Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.01.2012., 09:42   #1
Kako rješavati problem viška zaposlenih u javnoj upravi?

moj je prijedlog da se višak zaposlenih u javnoj upravi rješava na način kako se je to činilo i u raznim poduzećima, pa i državnim - dakle, trebalo bi ih poslati na čekanje. i to na neki prijelazni rok od recimo godinu-dvije, u kojem bi primali punu plaću, ali ne bi morali dolaziti na posao. naravno, u tom slučaju ne bi im se isplaćivali dodaci na prijevoz, topli obrok i sl., a ostvarile bi se i mnoge druge uštede - ne bi bilo više potrebno toliko prostora za državne službenike koji su na čekanju, već bi se ti prostori mogli davati u najam (ili ga ne bi trebalo plaćati gdje ga država unajmljuje), pa i prodati, čime bi se određeni novac i slio u državnu blagajnu, zatim bi se uštedjelo i na energentima - struji, grijanju, na komunalijama također, kao i na sredstvima za rad i potrošnom materijalu. taj rok od godinu-dvije mogao bi se korisno upotrijebiti i da se firme koje zaposle državnog službenika na čekanju, oslobode plaćanja doprinosa državi za socijalno i mirovinsko (o tome sad nešto i govore kao oblik poticanja zapošljavanja općenito), a da se ušteđena plaća za takve upotrijebi u tu svrhu, ili/i da se izvrši prekvalifikacija takvih službenika na čekanju, kako bi se osposobili za neke druge poslove, te bi im se time pružila veća šansa da po isteku (ili unutar) tog roka pronađu neki drugi posao, ukoliko naravno država opet ne osjeti potrebu za novim službenicima, pa ih barem djelomično ne pozove natrag u službu

recimo da je plaća državnog službenika 5.000 kn neto, što znači da ona s doprinosima iznosi 10.000 kn bruto. dakle, ako je takav službenik višak i ode na čekanje, država mu plaća manje od 5.000 kn za plaću (jer mu prestane isplaćivati naknade za prijevoz, topli obrok i sl. - i već je nešto sitno odmah uštedila), a plaća mu još uvijek isti iznos doprinosa. znači, ukoliko se takav zaposli kod privatnika, država mu nastavlja plaćati doprinose, ali štedi cijelu plaću koju onda može upotrijebiti u druge svrhe, pa i prekvalifikaciju drugih. po meni bilo bi razumno da se i taj rok odredi na godinu-dvije od trenutka zaposlenja, pa bi ušteda plaće pokrila te troškove doprinosa ukoliko bi taj vremenski rok i nadmašio rok predviđen za držanje na čekanju dotičnog državnog službenika-viška

kako vi gledate na tu problematiku i moguća rješenja?
__________________
HAIKU ZA FRANJU: hrvatski si gorostas bio i ostao/patuljci i dalje grickaju svoja jajašca / JEDNA ZA BBB-e: kad me murjak pendrekom opali po glavi/ja sam sretan kaj sam plavi / Komunisti se spominju još od antike/ Jedan ozbiljan, pa i dramatičan govor euro lijevice o problemima LGBT zajednice pred europarlamentarcima, predstavnicima NATO-a i novinstvom
diogeneš is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2012., 09:52   #2
to treba predočiti radnicima koji su u stećaju, ili na burzi
zašto ovima drugačije ?
__________________
Soaring over Alps
KRIN1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2012., 09:55   #3
Otpustiti bez milosti,i onda smanjiti PDV na 10%, te sve one općinske i županijske poreze i prireze smanjiti i ukinuti

Quote:
KRIN1 kaže: Pogledaj post
to treba predočiti radnicima koji su u stećaju, ili na burzi
zašto ovima drugačije ?
Majka svih pitanja!!!!!
__________________
Everybody Makes Fun Of The Redneck-Until the Zombie Apocalipse!
Kyle Reese is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2012., 09:58   #4
Koliko ih ima viška?

Jel' postoji uopće neka ozbiljna analiza ili se sva bazira na pretpostavkama?
Razbijač is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2012., 10:00   #5
Quote:
KRIN1 kaže: Pogledaj post
to treba predočiti radnicima koji su u stećaju, ili na burzi
zašto ovima drugačije ?
zbog dosadašnjih zasluga za razvoj lijepe naše
treba biti pragmatičan - bitno je da proces krene, da se štedi i da se ne izazivaju nove napetosti u napaćenoj našoj
__________________
HAIKU ZA FRANJU: hrvatski si gorostas bio i ostao/patuljci i dalje grickaju svoja jajašca / JEDNA ZA BBB-e: kad me murjak pendrekom opali po glavi/ja sam sretan kaj sam plavi / Komunisti se spominju još od antike/ Jedan ozbiljan, pa i dramatičan govor euro lijevice o problemima LGBT zajednice pred europarlamentarcima, predstavnicima NATO-a i novinstvom
diogeneš is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2012., 10:01   #6
Quote:
Razbijač kaže: Pogledaj post
Koliko ih ima viška?

Jel' postoji uopće neka ozbiljna analiza ili se sva bazira na pretpostavkama?
Ma sada će opet svi kukati da mislimo da učiteljice, doktore, carinike,a svi znaju da mislimo na birokraciju, i na urde gdje je svaki 4.-ŠEF
__________________
Everybody Makes Fun Of The Redneck-Until the Zombie Apocalipse!
Kyle Reese is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2012., 10:05   #7
Quote:
diogeneš kaže: Pogledaj post
treba biti pragmatičan - bitno je da proces krene, da se štedi i da se ne izazivaju nove napetosti u napaćenoj našoj

treba zadržati stranačke vojnike ( glasovanje ) ?
__________________
Soaring over Alps
KRIN1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2012., 10:05   #8
Quote:
Razbijač kaže: Pogledaj post
Koliko ih ima viška?

Jel' postoji uopće neka ozbiljna analiza ili se sva bazira na pretpostavkama?
a iz koje se ti države javljaš? ne mogu vjerovati da si u hrvatskoj, gdje od ferdeljija, udruge poslodavaca, ekonomskog instituta, političkih analitičara, marka rakara, pa sve tako do samog josipovića danas u večernjem, govore o glomaznosti, prenapuhanosti i tromosti iste
__________________
HAIKU ZA FRANJU: hrvatski si gorostas bio i ostao/patuljci i dalje grickaju svoja jajašca / JEDNA ZA BBB-e: kad me murjak pendrekom opali po glavi/ja sam sretan kaj sam plavi / Komunisti se spominju još od antike/ Jedan ozbiljan, pa i dramatičan govor euro lijevice o problemima LGBT zajednice pred europarlamentarcima, predstavnicima NATO-a i novinstvom
diogeneš is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2012., 10:11   #9
Quote:
KRIN1 kaže: Pogledaj post
to treba predočiti radnicima koji su u stećaju, ili na burzi
zašto ovima drugačije ?
Paaa, zato sto imaju kolektivne ugovore, za koje je narod rekao da im je odrzavanje perpetualnog obnavljanja tih ugovora najbitnija i najsvetija stvar. Sad nek ih placaju kad su bili pametni.
lukarak is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2012., 10:12   #10
Quote:
Kyle Reese kaže: Pogledaj post
Ma sada će opet svi kukati da mislimo da učiteljice, doktore, carinike,a svi znaju da mislimo na birokraciju, i na urde gdje je svaki 4.-ŠEF
Je, samo kad maknes te koje si nabrojao, vjerojatno i policiju, vatrogasce, itd, ostane ti jako malo ljudi.
lukarak is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2012., 10:13   #11
večernji: kakva nam je državna uprava?
josipović: glomazna i nije uvijek na visini zadaće u smislu efikasnosti i stručnosti. najveći broj ljudi savjesno i odgovorno radi svoj posao, a nisu plaćeni kako bi najbolji stručnjaci trebali biti. teško je jednim potezom učiniti ono što je ideal svake države - da ima malu, efikasnu i odlično plaćenu upravu
__________________
HAIKU ZA FRANJU: hrvatski si gorostas bio i ostao/patuljci i dalje grickaju svoja jajašca / JEDNA ZA BBB-e: kad me murjak pendrekom opali po glavi/ja sam sretan kaj sam plavi / Komunisti se spominju još od antike/ Jedan ozbiljan, pa i dramatičan govor euro lijevice o problemima LGBT zajednice pred europarlamentarcima, predstavnicima NATO-a i novinstvom
diogeneš is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2012., 10:21   #12
Quote:
lukarak kaže: Pogledaj post
Je, samo kad maknes te koje si nabrojao, vjerojatno i policiju, vatrogasce, itd, ostane ti jako malo ljudi.
čitaj post, NISAM MISLIO na učiteljice,carinike itd
__________________
Everybody Makes Fun Of The Redneck-Until the Zombie Apocalipse!
Kyle Reese is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2012., 10:23   #13
Quote:
Kyle Reese kaže: Pogledaj post
čitaj post, NISAM MISLIO na učiteljice,carinike itd
Citaj ti post. Nisi shvatio. Kad od drzavnih zaposlenika maknes te koje si ti nabrojao, ne ostane ti mnogo ljudi. Ne kao maknes na burzu, nego maknes iz racunice. Ono sto ostane, nema bas previse mjesta za ustede jer se radi o malo ljudi, a nije da su svi nepotrebni.
lukarak is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2012., 10:35   #14
preustroj općina -ima ih milion a neefikasni su i nepotrebni.
milion raznoraznih udruga/agencija i sl. na državnoj sisi
bar 20% mora ić iz županija i gradskih uprava po gradovima (ne vezano za općine).

a šta s njima...
pa noga i na burzu rada ionako su to jako sposobni ljudi koje će svaka firma poželjeti. A ako ne nađu ništa onda ima kanala u Slavoniji i kamenja u Dalmaciji za prebacivat ..nije baš da su uljudni/sposobni/efikasni a to se odražava i na trenutno stanje (znam iz prve ruke par cura jako jako jako inteligentne i sposobne u županiji i koje nakon 2 godine još ne znaju šta rade), ali plaća sjeda....
RexCro is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2012., 10:38   #15
Quote:
diogeneš kaže: Pogledaj post
a iz koje se ti države javljaš? ne mogu vjerovati da si u hrvatskoj, gdje od ferdeljija, udruge poslodavaca, ekonomskog instituta, političkih analitičara, marka rakara, pa sve tako do samog josipovića danas u večernjem, govore o glomaznosti, prenapuhanosti i tromosti iste
Ja sam prvi za kresanje administracije.

Ali me laprdanja tih mlatimudana koje si nabrojao stvarno ne zanimaju.

Prvo brojke i ozbiljna analiza pa ćemo onda pričati dalje.

Bez toga će sve ostati samo na laprdanju i administracija se neće smanjiti.
Razbijač is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2012., 10:46   #16
- rezat u državnim firmama koje rade s gubitkom
- povećat efikasnost javne uprave (iako ne znam kako sa postojećim kolektivnim ugovorom jer povećanje mogućnosti otkaza bi tu zlata vridila)
- poticat proizvodne djelatnosti jer one generiraju novu vrijednost. mi imamo previše pravnika, ekonomista, filozofa... koje kod nas nema tko plaćat

nisam ekonomist pa ako nek neko stručniji kaže bi li se i kako moglo prebacit dio poreznog tereta sa proizvodnog na uslužni sektor?
splićo is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2012., 10:59   #17
Zapravo bi ih trebao preuzeti privatni sektor. Ali, koji privatni sektor?

A on pak uslijed rodijačke ekonomije i nestumulativnog okruženja nije dovoljno razvijen da višak nezaposlene ljudskosti apsorbira u svoje okruženje. Pa se onda vrtimo u krug. Bez uspostavljanja pravog tržišta nema mogućnosti jačanja privatnog sektora koji onda uzdržava birokraciju, koja bi da se smanji, ali nema gdje, pak onda putem svojih plaća koristi usluge privatnog sektora i time ga održava.

Vidim, gore se spominje Ekonomski institut kao institucija koja poziva na kresanje. Ista ta institucija financira personalne i materijalne rashode iz sredstava poreznih obveznika jer joj je osnivač država, a onda kada se izradi neka studija, ista se posebno naplati, premda im država pokriva troškove iste studije. Koliko vidim, jedina konzekventna mjera tog Instituta bila bi da predlože - vlastito ukidanje. Nitko to ne bi ni osjetio.

A bogami se i instutucija predsjednika financira iz državnog proračuna, a koliko mi je poznato, ima preveliki broj činovnika u istoj, pa neka onda predsjednik započne reforme u svojem dvorištu. Bit će više uvjerljiv.
Danchy55 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2012., 12:08   #18
Quote:
diogeneš kaže: Pogledaj post
moj je prijedlog da se višak zaposlenih u javnoj upravi rješava na način kako se je to činilo i u raznim poduzećima, pa i državnim - dakle, trebalo bi ih poslati na čekanje.
Kakvo jeb..o čekanje?Ako si višak onda te ne trebaju i nemaš šta čekat jer si nepotreban.Otpremnina ili mirovina i doviđenja u nekom drugom svijetu.Kakva plaćanja pa da bude doma?Da poslije radi na crno pa da kaže kako mu je još bolje?
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2012., 12:59   #19
Neki kažu da birokrati eto svojom potoršnjom pomažu,a ja kažem,ako ih optustimo u velikom broju, i smanjimo PDV na 10%, imali bi još veći potrošnju
__________________
Everybody Makes Fun Of The Redneck-Until the Zombie Apocalipse!
Kyle Reese is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2012., 13:23   #20
Quote:
Kyle Reese kaže: Pogledaj post
Neki kažu da birokrati eto svojom potoršnjom pomažu,a ja kažem,ako ih optustimo u velikom broju, i smanjimo PDV na 10%, imali bi još veći potrošnju
I jos jednom, pricas gluposti, i precjenjujes broj birokrata. Ima ih nekoliko desetaka tisuca, a nisu svi nepotrebni.
lukarak is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:32.