Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.02.2012., 14:27   #201
Quote:
starks kaže: Pogledaj post
Također, oni koji su dobili bivše PIK-ove za kunu, odnosno svi oni koji obrađuju preko 200 hektara zemlje ne bi trebali dobivati državne poticaje, jer takvi narušavaju cjelokupnu hrvatsku poljoprivredu',
Tako je, oni su blizu profitabilnosti i bez poticaja, to ne smijemo dopustiti!
__________________
Sve ima kraj. Osim hrenovki. One imaju dva kraja.
darthraven is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2012., 14:34   #202
Quote:
Ima malih ekonomija bez mogućnosti profitiranja na ekonomij obujma pa prosperiraju...takvi su npr. Danci,Finci...Danci proizvode najviše svinjskog mesa koliko ja znam..nemaju nikakve resurse...

Kako Novom Zelandu uspijeva...
Ima, ali one sve te svoje proizvode izvoze i opet imaju ekonomiju obujma. Ne pojedu Danci svo svinjsko meso, niti svi Finci kupuju sve mobitele od Nokije, niti svi Zelanđani kupuju svo ovčje meso što proizvedu. O tome ja govorim. Rast na malom domaćem tržištu je prošlo svršeno vrijeme. Uostalom, takav model smo imali, pa vidiš da crkava.

Quote:
Reforma javnog sektora nije smao otpuštanje već i dijelom zapošljavanje a najviše promjena politika investiranje,ulaganja koja dolaze iz javnog sektora...

Zašto u mnogim državama poticjai u poljoprivredi uspjevaju a kod nas ne...
5% proizvođač pokupi 50% potpora...a ditribucija je monopolizirana...


Zato se i slažem kada su maloprije rekli da treba biti vrlo konkretan i u kritikama i u procjeni što je u stvari hrvatski proizvod....

Država bi trebala biti u stanju ulagati i pomagati u stvaranju i jačanju poduzeća...
Onim etabliranim poduzećima bi trebala priskakati u teškoćama kada procijeni da ima koristi uz mjerljive ciljeve,ali sve to traži znanje,ljudski potencijal i određeni stupanj nacionalne kohezije koji smo mi totalno izgubili...
U tome se slažemo. Od primarno redistributivne funkcije, javni sektor treba transformirati u servis za razvoj. Ponekad čak ne trebaju niti neka velika ulaganja. Zašto npr. dio fakulteta ili znanstvenih instituta ne preuzme dio R&D poslova za određenu industriju?

Što se tiče znanja, ljudskih potencijala i nacionalne kohezije, o tome sam i ja dosta dumao i došao do jednostavnog zaključka da u ovakvoj rentijerskoj ekonomiji sa pretežno jednostavnim uslugama to su nepotrebne stvari. Kakva ti je potreba za nekim znanjem i kohezijom u turizmu kad sve što radiš je čisto iskorištenje rente koju ti pruža priroda?
Plazibat is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2012., 14:39   #203
Koga zanima, novije uredbe o unutarnjem ustrojstvu uredno sadrže i okvirni broj službenika i namještenika po ministarstvu:

Vanjski poslovi (nova): http://narodne-novine.nn.hr/clanci/s...01_10_281.html

Kultura (još za prošle vlade): http://narodne-novine.nn.hr/clanci/s..._113_2209.html

Stvarni broj ljudi je uvijek manji, jer nikada nije sve popunjeno. Onda dođete do zaključka da npr. četiri velika državna zavoda (mirovinsko, zapošljavanje, socijalno, zdravstveno) imaju zaposlenih koliko pola ukupne državne birokracije bez MUP-a i MORH-a.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2012., 15:43   #204
Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
Koga zanima, novije uredbe o unutarnjem ustrojstvu uredno sadrže i okvirni broj službenika i namještenika po ministarstvu:

Vanjski poslovi (nova): http://narodne-novine.nn.hr/clanci/s...01_10_281.html

Kultura (još za prošle vlade): http://narodne-novine.nn.hr/clanci/s..._113_2209.html

Stvarni broj ljudi je uvijek manji, jer nikada nije sve popunjeno. Onda dođete do zaključka da npr. četiri velika državna zavoda (mirovinsko, zapošljavanje, socijalno, zdravstveno) imaju zaposlenih koliko pola ukupne državne birokracije bez MUP-a i MORH-a.
a ne, ne... ne možeš se sad tek tak povući. želim čuti tvoj pravi zaključak izveden nakon ovog međuzaključka
__________________
HAIKU ZA FRANJU: hrvatski si gorostas bio i ostao/patuljci i dalje grickaju svoja jajašca / JEDNA ZA BBB-e: kad me murjak pendrekom opali po glavi/ja sam sretan kaj sam plavi / Komunisti se spominju još od antike/ Jedan ozbiljan, pa i dramatičan govor euro lijevice o problemima LGBT zajednice pred europarlamentarcima, predstavnicima NATO-a i novinstvom
diogeneš is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2012., 22:47   #205
Quote:
#kocar# kaže: Pogledaj post
Ne budali!

Javni sektor je nužan da bi društvo funkcioniralo , pitanje je samo kakav i koliki
A svatko tko dobro radi potreban posao zasluži svoju plaću.
Ma jasno, samo uz ovakav javni sektor kakvog mi imamo i uz ovakvu Vladu funkcioniramo jadno, ali doći će i tome kraj kad poptuno propadnemo. Mogli smo još nešto promijeniti odbijanjem EU, ali sad hrabro kročimo putem Grčke. Zbog njihovih fotelja doći će nam svima glave.
Dinaroid is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2012., 23:11   #206
Kako se ovdje mogu uploadati excell tabele?

Napravio sam jednu zanimljivu tabelu koja uključuje sve zemlje EU i Hrvatske, a u njoj se nala e kreditni rejtinzi i izabrani makorekonomski pokazatelji. Tabela je fantastična za blic usporedne analize i brzo ruši brojne u javnosti raširene spinove.
miggyd1967 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2012., 23:17   #207
Quote:
miggyd1967 kaže: Pogledaj post
Kako se ovdje mogu uploadati excell tabele?

Napravio sam jednu zanimljivu tabelu koja uključuje sve zemlje EU i Hrvatske, a u njoj se nala e kreditni rejtinzi i izabrani makorekonomski pokazatelji. Tabela je fantastična za blic usporedne analize i brzo ruši brojne u javnosti raširene spinove.
Pa stavi na Google Docse i tu postaj link.
Dinaroid is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2012., 23:43   #208
Stavio sam na Oron.

Tu je link

http://oron.com/sfii6mhbvz5m

Šteta što se ne može izravno pregledavati na forumu pa ću postaviti neke izvatke.


Dakle što uključuje tabela:
1. Kreditni rejting početkom ove godine
2. Naziv države
3. Stopa zaduživanja - državne obveznice dugoročne - prinos 12.12 2011.( za Estoniju nema podataka jer ima suficit proračuna pa se ne zadužuje)
4. Euro - Da ili Ne Tu je zanimljivo da države sličnih gospodarskih i proračunskih osobina koje nisu uvele euro plaćaju manji prinos na obveznice
5. Bruto vanjski dug u odnosu na BDP (oprezno, u pitanju je brutto, a ne netto dug, tj. Luxemburg kao središte novčarstva ima 39 puta veći dug od BDP-a, ali njemu duguju još više pa je u plusu. U tabeli je zbog tranzicijskih zemalja koje su uglavnom dužne, a njima se ne duguje pa je to približno netto dugi. Za stare članice najbolje ga je ne koristiti kao važno mjerilo(podaci su za 2011. izvor CIA World factbook)
6. Javni dug (%BDP-a)
7. Proračunski deficit (% BDP-a)
8. Udio poreza u BDP-u
9. bilanca plaćanja sa inozemstvom kao % BDP-a
miggyd1967 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2012., 23:59   #209
Gdje je rang Hrvatske među prikazanim zemljama?
Redom:
1. Rejting BBB- rang : 23/28
3. stopa zaduživanja 8 23/27 (Estonija se ne zadužuje, ali kako ima viši rejting (AA-) zaduživala bi se mnogo povoljnije od nas
5. Bruto vanjski dug 113,4 rang 7/28
6. Javni dug 58,2 rang 14/28
7. Proračunski deficit - 4,5% 12/28
8. Udio poreza u BDPu 37,3% rang 12/28
9. Bilanca plaćanja -0,018 ili-1,8% rang 16/28
miggyd1967 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2012., 00:13   #210
Inače, tabela je vrlo zanimljiva jer omogućava uvid u "čudne kriterije tzaduživanja".
Npr. čudne anomalije.
1. Ujedinjeno kraljevstvo ima AAA rejting i zadužuje se po stopi od 2,12% mada su im ekonomski pokazatelji među najgorima (doslovno svi su lošiji od Hrvatskih)
2. Slovenija Mada je 13 po rejtingu (A+) po stopi zaduživanja je 20. (6,9%) . Zanimljivo je da se Bugarska koja ima samo stupanj viši rejting od nas zadužuje po 5,23% ( rang 14.) Bugarska se zadužuje povoljnije i od Poljske, itd.
miggyd1967 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2012., 10:10   #211
Quote:
Smiljan_HR kaže: Pogledaj post
Nebi vjerovao, nema ovdje puno ljudi iz drzavne uprave. Admini upravo to i rade.
Možda ih u zadnje vrijeme nema tu a osobno svaki dan gledam kako se roštilja ne baš po ovom forumu nego po ostalom netu, kartanje, filmovi....a admini su tko zna gdje

Quote:
lukarak kaže: Pogledaj post
I kaj ces onda dobit? Surfat ce na mobitelu. Surfanje nema nikakve veze, surfaju i zaposlenici u privatnim tvrtkama. Bitno je samo jel netko napravio posao ili ne. Ako on to moze za 5 sati, nek 3 sata surfa. Ili ide doma.
Što bi značilo 2 mogu napravit za 8 sati ono za što danas plaćamo 3.Pa zato nam i je tako.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2012., 10:15   #212
A cuj, zabranam se nista ne rjesava. Primjer: zabranilo sucima u jednom sudu pristup internetu, ali zaboravili da Narodne novine sa propisima nisu na intranetu ....
Smiljan_HR is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2012., 10:15   #213
Quote:
Plazibat kaže: Pogledaj post
Ima, ali one sve te svoje proizvode izvoze i opet imaju ekonomiju obujma. Ne pojedu Danci svo svinjsko meso, niti svi Finci kupuju sve mobitele od Nokije, niti svi Zelanđani kupuju svo ovčje meso što proizvedu. O tome ja govorim. Rast na malom domaćem tržištu je prošlo svršeno vrijeme. Uostalom, takav model smo imali, pa vidiš da crkava.
Vrijedilo bi proučiti kako to njima uspijeva...
Kako su modernizirali anveden djelatnosti i kako su ih prodali kao izvoz
Da li su imali potporu domaćih instittuta,razvojnih agencija,banaka...itd..itd
Da li su imali potporu gospodarske diplomacije...kako su im uređeni trgovinski ugovori sa drugim državama.
Koliko im je razvijeno unutarnje tržište....

Quote:
Plazibat kaže: Pogledaj post

U tome se slažemo. Od primarno redistributivne funkcije, javni sektor treba transformirati u servis za razvoj. Ponekad čak ne trebaju niti neka velika ulaganja. Zašto npr. dio fakulteta ili znanstvenih instituta ne preuzme dio R&D poslova za određenu industriju?

Što se tiče znanja, ljudskih potencijala i nacionalne kohezije, o tome sam i ja dosta dumao i došao do jednostavnog zaključka da u ovakvoj rentijerskoj ekonomiji sa pretežno jednostavnim uslugama to su nepotrebne stvari. Kakva ti je potreba za nekim znanjem i kohezijom u turizmu kad sve što radiš je čisto iskorištenje rente koju ti pruža priroda?
žalosno je da je u SFRJotu krajem 60ih i 70ih (80-ih je previše politika pokazala svoje zube u gospodarstvu,iako se i dalje stvaralo,ali tada je već počeo grabež..ako si se htio baviti trgovinksom razmjenom morao si biti u firmama tipa Genex-a,Astre i sličnih da tamo su političari stavaljaji sebi bliske osobe....) javni sektor bio puno više razvojni nego danas....
starks is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2012., 10:36   #214
Quote:
Smiljan_HR kaže: Pogledaj post
A cuj, zabranam se nista ne rjesava. Primjer: zabranilo sucima u jednom sudu pristup internetu, ali zaboravili da Narodne novine sa propisima nisu na intranetu ....
Ma to su zabrane radi zabrane,mjere jer se nešto mora napraviti...

Inače reći ću Vam jednu stvar...

U velikim sustavima je često mgučće varati...zato se i prilagođavaju metode upravljanja,kontrole,interne revizije itd..itd

Prijatelj mi kaže da zna curu koja je vani završila fakultet i da je stvarno prikladan kadar za banku...Više poziconirani namager traži 5000 eura da ju zaposli...Iako je privatni sektor...
starks is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2012., 10:38   #215
Quote:
Smiljan_HR kaže: Pogledaj post
A cuj, zabranam se nista ne rjesava. Primjer: zabranilo sucima u jednom sudu pristup internetu, ali zaboravili da Narodne novine sa propisima nisu na intranetu ....
Sudac ima i tiskano izdanje a nitko mu ne osporava da ide na stranice koje mu trebaju.Forum mu ne treba bar u radno vrijeme, kao ni cariniku,policajcu,državnom inspektoru,onome u poreznoj upravi...Ako imaju vremena surfat znači ili ne rade ili su svoj posao završili.Ako su završili onda ih ima prekobrojnih.A kako su završili kad ljudima trebaju dani da dobiju potvrde ili slično koje su gotove za par minuta.Ili čekaju pisane presude mjesecima i godinama.Dapače da je to mali broj koji ne rade svoj posao ali kojih se treba riješit i zbog naroda i zbog države.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2012., 10:51   #216
Quote:
starks kaže: Pogledaj post
Kako Novom Zelandu uspijeva...
Novi Zeland je pet puta veći od Hrvatske. Ima ogromne pašnjake, dovoljno kiše (nalazi se usred oceana), i preko 30 milijuna ovaca:



Evo jedan moj članak na tu temu:

http://pollitika.com/hrvatska-i-novi-zeland

No moramo znati i da je prosječna penzija na N. Zelandu 1/3 prosječne plaće, dakle relativno manja nego u Hrvatskoj u odnosu na plaću, a imaju duplo manje umirovljenika od nas. Tamo su zaposlena dva milijuna ljudi, itd. itd...
__________________
Nisam lingvist! • daj Pravu šapuMa sigurno!
Daniel.N is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2012., 10:56   #217
Quote:
diogeneš kaže: Pogledaj post
a ne, ne... ne možeš se sad tek tak povući. želim čuti tvoj pravi zaključak izveden nakon ovog međuzaključka
Kao prvo, većina ljudi koja ovdje piše uopće nema neku opću sliku javnog sektora.

Kao drugo, potpuno se miješaju kategorije, npr. tko nije zadovoljan radom ZG-holdinga, to može promijeniti lokalnim izborima, Vlada tu može malo ili ništa.

Kao treće, neka veća reforma javnog sektora traži ogromne promjene procesa - ako negdje treba 10 papira, onda treba i dovoljno službenika za tih 10 papira, dok se proces ne promijeni. Službenici ne mijenjaju proces, već od naroda izabrani zastupnici.

Kao četvrto, većina viška je u kategoriji SSS službenika, uglavnom žena, s 50 i više godina života, te općim zanimanjima tipa gimnazije. Nihovo bacanje na ulicu znači stvaranje socijalnih slučajeva, jer čak i da dođe do neke konjukcije - njih neće nitko trebati.

Kao peto, dosta se toga može riješiti preraspoređivanjem ljudi - na sudovima primjerice nedostaje možda i nekoliko stotina SSS službenika, pa se događa da sudac mora raditi administrativne poslove koje bi jednako dobro odradio SSS službenik.

I na kraju - reforma u biti ne znači neko značajnije smanjenje troškova, već veću učinkovitost. Reforma znači i da bi trebalo više visokoškolovanih i stručnih ljudi u javnom sektoru, jer to današnji poslovi i zadaci tog sektora traže. Netko tko zna dovući novce iz EU neće raditi za 5000 kuna.

Reforma znači i npr. više nastavnog osoblja u sustavu znanosti jer ja prvi dobijem grupu od preko 200 budućih inženjera na predavanju, a asistentica na vježbama grupe od 70. Svakome tko misli da se vježbe na faksu mogu raditi s grupom većom od 20-30 ljudi, a da to zaista bude vježba kako spada - reći ću da ima nekih hmmm... problema sa shvaćanjem. I još moji budući inženjeri imaju sve više zastarjelu literaturu, jer ako je sustav okrenut honorarnim predavačima, a okrenut je (i ja tako predajem, bitno jeftinije za faks), onda je teško očekivati da netko tko radi 8-9 sati u firmi i popodne predaje još i napiše udžbenik... A bez tih znanja, moji dragi budući inženjeri sutra neće biti konkurentni na europskom tržištu, jer su u Pragu ili Budimpešti drugačiji uvjeti studiranja.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2012., 11:04   #218
Quote:
miggyd1967 kaže: Pogledaj post
Inače, tabela je vrlo zanimljiva jer omogućava uvid u "čudne kriterije tzaduživanja".
Npr. čudne anomalije.
1. Ujedinjeno kraljevstvo ima AAA rejting i zadužuje se po stopi od 2,12% mada su im ekonomski pokazatelji među najgorima (doslovno svi su lošiji od Hrvatskih)
2. Slovenija Mada je 13 po rejtingu (A+) po stopi zaduživanja je 20. (6,9%) . Zanimljivo je da se Bugarska koja ima samo stupanj viši rejting od nas zadužuje po 5,23% ( rang 14.) Bugarska se zadužuje povoljnije i od Poljske, itd.
A Portugal se zadužio sa neih 4 i nešto malo više posto...
A reting im je junk...

Hvala ti za podatke ..Treba ih proširiti i po ostalim portalima,da se vidi kako je to politiam mrkve i batine...i da je rejting babaroga(što ne znači da ne treba provesti reforme ,ali kada ih i počneš provoditi naveen agencije ti ga znaju šuknuti u rebra)
starks is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2012., 12:45   #219
Quote:
sivkić kaže: Pogledaj post
Možda ih u zadnje vrijeme nema tu a osobno svaki dan gledam kako se roštilja ne baš po ovom forumu nego po ostalom netu, kartanje, filmovi....a admini su tko zna gdje



Što bi značilo 2 mogu napravit za 8 sati ono za što danas plaćamo 3.Pa zato nam i je tako.
Mislis da toga nema u privatnom sektoru?

Ne, to bi znacilo da se od nekog moze ocekivati neki prosjek. Najbolje da ce jedan radit 8 sati, neznam, 300 necega, a netko drugi 200. Il plati za 300, il cu ja isto radit 200, samo cu se trecinu vremena odmarat. Ili ic doma pa bit sretniji zaposlenik. Ti kao poslodavac ne kupujes moje vrijeme. Kupujes posao.
lukarak is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2012., 15:17   #220
Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
Kao prvo, većina ljudi koja ovdje piše uopće nema neku opću sliku javnog sektora.

Kao drugo, potpuno se miješaju kategorije, npr. tko nije zadovoljan radom ZG-holdinga, to može promijeniti lokalnim izborima, Vlada tu može malo ili ništa.

Kao treće, neka veća reforma javnog sektora traži ogromne promjene procesa - ako negdje treba 10 papira, onda treba i dovoljno službenika za tih 10 papira, dok se proces ne promijeni. Službenici ne mijenjaju proces, već od naroda izabrani zastupnici.

Kao četvrto, većina viška je u kategoriji SSS službenika, uglavnom žena, s 50 i više godina života, te općim zanimanjima tipa gimnazije. Nihovo bacanje na ulicu znači stvaranje socijalnih slučajeva, jer čak i da dođe do neke konjukcije - njih neće nitko trebati.

Kao peto, dosta se toga može riješiti preraspoređivanjem ljudi - na sudovima primjerice nedostaje možda i nekoliko stotina SSS službenika, pa se događa da sudac mora raditi administrativne poslove koje bi jednako dobro odradio SSS službenik.

I na kraju - reforma u biti ne znači neko značajnije smanjenje troškova, već veću učinkovitost. Reforma znači i da bi trebalo više visokoškolovanih i stručnih ljudi u javnom sektoru, jer to današnji poslovi i zadaci tog sektora traže. Netko tko zna dovući novce iz EU neće raditi za 5000 kuna.
Da, reforma se planira da se izvede bezbolno. Sada vise nema vremena za bezbolne reforme i uskoro ove ce biti bolne ili ostajemo kaskati za vecinom zemalja EU. - To mora biti jednostavna poruka.
Isto tako - uz ekonomiju koja dozivljava kontrakciju na razinu 2005. nema razloga zasto bi rashodi ostali isti kao u 2010.
Bez obzira sto se zadire u odredjene procese drzavne i javne uprave, rezovi su potrebni, a to znaci vrlo jasno smanjivanje broja zaposlenih drzavne i javne uprave. Ako nece ici milom, ici ce silom. To tako funkcionira. Ako to necemo uciniti sami, ucinit cemo pod pritiskom MMFa.
Osnovna logika mora vrijediti da se ne moze trositi vise nego li se prihodi.
Nesposobnost velikog dijela zaposlenika drzavne i javne uprave je OCITA. Mene kao korisnika apsolutno ne zanima zasto Mara odnese spis Ivi, Ivo Djurdji, a Djurdja pita a sto se tu u stvari hoce, te vrati spis Mari i kaze da je nepotpun. Mene ne zanima zasto drzava zaposljava 3 osobe i ne rijesi efikanost kada vec moze zaposliti jednu. Ovo je samo primjer, jer u praksi je cesce da posao obavlja 30 osoba umjesto 10.
Privatni sektor radi automatizaciju procesa i to cesto znaci smanjenje broja zaposlenih. Drzavni sektor radi automatizaciju procesa i cesto to znaci povecanje broja zaposlenih.
Netko je tu lud!!!
__________________
P.S. There is always a way!
Z-Blue is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:58.