Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.10.2007., 15:19   #81
Quote:
smeky kaže: Pogledaj post
1. 500 godina....KRIVO...nafte će biti uvijek, samo što je nećemo moći izvući iz stijena i postat će to totalno nerentabilno, a to će se desiti relativno brzo, osim toga daj mi navedi izvor gdje si pročitao da ćemo crpiti naftu još 500 godina, baš me interesira...

2. Mikro pulsar ili mikro-crna rupa, pa zar mikro -mislim da su mikro-crne rupe vezane uz akcelerator čestica a ne fuzijski reaktor?!

3. Ova tvrdnja da niti jedan reaktor nije proradio definitivno ne stoji, fuzija je ostvarena, i svaki daljnji projekt u koji se znanstvenici upuštaju glede kontrolirane fuzije čini velike korake naprijed, malo pročačkaj po netu pa ćeš naići na podatak koliko je tehnologija u pogledu toga napredovala:
http://youtube.com/watch?v=Gyg0ky_VMzo - evo kako to "ne funkcionira" !
1. napisao sam 150godina, ne 500...a to je bazirano na raznim metodama pretvorbe u nafta čak iz ugljena, ali skorija varijanta je s LPGom i slične ideje...čitaj si malo znanstvene novine, a ne dnevnu senzaciju!
a što misliš zašto se stavljaju zastave na dno sjevernog mora? tamo je sve prepuno naftom...samo nafta iz recimo južnijeg dijela sjevernog mora (između engleske i norveške) košta 50$ po barelu izvaditi, a na bliskom istoku to je svega 20$ po barelu...pa je normalna stvar što je profitabilnije, ako je cijena barela 80$ po barelu!

2. žele stvoriti oluju plazme kao na zvijezdi...zadnji puta kada sam čitao i pulsar i crna rupa su bile deklarirane kao vrste zvijezda...a s obzirom na našu "neupučenost" kao ljudske vrste u procese u zvijezdama, o kojima se razvijaju teorije i pišu knjige, samo se može nagađati što se može "slučajno" dogoditi s fuzijskim reaktorom?!

3. gle sve je to super, ali to samo dokazuje da princip funkcionira! a princip nije elektrana, nego je pokus! a taj pokus traje svega par sekundi, što je nedovoljno za rad elektrane...a zadnji puta kada sam provjerio elektrana elektrana je radila 24/7...ili sam nešto propustio?
KLiK is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2007., 15:30   #82
Quote:
KLiK kaže: Pogledaj post

2. žele stvoriti oluju plazme kao na zvijezdi...zadnji puta kada sam čitao i pulsar i crna rupa su bile deklarirane kao vrste zvijezda...a s obzirom na našu "neupučenost" kao ljudske vrste u procese u zvijezdama, o kojima se razvijaju teorije i pišu knjige, samo se može nagađati što se može "slučajno" dogoditi s fuzijskim reaktorom?!
ne da zele nego jesu

mislis rec tvoju neupucenost

zna se sto se moze dogoditi

tocno ono sto se je dogodilo
__________________
Seht sie klettern, diese geschwinden Affen! Sie klettern über einander hinweg und zerren sich also in den Schlamm und die Tiefe. Hin zum Throne wollen sie Alle: ihr Wahnsinn ist es, — als ob das Glück auf dem Throne sässe! Oft sitzt der Schlamm auf dem Thron — und oft auch der Thron auf dem Schlamme. Wahnsinnige sind sie mir Alle und kletternde Affen und Überheisse. Übel riecht mir ihr Götze, das kalte Unthier: übel riechen sie mir alle zusammen, diese Götzendiener.
Veritaserum is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2007., 15:52   #83
da, zna se točno što će se dogoditi...zato ne pale reaktor iz susjedne sobe, nego iz SUSJEDNE ZGRADE!
KLiK is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2007., 16:00   #84
Quote:
KLiK kaže: Pogledaj post
da, zna se točno što će se dogoditi...zato ne pale reaktor iz susjedne sobe, nego iz SUSJEDNE ZGRADE!
zbog zracenja do kojeg bi doslo otkazivanjem nekih sigurnosnih sustava, ne rade na vec provjerenom uredjeju vec na testnom. ali i da nesto otkaze jedina posljedica bi bila malo radijacije i disipacija topline iz reaktora, zemlja bi se nastavila okretat oko sunca
__________________
Seht sie klettern, diese geschwinden Affen! Sie klettern über einander hinweg und zerren sich also in den Schlamm und die Tiefe. Hin zum Throne wollen sie Alle: ihr Wahnsinn ist es, — als ob das Glück auf dem Throne sässe! Oft sitzt der Schlamm auf dem Thron — und oft auch der Thron auf dem Schlamme. Wahnsinnige sind sie mir Alle und kletternde Affen und Überheisse. Übel riecht mir ihr Götze, das kalte Unthier: übel riechen sie mir alle zusammen, diese Götzendiener.
Veritaserum is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2007., 17:30   #85
Quote:
Veritaserum kaže: Pogledaj post
zbog zracenja do kojeg bi doslo otkazivanjem nekih sigurnosnih sustava, ne rade na vec provjerenom uredjeju vec na testnom. ali i da nesto otkaze jedina posljedica bi bila malo radijacije i disipacija topline iz reaktora, zemlja bi se nastavila okretat oko sunca
svejedno, ono što se želi reći:
kada bi reaktor funkcionirao, ne bi im trebalo još 50godina (izvor iz smeky YouTube klipića) za upotrebu kao elektrane (tipa sadašnje nuklearna ili termo ili hidro) - već bi to sada upotrijebili i premda bi davali struju za pokretanje tog reaktora, više bi dobivali natrag!

dakle princip funkcionira, reaktor funkcionira...ali ne još kao elektrana, jer još nemogu kontrolirati plasmu kako bi oni to željeli!
KLiK is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2007., 17:48   #86
Quote:
KLiK kaže: Pogledaj post
gle to je elektrana...one ne rade samo dok je remont ili kvar ili nemaju goriva!
Ocito ne znas kako neke elektrane rade....

Quote:
stvar je nestabilnosti plazme (a ne goriva) i samim time kraha u proizvodnji električne energije! dakle stvar funkcionira, ali nemože obavljati svoju namjenu a to je NEPRESTANI RAD I PROIZVODNJU STRUJE!
Imas vrlo uzak pogled na cijelu stvar, nije elektrana samo reaktor.

BTW Iz tih pola sekunde fuzije elektrana moze obavljati svoju namjenu, odnosno neprestani rad i proizvodnju struje.
Koki007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2007., 18:39   #87
Quote:
Koki007 kaže: Pogledaj post
Ocito ne znas kako neke elektrane rade....

Imas vrlo uzak pogled na cijelu stvar, nije elektrana samo reaktor.

BTW Iz tih pola sekunde fuzije elektrana moze obavljati svoju namjenu, odnosno neprestani rad i proizvodnju struje.
ajde onda, kako rade elektrane?

i koliko je tih 0,5sek moglo dati MW?
KLiK is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2007., 18:59   #88
Quote:
KLiK kaže: Pogledaj post
ajde onda, kako rade elektrane?
Pogledaj kako rade vjetrenjace sa akomulacijskim jezerom, elektrane na plimu i oseku, solarne elektrane.... znanje je javno dostupno pa se informiraj.

Quote:
i koliko je tih 0,5sek moglo dati MW?
oko 15MW...
Koki007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2007., 19:16   #89
rade s pretvaračem, koji struju vuče iz pohranjene energije (velike baterije)...i jako puno gube na pretvaranju iz jednog oblika energije u drugi! a da se ne spominje generator sinusnog oblika struje...
KLiK is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2007., 19:37   #90
eto vidis da ipak ne treba kontinuirani dotok energije...
Koki007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2007., 20:51   #91
ne treba stalni dotok energije, ali je puno gubi na pretvorbama...a izgubiti samo 1% od 15MW, je 0.15MW ili ti 150kW - a to je puno! pa tako par puta...

osim toga, reaktor proizvodi toliku energiju...nigdje ne piše koliko je vraća u obliku električne?!
KLiK is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2007., 21:47   #92
Quote:
KLiK kaže: Pogledaj post
ne treba stalni dotok energije, ali je puno gubi na pretvorbama...a izgubiti samo 1% od 15MW, je 0.15MW ili ti 150kW - a to je puno! pa tako par puta...
ma sve ja to znam, ali ako cemo tako gledat necemo ni nista radit, jer gubici su svugdje, to je zivot - nista nije savrseno.

Glavno da je koncna racunica u plusu a ja sam uvjeren da je to moguce i bez kontinuiranog rada...

Quote:
osim toga, reaktor proizvodi toliku energiju...nigdje ne piše koliko je vraća u obliku električne?!
Pa ja mislim da ima gubitke u rangu termoelektrane - gubici kod (skladistenja ) i izmjene topline te gubici kod pretvorbe topline u el. energiju...
Koki007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2007., 21:53   #93
ako ćemo tako, onda je bolje se igrati s Teslinim pojačalom koje radi na principu neutrina...i puno jednostavnije!

pa kod termoelektrane je drugačiji princip...zagrijava se voda, koja pregrijana odlazi u parnu turbinu - obično dvostupanjsku, koja pogoni generator...efektiva oko 50%!
isti je princip kod nuklearne (samo je razlika tko-što grije vodu), ali neznam za nuklearnu kolika je efektiva?!

a za ovaj reaktor, kužim kako ga pale...ali kako izvlače nergiju koju dobivaju, to nemam pojma?! isti princip ili drugačiji?
KLiK is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2007., 22:12   #94
Koliko znam isto izmjena topline, plazma sa vodom (ili sta vec koriste)...
Koki007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2007., 22:50   #95
plazma je produkt vode, tj. vodika iz kojeg dobivaju iz vode i kojeg ubrzaju i zagriju do plasma agregatnog stanja...

ali mislim da nisi shvatio pitanje...možda netko zna?
KLiK is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2007., 22:55   #96
plazma je produkt vode, tj. vodika iz kojeg dobivaju iz vode i kojeg ubrzaju i zagriju do plasma agregatnog stanja...

ali mislim da nisi shvatio pitanje...možda netko zna?
KLiK is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2007., 23:08   #97
produkt vode? ... Plazma je stanje materije (i to bilo koje)...

Ali ako pucas na ovaj specifican slucaj onda se sigurno ne radi o vodi vec o teskoj vodi (sa izotopima vodika - deuterij i tricij)... al u biti ne znam u kojem obliku se dovodi D i T u reaktor...
Koki007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2007., 08:25   #98
Quote:
KLiK kaže: Pogledaj post
pa kod termoelektrane je drugačiji princip...zagrijava se voda, koja pregrijana odlazi u parnu turbinu - obično dvostupanjsku, koja pogoni generator...efektiva oko 50%!
isti je princip kod nuklearne (samo je razlika tko-što grije vodu), ali neznam za nuklearnu kolika je efektiva?!
Pretjerao si sa 50%. 45% iskoristovisti je neki maksimum. Kad se postigne određenim metodama (koje su skupe) povećanje iskoristivosti za 1%, to se smatra uspjehom!

Nuklearka Krško radi sa 35% iskoristivosti. Toplinska snaga je oko 2000MW, a izlazna 730MW.

Što se tiče ITER-a, to je za sada samo u eksperimentalnoj fazi. Mislim da ni znanstvenici koji rade na njemu nisu 100% sigurni kako to sve funckionira i kako će se sve to ponašati.
O početku iskorištavanja te energije za sada možemo još samo sanjati.

Zadnje uređivanje Endimion17 : 02.10.2007. at 15:29. Reason: uređivanje citata
pobosutljanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2007., 08:54   #99
Mene jedna stvar nije jasna, na ovom topicu vidim da su neki jako skeptični spram ovog projekta, ok imaju svoje razloge i zaključke. Moramo svi priznati da ljudi koji rade na tom projektu ipak o svemu tome znaju puno više od nas, pa se postavlja pitanje bi li oni to sve radili da ne vide kakvu takvu budućnost te tehnologije? Ja osobno ne bi radi na nekom projektu a da znam da je sav taj trud za ku...!
smeky is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2007., 11:18   #100
Ne možeš znati je li govno slano dok ga ne probaš!
pobosutljanin is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:20.