Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Blisko politici

Blisko politici Teme povezane s politikom koje ne spadaju pod ostale podforume

Pogledaj rezultate ankete: Jeste li za ukidanje vjeronauka u školama?
DA 661 71.46%
NE 209 22.59%
Svejedno mi je 55 5.95%
Glasovatelji: 925. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.10.2017., 14:42   #8421
Quote:
Luč kaže: Pogledaj post
Jako se varaš. Smiju, mogu a, oni vjeroučitelji koji to žele, kroz teme odnosa katoličke vjere i znanosti i teme postanka, a neki vjeroučitelji to, Bogu hvala, itekako predaju jer je kreacionističko tumačenje jedino potpuno u skladu s Naukom Crkve.
Nadam se da će to čim više raditi da se prije riješimo skupog i bespotrebnog anakronizma iz škole.....
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Old 11.10.2017., 14:42   #8422
Iznimno je važno i za vjeroučitelje poticajno i to što je i vrlo utjecajan mladi svećenik don Damir Stojić, 11. kolovoza 2016., na svome facebook-u o ideji makro-evolucije napisao sljedeći komentar: "lijepo molim da dostaviš samo jedan dokaz za tzv. Makro-evoluciju (promjena od vrste do vrste); ne mislim na mikro-evoluciju (promjena unutar jedne vrste). Crkva, kao cijeli znanstveni svijet prihvaća mikro-evoluciju. Problem je što se djeci u školi nameće tzv. Teoriju o makro-evoluciju bez ijednog znanstvenog dokaza. Zato su pseudo znanstvenici vođeni ideologijom da svedu čovjeka ma majmuna lažirali dokaze. Uostalom, tek sada su otkrili znanstvenu farsu o cemu piše članak. Naravno, ova pseudo znanost je jako dobro došla nacistima, komunistima i današnjim sekularistima. Ako je čovjek majmun onda možeš sa čovjekom što god želiš."

Ponavljam riječi don Stojića: "Crkva, kao cijeli znanstveni svijet prihvaća mikro-evoluciju. Problem je što se djeci u školi nameće tzv. Teoriju o makro-evoluciju bez ijednog znanstvenog dokaza." Jako je dobro što neki vjeroučitelji djeci ovo tumače i uče ih razlikovati mikro-evoluciju (koja je sastavni dio Young Earth kreacionizma) i nedokazanu i nedokazivu hipotezu makro-evolucije.

Biblijska vrsta (ili tip) o kojoj zapravo piše don Damir Stojić je u našoj suvremenoj biološkoj klasifikaciji razina porodice, ne razina biološke vrste. Biološke vrste su samo varijeteti unutar čvrstih i nepremostivih granica stvorene biblijske vrste - tipa, tj. porodice.
__________________
"Izgubio sam moju evolucionističku vjeru dok me poučavao uvjerljivo najveći evolucionist 20.st. ...Car darvinovske evolucije je gol." Dr Felix Konotey-Ahulu (vodeći svjetski autoritet za anemiju srpastih stanica, profesor ljudske genetike) "Literalisti (kreacionisti) su apsolutno u pravu. Evolucija je religija." Prof.dr. Michael Ruse (ateist, filozof biologije)  
Luč is offline  
Old 11.10.2017., 14:45   #8423
Quote:
Luč kaže: Pogledaj post
Iznimno je važno što je i vrlo utjecajan mladi svećenik don Damir Stojić, 11. kolovoza 2016., na svome facebook-u o ideji makro-evolucije napisao sljedeći komentar: "lijepo molim da dostaviš samo jedan dokaz za tzv. Makro-evoluciju (promjena od vrste do vrste); ne mislim na mikro-evoluciju (promjena unutar jedne vrste). Crkva, kao cijeli znanstveni svijet prihvaća mikro-evoluciju. Problem je što se djeci u školi nameće tzv. Teoriju o makro-evoluciju bez ijednog znanstvenog dokaza. Zato su pseudo znanstvenici vođeni ideologijom da svedu čovjeka ma majmuna lažirali dokaze. Uostalom, tek sada su otkrili znanstvenu farsu o cemu piše članak. Naravno, ova pseudo znanost je jako dobro došla nacistima, komunistima i današnjim sekularistima. Ako je čovjek majmun onda možeš sa čovjekom što god želiš."

Ponavljam riječi don Stojića: "Crkva, kao cijeli znanstveni svijet prihvaća mikro-evoluciju. Problem je što se djeci u školi nameće tzv. Teoriju o makro-evoluciju bez ijednog znanstvenog dokaza."

Biblijska vrsta (ili tip) o kojoj zapravo piše don Damir Stojić je u našoj suvremenoj biološkoj klasifikaciji razina porodice, ne razina biološke vrste. Biološke vrste su samo varijeteti unutar čvrstih i nepremostivih granica stvorene biblijske vrste - tipa, tj. porodice.
Taj idiot šalje fakultetima pozive na duhovnu obnovu... ..Mogao je barem osnovne elemente evolucije naučiti. Svođenje čovjeka na majmuna????? U kc su pali svi kriteriji.... Bolje je da stojić ne objašnjava biologiju...nema dume.
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Old 11.10.2017., 14:48   #8424
Quote:
kumek kaže: Pogledaj post
Taj idiot šalje fakultetima pozive na duhovnu obnovu... ..Mogao je barem osnovne elemente evolucije naučiti. Svođenje čovjeka na majmuna????? U kc su pali svi kriteriji.... Bolje je da stojić ne objašnjava biologiju...nema dume.
Neka, što gore interpretiraju TE tim bolje.

Go Stojić go
__________________
..Tako je dirljiva ta briga neutralnih objektivnih i zabrinutih treba pregovarati za Ukrajinu, rastopim se od te empatije.
Roy is online now  
Old 11.10.2017., 14:49   #8425
Quote:
kumek kaže: Pogledaj post
Nadam se da će to čim više raditi da se prije riješimo skupog i bespotrebnog anakronizma iz škole.....
S tim da bi trebalo vratiti marksizam.
Revolucion is offline  
Old 11.10.2017., 14:51   #8426
Quote:
Revolucion kaže: Pogledaj post
S tim da bi trebalo vratiti marksizam.
Zašto?
__________________
..Tako je dirljiva ta briga neutralnih objektivnih i zabrinutih treba pregovarati za Ukrajinu, rastopim se od te empatije.
Roy is online now  
Old 11.10.2017., 14:51   #8427
Quote:
Revolucion kaže: Pogledaj post
S tim da bi trebalo vratiti marksizam.
Samo bi još taj falio....
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Old 11.10.2017., 14:52   #8428
Quote:
Roy kaže: Pogledaj post
Zašto?
Zato jer marksizam govori istinu, za razliku od vjeronauka.
Revolucion is offline  
Old 11.10.2017., 14:53   #8429
ocito je da zelis neku raspravu, ali ovo uopce nije topic o ovome niti me zanima opca rasprava o katolickom vidjenju TE ili opcenito o nauku..samo razgovaramo.

Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
S Papom na čelu. To je strogo organizirana hijerarhija i definirane dogme.
pa prilicno sam siguran da tocno znas koja je izjava Pape Ivana Pavla 2 o TE..jer znam da si cesto na religiji (iako je tamo jako malo pisem). siguran sam da znas da samo odredjene stvari spadaju pod dogme, a TE nije jedna od tih stvari.




Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Ne bih ti baš vjerovao na riječ- Što s Adamom i Evom i Isusom onda?
Kakvi su to "znansvenika KC"?
a sto s njima? ti u biti meni dokazujes ili zelis dokazati da je teoloska doktrina KC puna rupa i besmislena, a mi ovdje uopce ne govorimo o tome, vec o stavu KC prema TE. To je sve. Koliko je njena cjelokupna doktrina smislena je sasvim irelevantno ovdje.
Ovo je dio govora Ivana Pavla vezano za TE (vjerujem da je to neki opci stav crkve prema tom pitanju)
Today, almost half a century after publication of the encyclical, new knowledge has led to the recognition of the theory of evolution as more than a hypothesis. It is indeed remarkable that this theory has been progressively accepted by researchers, following a series of discoveries in various fields of knowledge. The convergence, neither sought nor fabricated, of the results of work that was conducted independently is in itself a significant argument in favor of the theory.

Evolution, a doctrine that Pius XII only acknowledged as an unfortunate possibility, John Paul accepts forty-six years later “as an effectively proven fact.

Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Ne postoje "KC znanstvenici". Nema niti islamskih ili mormonskih znanstvenika. Znanost je svuda ista na cijelom svijetu.



Ne znam niti ja da nije. Što govore o Noinom potopu na primjer i Adamu?



Slikovit....



"Ne znam" je prilično štur odgovor na tako bitno pitanje s čime pune mozgove naše djece.
u biti trolas. mislim da je barem 80% forumasa pohadjalo vjeronauk. ja sam isao u osnovnu skolu, gimnaziju, itd. - i ne znam nikoga iz ni jedne skole da je slusao kreacionizam. Mislim -ovo je besmilena rasprava i ne mislim sad dokazivati nesto niti mi je stalo da nesto dokazujem. Ako mislis da se u RH skolama zaista predaje kreacionizam onda ok..znas i sam da to jednostavno ne stoji i da se to zaista dogadja -toga bile pune novine i portali.
Pa jel mozemo na jednoj temi razgovarati normalno bez da rasprava ode u neke nebuloze?



Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Daj ti onda navedi neki katolički portal koji je smislen.

Glede TE. Ili još bolje, kako se TE tretira u vjronaučnim spisima.
kakve veze ima istanbulska sa TE? ama bas nikakve...
denijama is offline  
Old 11.10.2017., 14:53   #8430
Evo što veli katolik.hr :
  • Svijet je imao početak u vremenu. [3]
  • Stvaranje prvog čovjeka, tijelom i dušom, je nadnaravni čin Boga Stvoritelja. [4]
  • Adam i Eva, prvi ljudi, su zbiljske i povijesne osobe. [5]
  • Prvi ljudi, Adam i Eva, stvoreni su u stanju tjelesne besmrtnosti. Da nisu sagriješili, nikada ne bi iskusili tjelesnu smrt: ni oni ni njihovi potomci. [6]
  • Svi ljudi koji su ikada živjeli na Zemlji vuku svoje porijeklo biološkim rađanjem od Adama i Eve, prvih ljudi. [7]
  • U jednom trenutku u povijesti, cijelo čovječanstvo svedeno je na samo osmero ljudi: Noa sa svoja tri sina i njihove supruge. [8]


Svaka hipoteza o postanku koja ne negira neke od ovih istina može biti dozvoljena i o njoj se može raspravljati. Međutim, ako neka znanstvena hipoteza ili teorija rezultira time da zaniječe neke od ovih istina, onda ju se nipošto ne smije odobriti (usp. riječi Pija XII. gore).

Iz toga slijedi da katolik smije prihvaćati teoriju evolucije i evolucionistički pogled na postanak, ali ako i samo ako istovremeno prihvaća gore navedene objavljene istine. Ali ako bi npr. prihvaćanje teorije evolucije dovelo do toga da kaže da je starost svemira beskonačna, ili da Adam i Eva nisu stvarne osobe, ili da je na Zemlji bilo ili da ima ljudi koji svoje porijeklo ne vuku biološkim rađanjem od Adama i Eve, ili da nije postojao trenutak u povijesti kada je čovječanstvo bilo svedeno na osam ljudi, i slično, onda bi taj nauk trebalo odbaciti – čak i onda ako trenutno postoji znanstveni konsenzus po pitanju nekih od tih tvrdnji.

S druge strane, prihvaćanje kreacionizma nas sigurno neće dovesti do toga da zaniječemo neke od temeljnih istina nauka o stvaranju. Stoga su zaista smiješne i neutemeljene tvrdnje nekih [10] da katolik 21. stoljeća ne smije prihvaćati kreacionizam, kao i stav da je kreacionizam nešto što je isključivo vezano za protestantski fundamentalizam.

http://www.katolik.hr/temeljivjeremn...mo-o-postanku/

Dakle ipak hrvatski katolički svećenici i vjeroučitelji odgajaju kreacioniste po vrtićima i školama.
__________________
Muhamed ženomrzac: "...ja sam vidio da ste vi (žene) većina stanovnika pakla."
"Nisam vidio da itko ima manje inteligencije i manje vjere u sebi od vas."
Sahih al-Bukhari 304

Zadnje uređivanje Nepoznati : 11.10.2017. at 15:07.
Nepoznati is online now  
Old 11.10.2017., 14:54   #8431
Quote:
splitman30 kaže: Pogledaj post
Ok,gramatička greška. Događa se. Obrazovanje osnovnih pojmova.

Pss (međunarodni ugovori wiki). Eto ti mala pomoć. Samo ne zaboravi stisnuti Enter
Ma nije stvar u gramatici nego u logici. Kako se to obrazuju osnovni pojmovi?
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is online now  
Old 11.10.2017., 14:55   #8432
Quote:
Revolucion kaže: Pogledaj post
Zato jer marksizam govori istinu, za razliku od vjeronauka.
Tvoje mišljenje, moje je da nijedna ideolologija nema što tražiti u školama.
__________________
..Tako je dirljiva ta briga neutralnih objektivnih i zabrinutih treba pregovarati za Ukrajinu, rastopim se od te empatije.
Roy is online now  
Old 11.10.2017., 14:58   #8433
Quote:
Luč kaže: Pogledaj post
Jako se varaš. Smiju i mogu, oni vjeroučitelji koji to žele, kroz teme odnosa katoličke vjere i znanosti i teme postanka, a neki vjeroučitelji to, Bogu hvala, itekako predaju jer je kreacionističko tumačenje jedino potpuno u skladu s Naukom Crkve.
onda ti znas nesto sto Papa ne zna...ili ne govoris o KC?
denijama is offline  
Old 11.10.2017., 15:00   #8434
Quote:
Revolucion kaže: Pogledaj post
S tim da bi trebalo vratiti marksizam.
a jebote...
pa na ovoj temi su sami ludjaci..(bez uvrede..)
denijama is offline  
Old 11.10.2017., 15:05   #8435
Evo ga opet:

www.katolik.hr
Vrativši se na Humani Generis, na prvi pogled može se učiniti da je papa Pijo XII ostavio otvorena vrata ovom obliku evolucijske teorije, kada kaže:

Zbog toga crkveno Učiteljstvo ne zabranjuje istraživanje o „evolucionističkom” učenju, ukoliko se ono odnosi na porijeklo ljudskoga tijela iz već postojeće i žive tvari – katolička nam vjera naime nalaže vjerovati da duše neposredno stvara Bog.23

Međutim, uočimo oprezni izbor riječi koji se ovdje pojavljuje: „iz već postojeće i žive tvari”. Papa Pio XII. mogao je jednako lako reći „evolucijom iz nižeg oblika životinjskih vrsta”, što bi bilo više u liniji onoga kako bi to rekli današnji evolucionisti, ali ja vjerujem da je on namjerno izbjegao koristiti te termine, je vrata nisu bila – i još uvijek nisu – otvorena takvom tumačenju .


Dakle, je li teorija evolucije moguća? Da, ali u vrlo ograničenom smislu – samo za Adama, ali ne za Evu ili bilo koje drugo ljudsko biće; za njegovo tijelo, ali ne i za dušu; putem izravne intervencije Boga iz postojeće i žive tvari, ali ne putem čisto naravnog procesa koji bi na bilo koji način neko drugo biće učinio njegovim roditeljem – teorija evolucije može nekako biti moguća. Ali je li ona zaista održiva? Sasvim sigurno, ne. Stoga, ja odbacujem teoriju evolucije41.
http://www.katolik.hr/temeljivjeremn...zaista-odriva/
__________________
Muhamed ženomrzac: "...ja sam vidio da ste vi (žene) većina stanovnika pakla."
"Nisam vidio da itko ima manje inteligencije i manje vjere u sebi od vas."
Sahih al-Bukhari 304
Nepoznati is online now  
Old 11.10.2017., 15:06   #8436
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
teisticka-evolucija-je-ideja-koju-vjerni-katolici-ne-mogu-prihvatiti
http://www.nacija.hr/old/index.php/v...ogu-prihvatiti
Tu je noviji link tog odličnog teksta http://nacija.hr/2015/06/29/teistick...gu-prihvatiti/

Također, zgodna analiza te teme http://nacija.hr/2017/09/19/preispit...cke-evolucije/
__________________
"Izgubio sam moju evolucionističku vjeru dok me poučavao uvjerljivo najveći evolucionist 20.st. ...Car darvinovske evolucije je gol." Dr Felix Konotey-Ahulu (vodeći svjetski autoritet za anemiju srpastih stanica, profesor ljudske genetike) "Literalisti (kreacionisti) su apsolutno u pravu. Evolucija je religija." Prof.dr. Michael Ruse (ateist, filozof biologije)  
Luč is offline  
Old 11.10.2017., 15:11   #8437
Quote:
Roy kaže: Pogledaj post
Tvoje mišljenje, moje je da nijedna ideolologija nema što tražiti u školama.
A ideologija kapitalizma?
Revolucion is offline  
Old 11.10.2017., 15:14   #8438
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Evo ga opet:

www.katolik.hr
Vrativši se na Humani Generis, na prvi pogled može se učiniti da je papa Pijo XII ostavio otvorena vrata ovom obliku evolucijske teorije, kada kaže:

Zbog toga crkveno Učiteljstvo ne zabranjuje istraživanje o „evolucionističkom” učenju, ukoliko se ono odnosi na porijeklo ljudskoga tijela iz već postojeće i žive tvari – katolička nam vjera naime nalaže vjerovati da duše neposredno stvara Bog.23

Međutim, uočimo oprezni izbor riječi koji se ovdje pojavljuje: „iz već postojeće i žive tvari”. Papa Pio XII. mogao je jednako lako reći „evolucijom iz nižeg oblika životinjskih vrsta”, što bi bilo više u liniji onoga kako bi to rekli današnji evolucionisti, ali ja vjerujem da je on namjerno izbjegao koristiti te termine, je vrata nisu bila – i još uvijek nisu – otvorena takvom tumačenju .


Dakle, je li teorija evolucije moguća? Da, ali u vrlo ograničenom smislu – samo za Adama, ali ne za Evu ili bilo koje drugo ljudsko biće; za njegovo tijelo, ali ne i za dušu; putem izravne intervencije Boga iz postojeće i žive tvari, ali ne putem čisto naravnog procesa koji bi na bilo koji način neko drugo biće učinio njegovim roditeljem – teorija evolucije može nekako biti moguća. Ali je li ona zaista održiva? Sasvim sigurno, ne. Stoga, ja odbacujem teoriju evolucije41.
http://www.katolik.hr/temeljivjeremn...zaista-odriva/
Evo, iz nedavno izdane knjige "Katolicizam i evolucija: Povijest od Darwina do pape Franje" katoličkog svećenika, doktora katoličke fundamentalne teologije u kojoj zaključuje da nema ni znanstvenog, ni teološkog razloga da Katolička Crkva prihvati teoriju makro-evolucije: "Chaberek ističe da još uvijek nema dokaza da je ljudsko tijelo nastajalo postupno evolucijom: „Pio XII. je čak zabranio tvrditi da je evolucija ljudskog tijela već potpuno sigurno dokazana činjenicama. Gledajući suvremenu raspravu oko evolucije čovjeka, može se zaključiti da suvremena biologija nije dala dovoljne dokaze da bi se bitnije izmijenio stav Pia XII.“ (str. 196.)" http://nacija.hr/2015/09/25/katolick...jom-evolucije/ Naravno da to zadnjih godina, kako je informiranost o toj temi kod vjeroučitelja i svećenika porasla, dio vjeroučitelja tumači učenicima, što je odlična stvar.
__________________
"Izgubio sam moju evolucionističku vjeru dok me poučavao uvjerljivo najveći evolucionist 20.st. ...Car darvinovske evolucije je gol." Dr Felix Konotey-Ahulu (vodeći svjetski autoritet za anemiju srpastih stanica, profesor ljudske genetike) "Literalisti (kreacionisti) su apsolutno u pravu. Evolucija je religija." Prof.dr. Michael Ruse (ateist, filozof biologije)  
Luč is offline  
Old 11.10.2017., 15:20   #8439
Quote:
Luč kaže: Pogledaj post
Evo, iz nedavno izdane knjige "Katolicizam i evolucija: Povijest od Darwina do pape Franje" katoličkog svećenika, doktora katoličke fundamentalne teologije u kojoj zaključuje da nema ni znanstvenog, ni teološkog razloga da Katolička Crkva prihvati teoriju makro-evolucije: "Chaberek ističe da još uvijek nema dokaza da je ljudsko tijelo nastajalo postupno evolucijom: „Pio XII. je čak zabranio tvrditi da je evolucija ljudskog tijela već potpuno sigurno dokazana činjenicama. Gledajući suvremenu raspravu oko evolucije čovjeka, može se zaključiti da suvremena biologija nije dala dovoljne dokaze da bi se bitnije izmijenio stav Pia XII.“ (str. 196.)" http://nacija.hr/2015/09/25/katolick...jom-evolucije/ Naravno da to zadnjih godina, kako je informiranost o toj temi kod vjeroučitelja i svećenika porasla, dio vjeroučitelja tumači učenicima, što je odlična stvar.
jel?

a kako tumacis onda ovaj govor i stav malo recentnijeg pape?

Today, almost half a century after publication of the encyclical, new knowledge has led to the recognition of the theory of evolution as more than a hypothesis. It is indeed remarkable that this theory has been progressively accepted by researchers, following a series of discoveries in various fields of knowledge. The convergence, neither sought nor fabricated, of the results of work that was conducted independently is in itself a significant argument in favor of the theory.

Evolution, a doctrine that Pius XII only acknowledged as an unfortunate possibility, John Paul accepts forty-six years later “as an effectively proven fact
denijama is offline  
Old 11.10.2017., 15:25   #8440
Quote:
denijama kaže: Pogledaj post
jel?

a kako tumacis onda ovaj govor i stav malo recentnijeg pape?

Today, almost half a century after publication of the encyclical, new knowledge has led to the recognition of the theory of evolution as more than a hypothesis. It is indeed remarkable that this theory has been progressively accepted by researchers, following a series of discoveries in various fields of knowledge. The convergence, neither sought nor fabricated, of the results of work that was conducted independently is in itself a significant argument in favor of the theory.

Evolution, a doctrine that Pius XII only acknowledged as an unfortunate possibility, John Paul accepts forty-six years later “as an effectively proven fact
Prvo je po jednome Papi TE: "nesretna mogućnost"

Parafraziram apologetskog, novijeg (recentnije lukavijeg) Papu:

"teorija evolucije" je ipak nešto više od puke hipoteze

To su ljigavo teološki sročena pljuckanja po globalno priznatoj činjenici razvitka organskih oblika života preko znanosti evolucije.

Nesretna su naša djeca s tim i takvim Vjeronaukom, i to nije puka hipoteza.
__________________
Muhamed ženomrzac: "...ja sam vidio da ste vi (žene) većina stanovnika pakla."
"Nisam vidio da itko ima manje inteligencije i manje vjere u sebi od vas."
Sahih al-Bukhari 304
Nepoznati is online now  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:14.