Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dječje zdravlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.11.2006., 10:07   #41
Quote:
Dorotea kaže:
i cuj... meni je malena dobra kada joj se vadi krv, mikcija...
ali zato u snu vristi i baca se po krevetu... pedijatar kaze da je to sok radi toga sto je prosla odredjeno tretiranje u bolnici... ma sranje zivo...
znaci kazes Dr. Subat... pa iskreno ova Flajsmanica nit smrdi nit mirise, nekako mi je sva ko vostana figura...
nego, koji ti je dr. lijek dala umjesto furadantina???
Nikoji , Flajšmanica je rekla da ga mora piti kako got. I ja sam joj sama PRESTALA DAVATI. Otišla sam u Zg na Šalatu do profesorice Batinić (to je bilo u 2. mj. ove god) i ona me pitala za pretrage koje su rađene i nabrojila ih masu. A meni Flajšman samo mikciju i utz, te krv i urin. Savjet te doktorice je da mijenjam liječnicu i da napravimo tu sintigrafiju koja govori ima li oštećenja po bubregu i funkciju...Poslušala sam je. I dr. Šubat je rekla da ćemo antibiotik koristiti u slučaju infekta, a do infekta nije došlo od prošle godine 11 mj. Tako da ju na biljnoj bazi "liječim", dižem joj imunitet sa original "Noni" sokom (50eur 1 l) i koncentriranim kapima brusnice (samo u ljekarni "Mazzi" ju imaju. I tako. Muči me to njeno noćno mokrenje strašno.
dadari is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2006., 13:46   #42
Quote:
dadari kaže:
koncentriranim kapima brusnice (samo u ljekarni "Mazzi" ju imaju. I tako. Muči me to njeno noćno mokrenje strašno.
obzirom da je brusnica izuzetno korisna kod upala mokracnih puteva, suzbija infekcije tako da izmedju ostalog ispire mokracne kanale, nije cudno, dapace bilo je za ocekivati da kao jak diuretik izazove pojacanu potrebu za mokrenjem.

malena mozda jos nije bila potpuno ostavila pelene, ipak su to samo 3,5 godine, a dobiva dodatni podrazaj na mokrenje.
__________________
Najopasnija hrana je torta. Svadbena.
Jedini poraz koji sam doživio u životu...nisam uspio sjebat škuribandu. (walter, 2010.)
putnica is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2006., 10:15   #43
Quote:
dadari kaže:
Nikoji , Flajšmanica je rekla da ga mora piti kako got. I ja sam joj sama PRESTALA DAVATI. Otišla sam u Zg na Šalatu do profesorice Batinić (to je bilo u 2. mj. ove god) i ona me pitala za pretrage koje su rađene i nabrojila ih masu. A meni Flajšman samo mikciju i utz, te krv i urin. Savjet te doktorice je da mijenjam liječnicu i da napravimo tu sintigrafiju koja govori ima li oštećenja po bubregu i funkciju...Poslušala sam je. I dr. Šubat je rekla da ćemo antibiotik koristiti u slučaju infekta, a do infekta nije došlo od prošle godine 11 mj. Tako da ju na biljnoj bazi "liječim", dižem joj imunitet sa original "Noni" sokom (50eur 1 l) i koncentriranim kapima brusnice (samo u ljekarni "Mazzi" ju imaju. I tako. Muči me to njeno noćno mokrenje strašno.
Ja sam jako protiv doktora koji šalju djecu na puno pretraga- samo se traumatiziraju a pitanje koliko koristi od toga- ili ih bodu ili zrace pa nije ni cudo da djeca poslije mokre u krevet.Nama je dr Cvitkovic rekla da je u svijetu tendencija raditi sve manje pretraga kod djece sa refluksom koja nemaju upale pod profilaksom. Scintigrafiju cemo raditi tek za godinu dana kada cemo procjenjivati da li je refluks prosao i da li je ostavio kakva ostecenja na bubrezima.To mi zvuci jako razumno. Mrzim kad se doktori pokrivaju pa samo salju djecu na sve zivo a ionako je terapija refluksa ista! Osim toga, pitala sam dr Cvitkovic za Ninur- ima isti sastav kao Furadantin-odnosno Nitrofurantoin samo je u obliku kapsula. Kapsule se nebi smjele otvarati jer imaju ovojnicu koja štiti prah, kad se otvori onda je dio razgradi u želucu pa puno slabije djeluje- zato ga djeca i lakse podnose!
R-winter is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2006., 10:37   #44
Quote:
R-winter kaže:
Ja sam jako protiv doktora koji šalju djecu na puno pretraga- samo se traumatiziraju a pitanje koliko koristi od toga- ili ih bodu ili zrace pa nije ni cudo da djeca poslije mokre u krevet.Nama je dr Cvitkovic rekla da je u svijetu tendencija raditi sve manje pretraga kod djece sa refluksom koja nemaju upale pod profilaksom. Scintigrafiju cemo raditi tek za godinu dana kada cemo procjenjivati da li je refluks prosao i da li je ostavio kakva ostecenja na bubrezima.To mi zvuci jako razumno. Mrzim kad se doktori pokrivaju pa samo salju djecu na sve zivo a ionako je terapija refluksa ista! Osim toga, pitala sam dr Cvitkovic za Ninur- ima isti sastav kao Furadantin-odnosno Nitrofurantoin samo je u obliku kapsula. Kapsule se nebi smjele otvarati jer imaju ovojnicu koja štiti prah, kad se otvori onda je dio razgradi u želucu pa puno slabije djeluje- zato ga djeca i lakse podnose!
Hvala na informacijama.
dadari is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2006., 11:49   #45
Quote:
Tija kaže:
Ne znam niš o tom problemu al sam htjela ostavit jedan
ni ja
pa sam isla gledat

nasla ovo:
http://www.poliklinika-helena.hr/hrv...lni_reflux.asp

PROGNOZA
tendencija spontanog nestanka s porastom životne dobi:
1) produljenje intravezikalnog segmenta uretera
2) sazrijevanje kontrole mokrenja

- I i II- 80%,
__________________
To tol'ko
E bas necu da reklamiram Septy u raljama zivota
Septembar is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2006., 16:57   #46
Quote:
Septembar kaže:
ni ja
pa sam isla gledat

nasla ovo:
http://www.poliklinika-helena.hr/hrv...lni_reflux.asp

PROGNOZA
tendencija spontanog nestanka s porastom životne dobi:
1) produljenje intravezikalnog segmenta uretera
2) sazrijevanje kontrole mokrenja

- I i II- 80%,

tocno i tome se ja sada nadam i to mi je jedina misao u glavi... pediajtar nam je rekao da prije dok se nisu bas radili ovi pregledi da se utvrdi refluks da su ljudi bolovali od refluksa i povukao bi se sam od sebe. ja vjerujem da sam ja to imala kao dijete jer sam stalno imala "upale mjehura"... a moze se dogoditi ako se ne lijeci da ti dijete jedan dan postane bubrezni bolesnik...
koji je po meni tu najveci problem...
dugotrajno tretiranje antibiotikom, precesta kontorola zracenjem-jer se "bolest"prati jos najmanje godinu dana nakon dijagnoze da refluksa vise nema, precesti odlasci kod lijecnika-sto jako utjece na ponasanje djeteta, od tuda je ja vjerujem to piskenje u krevet.....
ja samo zelim svoje dijete postjedjeti od sokova previse, a kao drugo ne zelim da mi dijete bude bubrezni bolesnik...
Dorotea is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2006., 03:04   #47
Smile

[Dorotea]tocno i tome se ja sada nadam i to mi je jedina misao u glavi... pediajtar nam je rekao da prije dok se nisu bas radili ovi pregledi da se utvrdi refluks da su ljudi bolovali od refluksa i povukao bi se sam od sebe. ja vjerujem da sam ja to imala kao dijete jer sam stalno imala "upale mjehura"... a moze se dogoditi ako se ne lijeci da ti dijete jedan dan postane bubrezni bolesnik...
koji je po meni tu najveci problem...
dugotrajno tretiranje antibiotikom, precesta kontorola zracenjem-jer se "bolest"prati jos najmanje godinu dana nakon dijagnoze da refluksa vise nema, precesti odlasci kod lijecnika-sto jako utjece na ponasanje djeteta, od tuda je ja vjerujem to piskenje u krevet.....
ja samo zelim svoje dijete postjedjeti od sokova previse, a kao drugo ne zelim da mi dijete bude bubrezni bolesnik...[/QUOTE]
Slažem se sa tobom. Zato smo se odlučili za liječenje na biljnoj bazi. sad ćemo i homeopatiju probati...Pozdrav i drži se
dadari is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2006., 10:36   #48
Evo nisam ni ja znala što je refluks...

Definicija i značenje

Pojam vezikoureteralni refluks znači vraćanje mokraće iz mjehura u mokraćovod, cijev koja spaja bubreg i mokraćni mjehur, a kroz koju protok mokraće mora ići isključivo jednosmjerno, prema mokraćnom mjehuru. Uzrok toj nenormalnoj pojavi može biti prirođena abnormalnost građe mokraćovoda ili mokraćnog mjehura, odnosno samo funkcionalna, privremena pogreška uslijed nezrelog mehanizma. Mokraća koja se vraća prema bubregu predstavlja moguće sjedište bakterijama i izvor ponavljanih infekcija bubrega, a i sama mokraća zadržavanjem može oštetiti bubreg. Refluks se može javiti samo na jednoj ili na obje strane.



Učestalost

Učestalost vezikoureteralnog refluksa (VUR-a) nije poznata u zdrave djece, ali u djece koja imaju mokraćne infekcije iznosi oko 30%, što znači da svako treće dijete s mokraćnom infekcijom ima neki stupanj vezikoureteralnog refluksa.



Klinički simptomi

Vezikoureteralni refluks djeluje podmuklo, bez kliničkih simptoma. Otkriva se kroz posljedicu, mokraćnu infekciju. Uz infekcije dišnog sustava, mokraćne infekcije, kojima naročito podliježu djevojčice, spadaju u najčešće infekcije dječje dobi. Obzirom na visoku učestalost anomalija mokraćnog sustava u mokraćnim infekcijama, naročito rane životne dobi, svakoj infekciji valja dati odgovarajuću pozornost, tim više što je dijete mlađe. U slučajevima kada se u više navrata u mokraći nalaze bakterije u značajnom broju, a bez postojanja otvorene infekcije, moguće je da u podlozi postoji vezikoureteralni refluks.



Postavljanje dijagnoze

Nakon izlječenja prve ili druge mokraćne infekcije, pogotovo u dojenčadi, potrebno je učiniti pretrage kojima je cilj dokazati ili isključiti postojanje VUR-a., odrediti stupanj i postaviti strategiju daljnjeg liječenja i postupaka.

Dijagnoza vezikoureteralnog refluksa postavlja se rendgenskim ili ultrazvučnim slikovnim prikazom mokraćovoda za vrijeme trajanja mokrenja, s prethodnim uštrcavanjem kontrastnog sredstva u mokraćni mjehur, tzv. mikcijskom cistouretrografijom (MCUG). Ta pretraga dokaže ili isključi postojanje VUR-a i prema njoj se odredi i stupanj refluksa (I-IV/V). Ne može se ništa zaključiti o stupnju eventualnog oštećenja bubrega ili o prognozi što se tiče vjerojatnosti nestanka refluksa, tako da je kod postavljene dijagnoze refluksa MCUG-om potrebno učiniti još dodatne pretrage.

Radi se cistoskopija ili promatranje mokraćnog mjehura iznutra posebnim instrumentom koji se uvede u mjehur, a prema obliku ušća mokraćovoda može se predvidjeti daljnji tijek i prognoza refluksa. Potrebno je učiniti i prikaz bubrežne funkcije, što se čini rendgenskim snimanjem izlučivanja kontrasta koji se injicira u venu. U veće djece koja su sposobna surađivati, potrebno je učiniti i tzv. urodinamiku, pretragu kojom se ispituje funkcija pojedinih mišića koji sudjeluju u pravilnom izlučivanju mokraće.



Liječenje

Ovisno o stupnju vezikoureteralnog refluksa određuje se terapija, i to tako da se kod stupnja I i II davanjem antibiotika u niskim, zaštitnim dozama, sprečava nastajanje mokraćnih infekcija, a u slučaju da ipak do njih dođe, one se liječe uobičajeno.

Stupnjevi III i IV zahtijevaju operativni popravak sistema odvodnih kanalića bubrega, ili umetanje implantata u mokraćni mjehur, kojim se sužava nenormalni otvor i sprečava daljnje vraćanje mokraće, što se izvodi cistoskopski.



Prognoza

Kod postavljanja dijagnoze vezikoureteralnog refluksa nižeg stupnja (I i II), uz normalnu bubrežnu funkciju, prognoza je povoljna, što znači da unutar godinu do dvije, rastom djeteta, najčešće dolazi do spontanog nestanka refluksa. Za to vrijeme je potrebno uzimati zaštitne doze antibiotika i čuvati bubreg od eventualnih oštećenja koja bi mogla nastati uslijed mokraćnih infekcija. Potrebno je periodički kontrolirati mokraću, da se isključi postojanje bakterija, tj. tinjajuće infekcije. U stupnjevima III i IV prognoza, bez obzira je li refluks jednostran ili obostran, ovisi o stupnju oštećenja bubrega.

U svakom slučaju, premda je mokraćna infekcija u djeteta česta, uvijek treba imati na umu mogućnost trajnih posljedica ako se na vrijeme ne posumnja na VUR i ne učine potrebne pretrage kojima se on isključi ili dokaže.
__________________
Sunce grije , toplo mi je!!!
suncemojemalo is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2006., 16:45   #49
Moja mala rodjakinja ima reflux na oba bubrega, jedan je operirala i da pokucam sada je sve 5 i kao da nista nije ni bilo a dugi ce operirat za cca mjesec dana
Wedding is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2006., 00:28   #50
refluks

Eto, danas smo bili na kontroli kod dr Cvitkovic. Sve je super, bubrezi rastu i jako je zadovoljna. Pitala nas je za nocno mokrenje pa smo razgovarale o tome. Kaze da ono moze biti znak poremecene funkcije mjehura te moze otezavati nestanak refluksa. Dadari, pitaj svoju nefrologicu za to ili konzultiraj dr Cvitkovic jer se navodno kod nocnog mokrenja i refluksa moraju davati jos neki lijekovi!
R-winter is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2007., 14:37   #51
evo, jucer smo bili na pregledu u poliklinici Helena... prvi put nakon 6. mjeseci osjecala sam se sigurno i napokon "stigli smo na pravo mjesto"...
kada smo dosli moja mala slatkica je spavala... probudili smo je da se ne prestrasi na pregledu... sve je bilo drugacije nego sto smo navikli.. sestre se smjese, razgovaraju sa nama, dr. ju pregledava oko POLA SATA... nisam mogla vjerovati, imamo nekih 10tak slicica od ultrazvuka...
Bubrezi su savrseni!!! unutarnji organi SUPER! SVE kako valja....ali ipak je jos uvijek tu reflux...
tako sam se nadala da je ta prica zavrsila, ali ipak nazalost nije.. cak eto, sada su rekli da je reflux na oba dvije strane a ne samo desno..
tvrde da je to sigurno bilo i prije, ali moguce da u tom trenutku nisu okinuli sliku na mikciji i zato se nije vidjelo..

reflux II stupnja i dalje smo na istom, ALI....
Dr. nam savjetuje promjenu terapije(JUHUHUHUHU) bez profilakse, nego brusnica i cajevi za ciscenje, redovita stolica(sto hvala Bogu imamo) redovna mjesecna kontrola urina(standardno kao do sada), ne kupanje u kadi nego samo tusiranje, ne bazeni nego more i baciti pelenu ovo ljeto pod OBAVEZNO!!!!! i nakon nekih 2 mjeseca nakon skidanja pelene, ponovno pregled...

u svakom slucaju odlazak na pregled u polikliniku Helena je bio vise nego PUN POGODAK i savjetujem svima koji imaju dijete sa ovim problemom.

Ono sto me je zadivilo je bilo to sto nam je Dr. rekao, treba promjeniti razmisljanje i pogled na taj problem. Dijete sto manje maltretirati i davati lijekove(ako nije potrebno) i NE ZRACITI!

Promijeniti pogled i razmisljanje o refluxu bi znacilo da se razumije da nije lijek uvijek rjesenje za sve, i da se ne moze na isti nacin lijeciti dijete koje ima reflux I, II stupnja i dijete koje ima reflux IV,V stupnja.

Eto toliko, htjela sam to podijeliti sa vama, ukoliko netko ima pitanje u vezi refluxa i ovog pregleda(ULTRAZVUCNA CISTOGRAFIJA koja u potpunosti zamjenjuje MIKCIJU) slobodno neka mi se javi, ako ga zanimaju detalji....

POZDRAV
Dorotea is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2007., 00:55   #52
refluks

Dorotea, drago mi je da si zadovoljna i mirnija i tocno znam taj osjecaj jer sam ga isto imala nakon sto smo otisli u polikliniku Helena. Dr Cvitkovic i ostalo osoblje vrhunsko, LJUDSKI i TOPLI pristup, konacno netko tko razumije izbezumljene roditelje a uz to i strucni. Mi smo se ipak odlucili za uzimanje Furadantina ali ga stvrano dobro podnosi pa nisam zabrinuta oko toga. Ja sam vuse bila ocajna zbog hrpe preporucenih pretraga i zracenja, sto smo izbjegli ultrazvucnom cistografijom. Svim roditeljima sa slicnim problemima toplo preporucujem da odu u Helenu. Sretno i nadam se da cemo za koju godinu zaboraviti na refluks i strahote koje smo prolazili!
R-winter is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2007., 15:25   #53
Quote:
R-winter kaže: Pogledaj post
Dorotea, drago mi je da si zadovoljna i mirnija i tocno znam taj osjecaj jer sam ga isto imala nakon sto smo otisli u polikliniku Helena. Dr Cvitkovic i ostalo osoblje vrhunsko, LJUDSKI i TOPLI pristup, konacno netko tko razumije izbezumljene roditelje a uz to i strucni. Mi smo se ipak odlucili za uzimanje Furadantina ali ga stvrano dobro podnosi pa nisam zabrinuta oko toga. Ja sam vuse bila ocajna zbog hrpe preporucenih pretraga i zracenja, sto smo izbjegli ultrazvucnom cistografijom. Svim roditeljima sa slicnim problemima toplo preporucujem da odu u Helenu. Sretno i nadam se da cemo za koju godinu zaboraviti na refluks i strahote koje smo prolazili!
i meni je malena super podnosila Furadantin(djeca ga znaju povracat) ali rekao mi je jedan prijatelj koji je inace i dr. "i meni je mala imala reflux, i da, davao sam joj antibiotik ako je imala infekciju, kada je bila zdrava onda ne"
hmmmmm.... i ja tako mislim, i zar nije sigurnije i ipak bolji feeling kada kontroliras dijete redovno, sve je ok, a ne kljukas ga lijekovima...
meni je bas taj feeling poseban... napokon nesto sto ima smisao i logiku u cijeloj ovoj prici, zar ne?
Dorotea is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2007., 23:53   #54
Quote:
Dorotea kaže: Pogledaj post
i meni je malena super podnosila Furadantin(djeca ga znaju povracat) ali rekao mi je jedan prijatelj koji je inace i dr. "i meni je mala imala reflux, i da, davao sam joj antibiotik ako je imala infekciju, kada je bila zdrava onda ne"
hmmmmm.... i ja tako mislim, i zar nije sigurnije i ipak bolji feeling kada kontroliras dijete redovno, sve je ok, a ne kljukas ga lijekovima...
meni je bas taj feeling poseban... napokon nesto sto ima smisao i logiku u cijeloj ovoj prici, zar ne?
Da, definitivno! Ali zalosno je da na mozes vjerovati vecini nasih doktora, nego se moras informirati po forumima i internetu i imati srecu da dodjes kod osobe poput dr Cvitkovic. Imam osjecaj u u nasim bolnicama nikog nije briga ili ne prate modernu medicinu ili... ma uzas
R-winter is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2007., 10:35   #55
Quote:
R-winter kaže: Pogledaj post
Da, definitivno! Ali zalosno je da na mozes vjerovati vecini nasih doktora, nego se moras informirati po forumima i internetu i imati srecu da dodjes kod osobe poput dr Cvitkovic. Imam osjecaj u u nasim bolnicama nikog nije briga ili ne prate modernu medicinu ili... ma uzas
stvar je u tome(barem sam ja uvjerena u to) da oni rade i pisu studiju sa odredjenim brojem djece, kako podnose te lijekove i kasnije su reakcije na lijek nase djece upisane u one nuspojave koje dobijes sa lijekom...
to sto govoris, povjerenje mi je najvaznije, sigurnost, feeling da se netko strucan brine za moje dijete... do sada to nisam imala i sada sam opet mirna, zadovljna i imam nadu da cemo sve to rijesiti... mami to puno znaci...
razmisli barem o brusnici i cajevima za ciscenje... ne govorim ti to radi toga da naskodim, nego, eto i moja je mala savrseno podnosila antibiotike, sve do jednog dana kada vise nije... i to me ubilo u pojam... zasto da dozivim opet taj dan... ili jadan dan kada maloj bude zaista trebao antibiotik da joj nece pomoc kada bude trebalo...
Dorotea is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2007., 10:38   #56
Moram se pohvaliti jer cu puknut.... nakon svih muka, evo malena mi je vec 2 mjeseca na brusnici, bez antibiotika i nalazi su STERILNI!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Ni sa antibioticima nije imala tako ciste nalaze!!!!!!!!!! jihaaaaaaaaaaaaaaa, jihaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
Dorotea is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2007., 10:58   #57
bravo! poznat mi je osjećaj: moj je mali dobio e.coli s 2 mjeseca, i skoro je godinu dana bio na lijekovima. kad su konačno nalazi pokazali da je sve u redu, skakali smo do stropa od sreće uživaj!
plavva is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2007., 10:58   #58
Bravo za vas
__________________
Borna
Goga_fina is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2007., 11:03   #59
joj, hvala hvala... toliko sam sretna da bi puknula ma prvo sto sam napravila sam tu se dosla pohvaliti jer nekako sam se navukla na svih vas i imam feeling da me se tu najbolje cuje i razumije treba samo biti uporan i NIKADA odustajati uf! cerim se tu, a sef me gleda sav u cudu...eh, vi zene kaze on... hihi
Dorotea is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2007., 21:20   #60
refluks

kad sam čula dijagnozu refluks III stupnja nakon prve mikcije pitanje je bilo što je to uopće. hvala bogu doktori na šalati su nas samo isprepadali a nigdje na vidiku nije bilo pravog objašnjenja. ustanovljeno je bilo da dijete ima refluks III stupnja. nakon godinu dana točnije 01.03.2007 napravljena je nova mikcija i da bi sada bilo ustanovljeno da se refluks povećao na IV stupanj. cijelu godinu dijete je bilo sterilno i otkud sad to povećanje, meni ništa nije jasno i očekuješ objašnjenje nefrologa a kad tamo on nama kaže da mu nije jasno otkud takva dijagnoza ia daje je moguće da je sestra kroz kateter pustila previše tekućine i šalje nas na pregled kod kirurga na rebro. još jedno razočaranje na šalati nema kirurga niti ga je nikad bilo, toliko djece sa tim problemom a nemamo niti pravog liječnika. dovoljno je što moja curica mora proći kroz sve te pretrage da mi kaže da su one možda pustile previše tekućine. pa to je za nevjerovat. nema ti tko objasniti što je to uopće refluks, više neznamo šta da radimo.
sklobuc4 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:12.