Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.01.2014., 00:21   #361
Tako je. Zdravstvo koči sve. Njima i nije u interesu da se ljudi zdravo hrane i zdravo žive. Koga bi liječili onda
oseloth is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2014., 17:31   #362
Na internet stranici http://www.cannabio.hr/#!uzgoj/c215y su objavljene informacije o uzgoju konoplje (zašto uzgajati konoplju, koji su agrotehnički radovi) i pregled prihoda i troškova kako bi si svatko mogao procijeniti isplati li mu se uzgajati ili ne.
Najveći je trošak sjeme za sjetvu, oko 350 €/ha.
konoplja is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2014., 10:25   #363
Svaki poljoprivrednik mora uloziti pocetnih 50 000 kuna da bi zapoceo posao.
racunajnamene is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2014., 10:36   #364
Quote:
racunajnamene kaže: Pogledaj post
Svaki poljoprivrednik mora uloziti pocetnih 50 000 kuna da bi zapoceo posao.
Eto i onda je HR poljoprivredniku lako,kako nas nazivaju i parazitima državnog proračuna. No ipak ti nije potrebno 50 000 kn za sjetvu konoplje. Pa i da platiš kompletnu uslugu,oranja,pripreme tla za sjetvu,sjetvu,te repromaterijal
zvonahr is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2014., 12:42   #365
Poštovanje ljudi.

Proučio sam tematiku i u ozbiljnoj sam dilemi da bih pokušao suradnju koju nudi Cannabio.
Ono kaj me zanima kako se pravno definirati,odnosno da li registrirati OPG ili JDOO?
Nakon malo matematike razmišljam o sadnji na 5 ha.
Koliko vidim sezona ind. konoplje je cca od svibnja do rujna pa bih rado prihvatio savjet kaj posaditi van tog termina pošto bi zemlja bila u godišnjem najmu.
Hvala.

Zadnje uređivanje Jeftilen : 15.01.2014. at 13:00.
Jeftilen is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2014., 10:23   #366
Izgleda da su nasi politicari , tj. mafija odlucili sredstva namijenita za otvaranje malih OPGa iz europskih fondova dati velikim igracima , a Europska komisiija je blokirala ta sredstva kako nebi bezveze se potrosila na mafiju.
racunajnamene is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2014., 11:36   #367
Quote:
racunajnamene kaže: Pogledaj post
Izgleda da su nasi politicari , tj. mafija odlucili sredstva namijenita za otvaranje malih OPGa iz europskih fondova dati velikim igracima , a Europska komisiija je blokirala ta sredstva kako nebi bezveze se potrosila na mafiju.
Veliki igrači očito znaju kako napraviti program pa dobiju novac. Ako je EK blokirala novce, to su napravili zbog drugih razloga.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is online now  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2014., 10:23   #368
Pozdrav,

Evo prijedloga za sve koji su se voljni okušati u sadnji konoplje OVE godine:

Kolega i ja smo dobili 80 hektara zemlje u Sisačko-moslavačkoj županjiji, ali nam je to prevelik zalogaj, pa tražimo partnere koji bi ušli u posao s nama, a to smo zamislili na sljedeći način:

Uzeti možete minimalno 5 a maksimalno 25ha zemlje, sjeme za tu površinu po cijenama najboljim u ovom dijelu europe (provjeriti cijene sjemena Fedora 17).
Sadili bi zajedno i time smanjili sve troškove obrade zemlje, navodnjavanja (u slučaju potrebe), brige oko biljaka, žetve, a naravno i lakše će sve ići ako raspodjelimo poslove.

O daljnjoj obradi u vidu pravljenja ulja, proteina, brašna ili sl. bi se dogovorili. (Tu imamo veliko znanje, a i neke strojeve na raspolaganju).

U grubo bi ulog za 5ha bio oko 4000eura od otvaranja OPG-a do žetve odnosno sušenja i pripreme za prodaju sjemena (ako nećemo dalje obrađivati to sjeme).
Prinos je oko 1,5t/ha što je 7,5tona sjemena na 5 ha, a otkupna cijena ide od 1,8-3,3eur/kg pa računajte. Poticaje za poljoprivredu isto dobivate po hektarima, ali to će doći kad se državi sprdne.

Postoji mogućnost i garantiranog otkupa gdje ste sigurni da ćete nakon žetve dobiti 2500eura po hektaru od jedne naše firme koja se bavi preradom sjemena.

Uglavnom ako sam koga zainteresirao nek se javi u inbox za više detalja i moje kontakt podatke.

ps. treba reagirati brzo zbog papirologije koju je potrebno ishoditi (nije neki bauk!!)
zujalikus is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2014., 22:15   #369
Quote:
zujalikus kaže: Pogledaj post
Pozdrav,

Evo prijedloga za sve koji su se voljni okušati u sadnji konoplje OVE godine:

Kolega i ja smo dobili 80 hektara zemlje u Sisačko-moslavačkoj županjiji, ali nam je to prevelik zalogaj, pa tražimo partnere koji bi ušli u posao s nama, a to smo zamislili na sljedeći način:

Uzeti možete minimalno 5 a maksimalno 25ha zemlje, sjeme za tu površinu po cijenama najboljim u ovom dijelu europe (provjeriti cijene sjemena Fedora 17).
Sadili bi zajedno i time smanjili sve troškove obrade zemlje, navodnjavanja (u slučaju potrebe), brige oko biljaka, žetve, a naravno i lakše će sve ići ako raspodjelimo poslove.

O daljnjoj obradi u vidu pravljenja ulja, proteina, brašna ili sl. bi se dogovorili. (Tu imamo veliko znanje, a i neke strojeve na raspolaganju).

U grubo bi ulog za 5ha bio oko 4000eura od otvaranja OPG-a do žetve odnosno sušenja i pripreme za prodaju sjemena (ako nećemo dalje obrađivati to sjeme).
Prinos je oko 1,5t/ha što je 7,5tona sjemena na 5 ha, a otkupna cijena ide od 1,8-3,3eur/kg pa računajte. Poticaje za poljoprivredu isto dobivate po hektarima, ali to će doći kad se državi sprdne.

Postoji mogućnost i garantiranog otkupa gdje ste sigurni da ćete nakon žetve dobiti 2500eura po hektaru od jedne naše firme koja se bavi preradom sjemena.

Uglavnom ako sam koga zainteresirao nek se javi u inbox za više detalja i moje kontakt podatke.

ps. treba reagirati brzo zbog papirologije koju je potrebno ishoditi (nije neki bauk!!)
Daješ zemlju u podzakup,znači to je kazneno djelo.Dobio si -uzeo si 80 ha zemlje i sada ne znaš što sa njome.Pa gdje mi idemo.Netko tko ima mehanizaciju,stoku za koju je potrebna hrana i zna što bi na toj zemlji,on nije dobio ni m2.Pretpostavljam da te povukla želja za brzom zaradom i poticaj.
zvonahr is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2014., 22:29   #370
Quote:
zujalikus kaže: Pogledaj post
Pozdrav,

Evo prijedloga za sve koji su se voljni okušati u sadnji konoplje OVE godine:

Kolega i ja smo dobili 80 hektara zemlje u Sisačko-moslavačkoj županjiji, ali nam je to prevelik zalogaj, pa tražimo partnere koji bi ušli u posao s nama, a to smo zamislili na sljedeći način:

Uzeti možete minimalno 5 a maksimalno 25ha zemlje, sjeme za tu površinu po cijenama najboljim u ovom dijelu europe (provjeriti cijene sjemena Fedora 17).
Sadili bi zajedno i time smanjili sve troškove obrade zemlje, navodnjavanja (u slučaju potrebe), brige oko biljaka, žetve, a naravno i lakše će sve ići ako raspodjelimo poslove.

O daljnjoj obradi u vidu pravljenja ulja, proteina, brašna ili sl. bi se dogovorili. (Tu imamo veliko znanje, a i neke strojeve na raspolaganju).

U grubo bi ulog za 5ha bio oko 4000eura od otvaranja OPG-a do žetve odnosno sušenja i pripreme za prodaju sjemena (ako nećemo dalje obrađivati to sjeme).
Prinos je oko 1,5t/ha što je 7,5tona sjemena na 5 ha, a otkupna cijena ide od 1,8-3,3eur/kg pa računajte. Poticaje za poljoprivredu isto dobivate po hektarima, ali to će doći kad se državi sprdne.

Postoji mogućnost i garantiranog otkupa gdje ste sigurni da ćete nakon žetve dobiti 2500eura po hektaru od jedne naše firme koja se bavi preradom sjemena.

Uglavnom ako sam koga zainteresirao nek se javi u inbox za više detalja i moje kontakt podatke.

ps. treba reagirati brzo zbog papirologije koju je potrebno ishoditi (nije neki bauk!!)
Krumpir se sadi, a konoplja se sije, zar ne ?
123Marijan is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2014., 12:25   #371
Quote:
zvonahr kaže: Pogledaj post
Daješ zemlju u podzakup,znači to je kazneno djelo.Dobio si -uzeo si 80 ha zemlje i sada ne znaš što sa njome.Pa gdje mi idemo.Netko tko ima mehanizaciju,stoku za koju je potrebna hrana i zna što bi na toj zemlji,on nije dobio ni m2.Pretpostavljam da te povukla želja za brzom zaradom i poticaj.
Nisam uzeo zemlju nego tražim nekog ko bi uzeo samnom jer čovjek ne želi dati manje od 40ha a to mi je previše. Bitno piše, a ostale informacije možete dobiti kad mi se javite. I nisam dobio zemlju nego ću je pošteno platiti.

Zemlja nije državna jer od države može dobiti samo oni koji već imaju, pa tako baš ni na poticaje ne računam. Naravno da se hoću prijaviti ali ako ne dobijem nije problem jer je ovo samo po sebi isplativo višestruko.

A baš i ne vidim da ima ljudi koji bi radili!
zujalikus is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2014., 20:37   #372
Quote:
zujalikus kaže: Pogledaj post
Nisam uzeo zemlju nego tražim nekog ko bi uzeo samnom jer čovjek ne želi dati manje od 40ha a to mi je previše. Bitno piše, a ostale informacije možete dobiti kad mi se javite. I nisam dobio zemlju nego ću je pošteno platiti.

Zemlja nije državna jer od države može dobiti samo oni koji već imaju, pa tako baš ni na poticaje ne računam. Naravno da se hoću prijaviti ali ako ne dobijem nije problem jer je ovo samo po sebi isplativo višestruko.

A baš i ne vidim da ima ljudi koji bi radili!
Ok,onda si se krivo izrazio. Svi bi da rade što manje i da zarade što više,toga na poljoprivredi nema. Na poljoprivredi se može ugodno živjeti i raditi,no treba znati što sijati ili saditi. Daleko si za poslovnu suradnju,koju bi prihvatio.No na koliko ti godina daje zemlju u zakup ili već
zvonahr is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2014., 23:35   #374
Što se struke tiče nepostoji objašnjenje za članak 13. stavak 2. PRAVILNIKA O UVJETIMA ZA UZGOJ KONOPLJE, NAČINU PRIJAVE UZGOJA MAKA TE UVJETIMA ZA POSJEDOVANJE OPOJNIH DROGA U VETERINARSTVU (NN 18/12) koji ograničava iskorištavanje stabljike konoplje iz nepoznatih razloga.

Logično se nameće pitanje tko je i zbog kojih razloga pisajući ovaj pravilnik razdvojio svrhe proizvodnje konoplje?

Dobra stvar je što je navedena problematika dospjela u medije (konstantna prisutnost ovih dana na TV-u, portalima, novinama...) a kako iz prošlosti postoje brojni primjeri za slične situacije u kojima se stvar nije pomakla sa mrtve točke dok se mediji nisu "upleli u priču" i zatražili objašnjenja, za očekivati je da će se i ova problematika u što kraćem roku riješiti.

Dakle, pod hitno promjeniti gore navedeni sporan članak pravilnika koji jednostavno može glasiti da se industrijsku konoplju dozvoljava uzgajati s ciljem iskorištavanja SVIH dijelova biljke. Kraj priče!

Ako je jedan od važnih ciljeva doista napredak poljoprivrede (ne samo deklarativno) tada je potrebno pri ministarstvu ustrojiti ured koji bi se bavio izdavanjem dozvola za uzgoj, provođenje nadzora, te pomoći potencijalnim proizvođačima i prerađivačima kroz različite programe podrške.

Potencijal ove kulture je ogroman, ishod cijele priče (koja se odnosi na dječje bolesti ovog poslovanja) se očekuje, a mediji će sasvim sigurno popratiti ovu cijelu priču do kraja.
slvnc is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2014., 17:08   #376
Thumbs down Problem je hrv. administracija

Kao i sve drugo u ovoj državi, pravilnike i zakone donose oni koji nikada nisu vidli motike, zemljem, a očito ni konoplju. Takvi ljudi ne mogu razumijeti dobrobiti industrijske konoplje jer jedina im je asocijacija droga.

U hr. je legalno samo proizvoditi ulje konoplje iz sjemenki, sve ostalo je zabranjeno (dakle nikakav proteinski prah, shake ili kaj već nije dozvoljen). Ironija je da sve proizvod od konoplje možemo lijepo uzvoziti iz EU. Dakle, zašto bismo razvijalni naše gospodarstvo kad možemo robovati ovima gore.

Nekad je regija bila prva u proizvodnji ind.konoplje, a danas... U HR ima zaista kvalitetnog ulja konoplje.

Prošle je godine bila odlična rasprava o konoplji na sajmu Mystic u Zagrebu.Jure Zubak je ostavio bez riječi ekipu iz ministarstava (Ima cijeli filmić rasprave o konoplji). Hehehe, lik si fakat daje truda.
__________________
Hoću zdravo!
Mala Ifka is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2014., 02:12   #377
polako, polako, kad tad.... jeb'ga sad je prilika uz industrijsku posadit i malo hibridne, sa vise ......
__________________
....diplomirani seljak....
backtothesleep is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2014., 22:43   #378
Quote:
backtothesleep kaže: Pogledaj post
polako, polako, kad tad.... jeb'ga sad je prilika uz industrijsku posadit i malo hibridne, sa vise ......
...ulja, naravno
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is online now  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2014., 00:03   #379
Naravno.... a zbog čega drugog.... a da sad ne prelistavam i googlam kolko opce industrijska za ulje naravno ima kanbinoida i thc-a? Kod nas u medjimurju je jedna firma zasadila 22ha i bas me zanima kak bu to proslo...

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk
__________________
....diplomirani seljak....
backtothesleep is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2014., 20:27   #380
industrijska mora imati manje od 0,3% THCa. u protivnom je panika...
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:46.