Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.07.2005., 09:22   #41
Quote:
El Tomo kaže:
Upravo tako. Fuzija u tokamaku je kontrolirana, ali nije ekonomicna. Drugi problem je sto nije stabilna - traje izrazito kratko, nakon cega nastupaju nestabilnosti plazme i cijeli sistem se raspadne i smanji temperaturu.
onda i nije cudno da nisu uspili dobit neku korisnost. ako bi uspili odrzat reakciju onda bi valda dobivena energija nakon kratko vremena premasila ulozenu.
Jeli potrebno konstantno dovodit energiju za odrzavanje visoke temperature ili je fuzija nakon starta u stanju sama odrzavat temperaturu (bar u teoriji)?
Hvaranin is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2005., 18:50   #42
Svi atomi lakši od željeza stoga spajanjem spontano otpuštaju stanovit suvišak energije. Atomi teži od željeza pri cijepanju ponovo spontano otpuštaju dio energije.


lakši da nebi trebalo gore pisati TEŽI a ne lakši?
michi is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2005., 21:23   #43
Quote:
michi kaže:
Svi atomi lakši od željeza stoga spajanjem spontano otpuštaju stanovit suvišak energije. Atomi teži od željeza pri cijepanju ponovo spontano otpuštaju dio energije.


lakši da nebi trebalo gore pisati TEŽI a ne lakši?
Ne. Dobro pise.
__________________
The only way of finding the limits of the possible is by going beyond them into the impossible. (A. Clarke)

Obnovljeni astronomski blog
El Tomo is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2005., 13:25   #44
dakle fuzija moze sama odrzavati temperaturu nakon sto je zapoceta i stabilna?
Hvaranin is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2005., 17:56   #45
Quote:
michi kaže:

lakši da nebi trebalo gore pisati TEŽI a ne lakši?
Vodik je lakši od željeza i spajanjem sa drugim atomima mu postaje bliži, zar ne?

Uran je teži od željeza i cijepanjem mu postaje bliži zar ne?
bariole is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2005., 17:58   #46
Quote:
Hvaranin kaže:
dakle fuzija moze sama odrzavati temperaturu nakon sto je zapoceta i stabilna?
Hidrogenska bomba ti je dokaz da može.

Problem je trenutno neznanje/nemogućnost izazivanja istovremeno i kontrolirane i spontane fuzijske reakcije.

Kontrolirana fuzija se radi bez problema, ali za sada nije istovremeno i spontana. Spontana se također napravi bez problema, ali tada nije kontrolirana.

Za energetsko korištenje potrebno je oboje.
bariole is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2005., 12:32   #47
Iter

...Evo konacno je odluceno....ITER ce se graditi u Francuskoj, a ne u Japanu.

Bash me zanima hoce li uspjeti komercijalna fuzija......Moj profa. sa faxa kaze da nece. No ja sam ipak optimistican.

Trosak 4.9Milijardi Eura.
Drugo najskuplji projekt, odmah iza ISS-a
__________________
Screw the inocennt!!!
MRAQ is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2005., 14:05   #48
Daj Bože da hoće.
Zavelim is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2005., 22:50   #49
A cuj vjerojatno nece baciti sav taj silni novac u jos jedan fuzioni reaktor......
Samo se nadam da su dobro izracunali velicinu.....mislim bila bi steta da nakon svega zakljuce da im je falio jos koji kubicni metar volumena.....
__________________
Screw the inocennt!!!
MRAQ is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2005., 01:04   #50
Quote:
MRAQ kaže:
mislim bila bi steta da nakon svega zakljuce da im je falio jos koji kubicni metar volumena.....
I ja isto... Ali neće valjda dat 5 mlrd eura, pa onda ne izračunat potrebni volumen. A što se tiče komercijalne primjene, mislim da ne tako skoro, ali moglo bi se u napajanju za svemirska istraživanja...
__________________
kako oblikovati potpise?
Allnou is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2005., 22:15   #51
5 milijardi eurica? To vjerojatno znaci negdje 8-10 milijardi
__________________
California rest in peace
Simultaneous release
California show your teeth
She's my priestess, I'm your priest
Slartibartfast is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2007., 21:20   #52
Exclamation Fuzija pomoć

Ovako molio bi 1.neko ako moze da mi napise svoje misljenje o fuziji tj o mogućnostima i trenutnim tehnološkim problemima iskorištavanje fuzije što ja znam jedno 3-4 stranice u wordu.
2. navesti zemlje, njihove planove, koje su najdalje otišle u tehnološkoj primjeni iskorištavanja fuzijske energije to isto tako jedno 3-4 odnsono koliko moze te

ako ne bar daj te mi linkove neke gdje bi toko nešto mogao pronaci eto HVALA unaprijed to sve trebam do pondjeljka

To mi je za maturalni rad i trebam samo to još napisat!!!!
Vegetto is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2007., 22:11   #53
Evo ti link na video o iskoristavanju fuzije u amerckoj mornarici(long horizon energy research program) koji je nedavno skinut sa popisa tajnih dokumenata.


ABSTRACT This is not your father's fusion reactor! Forget everything you know about conventional thinking on nuclear fusion: high-temperature plasmas, steam turbines, neutron radiation and even nuclear waste are a thing of the past. Goodbye thermonuclear fusion; hello inertial electrostatic confinement fusion (IEC), an old idea that's been made new. While the international community debates the fate of the politically-turmoiled $12 billion ITER (an experimental thermonuclear reactor), simple IEC reactors are being built as high-school science fair projects.

Dr. Robert Bussard, former Asst. Director of the Atomic Energy Commission and founder of Energy Matter Conversion Corporation (EMC2), has spent 17 years perfecting IEC, a fusion process that converts hydrogen and boron directly into electricity producing helium as the only waste product. Most of this work was funded by the Department of Defense, the details of which have been under seal... until now.

Dr. Bussard will discuss his recent results and details of this potentially world-altering technology, whose conception dates back as far as 1924, and even includes a reactor design by Philo T. Farnsworth (inventor of the scanning television).

Can a 100 MW fusion reactor be built for less than Google's annual electricity bill? Come see what's possible when you think outside the thermonuclear box and ignore the herd.


link:
http://video.google.com/videoplay?do...21846673788606
__________________
Back in BLACK
AV Fedotov is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2007., 23:09   #54
e nema ja vremena sad to slušat pa prevodit nisam bas toliko vičan engleskom trebami nešto napisano i to na hrv o tim stvarima
Vegetto is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2007., 00:05   #55
upiši samo iter projekt u google....uglavnom doživit ćemo prvu fuzijsku elektranu...
fiki21 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2007., 13:47   #56
Pa dobro, zar ti mislis da ce ti ljudi ovdje pisati tvoj maturalni rad? Ok, nema problema, dogovorimo se - 1 kartica teksta 150 kuna. Ako toliko naplati autolimar ili popravljac printera sat vremena svoga rada, onda valjda moze i neki prirodoslovac-strucnjak, zar ne?
__________________
The only way of finding the limits of the possible is by going beyond them into the impossible. (A. Clarke)

Obnovljeni astronomski blog
El Tomo is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2007., 03:57   #57
Quote:
Vegetto kaže: Pogledaj post
Ovako molio bi 1.neko ako moze da mi napise svoje misljenje o fuziji tj o mogućnostima i trenutnim tehnološkim problemima iskorištavanje fuzije što ja znam jedno 3-4 stranice u wordu.
2. navesti zemlje, njihove planove, koje su najdalje otišle u tehnološkoj primjeni iskorištavanja fuzijske energije to isto tako jedno 3-4 odnsono koliko moze te

ako ne bar daj te mi linkove neke gdje bi toko nešto mogao pronaci eto HVALA unaprijed to sve trebam do pondjeljka

To mi je za maturalni rad i trebam samo to još napisat!!!!

Pazi lika, ti bi molio da ti netko napise 7-8 stranica u wordu??!!!!

Pa nisi normalan, ostavi se skole dok ti je jos vrijeme jer si nesposoban,bezobrazan,nepismen i nekulturan.

Ono, rijetko govorim to ljudima, al tebi od srca ide: JEBI SE
zlatan999 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2007., 07:23   #58
Kako rekoh, to je desetak kartica teksta. Ukupno cca 1500 kuna. Pa ako mali zeli, nek se javi.
__________________
The only way of finding the limits of the possible is by going beyond them into the impossible. (A. Clarke)

Obnovljeni astronomski blog
El Tomo is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2007., 12:18   #59
Quote:
El Tomo kaže: Pogledaj post
Je da, ali to su vrsne (maksimalne) temperature. Srednja temperatura je punop manja, a to je ono sto se 'racuna'. Lokalno mozes ostvariti ogromne temperature, ali sto te to briga ako ne mozes u cijeloj (ili vecini) plazme imati ni priblizno toliku temperaturu. Laserski inducirana fuzija takoder postize temperature reda milijun kelvina, ali one traju maksimalno 1 ns. Stvar je u tome da ovakve podate treba 'ispravno' citati. Oni tu temperaturu postignu u vremenu od koliko sekundi? 1 ps? 1 ns? 1 fs?
ispravio bih te...za fuzijski reaktor predviđena je takva ogromna temperatura da bi uopće mogla postojati plazma...e sad kako nepostoji takav materijal otporan na tako veliku temperaturu zbog toga su stavljeni oni magneti koji drže plazmu dalje od stijenki generatora...dakle ta temp ne traje 1mikro ili piko sekundu...

ta magnetna polja su tolko jaka da za struju magnetiziranja treba jedna solidna elektrana..
fiki21 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2007., 14:14   #60
Da, to je malo bed kod tih stvari. Potrebna su magnetska polja velikih inteziteta koja je nezgodno za stvoriti. Supravodljivi magneti spasavaju stvar, ali imaju nezgodni zahtjev za vrlo niskim temperaturama. Sa jedne strane supermagnet na temperaturama -196°C ili nizim, a sa druge plazma na stotinjak milijona stupnjeva. Nezgodan spoj posto magneti moraju biti relativno blizu plazme.
timon_ is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:17.