Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.04.2003., 13:25   #41
Kazes da su ljudi kao stvorenja ograniceni, sto je svakako tacno. Kaze se da imaju cetiri osnovne mane, a to su: imaju nepotpuna cula, urodjeno im je da cine greske, teza ka tome da varaju i teze ka tome da padaju u iluziju. Iz te manjkavosti naravno da nemogu nista da kazu sto nadilazi njihov okvir spoznaje. Tako nebi smijeli ni da tvrde da nepostoji Bog ili vjecna dusa (sto si ti naveo kao mogucnost, ali sto drugi cvrsto i ubjedjeno tvrde). Slazem se u potpunosti, da covjek sa svojim umom/mozgom nemoze da spozna nista sto je izvan njegovog dometa, kao sto ni posmatranjem slike nemoze da zakljuci ko je slikar (osim ako poznaje vec druga djela toga slikara). Ako medjutim slikar dodje i predstavise ili posalje nekoga ko ga poznaje, onda se moze nesto saznati o slikaru i moze se upoznati. Koliko god da je smijesna tvrdnja pred nekim ko poznaje slikara, da on ju nije nacrtao ili da nepostoji slikar, toliko je smijesna i tvrdnja da nepostoji neko tko je stvorio sve ovo sto je pred nama. Jer ako postoji taj neko, onda je to njegovo imanje, a ne moje. Sa tom predstavom neki pak imaju problema, jer kako moze nesto biti da nije njihovo. Stoga ignoriraj toga cijeje i pravi se da je sve tvoje, a ako netko tvrdi da je nesto i njegovo, onda ga odmah palicom po glavi.
Zato sto smo ograniceni i neznamo sta je izvan nasih granica, to neznaci da to nemozemo da saznamo. U prakticnom zivotu imamo iskustvo da postoje ljudi koji su vise ograniceni od nas i oni koji su manje ograniceni. Ako se druzimo sa manje ogranicenim, saznacemo ono sto oni znaju, naravno ako imamo respekta pre njima i ako nezelimo da njima solimo pamet. Tako ce se nasa ogranicenost smanjiti. Ako se druzimo sa vise ogranicenima (manje inteligentnim), a neobracamo paznju na one manje ogranicene (inteligentnije od nas), onda ce mo ili pasti u vecu ogranicenost, ili cemo, ako se smatramo pametnijim i boljim radi iz toga proizilazece arogancije, biti odbaceni. Onda smo u vakuumu i nemamo kontaka niti sa pametnijim niti sa manje pametnijim. Ova pojava se moze cesto uociti kod nekih “znanstvenika”. Opasnost je samo u tome, da prihvatimo one koji nisu inteligentniji od nas kao autoritete, samo zato sto su nadzidzali titula i raznih priznanja, iza kojih u 99% posto slucajeva stoji privredna sila, koja znanost tih ljudi moze da unovci. Obicni lazov i ekspert u lazi su oba lazovi, samo sto je ekspert jos opasniji jer se ta laz cesto krije iza pojedinih istina i toliko je na distnaci da se ne moze izazvati na “dvoboj”. Ovo nije upuceno licno protiv nikoga, jer su i eksperti svoj zanat neznajuci naucili od drugih eksperata, kao sto sam i ja i svako drugi dosta lazi primio, iako sam treba da gledam da ih se rijesim (a iskreno kazem imam ih jos na tovar i iz dana u dan sve vise izlaze na vidjelo, osim ako ih pravdam).
Ova teza o kognitivnoj zatvorenosti, kako je ti nazva, gubi svoje znacenje, cim nam svana, izvan toga naseg zatvora, dotekne kap spoznaje – da li kroz slovo koje procitamo ili kroz rijec koju cujemo. Tog trenutka ova od tebe iznesena teza o evoluciji se pretvara u cinjenicu devolucije. Shvaticemo da postoji nesto sto smo zaboravili, vidjecemo da imamo kapacitete koji su nam bili nepoznati, a koje smo kroz nas pogresan nacin zivota (ishranu, krsenje zakona prirode u individualnom i drustvenom pogledu, itd) degradirali.
Ako ostavimo po strani ovu nama poznatu istoriju, koja je krojena po potrebi onih koji su imali moc da ju kroje, i ako saslusamo sta neki drugi ljudi znaju o istoriji iz njihovih izvora, saznacemo da su ljudi npr. do prije 5000 godina imali sposobnost da slusajuci jednom nesto to i zapamte. I ne samo tu sposobnost koja je nama danas strana i neshvatljiva, vec i mnoge druge. Uz pomoc toga se mogu razmijeti i mnoge druge pojave, koje su danasnjem umu neshvatljive, a koje stoje kao cinjenice pred ocima, kao npr. gradjevine piramida i drugih objekata, koji cak ni danasnjom tehnikom nebi bile izgradive. Mnogo toga sto zvuci kao science-fiction, ali oni koji stvarno tragaju, znanstvenici, oni ce bez predrasuda i spremni da sve stave pod pitanje sto znaju, a ne prilazeci nekom pitanju, samo da dokazu svoju tezu i svoj ego prezentiraju ili da etabliraju neku “istinu” po nalogu neke institucije ili bilo kojeg nalogodavca, moci da dodju do pravog zakljucka.
Znamo da su mnogi renomirani znanstvenici poput Einsteina, Tesle i drugih imali dodir sa izvorima na koje se odnosim, na vedsko predanje, i da su dosta saznanja od tuda primili.
Nije bitno da li je rijec o matematici, fizici, medicini (ayur-veda), ili bilo kojoj drugoj znanstvenoj grani, pristup je tematici je potpuno drugaciji a naziva se otkrivenjem. Po tome otkrivenju je prilaz iz prakticnog zivota, sociologije, kulture, nauke u svim oblicima, preko ezoterije do teologije jedna homogena i harmonicna cijelina. Harmonican zivot je ono sto danas mnogim ljudima nedostaje, a do njega se nemoze doci tableticom ili bilo kojom drugom promocnom spravom, vec samo promjenom svijesti, preuzimanjem odgovornosti za svoja djela i nedjela i adekvatnim ponasanjem u buducnosti. Prava znanost treba da pokaze dobre rezultate, a ne da plodovi koji donosi jos gore podave ljude. Kada govorimo o znanosti, rijec je o necem veoma ozbiljnom, sto se nalazi iznad sfere ega i njegove stare bolesti: “Jesam li ja ili on upravu?”

Sve Najbolje
Daniel is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2003., 13:41   #42
Evo opet jedne moje usporedbe. (Danas ih bas volim .)

Kao sto je atletika - kraljica sportova,
bez obzira na brojne nedostatke atletike i prednosti drugih sportova,
tako je i znanost - kraljica spoznaje.
__________________
Ljude pokreće iracionalnost. Racionalnost ih usmjerava.
skeptik is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2003., 13:46   #43
Quote:
skeptik kaže:
Evo opet jedne moje usporedbe. (Danas ih bas volim .)

Kao sto je atletika - kraljica sportova,
bez obzira na brojne nedostatke atletike i prednosti drugih sportova,
tako je i znanost - kraljica spoznaje.
ma super usporedba skeptiče, još bih nadodao na tu usporedbu:

atletika (teška, dosadna, komplicirana, egzaktna) je kraljica sportova, samo što neki pogrešno misle da je to nogomet (lagan, agresivan, zanimljiv, spontan). Analogijom primjenite to na znanost.
Jango Fett is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2003., 15:39   #44
Pa ozbiljno koji je vrag ovdje vise?? Sta svi religijozni fanatici i wanna be filozofi oce biti ovdje ili sta???

Ako niste zadovoljni znanoscu i njenim spoznajama onda se tornjajte sa ZNANSTVENOG odijela na forumu. Imate filozofiju i religiju i tamo sirite istinu a nas budale pustite na miru da se zavaravamo nasim kvazi znanjem.
__________________
Knowledge is power but ignorance is bliss
BOINC - Seti@Home - BOINC - LHC@Home - BOINC - Einstein@Home - BOINC - SIMAP - BOINC - Orbit@Home
IMF - Šah [AxMi-24 - Axhind]
AxMi-24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2003., 15:54   #45
E jeba mu cacak da imam hrpu love unajmio bi Rojsa i njegove bagere da odu u Egipat i naprave jos jednu piramidu, samo da vise nemoram slusati te lobotomijanije o neizgradivosti piramida danasnjom tehnologijom.... pfuuuuuuuu......
Valjda bi onda skuzili da ak Rojs moze, onda danas to i nije tak tesko
__________________
Integrate and fire - The first commandment of every neuron
Stribor cumez is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2003., 16:02   #46
Quote:
Stribor cumez kaže:
E jeba mu cacak da imam hrpu love unajmio bi Rojsa i njegove bagere da odu u Egipat i naprave jos jednu piramidu, samo da vise nemoram slusati te lobotomijanije o neizgradivosti piramida danasnjom tehnologijom.... pfuuuuuuuu......
Valjda bi onda skuzili da ak Rojs moze, onda danas to i nije tak tesko
E idem se obogatit pa da vide piramdiu vraziju
__________________
Knowledge is power but ignorance is bliss
BOINC - Seti@Home - BOINC - LHC@Home - BOINC - Einstein@Home - BOINC - SIMAP - BOINC - Orbit@Home
IMF - Šah [AxMi-24 - Axhind]
AxMi-24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2003., 16:36   #47
"kao npr. gradjevine piramida i drugih objekata, koji cak ni danasnjom tehnikom nebi bile izgradive"

Hm hm, bas jucer gledao na history channelu kako su gradili piramide i nisam vidio letjelice koje dizu kamenje. Sve sto su radili je ispalo logicno i prikladno tom dobu. Ma to je sve americka izmisljotina.
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2003., 18:52   #48
Quote:
kumek kaže:
"kao npr. gradjevine piramida i drugih objekata, koji cak ni danasnjom tehnikom nebi bile izgradive"

Hm hm, bas jucer gledao na history channelu kako su gradili piramide i nisam vidio letjelice koje dizu kamenje. Sve sto su radili je ispalo logicno i prikladno tom dobu. Ma to je sve americka izmisljotina.
Hm hm...ma vidi to koliko sam zaostala u znanosti ...da mi je promaklo da je u međuvremenu postalo moguće putovati unatrag u vremenu....pa history channel sad ima priliku pokazati ondplejsondfejs građenje- konstrukciju piramida i bez re-konstrukcije....:rolleyes

Sori sori...ali nešto vrlo važno sam zaboravila reć:

Nisu misli "uzrok" govora...već VOLJA...a poprilično sam sigurna da se i same misli "oblikuju" u skladu sa tom istom voljom...
...a što je volja...e to će nam objasniti oni koji znaju znanje ili kraljevi znanja. ...
__________________
Gdje god da kreneš već si tamo
Pandora10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2003., 19:04   #49
Volja ili ti duh nas sveti. Malo morgen. Neki kemijski potencijal ili elektricni signal i nis vise. Ti se mozes zavaravati da imas dusu i sl gluposti i i da zbog toga imas neko pretjerano znacenje ali stvar je da covjek bio ili nebio nema absolutno nikakve veze za svemir.

Mi smo manji od makovog zrna i zavaravanje dusama i sl "specijalnim" stvarima nece to promiujeniti. To sto se bojis te nebitnosti nije problem fizike ili svemira ili koga vec nego tvoj osobni. slaba psiha
__________________
Knowledge is power but ignorance is bliss
BOINC - Seti@Home - BOINC - LHC@Home - BOINC - Einstein@Home - BOINC - SIMAP - BOINC - Orbit@Home
IMF - Šah [AxMi-24 - Axhind]
AxMi-24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2003., 19:07   #50
Quote:
Nisu misli "uzrok" govora...već VOLJA
Ne bih se složio. Ja ih znam više od nekoliko kojima je jezik spojen direktno na leđnu moždinu, tako da je mozak premošten.
Black Hawk Down is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2003., 19:39   #51
Pandora, ne mora se putovati kroz vrijeme da se moze objasniti kako su gradjene piramide. Ne mora se recimo svojim ocima vidjeti unutrasnju strukturu kristala da bi znali da je takva kakva je. Ako se model pokaze kao moguc (a pokazao se) uz ondasnju tehnologiju, to je dovoljno da se ustanovi kako su bili za to savrseno sposobni. E, sad druga je stvar sto se necije argumentacije time pobijaju, ali to vise nije stvar piramida nego argumentacije.
Kao i uvijek
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2003., 19:49   #52
Quote:
AxMi-24 kaže:
Volja ili ti duh nas sveti. Malo morgen. Neki kemijski potencijal ili elektricni signal i nis vise. Ti se mozes zavaravati da imas dusu i sl gluposti i i da zbog toga imas neko pretjerano znacenje ali stvar je da covjek bio ili nebio nema absolutno nikakve veze za svemir.

Mi smo manji od makovog zrna i zavaravanje dusama i sl "specijalnim" stvarima nece to promiujeniti. To sto se bojis te nebitnosti nije problem fizike ili svemira ili koga vec nego tvoj osobni. slaba psiha

Vidim ja da se fizika dobro "protegla".... sve do psihologije....
__________________
Gdje god da kreneš već si tamo
Pandora10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2003., 19:54   #53
Quote:
Black Hawk kaže:
Ne bih se složio. Ja ih znam više od nekoliko kojima je jezik spojen direktno na leđnu moždinu, tako da je mozak premošten.



A što češ...čovjek uči dok je živ...i tek sad su mi neke stvari puno jasnije...
__________________
Gdje god da kreneš već si tamo
Pandora10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2003., 22:08   #54
Quote:
Pandora10 kaže:
Vidim ja da se fizika dobro "protegla".... sve do psihologije....
A vidim kako se grcevito boris za dusu i slicne pojmove.
__________________
Knowledge is power but ignorance is bliss
BOINC - Seti@Home - BOINC - LHC@Home - BOINC - Einstein@Home - BOINC - SIMAP - BOINC - Orbit@Home
IMF - Šah [AxMi-24 - Axhind]
AxMi-24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2003., 22:18   #55
Za ax-a i druge fizicare jedan link (off topic, ali to je ionako postalo uobicajeno otkad su nam se pridruzili geniji s filozofije)

http://www.cs.wisc.edu/~kovar/hall.html
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2003., 23:59   #56
Exclamation

ajde da se jednom igram moderatora pa da skrenem temu u cisto znanstvene okvire..

previse se ljutite a malo ste znanja i mjerenja i podataka i tolerancije pokazali

pa da ispucam malo znanstvenih aduta

ali nemam vremena pa cu dati ideje

MJERENJE ALFA DELTA I THETA VALOVA u mozgu

- mjerenje visih stanja svijesti koje su proveli i provode japanski znanstvenici
kod njihovih zen-budistickih meditanata i "realiziranih budistickih roshija"

- sto se dogadja kod sna i varijanata sto se dogadaja kod sna bez snova

- mogu li se i kako izmjeriti VISA STANJA SVIJESTI
(ali se moramo dogovoriti sto su to visa stanja svijesti.
vise stanje svijesti nije svijest saborskog zastupnika ili don ante bakovica )




- u usa je 1998 god. znanstvenu nagradu godine(scientific and medical network book prize)
dobila knjiga od 840 stranica koju drzim u ruci ali sam tek poceo proucavati

napisao ju je neurolog M.D ali koji je i meditirao u japanu

DAKLE KNJIGA JE INTEGRACIJA NEUROLOGIJE i meditacije
tj zen budisticke meditacije

iz recenzije:" austin has done beautiful job integtrating neurology and states of higher consciousness"

dakle da bi smo u znanosti o svijesti i/ili duhu i/ili psihologiji ili zovite kako god to hocete NAPREDOVALI potrebna je

INTERDISCIPLINARNOST

a ne da se znanstvenici zacahure u svoj geto

i sve sto im mirise na

filozofiju ili mistiku da tjeraju dalje na druge forume
(zato jer su specijalisti u SVOJOJ ZNANSTVENOJ DISCIPLINI i metodom protunapada odbijaju ono sto ugrozava "znanstveni ego"
i poziciju koju imaju- )

sjetite se da je naucni "mesija " einstein rekao da je znanost bez misticizma ...?

a misticizam bez znanosti ...?

sto je dakle on rekao i koliko ste INTERDISCIPLINARNI U SVOM studiju...

te koliku imate razinu tolerancije na

teme kao sto su ova?
(za one koji ne znaju sto je meditacija za pocetak recimo da to nema veze sa bogom,andjelima paklom i rajem tj stvarima koje mozda postoje mozda ne -NEGO SE OVDJE POD MEDITACIJOM MISLI na metodu kontrole uma i vlastititih misaonih procesa)
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2003., 00:06   #57
Quote:
Uzrok govora su misli! ALI tko uzrokuje nase misli?
Kurac! Kako mislim uglavnom o seksu, moje misli zapravo uzrokuje moj kurac.
Black Hawk Down is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2003., 00:15   #58
Quote:
Black Hawk kaže:
Kurac! Kako mislim uglavnom o seksu, moje misli zapravo uzrokuje moj kurac.
glavno da ti razmisljas glavon, pa makar malon
njasa is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2003., 01:05   #59
Quote:
kumek kaže:
Za ax-a i druge fizicare jedan link (off topic, ali to je ionako postalo uobicajeno otkad su nam se pridruzili geniji s filozofije)

http://www.cs.wisc.edu/~kovar/hall.html
ROFL Tako je to nama eksperimentalcima


Parsifal
E moj braco da ti malo vise citas i znas vidio bi na sta se mi zalimo. Jedno je dusa a drugo razliciti modovi rada naseg mozga. Vrlo je dobro dokumentirano da nasa psiha ima puno utjecaja na nase tijelo. I to cak dolazi polako i u zapadnu medicinu. Ali to je i dalje daleko od bilo kakve duse ili zvanja neceg cinjenica jer si ti to spoznao.
__________________
Knowledge is power but ignorance is bliss
BOINC - Seti@Home - BOINC - LHC@Home - BOINC - Einstein@Home - BOINC - SIMAP - BOINC - Orbit@Home
IMF - Šah [AxMi-24 - Axhind]
AxMi-24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2003., 01:23   #60
Cuj Parsifal kako ja vec neko vrijeme boravim u US i barem ovaj moj okolis (znanstveni) dobro poznajem moram priznati da mi je tesko vjerovati da bi netko za takav spekulativni naslov kakav si ti naveo (ili temu ako hoces) dobio americku nagradu za najbolju knjigu u znanosti (sto naravno ne znaci da imam pravo).
Daj ti meni lijepo ime tog neurologa i naslov djela da ja to malo vidim i da vidim koja je to nagrada i tko ju dodjeljuje.
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:31.