ga recimo kći treba dati polusestrama nakon smrti oca? Je li dovoljno da oporuka bude potvrđena kod javnog bilježnika da one ne mogu pobijati tu oporuku? Ako slučajno oporuka nije potvrđena kod javnog bilježnika i starijeg je datuma bez svjedoka mogu li je polusestre recimo lako pobiti, da se recimo proglasi da ta oporuka nije vrijedeća.

Poslano sa mog HUAWEI Y300-0100 koristeći Tapatalk 4
prilika is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:49.