Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.11.2004., 15:55   #21
hehe Parsifale, ovdje si na krivom forumu. Naime to o cemu ti govoris je, cini mi se, verzija jedne od elementarnih paranoja. Vecina nas u jednom trenutku u djetinjstvu, kad postane svjesno sebe posumnja da je svijet okolo tek kulisa u mom malom svemiru. Tako otprilike, ali davno je bilo kad sam to citala.
Vecina prije ili kasnije bezbolno preraste tu fazu (zezam te malo, nhf )
Einherjer is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2004., 21:46   #22
Možda bi dobar filozofski projekt bio - učestalost postanja threada na topic znanost s pojavom dosade i zasičenosti na topic-u filozofija, te posljedično pretakanje iz šupljeg u prazno.
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2004., 08:18   #23
Quote:
parsifal:
...ELEGANTNO SROCENA I DUBOKIM IMPLIKACIJAMA PROZETA IDEJA:
BOG JE HACKER , UNIVERZUM JE NJEGOV KOMPJUTER, A MI SMO -SIMSI
Ne zelim se upustati u raspravu o samosvjesti jer si je vec u prvom postu banalizirao do jaja (isprika na izrazu), ali ideje o virtualnosti svijeta u kojem zivimo se desetljecima provlace po raznim SF pricama, i to daleko zanimljivije i originalnije, pa i nemas bas razloga za takvu samodopadnost.
mestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2004., 19:05   #24
Parsifale svaka cast za temu

Inace bas ono sta je razlog da vrli znanstvenici sa ovog foruma ne zele pricat o tome je razlog zasto ja zelim.
Naime to je pitanje o kom ne mozes skoro nista utvrdit ili dokazat ili bilo kako sa sigurnoscu znat. U stvari kad se zamislin nije mi jasno kako im nije dosadno pricat o nekim opcepoznatim i savrseno jasnim stvarima.
Sta tu covjek uopce moze otkrit?
Za mene je puno veci Kunst pokusat slozit misljenje o necem sto je nedokucivo. A jednog dana ce se i to pojasnit. Najkasnije kad umres.

Nego glede teme. Glupavi su mi ovi odgovori di se kaze kako je to vec izrabljena ideja u SFu iz 2 razloga:
1 - nije bitno jeli ideja izrabljena nego jeli istinita
2 - ta ideja je stara ne koliko SF nego koliko i covjecanstvo.

Usput Parsifale moze se tu i postavit pitanje ako je svijet san di to stoji svijest dok sanja taj san.

Usput znas valda sta su Gnostici. Oni su smatrali tako nesto tj da je ovaj svijet samo, necu rec varka, nego samo jedan dio stvarnosti, a da postoji i drugi potpuno drukciji svijet.
Neki smatraju da je Isus bio gnostik.
__________________
Hvali more, drž' se Hvara
hvar is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2004., 19:48   #25
što se tiče nečije napomene da se ovdje ne filozofira, samo bih željela reći kako je znanost nastala iz filozofije.

prema tome, sva je znanost filozofija.
__________________
Carpe diem~
Madame_Butterfly is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2004., 02:03   #26
Quote:
Madame_Butterfly kaže:
što se tiče nečije napomene da se ovdje ne filozofira, samo bih željela reći kako je znanost nastala iz filozofije.

prema tome, sva je znanost filozofija.
Malo morgen. Po toj logici su svi ljudi amebe i tako dalje...
__________________
Knowledge is power but ignorance is bliss
BOINC - Seti@Home - BOINC - LHC@Home - BOINC - Einstein@Home - BOINC - SIMAP - BOINC - Orbit@Home
IMF - Šah [AxMi-24 - Axhind]
AxMi-24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2004., 04:20   #27
Quote:
Madame_Butterfly kaže:
što se tiče nečije napomene da se ovdje ne filozofira, samo bih željela reći kako je znanost nastala iz filozofije.

prema tome, sva je znanost filozofija.
E nije
__________________
The only way of finding the limits of the possible is by going beyond them into the impossible. (A. Clarke)

Obnovljeni astronomski blog
El Tomo is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2004., 04:48   #28
Quote:
AxMi-24 kaže:
Malo morgen. Po toj logici su svi ljudi amebe i tako dalje...
bas tako.
matematicar is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2004., 05:54   #29
Quote:
[/i]Madame_Butterfly kaže: [/i]
prema tome, sva je znanost filozofija.
Ja bih rekao upravo obratno: sva je znanost filozofija (ne nije zabuna). Znanost je zamijenila filozofiju.
Nego u filozofiji ne postoji (odnosno nije vrijedno pažnje) ništa što nije znanost.

Pokretaču topica, tebi tvoja ideja iz uvodnog posta možda djeluje briljantno -
- no meni je t r i v i j a l n a. Sorry i ispričavam se i sorry.
Black Hawk Down is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2004., 09:51   #30
Majko Isusova.
Pa vi se ponasate ko Digital Research kad je IBM pokusa od njih kupit DOS operativni sistem za PC.
Mulci su umjesto da raspravljaju o poslu, pokusali ispitat sve iz pocetka pa su se filozofski cak poceli pitat dali je uopce moguce da sa njima IBM sklopi ugovor.
IBMovci nenaviknuti na takav tretman su popihdili i umjesto Digital Researcha Bill Gates je posta najbogatiji covjek na svijetu.


Isto se dogada i ovde. Kad god se postavi neko pitanje svi se slijete sa istim blentavima dilemama tipa jeli to spada u znanost ili filozofiju i do teme niko i ne stigne.
Drugim rjecima, mozete bit sigurni da se nikad necete obogatit.

Nego da se ja vratin temi.
Parsifale evo malo da konkretiziramo tu prethistorijsku ideju.
U biti se sa tom idejom iznimno dobro slaze bas onaj najnapredniji dio fizike a to je teorija stringova.
Vidis po njoj nije samo materija i energija slozena od stringova. Po njoj se i svijet sam sastoji od stringova, tj prostor i vrijeme su isto sastavljeni od pripadnih kvantova.
Drugim rjecima i prostor i vrijeme su naposlijetku proizvod iako ih mi vidimo kao okolinu. A ako su oni proizvod pitanje je u kojoj su okolini oni nastali.
Nemoj ovo shvatit kao vodu na mlin Matrixa ili Vanilla Sky.
U tim filmovima njima su oba svijeta u biti ovaj nas. U stvari ako je citav svijet matrix to ne mijenja apsolutno nista sto se svijeta tice.
Ono interesantno u toj ideji nije uopce ovaj svijet vec svijet u kom je ovaj svijet proizveden. I tu se teorija stringova sa svojih 11-ak dimenzija iznimno dobro da iskoristit.

Manje vise ocito je da bi se moglo postavit i pitanje u kom je svijetu nastao taj drugi svijet.
To sve ni sa strane matematike nije uopce glupo. Vec je Gödel sa svojim Incompleteness teoremima pokazao da system nikad nije konzistentan ni potpun. Uvijek je potreban neki drugi sistem da bi prvi postao konzistentan i potpun.
http://en.wikipedia.org/wiki/G%F6del's_incompleteness_theorem
__________________
Hvali more, drž' se Hvara
hvar is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2004., 09:57   #31
Aj neka mi sad samo dode nekakav pametnjakovic pa kaze i da teorija stringova i Gödelovi teoremi nisu nauka.

Izletice sa foruma ko raketla ili kometla, neka izabere.
__________________
Hvali more, drž' se Hvara
hvar is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2004., 10:00   #32
Fanastično kako hvaronja uspije sve živo izvrnut na svoje viđenje svijeta. Naprosto impresivno.

Hvarić a da ti nedo bog se malo educiraš pa ćeš radit manju budalu od sebe. Teorija struna i ovo nema veze jedno sa drugime. Nije u njoj ništa pretjerano novo. Više dimenzija ali i dalje je sve kvantizirano i bla bla. Dakle sve po starome.
__________________
Knowledge is power but ignorance is bliss
BOINC - Seti@Home - BOINC - LHC@Home - BOINC - Einstein@Home - BOINC - SIMAP - BOINC - Orbit@Home
IMF - Šah [AxMi-24 - Axhind]
AxMi-24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2004., 10:02   #33
Quote:
hvar kaže:
Aj neka mi sad samo dode nekakav pametnjakovic pa kaze i da teorija stringova i Gödelovi teoremi nisu nauka.

Izletice sa foruma ko raketla ili kometla, neka izabere.
Striktno gledano je teorija struna hipoteza a ako se još pogleda koliko eksperimentalnih dokaza podržava istu (a ne i ostale sadašnje, dakle samo nj) onda je taman tamo negdje sa bogom i ostalim probranim društvom
__________________
Knowledge is power but ignorance is bliss
BOINC - Seti@Home - BOINC - LHC@Home - BOINC - Einstein@Home - BOINC - SIMAP - BOINC - Orbit@Home
IMF - Šah [AxMi-24 - Axhind]
AxMi-24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2004., 10:03   #34
Quote:
AxMi-24 kaže:
Fanastično kako hvaronja uspije sve živo izvrnut na svoje viđenje svijeta. Naprosto impresivno.

Hvarić a da ti nedo bog se malo educiraš pa ćeš radit manju budalu od sebe. Teorija struna i ovo nema veze jedno sa drugime. Nije u njoj ništa pretjerano novo. Više dimenzija ali i dalje je sve kvantizirano i bla bla. Dakle sve po starome.
sve sami goli argumenti.
__________________
Hvali more, drž' se Hvara
hvar is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2004., 10:07   #35
Quote:
AxMi-24 kaže:
Striktno gledano je teorija struna hipoteza a ako se još pogleda koliko eksperimentalnih dokaza podržava istu (a ne i ostale sadašnje, dakle samo nj) onda je taman tamo negdje sa bogom i ostalim probranim društvom

Upravo tako kako kakis po kolegama fizicarima, kakice i povijest po tebi kad se ispostavi ko je bio u pravu.
I opet goli argumenti.
__________________
Hvali more, drž' se Hvara
hvar is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2004., 10:13   #36
Quote:
hvar kaže:
Upravo tako kako kakis po kolegama fizicarima, kakice i povijest po tebi kad se ispostavi ko je bio u pravu.
I opet goli argumenti.
Kakim???? Ni najmanje. Čak mi i jedan frend radi na teoriji struna ali ni on neide okolo i netvrdi da je stvar dokazana.

Teorija struna je čista hipoteza. Nema niti jedan jedini eksperimentalni podatak koji govori da je išta u njoj točnije od standardnih 4 dimenzionalnih teorija.

E sada da si ti ikada išta skužio o znanosti to bi znao ali ovako ti moram ja objašnjavat trivijalne stvari.
__________________
Knowledge is power but ignorance is bliss
BOINC - Seti@Home - BOINC - LHC@Home - BOINC - Einstein@Home - BOINC - SIMAP - BOINC - Orbit@Home
IMF - Šah [AxMi-24 - Axhind]
AxMi-24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2004., 10:14   #37
Quote:
hvar kaže:
sve sami goli argumenti.
Nije u njoj ništa pretjerano novo. Više dimenzija ali i dalje je sve kvantizirano i bla bla. Dakle sve po starome.

Obrati pažnju!!! Nauči čitat.
__________________
Knowledge is power but ignorance is bliss
BOINC - Seti@Home - BOINC - LHC@Home - BOINC - Einstein@Home - BOINC - SIMAP - BOINC - Orbit@Home
IMF - Šah [AxMi-24 - Axhind]
AxMi-24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2004., 10:26   #38
Quote:
AxMi-24 kaže:
Nije u njoj ništa pretjerano novo. Više dimenzija ali i dalje je sve kvantizirano i bla bla. Dakle sve po starome.

Obrati pažnju!!! Nauči čitat.

nista nova??????????
teorija stringova kaze da se prostor i vrijeme sastoji jednako kao i materija od stringova koje ako oces mozes i kao programske blokove shvatit i to je tebi nista nova.

Nauci shvatit ono sto citas.
U meduvremenu neman bas tolko vrimena za gubit na tebe i tvoje nekuzenje onoga sto svi vide.

Btw ne hebi me vise sa glupostima tipa:
"To nije dokazano".
Hebe me se jeli dokazano.
Ti dokazi da je krivo kad si pametan.

Usput, osim sta tvrdis da nista nije dokazano nisan vidija da si nasa pogresku u mojim rjecima.
__________________
Hvali more, drž' se Hvara
hvar is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2004., 10:33   #39
Kriv dok se suprotno nedokaže a??? Dobra logika.

U znanosti stvari nevrijede previše dok se nedokažu eksperimentalno (sa vrlo dobrim razlogom).

Znači vrijeme se sastoji od struna a??? A nije možda vrijeme i ostalo samo jedna od dimenzija tih struna?? Možda da se malo raspitaš. Zamoli skepsa pa ti možda on objasni malo detaljnije
__________________
Knowledge is power but ignorance is bliss
BOINC - Seti@Home - BOINC - LHC@Home - BOINC - Einstein@Home - BOINC - SIMAP - BOINC - Orbit@Home
IMF - Šah [AxMi-24 - Axhind]
AxMi-24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2004., 10:43   #40
Quote:
AxMi-24 kaže:
Kriv dok se suprotno nedokaže a??? Dobra logika.

U znanosti stvari nevrijede previše dok se nedokažu eksperimentalno (sa vrlo dobrim razlogom).

Znači vrijeme se sastoji od struna a??? A nije možda vrijeme i ostalo samo jedna od dimenzija tih struna?? Možda da se malo raspitaš. Zamoli skepsa pa ti možda on objasni malo detaljnije
Uf, jes ti siguran da si ti fizicar.
Da nisi mozda studira fiziku u Krakoziji.
Aj dobro, pitacemo skepsa jel se vrijeme i prostor sastoje od struna.
A mooozda ti preko vikenda, ako ulovin vrimena, i sam dan neki citat.
__________________
Hvali more, drž' se Hvara
hvar is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:27.