Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Posao i karijera > Iza katedre

Iza katedre Rad i bivstvovanje u sustavu znanosti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.09.2007., 11:00   #21
Problem je što ljudi na faksu očekuju da kad se jednom tu zaposle "guraju do kraja".
Znam jedan slučaj u kojem je lik iz jedne velike firme htio doći na faks, pa su mu to onemogućili iako je imao sve uvjete, a ovaj s faksa ne.
Čak je i dekan rekao da on "štiti" svoje novake koji trebaju prijeći u viša zvanja.

Nedavno mi je jedna kolegica pričala koja treba prijeći u više zvanje docenta, protiv drugog kolege koji ima puno više radova i bio je godinu dana u Americi, ali je je "gad" jer se javio na "njen natječaj".
Što joj reći?

Protekcija je nešto što se tolerira na fakultetima. Koliko je to pošteno procijenite sami!
Rebecca Guay is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2007., 13:35   #22
Quote:
Rebecca Guay kaže: Pogledaj post
Nedavno mi je jedna kolegica pričala koja treba prijeći u više zvanje docenta, protiv drugog kolege koji ima puno više radova i bio je godinu dana u Americi, ali je je "gad" jer se javio na "njen natječaj".
Što joj reći?
Da su njeni potencijalni ogromni te da gubi vrijeme za sitnu lovu na državnom faksu, umjesto da lijepo s par istomišljenika osnuje privatnu znanstvenu instituciju, kupi vrhunsku opremu te dijeli dobre plaće, bonuse i službene Lexuse od komercijalnih projekata. A natječaji za radno mjesto je neće uzbuđivati.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2007., 11:02   #23
kako se određuje tih 10 %?
od ukupnog broja diplomiranih na fakultetu, ukupnog broja te nastavne godine?
ukupnog broja kalendarske godine? ili 10% najboljih na određenom odsjeku? isto po god ili kako?

znači ako te god. diplomira 4. osobe, 10% najboljih od njih je?
po tome ispada da bi trebalo kalkulirati kada obraniti diplomski, pa i sa jadnim ocjenama u nekoj generaciji upadaš u 10% najboljih?
vall is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2007., 12:01   #24
Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
Da su njeni potencijalni ogromni te da gubi vrijeme za sitnu lovu na državnom faksu, umjesto da lijepo s par istomišljenika osnuje privatnu znanstvenu instituciju, kupi vrhunsku opremu te dijeli dobre plaće, bonuse i službene Lexuse od komercijalnih projekata. A natječaji za radno mjesto je neće uzbuđivati.
Je, da išta vrijedi otišla bi s faksa!
A treba uspjeti u okrutnom kapitalističkom svijetu!
Lakše je dolaziti u pol 10 i odlaziti u 3, nego po špagi od 8 do 5.
Rijetki su oni koji su zaslužili biti na Faksu. Dosta je mediokriteta (including myself) koji je tu rade po inerciji. A većina je priguzica, ispodprosječne inteligencije koji su imali velik prosjek (čitaj: ili "hraniti krave" ili uspjeti u "velikom gradu") i imaju prevelike ambicije u odnosu na "lijenu gradsku djecu" (including myself).
Negativna selekcija na djelu!
Fakulteti su valjda jedini sustavi u kojima se održalo "stečeno" pravo zaposlenja bez ikakvih obaveza
Rebecca Guay is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2007., 12:07   #25
Quote:
vall kaže: Pogledaj post
kako se određuje tih 10 %?
od ukupnog broja diplomiranih na fakultetu, ukupnog broja te nastavne godine?
ukupnog broja kalendarske godine? ili 10% najboljih na određenom odsjeku? isto po god ili kako?
Ti, ziher, pretendiraš za mjesto znen. nov. na PMF - matematika
Zna se što je akademska godina! Ako si diplomirao/la u akademskoj godini (cca od 01.10. do 01.10. pa je ova npr. akad. 2006/2007.) unutar 10% svih studenata koji su diplomirali te akad. godine.(10 % računat preko svih ocjena (svi kolegiji + diplomski) onda zadovoljavaš kriterij.
Rebecca Guay is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2007., 20:59   #26

ma kakvi.

al zbunjena sam, ako poželim to radno mjesto, koji to prosjek moram lovit.

recimo ovako: na mom odsjeku diplomira max. 10 ljudi u ak. god, ali odsjek je dio faxa gdje diplomiraju stotine svake ak. god.
ako se gleda prosjek cijeloga faxa, lako je.
ali ako se gleda samo prosjek moga odsjeka?
vall is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2007., 02:17   #27
Quote:
Rebecca Guay kaže: Pogledaj post
Negativna selekcija na djelu!
Fakulteti su valjda jedini sustavi u kojima se održalo "stečeno" pravo zaposlenja bez ikakvih obaveza
Je, i onda se bune da Bolonja ne radi...

Zanimljivo, ne vidim uopće neke promjene u sustavu što se tiče te kadrovske problematike.

Ja ću za desetak dana ispuniti uvjete za znastvenog suradnika - valjda me onda više neće ni puštati blizu zgrade. Baš si mislim početkom godine početi treću monografiju pisati, ovi članci koje radim su zgodni onako za vikend-odmor, ali nekako mi fali pravih znanstvenih izazova. A to je kada pišeš nešto od 150 stranica što će ići na recenziju najboljima iz tog područja.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2007., 21:31   #28
da li se misli pritom na 10 % najboljih na smjeru ili općenito na faksu? Ne znam kako je na PMF-u, ali recimo na FF da li se gleda 10 % na smjeru engleskog recimo ili na cijelom faksu? I da još jedno pitanje: ako godina traje od 1.10 2006. do 30.9. 2007. onda ako diplomiraš u 11 mjesecu, jel se gleda ovaj period od 1.10. 2007. do studenog ili cijela prethodna godina.
mišica27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2007., 13:40   #29
Quote:
Too_good kaže: Pogledaj post
Znanstveni novaci iz podrucja strojarstva imaju 4500-5000kn (ovisi o prirezu)... zato mi izgleda pomalo nevjerovatna cinjenica da znanstveni novak u drustvenim znanostima ima 9470 kn... mozda sam ja lud i neinformiran...
Točnije mjesečno imamo 5300 kn sa prijevozom. Imam nešto više pošto sam 7 godina radio u privredi. Plus rad na TVZ-u gdje dobijam nekih 2000 kuna. Plus rad na projektima, oko 2500 kuna mjesečno. To je skoro pa 10000 kuna. I nek mi netko veli, da nije dobro biti znanstveni novak.
Krle is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2007., 20:38   #30
Quote:
Krle kaže: Pogledaj post
Točnije mjesečno imamo 5300 kn sa prijevozom.
Ako cemo tocno, onda ja imam 5500 kn sa prijevozom

Ali jos nista od projekata ali valjda i to dodje s vremenom, nisam dugo "na poziciji"
Too_good is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2007., 21:15   #31
Da, i ja sam tu nedje (5300-5400) po placi. 7 god staza i magisterij.

A sto se tice dodatnih projekata, vanjskih predavackih honorara, to jako ovisi o internoj atmosferi/kulturi na instituciji.

Znam za mjesta gdje svi novaci imaju sansu okusat se u tome, mjesta gdje ovisi koliko ti je shef spretan, gdje ovisi kolko si ti sam spretan i mjesta gdje je to ili jaaako rijedak slucaj (predavanja) ili nije sluzbeno dozvoljeno isplacivati dodatke (od dodatnih projekata) novacima.

Pogodite na kojem od ovih mjesta ja radim.
why-oh-why is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2007., 22:25   #32
Quote:
Krle kaže: Pogledaj post
Točnije mjesečno imamo 5300 kn sa prijevozom. Imam nešto više pošto sam 7 godina radio u privredi. Plus rad na TVZ-u gdje dobijam nekih 2000 kuna. Plus rad na projektima, oko 2500 kuna mjesečno. To je skoro pa 10000 kuna. I nek mi netko veli, da nije dobro biti znanstveni novak.
Super si se organizirao. Ali, koliko je to onda sati rada dnevno, ili tjedno?
__________________
I don't suffer from insanity. I enjoy every minute of it.
Fran is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2007., 12:59   #33
Quote:
Krle kaže: Pogledaj post
Točnije mjesečno imamo 5300 kn sa prijevozom. Imam nešto više pošto sam 7 godina radio u privredi. Plus rad na TVZ-u gdje dobijam nekih 2000 kuna. Plus rad na projektima, oko 2500 kuna mjesečno. To je skoro pa 10000 kuna. I nek mi netko veli, da nije dobro biti znanstveni novak.
Krle jel može informacija vezano za TVZ? Pošaljem na private.
marko27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2007., 08:54   #34
Quote:
Fran kaže: Pogledaj post
Super si se organizirao. Ali, koliko je to onda sati rada dnevno, ili tjedno?
Radim full radno vrijeme od 8-16h, te po potrebi i nešto više. Treba bar sada u početku.
Krle is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2007., 13:01   #35
Quote:
mišica27 kaže: Pogledaj post
da li se misli pritom na 10 % najboljih na smjeru ili općenito na faksu? Ne znam kako je na PMF-u, ali recimo na FF da li se gleda 10 % na smjeru engleskog recimo ili na cijelom faksu? I da još jedno pitanje: ako godina traje od 1.10 2006. do 30.9. 2007. onda ako diplomiraš u 11 mjesecu, jel se gleda ovaj period od 1.10. 2007. do studenog ili cijela prethodna godina.
To ti nitko ne zna. Ministarstvo nije dalo nikakve naputke glede toga, vec je samo reklo '10% najboljih studenata". Tako da uopce nije jasno da li se to odnosi na sve studente fakulteta u akademskoj godini, u kalendarskoj godini, da li po pojedinim odsjecima ili po cijelom faksu, da li se to odnosi na generaciju s kojom si upisao ili s kojom diplomiras. Nitko to ne zna, i u stvari svaki si faks te uvjete definira onako kako on to zeli i misli da je najbolje. Elitizam na hrvatski nacin. Demokracija do Tokija. Iliti totalni kaosu sustavu. Barem ima posla za teoreticare kaosa.
__________________
The only way of finding the limits of the possible is by going beyond them into the impossible. (A. Clarke)

Obnovljeni astronomski blog
El Tomo is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2007., 11:40   #36
jeli netko zna??? Zaposlila sam se 1. 10 2007. kao znanstveni novak na projektu. S obzirom da sam troškove poslijediplomskog platila sama (sada sam već u fazi izrade doktorske radnje), jeli mi fakultet može odobriti retroaktivnu isplatu školarine koja iznosi 30. 000 kn?
angelin1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2007., 11:45   #37
Imamo sličan problem na fakultetu, kolegica je također odslušala predavanja na PDS-u te je u fazi izrade magisterija i tek se nedavno zaposlila kao zn. novak. Pitala je voditelja PDS-a o mogućnosti povratka novca, no on nije bio sklon toj toj ideji tako da
__________________
But it´s no use going back to yesterday because I was a different person then.
Sophie13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2007., 12:08   #38
Quote:
angelin1 kaže: Pogledaj post
jeli netko zna??? Zaposlila sam se 1. 10 2007. kao znanstveni novak na projektu. S obzirom da sam troškove poslijediplomskog platila sama (sada sam već u fazi izrade doktorske radnje), jeli mi fakultet može odobriti retroaktivnu isplatu školarine koja iznosi 30. 000 kn?
Gledaj, troskove poslijediplomskog studija znanstvenog novaka placa ministarstvo znanosti, tako da ne vidim razloga zasto bi fakulteti, koji ionako nemaju novaca i lose financijski stoje, zavukli ruku duboko u dzep. Koliko mi je poznato, ministarstvo ti nista nece platiti retroaktivno, tako da tu i ne mozes na nesto racunati. Kako fakultet uopce ni ne placa troskove postdiplomskog novacima, sumnjam da ce ti on ista vratiti. No, mozes probati. Eventualno mozes se dogovoriti i s voditeljem projekta, pa da dio novca za poslijediplomski dobijes iz sredstava projekta. No, kako projekt vjerojatno ima 50-ak tisuca kuna godisnje na raspolaganju, nema sanse da u to utuce 30 kkn jer to jednostavno ne smije zbog pravdanja troskova.

Mislim da su ti sanse poprilicno male.
__________________
The only way of finding the limits of the possible is by going beyond them into the impossible. (A. Clarke)

Obnovljeni astronomski blog
El Tomo is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2007., 21:18   #39
Quote:
El Tomo kaže: Pogledaj post
Gledaj, troskove poslijediplomskog studija znanstvenog novaka placa ministarstvo znanosti, tako da ne vidim razloga zasto bi fakulteti, koji ionako nemaju novaca i lose financijski stoje, zavukli ruku duboko u dzep. Koliko mi je poznato, ministarstvo ti nista nece platiti retroaktivno, tako da tu i ne mozes na nesto racunati. Kako fakultet uopce ni ne placa troskove postdiplomskog novacima, sumnjam da ce ti on ista vratiti. No, mozes probati. Eventualno mozes se dogovoriti i s voditeljem projekta, pa da dio novca za poslijediplomski dobijes iz sredstava projekta. No, kako projekt vjerojatno ima 50-ak tisuca kuna godisnje na raspolaganju, nema sanse da u to utuce 30 kkn jer to jednostavno ne smije zbog pravdanja troskova.

Mislim da su ti sanse poprilicno male.
TNX. Ipak ću probati, s obzirom da sam u međuvremenu saznala da neke šanse ipak postoje. Iz projekta mi je ponuđeno, ali sam ja odbila, jer mi je mentorica divna osoba koja ima velike planove s tim ionako bijednim novcima. Poslat ću molbu dekanu, pa što bude. Izgubit ne mogu...
angelin1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2007., 22:21   #40
Quote:
El Tomo kaže: Pogledaj post
No, kako projekt vjerojatno ima 50-ak tisuca kuna godisnje na raspolaganju, nema sanse da u to utuce 30 kkn jer to jednostavno ne smije zbog pravdanja troskova.
Hmmm... Kakvi su to projekti od 50-tak tisuća kuna, što se može s tim? Pa ja skoro toliko godišnje ovako dobrovoljno, od plaće, uložim u znanost... Treba ti četiri godine takvog projekta za pristojnu Octaviju!

Mislim, to su iznosi koje netko tko je imalo poznat u svom području kao stručnjak može prikupiti od firmi i ustanova u nekoliko telefonskih razgovora, čemu se uopće zamarati papirologijom za financiranje od strane države. Ajde, da ti treba koji milijun, to mi je jasno, ali ako ne možeš nać petoricu koji će poklonit po 10.000, loše je to...
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:06.