Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.12.2017., 18:23   #21
Quote:
tasia kaže: Pogledaj post
Darling, najkrace receno - dobije se doza skrbi i digniteta koji su life-changing, with no strings attached.
To nije odgovor; ako ćemo o dignitetu koji je life-changing, pitam ponovno: kako se to dobiva, kojim činom a da se to sve toče misije evangelizacije. To pitam jer, prema onome što je napisano:

Quote:
Niti evendjelizacija te ne treba brinuti jer Crkvi nikada nije cilj nikoga napraviti krscaninom, vec joj je jedini cilj osloboditi covjeka i darovati mu vjecni zivot; dati mu mač Duha.
...slijedi da je za stjecanje tog digniteta potpuno irelevantno je li netko kršten i uveden u zajednicu vjernika, a prema tome i fundamentalno promijenjen kao čovjek.

Quote:
Krscanstvo nije samo otici na misu i odsjedjeti tamo ili otpjevati. Zapravo, niti ne moras biti krscanin, a mozes se aktivirati i barem zakratko postati dio toga Tijela, nade i healinga.
Sve je to divno i krasno, samo mene zanima kako se to aktivira točno i postaje dijelom Tijela, a da je vezano za evangelizaciju te da nije "zakratko".
ur-faust is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2017., 18:36   #22
Quote:
Gunnaway Judah kaže: Pogledaj post
To je opća osuda..Ta nisu svi političari pokvareni..On ih je dakle sve strpao u jedno i osudio.
To nije korektno, nije fer, subjektivno i na koncu loša je procjena.
Mda, nekorektno... trebao je registrirati političku stranku i početi sa kampanjom, možda bi već na slijedećim izborima ušao u Sanhedrin.

Poznate su slobode i demokratske navade u Rimskom carstvu, pa i Judeji i Izraelu tog vremena.

Quote:
Postoje mnogi pismoznanci koji su pošteni i vrijedni.
Postoje, ali takvih nije bilo pri vlasti u Isusovo vrijeme (niti danas nisu česta pojava).
cestar is online now  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2017., 20:29   #23
Quote:
cestar kaže: Pogledaj post
Mda, nekorektno... trebao je registrirati političku stranku i početi sa kampanjom, možda bi već na slijedećim izborima ušao u Sanhedrin.

Poznate su slobode i demokratske navade u Rimskom carstvu, pa i Judeji i Izraelu tog vremena.
Ironija nije odgovor..
Ali, razumijem..Nemaš komentara..I to je dovoljno.
Quote:
cestar kaže: Pogledaj post
Postoje, ali takvih nije bilo pri vlasti u Isusovo vrijeme (niti danas nisu česta pojava).
E, jbg.
Nikad nitko osim njega...Nisi fer.
__________________
Glavni menadzeri banaka i drugi koji su odgovorni za financijske krize trebaju biti tretirani kao pocinitelji zlocina protiv covjecnosti - J.Saramago
Gunnaway Judah is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2017., 21:59   #24
Quote:
Gunnaway Judah kaže: Pogledaj post
Gospodine Hasnpfepfer, to je Vaš stav. Poštujem, ali interpretacije mogu biti razne.
Nije li ovaj forum upravo mjesto gdje razmjenjujemo mišljenja / stavove? Tako sam i ja mogao reći da je Vaše razmišljanje o Isusu kao nasilnoj osobi pogrešno i usamljeno, te da je to samo Vaš stav
Quote:
Gunnaway Judah kaže: Pogledaj post
To je posve drugačija okolnost.
Tada je bio u stanju opkoljenosti, opsade, bio je zarobljen i slomljen i odbačen..Više nije bilo smisla pružati otpor pa je odustao od nepromišljenog otpora.
Odsjekao desno uho sluzi ?!!!
Zašto zaboga miloga ?!
Imao je istomišljenika, mogi su se braniti. Isus nije nikada išao na opciju sile i vojno djelovanje. U startu je rekao da njegovo kraljevstvo nije od ovoga svijeta. Nije tražio nikakve povlastice na zemlji, ni kraljevanje ni počasti. Uho je odsjekao jedan od učenika koji je bio tamo. Imao je mač, pa je, kada se ovaj približio Isusu, izvadio mač i udario ovoga u glavu. U tom trenutku Isus je rekao da "vojno djelovanje nije opcija!" Možda ne baš tim riječima.


Quote:
Gunnaway Judah kaže: Pogledaj post
To je opća osuda..Ta nisu svi političari pokvareni.. On ih je dakle sve strpao u jedno i osudio.
To nije korektno, nije fer, subjektivno i na koncu loša je procjena.
Ne, ja sam ih strpao. On je mislio na pokvarene židove, a ja sam povukao paralelu sa Vladom RH koja se također, kako sam već rekao, skupa s kamerama pojavi u prvom redu Katedrale. Što ćeš, neke se stvari nikad ne mijenjaju. Onda, doduše, nije bilo kamera, ali sve ostalo je bilo aktualno kao i sada.
Quote:
Gunnaway Judah kaže: Pogledaj post
Postoje mnogi pismoznanci koji su pošteni i vrijedni.
Svakako. Zahvaljujući njima danas i imamo povijesne zapise.
__________________
Atili, najboljem psu na svijetu! RIP (jesen/zima 1997 - 29. 7. 2009)
"Život je kretanje, a kretanje je umjetnost"
hasnfefer is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2017., 22:42   #25
Quote:
Gunnaway Judah kaže: Pogledaj post
Isus iz Nazareta je do svoje 30 godine života radio kao tesar.
Možemo zaključiti da je bio čvršče konstitucije jer je to bio izuzetno težak i naporan posao.
Stoga je njegovo fizičko poimanje snage bilo značajno.

U samom početku javnog djelovanja pokazao je da nije slabić.

Naime, kada je u hramu vidio pohlepne i nepohlepne trgovce " sve ih je istjerao iz hrama zajedno s ovcama i govedima te prosuo novac i isprevrtao im stolove "
Ivan 2:14-17


Da bi radio svoju službu, Isus je morao biti u dobroj kondiciji i nesumnjivo iznimno izdržljiv..
No, zar je u svemu tome prikrivena njegova nasilna narav možda ?
Ili je upotrijebio i nasilno ponašanje ne bi li utjerao vjerovanje koje je zastupao ?
Ukratko, nije li Isus bio nasilnik ?

Zatim se postavlja pitanje njegove isključivosti i netolernacije.

Čuvajte se pismoznanaca koji rado hodaju u dugim haljama i vole da ih se pozdravlja na trgovima
Marko 12:38

Na koga je on to mislio ?
Pripisuje školovanim ljudima egoizam ? Pa, zar su svi egoisti ? Da ne vjerujemo znanosti ?
Zašto je morao isključiti druge da bi sebe postavio u meritum ?
Zar se to mora učiniti..?
Da biste uspjeli morate zgaziti onoga do sebe bez obzira na svoje kvalitete.

Zar nije religija pojam gdje dobro nadvlada loše samim time što je prirodno dobro, bez dokazivanja..?
Čuj znanosti. Pismoznanci su glavni židovski svećenici. Ja upravo zbog ovih razloga više volim čitati engleski prijevod. Pismoznanci=učitelji Starog Zavjeta=Teachers of the Law ili Chief priests je u nas prevedeno kao židovski vođe.
Tigarx is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2017., 23:16   #26
Quote:
Gunnaway Judah kaže: Pogledaj post
Ironija nije odgovor..
Ali, razumijem..Nemaš komentara..I to je dovoljno.
Ovdje upravo ironija mora biti odgovor, jer prezentiraš saduceje i farizeje kao nekakve neutralne profiće koji se "samo bave znanošću". Ako je moguća ikakva analogija sa političkim strankama današnjice, tada oni upravo to jesu, politički utjecajne grupe tadašnjeg prostora i vremena.

Tadašnji Izrael nije Švicarska XXI. stoljeća... doista zapanjujuće saznanje.

Quote:
E, jbg.
Nikad nitko osim njega...Nisi fer.
Reci koji je tvoj odabir... koji god da jest, nemam ništa protiv.
cestar is online now  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2017., 13:40   #27
Quote:
cestar kaže: Pogledaj post
Ovdje upravo ironija mora biti odgovor, jer prezentiraš saduceje i farizeje kao nekakve neutralne profiće koji se "samo bave znanošću". Ako je moguća ikakva analogija sa političkim strankama današnjice, tada oni upravo to jesu, politički utjecajne grupe tadašnjeg prostora i vremena.

Tadašnji Izrael nije Švicarska XXI. stoljeća... doista zapanjujuće saznanje.
Ok..Prihvaćam.
Quote:
cestar kaže: Pogledaj post
Reci koji je tvoj odabir... koji god da jest, nemam ništa protiv.
U potrazi sam.
Krščanstvo mi nije dostatno, islam je djetinjast, budizam je naivan, hinduizam prati ovog prvog, židovstvo mi je prefanatično, pa preostaje mi zoroastrijanizam..Valjda.
__________________
Glavni menadzeri banaka i drugi koji su odgovorni za financijske krize trebaju biti tretirani kao pocinitelji zlocina protiv covjecnosti - J.Saramago
Gunnaway Judah is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2017., 13:42   #28
Quote:
Tigarx kaže: Pogledaj post
Čuj znanosti. Pismoznanci su glavni židovski svećenici. Ja upravo zbog ovih razloga više volim čitati engleski prijevod. Pismoznanci=učitelji Starog Zavjeta=Teachers of the Law ili Chief priests je u nas prevedeno kao židovski vođe.
Zar ovo nije huškači prijevod ? Odnosno, zar se na njemu ne može temeljiti optužnica na Židove..? Zar to nije bilo simpatično starokatolicima ?!
__________________
Glavni menadzeri banaka i drugi koji su odgovorni za financijske krize trebaju biti tretirani kao pocinitelji zlocina protiv covjecnosti - J.Saramago
Gunnaway Judah is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2017., 13:48   #29
Quote:
hasnfefer kaže: Pogledaj post
Nije li ovaj forum upravo mjesto gdje razmjenjujemo mišljenja / stavove? Tako sam i ja mogao reći da je Vaše razmišljanje o Isusu kao nasilnoj osobi pogrešno i usamljeno, te da je to samo Vaš stav
Istina..Ako sam bio grub, ispričavam se..
Quote:
hasnfefer kaže: Pogledaj post
Imao je istomišljenika, mogi su se braniti. Isus nije nikada išao na opciju sile i vojno djelovanje. U startu je rekao da njegovo kraljevstvo nije od ovoga svijeta. Nije tražio nikakve povlastice na zemlji, ni kraljevanje ni počasti. Uho je odsjekao jedan od učenika koji je bio tamo. Imao je mač, pa je, kada se ovaj približio Isusu, izvadio mač i udario ovoga u glavu. U tom trenutku Isus je rekao da "vojno djelovanje nije opcija!" Možda ne baš tim riječima.
Citirao sam njegovo nasilno stanje u Hramu..Ne kažem da je bio divljak ili obiteljski nasilnik, ali se koristio silom ako nisi poštovao što on poštuje..
Mislim, istjerati trgovce iz Hrama silom nije osobito religijski plemenito..Zašto ih nije pozvao da podignu svijesti i da ne vrijeđaju religiju ?
On ih je ljutnjom i nasilnim ponašanjem izbacio, te im robu porazbacao van Hrama..
Nisam išao van konteksta nego sam citatom fokusirao na taj događaj..
Quote:
hasnfefer kaže: Pogledaj post
Ne, ja sam ih strpao. On je mislio na pokvarene židove, a ja sam povukao paralelu sa Vladom RH koja se također, kako sam već rekao, skupa s kamerama pojavi u prvom redu Katedrale. Što ćeš, neke se stvari nikad ne mijenjaju. Onda, doduše, nije bilo kamera, ali sve ostalo je bilo aktualno kao i sada.
Svakako. Zahvaljujući njima danas i imamo povijesne zapise.
Hmda..Koliko je bio čovjek vidi se iz toga...On je mislio na pokvarene Židove..Ta, nije li to istina ljudska ?!
Koliko pokvarenih danas hodi u crkvu i skriva svoje zlo pod koprenom domljublja i bogoljublja ?!!
__________________
Glavni menadzeri banaka i drugi koji su odgovorni za financijske krize trebaju biti tretirani kao pocinitelji zlocina protiv covjecnosti - J.Saramago
Gunnaway Judah is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2017., 21:08   #30
Quote:
Gunnaway Judah kaže: Pogledaj post

Citirao sam njegovo nasilno stanje u Hramu..
A čeg je to bilo 'nasilnog' u hramu?

On Sin uđe u kuću svog Oca i otjera zle trgovce o pod im tresnuvši njihove nazovi zlatne dukate. Nijednog od zlih trgovaca nije uhvatio za šiju, a još manje im prerezao vrat.
Pa ipak, ti kolega, neupućen namjerno, tu situaciju nazivaš "nasilnom".


O Mesiji još morate učiti.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2017., 22:40   #31
Easrdio se bez veze. Ljudi su dolazili iz svih krajeva i mijenjali svoje novce za šekele. I to je rađeno izvan samog hrama, postojalo je mjesto baš za te stvari.
__________________
U potražnji za mirom kroz pravdu i oprost.

Zadnje uređivanje shaganappi : 05.12.2017. at 22:41. Reason: đ
shaganappi is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2017., 22:46   #32
Quote:
shaganappi kaže: Pogledaj post
Easrdio se bez veze. Ljudi su dolazili iz svih krajeva i mijenjali svoje novce za šekele. I to je rađeno izvan samog hrama, postojalo je mjesto baš za te stvari.
Istina, trgovali su u dvorištu Hrama. Svejedno posvećenom mjestu.

Da su tako tgovali u mom dvorištu a ne u mojoj kući - svejedno bih ih ja čovjek rastjerao. Nek si odu pa trguju na placu. I točka na i.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2017., 22:51   #33
Pa sad imamo banke i mjenjačnice pa onda odeš na plac.
__________________
U potražnji za mirom kroz pravdu i oprost.
shaganappi is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2017., 23:00   #34
Quote:
shaganappi kaže: Pogledaj post
Pa sad imamo banke i mjenjačnice pa onda odeš na plac.
Eto, vidiš sada. Isus je znao, osim što su stupili na nedozvoljeni teritorij, usput su i varali , vagom. Siromašnima naplaćivali više.

Isus je rekao zar da takvom nepravdom uđete u hram mog Oca?!

A trgovci po spas otrčali farizejima koji jedva dočekali tužbu u nizu.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2017., 23:20   #35
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
Eto, vidiš sada. Isus je znao, osim što su stupili na nedozvoljeni teritorij, usput su i varali , vagom. Siromašnima naplaćivali više.

Isus je rekao zar da takvom nepravdom uđete u hram mog Oca?!

A trgovci po spas otrčali farizejima koji jedva dočekali tužbu u nizu.
Koji nedozvoljeni teritorij kad je bio dozvoljen od sudskog vijeća. Pisalo je gdje se smije a gdje ne.
I nitko nije varao ni krivo naplaćivao. Zašto bi? Isus pizdio bez veze.
__________________
U potražnji za mirom kroz pravdu i oprost.
shaganappi is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2017., 23:44   #36
Quote:
shaganappi kaže: Pogledaj post
Koji nedozvoljeni teritorij kad je bio dozvoljen od sudskog vijeća. Pisalo je gdje se smije a gdje ne.
I nitko nije varao ni krivo naplaćivao. Zašto bi? Isus pizdio bez veze.
Dakle, nije se radilo tek o trgovcima, već i o prostacima.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2017., 13:27   #37
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
A čeg je to bilo 'nasilnog' u hramu?

On Sin uđe u kuću svog Oca i otjera zle trgovce o pod im tresnuvši njihove nazovi zlatne dukate. Nijednog od zlih trgovaca nije uhvatio za šiju, a još manje im prerezao vrat.
Pa ipak, ti kolega, neupućen namjerno, tu situaciju nazivaš "nasilnom".


O Mesiji još morate učiti.
Jedini tko je neznalica i neupučen si ti. Što ti znaš o Mesiji i o povjesti.

Mjenjanje novca je bila legalna djelatnost i trgovci i mjenjači novca nisu radili ništa nezakonito. Naprotiv, onaj koji bi ih napao je kršio zakon, a hram kao povjesna činjenica nije bio vlasništvo njegova oca. Hram je bio mjesto obožavanja Boga Jahve, Židovskog Boga.

Taj tekst u tom obliku je napisan poslije događaja i uopče se ne radi o povijesti nego o apologiji i teologiji. Jer to što piše konkretno u tekstu su napisali kršćani protiv Židova.

U samim djelima i u poslanicama piše da su se kršćani svakog dana sastajali u hramu i da su u crkvu ulazili i židovski svečenici i farizeji. Kao povjesna činjenica to je dokaz da su rani kršćani sudjelovali u vjerskim obredeima hrama, pa se ne može tvrditi da se Isus digao protiv hrama. Kako se mogao dići protiv hrama kad su poslije raspeča rani kršćani svakog dana dolazili u hram gdje su se sigurno i molili i polagali žrtve, tako da su i oni morali imati ispravan novac pa ako imali pogrešnu valutu morali su iči kod trgovaca i mijenjača da kupuju golubove.
kom1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2017., 20:50   #38
Quote:
Gunnaway Judah kaže: Pogledaj post
Citirao sam njegovo nasilno stanje u Hramu..Ne kažem da je bio divljak ili obiteljski nasilnik, ali se koristio silom ako nisi poštovao što on poštuje..
Mislim, istjerati trgovce iz Hrama silom nije osobito religijski plemenito..Zašto ih nije pozvao da podignu svijesti i da ne vrijeđaju religiju ?
On ih je ljutnjom i nasilnim ponašanjem izbacio, te im robu porazbacao van Hrama..
Nisam išao van konteksta nego sam citatom fokusirao na taj događaj..
Nisu svi ljudi turbo-empatično i samokritično nastrojeni pa da uvijek popuste pred lijepim riječima i argumentima. Oni su znali koliko je bogohulno to što rade, onako otprilike kao što zagrepčani znaju gdje je trg bana Jelačića. Zato nekad jedino funkcioniraju metode šok-terapije. Isus nije nikog ubio ustalom, čak ni ozlijedio.
__________________
"Čitam stare knjige - jer radije učim od onih koji su izgradili civilizaciju nego od onih koji ju uništavaju."
Khulus is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2017., 21:27   #39
Quote:
Khulus kaže: Pogledaj post
Nisu svi ljudi turbo-empatično i samokritično nastrojeni pa da uvijek popuste pred lijepim riječima i argumentima. Oni su znali koliko je bogohulno to što rade, onako otprilike kao što zagrepčani znaju gdje je trg bana Jelačića. Zato nekad jedino funkcioniraju metode šok-terapije. Isus nije nikog ubio ustalom, čak ni ozlijedio.
da, ova današnja "politička korektnost" koju neki pametnjakovići zagovaraju, a koja ide u debilne krajnosti da skoro ne smiješ reći nešto pogrdno o neprijatelju u ratu koji puca na tebe, da te ne bi optužili za vrijeđanje onoga koji te želi ubiti

pa se sve može proglasiti agresijom i nasilnošću, svi traže neka prava, a odgovornost i obaveze su u drugom planu.
čista idiotarija u praksi koja na žalost dobija svoje zakonsko ruho u naj bizarnijim situacijama.

recimo u presudama u Hagu jedna od optužujućih situacija je bila da su držali civile zatvorene u kućama dok se pucalo i granatiralo a to je protupravno lišavanje slobode, i ograničavanje kretanja
koliko netko mura biti idiot, pa da pusti civile da trče tamo-vamo i kad ih pogodi nešto, onda bi opet bio odgovoran zbog toga što ih nije zaštitio.

kakogod bilo, ali ovakva definicija "zločina" u ratnim uvjetima je totalno moronska, ali to ne smeta velikim zagovarateljima (u ovom slučaju Haškim) političke korektnosti da izvode ovakve zaključke

tako i ovdje neki forumaši traže "nasilje" u svemu i svačemu ne bi li nekoga proglasili nasilnikom.
a nitko ne uzima kontekst tog vremena kad se nešto događalo, u obzir.
ANTI-PROTIVAN is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2017., 00:30   #40
Quote:
ANTI-PROTIVAN kaže: Pogledaj post
da, ova današnja "politička korektnost" koju neki pametnjakovići zagovaraju, a koja ide u debilne krajnosti da skoro ne smiješ reći nešto pogrdno o neprijatelju u ratu koji puca na tebe, da te ne bi optužili za vrijeđanje onoga koji te želi ubiti

pa se sve može proglasiti agresijom i nasilnošću, svi traže neka prava, a odgovornost i obaveze su u drugom planu.
čista idiotarija u praksi koja na žalost dobija svoje zakonsko ruho u naj bizarnijim situacijama.

recimo u presudama u Hagu jedna od optužujućih situacija je bila da su držali civile zatvorene u kućama dok se pucalo i granatiralo a to je protupravno lišavanje slobode, i ograničavanje kretanja
koliko netko mura biti idiot, pa da pusti civile da trče tamo-vamo i kad ih pogodi nešto, onda bi opet bio odgovoran zbog toga što ih nije zaštitio.

kakogod bilo, ali ovakva definicija "zločina" u ratnim uvjetima je totalno moronska, ali to ne smeta velikim zagovarateljima (u ovom slučaju Haškim) političke korektnosti da izvode ovakve zaključke

tako i ovdje neki forumaši traže "nasilje" u svemu i svačemu ne bi li nekoga proglasili nasilnikom.
a nitko ne uzima kontekst tog vremena kad se nešto događalo, u obzir.
Nastojim preskočiti analogiju sa Hagom iako se u principu slažem.

Međutim ovo je zaista van svake logike. Da, sve se može proglasiti nasiljem, ako se nema bar toliko mudrosti da se iščita namjera navodnog nasilnika. Evo još jedna ratna analogija ali univerzalna... Dođu vojnici do mosta i sruše ga. Jesu li počinili ekonomsku i drugu štetu i nasilje, ili dobro djelo? Sve zavisi u kojim okolnostima se to činilo. (I ne, ne mislim pritom na most u Mostaru, ima primjera rušenja mostova koliko nas volja). Možda su htjeli onemogućiti civilima da pobjegnu preko rijeke od neke nadiruće horde, i time doprinjeli masakru koji će uslijediti. A možda su civili već prije toga prešli most, i oni zapravo pokušavaju spriječiti masakr.

Sve ovisi o motivaciji , što se time htjelo postići.
__________________
"Čitam stare knjige - jer radije učim od onih koji su izgradili civilizaciju nego od onih koji ju uništavaju."
Khulus is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:39.