Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.06.2012., 16:14   #1
Haubica 203mm M115 u domovinskom ratu

Zanima me ako netko zna nesto vise o ovim haubicama u DR-u, mozda je netko sluzio na njima pa neka malo opise jer na internetu nema bas puno podataka o tome.Navodno smo ih zarobili 24kom ostecenih i bez ciljnickih naprava ali smo ih uspjeli osposobiti. Koliko smo ih uopce koristili i koliko smo uopce djelovali sa njima, da li smo imali dovoljno streljiva za njih?

Ovo je bilo oruzje sa najvecom razornom moci koje je HV tada posjedovao i sigurno je imalo veliki moralni i psiholoski ucinak kada su djelovale posebice na suprotnoj strani. Granata(zrno) je tesko oko 90 kg sa 20tak kg eksploziva sigurno nije nikom svejedno kada tako nesto pada oko njega.

U jednom prastarom broju HV-a sam procitao pricu kako je negdje na pokupskom bojistu jedna granata pala pokraj srpskog tenka T55 i prevrnula ga na kupolu. Da li je itko cuo za tako nesto i da li je to uopce moguce jel zvuci mi nevjerojatno ili je to samo bio propagandni tekst u vrijeme rata za podizanje morala.
Offskroz is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2012., 16:35   #2
bio je tu na forumu čovjek koji je radio u timu koji je napravio nove ciljničke sprave.
izbačena iz jna jer je stara, spora, malog dometa ali gdje ta granata padne, trava više ne raste...
malo je korištena u ratu jer je bilo malo granata a zastarjeli egzotični kalibar zapadnog podrijetla nije baš bilo lako naći na crnom tržištu
dk1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2012., 20:04   #3
Proveo sam rat služeći na različitim dužnostima u haubičkom divizionu 203 mm. Rijeć je o razornom oruđu srednjeg dometa čije djelovanje ne može proći neopaženo! Baraža granatama od 8 cola (8 inch howitzer) zaustavlja sve. Precizno gađanje utvrđenih položaja ruši sve. I zvuk tih granata, koji podsjeća na sporoleteći mlažnjak, ostavaljao je dojam na obje strane. Dečki s prve crte znali su reći: "tucite malo da i mi možemo van iz rovova!". Za njih je naše djelovanje bilo svojevrsna predstava! Nismo imali puno streljiva, a ni haubice nisu bile u tip-top stanju, ali smo ipak odradili što se od nas tražilo. Tako se i prevrnuti tenk, prema rijećima izviđača iz naše jedinice, zaista dogodio kod Lasinje.
Inaće, haubice smo dobili nakon pada Varaždinske vojarne, 23 od ukupno 24 komada. Jedna je zaostala u Srbiji na nekakvoj paradi i navodno su ju koristili u BiH. Na haubicama nije bilo sklopa okidača, pa ih je neki Zg obrtnik izradio za nas gotovo preko noći. Iako smo brzo bili spremni za polazak, tek kad smo se domogli tablica gađanja mogli smo se uključiti u borbu.
Borbeno djelovanje M115 (http://en.wikipedia.org/wiki/8_inch_Howitzer_M1) je prića za sebe. Traži mnogobrojnu uvježbanu posadu jakih ljudi. Rukovanje granatom teškom 92 kg nije šala. Najteže je bilo ugurati granatu u cijev tako da se njena bakrena obujmica ureže u žlijebove cijevi dovoljno duboko da zadrži granatu u istom položaju i kada se cijev podigne. Naime, granata nema čahuru koja bi ju pridržavala do opaljenja, nego se iza nje nalaze barutna punjenja u vrećama. Nakon zatvaranja cijevi, u zatvarač se umeće kapisla upaljača i tada slijedi opaljenje.
Težak i složen stroj, M115 je ipak služila svrsi, pa je korištena od '91. do '95.
__________________
Siniša
sdespoto is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2012., 21:09   #4
kolko mi je poznato nekoliko ih je bilo i u Velikoj Buni
a zatvarači su pronađeni (navodno rezervni) u Dugom selu
JoZ@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2012., 21:45   #5
U Selskoj ulici u ZG također je bilo tih haubica, mislim 8.Nije bilo zatvarača,tablica gađanja, nekih opruga i još nečega. Za izradu tablica gađanja navodno ključni podatak bio brzina izlaska granate na ustima cijevi,valjda se tako kaže.Kontaaktiralo se ljude u Sarajevu za taj podatak.
Uglavnom Srbi su procjenili da će haubice biti operativne za 6 mjeseci a one su pucale veća za 20 dana.
204TRD imao najprije 1 a onda još 5 komada.
pp5d6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2012., 23:17   #6
Quote:
JoZ@ kaže: Pogledaj post
kolko mi je poznato nekoliko ih je bilo i u Velikoj Buni
a zatvarači su pronađeni (navodno rezervni) u Dugom selu
Nije u buni bilo ništa nego su bile stacionirane blizu Bune u Opatiji i od tamo tukle .....
Iskustva zastrašujuča, zvuk granate dok leti preko tebe neopisiv...Još je gore kad zvuk nestane a znaš da te nije preletila (pala u pogon Jamnice u kojem smo bili)...
koka36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2012., 11:09   #7
Kad sam ih prvi put vidio, negdje u 10. mj. 91., mislim u Banovoj Jaruzi, 3 ili 4 kom, fakat impresivno djeluju, reko gotovo, sad smo dobili rat, imamo ih... sad su napokon najebali :-)
Kaže čovjek, fale im nišanske sprave, čeka ih se...

hebiga, prvi put vidio nešto veće od Zolje, tromblona i protugradnih raketa... i to odma 203mm
nixolino is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2012., 13:51   #8
Koliko je istih bivsa JNA imala?

Predpostavljam da je to doslo skupa sa Shermanima i Priestovima?
NikadIzvini is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2012., 14:12   #9
Quote:
Offskroz kaže: Pogledaj post
Zanima me ako netko zna nesto vise o ovim haubicama u DR-u, mozda je netko sluzio na njima pa neka malo opise jer na internetu nema bas puno podataka o tome.Navodno smo ih zarobili 24kom ostecenih i bez ciljnickih naprava ali smo ih uspjeli osposobiti. Koliko smo ih uopce koristili i koliko smo uopce djelovali sa njima, da li smo imali dovoljno streljiva za njih?

Ovo je bilo oruzje sa najvecom razornom moci koje je HV tada posjedovao i sigurno je imalo veliki moralni i psiholoski ucinak kada su djelovale posebice na suprotnoj strani. Granata(zrno) je tesko oko 90 kg sa 20tak kg eksploziva sigurno nije nikom svejedno kada tako nesto pada oko njega.

U jednom prastarom broju HV-a sam procitao pricu kako je negdje na pokupskom bojistu jedna granata pala pokraj srpskog tenka T55 i prevrnula ga na kupolu. Da li je itko cuo za tako nesto i da li je to uopce moguce jel zvuci mi nevjerojatno ili je to samo bio propagandni tekst u vrijeme rata za podizanje morala.
Gledao sam 203 kako puca i prilikom izviđanja , gledao ciljeve . Više je bila impresivna na PP-u nego u zoni ciljeva . Sve izgleda jako dobro , ali činjenica je da je njena zona ubijanja ili kako se već to zvalo ili zove 60 m ( šezdeset metara ). Istu takvu ubojitu moć ima i minobacač 120 mm . A priču o prevrtanju tenka , kad granata padne blizo njega sam čuo i ja . I bio zadivljen dok nisam vidio kada je 203 eksplodirala kraj tenka . Tenk je nastradao isto , kao da si bacio šaku kuruza na njega . Ništa posebno , ali 91 dizala je moral i svakako imala pozitivan uticaj na nas . Ali ipak smo precjenili to oruđe . Opis se odnosi na zap.slavoniju , točnije Novsku . Haubica je bila u selu Brestača , tj na livadi blizu šume između sela i želj. pruge .A gađala je ciljeve oko okupiranih motela sjever i jug na autoputu .
The Worm is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2012., 16:18   #10
Haubica 203 mm i minobacač 120 mm su oružja različite namjene i malo je toga po čemu se mogu usporediti. Od minobacačke granate te može zaštititi deblja daska, dok 203 probija do 13 m betona! To što si vidio s tenkom sigurno nije bila 203 mm granata, možda minobacač.
__________________
Siniša
sdespoto is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2012., 16:53   #11
Mislim da ih je bilo i u Bizovcu,istočna slavonija,također kada preleti preleti stvara veliki pritisak i veliku svjetlost kad padne po noći.Ali treba znat rukovat s tim čudom sa 10 točkova.
DARIOHOS is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2012., 17:11   #12
Par ovih bebica i rijesio si rat...

http://en.wikipedia.org/wiki/W79
Josey_Wales is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2012., 17:14   #13
Quote:
sdespoto kaže: Pogledaj post
Haubica 203 mm i minobacač 120 mm su oružja različite namjene i malo je toga po čemu se mogu usporediti. Od minobacačke granate te može zaštititi deblja daska, dok 203 probija do 13 m betona! To što si vidio s tenkom sigurno nije bila 203 mm granata, možda minobacač.

pa ne govorimo o sevastopolju
a u nekom normalnom topničkom dvoboju protiv normalne vojske m115 nema šanse.
čak ni protiv nekih minobacača
http://www.youtube.com/watch?v=vPAn0...eature=related
dk1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2012., 17:22   #14
Quote:
dk1 kaže: Pogledaj post
pa ne govorimo o sevastopolju
a u nekom normalnom topničkom dvoboju protiv normalne vojske m115 nema šanse.
čak ni protiv nekih minobacača
http://www.youtube.com/watch?v=vPAn0...eature=related
Sve ima svoju svrhu? I kako mislis normalan topnicki dvoboj? Kakva je to normalna a kakva nenormalna vojska?
DoggTagg is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2012., 17:23   #15
Quote:
Josey_Wales kaže: Pogledaj post
Par ovih bebica i rijesio si rat...

http://en.wikipedia.org/wiki/W79
Imali smo ih iz cega ispaljivati. Samo dokopaj se ovog punjenja ako mozes.
DoggTagg is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2012., 17:28   #16
Quote:
DoggTagg kaže: Pogledaj post
Sve ima svoju svrhu? I kako mislis normalan topnicki dvoboj? Kakva je to normalna a kakva nenormalna vojska?
pa recimo ako bi neka vojska u 21. stoljeću upotrebljavala haubiceiz II svj. rata, to bi bilo prilično nenormalno.
ako još nema counter battery radare ili uav-ove, onda je još nenormalnija
dk1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2012., 17:28   #17
ovdje se priča o počecima 90ih i o tome kaj smo mi imali i kaje imala druga strana a isto tak i o samoj taktici upotrebe dotičnog sredstva

a ne o tome kajbidabi

krajem 92g su bile razmještene i kod Županje
JoZ@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2012., 17:53   #18
Quote:
dk1 kaže: Pogledaj post
pa recimo ako bi neka vojska u 21. stoljeću upotrebljavala haubiceiz II svj. rata, to bi bilo prilično nenormalno.
ako još nema counter battery radare ili uav-ove, onda je još nenormalnija
Pa jeli normalno da je B52 bombarder iz drugog svjetskog rata i dalje jedan od najzastupljenijih u americkom zrakoplovstvu?
DoggTagg is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2012., 18:04   #19
Quote:
JoZ@ kaže: Pogledaj post
ovdje se priča o počecima 90ih i o tome kaj smo mi imali i kaje imala druga strana a isto tak i o samoj taktici upotrebe dotičnog sredstva

a ne o tome kajbidabi

krajem 92g su bile razmještene i kod Županje
imali smo 20-ak haubica i oko tisuću granata

http://www.youtube.com/watch?v=IMF6nxpiz6M

7:24
dk1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2012., 18:04   #20
Quote:
DoggTagg kaže: Pogledaj post
Imali smo ih iz cega ispaljivati. Samo dokopaj se ovog punjenja ako mozes.
Mozda ne bi bio problem niti punjenje nabaviti, no kako to ispaljivati na teritorij koji zelis osloboditi??? Ipak da padne na neprijateljski teren negdje na neku ledinu kao upozorenje, mislim da bi potpisivali kapitulaciju...
Josey_Wales is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:16.