Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.01.2008., 14:17   #21
Red face upit

Ja sam član udruge koja iz prorač. i donacija ima do 90000 kn do sada nije vodila knjige osim blag.ima imovine ali je stara i nema dokumentacije , kako bi naj bezbolnije počeli voditi računovodstvo.i šta sve trebamo predati za prošlu godinu ?neprofitna je organizacija
apifin is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2008., 11:31   #22
Quote:
apifin kaže: Pogledaj post
Ja sam član udruge koja iz prorač. i donacija ima do 90000 kn do sada nije vodila knjige osim blag.ima imovine ali je stara i nema dokumentacije , kako bi naj bezbolnije počeli voditi računovodstvo.i šta sve trebamo predati za prošlu godinu ?neprofitna je organizacija
Evo, Vlada je donijela Uredbu : http://www.nn.hr/clanci/sluzbeno/2008/0209.htm po kojoj udruge sa imovinom i prihodima u prethodnoj godini do 100.000 kn ne moraju voditi "pravo" računovodstvo. Odluku o tome donosi osnivač udruge, te se o toj odluci mora obavijestiti Državni ured za Reviziju.

Ukoliko Vi želite primjenjivati "pravo" računovodstvo savjetovala bih vam da osnujete komisiju koja će napraviti popis imovine i obveza (ukoliko već niste) sa 31.12.2007.godine. Ta komisija može napraviti i procjenu imovine koja nije evidentirana, ili možete angažirati nekog vještaka za to.
Sa tako dobivenim podacima, ukoliko nemate još i kakvih obveza i potraživanja prema drugima, možete sastaviti početnu bilancu stanja i krenuti u 2008.godinu.
triax is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2008., 17:48   #23
što sa 2007
apifin is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2008., 20:37   #24
Quote:
apifin kaže: Pogledaj post
što sa 2007
Dakle, ako ste i u 2006. godini imali 90 000 kuna prihoda, onda ste već od početka 2007.godine trebali voditi pravo računovodstvo, te predavati u FINU tromjesečna statistička izviješća, a u Državni ured za reviziju ste trebali predati polugodišnji izvještaj i do 28.02.2008.godine trebate predati godišnja izviješća koja se sastoje od Računa prihoda i rashoda, Bilance te Bilješke uz financijska izviješća.
Ako niste vodili pravo računovodstvo još uvijek imate vremena do 28.02.2008. retroaktivno sve proknjižiti i sastaviti navedene izvještaje. Ako ne znate sami ili nemate odgovarajuča programska rješenja svakako vam preporučujem da se obratite nekom knjigovodstvenom poduzeću.
triax is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2008., 18:09   #25
Sta ta odluka koja se salje reviziji mora sadrzavati? Sto se mora priloziti kao dokaz o prihodima?

Dakle, osnovani smo prije cca godinu dana (pocetkom 2007.), prihodi minimalni, i svi prihodi su preko zr, nema blagajne ni casha.
spidergirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2008., 21:10   #26
Quote:
spidergirl kaže: Pogledaj post
Sta ta odluka koja se salje reviziji mora sadrzavati? Sto se mora priloziti kao dokaz o prihodima?

Dakle, osnovani smo prije cca godinu dana (pocetkom 2007.), prihodi minimalni, i svi prihodi su preko zr, nema blagajne ni casha.
Da se ne ponavljam, ovdje je uredba pa pročitajte (Članak 71) : http://www.nn.hr/clanci/sluzbeno/2008/0209.htm
triax is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2008., 11:40   #27
Quote:
spidergirl kaže: Pogledaj post
Sta ta odluka koja se salje reviziji mora sadrzavati? Sto se mora priloziti kao dokaz o prihodima?

svi prihodi su preko zr, nema blagajne ni casha.
Po Zakonu ste obvezni voditi Knjigu blagajne i Knjigu prihoda i rashoda.
__________________
Ivanita
Ivanita5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2008., 11:47   #28
Quote:
spidergirl kaže: Pogledaj post
Sta ta odluka koja se salje reviziji mora sadrzavati?
Vjerojatno održavate sastanke Upravnog ili Nadzornog ili Izvršnog odbora, zavisi što ste u Statutu udruge naveli da imate. Pa onda napišete cca.:"Na sjednici/sastanku skupštine/...odbora održanom tad i tad tu i tu, jednoglasno je donešena odluka da udruga ta i ta vodi jednostavno knjigovodstvo, jer godišnji prihodi prema članku 71. Uredbe o računovodstvu neprofitnih organizacija (NN 109/07) ne prelaze 100 000,00 kn." Eto, otprilike tako nešto.
Onda lijepo Nazoveš državni ured za reviziju, u gradu u kojem živiš, ako ga ima, broj nađi na informacijama i pitaš što sve trebaš poslati s tom odlukom i na koju adresu.
__________________
Ivanita
Ivanita5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2008., 11:49   #29
Za spidergirl

Bilo bi ti puno od pomoći kad bi poznavala nekoga tko ima ili radi u sličnoj udruzi kao što je tvoja, pa da ti može pomoći savjetom.
__________________
Ivanita
Ivanita5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2008., 12:54   #30
Ispravak

Quote:
Ivanita5 kaže: Pogledaj post
članku 71. Uredbe o računovodstvu neprofitnih organizacija (NN 109/07)
Mali ispravak! Nije NN 109/07 (to je za novi Zakon o računovodstvu) nego je NN 10/08.
__________________
Ivanita
Ivanita5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2008., 14:50   #31
Možete uzeti honorarno računovodstvo. U tom slučaju bar jedna osoba mora biti koliko-toliko osposobljena za vođenje financija jer se ne može očekivati od osobe koja prima honorar da će baš sve raditi.
Kada birate računovodstvo pazite da vam ta osoba bude dostupna tako da ju za sve nejasnoće možete nazvati da vas uputi što i kako da radite.
Rrif organizira i tečajeve vođenja financija u neprofitnim organizacijama, ne znam kako taj tečaj izgleda ali možda vam pomogne.
Po županijama obično postoji organizacija koja okuplja udruge, radi treninge i seminare pa se raspitajte koja je to organizacija u vašoj županiji i obratite se za pomoć. Oni vas mogu uputiti koji treninzi su aktuelni i što bi vam moglo biti korisno.
Vođenje financija riješite hitno jer su uredne financije vrlo bitne.
Svaki početak je težak, ali s vremenom se to promijeni i malo po malo se sve nauči.
Još 1 stvar je bitna- neka vam bar 2 osobe koje su uvijek (ne mislim svakodnevno nego koje su spremne od početka do kraja biti u udruzi i uskakati u sve što zapne, ne moraju biti zaposlene u udruzi dovoljno je da su motivirane za izdvojiti koliko god treba sati od svog slobodnog vremena-to obično budu osobe koje su osnovale udrugu) u udruzi budu upućene i osposobljene za SVE (od vođenja i izvođenja raznoraznih radionica do vođenja cijele udruge).
Sretno!
yamaya is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2008., 11:43   #32
Quote:
Ivanita5 kaže: Pogledaj post
Vjerojatno održavate sastanke Upravnog ili Nadzornog ili Izvršnog odbora, zavisi što ste u Statutu udruge naveli da imate. Pa onda napišete cca.:"Na sjednici/sastanku skupštine/...odbora održanom tad i tad tu i tu, jednoglasno je donešena odluka da udruga ta i ta vodi jednostavno knjigovodstvo, jer godišnji prihodi prema članku 71. Uredbe o računovodstvu neprofitnih organizacija (NN 109/07) ne prelaze 100 000,00 kn." Eto, otprilike tako nešto.
Onda lijepo Nazoveš državni ured za reviziju, u gradu u kojem živiš, ako ga ima, broj nađi na informacijama i pitaš što sve trebaš poslati s tom odlukom i na koju adresu.
Hvala puno!

Odluka je poslana, ne trebaju nikakvi prilozi.

Sada kada kao vodimo to jednostavno knjigovodstvo, da li smo duzni slati nekom tijelu neke izvjestaje, na godisnjoj razini, i ako da, koje?
spidergirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2008., 18:47   #33
Quote:
spidergirl kaže: Pogledaj post
Hvala puno!

Odluka je poslana, ne trebaju nikakvi prilozi.

Sada kada kao vodimo to jednostavno knjigovodstvo, da li smo duzni slati nekom tijelu neke izvjestaje, na godisnjoj razini, i ako da, koje?
Svake godine trebate održati redovnu godišnju skupštinu i zapisnik s te skupštine trebate odnijeti u pisarnicu-registar udruga. Ne znam u kojem si gradu i gdje se to kod vas nalazi, ali pitaj u uredu Registra udruga, to uglavnom ide k njima, odnosno u njihovu pisarnicu.
__________________
Ivanita
Ivanita5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2012., 20:02   #34
Molim pomoć iz knjigovodstva!

(1)-blagajničkom isplatnicom isplaćena je gotovina i položen žiro-račun u iznosu 6000,00kn
(2)-izvadak s žiro-računa u svezi pologa na žiro-račun
(3)-nalogom za isplatu podignuta gotovinom sa žiro-računa u iznosu 10000,00kn
(4)-izvadak sa žiro-računa u svezi podizanja gotovine sa žiro-računa.


Unaprijed Hvala!
eki1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2014., 01:40   #35
Quote:
eki1 kaže: Pogledaj post
Molim pomoć iz knjigovodstva!

(1)-blagajničkom isplatnicom isplaćena je gotovina i položen žiro-račun u iznosu 6000,00kn
(2)-izvadak s žiro-računa u svezi pologa na žiro-račun
(3)-nalogom za isplatu podignuta gotovinom sa žiro-računa u iznosu 10000,00kn
(4)-izvadak sa žiro-računa u svezi podizanja gotovine sa žiro-računa.


Unaprijed Hvala!
Mislim da je to, to, samo ja radim sve preko prijelaznog računa.
1. 11130/11310 6000 kn
11110/11130 6000 kn
2. 11130/11110 10000 kn
3. 11310/11130 10000 kn
Da ti mogu nacrtati T konta sve bi lijepo vidjela.
rose2911 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2014., 09:21   #36
Upit za knjigovodstvo udruga !!!

Poštovani, najljubaznije molimo Vaše cijenjeno mišljene - savjet,. Humanitarna, podupiruća i volonterska, neprofitna Pogrebna udruga : na volonterskoj osnovi skrbi za potpomaganje i organizaciju pogrebnih poslova za svoje člantsvo i u asisteniciji Upravi svog mjesnog groblja i njihovim radnicima, iz troškova prikupljene članarine. Sa tim u svezi molimo za Vaše mišljenje: 1.- Možemo li mi kao Udruga iz te prikupljene članarine obitelji pokojnika isplatiti podupiruću posmrtnu pripomoć neoporezivo i do kojeg iznosa ? 2.- Da li smo dužni takvu isplatu evidentirati u obrazcu -JOPPD- i pod kojom šifrom ? 3.- Da li se takva isplata isplaćuje na ž.račun, tekući račun ili se može isplatiti u gotovini ? Zahvaljujemo na Vašem cijenjenom odgovoru.
eugen6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2017., 12:46   #37
Poštovani,
Registrirali smo neprofitnu udrugu, dobili statut i pečat!
Odlučeno je da nam ne treba ni žiro račun, niti da vodimo ikakva izvješća, niti da radimo išta s novcima, niti vodimo evidenciju članova...!?
Da li je to uopće moguće?
Humana dolina is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2017., 01:51   #38
Pozdrav,
Molim pomoć oko knjigovodstva neprofitnih udruga, dvojno..
Imam situaciju u kojoj je udruga od svojih članova (fizičkih osoba) kupila vino, posto nemam racuna niti otkupni blok kako da to knjizim ili se to uopce ne smije knjizit? Ako se ne smije sto da radim posto je putem banke plaćeno?
purple storm is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2017., 11:18   #39
Pozdrav,

Trebam malo pojašnjenje. Nedavno sam zadužen sam za vođenje računovodstva neprofitne udruge (dvojno knjigovodstvo), a moje znanje iz računovodstva je samo teoretsko iz škole i faksa, nisam radio u praksi.

Mnoge stvari su mi jasne, ali neke i ne baš.

U dnevniku knjiženja za prošlu godinu nalazim stalno ovakve primjere knjiženja prodaje ulaznica za gotovinu (prodaja ulaznica,blagajna, polog utrška na ž-r pod jednom temeljnicom):

11(ž-r) (duguje) 8340 kn
13(blagajna) (duguje) 8340 kn - 8340 kn (potražuje)
16(potr od kupaca) (duguje)8340 kn - 8340 kn (potražuje)
31(prihod) 6672 kn (potražuje)
24(pdv) 1668 kn (potražuje)


Iz ovog mi je jasno da je pdv sadržan u cijeni ulaznice, da za iznos prodanog duguje konto potraživanja od kupaca građana, a potražuju pdv i prihod. I onda se potraživanje od kupaca građana zatvara, a duguje žiro-račun. Ali što je s blagajnom Kako se ona zatvara sama sa sobom, to ne bi smjelo biti?

Sve primjere koje nalazim se odnose na maloprodaju za gotovinu, gdje postoje zalihe i slične stvari i obično polog gotovine ide preko prijelaznog žiro računa na glavni žiro račun. Ovo mi dosta odstupa od teorije koju sam učio, ali ta knjiženja su do sada uredno prolazila kontrole pa mora biti da je nešto do mene.

Po vama, kako bi ovo trebalo knjižiti, dakle prodaja ulaznica za gotovinu i prijenos za ž-r?

Hvala!
rio137 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2018., 03:31   #40
1. knjiženje
KNJIŽENJE POTRAŽIVANJA - od prodaje ulaznica



16 - potraživanje od kupaca 8.340,00 kn (D)
24 - obveza za PDV 1.668,00 kn (P)
31 - prihod 6.672,00 kn (P)


2. knjiženje
KNJIŽENJE POLOGA UTRŠKA u blagajnu UDRUGE, PODUZEĆA,...


1. uplatnica utrška u blagajnu 8.340,00 kn (P)
13 - blagajna utrška 8.340,00 kn (D)



3. knjiženje
KNJIŽENJE PODIZANJA UTRŠKA iz blagajne
(za predaju utrška u banku tj. polog utrška na ŽR)


1. Isplatnica iz blagajne za polog na ŽR 8.340,00 kn (D)
13 - blagajna utrška 8.340,00 kn (P)


4. knjiženje
KNJIŽENJE POLOGA UTRŠKA NA ŽR. - Izvod banke

16 - potraživanje od kupaca 8.340,00 kn (P)
11 - žiro-račun 8.340,00 kn (D) (položen utržak na ŽR)

Zadnje uređivanje sssunceee : 21.01.2018. at 04:03.
sssunceee is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:01.