Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.01.2018., 19:02   #3641
Quote:
terc bela kaže: Pogledaj post
evo mene na ovoj temi nakon dužeg vremena, i imam jedno pitanje za sve Vukovarske Branitelje, pa se nadam da ću imati čast i da dobijem odgovor.

Ovako, prije nekoliko dana izašla je lijepa vijest da će Borovo nastaviti proizvodnju "žutih čizmi" koje su se eto proslavili naši branitelji u Vukovaru, iako naravno taman posla da je nekome bila namjera o tome i razmišljati, nosilo se što se imalo. To je naravno dobra vijest, jer sve što može povećati kapacitete i donjeti prosperitet Borovu, zaposlenicima, njihovim obiteljima i samome Gradu je odlično.

Međutim, malo mi nekako nije sjelo, a možda ja nisam dobro upoznat, svi mediji su prenjeli da su u pitanju poznate "ZENGE" čizme i to mi nekako "bode" uši, jer sam dojma da su taj termin "zenge čizme", isforsirali ovi s druge strane, odnosno njihovi mediji. čisto sumnjam da su branitelji uopće razmišljali o tome da za te čizme daju poseban naziv, kada se nema vremena razmišljati o takvim stvarima, niti su međusobno si govorili tipa "vidi ima zenge čizme" i sl. nosilo se što se imalo, i tim čizmama se tada nije davala neka posebna važnost, nego je tek pred pad su manje više svi pretpostavili da je možda bolje ne biti zarobljen u toj obući.

općenito, branitelji koji su bili u tadašnjem Zboru narodne garde, koliko je meni poznato tada koji je kao dijete sve pratio i upijao, govorilo se i koristio termin ZNG, tj "ze-en-ge" npr. "ja sam u ze-en-geu", "ja sam ze-en-ge" i sl., možda mi je promaklo ili se ne sjećam, al prilično sam siguran da se nije govorilo ja sam u zengama ili ja sam zenga, već je to više termin koji su koristili ONI. i danas kada na youtubeu pogledaš neki njihov materijal čuje se to "zenge" npr. "ratujemo sa zengama, ustašama" itd itd.

Jesam li u pravu ili?

Tema se čini nebitna, ali koji je cilj ovog upisa. Ne treba nam da netko marketinški za te čizme koristi termin koji je došao od agresora, da tako nešto ne prođe ispod radara. A ako sam u krivu, zanemarite.
Da, uglavnom je tako. Cizme su bile namijenjene za izvoz u Canadu, ali zbog rata su ostale u skladistu. Kao takve su koristene jer vecina branitelja nije imala nikakvu opremu. Mnogi su bili u civilnoj odjeci. Izraz "zenge" je dosao od strane cetnika.
zulualpha is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2018., 21:27   #3642
Quote:
zulualpha kaže: Pogledaj post
Da, uglavnom je tako. Cizme su bile namijenjene za izvoz u Canadu, ali zbog rata su ostale u skladistu. Kao takve su koristene jer vecina branitelja nije imala nikakvu opremu. Mnogi su bili u civilnoj odjeci. Izraz "zenge" je dosao od strane cetnika.
da, znam i za to da je trebalo to ići za Kanadu, pa se eventualno još koristio naziv i kanađanke, jel? evo i videa:

http://sib.rtl.hr/vijesti/ostalo-vij...usevljeni.html

predsjednica uprave Borovo, i sama koristi termin "zenga čizme". mislim da je šteta da ljudi na takvim funkcijama budu neinformirani i ovakvim detaljima, ako sada krene tako kolokvijalno govoriti o "zenga čizmama" ustaliti će se. bilo bi dobro da od strane udruga u kojima su organizirani branitelji Vukovara da se uputi neki dopis upravi Borova da naprave poštenu marketinšku kampanju da te čizme postanu npr. Vukovarske čizme ili neki već prigodniji naziv, a ne "zenga čizme".
terc bela is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2018., 20:06   #3643
Quote:
terc bela kaže: Pogledaj post
da, znam i za to da je trebalo to ići za Kanadu, pa se eventualno još koristio naziv i kanađanke, jel? evo i videa:

http://sib.rtl.hr/vijesti/ostalo-vij...usevljeni.html

predsjednica uprave Borovo, i sama koristi termin "zenga čizme". mislim da je šteta da ljudi na takvim funkcijama budu neinformirani i ovakvim detaljima, ako sada krene tako kolokvijalno govoriti o "zenga čizmama" ustaliti će se. bilo bi dobro da od strane udruga u kojima su organizirani branitelji Vukovara da se uputi neki dopis upravi Borova da naprave poštenu marketinšku kampanju da te čizme postanu npr. Vukovarske čizme ili neki već prigodniji naziv, a ne "zenga čizme".
Nece to udruge pokrenuti, oni samo gledaju koja ce im vlast dati vise novca. Na zalost ljudi koji sjede u tim udrugama ne vide dalje od zeludca.
zulualpha is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2018., 09:33   #3644
Bitka za Vukovar (nastavak rasprave)

Quote:
žaccko kaže: Pogledaj post
To za maččka o rep proslijedi nadalje,ali ako več spominješ Vima Karloviča te ako si pročitao njegovu hvalevrijednu knjigu, dakle i po njoj ispada kako su za Ovčaru osuđeni likovi koji nemaju veze s Ovčarom,pošto je i sam Vilim,osobno par puta svjedočio. Naime MIlojević -tkzv Kinez mu je osobno sa Maretom naveče spasio život,dok su ga supijani čejeni na čelu sa Belgijom maltrali,mučili,rezali,palili te htjeli silovati, dok Mare i Milojević nisu sami uletjeli naspram naoružanih supijanih 15-tak čejena drežeći ih sve jedni druge na nišanu. Bilo je po Vilimu vrlo napeto. Pitanje je dakle, zašto bi Kinez-Milojević riskirao po noći,zamračenju život svoj naspram svojih,kako bi samo spasio jednoga Ustašu? Postoje i svjedoci (žena sa staklenim okom idr.) Glavni egzekutor na Ovčari je bio Štuka ,koji ih je ujedno i "potvrđivao" u rupi ,kako reče, no igrom slučaja je postao svjedok pokajnik ,koji je sve nevine involvirao u proces...,ima i u Vilimovom proširenu izdanju .... Sam izjavljuje da bez pomoći JNA i časnika to nije bilo moguče u organizacijskome smislu izvesti, morao ih je netko busevima prebaciti do Ovčare ,a tom nekomu je netko to i morao narediti.Mislim,nemam što izmišljati jer meni nit iz đepa niti u đep, ali po autentičnoj literaturi izmeđ ostaloga i Vilimovoj emotivnoj knjizi,ispada tako.Meni je samo stalo do istine, da se znade .


Pročitao sam ja knjigu davnih dana, ali njegovo iskustvo nije nikakav dokaz da netko jest ili nije bio na Ovčari i ubijao ljude. Jedini koji znaju što se dogodilo su oni sami koji su izvršili zločin a ne Karlović. I zato je jedini način da se prokažu neposredni izvršitelji taj koji se i dogodio - da netko od njih propjeva u zamjenu za manju kaznu. Po meni je tu puno bitnije da se sazna tko su ti ljudi od toga hoce li dobili 10 ili 20godina robije.

To što ga je Milojević spasio nikako ne znači da taj isti prije toga nije sudjelovao u zločinu na Ovčari.
Uostalom i taj Štuka je spasio Karlovića pa je svejedno kasnije ubijao na Ovčari.
Spomenuo sam ti već Šošića i Lančužanina koji su osuđeni i koji su bili šešeljevci. A siguran sam da ih je bilo još.
I zato ponavljam: čast iznimkama ali da su ti šešeljevci generalno gledano bili nekakvi časni ratnici - nisu.
Karlovićevo svjedočenje je samo njegovo iskustvo o konkretnom događaju a ne može on biti taj koji će presuditi da osobe kojima se sudilo u BG nemaju veze s Ovčarom. Imaju itekako veze jer su vise-manje svi okrvavili ruke.
I naravno da je vrh JNA odgovoran to ja nisam osporio. Ali to što se njima nije sudilo ne znači da trebaju ostati nekažnjeni i neposredni izvršitelji.



Sent from my iPhone using Tapatalk

Zadnje uređivanje montecito : 14.01.2018. at 09:45.
montecito is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2018., 10:41   #3645
Quote:
montecito kaže: Pogledaj post
Pročitao sam ja knjigu davnih dana, ali njegovo iskustvo nije nikakav dokaz da netko jest ili nije bio na Ovčari i ubijao ljude. Jedini koji znaju što se dogodilo su oni sami koji su izvršili zločin a ne Karlović. I zato je jedini način da se prokažu neposredni izvršitelji taj koji se i dogodio - da netko od njih propjeva u zamjenu za manju kaznu. Po meni je tu puno bitnije da se sazna tko su ti ljudi od toga hoce li dobili 10 ili 20godina robije.

To što ga je Milojević spasio nikako ne znači da taj isti prije toga nije sudjelovao u zločinu na Ovčari.
Uostalom i taj Štuka je spasio Karlovića pa je svejedno kasnije ubijao na Ovčari.
Spomenuo sam ti već Šošića i Lančužanina koji su osuđeni i koji su bili šešeljevci. A siguran sam da ih je bilo još.
I zato ponavljam: čast iznimkama ali da su ti šešeljevci generalno gledano bili nekakvi časni ratnici - nisu.
Karlovićevo svjedočenje je samo njegovo iskustvo o konkretnom događaju a ne može on biti taj koji će presuditi da osobe kojima se sudilo u BG nemaju veze s Ovčarom. Imaju itekako veze jer su vise-manje svi okrvavili ruke.
I naravno da je vrh JNA odgovoran to ja nisam osporio. Ali to što se njima nije sudilo ne znači da trebaju ostati nekažnjeni i neposredni izvršitelji.



Sent from my iPhone using Tapatalk
Vaznije bi bilo otkriti tko je planirao i pripremio operaciju "Ovcara". To su za mene pravi krivci, a ove psihopate bi spremio na psihijatriju i ne bi im sudio.
zulualpha is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2018., 18:09   #3646
Presude za Ovčaru:

Za Ovčaru potvrđene kazne do 20 godina za 8 optuženika, četvorica oslobođena
http://www.vecernji.hr/vijesti/potvr...bo-ena-1219842




Sent from my iPhone using Tapatalk
montecito is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2018., 12:25   #3647
Bože dragi...

Četvorica oslobodjena, ovoj dvojici sa 20 na 5 godina spustili kaznu a Nadi povećali sa 9 na 11, kakva farsa i još toliko dugo trajao proces, s ovim će oni stavit točku na i glede Ovčare i reć eto rješili smo sve.
__________________
Nismo ti i ja skupa pecali Megalodone po Privlaci.
Bubochka is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2018., 12:48   #3648
A što očekivati kad nam je diplomacija, baš kao i vlast, blago rečeno nesposobna...


Sent from my iPhone using Tapatalk
__________________
Pobjede su porazi, kad se obraz pogazi. Kasno je da se sada mijenjam. Zauvijek! Za nas...
Skipper_Ri is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2018., 13:00   #3649
Bitka za Vukovar (nastavak rasprave)

Znači li to da se ova dvojica (Vujanovic i Vujovic) vracaju u zatvor?
Znam da su dosta odlezali pa su ih kasnije sve pustili da se brane sa slobode.


Sent from my iPhone using Tapatalk
montecito is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2018., 13:11   #3650
Koliko ja znam oni su već 2004. pušteni da se brane sa slobode i da se jednom tjedno javljaju u policijsku postaju. Pa su 2009 osudjeni pa poslije ukinuta presuda i sada uglavnom svima potvrdjena.

Da ga jebeš svi koji su dobili 20 godina morali bi se vratiti u zatvor na odsluženje još barem 5 godina da bi stekli onaj prijevremeni otpust nakon 2/3.
__________________
Nismo ti i ja skupa pecali Megalodone po Privlaci.
Bubochka is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2018., 19:58   #3651
Quote:
Bubochka kaže: Pogledaj post
Koliko ja znam oni su već 2004. pušteni da se brane sa slobode i da se jednom tjedno javljaju u policijsku postaju. Pa su 2009 osudjeni pa poslije ukinuta presuda i sada uglavnom svima potvrdjena.

Da ga jebeš svi koji su dobili 20 godina morali bi se vratiti u zatvor na odsluženje još barem 5 godina da bi stekli onaj prijevremeni otpust nakon 2/3.
Uhićeni su tijekom akcije "Sablja" 2003. (ubojstvo Đinđića), na odsluženju kazne su bili do 2014. ili 2015., tako da je ovima što su dobili 20 godina ostalo 6 mjeseci do max. godinu dana.
Tripo is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2018., 00:14   #3652
Quote:
Tripo kaže: Pogledaj post
Uhićeni su tijekom akcije "Sablja" 2003. (ubojstvo Đinđića), na odsluženju kazne su bili do 2014. ili 2015., tako da je ovima što su dobili 20 godina ostalo 6 mjeseci do max. godinu dana.
Dobro si, sad i ja vidim pušteni su da se brane sa slobode tek prije 2-3 godine.

A jebote pa izuzev ovih 20-ica nitko živ neće ići u zatvor.

6 do 12 mjeseci? Jel to i kod njih vrijedi ono pravilo 2/3 odsluzene i vanka? jebote pa ovi su direktni krvnici i optuzeni su za najgora djela i da za njih to vrijedi.

Kakva papazjanija, još ovu četvoricu oslobodili kao zbog proturječnosti svjedoka-suradnika...
__________________
Nismo ti i ja skupa pecali Megalodone po Privlaci.
Bubochka is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2018., 07:33   #3653
Quote:
montecito kaže: Pogledaj post
Pročitao sam ja knjigu davnih dana, ali njegovo iskustvo nije nikakav dokaz da netko jest ili nije bio na Ovčari i ubijao ljude. Jedini koji znaju što se dogodilo su oni sami koji su izvršili zločin a ne Karlović. I zato je jedini način da se prokažu neposredni izvršitelji taj koji se i dogodio - da netko od njih propjeva u zamjenu za manju kaznu. Po meni je tu puno bitnije da se sazna tko su ti ljudi od toga hoce li dobili 10 ili 20godina robije.

To što ga je Milojević spasio nikako ne znači da taj isti prije toga nije sudjelovao u zločinu na Ovčari.
Uostalom i taj Štuka je spasio Karlovića pa je svejedno kasnije ubijao na Ovčari.
Spomenuo sam ti već Šošića i Lančužanina koji su osuđeni i koji su bili šešeljevci. A siguran sam da ih je bilo još.
I zato ponavljam: čast iznimkama ali da su ti šešeljevci generalno gledano bili nekakvi časni ratnici - nisu.
Karlovićevo svjedočenje je samo njegovo iskustvo o konkretnom događaju a ne može on biti taj koji će presuditi da osobe kojima se sudilo u BG nemaju veze s Ovčarom. Imaju itekako veze jer su vise-manje svi okrvavili ruke.
I naravno da je vrh JNA odgovoran to ja nisam osporio. Ali to što se njima nije sudilo ne znači da trebaju ostati nekažnjeni i neposredni izvršitelji.



Sent from my iPhone using Tapatalk
Samo se želim referirati na tvoje riječi, kojima govoriš kako je dovoljno da nađu nekoga, tko če im za manju robiju sve otcinkati za Ovćaru. Pa upravo je već gorespominjani Štuka bio glede statusa svoga ,svjedok pokajnik ( koji po zakonu,ni u kojemu slučaju nebi smio lagati...) NO,čovjek je očito prave krvnike zaštitio ( morala je u toj hijerahijskoj organizaciji biti i JNA , k tomu još i časnički kadar) No Štuka je i Po Vilimu prokazao nevine ljude, koji su dobili robije poveče,dok je upravo svojim svjedočanstvom spasio Mareta.
žaccko is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2018., 08:23   #3654
Quote:
žaccko kaže: Pogledaj post
Samo se želim referirati na tvoje riječi, kojima govoriš kako je dovoljno da nađu nekoga, tko če im za manju robiju sve otcinkati za Ovćaru. Pa upravo je već gorespominjani Štuka bio glede statusa svoga ,svjedok pokajnik ( koji po zakonu,ni u kojemu slučaju nebi smio lagati...) NO,čovjek je očito prave krvnike zaštitio ( morala je u toj hijerahijskoj organizaciji biti i JNA , k tomu još i časnički kadar) No Štuka je i Po Vilimu prokazao nevine ljude, koji su dobili robije poveče,dok je upravo svojim svjedočanstvom spasio Mareta.
Slazem se, ali tamo nije bilo nevinih ljudi.
zulualpha is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2018., 10:13   #3655
Quote:
žaccko kaže: Pogledaj post
No Štuka je i Po Vilimu prokazao nevine ljude.

Karlović ne može znati je li netko nevin ili nije što se tiče Ovčare. On je tu (logično) subjektivan jer su ga ti ljudi spasili od sigurne smrti i mučenja.

Što se tiče JNA nedvojbeno je da je na njima odgovornost kao što sam već i napisao.


Sent from my iPhone using Tapatalk
montecito is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2018., 13:40   #3656
Quote:
montecito kaže: Pogledaj post
Karlović ne može znati je li netko nevin ili nije što se tiče Ovčare. On je tu (logično) subjektivan jer su ga ti ljudi spasili od sigurne smrti i mučenja.

Što se tiče JNA nedvojbeno je da je na njima odgovornost kao što sam već i napisao.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Na njima je najveca odgovornost. Oni su organizirali i logisticki podrzali jedan od najtezih ratnih zlocina tijekom ratova devedesetih. Ove psihopate nije trebalo suditi nego poslati dozivotno na psihijatriju kako ne bi jos nekoga ubili. Trebalo je suditi Vasiljevicu i ekipi oko njega.
zulualpha is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2018., 20:06   #3657
Sad bas da nije trebalo suditi ovima ne bih se slozio.
Naravno da je na JNA najveca odgovornost to nije upitno. Uostalom i haski sud je isto to utvrdio osim sto se zaustavio na Mrksicu a nije isao dalje prema vasiljevicu.


Sent from my iPhone using Tapatalk
montecito is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2018., 12:15   #3658
Quote:
žaccko kaže: Pogledaj post
No Štuka je i Po Vilimu prokazao nevine ljude, koji su dobili robije poveče,dok je upravo svojim svjedočanstvom spasio Mareta.
Nadam se da Vilima nitko ne osudjuje sto je branio tu dvojicu cetnika. No osobnog sam misljenja da su ova dva cetnika prali savjest zbog onog sto su prije ucinili. Odnosno, jos sam blize misljenju da su postali svjesni sto su dan prije radili i da je to tezak zlocin i da im je jednostavno Vilim bio neki garant da ako dodje do sudjenja da ce im on pomoci da se izvuku. Jer tko je citao knjigu primjetio je da su ga ova dvojica cuvali ko oko u glavi da mu se nesto ne dogodi.
jeffy is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2018., 14:42   #3659
Quote:
montecito kaže: Pogledaj post
Sad bas da nije trebalo suditi ovima ne bih se slozio.
Naravno da je na JNA najveca odgovornost to nije upitno. Uostalom i haski sud je isto to utvrdio osim sto se zaustavio na Mrksicu a nije isao dalje prema vasiljevicu.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Bolesnim osobama se ne sudi. Oni moraju biti u izoliranim institucijama kako ne bi jos nekoga ubili.
zulualpha is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2018., 16:11   #3660
Quote:
zulualpha kaže: Pogledaj post
Bolesnim osobama se ne sudi. Oni moraju biti u izoliranim institucijama kako ne bi jos nekoga ubili.

Jbg svatko tko ubije i jednog zarobljenika u ratu je bolesna osoba. Onda ne bi nikome sudili.


Sent from my iPhone using Tapatalk
montecito is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:52.