Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca

Roditelji i djeca Zato što ih volimo i oni vole nas.
Podforumi: Školarci i adolescenti, Dojenčad i predškolci, Trudnice, Medicinski potpomognuta oplodnja, Dječje zdravlje, Oprema

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.01.2012., 12:15   #61
Quote:
La_LuNa kaže: Pogledaj post
danas apsolutno svi pedijatri, strucnjaci, ma svi svi savjetuju dojenje na zahtjev!!
opet ja, zato je i meni diskutabilno uvoditi rutinu u dojene djece prije 2 ili 3 navršena mjeseca života, a onda pak u toj dobi dijete uglavnom i samo ustali razmak između hranjenja na 2.5, 3 ili čak 4h.

i nemojte me krivo shvatiti, ja sam apsolutno za dojenje, i to na zahtjev, i sama sam isključivo dojila do uvođenja dohrane, ali i tu se može definitivno pretjerati. dakle, kako prepoznati da dijete hoće cicu, da li mu je dati na svaki kmekme? naravno da je maloj bebi cica i za glad i za žeđ i za utjehu, ali mislim da nije dobro nacicavati bebu po cijeli dan i noć (što sam ja naravno radila s prvim, na svaki njegov plač cica u usta, njemu fino i naravno da nije odbio). moj je do 4mj života natukao 8kg i imao leziju jetre (što se može objasniti njegovim prežderavanjem, jer druge razloge su liječnici isključili).

tako da dojenje na zahtjev da, ali i tu treba imati mjeru, a ne držati dijete na cici cijeli dan i noć. da ne kažem da ćete mu onda smrdati i spavanje.
tisi is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2012., 12:16   #62
Quote:
La_LuNa kaže: Pogledaj post

cica nije samo hrana, ona je i utjeha, i potreba za majcinom blizinom.
u knjigama ovog tipa se potreba za majčinom blizinom ne priznaje kao potreba. to je bebina želja, a želje se ne ispunjavaju. nije potreba jer bez toga beba može preživjeti.
ako je beba sita, suha i naspavana potrebe su joj zadovoljene i roditeljska dužnost je obavljena.
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2012., 12:20   #63
Quote:
La_LuNa kaže: Pogledaj post
danas apsolutno svi pedijatri, strucnjaci, ma svi svi savjetuju dojenje na zahtjev!!
cica nije samo hrana, ona je i utjeha, i potreba za majcinom blizinom.
uostalom, cesce stavljanje djeteta na cicu potice stvaranje mlijeka.

dakle, knjiga moze biti ovakva ili onakva, mozete je obozavati ili smatrati glupom - ali reci da je knjiga prodojeca to se stvarno kosi sa svime sto o dojenju znamo - a znanstveno je dokazano.

ako autorica tvrdi da dojenom novorodjencetu starom 4 tjedna treba 4 sata uskratiti cicu, onda sorry, al knjiga je smece i ja bih je zakonom zabranila. da je meni netko savjetovao i da sam nedajboze poslusala da svoje dijete male porodjajne tezine stavljam na cicu svaka 4 sata, zavrsila bi dehidrirana u bolnici.

plus, zaboravlja se da cica nije samo hrana, nego i tekucina za zedj. sto, 4 tjedna staro novorodjence ne smije ozedniti unutar 4 sata?
Nitko tebi ne brani da drzis bebu na cici 24 sata na dan, samo izvoli. Ako smatras da na taj nacin tjesis bebu i dajes joj blizinu ok!

Ja sam pronasla druge nacine i metode tjesenja i mazenja sa svojim sinom a da mu cica nije u ustima non-stop.

Isto tako nigdje u knjizi ne pise "nemoj slucajno da bebi ne das dojiti za 3 sata ili 2, mora biti za 4 jasnooo???
Lijepo ti objasnjava kako da udjes u rutinu polako i postepeno..kako da shvatis bebine potrebe, kako da eliminiras razloge bebinog placa itd itd..

Ali svako zna svoje!
Private Dancer is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2012., 12:21   #64
Quote:
Private Dancer kaže: Pogledaj post
Ona smatra da su grcevi proizvod prehranjivanja, ja mogu reci iz osobnog iskustva da smo prosli grceve u 3-4 tjednu. Kad sam uvela rutinu grcevi su nestali u roku 48 sati..
hm, to za prehranjivanje bi moglo biti točno, tako mi je bilo s prvim, ali onda stvarno ne znam objasniti iskustvo s drugim djetetom kojem sigurno nisam davala cicu na infuziju, a imao je grčeve još gore nego prvi. i na pokušaj uvođenja rutine niš se nije popravilo, čak je i više plakao nego prije.
eto. svaka beba ima svoju priču...
tisi is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2012., 12:22   #65
Quote:
La_LuNa kaže: Pogledaj post
...
navela sam vec gore tvoj primjer..
ali to sto tebi ne odgovara ne znaci da se treba zakonom zabraniti.

Quote:
Lali Puna kaže: Pogledaj post
u knjigama ovog tipa se potreba za majčinom blizinom ne priznaje kao potreba. to je bebina želja, a želje se ne ispunjavaju. nije potreba jer bez toga beba može preživjeti.
ako je beba sita, suha i naspavana potrebe su joj zadovoljene i roditeljska dužnost je obavljena.
bem mu misa

Zadnje uređivanje Nica : 16.01.2012. at 09:52. Reason: MQ
Malena10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2012., 12:27   #66
Quote:
Lali Puna kaže: Pogledaj post
ako je beba sita, suha i naspavana potrebe su joj zadovoljene i roditeljska dužnost je obavljena.
Ne bih se slozila s tobom, mozda su osnovne bebine potrebe zadovoljenje, ali ima dijete i drugih potreba, samo kroz ovakvu knjigu ih prepoznajes i ucis pravilno zadovoljiti a da pri tome ne zakompliciras zivot sebi i svima oko sebe.

Npr: na vrlo jednostavan nacin objasnjava kad je vrijeme igre i zabave a kad je vrijeme opustanja. Sto znaci slijedece: prije kupanja skinite bebu da bude samo u peleni i igrajte se sa njom, pustite ju da se razbaca nakon kupanja i hranjenja nema vise igre nego mir, mazenje i polako u krevet.
Ja to nisam tako radila, ja bi se igrala sa njim kad se meni igralo ne razmisljajuci o tome da li je to ok ili ne.Pa bi ga nesvjesno potpuno razbudila, pa bi ga previse stimulirala i naravno da nije mogao zaspati.. stupi me..

Sad imamo red i znamo kad sto radimo i pase nam..
Private Dancer is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2012., 12:35   #67
Quote:
Private Dancer kaže: Pogledaj post
A ja sam te pitala koje su to bebine potrebe koje ti osluskujes i??


BTW mom pisonji su sve potrebe ispunjenje ,a zelje bas i ne.
Ne nosim ga na rukama koliko bi on zelio ...na zalost ..nema ti tu razlike izmedju njega i pubertetlije... zelje su zelje, samo kod pisonje su manje a pubertetlije vece...

Ja ću se ubaciti u vašu raspravu, koju inače onako površno čitam i pratim, ali do sada nisam htjela ništa napisati. No, ovo boldano me ponukalo da upadnem u diskusiju. Potreba ili želja bebe da se nosi ne može se nikako uspoređivati niti sa željama malog niti sa željama velikog djeteta.
Beba leži gdje u ostaviš onako kako ju ostaviš i namjestiš. Ne može se nit počešat nit pomaknut leđa, guzu ako joj ne paše položaj kako leži, ne može se kretati i mora buljiti u strop, lijevo ili desno. Mlatara ručicama i nogicama ko buba mara na leđima do 4-5 mjeseci najmanje. Zbog svega navedenog bebe se ne mogu uspoređivati sa pokretnom djecom. Bebama treba i dizanje i nosanje i premještanje, okretanje od strane odraslih - jer ne mogu same.
__________________
Princeza 6.11.2007. Princ 19.09.2011.
Cattleya is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2012., 12:36   #68
Quote:
Malena10 kaže: Pogledaj post
bem mu misa
pa priča se o bebi od mjesec dana
s njom se nemaš što igrati ili zabavljati ju
beba od mjesec dana (odnosno 4-6 tjedana) treba hranu, čiste pelene, puno spavanja i majčinu blizinu/miris
ako joj uskratiš cicu osim strogo na 4 sata razlike jer je gina ford napisala da je to recept za zadovoljnu bebu ne bih baš rekla da bebinu potrebu za utjehom (na cici) doživljavaš kao potrebu

da se razumijemo - bebama apsolutno treba red i svaka beba je sto puta sretnija i zadovoljnija kad ima rutinu i kad svaki dan otprilike zna što može očekivati, ja sam to s prvom utvrdila jako dobro. no, to treba biti em fleksibilan red em uspostavljen gledajuć bebu, a ne gledajuć tablicu. zato i jesam prvo pitala jel ima tog 'jede se u toliko i toliko' i jel ima puštanja da plače.
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2012., 12:51   #69
Quote:
nosorog kaže: Pogledaj post

razgovaramo o sadrzaju knjige, ne o tome kakav je tko roditelj
ne bih se složila s tobom, jer evo što si rekla stranicu prije:

Quote:
nosorog kaže: Pogledaj post

jos jedna u nizu kuharica, koja promatra ego odrasle osobe,a ne vidi dijete.
i nije dijete zadovoljno, nego iskompleksiran roditelj koji vidi svoj "uspjeh" u treningu djeteta
samo da kažem da nisam ni na čijoj strani, već samo raspravljam o tome što je dobro za bebu, a što ne - razmjena mišljenja i iskustava. a ti ne raspravljaš, već napadaš. ili raspravljaš s ofenzivnim tonom, kako god hoćeš.
tisi is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2012., 12:57   #70
Quote:
Lali Puna kaže: Pogledaj post
knjigama ovog tipa se potreba za majčinom blizinom ne priznaje kao potreba. to je bebina želja, a želje se ne ispunjavaju.
bebine želje se trebaju ispunjavati, ali i u tome treba imati mjeru, jer inače si beba stvara loše navike, koje poslije nikom ne donose dobro.
bebu treba nositi, ali ne nanašati cijeli dan i noć.
bebi treba dati cicu puno i često, ali ne ju držati na cici cijeli dan i noć.
to nije dobro, a ako hoćete nije baš ni zdravo (za kralješnicu, odnosno za probavu).
tisi is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2012., 13:01   #71
Quote:
tihonsee kaže: Pogledaj post
bebine želje se trebaju ispunjavati, ali i u tome treba imati mjeru, jer inače si beba stvara loše navike, koje poslije nikom ne donose dobro.
pa ja nisam vidjela da itko govori da ne treba imati mjeru i da beba mora biti 24sata dnevno s cicom u ustima
samo pričamo o tome da bebi treba dati jesti/spavati/ljubavi kad bebi to treba, a ne kad je gina ford odredila

stalno se provlači dihotomija ili 24 sata s cicom u ustima ili hranjenje po rasporedu 7-11-15-19, kao da nema sredine
i upravo ta sredina je put ka zadovoljnoj bebi. jest teže doći do toga nego uzet recept iz knjige i na silu bebu uklopit u taj recept, ali je dugoročno bolje za sve, mislim
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2012., 13:41   #72
ma ja nisam protiv rutine, rutina je super svar.

ali reci da se rutina kod iskljucivo dojene bebe stare 4 tjedna uvodi na nacin da joj ne das cicu 4 sata, a za sto se ocito autorica knjige zalaze, meni je gotovo u rangu zanemarivanja!!
to dijete ima jako mali kapacitet zelucica.
majcino mlijeko je brzo probavljivo.
majcino mlijeko je razlicitog sastava, i nek beba u prethodnom podoju nije dovoljno povukla masnog mlijeka, brzo ce ogladniti.
ako je pak povukla puno masnog mlijeka, moguce da ce ozedniti puno prije 4 sata i trebat ce joj onog prvog, vodenog mlijeka.

majka ne moze znati kod cetverotjednog novorodjenceta je li gladno, zedno ili samo hoce mazenje. ne moze.
i ja se iskreno nadam da nit jedna dojilja nece pokusavati slijepo slijediti savjete iz knjige o hranjenju svaka 4 sata, jer time itekako riskira mucenje novorodjenceta.
znate li vi da bebe glad osjecaju kao stvarnu fizicku bol?

ne kazem da su sve ideje iz ove knjige lose i za odbaciti.
ali hranjenje dojenog djeteta starog 4 tjedna svaka 4 sata je stvarno nebuloza zesca i za svaku osudu!!
__________________
Pricat ce ti o plovidbi ti sto nisu sidro digli...
La_LuNa is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2012., 15:04   #73
Quote:
Lali Puna kaže: Pogledaj post
pa ja nisam vidjela da itko govori da ne treba imati mjeru i da beba mora biti 24sata dnevno s cicom u ustima
samo pričamo o tome da bebi treba dati jesti/spavati/ljubavi kad bebi to treba, a ne kad je gina ford odredila

stalno se provlači dihotomija ili 24 sata s cicom u ustima ili hranjenje po rasporedu 7-11-15-19, kao da nema sredine
i upravo ta sredina je put ka zadovoljnoj bebi. jest teže doći do toga nego uzet recept iz knjige i na silu bebu uklopit u taj recept, ali je dugoročno bolje za sve, mislim
ja stalno govorim o toj sredini, nisam niti skroz za ginu ford i neku apsolutnu rigidnu rutinu bez mrvice odmaka, niti sam za apsolutno udovoljavanje bebi jer to uvijek dovede do 24 satnog cicanja ili nanašanja ili štogod već. dakle, roditelj je tu da nađe mjeru. a u svemu se može naći i nešto dobro i nešto loše.
tisi is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2012., 15:14   #74
Quote:
Private Dancer kaže: Pogledaj post
Ja imam dvije, jedna se zove The New Contented Little Baby Book 2002 god. i The Complete Sleep Guide For Contented Babies 2003 god
Thanks

Quote:
La_LuNa kaže: Pogledaj post
ne kazem da su sve ideje iz ove knjige lose i za odbaciti.
ali hranjenje dojenog djeteta starog 4 tjedna svaka 4 sata je stvarno nebuloza zesca i za svaku osudu!!
Yep That`s the point... procitas pa primijenis ostatku vlastitog iskustva i znanja... bum procitala pa se javim
__________________
"Svatko od nas je pametan za druge, međutim vrlo često kad se nađemo u nekoj konkretnoj situaciji prvo iznenadimo sami sebe jer postupimo apsolutno suprotno od nekih svojih dotadašnjih uvjerenja, a onda iznenadimo i druge jer ti drugi su jako hrabri kad se ne radi o njima." roko 1

Zadnje uređivanje Nica : 16.01.2012. at 09:53. Reason: MQ
Dora K is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2012., 16:40   #75
Quote:
Malena10 kaže: Pogledaj post


poanta knjige nije u prva dva poglavlja, nije ni u ova tri reda sto sam gore stavila sa vremenima hranjenja i spavanja.
nije kuharica i ne daje instant rjesenja.
gle, ja sam procitala dva poglavlja koja amazon nudi u svrhu reklame, i ti si na temi o toj knjizi napisala, medju prvim postovima, o rasporedu hranjenja cetvero tjedne bebe?
kak ja mogu zakljuciti ista drugo?
za prvi dojam meni sasvim dosta.

ja bih rekla da itekako nudi instant rjesenja, jer ima tako organizirana poglavlja (gledala sadrzaj), a na taj nacin se i obraca roditeljima.


Quote:
Malena10 kaže: Pogledaj post
meni je drago da ste vi svi super intuitivni roditelji koji znate prepoznati umor, dosadu, glad i sl.
neki nisu.

ne radi se o tome dal je netko vise ili manje intuitivan, al ja iz iskustva u radu sa roditeljima mogu mirne duse reci da brojne knjige pisane ovakvim tonom (kako se zena obraca publici u prvom poglavlju) ubijaju intuiciju i spontanost, a kada se pojavi situacija koja nije opisana u knjizi, izaziva itekakvu paniku i bespomocnost. dugorocno, jako stetno, i po dijete i po roditelja.
ok, mozda ne ubijaju intuiciju u potpunosti, al svakako upucuju ljudima da zanemare svoj intuitivan iskonski osjecaj, nego da slijede upute strucnjaka koji se potpisao jer ona zna bolje.
zna li uvijek bolje?
i kako moze znati bez direktnog kontakta?

jedna stvar je dati uputu kako snizavati temperaturu ili siroko previjati, al druga stvar je kako zadovoljiti djetetove potrebe sada i odmah i kako ostvariti kontakt sa djetetom i kako kvalitetno provoditi vrijeme sa njime.




Quote:
Malena10 kaže: Pogledaj post
knjiga je za dojenu djecu, ne sjecam se da spominje zuticu, niti slicne akutne situacije, voda se ne daje dvomjesecnoj bebi.

ako kaze da dijete staro 4 tjedan ima raspored hranjenja svaka 3-4 sata, onda nije prodojeca, jer je u neskaladu sa probavljanjem mlijeka, dojenjem na zahtjev, sa skokovima u razvoju koji se javljaju sa 3 i 6 tjedana i kada dijete 2-3 dana visi na cici 24sata
uz to, cica nije samo za hranu, nego i za pice, utjehu....

kod zutice se preporuca sto cesce dojenje, uz to ne smiju imati duge periode spavanja i biti bez hrane!
mislim da su to vrlo ozbiljne stvari, koje bi netko tko se potpisuje kao strucnjak za neko podrucje, i daje direktne upute roditeljima za svaki sat unutar 12 mjeseci djetetova zivota, trebao i morao roditeljima reci.


Quote:
Malena10 kaže: Pogledaj post
razumijem da ovo sto pisem mozda nije najbolja reklama publici poput tebe, nit mi je namjera reklamirati. razumijem i da moze izazvati nezainteresiranost
ali prepretenciozno je apriori pljuvati, i drzati pokroviteljski stav ja sve znam, a sve drugacije od mog ne valja.
a gdje sam ja napisala da ja sve znam i da sve drukcije od mog ne valja?


al zanimljivo, autorica koju branis i cije metode primjenjujes i reklamiras, je imala muda u prvom poglavlju popljuvati razne strucnjake i njihove metode, razna istrazivanja, i to je tebi okej?


Quote:
Malena10 kaže: Pogledaj post
btw. zena je patronazna/dadilja i kroz ruke joj je proslo more djece. ili nije, mene bas briga


kada biram necije savjete i slijedim upute, onda mi je vazno koliko ta osoba ima iskustva u tom podrucju, kakva su ta iskustva, po cemu je vazna, kako je dosla do tih iskustva....
i to mi je nekako logicno
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2012., 17:37   #76
Quote:
Lali Puna kaže: Pogledaj post
u knjigama ovog tipa se potreba za majčinom blizinom ne priznaje kao potreba. to je bebina želja, a želje se ne ispunjavaju. nije potreba jer bez toga beba može preživjeti.
ako je beba sita, suha i naspavana potrebe su joj zadovoljene i roditeljska dužnost je obavljena.



Quote:
Malena10 kaže: Pogledaj post
navela sam vec gore tvoj primjer..
ali to sto tebi ne odgovara ne znaci da se treba zakonom zabraniti.
ne treba se knjigu zabraniti, al ak je netko pokrenuo raspravu o knjizi i iskustvima ljudi sa knjigom, onda se valjda moze o tome raspravljati? il je svima koji imaju nesto za kritizirati ili preispitivati zabranjeno biti na ovoj temi?
ajde onda nek moderatori preimenuju temu u hvaljenje Gine Ford (samo pohvale, molim) i odoh ja sa teme

u moru knjiga o roditeljstvu, mislim da je kriticki stav prema nekoj knjizi najmanje sto mozemo uciniti jedni za druge.


Quote:
tihonsee kaže: Pogledaj post
ne bih se složila s tobom, jer evo što si rekla stranicu prije:

samo da kažem da nisam ni na čijoj strani, već samo raspravljam o tome što je dobro za bebu, a što ne - razmjena mišljenja i iskustava. a ti ne raspravljaš, već napadaš. ili raspravljaš s ofenzivnim tonom, kako god hoćeš.
a sto je tebi ofenzivno? po cemu ja to ne raspravljam nego napadam?
to sto preispitujem neke tvrdnje u knjizi to nije rasprava?
zapravo nije bila dok mi je vrlo konstruktivno i itekako vazno pitanje bilo dvaput ignorirano

ciji sam ja roditeljski postupak ovdje komentirala ili kritizirala i koje sam roditelje kritizirala?

ja sam rekla ovo:
jos jedna u nizu kuharica, koja promatra ego odrasle osobe,a ne vidi dijete.
i nije dijete zadovoljno, nego iskompleksiran roditelj koji vidi svoj "uspjeh" u treningu djeteta


dijete je u knjizi (i u drugim kjnigama takvog tipa) opisano ako objekt, tj kao projekt, koji, ako uspjesno slijedimo upute, projekt ce uspjesno biti proveden (zadovoljno dijete) i roditelj ce biti uspjesan roditelj.
knjiga, prvenstveno vidi roditelja, ne dijete.

autorica je to sasvim jasno opisala u uvodnom poglavlju, sasvim jasno opisuje zasto npr. je vazno stavljati dijete vec prvi dan u njegovu sobu u krevetic (barem po danu), jer ako tu uputu ne slijedis, sa 3 mjeseca ces panicno zvati Ginu za savjet sto sada.
(dakle, slijedite moje upute, ako nebudete, zeznut cete dijete za cijeli zivot..)

PO stilu pisanja, zena se vrlo ciljano obraca jednoj skupini roditelja, sa tonom, "ja znam za vas i vase dijete najbolje, nitko drugi, a pogotovo ne vi sami".
ona "mora" tako pisati (sigurna u sebe, bez kompleksa, bez da je ikada pogrijesila i zajebala, niti smije roditelju reci da ce on xxxxx puta u zivotu zajebat jer je to normalno) da bi njena knjiga bila prihvacena medju ciljanom publikom i prihvacala se, citala, citirala, ko biblija.
a cijana publika je, najcesce, hormonima preplavljena i izbezumljena zena.

zato mislim da je to razdoblje najgore doba za citati takve knjige i razvijati stavove o tome jel to dobro ili lose, jer nam situacija (pogotovo nakon poroda) ne omogucuje da mislimo, nego da djelujemo (tj moramo djelovati)
i onda djelujemo po (ovakvim) uputama.
ovakvi bestselleri, upravo na to ciljaju.
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2012., 17:46   #77
Quote:
nosorog kaže: Pogledaj post





ne treba se knjigu zabraniti, al ak je netko pokrenuo raspravu o knjizi i iskustvima ljudi sa knjigom, onda se valjda moze o tome raspravljati? il je svima koji imaju nesto za kritizirati ili preispitivati zabranjeno biti na ovoj temi?
ajde onda nek moderatori preimenuju temu u hvaljenje Gine Ford (samo pohvale, molim) i odoh ja sa teme

u moru knjiga o roditeljstvu, mislim da je kriticki stav prema nekoj knjizi najmanje sto mozemo uciniti jedni za druge.




a sto je tebi ofenzivno? po cemu ja to ne raspravljam nego napadam?
to sto preispitujem neke tvrdnje u knjizi to nije rasprava?
zapravo nije bila dok mi je vrlo konstruktivno i itekako vazno pitanje bilo dvaput ignorirano

ciji sam ja roditeljski postupak ovdje komentirala ili kritizirala i koje sam roditelje kritizirala?

ja sam rekla ovo:
jos jedna u nizu kuharica, koja promatra ego odrasle osobe,a ne vidi dijete.
i nije dijete zadovoljno, nego iskompleksiran roditelj koji vidi svoj "uspjeh" u treningu djeteta


dijete je u knjizi (i u drugim kjnigama takvog tipa) opisano ako objekt, tj kao projekt, koji, ako uspjesno slijedimo upute, projekt ce uspjesno biti proveden (zadovoljno dijete) i roditelj ce biti uspjesan roditelj.
knjiga, prvenstveno vidi roditelja, ne dijete.

autorica je to sasvim jasno opisala u uvodnom poglavlju, sasvim jasno opisuje zasto npr. je vazno stavljati dijete vec prvi dan u njegovu sobu u krevetic (barem po danu), jer ako tu uputu ne slijedis, sa 3 mjeseca ces panicno zvati Ginu za savjet sto sada.
(dakle, slijedite moje upute, ako nebudete, zeznut cete dijete za cijeli zivot..)

PO stilu pisanja, zena se vrlo ciljano obraca jednoj skupini roditelja, sa tonom, "ja znam za vas i vase dijete najbolje, nitko drugi, a pogotovo ne vi sami".
ona "mora" tako pisati (sigurna u sebe, bez kompleksa, bez da je ikada pogrijesila i zajebala, niti smije roditelju reci da ce on xxxxx puta u zivotu zajebat jer je to normalno) da bi njena knjiga bila prihvacena medju ciljanom publikom i prihvacala se, citala, citirala, ko biblija.
a cijana publika je, najcesce, hormonima preplavljena i izbezumljena zena.

zato mislim da je to razdoblje najgore doba za citati takve knjige i razvijati stavove o tome jel to dobro ili lose, jer nam situacija (pogotovo nakon poroda) ne omogucuje da mislimo, nego da djelujemo (tj moramo djelovati)
i onda djelujemo po (ovakvim) uputama.
ovakvi bestselleri, upravo na to ciljaju.
Zena apsolutno niti jednom rjecju u knjizi ne pljuje nikoga. Naprotiv vrlo je draga i topla u tom svom nacinu pisanja...

s obzirom da knjige nisu izdane na nasem jeziku, jedino sto mogu zakljuciti je da ne baratas najbolje stranim jezikom na kojem si citala. Bez uvrede ali ja ne znam od kuda ti to sve zakljucujes??
Evo imam knjigu ispred sebe, citam i trazim gdje pise "ja znam najbolje za vase dijete"..
Private Dancer is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2012., 18:56   #78
Quote:
nosorog kaže: Pogledaj post
dijete je u knjizi (i u drugim kjnigama takvog tipa) opisano ako objekt, tj kao projekt, koji, ako uspjesno slijedimo upute, projekt ce uspjesno biti proveden (zadovoljno dijete) i roditelj ce biti uspjesan roditelj.
knjiga, prvenstveno vidi roditelja, ne dijete.
Ne smatram se uspjesnom vec sretnom i zadovoljnom jer imam sretno i zadovoljno dijete, koje se smije cim ujutro otvori oci..

Quote:
nosorog kaže: Pogledaj post
(dakle, slijedite moje upute, ako nebudete, zeznut cete dijete za cijeli zivot..)
Zeznuti cemo samo sebe jer cemo upasti u vrtlog nepotrebnog uspavljivanja i prehranjivanja kao sto sam i sama upala.

Zadnje uređivanje Nica : 16.01.2012. at 09:55. Reason: Q
Private Dancer is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2012., 18:56   #79
Quote:
Plavooka Sanja kaže: Pogledaj post
a, šta kad dojena beba ima skok u razvoju?
evo, sad sam bacila oko..
ima cijelo poglavlje o skoku u razvoju kod dojene djece.
uglavnom,u jednoj recenici, kako se ne bi poremetila rutina, a produkcija mlijeka bi se povecala, izdaja se (ponuda i potraznja).
ima cak i sestodnevni plan kod skoka (sad ce opet svi graknuti na plan ) kako da beba dobiva dovoljno mlijeka, majka se izdaja, a rutina se ne dira.
i o izdajanju ima brdo toga, sto ako ne ide, kada, koliko.
Malena10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2012., 21:08   #80
Quote:
Private Dancer kaže: Pogledaj post


Zeznuti cemo samo sebe jer cemo upasti u vrtlog nepotrebnog uspavljivanja i prehranjivanja kao sto sam i sama upala.
a majketi neš ti VRTLOGA nepotrebnog uspavljivanja i prehranjivanja, to je toliko mali promil u tvom roditeljstvu da se vrlo brzo toga ni ne sjećaš.
JA sam bila u vrtlogu nepotrebnog uspavljivanja (presmiješna mi je ta konstrukcija, k'o da se radi o prirodnoj katastrofi, a ne o tome da ćeš uspavat dijete umjesto da zaspi samo ). mislila sam nekad da ću svisnut, istina. a, evo, dijete mi ima 4 godine i u stanju sam pisat ovakve postove kak to nije nikakav big deal. dođe, prođe, aj baj.

Quote:
uglavnom,u jednoj recenici, kako se ne bi poremetila rutina, a produkcija mlijeka bi se povecala, izdaja se (ponuda i potraznja).
ali stvarno!
stvarno, jer nekom ovo zvuči normalno?
umjesto da se jednostavno slijedi prirodni proces koji nam je priroda dala i koji se održao kroz stoljeća i stoljeća evolucije kao očito izuzetno koristan mehanizam za dobrobit naše mladunčadi tu se idu izmišljavati neke procedure, izdajanja, ove-one, a sve samo da se ne bi narušila satnica
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:57.