Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.07.2010., 00:40   #61
Quote:
Falkon kaže: Pogledaj post
Kod samih kuća je uništen jedan tenk ili je nagazio na minu, ne znam točno, osobno sam ga vidio kasnije kada sam bio tamo 1993 godine kada smo imali vježbu.
Na polju između Ernestinova i Ivanovca, ali sa zapadne strane ceste. Tenk je u potpunosti odletio u zrak, kupola otkinuta, posada spržena.
Maljutkaši iz Ivanovca, 130. brigada
Aurgelmir is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2010., 00:41   #62
Quote:
totti10 kaže: Pogledaj post
a čuj po ivanovcu se tuklo al nikad se agresor nije približio kućama barem prema mome mišljenju
selo je bilo uništeno al nije palo
Približili su se kućama iz smjera trafostanice...
Aurgelmir is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2010., 00:44   #63
Quote:
totti10 kaže: Pogledaj post
vidi mogu ti prepričat priče od starog..a to je do 18.11. jer je on na taj dana ošo iz ernestinova u košku kod tetke se okupat i više se nije vratio..tek je negdje 21. il 22. došo do ivanovca i uspio naći legose iz ernestinova..ovo izvlačenje od strane bojne zrinjski stvarno ne znam možda mi stari zna više tako da neću lupat gluposti..
taj dan kad je ernestinovo palo..u biti kad su braća po veri ušla u selo najveći dio njih (pričao mi kršteni kum) izašao je po pruzi iza divoša do antunovca.neki su preplivali bobotski pa dogurali do ivanovca il čepina..
što je zanimljivo dečki s kraja sela nisu imali pojma da su tenkovi ušli tu kod mlina i kod škole..tako da su neki nasumično naletili na dvorište puno četnika..bez zajebancije
Znam, to je bila jebena tragedija, mnogi nisu ni znali da je selo okupirano, ubili su neke civile koje su zatekli (obitelj Sesar, vjerojatno znaš to). Ernestinovo nije trebalo pasti, moglo se bolje iskoristiti Vuku i Bobotski kanal za obranu, ali nitko nije računao da su srbi toliko jedinica prebacili u područje Petrove Slatine.

Inače, baš to jutro smo vidjeli tenk (naš) kako ide u pomoć Ernestinovu...mi poomislili da je srpski pa pobjegli...ali taj dan su ionako svi pobjegli, jer taj dan je pao Seleš, a četnici su ušli u onu šumu kroz koju prolazi pruga (znat ćeš na koju mislim ako si išao vlakom za Osijek).
Aurgelmir is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2010., 16:18   #64
Quote:
Aurgelmir kaže: Pogledaj post
Znam, to je bila jebena tragedija, mnogi nisu ni znali da je selo okupirano, ubili su neke civile koje su zatekli (obitelj Sesar, vjerojatno znaš to). Ernestinovo nije trebalo pasti, moglo se bolje iskoristiti Vuku i Bobotski kanal za obranu, ali nitko nije računao da su srbi toliko jedinica prebacili u područje Petrove Slatine.

Inače, baš to jutro smo vidjeli tenk (naš) kako ide u pomoć Ernestinovu...mi poomislili da je srpski pa pobjegli...ali taj dan su ionako svi pobjegli, jer taj dan je pao Seleš, a četnici su ušli u onu šumu kroz koju prolazi pruga (znat ćeš na koju mislim ako si išao vlakom za Osijek).
kaže mi stari da je glavni krivac za to zapovjednik u selu..neću o imenima..da je jako loše vodio obranu..imali su 3 tenka od kojih ni je dan nije imao koristi..
za ovu obitelj sesar ja osobno ne znam ja znam za obitelj kockar..snahu dva brata i tatu..snaha je bila trudna a gamad ju je vukla traktorom po cesti..inače srbi su stvarno iznenada upali u selo..iako sam kasnije saznao da su neki ušli 2 dana ranije znači 16.11. u jednu katnicu sa snajperima i držali jednu kuću na nišanu..u njoj su bili naši dečki..oni su zarobili 40-ak ljudi uglavnom žena i djecu..moj stric je ubijen na kauču ispred njegova oca isti taj dan uletili su mu u kuću i pitali jel ima oružje rekao je da nema al na tavanu su mu pronašli kalaš..zatrpan je sa ostalih 20 ljudi u parku u ernestinovu..
totti10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2010., 20:30   #65
Pozdrav,
zanima me pod koji bataljun 106 . brigade su spadali branitelji iz Nove Tenje , ako ima netko od tamo ( znam da je bila u početku satnija Sv. Ana, al me zanima pod koji su bataljun spadali poslije )
Hvala!
namjesnik- is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2010., 08:49   #66
Svaka čast 106 BR HV ! Zanima me koliko je na području Osijeka formirano brigada 1991 i da su djelovale na širem Osiječkom području i Hrvatske uopće.
__________________
Ludi Konj * Akcija Za Bolju Hrvatsku
ivan.ridjan is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2010., 12:04   #67
Quote:
ivan.ridjan kaže: Pogledaj post
Svaka čast 106 BR HV ! Zanima me koliko je na području Osijeka formirano brigada 1991 i da su djelovale na širem Osiječkom području i Hrvatske uopće.

106. brigada HV, 130. brigada HV, 160. brigada HV, 3. gardijska, 4 raketno - topnički divizijun, 201. PZO, 302. log. brigada, 501. satnija abko, 2 riječni zdrug, samostalni zrakoplovni vod.
Ak ima jos koja iz 1991. nek me nadopuni.
namjesnik- is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2010., 16:10   #68
Zahvaljujem, da dodam 3 GBR je bila iz cijele Slavonije, 3 Bojna 3 GBR su bili moji Slavonsko Brođani - Kobrini Sinovi . I 5 iz cijele Slavonije.
__________________
Ludi Konj * Akcija Za Bolju Hrvatsku
ivan.ridjan is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2010., 02:24   #69
Quote:
namjesnik- kaže: Pogledaj post
106. brigada HV, 130. brigada HV, 160. brigada HV, 3. gardijska, 4 raketno - topnički divizijun, 201. PZO, 302. log. brigada, 501. satnija abko, 2 riječni zdrug, samostalni zrakoplovni vod.
Ak ima jos koja iz 1991. nek me nadopuni.
135. brigada, koja je branila i obranila sjevernu crtu obrane grada.
Forever Defiant is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2010., 07:03   #70
135. brigada je baranjska. Mada, da, spada u brigade formirane u Osijeku.
Aurgelmir is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2010., 10:39   #71
Da, zaboravih 135. brigadu, u prosincu 1991. oslobodila dio teritorija u Kopačkom ritu.
namjesnik- is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2010., 20:55   #72
Quote:
ivan.ridjan kaže: Pogledaj post
Svaka čast 106 BR HV ! Zanima me koliko je na području Osijeka formirano brigada 1991 i da su djelovale na širem Osiječkom području i Hrvatske uopće.
Ajde da čujem i jednu lijepu na račun 106.
Inače ju neki zovu "kurton brigada"
__________________
LILLY106
OPET LILLY is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2010., 17:44   #73
Thumbs up

Quote:
mayday_bbb kaže: Pogledaj post
Kakva je bila situacija na području između stadionskog naselja i Tenje, s obje strane obilaznice? Da li je bilo diverzantskih upada sa bilo koje strane? Da li su naši najistureniji položaji bili sjeverno ili južno od obilaznice?
Ja sam stanovao u tome podrucju i mogu malo opisat kako je bilo u ta doba, te sto sam ja dozivio.

Tada je Delnicka ulica bila zadnja ulica grada Osijeka, to jest prva ulica kada se gleda od tenja. Kuce su bile jako razorena od tenkovskih pogodaka. Koliko se sjecam...na krizanju Vatrogasne i Delnicke..isao jedan rov u polju prema obilaznici. Tim rovom smo isli do obilaznice gdje su se rovovi uz cestu kopalo. Na drugoj strani ceste, bio vec jedan veci iskopani rov protiv tenkova. Koliko daleko je taj rov u lijevo i desno isao..to vise neznam. Svake noci smo mi stanovnici hodali ulicama i drzali strazu, bunker na cosku Vatrogasne/Prijedorske gradili.Stvarno se nije nikada znalo kakva je situatija kilometar dalje na polju prema tenji. Imali smo samo lako oruzje.A sada ti spavaji nocu :-) Organiziralo se i jedan put kroz basca i kuca u slucaju povlacenja vojske i civila. Kao i svuda u osijeku, imali smo svakodnevno bombardiranja MB 120 mm/ 82 mm te VBR-om. Kasnije sam bio stalno na poljoprivrednome fakultetu te mogu samo potvrditi da nase snage nisu bili bas mnogobrojne, ali smo imali srce za nasu domovinu. Tamo smo sa zgrada uvijek imali lijep pogled prema tenji i okolici, te smo mogli sve tenkove i kretanja srba gledati. S lijeve strane (gledajuci od faksa prema tenji) --prema nemetinu su Srbi cesto gadali sa VBR-om kao i nas na faksu. Na desnoj strani--prema rosinjaci, nije bilo puno nasih snaga. Kada sada pogledam, njihove snage u odnosu na nase...osijek bi morao 20x pasti...ali mi smo rekli

"OSIJEK NECE NIKADA BITI OCEK"
Njemac73 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2010., 18:26   #74
Obrana Osijeka na južnim prilazima gradu je bila preslaba, zbog krivih odluka i loše organizacije u zapovjedništvu. Da su srbi žestoko napali, ne bismo se dobro proveli, ali nasreću - bili su kukavice.
Aurgelmir is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2010., 12:52   #75
Quote:
OPET LILLY kaže: Pogledaj post
Ajde da čujem i jednu lijepu na račun 106.
Inače ju neki zovu "kurton brigada"
Pa neka je zovu kako god žele, ali ima ratni put kojega se ne mora stiditi i Osijek prije svega pripadnicima te brigade treba zahvaliti što je obranjen (da nesmijem zaboraviti i 135. br koja je bila angažirana prijesvega u Baranji (ili u onom dijelu koji je od nje ostao)). Formirana je prije "legendarnih" 130. i 160. br koje su popunjavane prije svega mobiliziranim kadrom, dok je 106. u originalu bila isključivo dobrovoljačka i dijelovi iste su bili okosnice kasnije formiranih 130. i 160. br. Osim u obrani Osijeka bila je angažirana i u Nuštru tijekom pokušaja proboja prema Vukovaru (iako treba priznati da dečki nisu imali priliku ni krenuti obzirom na tijek akcije), u posavini, s južne strane rijeke Save (da ne kažemo u Bosni) i dok je ona držala položaje posavina nije pala (za razliku od nekih drugih brigada). Rasformirana krajem 1992, godine kada su ustrojavane domobranske pukovnije.
Grga-os is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2010., 13:15   #76
E sada malo da otpišemo onima koji tvrde da je Osijek bio sablastan i prazan grad krajem 1991. godine, te pokušavaju nešto okrenuti na kukavičluk i slične gluparije.

U jednu ruku je, ali s čisto vojničkog stajališta napravljeno je nešto što je najpametnije napraviti. Svi koji nisu neophodni za funkcioniranje života i organizaciju obrane u gradu su uglavnom maknuti iz grada. Isto je napravljeno u Vukovaru tijekom ljeta, ali krajem istoga puno se djece i ljudi vratilo u grad te je to kasnije otežavalo opskrbu i obranu grada, te povećalo broj žrtava. Dobro netko će reći da su vojnici imali koga braniti, ali moje mišljenje je da to baš i nije tako, jer se javlja problem opskrbe većeg broja ljudi, pa onda zbrinjavanje ranjenih i bolesnih ... Dakle Osijek je time što su većinu onih koji nisu neophodni za obranu maknuti iz grada bio puno pogodniji grada za obranu. Ali isto tako, barem koliko je meni poznato, grad nije izgubio svoj uvijek prepoznatljiv duh i svi koji su bili angažirani u obrani grada bili su spremni braniti ga isto kako je branjen i Vukovar.

Quote:
Obrana Osijeka na južnim prilazima gradu je bila preslaba, zbog krivih odluka i loše organizacije u zapovjedništvu. Da su srbi žestoko napali, ne bismo se dobro proveli, ali nasreću - bili su kukavice.
Znaš onu staru: "Da baba ima pišu bila bi deda".

Dakle Osijek je ipak bio puno tvrđi orah nego Vukovar. Obzirom na to da je HV ipak dobila vrijeme (dobra 3 mjeseca) da se opremi i organizira. Tako da je obrana grada ipak bila bolje opremljena i mnogobrojnija od one u Vukovaru. Četnici su isto tako izgubili puno, što tehnike (iako to i nije toliko značajno, ako ne gledamo utjecaj na moral), što ljudi i najvažnije volje za ratom, ali su isto tako stekli neko iskustvo (kao i HV). Prigradska naselja su u datom trenutku ipak bila možda neobranjiva (iako je dijelom možda bilo uzroka u lošoj organizaciji), ali grad je ipak bio malo tvrđi orah i obrana je bila usmjerena prije svega na grad. Jedino što baš i nije išlo na ruku braniteljima je oblik grada, odnosno njegova "širina" u smjeru sjever - jug, ali ni Vukovar nije puno drugačiji. Dakle ako usporedimo samo veličinu grada (Osijek je možda i 10x veći od Vukovara), pa situaciju uokolo grada (četnici su imali još jako puno posla da dovrše okruživanje grada), kao i broj vojnika koji je bio angažiran u obrani, tvrdnja da su četnici nešto mogli na brzinu mogli napraviti ne stoji.

Zadnje uređivanje Grga-os : 20.09.2010. at 13:24.
Grga-os is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2010., 17:25   #77
Ma htio sam samo upozoriti na neke slabosti. Recimo prostor između Brijesta i Rosinjače. Koliko je naših vojnika tamo bilo na dan 5. prosinca 1991.? Ja znam da je u Rosinjači bilo 16 vojnika. Ali u strahu su velike oči, "ustaša čuči iza svakog grma", pa su ih napali s cijelom OM bojnom misleći očito da u šumi imamo "ceo bataljon". Da su samo zaobišli Rosinjaču i krenuli zapadno od šume, zauzeli bi Brijest, a možda se i zabušili u grad.

Ili ono sa 101. brigadom koja je bila nedovoljno obučena i prerijetko raspoređena u trokutu Antunovac-Briješće-Ivanovac. Nakon pada Antunovca su četnici lijepo parkirali tenkove kod željezničke pruge duž cijelog sela (nasip ih je štitio od naših eventualnih PO napada), i ni makac, samo su tukli po Ivanocu. A da su krenuli u napad, ne bi bilo dobro za nas. Golem otvoreni prostor s ne mnogo kanala i bilo kakvih drugih zapreka, i to po skoro uvijek maglovitom vremenu (koje je onemogućavalo PO borbu na većim udaljenostima) nije baš osobito povoljno za pješaštvo koje trpi oklopni napad.
__________________
Ništa.
Aurgelmir is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2010., 23:09   #78
Quote:
Aurgelmir kaže: Pogledaj post
Ma htio sam samo upozoriti na neke slabosti. Recimo prostor između Brijesta i Rosinjače. Koliko je naših vojnika tamo bilo na dan 5. prosinca 1991.? Ja znam da je u Rosinjači bilo 16 vojnika. Ali u strahu su velike oči, "ustaša čuči iza svakog grma", pa su ih napali s cijelom OM bojnom misleći očito da u šumi imamo "ceo bataljon". Da su samo zaobišli Rosinjaču i krenuli zapadno od šume, zauzeli bi Brijest, a možda se i zabušili u grad.

Ili ono sa 101. brigadom koja je bila nedovoljno obučena i prerijetko raspoređena u trokutu Antunovac-Briješće-Ivanovac. Nakon pada Antunovca su četnici lijepo parkirali tenkove kod željezničke pruge duž cijelog sela (nasip ih je štitio od naših eventualnih PO napada), i ni makac, samo su tukli po Ivanocu. A da su krenuli u napad, ne bi bilo dobro za nas. Golem otvoreni prostor s ne mnogo kanala i bilo kakvih drugih zapreka, i to po skoro uvijek maglovitom vremenu (koje je onemogućavalo PO borbu na većim udaljenostima) nije baš osobito povoljno za pješaštvo koje trpi oklopni napad.
Pa po nekim pričama mogli bi postaviti pitanje koliko je ljudi na Rosinjaći bilo budnih u trenutku napada, i gdje je tu greška planera i organizatora obrane grada, ali stavimo to sada na stranu. Rekoh već cilj je bio braniti grad, a ne prigradska naselja i šumarke. Isti su bili samo za to da protivniku otežavaju osvajanje i prisiljavaju ga na gubljenje vremena.

Ovo o magli i PO borbi na velikim udaljenostima stoji, ali isto tako po magli je 84 (55 nema smisla ni pominjati) s tehnikom koju je imala u to doba bila hrpa željeza koja je namijenjena za uništavanje, jer nije bila sposobna djelovati u takvim uvijetima, osim kao topništvo za potporu, dakle bez da vidi na što puca. Dakle čuješ je na vrijeme, nemožeš djelovati na nju s velike udaljenosti, ali s manje da i tu si ti u prednosti, ali isto tako i ona je nemoćna protiv tebe, pogotovo ako dosta manevriraš i mijenjaš položaje, a opet pred svim tim tenkovima stoji grad pun vojske, u koji treba imati muda gurnuti glavu.
Grga-os is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2010., 14:15   #79
Quote:
Aurgelmir kaže: Pogledaj post
Ma htio sam samo upozoriti na neke slabosti. Recimo prostor između Brijesta i Rosinjače. Koliko je naših vojnika tamo bilo na dan 5. prosinca 1991.? Ja znam da je u Rosinjači bilo 16 vojnika. Ali u strahu su velike oči, "ustaša čuči iza svakog grma", pa su ih napali s cijelom OM bojnom misleći očito da u šumi imamo "ceo bataljon". Da su samo zaobišli Rosinjaču i krenuli zapadno od šume, zauzeli bi Brijest, a možda se i zabušili u grad.

Ili ono sa 101. brigadom koja je bila nedovoljno obučena i prerijetko raspoređena u trokutu Antunovac-Briješće-Ivanovac. Nakon pada Antunovca su četnici lijepo parkirali tenkove kod željezničke pruge duž cijelog sela (nasip ih je štitio od naših eventualnih PO napada), i ni makac, samo su tukli po Ivanocu. A da su krenuli u napad, ne bi bilo dobro za nas. Golem otvoreni prostor s ne mnogo kanala i bilo kakvih drugih zapreka, i to po skoro uvijek maglovitom vremenu (koje je onemogućavalo PO borbu na većim udaljenostima) nije baš osobito povoljno za pješaštvo koje trpi oklopni napad.
Slabosti je sigurno bilo, nasnalaženja, kao i na svakom drugom bojištu. Kolki je u ono doba bio omjer školovanih vojnika i onih koji su imali samo srce, omjer tehnike nas i njih? Opet, kao i drugdje u HR. Bilo je sigurno i namjernih aktivnosti, 5. kolone, pljački, al jesmo li i po tome različiti od drugih ratova? Nismo. Na slabostima i nesnalaženjima bi trebali učiti drugi, prvenstveno profesionalni vojnici i časnici, a mi ostali se ponositi s učinjenim (meni osobno najdraža činjenica da smo ne samo pomrsili [veliko]srpske planove, neg i puno šire međunarodne). Svaka čast Osječanima i onima sa strane koji su ga obranili (da li postoje podaci kolko je bilo takvih?), jer smatram da je iluzija reć da bi JNA stala na njegovom osvajanju, bez obzira na probleme u moralu i gubicima porasla bi im krila i krenuli bi svim silama spojit se sa banjalučkim korpusom u z. Slavoniji.
mayday_bbb is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2010., 21:58   #80
Quote:
Forever Defiant kaže: Pogledaj post
135. brigada, koja je branila i obranila sjevernu crtu obrane grada.
Je, i sa ostalima bila u Bosanskoj posavini.Kad su Bosanci bježali van, Slavonci su ulazili.
__________________
bez panike
apić is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:27.