Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Politička scena

Politička scena Stranke i osobe na političkoj sceni RH

Pogledaj rezultate ankete: Možete li kao desno orijentirani ljudi reći: Vlada provodi politiku blisku mojim uvjerenjima
Da. Ova Vlada provodi prohrvatsku i demokršćansku politiku. 6 5.66%
Ne. Ova Vlada provodi politiku koja nije ni prohrvatska ni demokršćanska. 100 94.34%
Glasovatelji: 106. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.10.2017., 12:39   #5801
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Je li u Hrvatskoj moguća ljevičarska a nacionalistička stranka?

Irci, Baski, Katalonci, svi imaju ljevičarske nacionalističke pokrete.
Ali nije to ništa neobično, Bošnjaci imaju DF, Srbi u Bosni imaju SNSD. Čak su i socijalisti u Srbiji danas ultranacionalisti.
Vjerujem da je moguce, ali to nece biti ni malo lako, ni brzo. Najprvo ce trebati pricekati da se ova protunacionalna i regijanaska ljevica do kraja raspadne, pa ce se tek onda moci stvoriti uvjeti za novu, nacionalnu ljevicu. Dobra vijest je da je taj proces raspada partije vec prilicno odmakao. Treba znati da, koliko god ce otpori iznutra biti veliki, jos ce veci biti izvana. Jer okolne drzave i one novo-versajske i dalje ce svim silama nastojati odrzati u zivotu njima odane internacionalne ljevicare, da im sluze ko trojanski konji u njihovim dugorocnim planovima.

Ponavljam ono sto je briljantni general Gotovina rekao:

Ptica leti s dva krila, koliko je važno lijevo, toliko je i desno

https://www.vecernji.hr/vijesti/ante...tudmanu-932281
Plavobili is offline  
Old 01.10.2017., 12:50   #5802
Quote:
pinzgauer kaže: Pogledaj post
...
Mi klecimo pred svim i svakim.
Nama je nasusno potrebna ekstremna desnica ili ekstremna ljevica.
Problem je samo sto to kod Hrvata ne postoji.
Kod nas postoji samo ekstremna tupavost, ekstremna nesposobnost i ekstremna pokvarenost.
Da!
__________________
Europske vrijednosti https://www.youtube.com/watch?v=4_vC...ature=youtu.be
pukovnikz is offline  
Old 01.10.2017., 12:52   #5803
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Bome, gledam temu o Španjolskoj, i nigdje nikada se desna struja u Hrvata nije toliko podijelila kao na pitanju Katalonije.

S jedne strane, većina nas ima simpatije prema povijesnoj Španjolskoj, s druge dobar dio nas strane vidi Katalonce kao narod koji želi svoju državu.

Pogtovo je bizarno da kod njih liberali i ljevičari su izraziti nacionalisti, dok konzervativci i desničari podupiru unitarnu državu.

PS
Je li u Hrvatskoj moguća ljevičarska a nacionalistička stranka?

Irci, Baski, Katalonci, svi imaju ljevičarske nacionalističke pokrete.
Ali nije to ništa neobično, Bošnjaci imaju DF, Srbi u Bosni imaju SNSD. Čak su i socijalisti u Srbiji danas ultranacionalisti.
Ja kao suverenist-nacionalist, želim svakoj naciji slobodu i suverenitet, a ne da budu pod nečijom krunom.
__________________
Europske vrijednosti https://www.youtube.com/watch?v=4_vC...ature=youtu.be
pukovnikz is offline  
Old 01.10.2017., 13:06   #5804
Razglednica iz RH http://www.dnevno.hr/vijesti/komenta...rimen-1070686/

I još jedna http://www.dnevno.hr/vijesti/komenta...ugovi-1068218/
__________________
Europske vrijednosti https://www.youtube.com/watch?v=4_vC...ature=youtu.be
pukovnikz is offline  
Old 01.10.2017., 14:22   #5805
Ljudi, ovo je tema za naše desničare.
DJTcro is offline  
Old 01.10.2017., 19:56   #5806
meni je lično teško odabrat stranu, moram detaljnije proučiti odnose u španjolskoj pa se javim
milko84 is offline  
Old 01.10.2017., 23:38   #5807
Da bi se bolje razumjelo sto se u politici desava i sto slijedi u desno-konzervativno-nacionalnih stranaka po svijetu, a posebno kod nas zbog ocajnog stanja u koje smo zapali paralizom drzave od strane partije i njene duboke drzave, svakako procitajte povijesni Trumpov govor u UN:

https://www.whitehouse.gov/the-press...neral-assembly

Mogu vam reci da mi je njegov govor izvanredan. Nije ni cudo sto su ljefica i antife svih boja po svijetu doslovno poludjele od bijesa. I slutim da ce u nadolazecim vremenima jos i vise, narocito kod nas.
Plavobili is offline  
Old 02.10.2017., 07:31   #5808
Quote:
milko84 kaže: Pogledaj post
meni je lično teško odabrat stranu, moram detaljnije proučiti odnose u španjolskoj pa se javim
Dok vti to proučiš već će se Barcelona odvojiti od nezavisne Katalonije.
__________________
Pojest',popit' crew
ajme33 is online now  
Old 02.10.2017., 19:29   #5809
Quote:
Plavobili kaže: Pogledaj post
Vjerujem da je moguce, ali to nece biti ni malo lako, ni brzo. Najprvo ce trebati pricekati da se ova protunacionalna i regijanaska ljevica do kraja raspadne, pa ce se tek onda moci stvoriti uvjeti za novu, nacionalnu ljevicu. Dobra vijest je da je taj proces raspada partije vec prilicno odmakao. Treba znati da, koliko god ce otpori iznutra biti veliki, jos ce veci biti izvana. Jer okolne drzave i one novo-versajske i dalje ce svim silama nastojati odrzati u zivotu njima odane internacionalne ljevicare, da im sluze ko trojanski konji u njihovim dugorocnim planovima.

Ponavljam ono sto je briljantni general Gotovina rekao:

Ptica leti s dva krila, koliko je važno lijevo, toliko je i desno

https://www.vecernji.hr/vijesti/ante...tudmanu-932281
Dok god je u RH HDZSDP partije nećemo imati ništa ni približno zdtavoj desnici ni lijevici...

Ma koliko apolgeti oba krila partije prodavali priče...
McAucliffe is offline  
Old 03.10.2017., 08:26   #5810
Quote:
pinzgauer kaže: Pogledaj post
http://www.jutarnji.hr/globus/Globus...aciju/6599928/

Davorin Rudolf bez obzira sto komentira dogadjaje vezane uz arbitrazu, jasno i glasno naziva Hrvate kukavicama, diletantima poniznog mentaliteta koji se dodvoravaju strancima, luzerima bez vlastitog ja, a koje osobine kao naroda su vec opisali i Krleza i Matos.
Osim sto naravno potpisujem i u potpunosti se slazem s tim, ali i smatram tragicnim, iluzorno je ocekivati da se bilo sto dobro dogodi drzavi ciji narod ocigledno u genetskom kodu nema karakterne crte potrebne za samostalnost.
Gospodo draga, pa nas samaraju Bosna i Slovenija.
Mi klecimo pred svim i svakim.
Nama je nasusno potrebna ekstremna desnica ili ekstremna ljevica.
Problem je samo sto to kod Hrvata ne postoji.
Kod nas postoji samo ekstremna tupavost, ekstremna nesposobnost i ekstremna pokvarenost.
slažem se

al ovom narodu je to normalno i čudi se da tebi i meni i Rudolfu to smeta.
on ne vidi tu neki problem
jer kako reče Starčević, ovom narodu nije stalo do njega samog,
taj narod što ga više vrijeđaš, on te više cijeni
a za eu činovnike ovaj narod misli da su izravni izaslanici Boga živoga.


evo jedna odlična ilustracija:
kaže kolega drugom da je Šeks rekao da je Vučić obični četnik.
komentar drugog kolege je da je Šeks pijanica.
obojica kolega su Hrvati, obojica su rekli istinu, ali je poanta dobra.
kajzen is offline  
Old 03.10.2017., 21:17   #5811
Generalizacijom samo idete na mlin vladajućoj agendi. Budite vi oni koji će osobno objasniti obitelji, prijateljima, kolegama itd stvari, potaknite ih na razmisljanja..strpljivo...i onda će doći do domino efekta.
__________________
"Bog je s tugom znao reći: anđeli oko nogu imaju kuglu, đavli krila na leđima." (Alexandre Romanes)
"Ako vam je težak stijeg čestitosti, utaknite ga u zemlju gdje počivaju naše kosti - mi ćemo ga držati."
"Bolje zapaliti i najmanju šibicu u mraku, nego se pjeniti i/ili piskarati o tami."
nasmijanonebo is offline  
Old 03.10.2017., 21:54   #5812
Quote:
nasmijanonebo kaže: Pogledaj post
Generalizacijom samo idete na mlin vladajućoj agendi. Budite vi oni koji će osobno objasniti obitelji, prijateljima, kolegama itd stvari, potaknite ih na razmisljanja..strpljivo...i onda će doći do domino efekta.
Neće doći
kajzen is offline  
Old 06.10.2017., 13:38   #5813
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Bome, gledam temu o Španjolskoj, i nigdje nikada se desna struja u Hrvata nije toliko podijelila kao na pitanju Katalonije.

S jedne strane, većina nas ima simpatije prema povijesnoj Španjolskoj, s druge dobar dio nas strane vidi Katalonce kao narod koji želi svoju državu.

Pogtovo je bizarno da kod njih liberali i ljevičari su izraziti nacionalisti, dok konzervativci i desničari podupiru unitarnu državu.

PS
Je li u Hrvatskoj moguća ljevičarska a nacionalistička stranka?

Irci, Baski, Katalonci, svi imaju ljevičarske nacionalističke pokrete.
Ali nije to ništa neobično, Bošnjaci imaju DF, Srbi u Bosni imaju SNSD. Čak su i socijalisti u Srbiji danas ultranacionalisti.
Kako je u Kataloiji nemoguća konzervativna a istodobno nacioalna stranka, tako je u Hratskoj nemoguca lijeva nacionalna stranka...

Kao nekakav konzervativac, i ljubtelj Spanjolske i njihove nogometne lige (kao najkvalitetnijeg svjetskog nacionalnog nogoloptačkog natjecanja), kao čovjek koji je više puta prokrstario redom Galicijom, Asturijom, Kantabrijom, Vizskajom, Alavom, Gipuzkoom, Navarrom, Castillom Leon (nisam bio u La Rioji i Logronu), Castillom La Manchom, Extramadurom, Andaliziom, Murciom, Valenciom, Alivanteom, Castellonom, Aragonijom, Madridom, Mallorcom (na Menorci, Ibizi i Formenteri nisam bio), Gran Canariom, Tenerifama (na Fuerteventuri i Lanzaroteu nisam bio) i konačno Katalonijom, kao čovjek koji drži veliku kartu Španjolske iznad radnog stola, kao čovjek koji se srpnja 2010 kad je Iniesta probušio Stekelenburga, naravno da podupirem iz sveg srca španjolsko jedinstvo.

Mešutim kobna greška je napravljena, i bojim se da više nazad nema.

Bio sam u Barceloni, Zaragozi i Valenciji u vremenu od 12 do 7 dana prije referenduma. Neke velike euforije nije bilo. Na ogledu Barcelona-Eibar na Nou Campu izvjesen je veliki narandzasti transparent SI, par studenata je iduci dan na cesti nosilo oko sebe zastavicu SI... Vidio sam jedno 15ak prozora s izvjsenim zastavama (vise je zastava vidio iduci dan u Tarragoni, ili u subotu 8 dana prije zakazanog referenduma u Puyolovoj i Capdevilinoj LLeidi. U Castellonu (koji pripada Comunidad Valenciji) je u srijedu bio neki skup podrske u centru grada na kojem se okupilo stotinjak ljudi, noseci katalonske zastave, a medju zastavama zapaženo je i jih 4-5 crvenih sa srpom i čekićem...

Uglavnom atmosfera koja se pretpostavljam uvelike razlikuje od one tijekom prve polovine svibnja 1991 u Zagrebu (mogu samo pretpostavljati, jer sam u to vrijeme medju posljednjim klasama sluzio vojsku koja je po Klasicu i Jakovini stvorila 46 godina prije toga, ono za sto se na referendumu glasalo).

Po mojoj procjeni (sto sam razgovarao s ljudima), da je Madrid dignuo ruke i rekao radite sto zelite, ne bi ni izaslo 50% ljudi, a od onih koji bi izasli 52, 53, maksimalno 55% bilo bi za SI...

Ovako si represijom ljude dobio kontra sebe... Slicno kao Milosevic 199o i 1991.

Na prvim izborima 22. travnja, sa,o 42% ljudi glasalo je za HDZ, odnosno (nije se tada otvoreno govorilo o samostalnosti, ali znalo se), 38% ljudi glasalo je za partije koje su eksplicitno bile za FEDERACIJU, a preostalih 20% ljudi glasalo je za KNS (u cijem su sastavu HKDS i HDS bili na linini HDZa, ali oni su tada bili puno manje popularni od dvaju perijanica prve koalicije u politickom zivotu Hrvata Savke i Tripala, te Goldsteinovog HSLS-a i Vukicevih Socijaldemokrata), te jos nekih manjih partijca.

Nakon toga uslijedili su (sve naravno pod dirigentskom palicom s Ušća dvaju reka ispod Avale), miting u Srbu, pa balvani, pa Petrinja, pa ubijeni policajci kod Obrovca, pa Pakrac, pa Plitvice, pa konačno 2. svibnja 1991 Borovo Selo. Nakon svega toga jedan Jugoslaven non plus ultra Ivica Račan poručio svojim simpatizerima da glasaju na referendumu ZA (i time uveliko pridonio visokom postotku u konačnom rezultatu. To ga nije spriječilo da sa zastupnicima svioje partije izadje iz Hrvatskog Državnog Sabora kad se ta samostalnost proglašavala, no to za kontekst Kataloniije i referenduma nije bitno.

Dakle silom se nista ne rjesava, nakon nedjelje vise nema nazad, bojim se da je ovo bio definitivan početak raspada Španjolske...

Što će biti s duelom dvaju najtrofejnijih momčadi svijeta kroz povijest, tzv El Clasikom (ili kako ga neki zovu El Ciganikom), to nam ostaje za vidjeti
__________________
Francisco Román Alarcón Suárez, 21 de abril de 1992, Benalmádena, Málaga, mejor conocido como Isco...
Smislio sam potpis, možda nije za javnost,
al jebala vas vaša rodna ravnopravnost
IscoAlarcon is offline  
Old 07.10.2017., 07:35   #5814
I sad još nećemo vidjeti svjetsko prvenstvo u najvažnijoj sporednoj stvari na svijetu u Putinovoj Rusiji.
__________________
Francisco Román Alarcón Suárez, 21 de abril de 1992, Benalmádena, Málaga, mejor conocido como Isco...
Smislio sam potpis, možda nije za javnost,
al jebala vas vaša rodna ravnopravnost
IscoAlarcon is offline  
Old 07.10.2017., 12:14   #5815
Evo Milorad Pupovac ne kadrovira samo u Vladi već i na nacionalnim televizijama.

Mirjana Hrga o odlasku s RTL-a: ‘Dva sata prije zadnjeg ulaska u studio obavijestili su me da će me maknuti!’

Ovo nije nimalo iznenađujuće od RTL-a, ali vrijedi zabilježiti.
geom is offline  
Old 07.10.2017., 12:35   #5816
Quote:
IscoAlarcon kaže: Pogledaj post
Kako je u Kataloiji nemoguća konzervativna a istodobno nacioalna stranka, tako je u Hratskoj nemoguca lijeva nacionalna stranka...

Kao nekakav konzervativac, i ljubtelj Spanjolske i njihove nogometne lige (kao najkvalitetnijeg svjetskog nacionalnog nogoloptačkog natjecanja), kao čovjek koji je više puta prokrstario redom Galicijom, Asturijom, Kantabrijom, Vizskajom, Alavom, Gipuzkoom, Navarrom, Castillom Leon (nisam bio u La Rioji i Logronu), Castillom La Manchom, Extramadurom, Andaliziom, Murciom, Valenciom, Alivanteom, Castellonom, Aragonijom, Madridom, Mallorcom (na Menorci, Ibizi i Formenteri nisam bio), Gran Canariom, Tenerifama (na Fuerteventuri i Lanzaroteu nisam bio) i konačno Katalonijom, kao čovjek koji drži veliku kartu Španjolske iznad radnog stola, kao čovjek koji se srpnja 2010 kad je Iniesta probušio Stekelenburga, naravno da podupirem iz sveg srca španjolsko jedinstvo.

Mešutim kobna greška je napravljena, i bojim se da više nazad nema.

Bio sam u Barceloni, Zaragozi i Valenciji u vremenu od 12 do 7 dana prije referenduma. Neke velike euforije nije bilo. Na ogledu Barcelona-Eibar na Nou Campu izvjesen je veliki narandzasti transparent SI, par studenata je iduci dan na cesti nosilo oko sebe zastavicu SI... Vidio sam jedno 15ak prozora s izvjsenim zastavama (vise je zastava vidio iduci dan u Tarragoni, ili u subotu 8 dana prije zakazanog referenduma u Puyolovoj i Capdevilinoj LLeidi. U Castellonu (koji pripada Comunidad Valenciji) je u srijedu bio neki skup podrske u centru grada na kojem se okupilo stotinjak ljudi, noseci katalonske zastave, a medju zastavama zapaženo je i jih 4-5 crvenih sa srpom i čekićem...

Uglavnom atmosfera koja se pretpostavljam uvelike razlikuje od one tijekom prve polovine svibnja 1991 u Zagrebu (mogu samo pretpostavljati, jer sam u to vrijeme medju posljednjim klasama sluzio vojsku koja je po Klasicu i Jakovini stvorila 46 godina prije toga, ono za sto se na referendumu glasalo).

Po mojoj procjeni (sto sam razgovarao s ljudima), da je Madrid dignuo ruke i rekao radite sto zelite, ne bi ni izaslo 50% ljudi, a od onih koji bi izasli 52, 53, maksimalno 55% bilo bi za SI...

Ovako si represijom ljude dobio kontra sebe... Slicno kao Milosevic 199o i 1991.

Na prvim izborima 22. travnja, sa,o 42% ljudi glasalo je za HDZ, odnosno (nije se tada otvoreno govorilo o samostalnosti, ali znalo se), 38% ljudi glasalo je za partije koje su eksplicitno bile za FEDERACIJU, a preostalih 20% ljudi glasalo je za KNS (u cijem su sastavu HKDS i HDS bili na linini HDZa, ali oni su tada bili puno manje popularni od dvaju perijanica prve koalicije u politickom zivotu Hrvata Savke i Tripala, te Goldsteinovog HSLS-a i Vukicevih Socijaldemokrata), te jos nekih manjih partijca.

Nakon toga uslijedili su (sve naravno pod dirigentskom palicom s Ušća dvaju reka ispod Avale), miting u Srbu, pa balvani, pa Petrinja, pa ubijeni policajci kod Obrovca, pa Pakrac, pa Plitvice, pa konačno 2. svibnja 1991 Borovo Selo. Nakon svega toga jedan Jugoslaven non plus ultra Ivica Račan poručio svojim simpatizerima da glasaju na referendumu ZA (i time uveliko pridonio visokom postotku u konačnom rezultatu. To ga nije spriječilo da sa zastupnicima svioje partije izadje iz Hrvatskog Državnog Sabora kad se ta samostalnost proglašavala, no to za kontekst Kataloniije i referenduma nije bitno.

Dakle silom se nista ne rjesava, nakon nedjelje vise nema nazad, bojim se da je ovo bio definitivan početak raspada Španjolske...

Što će biti s duelom dvaju najtrofejnijih momčadi svijeta kroz povijest, tzv El Clasikom (ili kako ga neki zovu El Ciganikom), to nam ostaje za vidjeti
Moj naklon za upis!

Tu se nema sto dodati ili oduzeti.
John_Wayne is offline  
Old 07.10.2017., 15:25   #5817
Quote:
John_Wayne kaže: Pogledaj post
Moj naklon za upis!

Tu se nema sto dodati ili oduzeti.
Isco je u TOP 5 forumaša na pdf Politika, njegovim postovima se rijetko kada ima što dodati.
__________________
.
Michael Collins is offline  
Old 08.10.2017., 14:46   #5818
Odličan komentar Davora Dijanovića:

Quote:
SPRIJEČIMO KATASTROFU Recimo dosta 'pupovačkim' ucjenama i onima koji pužu pred partijskim vođama

Prema podacima Državnog zavoda za statistiku u 2016. godini broj rođenih u Republici Hrvatskoj iznosio je 37,706, broj umrlih 51,542, a broj iseljenih 36,436. Ovi podaci u svakoj bi normalnoj državi bili znak za uzbunu. Naime, samo u 2016. godini broj stanovnika Republike Hrvatske smanjio se za više od 50.000, a stvaran je broj zasigurno i veći! Broj rođenih gotovo je jednak broju iseljenih, među kojima prevladava najvitalniji dio stanovništa, koji bi u normalnim uvjetima bio glavni nositelj ekonomskog života države.

Ako želimo spriječiti katastrofu potrebna je korjenita destabilizacija sadašnjeg političkog i ekonomskog sustava

Navedeni podaci jasan su indikator (jedan od mnogih) da je u našoj državi nešto duboko poremećeno i trulo te da je potrebna korjenita promjena dosadašnjeg sustava. Hrvatskoj ne treba stabilnost važećega političkog poretka, nego baš suprotno: njegova korjenita dekonstrukcija i dezintegracija. Upravo je sadašnji sustav onaj koji je porodio kastrofalnu demografsku sliku koja u perspektivi ide prema potpunoj nestabilnosti i dovodi u pitanje sam opstanak hrvatske države. Jer, već sada broj umirovljenika opasno se približava broju zaposlenih (85 umirovljenika na 100 zaposlenih), a ako se nastavi stabilnost sadašnjega dugoročno destabilizirajućeg sustava, što će podrazumijevati još veća iseljavanja iz Hrvatske, taj će se broj vrlo skoro izjednačiti. I sada mizerne mirovine (cca 40 % posljednje plaće) nastavit će padati, a i ovako neadekvatne plaće većine zaposlenih ne mogu podnijeti još dodatno veća terećenja za sustav međugeneracijske solidarnosti. Bez zaokreta za 180 stupnjeva na području pristupa demografskim problemima, u Hrvatskoj će u ne tako dalekom razdoblju sve doći u pitanje. Uključujući i primanja one kaste koju se obično naziva politikantima, uhljebima ili parazitima na državnom proračunu. Bez promjena na demografskom planu sve pripovijesti o „napretku“, sve projekcije o rastu BDP-a, svi planovi o izgradnji cesta i mostova, kao i sve ostale demagoške najave zvuče kao vrlo loš vic.

Nismo u stanju kontrolirati državni teritorij

Prethodno je bilo govora o ekonomskoj dimenziji demografskog problema, no ne treba zanemariti i važan geopolitički element: Hrvatska se prazni. To znači da već sada, a to će biti još izraženije u budućnosti, kao narod ne ćemo biti u stanju efektivno kontrolirati svoj državni teritorij. Grotesko zvuče tlapnje određenih političkih ridikula o Hrvatskoj na Drini u situaciji kad ljudstveno ne možemo kontrolirati ni sadašnji „kiflasti“ teritorij, a u BiH smo u tom pogledu ograničeni na rijeku Neretvu. Hrvatska je lijepa zemlja s odličnim prometnim položajem, s velikim površinama neobrađene zemlje, sa solidnim resursima i nezagađenim morem, a klimom ugodnom za život. Ako mi toga nismo svjesni, elite na Zapadu zasigurno jesu.
Demografsko pitanje je najvažnije hrvatsko pitanje u usporedbi s kojim su sva prepucavanja i ideološki prijepori posve irelevatni, a često se i koriste kako bi zamaglili ozbiljnost situacije. Lakše je koristiti narativ o ustaškim zmijama ili komunjarama nego ponuditi ozbiljan program i strategiju.
Što bi trebalo učiniti kako bi se pustilo barem malo svježeg zraka u zadimljenu balkansku krčmu u koju je Hrvatska pretvorena destruktivnim politikama nakon 2000.?
Pretpostavke koje se moraju ostvariti na unutarnjepolitičkom planu
Na unutarnjepolitičkom planu nekoliko je ključnih pretpostavki čije je ispunjenje conditio sine qua non ako ne želimo potonuti u stabilnosti sadašnjega nestabilnog sustava:
Reforma izbornog sustava, koja bi s jedne strane onemogućila „pupovačke“ ucjene, a s druge omogućila da na izborima biramo kvalitetne pojedince s ljudskim i stručnim integritetom, a ne partijske instalacije koje su status u strani stekle puzanjem pred partijskim vođama. Takvi pojedinci u vođenju politike oslanjat će se na savjete iskusnih stručnjaka (pod time ne podrazumijevamo „stručnjake“ za sve i svašta kakvi svakodnevno dociraju na javnoj i drugim televizijama) i ne će se kao pripadnici aktualnih političkih kasti bojati čuti mišljenja znalaca koja im se možda i ne će svidjeti. Tuđmanu su mnogi zamjerali „nedemokratičnost“, no on je uvijek uzimao u obzir veći broj mišljenja i nerijetko je polemizirao u tom smislu. Jadni su oni političari koji se boje stručnih pojedinaca i panično bježe od drugačijeg mišljenja. Hrvatskoj su potrebni državnici, a ne otpravnici poslova, kojima su ministarska i druga mjesta samo odskočna daska za neku još lukrativniju funkciju.
Reforma državne uprave u skladu s kriterijima racionalnosti i djelotvornosti. Potrebno je staviti moratorij na daljnja zapošljavanja u državnoj upravi i sustavima kontrole i revizije spriječiti daljnje korištenje uprave kao uhljebilišta partijskih kadrova, među kojima u pravilu pravladavaju nesposobni mediokriteti.
Reforma pravosuđa. Pravosuđe je karcinom hrvatskoga društveno-političkog sustava. Bez čišćenja Augijevih štala hrvatskog provosuđa i bez njegove depolitizacije (što će, dakako, podrazumijevati i utvrđivanje kaznene odgovornosti onih pravosudnih djelatnika koji nisu obavljali svoj posao u skladu s načelima i pravilima struke), nemoguće je očekivati gospodarski oporavak, jer je stanje pravne nesigurnosti u kojemu živimo destimulativno za bilo kojeg investitora. Nitko nije lud da investira u državu gdje vlada ozračje pravne nekažnjivosti za teške oblike gospodarskog kriminala i gdje bez dugačke i debele „špage“ nije moguće dobiti posao ili bilo koju drugu funkciju jer sustav protežira negativnu kadrovsku selekciju. Nije država ta koja treba određivati koja će firma napredovati ili ne će napredovati, nego to treba biti prepušteno zdravoj tržišnoj utakmici.
Reforma poreznog sustava u smislu poreznih rasterećenja. Hrvatska mora izići iz socijalizma. Sadašnji kumsko-rođački kapitalizam destimulira bilo kakvu poduzetničku inicijativu i pogoduje isključivo „poduzetnicima“ koji su povezani s političkim ološ-elitama. U takvoj situaciji ne postoje uvjeti za razvoj zdravog poduzetništva, što je pak temelj svake zdrave ekonomije.
Hrvatska mora obnoviti veze s dijasporom i iseljeništvom koji bi, u slučaju promjene dosadašnjega „bakarićevskog“ modela odnosa, mogli Hrvatskoj pomoći u gospodarskom i demografskom oporavku. Dijaspora i iseljeništvo nisu samo emocionalno vezani uz svoju pradomovinu, nego posjeduju i velike ekonomske, demografske i lobističke potencijale. Protiv suradnje s izvandomovinskom Hrvatskom može biti jedino mediokritetska klatež koja se boji konkurencije i osjeća inferiornom u usporedbi s ljudima koji su naučili djelovati i poslovati u zemljama gdje vrijede tržišna pravila konkurencije i honoriranja izvrnosti.
Demontaža jugoslavenskog i komunističkog nasljeđa. Svi hrvatski strukturni problemi vuku svoje korijene iz vremena dviju Jugoslavija (korupcija, nepotizam, partijsko kadroviranje, politizirano pravosuđe, glomazna uprava itd.), a sadašnje političke elite (neovisno o partijskoj pripadnosti) upravo su vjerno slika jugoslavensko-komunističkog primitivizma.

Birači i sami sudjeluju u zločinu uništavanja države

Navedene „reforme“, koje skupno možemo nazvati lustracijom, po prirodi će stvari dovesti i do zaokreta na vanjskopolitičkom planu. Onda kad će sposobni i kompetentni pojedinci – kojima će Hrvatska, a ne vlastiti trbuh biti mjerilo za političko djelovanje - odlučivati o političko-strateškim pitanjima, tada će se voditi računa i o položaju Hrvata u BiH, a Hrvatska se na geopolitičkoj razini ne će gurati na za po nju štetni Zapadni Balkan, nego će se pozicionirati kao srednjoeuropska i mediteranska zemlja.
Sve navedene nužne pretpostavke poznate su i političarima, no zbog vlastite komocije i pokvarenosti draže im je šutjeti (osim ponekad u oporbi) i koristiti pogodnosti koje im stabilnost nestabilnog sustava pruža. To je kod pokvarenih ljudi psihološki razumljivo, no nije razumljivo da birači (od kojih mnogi nemaju nikakve financijske koristi od dvije najveće stranke) na izborima biraju uvijek iste stranke i pojedince ili pak neizlaskom na izbore pasivno perpetuiraju sadašnji sustav. Takvo politički nepismeno ponašanje birača predstavlja sudjelovanje u zločinu uništavanja države. Bog je svakom pojedincu dao razum i slobodnu volju da se opredijeli za dobro protiv zla i da kritički promišlja stvarnost. Ako netko opetovano bira one za koje iskustveno znade da će i dalje nastaviti politiku destrukcije, tada je i sam sudionik u zločinu. I zato je točna izreka da svaki narod ima vlast kakvu zaslužuje. I čim se prije okanimo romantičarskih bajki o zlim političarima i dobrim biračima – tim bolje za nas. Problem, naime, nije samo u njima, nego još više u nama.
https://direktno.hr/kolumne/sprijeci...vodama-100232/
geom is offline  
Old 08.10.2017., 16:19   #5819
Znakoviti mogu biti rezultati ponovljenih lokalnih izbora u Orahovici na kojima je HDZ dobio 30.5% glasova, u odnosu na 39% u svibnju.
Mogao bi HDZ imati problema s privlačenjem svojih glasača na birališta. Je li u ovom slučaju uzrok takvog pada pomicanje stranke ulijevo, iseljavanje Slavonaca ili nešto drugo, bit će jasnije ako bude ponavljanja izbora i u nekim drugim mjestima.
geom is offline  
Old 08.10.2017., 16:42   #5820
Quote:
geom kaže: Pogledaj post
Znakoviti mogu biti rezultati ponovljenih lokalnih izbora u Orahovici na kojima je HDZ dobio 30.5% glasova, u odnosu na 39% u svibnju.
Mogao bi HDZ imati problema s privlačenjem svojih glasača na birališta. Je li u ovom slučaju uzrok takvog pada pomicanje stranke ulijevo, iseljavanje Slavonaca ili nešto drugo, bit će jasnije ako bude ponavljanja izbora i u nekim drugim mjestima.
Ako SDPov postotak nije pao, onda nema govora da se radi o faktoru isleljavanja.
__________________
Francisco Román Alarcón Suárez, 21 de abril de 1992, Benalmádena, Málaga, mejor conocido como Isco...
Smislio sam potpis, možda nije za javnost,
al jebala vas vaša rodna ravnopravnost
IscoAlarcon is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:53.