Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dječje zdravlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.11.2006., 15:52   #1
Refluks, vezikoureteralni (VUR)

Dobar dan.Najprije da se predstavim. Kako sam tek odnedavno počela raditi i dočepala se kompa, danas sam prvi put naletila na ovaj forum. Zovem se Dorotea i iz Rijeke sam. Imam curicu od 15.mjeseci.
Od kada se rodila, nikada nije bila blesna, tek sa 11.mjeseci temperatura je dosegla 40,5 i tako danima, nikako ju spustit. Imamo na svu srecu fenomenalnog pedijatra koji nas je uputio na Kantridu, vadit krv i urin... imala je infekciju, ali sto je gore dijagnosticirali su joj reflux II.stupnja i od tada je već 4.mjeseca na antibioticima, planirano godinu dana.
Znam da to sto moje dijete ima, nije ni priblizno nekim problemima sto imaju neki od roditelja, ali ne volim da mi je dijete svaki dan na ljekovima.
Zanima me do kada će to trajati, na koji nacin ce oni opet utvrditi da mi je dijete zdravo? Koliko ce ju puta zraciti????? to mi najteze pada od svega...Ako ima koji roditelj sa tim problemom da mi napise par rijeci....
Hvala unaprijed i pozdravljam sve forumase
Dorotea is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2006., 17:20   #2
Ne znam niš o tom problemu al sam htjela ostavit jedan
Tija is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2006., 11:49   #3
Quote:
Tija kaže:
Ne znam niš o tom problemu al sam htjela ostavit jedan
ni ja
pa sam isla gledat

nasla ovo:
http://www.poliklinika-helena.hr/hrv...lni_reflux.asp

PROGNOZA
tendencija spontanog nestanka s porastom životne dobi:
1) produljenje intravezikalnog segmenta uretera
2) sazrijevanje kontrole mokrenja

- I i II- 80%,
__________________
To tol'ko
E bas necu da reklamiram Septy u raljama zivota
Septembar is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2006., 16:57   #4
Quote:
Septembar kaže:
ni ja
pa sam isla gledat

nasla ovo:
http://www.poliklinika-helena.hr/hrv...lni_reflux.asp

PROGNOZA
tendencija spontanog nestanka s porastom životne dobi:
1) produljenje intravezikalnog segmenta uretera
2) sazrijevanje kontrole mokrenja

- I i II- 80%,

tocno i tome se ja sada nadam i to mi je jedina misao u glavi... pediajtar nam je rekao da prije dok se nisu bas radili ovi pregledi da se utvrdi refluks da su ljudi bolovali od refluksa i povukao bi se sam od sebe. ja vjerujem da sam ja to imala kao dijete jer sam stalno imala "upale mjehura"... a moze se dogoditi ako se ne lijeci da ti dijete jedan dan postane bubrezni bolesnik...
koji je po meni tu najveci problem...
dugotrajno tretiranje antibiotikom, precesta kontorola zracenjem-jer se "bolest"prati jos najmanje godinu dana nakon dijagnoze da refluksa vise nema, precesti odlasci kod lijecnika-sto jako utjece na ponasanje djeteta, od tuda je ja vjerujem to piskenje u krevet.....
ja samo zelim svoje dijete postjedjeti od sokova previse, a kao drugo ne zelim da mi dijete bude bubrezni bolesnik...
Dorotea is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2006., 03:04   #5
Smile

[Dorotea]tocno i tome se ja sada nadam i to mi je jedina misao u glavi... pediajtar nam je rekao da prije dok se nisu bas radili ovi pregledi da se utvrdi refluks da su ljudi bolovali od refluksa i povukao bi se sam od sebe. ja vjerujem da sam ja to imala kao dijete jer sam stalno imala "upale mjehura"... a moze se dogoditi ako se ne lijeci da ti dijete jedan dan postane bubrezni bolesnik...
koji je po meni tu najveci problem...
dugotrajno tretiranje antibiotikom, precesta kontorola zracenjem-jer se "bolest"prati jos najmanje godinu dana nakon dijagnoze da refluksa vise nema, precesti odlasci kod lijecnika-sto jako utjece na ponasanje djeteta, od tuda je ja vjerujem to piskenje u krevet.....
ja samo zelim svoje dijete postjedjeti od sokova previse, a kao drugo ne zelim da mi dijete bude bubrezni bolesnik...[/QUOTE]
Slažem se sa tobom. Zato smo se odlučili za liječenje na biljnoj bazi. sad ćemo i homeopatiju probati...Pozdrav i drži se
dadari is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2006., 17:21   #6
S njena nepuna dva mjeseca i nama se dogodilo isto. Curica je bila mjesecima na antibioticima i ja sam, kao i ti, bila ni na nebu ni za zemlji. Nisam znala jeli to dijete zdravo, jeli bolesno, hoće li se to povući ili neće, ... s 14 mjeseci dobila je još jednu urinarnu i tom prilikom su joj opet napravili test (taj isti, ima neki naziv samo se sad ne mogu sjetiti) koji je pokazao da refluksa više nema.

Ona ga je, srećom, "prerasla", prošlo je samo od sebe, koliko se sjećam, baš za taj drugog stupnja kažu da se često zna sam povući. No ne kod svakoga, a kako to dalje izgleda - ne znam.
Ni meni se nije sviđalo što je antibiotiku svaki dan, ali čini se da za sad ne može drugačije.

Držim fige da sve bude ok.
Illana is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2006., 00:30   #7
Mojoj je curici dijagnosticiran prije 2 mj. Ona ima prvog stupnja na lijevoj strani bubrega. Za sada smo samo na terapiji antibijoticima jer naš nefrolog kaže da je to najblaži oblik. Terapija također traje 4 mj. (jedan mj. prvi sirup, jedan mj. drugi pa ponovno). Vadimo mokraću 1 put mj. i krv svako 2 mj. pa na kontrolu kod nefrologa.
Tada će nam reći dali treba poduzimati daljnje korake ,za koje nemam pojma uopće što su, ili antibijotici djeluju.
Ja se nadam da će sve biti
Kada smo je vodili na rengen na snimanje kanala to je bilo najtraumatičnije iskustvo od svega. Našla se neka slabovidna sestra koja ju je bockala 15 min. i nije uspjela umetnuti cjevčicu. Tada je mrtva-hladna rekla doktoru doslovno od rječi do rječi:" Doktore, upalite svjetlo, činimi se da ovdje imamo neku urođenu anolmaliju". Neću niti govoriti kako sam se tada osjećala. Na sreću, ispostavilo se da je samo smotana da ne koristim neke ružnije epitete!!!
Nažalost, njoj djeluje na organizam. Ima 14 mj. a već je 2 puta imala upalu mokraćnih kanala i klice u mokraći među kojima i E.Colli koja može biti jako opasna i teško se uništava. Mi smo na svu sreću uspjeli. Nije se pokazala u mokraći 4 mj. i nadamo se da ni neće više nikada
qwerta is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2006., 02:03   #8
Moj sinčić je s 5 tjedana dobio jaki urinarni infekt, zapravo sepsu jer je e.coli već bila u krvi. Ponovilo se desetak dana po izlasku iz bolnice, pa je ponovno hospitaliziran. Nakon toga je godinu dana pio sinersul sirup, mislim da je bio 1 ml dnevno (ne sjećam se više), s kontrolama krvi i urina svaki mjesec.
U početku su doktori sumnjali na refluks, ali se ispostavilo da je u pitanju nekakva anatomska anomalija mjehura. Tada sam čitala sve do čega sam došla, a da je vezano uz urinarne infekte, pa tako i o refluksu.
Refluks ima nekoliko stupnjeva - neki prolaze sami od sebe, neki se liječe operativno. Znam da možda zvučim hladno (iako me hvata užas kad se sjetim vremena dok smo proživljavali ove infekte, suzama sam oprala put od kuće do bolnice i natrag), ali sve će biti u redu jer se svi liječe, a važno je da je dijete pod redovitom kontrolom. Što se tiče antibiotika - radi se o vrlo maloj količini za profilaksu, naravno da nije idealno, ali bolje i to nego infekcija. Kad su mog malca skinuli s antibiotika, davala sam mu kapi s ekstraktom brusnice koje mogu uzimati i mala djeca (mislim da se zovu cranactiv, kupuju se u biljnoj apoteci) jer brusnica uspješno djeluje na e. coli.
Nadam se da sam ti barem malčice pomogla.
Sretno!!!
Tiger Lilly is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2006., 09:33   #9
puno hvala svima na dobrodoslici i na iskustvima...
meni je malena imala bakteriju ali samo 7 dana, i to prije 4 mjeseca od tada hvala bogu nista...
svaka 2 tjedna joj nosim urin na pretrage, krrv svakih 3 mj. ono čega je mene u biti strah je slijedece... sada moramo ici ponovno na pretrage kod nefrologa...kakav pregled? opet mikcija?? osim sto mi mala svaku noc dobiva 2,5 ml dva razlicita antibiotika, koliko puta ju moram zraciti ada bi mi rekli da bolesti vise nema???? pedijatar nam je rekao da malena mora biti godinu dana na ljekovima, godinu dana bez uz redovite kontrole... cula sam da u zagrebu postoji nekakva kamera za pregled dinamike bubrega i mjehura?????? dali zna neko nesto o tome... cula sam o toj klinici Helena, ali ako mogu nebi bilo zgorega da to rijesimo u Domu zdravlja..
meni je malena jako vesela po karakteru, rijetko kada place od prvog dana... obozava djecu i jako je neustrasiva, crvenih obrazica...nikada za milijun godina nebi rekla da to dijete svaki dan dobila lijek. nevjerojatno je kako se dijete na sve navikne, i na doktore i preglede i na uzimanje lijekova... neki put ja znam zaboraviti pa me ona podsjeti... to ne mozes vjerovat..a samo joj je 15 mjeseci.. :-)
jos jednom hvala svima..
Dorotea is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2006., 13:38   #10
kontrola kod nefrologa ne znači mikciju, samo kontrolu. pitaj ga slobodno sve što te zanima.
Illana is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2006., 14:57   #11
Quote:
Illana kaže:
kontrola kod nefrologa ne znači mikciju, samo kontrolu. pitaj ga slobodno sve što te zanima.
pazi nije uopce stvar u tome da ja ne znam sto treba. svaka nova mikcija je zagarantirana bakterija.... a da ne govorim zracenje...
zacarani krug... ja vodim dijete na mikciju da se vidi dali jos uvijek ima reflux, dijete cisto bez bakterija i nakon pregleda mi se borimo opet sa bakterijama, je to normalno???!!!
Dorotea is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2006., 15:00   #12
mrzim ovu situaciju ali jos vise mrzim nacin i tretman koji mi ima dijete...
da ne govorim da mi je dijete od 11 mj. 7 dana dolazilo na antibiotike intravenozno + infuzija... svaki dan od 07,00-19,00 u bolnici na drvenim klupama... nisam je zeljela pustiti u bolnici jer je kurila na 40,5.
da ne govorim da mi je dosada mirno dijete pocelo plakati histericno u snu i neda mi da ju smirim...
pedijatar je rekao da ce te epizode trajati jer je prosla odredjenu traumu kod pregleda.... fuj! odvratno!
Dorotea is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2006., 15:00   #13
jos jednom se zahvaljujem na iformacijama...
Dorotea is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2006., 15:37   #14
Quote:
Dorotea kaže:
pazi nije uopce stvar u tome da ja ne znam sto treba. svaka nova mikcija je zagarantirana bakterija.... a da ne govorim zracenje...
zacarani krug... ja vodim dijete na mikciju da se vidi dali jos uvijek ima reflux, dijete cisto bez bakterija i nakon pregleda mi se borimo opet sa bakterijama, je to normalno???!!!

Mi smo prvu slijedeću mikciju radili tek nakon cca godinu dana. To nije pretraga koju ćeš raditi svaki čas. Ne znam od kud ti to da ćete nakon 4 mjeseca opet na mikciju.

Koliko se sjećam, ako je urin u redu, postoji mogućnost da se dijete nakon nekog vremena skine s antibiotika s tim da se i dalje redovito radi kontrola urina.

Znam da si prestrašena, ali sve ovo što te muči reci liječniku. Zato, ponavljam, razgovaraj s nefrologom i neka ti sve detaljno objasni, kakve su mogućnosti, kad se točno šta i kako radi.

Meni su doslovno čak i crtali, dok nisam sve pohvatala.
Illana is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2006., 16:05   #15
Quote:
Illana kaže:

Meni su doslovno čak i crtali, dok nisam sve pohvatala.
... i nama su crtali, pedijatar od male... ne znam kakva je situacija u bolnici gdje vec idete kod pedijatra, ali moram priznat da Kantrida.... ne kazem da je lose, ali slabo daju informacije, a i u onom trenutku kada se nadjem kod njih kao da su mi usta puna vode pa ne mogu pricat... a u djepu papiric sa pitanjima...
dobro, sada mi je lakse kada vidim da joj nece odmah raditi mikciju...
zvala sam ovu kliniku Helena, pa oni kazu da mikciju sve vise iskljucuju kao pregled radi zracenja...

HVALA
Dorotea is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2006., 00:06   #16
Quote:
Dorotea kaže:
... i nama su crtali, pedijatar od male... ne znam kakva je situacija u bolnici gdje vec idete kod pedijatra, ali moram priznat da Kantrida.... ne kazem da je lose, ali slabo daju informacije,

HVALA
Čast iznimkama za početak(malo ih je ali ih ima).
Kada u Splitu dođeš u bolnicu daš doktoru sve nalaze koji su napravljeni od prošle kontrole do tada. On ih gleda i klima glavom. Tada napiše svoj nalaz i mišljenje bez da ti rječi reče. Tek onda na kraju pita jeli vam sve jasno, pa ako je od volje malo pojasni.
Ja redovito iz bolnice trčim kod pedijatrice da mi pročita nalaz i pojasni pojmove pa kada dođem doma sjedam za komp. i tražim imformacije.

Konkrentan primjer: kada je prvi put posumnjano na refluks neuropedijatrica nam je rekla da upišemo malu u nefrologa i isprašila nas vani jer joj je stiska s vremenom.Mora natrag na odjel. Ja sam upisala odmah malu u NEFROLOGA zbog sumnje na REFLUKS ne znajući što je ni jedno ni drugo dok nisam došla doma
Hvala Bogu na internetu!!!
qwerta is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2006., 11:28   #17
isti problem

Quote:
Dorotea kaže:
... i nama su crtali, pedijatar od male... ne znam kakva je situacija u bolnici gdje vec idete kod pedijatra, ali moram priznat da Kantrida.... ne kazem da je lose, ali slabo daju informacije, a i u onom trenutku kada se nadjem kod njih kao da su mi usta puna vode pa ne mogu pricat... a u djepu papiric sa pitanjima...
dobro, sada mi je lakse kada vidim da joj nece odmah raditi mikciju...
zvala sam ovu kliniku Helena, pa oni kazu da mikciju sve vise iskljucuju kao pregled radi zracenja...

HVALA
Ja imam curicu od 3,5 godina i isto je vodim na Kantridu. Kod koje ti je dr.?Može se i ultrazvukom vidjeti refluks. Prvo pun mjehur , pa opet na prazan mjehur i onda se vidi koliko teukćine ostane u bubregu. Budi sretna da su ti rano našli. Meni su tek roške godine kad mi je malena imala 2,5 go, i terapija kod Flajšmanice 2 antibiotika, imunitet 0 i na kraju je počela povraćati . I sad je na biljnim kapima brusnice i noniju. Nema bakterije...Pozdrav
dadari is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2006., 13:45   #18
Evo ti jedan link, nadam se da će koristiti...

http://www.poliklinika-helena.hr/hrv...lni_reflux.asp
Galileo is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2008., 13:15   #19
Evo našla sam ,nadam se da će pomoći!
Zdenka1980 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2008., 14:22   #20
Drage cure-žene-majke,

hvala vam na pomoći. .

A što se tiče nefrologa, ali i općenito zdravstva u Hrvatskoj, iz osobnog iskustva(ne samo problema kod nećakinja), zdravstvo je u K O M I .

Još jedanputa puno, puno hvala.
mrva 22 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:47.