Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.12.2017., 18:34   #21
Quote:
YunStrijelica kaže: Pogledaj post
Quote:
Kudum kaže: Pogledaj post
Nije loše i vlastitu djecu obrazovati o svim religijama (dakle i kad nisu usvojena). Nije loše i da usvojena djeca znaju o svim religijama, ali ipak smatram da ih treba odgojiti u duhu vjere njegovih predaka. To mi izgleda jedino pošteno.
Zivot to drugacije "planira", npr. moja radna kolegica je usvojena iz Azije, kako ce tipicna zapdanjacka porodica odgajati usvojeno djete u jednoj od formi budizma, a istovremeno, svoje biolosko djete odgajati u duhu katolicanstva.
Pa lijepo se potrude da saznaju nešto o budizmu. Zašto da ne? Smatram da bi to bilo jedino pošteno rješenje, sve drugo je otrov. Dobro je rekao Srebrni medvjed na početku teme (ovdje), citiram ga: "Veća odgovornost može donijeti veća prava, ali je moguća i veća kazna. Pitanje je jeste li ziheraš ili se bacate u život pa što bude". Oni koji uzimaju dijete iz druge kulture, pa ga obrazuju na neku drugu kulturu (svoju) po mojem uvjerenju zaista su ziheraši i čine teški grijeh.
Kudum is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2017., 18:39   #22
Quote:
Kudum kaže: Pogledaj post
Oni koji uzimaju dijete iz druge kulture, pa ga obrazuju na neku drugu kulturu (svoju) po mojem uvjerenju zaista su ziheraši i čine teški grijeh.
Onda je grijeh da djetetu ne daješ hranu iz njegove kulture, pa pismo, običaje i odjeću...i oženiš ga ili udaš u isto pleme.

Koja glupost...
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2017., 19:12   #23
Korištenje djece u ideološke svrhe je viđeno na bliskom istoku u Palestini,izgleda da se to proširlo i ovde.
XPangel is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2017., 19:15   #24
Quote:
YunStrijelica kaže: Pogledaj post
zelim reci da zelis provocirati , jer imas licni problem sa drugim religijama

Na Zapadu, moja susjeda sa supugom i jedna moja radna kolegica sa svojim suprugom, usvojile su bebe, kasnije, su ima kao odraslim osobama, obrazlozili njihovo porijeklo, a zamisli, nisu muslimani, vec su katolici!

zivot nije savrsen
Ne provocira žena nego je nemoćna pred onim što je očigledno a što ti ne vidiš iz nekog razloga.

Tema je otvorena u svrhu veličanja muslimana koju ovaj otvorio da ponizi npr kršćanstvo.Ne treba previše za to zaključiti,par postova i otvorena knjiga je otvarač teme.Koliko vidim ismijava u svih šesnaest kršćanstvo.
XPangel is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2017., 22:57   #25
Quote:
Kudum kaže: Pogledaj post
Pa lijepo se potrude da saznaju nešto o budizmu. Zašto da ne? Smatram da bi to bilo jedino pošteno rješenje, sve drugo je otrov. Dobro je rekao Srebrni medvjed na početku teme (ovdje), citiram ga: "Veća odgovornost može donijeti veća prava, ali je moguća i veća kazna. Pitanje je jeste li ziheraš ili se bacate u život pa što bude". Oni koji uzimaju dijete iz druge kulture, pa ga obrazuju na neku drugu kulturu (svoju) po mojem uvjerenju zaista su ziheraši i čine teški grijeh.
cilj usvajanja djeteta je omoguciti djetetu bolji zivot

tvoj i njegov stav jednostavno ne kuzim
YunStrijelica is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2017., 02:41   #26
Quote:
YunStrijelica kaže: Pogledaj post
cilj usvajanja djeteta je omoguciti djetetu bolji zivot.
Zar je samo bolji život svrha ljudskoga bića? Što je sa duhovnim razvojem?
Kudum is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2017., 02:55   #27
Quote:
Kudum kaže: Pogledaj post
Zar je samo bolji život svrha ljudskoga bića? Što je sa duhovnim razvojem?
religija je jedna od komponenti duhovnog razvoja

nisam nigdje iskljucila religijsku edukaciju
YunStrijelica is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2017., 03:00   #28
Kao i kod rođenja, tako i kod posvojenja, nezgoda je utom što nisu djeca ta koja biraju roditelje.

Da se moglo, izabralo bi se ovakvog roditelja:
https://www.youtube.com/watch?v=DaS537Yo-fU
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2017., 03:14   #29
Quote:
YunStrijelica kaže: Pogledaj post
religija je jedna od komponenti duhovnog razvoja
nisam nigdje iskljucila religijsku edukaciju
Pa ako kažeš "cilj usvajanja djeteta je omoguciti djetetu bolji zivot", šta je to onda? Da li je cilj samo da ima da jede i pije, i gdje da spava, ili i da se duhovno nadgrađuje? Nadam se da sam te pogrešno shvatio.
Kudum is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2017., 15:38   #30
Quote:
Kudum kaže: Pogledaj post
Pa ako kažeš "cilj usvajanja djeteta je omoguciti djetetu bolji zivot", šta je to onda? Da li je cilj samo da ima da jede i pije, i gdje da spava, ili i da se duhovno nadgrađuje? Nadam se da sam te pogrešno shvatio.
Kvalitetan (bolji) zivot podrazumijeva sve, a lijepo sam ranije odgovorila, na isto pitanje: djete treba biti svestrano obrazovano , a duhovnost je dio doticnog ucenja, a religija je jedna od podtkategorija duhovnsti.
YunStrijelica is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2017., 23:26   #31
Quote:
Kudum kaže: Pogledaj post
Pa lijepo se potrude da saznaju nešto o budizmu. Zašto da ne? Smatram da bi to bilo jedino pošteno rješenje, sve drugo je otrov. Dobro je rekao Srebrni medvjed na početku teme (ovdje), citiram ga: "Veća odgovornost može donijeti veća prava, ali je moguća i veća kazna. Pitanje je jeste li ziheraš ili se bacate u život pa što bude". Oni koji uzimaju dijete iz druge kulture, pa ga obrazuju na neku drugu kulturu (svoju) po mojem uvjerenju zaista su ziheraši i čine teški grijeh.
Ne obrazuju roditelji dijete u drugu kulturu, već se dijete odrastajući ASIMILIRA kulturi u kojoj živi. Što znači da si i ti sa svojim biološkim roditeljima otišao kao beba živjeti npr. u Japan, danas bi bio dobrim dijelom Japanac, ne jer za to imaš biološke preduvjete, već jer imaš kulturološke. Isto kao što su djeca naših iseljenika pokupila kulturu zemlje u kojoj žive, neovisno o njihovom porijeklu i kulturi njihovih roditelja. Može ti netko prenositi vlastiti kulturološki background, ali nemojmo zaboraviti da je jedino pravo iskustvo - ono doživljeno iz vlastite perspektive. U to ne ulazi samo poimanje vjere, već poimanje cjelokupnog svjetonazora u odnosu na zemlju/kulturu u kojoj se živi.


Pošteno je da roditelji puste dijete da kroz vlastita iskustva bira svoj put; temeljna pravila se moraju znati, ali sve mimo toga jest zadiranje u tuđu privatnost. Djeca nisu ničije vlasništvo, već autonomne jedinke, različite od svojih roditelja, predaka i članova uže/šire obitelji.

Quote:
Kudum kaže: Pogledaj post
Pa ako kažeš "cilj usvajanja djeteta je omoguciti djetetu bolji zivot", šta je to onda? Da li je cilj samo da ima da jede i pije, i gdje da spava, ili i da se duhovno nadgrađuje? Nadam se da sam te pogrešno shvatio.
Duhovna nadogradnja je svačiji INDIVIDUALNI put. Za to tebaš imati određeni broj godina i životnog iskustva, te obrazovanja u određenim poljima da shvaćaš uopće o čemu se tu radi. Ne možeš ti malom djetetu objašnjavati pojmove filozofije, metafizike i sl., na što to liči? Dijete će samo kako bude odrastalo, uvidjeti što ga zanima i dalje se profilirati. U mlađoj dobi bitno je da čita ono što može i razumije za svoju dob. Ja bih počela s enciklopedijama; to je dobro za početak.
Meadow is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2017., 02:13   #32
Meadow, drugo su iseljenici iz naših krajeva, a drugo djeca koja su usvojena. Ta usporedba mi ne paše. A svakako, iseljenici mogu održavati svoj duihovni razvoj u raznim sekcijama, klubovima koje svaka dijaspora ima... Na primjer, ako su kršćani usvojili muslimansko dijete trebaju mu omogućiti da ide na neki kurs naobrazbe u okviru džamije... toga ima u svakoj džamiji, vani, posebvno u Americi i EU. A ako su muslimani usvojili kršćansko dijete, ili židovsko recimo, isto mislim da treba da ga šalju u neku crkvu, tj. sinagogu, da se obrazuje, da zna odakle je potekao. Kad odrtaste može odlučiti da to i dalje slijedi ili ne slijedi. Kad djetetu od malena uskratiš takvu naobrazbu, ono se potpuno asimilira već tokom odrastanja.
Kudum is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2017., 02:49   #33
Quote:
Kudum kaže: Pogledaj post
Meadow, drugo su iseljenici iz naših krajeva, a drugo djeca koja su usvojena. Ta usporedba mi ne paše.
A što tebi uopće paše po ovoj temi? Sad ne bi ni da Japan usvaja muslimansku djecu?
Ali gle, muslimanske napuštene djece u svijetu je toliko da se postavlja pitanje zašto tu dječicu ne usvajaju muslimanske obitelji. Mislim, ako već je do straha od "trgovci ljudima", za koje je premalo reći im ih na 16 strana svijeta.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2017., 06:38   #34
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
A što tebi uopće paše po ovoj temi?
Haj vidi da nisam na nekoj drugoj temi?
Kudum is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2017., 19:05   #35
Quote:
Kudum kaže: Pogledaj post
Haj vidi da nisam na nekoj drugoj temi?
Zar da se autora teme traži po drugim temama? Hh.

Šta se ono znalo unaprijed... E da, usvajajte djecu al pazite da ih učite islamu.

(nije li to bilo to što si ustvari htio poručiti )
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:05.