Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.09.2015., 04:09   #241
Quote:
BUBI69 kaže: Pogledaj post
Ovo opet nije dokaz da je to Allahovo djelo.

Lijepo piše On je dvije vodene površine jednu pored druge ostavio – jedna je pitka i slatka, druga slana i gorka, a između njih je pregradu i nevidljivu branu postavio.” (Furkan : 53.)

A sam si napisao kako rijeka protiče ispod oceana.

http://www.ripleys.com/wp-content/up...River-copy.png

Zadnje uređivanje Meadow : 25.06.2018. at 17:12. Reason: slika
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2016., 08:41   #242
Koherentnost Kur'ana (EN)
Odnosi među kur'anskim Suarama, ajetima... šteta što je prvi dio predavanja posvetio drugoj temi, no i ta tema je važna za današnje muslimane pa se ni ne može prigovoriti. Ali volio bih da je svo vrijeme posvetio naslovljenoj temi.
Palenholik is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2016., 13:22   #243
Ovo što pitam prije bi spadalo pod Islam 114 zašto - 114 zato. Ali ne mogu nači tu temu.

Iz Kurana kojeg sam downloadao sa stranice splitskog Međlisa, a kojeg mi je dao Beljki iz knjige o Merjemi sam između ostalog pročitao ovo:

* 22. I ona zanese i bremenita se skloni daleko negdje.
* 23. I porođajni bolovi prisiliše je da dođe da stabla jedne palme. "Kamo sreće a sam ranije umrla i da sam potpuno u zaborav pala!" - uzviknu ona.
* 24. I melek je, koji je bio niže nje, zovnu: "Ne žalosti se, Gospodar tvoj je dao da niže tebe potok poteče.
* 25. Zatresi palmino stablo, posuće po tebi datule svježe,
* 26. pa jedi i pij i budi vesela! A ako vidiš čovjeka kakva, ti reci: "Ja sam se zavjetovala Milostivom da ću šutjeti, i danas ni s kim neću govoriti."

O kojoj se Merjemi radi? O ženi svećenika Zaharije ili o Josipovoj ženi i Isusovoj majci? Mislim da se u Bibliji Zaharijina žena ne zove Marija.

I ono najvažnije - zašto joj je melek naredio da šuti. Pa svatko ima potrebu da viče, stenje i jauče u bolovima. (možda zato jer pri porođaju treba svu tjelesnu snagu usmjerit prema dolje, a ne vikati i tako je usmjeravati ""prema gore"").

A levo ne znam... možda ima neki drugi smisao.
__________________
Neka svi grijesi odu od mene. Neka sva sreća, stečena pravednim sredstvima, dođe k meni. - Atharva Veda 10.1.10
piskavac is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2016., 14:45   #244
Radi se o Merjemi majci Isaovoj

jedna općepoznata fraa koju često čujemo jest da se neko brani šutnjom.

Naša voljena majka Merjema( tako musliman bi trebao da doživljava sve ženee i majke poslanika a.s.) je nakon rođenja Isaa bila izložena napadima- vidi nastak sure.

uostalom tako više dolazi do izražaja čudo koje izvodi Isa a.s. kao beba u bešici- tj. Isa govori.
a poznato je da novorođenčad ne govore
__________________
https://mislislam.blogspot.com/ U plodnom predjelu raste bilje voljom Gospodara njegova, a u neplodnom tek s mukom.
Vojnik Gorčin is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2016., 14:48   #245
Quote:
Vojnik Gorčin kaže: Pogledaj post
uostalom tako više dolazi do izražaja čudo koje izvodi Isa a.s. kao beba u bešici- tj. Isa govori.
a poznato je da novorođenčad ne govore
To je ona priča da je Isus Krist embrio iz Marijina trbuha deklamirao islamsku teologiju.

Nije li to bajka?
Nepoznati is online now  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2016., 18:33   #246
Quote:
Vojnik Gorčin kaže: Pogledaj post
Radi se o Merjemi majci Isaovoj

jedna općepoznata fraa koju često čujemo jest da se neko brani šutnjom.

Naša voljena majka Merjema( tako musliman bi trebao da doživljava sve ženee i majke poslanika a.s.) je nakon rođenja Isaa bila izložena napadima- vidi nastak sure.

uostalom tako više dolazi do izražaja čudo koje izvodi Isa a.s. kao beba u bešici- tj. Isa govori.
a poznato je da novorođenčad ne govore
Kasnije sam se sjetio i da je usmjeravanje snage na pisanje ""imam zavjet šutnje"" izsto usmjeravanje tjelesne snage ""prema gore"", tako da to moje objašnjenje jednostavno nije logično.

Nisam pitao o Isusu jer je progovorio, nego mi je čudan taj zahtjev anđelov da ona dade zavjet šutnje baš kad se svakome iole normalnom ljudskom biču viće od bolova.
__________________
Neka svi grijesi odu od mene. Neka sva sreća, stečena pravednim sredstvima, dođe k meni. - Atharva Veda 10.1.10
piskavac is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2016., 22:56   #247
Quote:
piskavac kaže: Pogledaj post
* 26. pa jedi i pij i budi vesela! A ako vidiš čovjeka kakva, ti reci: "Ja sam se zavjetovala Milostivom da ću šutjeti, i danas ni s kim neću govoriti."

O kojoj se Merjemi radi? O ženi svećenika Zaharije ili o Josipovoj ženi i Isusovoj majci? Mislim da se u Bibliji Zaharijina žena ne zove Marija.

I ono najvažnije - zašto joj je melek naredio da šuti. Pa svatko ima potrebu da viče, stenje i jauče u bolovima. (možda zato jer pri porođaju treba svu tjelesnu snagu usmjerit prema dolje, a ne vikati i tako je usmjeravati ""prema gore"").

A levo ne znam... možda ima neki drugi smisao.
Kao što ti je Vojnik Gorčin već rekao, smisao zavjetovanja nije da ne pusti glas tokom poroda (koji je ionako već u tijeku ili prošao) - nego da NE RAZGOVARA/RASPRAVLJA S LJUDIMA kad se međ' njih vrati (ajet 19:22 govori da se udaljila od naroda otkako je zatrudnila, odnosno otkako je trudnoća vidljiva postala - što ukazuje da joj je teško bilo nositi se s optužbama za bludništvo).

Mariji je već ionako teško zbog optužbi koje će doživjeti što je rodila dijete bez oca. No, Bog joj preko anđela poručuje da ona ništa s ljudima ne raspravlja o tome, samo kratko i jasno reci ZAVJETOVALA SAM SE BOGU da neću govoriti, a On će na svoj način raskrstiti s tim optužbama. ZAVJET u jevrejskoj tradiciji (onomad) imao je važnu ulogu i težinu, znalo se da osoba koja se na nešto Bogu zavjetovala, to ne može tek tako prekinuti (npr. u Brojevi 30:1-16, su data određena pravila oko zavjetovanja) - što znači da će poštivati i Marijin zavjet na šutnju.

Dalje čitajući kazivanje o Mariji, jasno se vidi negodovanje i reakcija njenog naroda:

I dođe ona s njim porodici svojoj, noseći ga. "O Merjemo," - rekoše oni - "učinila si nešto nečuveno! Ej ti, koja u čednosti ličiš Harunu, otac ti nije bio nevaljao, a ni mati tvoja nije bila nevaljalica." A ona im na njega pokaza. "Kako da govorimo djetetu u bešici?" - rekoše. Kur'an, Merjem 19:27-29
A dalje znaš, čitao si, Isus, neka je na njega Božiji mir i spas, je progovorio (što je čudo samo po sebi) dajući do znanja da se radi o Božijem djelu, nadnaravnom čudu s kojim dolaze samo Njegovi odabranici, poslanici.
Palenholik is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2016., 23:03   #248
ALLAH je izgubljena formula srednjeg stuba stabla zivota.Ista vrijednost kao Jahudah koji je centralna kolumna izmedju desnog i lijevog emaniranja polariteta.Allah je milostiv upravo ako razumijes srednji stub jer te oslobadja rata polariteta.To jako malo ljudi u svijetu postigne.Ostali na stablu zivota se pune i prazne kao baterije i iscrpe na kraju.
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2016., 13:18   #249
26. ajet počinje sa "fe" koja znači "pa", "zatim"
što sugeriše da šutnja slijedi nakon samog čina... nečega mi ćemo reći poroda.


dosta. zasad
__________________
https://mislislam.blogspot.com/ U plodnom predjelu raste bilje voljom Gospodara njegova, a u neplodnom tek s mukom.
Vojnik Gorčin is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2016., 13:21   #250
Quote:
EliEliLama kaže: Pogledaj post
ALLAH je izgubljena formula srednjeg stuba stabla zivota.Ista vrijednost kao Jahudah koji je centralna kolumna izmedju desnog i lijevog emaniranja polariteta.Allah je milostiv upravo ako razumijes srednji stub jer te oslobadja rata polariteta.To jako malo ljudi u svijetu postigne.Ostali na stablu zivota se pune i prazne kao baterije i iscrpe na kraju.
I Budisti kažu da je Srednji Put najbolji.
__________________
Neka svi grijesi odu od mene. Neka sva sreća, stečena pravednim sredstvima, dođe k meni. - Atharva Veda 10.1.10
piskavac is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2016., 17:48   #251
Quote:
piskavac kaže: Pogledaj post
I Budisti kažu da je Srednji Put najbolji.
Ne uvijek no u mirnodopskim uvjetima vecinom jest .U ratu recimo dodju barbari da ti kucu porobe sredina je los odabir tu moras zauzeti desnu stranu snage pravednosti i obraniti se.
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2016., 18:13   #252
Quote:
EliEliLama kaže: Pogledaj post
Ne uvijek no u mirnodopskim uvjetima vecinom jest .U ratu recimo dodju barbari da ti kucu porobe sredina je los odabir tu moras zauzeti desnu stranu snage pravednosti i obraniti se.
Onda pretpostavljam da je lijeva strana samilost, opraštanje, milosrđe, suosjećajnost, empatija...
__________________
Neka svi grijesi odu od mene. Neka sva sreća, stečena pravednim sredstvima, dođe k meni. - Atharva Veda 10.1.10
piskavac is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2016., 18:24   #253
Quote:
piskavac kaže: Pogledaj post
Onda pretpostavljam da je lijeva strana samilost, opraštanje, milosrđe, suosjećajnost, empatija...
U tom kontekstu da kad je u pitanju pravda da na druugoj strani je tendencija da oprostiš nepravdu no kao što sam rekao uravnoteženost je potrebna a ne kao pravilo da uvijek opraštaš ili uvijek inzistiraš na pravdi.

Zato srednji stub donosi novi pogled na polaritete u psihi čovjeka to je Allah ili Jahudah.
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2018., 02:27   #254
"To što je nebeski svod osiguran Naše je djelo.
A ljudi se ipak okreću od znamenja koja su na njemu."
(Kur'an časni, 21,32)

http://www.city-news-portal.com/2018...-stiti-zemlju/

"Mi ćemo im pružati dokaze Naše u prostranstvima svemirskim, a i u njima samima,
sve dok im ne postane sasvim jasno da je Kur’an istina".
(Kur'an časni, 41,53)

http://webtribune.rs/wp-content/uplo...ects-earth.jpg

Zadnje uređivanje Meadow : 25.06.2018. at 17:13. Reason: slika
Kudum is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2018., 23:42   #255
Quote:
YunStrijelica kaže: Pogledaj post
Cudesa u Kuranu!? Ako pises o "naucnim cudesima" , to je sve bilo vec izumljeno u starijim civilizacijama. Ako mislis na cudesa koja su imali proroci, to je jednostavno produkt ljudske masta , inspiracije o bozanstvenima . Vecina analiticara u komparativnim religijama , jezik u svetim knjigama drugacije analiziraju, a vecina danasnjeg pucanstva cita svete knjige bez doticnog potrebnog predznanja.
Da ne kasapimo tamo onu temu o Predestinaciji, ako dozvoliš ovdje bih iznio jedan po jedan Kur'anski ajet ili niz ajeta koji aludiraju na neke pojave u Kosmosu a koje su tek nedavno otkrivene, o kojima prijašnji narodi nisu imali pojma.

Nadalje, način na koji Bog aludira na također zapanjujući. Naime iako neko i ne zna o čemu se govori, čitava izjava ima svoj smisao u kontekstu sure u kojoj se nalazi i ne odudara toliko od svoje cjeline tako da strši kao neko strano tijelo.
Tako mi neba i Tarika! A šta znaš ti šta je Tarik? Zvijezda prodorna! Nema duše nijedne bez nad njom čuvara. Kur'an; Tarik 86:1-4 (Mlivo*)
Tarik na arapskom, izmeđuostalog, znači onaj koji noću kuca na vrata. Što je zajedno sa "zvijezda prodorna" daje naznake na neku konkretnu zvijezdu - u današnje vrijeme poznatu kao Pulsar zvijezde.

Od koga i kako je Muhammeda, alejhi selam, mogao uzeti saznanje o ovoj zvijezdi?


*Koristio sam Mlivin prijevod jer je vjerniji originalu iako više volim Korkutov ali u ovakvim slučajevima usljed nedostatka saznanja, Korkut je tarik preveo kao Zvijezda Danica, ne zbog arapskog jezika neko zbog svog ličnog shvatanja - prodorna zvijezda. Venus ili zvijezda danica na arapskom se kaže Ez Zuhra.
Palenholik is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2018., 23:53   #256
Quote:
Palenholik kaže: Pogledaj post
Tako mi neba i Tarika! A šta znaš ti šta je Tarik? Zvijezda prodorna! Nema duše nijedne bez nad njom čuvara. Kur'an; Tarik 86:1-4 (Mlivo*)
Tarik na arapskom, izmeđuostalog, znači onaj koji noću kuca na vrata. Što je zajedno sa "zvijezda prodorna" daje naznake na neku konkretnu zvijezdu - u današnje vrijeme poznatu kao Pulsar zvijezde.
Ovo objašnjenje je besmisleno. Što je pjesnik htio reći sa zvijezda prororna je bespredmentno raspravljati, a prorornom zvijezdom se može smatrati i nešto mimo svemra ako se pogleda kontekst, budući da nekako sumnjam da smatrate da je pulsar zvijezda čuvar ljudskih duša. Stavljati u isti koš Pulsar zvijezdu sa ovim je samo plod ljudske mašte koja voli zamišljati i poistovjećivati. Ne leži na nikakvim argumentima već htijenjima.

Quote:
Palenholik kaže: Pogledaj post
Od koga i kako je Muhammeda, alejhi selam, mogao uzeti saznanje o ovoj zvijezdi?
Ovo, treba ponoviti, nisu nikakva saznanja. Riječi "zvijezda prodorna" ne opisuju ama baš ičije znanje o nečemu. Pa bilo kakav čovjek je mogao izreći rieči "zvijezda prodorna" i također bi za njega isto vrijedilo.
Uzmimo samo, da se (iako besmislen) ovaj slijed priče ispuni: da bi netko imao saznanja. Pitanje je bilo od koga. Zbog čega ne zlog anđela? Zašto ne razmisliti o tome?
Sul The Great is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2018., 02:36   #257
Quote:
Kudum kaže: Pogledaj post
"To što je nebeski svod osiguran Naše je djelo.
A ljudi se ipak okreću od znamenja koja su na njemu."
(Kur'an časni, 21,32)

http://www.city-news-portal.com/2018...-stiti-zemlju/

"Mi ćemo im pružati dokaze Naše u prostranstvima svemirskim, a i u njima samima,
sve dok im ne postane sasvim jasno da je Kur’an istina".
(Kur'an časni, 41,53)

http://webtribune.rs/wp-content/uplo...ects-earth.jpg
Gornji link ne radi, pa evo drugih koji rade za istu vijest:

* http://webtribune.rs/jos-jedan-tezak...-stiti-zemlju/

* http://webtribune.rs/novo-saznanje-z...-stiti-zemlju/

* http://cicelicka.info/novo-saznanje-...-stiti-zemlju/

Zadnje uređivanje Meadow : 25.06.2018. at 17:15. Reason: slika
Kudum is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2018., 19:21   #258
Quote:
Kudum kaže: Pogledaj post
"To što je nebeski svod osiguran Naše je djelo.
A ljudi se ipak okreću od znamenja koja su na njemu."
(Kur'an časni, 21,32)

http://www.city-news-portal.com/2018...-stiti-zemlju/

"Mi ćemo im pružati dokaze Naše u prostranstvima svemirskim, a i u njima samima,
sve dok im ne postane sasvim jasno da je Kur’an istina".
(Kur'an časni, 41,53)
Bog je jedan. A kaže Naše i Mi obračanje ha

Dok u Bibliji se obrača: "Ja sam Bog Svemoćni"
Postanak 17:1
Kavaboz is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2019., 11:00   #259
Naišao sam na podatke o čudesima u Kuran - pa da ih preispitamo. Za početak, ovo:

Quote:
Riječ “šehr” (mjesec) se spominje 12 puta, riječ “jevm” (dan) spominje se 365 puta, što je jednako broju kalendarskih mjeseci i dana u godini.

Link
Dakle, čudo je odnosno, zanimljivo je to što Kuran spominje riječ dan 365 puta, upravo toliko koliko ima dana u godini.
Prvi problem je u tome kako brojimo riječ 'yawn' (dan) - da li u množini, jednini, dvojini - pa, ovisi o kriteriju, možemo dobiti zborj od 475 dana, 274 ili 349 dana, kao što je objašnjeno ovdje:

Quote:
If you want the lowdown on what's going on, the actual occurrence of the general word yawm is 475 times. This includes singular, dual and plural cases. There are 27 plural with means 'days', 3 that are dual which mean 'day two' and singular occurrences occur 445 times. This doesn't give anything useful for this claim so the apologist continues on. Now the trick here is to add up 'basic' + prefixed versions (with wa, bi, lam, fa) which occur 274 times and those prefixed as al-yawm (which means today / the day) which occur 75 times but leave out those written with suffixes. You might notice that adding these two together doesn't result in 365 but 349, that's because they include suffixed forms of yawm that are in the accusative form (which is written with a suffixed alif). This occur 16 times and they add it in to give them what they want. So in summary, their methodology is to 1. forgo the recitation and focus on arabic script, 2. choose only singular occurrences 3. of singular forms, toss out the ones with suffixes such as those with pronouns or idh in yawma'idhin 4. make an exception for yawm in the accusative form that is suffixed with an alif in the script. So their you go. How this method is justified I have no idea, looking at arabic nouns the traditional differences between a noun are based off of case, state, gender and number. The method employed here is something unique. It seems to be employed only because it works to give a significant result. So in short, the claim is wrong and based off of cherry picking criteria in arbitrary and contradictory ways (3. and 4. contradict each other).
Link
Druga je stvar što se muslimani služe lunarnim kalednarom koji ima 354 ili 355 dana. Pa bi se onda, po tome, riječ 'dan' u Kuranu trebala pojavljivati 354 puta a ne 365 puta:
Quote:
The Islamic, Muslim, or Hijri calendar (Arabic: التقويم الهجري‎ at-taqwīm al-hijrī) is a lunar calendar consisting of 12 lunar months in a year of 354 or 355 days. It is used to determine the proper days of Islamic holidays and rituals, such as the annual period of fasting and the proper time for the pilgrimage to Mecca. The civil calendar of almost all countries where the religion is predominantly Muslim is the Gregorian calendar. Notable exceptions to this rule are Iran and Afghanistan, which use the Solar Hijri calendar. Rents, wages etc. are generally paid by the civil calendar.
Link

Link
Dakle, kakvo je to čudo?
__________________
Nije bitno ciljati u metu. Bitno je metati u cilj...
FeetF1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2019., 12:08   #260
Quote:
BigJason kaže: Pogledaj post

[B]“A zašto oni ne razmisle o Kur'anu? Da je on od nekog drugog a ne od Allaha, sigurno bi u njemu našli mnoge protivrječnosti!” (Nisa, 82)[/B
Da je Kuran od nekog drugog a ne od Allaha, i njemu bi bilo mnogo proturječnosti.
Znači li to, budući da je Kuran od Allaha, u njemu ima malo proturječnosti (ovdje-ondje, tek ponešto, minimalno)?
Dakle, u Kuranu se priznaje da u njemu ima proturječnosti - ne puno, ali ponešto.
Ako ima proturječnosti, pa i neznanto, onda to nije savršena knjiga ili objava.
Ne bismo li od Allaha očekivali - savšenstvo - kad već ljudi nisu savršeni?
__________________
Nije bitno ciljati u metu. Bitno je metati u cilj...
FeetF1 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:28.