Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.04.2009., 14:35   #941
Thumbs up Pravda je IPAK dostižna!!!!!

Quote:
ivana1981 kaže: Pogledaj post
pozdrav svima! molim pomoć,savjet ili bilo što jer mi se povrača,doslovno povrača od tih bogomdanih privatnika koji si uzimaju zdravo za gotovo da nas radnike omalovažavaju,gaze i podcjenjuju. naime,od 15.1.2009.sam na burzi poslana kao višak radne snage... to je najbolje što mi se na tom poslu dogodilo! svog sada bivšeg poslodavaoca sam tražila da mi pošalje poreznu karticu za poreznu prijavu i dobijem ju danas,ali........po nekom njegovom običaju(!!!!!!!!)on nije platio ni mrve doprinosa za mene prošle godine(bar mislim da je tako,na kartici su mi same nule!).i prošle godine je isto takvu karticu dao i neko vrijeme nas glupe krojačice uvjeravao da će to proći na poreznoj. naravno,ja nadobudno otišla na poreznu upravu i pokazala karticu(držeći si fige da prođe.....)a mene vas je žena blijedo pogledala i rekla da taj papir slobodno poderem. koji šok,moj pametan šef očito mislio iz ničega dobiti nešto! naravno,mi smo ispale glupe i neobrazovane nadajući se da će podmiriti svoje obaveze,a on ispao pametan ostavljajući sebi tu siću u novčanik i ignorirati svoje obveze. recite mi,ljudi,da li sam ja uistinu naivna i nerealna očekivajući da ako ja svoje obvaze izvršavam i više nego pošteno,da li je previše očekivati isto od njega? u kojem ja to svijetu živim!? mi njemu radimo,proizvodnju tjeramo što više da bi on imao taj posao...on u biti živi od toga sa što mu mi napravimo,a no nonšalantno kaže:žao mi je cure,takva je situacija...... i mi tu zbilja ništa ne možemo?! a da se ja bacim u privatnike,tada valjda ne bi trebala izvršavati svoje obveze... jer,da ja državi dugujem ma lipu,ona će mi isti tren poslati dopis o opomeni a privatnici poput poštovanog gospodina mirta mogu godinama bezbrižno izbjegavati ono što meni nitko ne bi ni u snu dopustio... naravno,tako će uvijek biti dok ljudi u tome vide interesa...na žalost radničke klase. ne želim ispasti ogorčena i fustrirana osoba jer takva uistinu nisam,ali voljela bi znati da li ja osobno tu nešto mogu. da li ga mogu tužiti zbog neplačanja i da li išta mogu učiniti da nešto krene nabolje. sigurna sam da ima načina,sigurna sam da ima i ljudi koji su spremni NEŠTO učiniti. molim vas,ako itko zna od kuda bi krenula neka mi javi. unaprijed hvala na pomoći i nadam se da ćemo zajedno naći riješenje jer,ne radi se samo o meni,radi se o mnogim ljudima koji svaki dan daju sve od sebe da možda izvuku ono što im pripada.
Pozdrav svima!!! Htjela bi se samo nadovezati na svoj post koji sam poslala u drugom mjesecu. Moram reči da sam ja uspijela i to posve "naplatiti"svoje. Kako? Recimo da sam si dala puno truda i malo sam blefirala.
Evo,ovako je to išlo... Otišla sam kod inspektora rada u mom gradu i dobila sam slijedeće upute; morala sam prvo poslati svom bivšem poslodavaocu na adresu firme pismo sa povratnicom u kojem sam napisala da tražim isplatu svih dugovanja u najkračem roku(dala sam mu pet dana) i argumentirala svoje zahtjeve dokazima koje sam imala(ispis iz banke,stanje u regosu). Zahtjevala sam da mi pismeno odgovori ili ću biti primorana ukljućiti inspektora rada,sud i ostale nadležne institutcije. Sve je to bilo lijepo,jasno i stručno napisano i ubrzo sam dobila odgovor od šefa.
Jasno,bio je uvrijeđen mojim postupkom,nije mu bilo jasno kako mi je palo na pamet takvo što i svatio je da sam ozbiljna i da nema izbora nego udovoljiti mojim zahtjevima. Posao mu baš nije "čist" pa je razumljivo da se bojao inspekcije. Imala sam tu sreću da on baš i nije neki karakter pa mi je bilo lako s njim raspravljati o svojim pravima. Dalje je sve teklo manje-više kako sam ja htjela. Nije mi odmah uplatio cijeli iznos,ali mi je na koncu sve uplatio što je dugovao i još više od toga.
Poanta je da je cijelo vrijeme bio uvjeren da sam ja bila kod inspektora i pokrenula postupak(rekla sam mu da sam bila kod njega jer mi pola duga nije htio uplatiti,stalno je odgađao raznim isprikama pa sam odlučila blefirati i reći da sam bila kod inspektora,da ga malo uplašim i potaknem),a ja u zbilji nisam imala namjeru njemu poslati inspekciju jer sam si ostala dobra sa bivšim kolegicama i znam da bi tim postupkom njima najviše naudila, on bi se već izvukao, a one bi gadno platile za to. Možda ćete pomisliti da sam bila nepoštena prema njemu, ali moja je savijest savršeno čista. Kako on meni,tako i ja njemu. Na koncu se dogodilo to da je meni sve isplačeno a njemu je inspekcija svejedno došla u radionu u to vrijeme(puka slučajnost,netko drugi mu je valjda poslao njih,ja nisam). Srečom,mojim kolegicama njie bilo ništa strašno a njega je to malo uzdrmalo. Želim ovo sa svima podijeliti jer morate znati da naćin uvijek postoji.

Zadnje uređivanje Katrin : 24.04.2009. at 15:49. Reason: nepreglednost i offtopic
ivana1981 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2009., 16:58   #942
Pitanje?!?

Pozdrav!

Zanima me, jel' poslodavac može uzeti radnika u radni odnos, i prije isteka natječaja, koji i dalje stoji na internet stranicama HZZ-a. Traje do 1.5.

Dobila sam automatski odgovor da je radno mjesto već popunjeno, pa čemu svrha onog oglasa tamo....

Ako ništa drugo, brzo sam saznala, da treba ići dalje, ali opet nije fer raspisati natječaj, a već netko uveliko radi na tom radnom mijestu!

Hvala unaprijed na odgovoru!
Alisa is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2009., 17:57   #943
Nema niti obveze raspisivanja natječaja osim u državnim i javnim službama, pa stoga niti žalbe i nekakve sankcije za ovo što rade poslodavci. Oni odlučuju kad će i koga uzeti. Ako se radilo o javim i državnim službama, imaš pravo na žalbu.
Suey is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2009., 17:57   #944
Quote:
Suey kaže: Pogledaj post
Nema niti obveze raspisivanja natječaja osim u državnim i javnim službama, pa stoga niti žalbe i nekakve sankcije za ovo što rade poslodavci. Oni odlučuju kad će i koga uzeti. Ako se radilo o javim i državnim službama, imaš pravo na žalbu.
Hvala Suey, radilo se o ferijalnom savezu Hrvatske , raspisali su natječaj za recepcionara, i čim sam se prijavila, dobila sam povratnu informaciju da je radno mjesto zauzeto, natječaj još postoji na HZZ-ovim stranicama.

Ta prava poslodavaca da mogu primati po želji, ne odnose se samo na privatnike, iz iskustva znam, konkurirala sam ne samo sa fakultetom, već i sa gimnazijom na razne poslove, državne i javne službe, umjesto mene su primljene osobe koje imaju (komercijalnu) školu, koja nije ni tražena u natječaju, žalila sam se, i to, i ministarstvu i sindikatu. Ministarstvo me prebacilo na zavod, a sindikat na USKOK, pa sa tim prebacivanjima izgubih i volju, i živce. Na kraju sada, samo pišem zamolbe, i držim se parole;

Ne okreći se sine!

Znam da nije u redu, ali su mi barem živci na mjestu.

Hvala na odgovoru!
Alisa is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2009., 21:24   #945
Quote:
Suey kaže: Pogledaj post
Ne mora, iako u pravilu poslodavac pošalje radniku obavijest o tome da mu ugovor ističe dana tog i tog. To nije otkaz, već samo obavijest o isteku ugovora. Nije ti dužan ponuditi novi ugovor. Obvezan te je samo obavijestiti o mogućnosti sklapanja ugovora na neodređeno,ako takve mogućnosti naravno ima, a prema članku 10. ZOR-a o:

"Poslodavac je dužan obavijestiti radnike koji su kod njega zaposleni na temelju ugovora o radu na određeno vrijeme, o poslovima za koje bi ti radnici mogli kod poslodavca sklopiti ugovor o radu na neodređeno vrijeme te im omogućiti usavršavanje i obrazovanje pod istim uvjetima kao i radnicima koji su sklopili ugovor o radu na neodređeno vrijeme."

ok, hvala, ali što ako nakon 1.5 nakon što mi istekne ugovor šef kaže da sam po rasporedu u toj i toj smjeni pa mi kaže dođi a na pitanje di mi je novi ugovor kaže "bit će već". Pitam jer sam čitao negdje ako se dobro sjećam da ako ne potpišu samnom ugovor a ostanem radit i nakon isteka ugovora na određeno automatski dobivam na neodređeno? Da li sam dobro shvatio?
-mobyXXL- is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2009., 17:13   #946
Da, to si dobro zapamtio! Automatski se smatra da si sklopio ugovor na neodređeno, dakle tebe štiti ta pretpostavka ako ostaneš raditi, a poslodavac ti ne ponudi novi ugovor, bilo na određeno ili neodređeno.
Suey is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2009., 12:27   #947
Zanima me da li netko zna ako se napravi ugovor na određeno od tri mjeseca koliko dana godišnjeg imam pravo? gdje se to može saznati
Hvala
kkati is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2009., 17:27   #948
Quote:
kkati kaže: Pogledaj post
Zanima me da li netko zna ako se napravi ugovor na određeno od tri mjeseca koliko dana godišnjeg imam pravo? gdje se to može saznati
Hvala
Imaš pravo na razmjerni dio godišnjeg odmora, odnosno na 1 dvanaestinu za svaki navršeni mjesec rada. Zakon o radu članak 51.
__________________
samo da nešto piše :)
Goričanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2009., 20:48   #949
Zadržavanje radne knjižice i tužba

Dečko je počeo raditi 17. prosinca 2008. Poslodavac mu je tek 1. 02. ponudio ugovor o radu, obični, iz Narodnih novina, gdje nije bilo navedena ni satnica ni iznos plaće. Usmeni dogovor je bio: satnica 25 kuna, dio na račun, dio "na crno", na ruke. Tako je i bilo.
Krajem ožujka pozvan je na razgovor gdje mu je šef i vlasnik tvrke napomenuo da od 1. travnja više ne mora dolaziti na posao, a da će naknadno biti pozvan kako bi mu vratili radnu knjižicu naime, kad sve srede u svezi otkaza ugovora o radu.
Do danas (27. 4.) se nitko nije javio niti ga kako god kontaktirao.
Sad pita:
1) Ima li ikakvu mogućost tužbe za neprijavljeni rad 17. 12. - 1. 02.
2) Ima li pravo kakve odštete zbog nemogućnosti zaposlenja s obzirom da mu je radna knjižica zadržana?
3) Kako uopće ostvariti svoja prava, a da izbjegne tuženje po sudu? Odnosno ima li kakve šanse na sudu?
Hvala
Ostoja Grubica is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2009., 13:38   #950
Quote:
Mayki kaže: Pogledaj post
Evo, nisam siguran jel bilo slično pitanje ali molio bih tko zna da mi odgovori...

-Radim u privatnoj firmi i zbog "navodne" krize u istoj, poslodavac nas je sve poslao na kolektivni godišnji odmor i bili smo prisiljeni dati sve svoje dane tako da više nitko ove godine nema pravo godišnji, s tim da je ljudima isplatio minimalac za te dane a oni koji su bili doma više dana nego su imali dopusta još su dužni te dane odraditi, pa rade i po 15 dana bez slobodnog dana...

-Ima li poslodavac (privatnik) pravo to učiniti? Ako nema, isplati li se žaliti i kome?
Evo da ponovim još jednom, ako netko zna... -Hvala...
__________________
"You're a trophy wife? What contest in hell did I win?" -Frank Barone
Majk is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2009., 13:51   #951
Stjecanje mirovine..

Poštovani,

moj otac ima 21 godinu radnog staža i nešto mjeseci, star je 60 godina-radio je u Dalmacija Bilje plastika, sada ne radi prestao je raditi 1998. godine. Mene zanima hoće li imati penziju kada navrši 65 godina i kolika bi ona mogla biti?
Majka mi ne radi,nikada nije radila, postoji li šansa da će imati neku naknadu kad uđe Hrvatska u E. Uniju ili ne?
Za sada ne bi trebala imati nikakvu penziju kada bi napunila određene godine prema našim zakonima?

Hvala i pozdrav!

Mislim da sam pročitala da bi trebao dobiti mirovinu....
KATE85 is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 28.04.2009., 14:22   #952
Kašnjenje plaće

Svima lijepi pozdrav!

Sigurno je i bilo ovakvih tema već no nemam puno vremenada bih uopce mogle i pregledati Molil bih sve one koji znaju nesto vezano za kašnjenje plaća, naime imam jedan problem, u firmi mi kasne sa uplatom vec tri mjeseca, radim u jednom butiqu, zatvorili su mi trgovinu ali sam jos uvijk prijavljena u drugi ducan i imaju me namjeru vratiti no posto meni ugovor istice krajem tjedan i nema mi plaće vec tri mjeseca, normalno da bih isla traziti nesto drugo. Strah me otici da mi ne bi uopce uplatili ovo sto mi duguju, ako mi mozete reci koliko mi sindikat trgovine moze pomoci u tome, za odvjetnika trenutno nisam u mogucnosti da si priustim, jer sam ih vec anonimno jednom prijavila drzavnom inspektoratu, ali na zalost nista od toga jer mi je receno kako si sam moras plaitit i odvjetnika i troskove sad ne znam koliko ima istine u tome, htjela bih podnjeti prijavu protiv njih jer su duzni i nebu i zemlji kako se kaze, sad kakva su moja prava to ne znam jer kakvo nam je stanje u drzavi ne znam da li ih uopce i imam, unaprijed svima hvala na savjetima
Mancy is offline  
Odgovori s citatom Received Warning
Old 28.04.2009., 14:26   #953
Nadjite vremena za citanje pravila.

Zadnje uređivanje Katrin : 28.04.2009. at 14:33.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2009., 16:45   #954
Quote:
KATE85 kaže: Pogledaj post
Poštovani,

moj otac ima 21 godinu radnog staža i nešto mjeseci, star je 60 godina-radio je u Dalmacija Bilje plastika, sada ne radi prestao je raditi 1998. godine. Mene zanima hoće li imati penziju kada navrši 65 godina i kolika bi ona mogla biti?
Majka mi ne radi,nikada nije radila, postoji li šansa da će imati neku naknadu kad uđe Hrvatska u E. Uniju ili ne?
Za sada ne bi trebala imati nikakvu penziju kada bi napunila određene godine prema našim zakonima?

Hvala i pozdrav!

Mislim da sam pročitala da bi trebao dobiti mirovinu....
Po sadašnjem Zakonu o mirovinskom osiguranju pravo na starosnu mirovinu stječe muškarac s navršenih 65 godina života i minimalno 15 godina staža. Hoće li se u slijedećeih 5 godina mijenjati Zakon o mirovinskom osiguranju to dragi Bog zna.

Visina mirovine ovisi o ostvarenom stažu i visini uplaćenih doprinosa za mirovinsko osiguranje.

Majka ti nema staža osiguranja (mirovinskog staža), pa ne može ostvariti pravo na nikakvu mirovinu.

Da bi se moglo ostvariti pravo na mirovinu moraju se ispuniti dva uvjeta:
- godine života i
- staž osiguranja (mirovinski staž).

Ni bogatije zemlje ne dijele olako novčane naknade ili pomoći. Da bi se to moglo ostvariti moraju ispunjavati zakonski uvjeti.

Ako su bez ikakvih prihoda raspitati se u Centru za socijalnu skrb imaju li pravo na novčanu naknadu.
__________________
samo da nešto piše :)
Goričanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2009., 14:17   #955
prelazak u sestrinsku firmu na porodiljskom

Sara ili netko molim te pomoć u slijedećem:
Porodiljski prvih 6 mjeseci je nastupio neki dan i zvali su je iz firme da dođe potpisati ugovor o prelasku u drugu(sestrinsku)firmu.
Znači otkaz sporazumni u sadašnjoj i ugovor o radu u novoj.
Može li se po Zakonu to raditi budući je na porodiljskom dopustu?
Hvala
Dubravka20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2009., 08:50   #956
Ne treba,riješila sam

Zadnje uređivanje Katrin : 30.04.2009. at 09:09.
Dubravka20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2009., 14:28   #957
Otkaz i veseli ugovori

Bok.

Danas mi je zadnji dan u firmi. Tu sam gulila godinu dana.
Prije 3 tjedna su me naprasno obavijestili da zbog sveopće krize moraju (sa enormnom količinom tuge i žalosti) raskinuti ugovor samnom, te da se moje radno mjesto ukida.

E sad, meni je ugovor vrijedio do 15.7. i kada sam ga potpisivala po isteku prijašnjeg rečeno mi je od direktorice da sam do 15.7. mirna.

I onda mi kažu da mi ipak moraju dati otkaz, i to pod uvjetima da radim do kraja travnja, a da će mi svibanj biti plaćen kao da radim.

U međuvremenu sam našla drugi posao i tamo počinjem sljedeći tjedan.

Jedino što znam je da su angažirali svoju pravnicu da riješi moj slučaj, no primjerak novog ugovora nisam još vidjela.

S obzirom da nisam previše upućena u te začkoljice, bi li me netko mogao malo pobliže uputiti u moja prava?

Hvala unaprije
__________________
If, after flushing,
The flow of water fails to stop,
Please give the handle A short, sharp jerk
Bercana is offline  
Odgovori s citatom Received Warning
Old 30.04.2009., 14:40   #958
...dodatak.

Sad sam na ruke od direktorice dobila plaću za 5 mjesec sa riječima da zakonski ne mogu dati otpremninu na račun zbog toga što u novoj firmi počinjem raditi s početkom svibnja.
__________________
If, after flushing,
The flow of water fails to stop,
Please give the handle A short, sharp jerk
Bercana is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2009., 22:40   #959
ja svog bivšeg gazdu prijavila inspekciji rada zbog neisplate plaća i ostalog....
odgovora od inspekcije i nakon više od 3 mj nema... kao bolovanje, pa ovo, pa ono, pa stiće odgovor, pa se nejavljaju na telefon..

nedavno ušla u najuži krug za posao, a onda su čačkali kod prethodnih poslodavaca gdje sam 'popila', jer im je ovaj svašta nadrobio....

nikakve koristi od inspektorata, a još veća šteta zbog posla....
dobro razmislite- kad prijavljujete poslodavce... i dobro se informirajte i budite korak unaprid- unajmite dobrog odvjetnika... inaće... ćete popit

i ako ga izbacim iz životopisa , rupa mi je skoro od godinu dana...
reumica25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2009., 00:31   #960
Angry da li me poslodavac može natjerati da promijenim banku??heeelp

boook..danas smo dobili iz kadrovske dopis da svi sezonci u mojoj firmi će primati plaću na jednu određenu banku koju su oni odredili..to me jako razljutilo jer ja sam u svojoj banci već dugo i jako sam zadovoljna,tamo imam minus,internet bankarstvo,čekam kreditnu karticu....radim u svojoj firmi već 5 god sezonski naravno samo 9 mjeseci i zašto ja sad moram mijenjati banku???DA LI ONI TO MOGU ZAHTIJEVATI OD MENE??????ZAŠTO?????hvala na odg...
cimera is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:45.